Snelwandelaars en strompelaars Geen bouwvergunning verlenen voor WERKGROEP MILIEUBEHEER DIENT BEZWAARSCHRIFT IN BIJ B. EN W. WOENSDAG 16 JULI 1975 LEIDEN De Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse universi teit heeft bij B. en W. an Leiden be zwaar gemaakt tegeh het verlenen van een bouwvergunning voor de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis in de zg. Leeuwenhoek (tus sen Plesmanlaan en Wassenaarse- weg). Via een advertentie o.m. in deze krant van 4 juli jl. hadden B. en W. aangekondigd een vergunning te zullen verlenen. Tot 4 augustus a.s. kunnen daartegen bezwaren worden ingediend. Ook heeft de werkgroep er bij Ge deputeerde Staten op aangedrongen de gemeenteraadsbesluiten die be trekking hebben op de verkoop van de bouwgrond niet goed te keuren. De werkgroep meent dat goedkeu ring alleen zin heeft als de nieuw bouw geraliseerd wordt op basis van een nieuw bestemmingsplan waarop niet wordt vooruitgelopen met een zg. artikel 19-procedure (waar bij het AZL kan gaan bouwen zon der dat er een bestemmingsplan is vastgesteld). Ook vindt de werk groep dat de te verkopen grond eerst in verschillende gedeelten moet worden gescheiden zodat de verkoop van die gedeelten die niets te ma ken hebben met de bouw van het nieuwe ziekenhuis, niet behoeft te worden opgehouden. De werkgroep heeft verder aan Ged. Staten duide lijk gemaakt dat de gemeente het recht zou moeten hébben om de grond die nu bestemd is voor de bouw van het ziekenhuis, terug te kopen wanneer er geen ziekenhuis op komt. In het eerste geval betwist dewerk- B. en W. heeft ingediend, zegt de werkgroep tegen het verlenen van een bouwvergunning zowel procedurele als inhoudelijke bezwaren te hebben. In het eerste geval betwist de wk- groep dat B. en W. het recht zouden hebben om een artikel-19 procedure te starten, wat inmiddels gebeurd is. De werkgroep /herinnert eraan dat de gemeenteraad indertijd heeft besloten dat er pas een bouwvergun ning mag worden afgegeven wan neer overeenstemming is bereikt over de indeling van het terrein. De ze overeenstemming is volgens de werkgroep op geen enkele manier be reikt: noch binnen de dienst gemeen tewerken noch binnen de gemeente raad. Dat het hier om een bevoegd heid van B. en W. zou gaan, acht de werkgroep in strijd met de bedoe ling van het raadsbesluit; de werk groep herinnert er overigens aan dat de wethouder van ruimtelijke orde ning Waal inmiddels in de pers heeft erkend dat er op dit moment nog geen overeenstemming bestaat over de indeling van het terrein. Wat de inhoudelijke bezwaren be treft merkt de werkgroep op dat de plaats van de nieuwbouw en de ver dere indeling van het terrein (en ook het aanzien van het gebouw) zaken zijn die de gemeente direct aangaan en waarvoor de gemeente dan ook mede verantwoordelijk is. De huidige bouwplannen worden door de werkgroep in dit verband de slechtst denkbare mogelijkheid genoemd: een gigantisch gebouw, ver van het station en met een zo danige terreinindeling dat er voor woningbouw maar weinig ruimte overblijft. "Het is opmerkelijk", stelt de werkgroep, dat het zeer gerecht vaardigde standpunt van de ge meente tot (tenminste) verplaatsing van het complex in oostelijke rich ting (station red.) door het pro jectbureau van het ziekenhuis luch tig van de tafel is geveegd. Even opmerkelijk is dat dit door uw col lege zonder meer lijkt te zijn geac cepteerd. Van een zakelijk goed onderbouwde argumentantie van ue zijde van het projectbureau kan in dit verband nauwelijks gespro ken worden". De werkgroep brengt in het be zwaarschrift ook de ideeën van de directeur gemeentewerken onder de aandacht, die eveneens van mening is dat het nieuwe ziekenhuis veel verder in de richting van het sta tion zou moeten worden verscho ven. De werkgroep, die het daar mee eens is, zegt het zeer te be treuren dat deze ideeën (waarover wij vorige week berichtten red.) niet in het openbaar zijn besproken. De werkgroep is het ook eens met de beslissing van het kabinet om een nader onderzoek in te stellen naar alternatieven voor de nieuw bouw in de sfeer van "vernieuw bouw" en aanvullende nieuwbouw. Zij gelooft overigens niet dat aan deze .beslissing louter financiële overwegingen ten grondslag liggen, van onderwijskundige aard en op het gebied van gezondheidszorg. Nu inmiddels met het onderzoek is begonnen, meent de werkgroep dat daarmee de grond is weggesla gen om met een artikel 19 procedu re op een nieuw bestemmingsplan vooruit te gaan lopen. "Überhaupt komt het in feite niet te pas, dat een dergelijke ingrijpend plan. over de noodzaak en wenselijkheid waar van allerminst eeastemmigheid be staat, met een artikel-19 procedure die niet de gegarandeerde bezwa ren- en beroepsprocedure van het bestemmingspaln kent. zou worden uitgevoerd", aldus de werkgroep. "Maar dertig kilometer, we kunnen wel vijftig." De dames Brand en Bakker kunnen er niet ge noeg van krijgen. Jaloers zijn ze op Van der Fluit die nog veertig kilometer mag stappen. Ze waren elkaar kwijt, het echtpaar Van der Weijden. Willem Florijn met vriendje: wakkere oogjes. "Maak er een mooie reportage van,, ha". Pro Pa tria, bekakt, doch vermanend. LEIDEN/NIJMEGEN „Dat is eens, maar nooit weer", roept ons een dienaar van ko ningin en vaderland toe op de tweede dag van de Nijmeegse vierdaagse. Zijn strompe lende tred verraadt de aanwezigheid van een onverantwoord groot aantal blaren. Vermoeid kwam hU terug van een schaaktoernooi ln Frankrijk, monter liep hij de tweede dag naar de eind streep toe. Niet lopend, maar peddelend op een degelijke fiets kwam sergeant W. Vink uit Zoeterwoude naar ons toe. Hij is de verzorger van het detache ment nationale reserve van Zuid- Holland. Dat kon j« wel zien aan de Sergeant Vinkt blaren prikken met een kroontjespen. Door Annemiek Ruygrok Foto's Jan Holvast Josje feliciterenVader en zoon Dekker in de zórgen om hun buurmeisje. Het is een van de weinig moede- lozen die we gisteren in Nijmegen hebben gezien. Want al zaten de bla ren tot hun knieën, al waren de spie ren nog zo sterk aan een doorsmeer- beurt toe. de moed bleef erin. Een waterig zonnetje brak af en toe door de wolken om het bijna 15.000 leden tellende legioen van dapperen bij te staan in hun strijd tegen de lange afstand. Sommigen waren al vroeg op pad: de snelwandelaars, die de kluit van groepen vóór wilden zijn. En bij allen schitterde het „we moe ten doorgaan" in de ogen. Een kleurrijke stoet trok onze ogen voorbij: magere atleten en gezellig dikke moekes, sterken en zwakken, mooie mensen en lelijken, snelbenen- de en kreupelen. Voor sommigen zou de afstand te zwaar blijken, voor anderen is hij nog niet lang genoeg. Zoals voor de dames Brand en Bakker van de wandelkring Leiden, die haar verontwaardiging over het feit dat ze maar 30 kilometer per dag mogen lopen, niet onder stoelen of banken staken. „We zijn te oud voor de 40 kilometer, zeggen ze, maar we kunnen desnoods de 50 met gemak halen". En dan te bedenken, dat deze dametjes al de Apeldoornse vierdaag se van vorige week achter de hielen hebben en zich op de tweede dag van de Nijmeegse al lopen te verheugen op de strandzesdaagse van volgende week. De meesten gaan eigenlijk niet eens voor de prestatie op stap, maar lopen zich de blaren om van de unieke sfeer te genieten. En die is er beslist. Iedereen groet iedereen en de achterblijvers worden door de voort varender stappers meegetroond. Want de eindstreep moet worden gehaald. De eretribunes staan er niet voor niks en de bloemenwinkels in Nij megen moeten er ook een centje aan verdienen. Intussen is ons een groep Zwitserse militaire gepasseerd, die onze kreet om cellotape blijmoedig beantwoord den met „Salute". Een Babylonische spraakverwarring, maar wat doet het er toe? De stevige baard van fotograaf Jan Holvast werd met een dreigend „Ik kom ook nog wel eens zover" door een fors besnorde Engelsman becommentarieerd sinaalappelen en pakken melk, die hij met zich meesleepte. De medi- cijntas toonde ons een arsenaal kroontjespennen. „Dat zijn naalden om de blaren door te prikken", leg de hij geduldig uit. Vader en zoon Dekker uit Leider dorp kwamen met diepe rimpels in het gebruinde voorhoofd naar ons toe stappen. „Ons buurmeisje Josje Aniba trouwt morgen en nu kunnen we haar niet feliciteren". Vanaf deze plaats dus hartelijk gelukgewenst Josje. Zo dat is al weer een zorg minder. „Maak er een mooie reportage van, ha". Dat kon niet anders dan de Leidse studentenweerbaarheid, Pro Patria, zijn, die ons dit vermanend, doch bekakt toeriep. We hopen maar dat ze tevreden zullen zijn. Je weet maar nooit Het echtpaar Van der Weijden was elkaar al voor de derde keer in twee dagen kwijt. Tot onze grote gerust stelling wer dit probleem opgelost, toen de mannelijke helft van dit wan delende paar na een kwartiertje rus tig aan kwam lopen. Vanaf maart hebben ze ieder zo'n 800 kilometer gelopen om te trainen. Ze hebben geen auto. Vandaar misschien dat ze in twee jaar tijd ongeveer 3000 kilometer hebben afgestapt? Vanoch tend startten 14.059 deelnemers. En toen kwam mijnheer Florijn uit Leiden opgewekt aangelopen. Hij doet pas voor de tweede keer aan dit in onze ogen masochistische evenement mee. „Ik vond het altijd te massaal, te veel mensen", was zijn commen taar. Maar hij loopt in zijn eentje, de anderen vooruit. En zodoende heeft hij meer gelegenheid om te mediteren. Een bezigheid die hem slechts door te wandelen lukt. Zijn zoontje Willem zou hem na een uur volgen. Samen met zijn vriendje Marcel van Vulpen mag hij eindelijk meedoen. Vorig jaar was hij nog te Jong. Hetzelfde optimisme als we bij zijn vader reeds constateerden, straalt uit zijn wakkere oogjes. Die zal de eindstreep best wel halen. Voor Arthur Schuering, een Lei- denaar die zijn lidmaatschap van het studentenkorps heeft verruild voor 't luchtmacht-grijs ,is het de vijfde en laatste keer dat hij meedoet. Vol gend Jaar zal hij geen tijd meer heb ben.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3