Europese verkiezingen op de lange baan geschoven MARIA PERON MOET RUST NEMEN Luchtbrug haalt blanken uit hongerend Loeanda ln Brussel geen besluiten over economie Schroevendraaier en plakband redden de koppeling in ruimte Waldheim wil toch de» VN-troepen handhaven i TURKIJE-VS INDIRA GHANDI VERSCHERPT DE ARRESTATIEWET PAGINA 6 BUITENLAND DONDERDAG 17 JULI 1975 BRUSSEL (ANP) De Europese topconferentie te Brussel heeft de kwestie van de directe algemene verkiezingen voor het Europese parlement op de lange baan geschoven. De Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken hebben van de rege ringschefs de opdracht gekregen deze kwestie te onderzoeken en ze moeten een jaarverslag uitbrengen aan de "Europese raad", de bijeenkomst van staatshoofden en regeringsleiders van de Europese Gemeenschap. Dat betekent dat erin de twee de helft van volgend jaar, als Nederland het voorzitterschap van de Gemeenschap heeft, een rapport op tafel moet komen. De Nederlandse minister-president drs. J. den Uyl, zei gisteren in Brus sel, dat de kwestie van de verkie zingen voor het Europees parlement (een zaak waaraan Nederland veel waarde hecht) 'geen eenvoudige zaak i. Toch had hij er nog moed op. dat die verkiezingen in 1978 een feit kunnen worden. De Europese verkiezingen kwamen ter sprake toen de topconferentie de toestand van de gemeenschap na het Britse referendum behandelde. Uit mededelingen van een groot aantal, niet-Nedrlandse woordvoer ders ter conferentie, kon worden af geleid dat het Verenigd Koninkrijk vooralsnog weinig voelt voor een uitbouw van de gemeenschap. Over de Europese Unie heeft de Britse minister-president. Harold Wilson, bijvoorbeeld meegedeeld, dat de Britten dit ideaal delen, maar het voorshands nog geen werkelijkheid zien worden. Wilson antwoordde ook tamelijk vrijblijvend op vragen van collega's over de Britse denkbeelden inzake de Europese economische en mone taire unie. Engeland kan dat doel onderschrijven, maar acht een mo netair en economische samenwer king op dit moment nog niet reali seerbaar, zo verklaarde hij. Een felle uitval van de Duitse bondskanselier, Helmut Schmidt, die zei dat de Duitse publieke opinie niet bereid zou zijn langer financiële of fers te brengen, als er geen ver sterking van de instituties van de gemeenschap zou komen, veranderde niets aan het stanpunt van de Brit se eerste minister. Een tamelijk lange discussie van ae Europese staatshoofden en rege ringsleiders over de economische si tuatie van Europa heeft, niet tot besluiten geleid. Men was het erover tens, aldus de minister-president. Den Uyl, dat stimulerende maatre gelen in een aantal lidstaten van de gemeenschap niet tot verbetering van de conjunctuur hebben geleid. Nieu we stimuleringsmaatregelen zullen nodig zijn. De Franse president, Valery Gis- card d'Estaing, is gisteren tegen de verwachting in. nog niet officieel met een voorstel gekomen om in de herfst een monetaire topconferen tie te houden van vijf landen, de Verenigde Staten, Japan, Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Konink rijk. De andere EG-landen hadden al duidelijke bezwaren tegen zo'n onder-onsje van de „groten" ken baar gemeekt. De Franse president legde sterk do "ndruk nn 't Colon von bot jrCon. rationale monetaire 6telsel, maar ding opgetreden, die tot een "krank zinnig hoge" inflatie heeft geleid. De economische situatie is nog ver slechterd door de oliecrisis. De Europese top heeft de minis ters van Buitenlandse Zaken op dracht gegeven een rapport samen te stellen over een Europese 'pas poorten-unie." Al in Parys, vorig jaar december tijdens de toen ge houden topconferentie, is de wense- Droogtc De grote droogte de tweede in drie jaar tijds die thans in Ethiopië heerst heeft al naar schatting aan 50.000 tot 80.000 mensen het leven gekost, aldus is in New York namens de Hulpactie voor Ethiopië bekendgemaakt. De droogte die 17 maanden geleden is be gonnen treft vooral zuidelijke en oos telijke delen van het land. Tussen 1972 en 1974 zijn in Ethiopië als ge volg van de droogte vermoedelijk 250.000 mensen omgekomen. Mijnongelukken In de afgelo pen tien Jaar zijn bij arbeidsonge vallen in de Zuidafrikaanse goudmij nen 5.500 mensen om het leven ge komen, zo blijkt uit in Johannesburg gepubliceerde officiële statistieken. Vorig jaar vonden 485 mijnwerkers de dood en liepen 22.200 mijnwerkers verwondingen op. Meer dan de helft van de dodelijke ongevallen in de goudmijnen zijn veroorzaakt door instortingen. lijkheid opgekomen de mogelijkhe den voor zo'n unie te onderzoeken. Het 'dagelijks bestuur' van de Europese gemeenschap, (de Europe se Commissie), heeft voorgesteld te beginnen met het invoeren, inde ge hele gemeenschap, van een uniform paspoort. Buiten de gemeenschap zou men dan gedaan moeten krij gen dat alle houders van zo'n pas poort op gelijke wijze worden be handeld. De Europese commissie wil ook, dat met de invoering van het Euro pese paspoort alle personencontroles aan de EG-binnengrenzen worden afgeschaft. Er zou slechts één con trole aan de buitengrenzen overblij ven. Wie eenmaal tot de EG toegela ten zou zijn, zal op het gehele grond gebied van de gemeenschap op een gegeven moment kunnen reizen. De nieuwe regelingen zouden on der meer inhouden dat in alle lidsta ten van de gemeenschappelijke markt een eenvormig vreemdelin genbeeld wordt gevoerd. HOUSTON/MOSKOU —Het ziet er weer hoopgevend uit met de Russisch-Amerikaanse ruimte- vlucht. Een heel lastig manke ment in het koppelingsmechanis me, dat de Amerikaanse Apollo mee naar de ruimte heeft ge bracht, leek gisteren de eerste ontmoeting van ruimtevaarders van Oost en West op het hoogste niveau in gevaar te brengen. Na dat de drie astronauten in de Apollo en de vluchtleiding in Houston er nog eens respectie velijk een nachtje over hadden ge- slapen en urenlang overwerk voor hadden gepleegd, bleek het euvel betrekkelijk makkelijk te herstel len. Een schroevendraaier en een stukje plakband benevens wat zweetdruppeltje bleken voldoende te zijn om een onwillige klamp in een van de luiken van het koppe- lingsmachanisme weer tot de or de te roepen. Inmiddels waren wat kleinere problemen in de Apollo opgelost. Aan Russische zijde was een wei gerachtige televisiecamera in de Sojoez hersteld. Het leek er toen op, dat de koppeling hedenmid dag om kwart over vijf Nederland se tijd volgens schema zou kunnen doorgaan. Gisteren hebben de ruimtevaartuigen de gehele dag baancorrecties uitgevoerd, die de Apollo en de Sojoez in de juiste positie moeten brengen voor de enteringsprocedure. Overigens hebben de astronau ten en kosmonauten gisteren ook zeer intensief gewerkt aan eigen wetenschappelijke en technische experimenten. Wanneer zij een maal gekoppeld zijn en eikaars capsules zullen bezoeken, worden ook gezamenlijke proefnemingen uitgevoerd op velerlei gebied. De ruimtevaarders in de Sojoez hebben ook radiocontact gehad met de twee Russen die al onge veer acht weken in het ruimtesta tion Saljoet rond de aarde draaien Gezagvoerder Pjotr Klimoek fe liciteerde Leonow met hun suc ces. "We zijn blij dat er nog vijf mensen in de ruimte zijn", zei Klimoek. "We voelen ons beter in gezelschap. Klimoek zei dat hij met Sevast- janow elke dag de voorbereidin gen van de lancering gevolgd had. Hij heeft eerder gemeld dat de Saljoet via de radio de koppeling van de Apollo aan de Sojoez zal volgen. Sowjetrussische ruimtevaart functionarissen hebben verklaard dat de landing van de Sojoez maandag in de steppen ten noor den van Baikonoer rechtstreeks over de televisie aan de hele we reld zal worden getoond. Dat be tekent opnieuw een verbreking van de traditionele geheimhouding. lv NAIROBI (AP) De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair is begonnen met het vervoeren van duizenden Portugese staatsburgers uit de Angolese hoofdstad Loeanda naar Lissabon. Swissair probeert maximaal pro fijt te trekken uit het feit dal de gevechten tussen de bevrijdingsbe wegingen MPLA en FNLA enigs zins zijn geluwd. Over de evacuatie is in Loeanda onderhandeld tussen de Portugese maatschappij TAP, de nieuwe An golese nationale luchtlijn Taag en Swissair. Swissair heeft bij zijn pendelvluchten tussen Loeanda en Lissabon diverse driemotorige DC- 10's ingezet. De machines vliegen alle op hun maximale capaciteit per vucht. als met landen buiten de EG overeen herstel van de internationale mone taire orde. De Nederlandse minis ter-president heeft, aldus zei hij zelf. verklaard de monetaire verstoring meer als een symptoom dan als de oorzaak van de huidige depressie te zien. De Uyl heeft er, volgens zijn ver klaring tegenover journalisten, ook op gewezen dat. sinds het monetaire systeem van Bretton Woods werd verlaten, langdurige betalingsba lanstekorten in de Verenigde Staten zijn ontstaan en dat de inflatie van uit de Verenigde Staten werd geëx porteerd naar Europa. In de Wes terse economieën is een overbeste- Gesprek met de communisten in Italië ROME (AP) In Rome en Milaan gaan de christen-democratische fracties praten met de communisten over een mogelijke modus voor sa menwerking op plaatselijk en regio naal niveau. Hoewel de christen-democraten zich op landelijk niveau ondanks de rode stemmenwinst bij de recente regionale verkiezingen nog steeds tegen bestuursverantwoordelijkheid voor de communisten verzetten, lij ken hun partijgenoten in de grote steden zich te gaan schikken in de nieuwe realiteit. Giorgio Morgia, de chisten-demo- cratische voorzitter van de Romein se provinciale raad, bepleitte „een ernstige dialoog en een nieuwe ver houding" met de communisten. "Het is een illusie", aldus Morgia, "te denken dat er een politiek van vernieuwing mogelijk Is die de com munisten buiten spel houdt. Het tijdperk van confrontatie en vooroor deel is voorbij". Zijn partijgenoot Nicola Cutrufo, secretaris voor het Romeinse kies district Lazio, riep op tot "moed voor de keuzen die moeten worden ge maakt". Swissair zal zich voor TAP en TAAG ter beschikking houden tot dat de evacuatie van Portugese staatsburgers uit Angola is voltooid. De maatschappij verwacht een aanbod van zeker 10.000 passagiers, waaronder ca. 1500 employees van ae te Nova Lisboa in het binnen land gevestigde Benguela-spoorweg. Talloze anderen ontvluchten het roerige Angola met de auto. Volgens Swissair is de keus op haar gevallen "vanwege de humna- nitaire rol van Zwitserland, met name het Rode Kruis, en de inter nationaal erkende politieke neutra liteit". Een zegsman vertelde dat de An golese autoriteiten maximale voor zorgsmaatregelen hebben getrof fen voor de veiligheid van de Swiss- tir toestellen. Hij zei dat men de luchthaven van Loeanda van de gevechten heeft "geïsoleerd". Bij de Verenigde Naties is een verzoek gedeponeerd mee te helpen bij de bestrijding van een voedsel tekort in de Angolese hoofdstad, na berichten dat de winkels leeg zijn, het brood schaars en het waterge brek in een groot deel van de stad nijpend. Volgens een betrouwbare bron in Loeanda heeft de Portugese hoge commissaris, generaal Silva Cardoao, de VN gevraagd voor 15 dagen voedsel te verstrekken om ongeveer 5000 mensen te voeden na een week van felle gevechten tus sen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, Ernesto Melo An- tunes is gisteren onverwacht terug gekeerd uit de Angolese hoofdstad. Hij heeft daar geprobeerd een ein de te maken aan de gevechten tus sen de nationalistische bewegingen. Geen erkenning West-Duitsland kan de uitbreiding van de IJsland se visserijgrenzen van 50 tot 200 zee mijl niet erkennen. Bonn nam al geen genoegen met de eerdere uit breiding tot 50 zeemijl. Dit verklaar de gisteren een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die zei dat de West duitse regering een dergelijke eenzij dige stap niet als rechtsgeldig be schouwt. Bonn betreurt dat IJsland zijn besluit heeft genomen voordat de conferentie over het internationa le zeerecht de kwestie heeft kunnen bespreken. Minister Van der Stoel (rechts) tijdens het Europese top-beraad in gesprek met zijn Engelse collega Callag- han. Geheel links premier Wilson van Engeland. ANKARA (AP) De Turkse na tionale veiligheidsraad heeft na een vergadering van zes uur besloten de regering naar bevind van zaken een tijdschema te laten opstellen voor de „maatregelen" die moeten worden genomen wat betreft de Amerikaanse militaire bases in Turkije. In een officiële verklaring zegt de raad dat de onderhandelingen over deze kwestie met de Verenigde Sta ten zo spoedig mogelijk dienen te be ginnen. Later deze week komt in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden een compromis tussen regering en Congres in behandeling dat beoogt wapenleveranties a contant weer mogelijk te maken. NEW YORK (UPI/REUTER) VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim heeft vei-klaard dat Egypte be reid schijnt te zijn verlenging van het VN-mandaat in de Sinaï te aan vaarden als de Veiligheidsraad stap pen neemt inzake een politieke op lossing. Op een persconferentie zei hij te hopen dat het mogelijk zou zijn een vacuüm in het gebied te vermijden en dat de raad met een bevredigende oplossing zou komen. Als de uit 4.000 man bestaande noodmacht zou moeten worden te ruggetrokken zou dit naar hij meen de niet tot vijandelijkheden leiden, zoals in 1967 gebeurde toen presi dent Nasser het vertrek van de eer ste VN-macht wenste. Het lijdt ech ter geen twijfel dat de situatie wel gevaarlijker zou worden. De secretaris-generaal deelde mee dat vandaag informeel overleg on der de 15 leden naar mogelijke stap pen om Israël uit de VN te verwij deren antwoordde hij dat dit een zaak was voor de betrokken VN-organen. Maar hij hoopte dat de komende Al gemene Vergadering gekenmerkt zou kunnen worden door samenwerking en niet door confrontatie. ADVERTENTIE dat 90% van haar winst naar haar kliènten gaat die daar recht op hebben. Heeft al een levensverzekering bij E&L? uE&L Equity Law J J Levensverzekeringen helder als glas NIEUW DELHI (UPI) De In diase regering heeft de wet op de binnenlandse veiligheid geamen deerd. Vreemdelingen die geen deel uitma ken van het corps diplomatique kun nen nu gearresteerd worden zonder dat de reden daarvoor opgegeven hoeft te worden. Voorts mogen bui tenlanders zonder enig proces tot twee jaar vastgehouden worden. Het is het tweede amendement op de binnenlandse-veiligheidswet sinds premier Indira Gandhi op 26 juni de noodtoestand in India afkondigde. In het eerste werden buitenlanders niet specifiek genoemd. Wel vielen zij onder het presidentieel bevel van 27 juni waarin de burgerrechten op geschort werden. Ook de eerder tij dens de noodtoestand afgekondigde bepaling dat gedetineerden geen be roep kunnen aantekenen tegen hun vasthouding, is nu in de wet opge- Op het ogenblik zijn er nog geen ar restaties van buitenlanders onder de geamendeerde wet bekend. Wel is een journalist uitgewezen en mag een andere het land niet binnen. Terwijl er bij ons weer eens (liefst 's nachts) ivat regen mag vallen ten bate van de gewassen, hebben ze langs de Mississippi last van het andere uiterste. Deze golfspeler kon rustig twee holes overslaan en pootjebadend het spel bij een volgende hole weer opnemen. BUENOS AIRES (Reuter) Ter wijl de Argentijnse regering zich ge plaatst ziet voor een groeiend wan trouwen van arbeiders en politici heeft president Maria Estela Peron van artsen opdracht gekregen rust te nemen. De president heeft influ enza en is moe na de afgelopen we ken van politiek en arbeidersrumoer. Haar laatste officiële daad was de politie opdracht geven door stakers bedreigde buseigenaren te bescher men. Deze pogen de dienst voort te zetten door zelf achter het stuur te gaan zitten. Piloten en onderhoudspersoneel van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij Aerolineas voegden zich gis teren bij andere groepen arbeiders die wilde stakingen hielden voor ho gere lonen. Luchtvaartkringen zeiden dat alle vluchten van genoemde maatschappij waren geannuleerd. De werknemers vragen loonsver hogingen die nog hoger zijn dan de 80 tot 130 procent die de regering vorige week toeliet na het ingaan van een algemene staking van het algemeen vakverbond CGT. De nieuwe onrust vloeit voort uit de ontstemming over prijsverhogin gen die naar de arbeidersleiders vrezen nog groter zullen worden na een nieuwe devaluatie van de peso dinsdag van 15 procent. De vorige devaluatie van 50 procent op 4 juni leidde al tot enorme prijsstijgingen en de confrontatie tussen het CGT en de Peronistische regering. Arbeidsleiders en vooraanstaande leden van de justicialistische (Pero nistische) beweging eisen het ont slag van de minister van Econo mische Zaken, Celestino Rodrigo. Deze schijnt vastbesloten van plan te zijn voort te gaan met zijn ver soberingsmaatregelen om te pogen de economie weer gezond te maken. Hij moet voor de kamer van afge vaardigden verschijnen om zijn be leid toe te lichten. In het congresgebouw in Buenos Aires explodeerde gisteren een bom brief die gericht was aan de voor zitter van de Senaat, Italo Luder. Daardoor werd de bode die de brief naar het vertrek van Luder bracht, gewond. Italo Luder werd vorige week tot voorzitter gekozen toen Peronistische senatoren weigerden te gehoorzamen aan president Maria Estela Peron die de post open had willen houden waardoor de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Raul Lastiri, een van haar grootste vertrouwe- lingen, het eerst in aanmerking zou komen voor opvolging van de pre sident. Rechtse Peronisten beschuldigden Luder, een 59-jarige zoon van Ita liaanse immigranten, van „verraad" jegens de president en dreigden met wraakoefeningen. Volgens welinge lichte kringen had Luder minstens één dreigement dat hy gedood zou worden, ontvangen van de rechtse extremistische groep die zich de Argentynse Anti-communistische Alliantie (AAA) noemt. Intussen heeft de Argentynse in dustriële conferentie gewaarschuwd dat het land op de rand is gekomen van een sociale en economische chaos waarbu de industriëlen ernstige moeilijkheden hebben als gevolg van de recente enorme kostenstygingen, waaronder die voor de lonen. De vereniging van autofabrikanten deelde mee dat de auto-industrie een ernstige crisis doormaakt. Sedert minister Rodrigo een maand geleden de prijsbeperkingen ophief, zyn de kosten voor een nieuwe auto meer dan verdubbeld. De autofabrikanten verklaren nadrukkelyk dat deze prij zen noodzakelyk voor hen zyn om ook maar een kleine winstmarge te behouden. Maar zij zyn nu slechts in staat vyf van elke 100 geprodu ceerde auto's te verkopen, aldus in dustriële kringen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6