/(IsyiK. Waardgracht ontbreekt "Geld voor behoud van fÉjfliffTi agenda 55 Verbetering van Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude Directeur meelfabriek: „Keuze al in 1884 gemaakt" Vakantiebezigheden Voorschotense jeugd maandag van start DONDERDAG 17 JULI 1975 LEIDEN Het tijdstip waarop een begin kan worden ge maakt met het herstel van de woonfunctie i'n het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel is weer een stapje dichter bij gekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben dezer dagen hun goedkeuring aan het bestemmings plan gegeven, op enkele kleine punten na. Tevens is door de provincie gereageerd op de bezwaren, die zowdl schrif telijk als mondeling tegen de plannen waren ingebracht. Zoals wij gisteren reeds meldden wordt het belangrijkste punt waar over gemeente en provincie het nog eens moeten worden gevormd door het terrein waarop het leegstaande fabriekscomplex van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij staat. Dat is het gebied op de kruising van Zijl singel en Haven. De gemeente wilde op dit terrein aanvankelijk hoog bouw laten plaatsvinden. Het maak te onderdeel uit van een transactie, die bedoeld was om de Grofsmede rij en daarmee de werkgelegenheid van zo'n 200 man voor Leiden be houden. Het plan hield in dat KNG een nieu we fartoiiek zou bouwen in Zoeterwou- de en dat de kosten gevonden zou worden in de bouw van woningen op het oude fabrieksterrein aan de Zijl singel en op het Waardeilamd. Was er voor de Zijlsingel aanvankelijk spra ke van de bouw van 300 woningen, later is dat teruggedraaid tot 200. Tijdens de onlangs gehouden hoor zitting over het bestemmingsplan door de provincie bleek dat Gede puteerde Staten weinig voelden voor woningbouw op die plaats. Dat is nu ook officieel uitgesproken in een brief aan het college van B. en W. en de Leidse raad. Men geeft de voorkeur aan een groenbestemming. Dat ook bij de gemeente die wens wel leeft, bleek al tijdens de hoorzit ting waarop werd meegedeeld, dat gestreefd zou worden om het ter rein vrij te houden voor groenvoor zieningen. Inmiddels zijn er onderhandelingen aan de gang tussen de gemeente en de eigenaar van het oude fabrieks complex van de Grofsmederij, de IBB-Kondorgroep. Hoewel de pogin gen tot aankoop door de gemeente voor zover bekend nog niet zijn afgerond, wordt er op ambtelijk ni veau gedacht aan de inpassing van het Grofsmederij-terrein in een stadspark dat van aanzienlijk grote re omvang zal zijn. Daar zouden bijvoorbeeld ook de r.k. begraafplaats ten noorden van de Zijlpoort en de begraafplaats op de hoek van Zijlsingel en Nieuwe Rijn deel van moeten gaan uitma ken. Dergelijke plannen verkeren echtftr nog in een zeer vroeg sta dium. Mocht de gemeente van deze plan nen afzien en toch woningbouw wil len realiseren op het voormalige Grofsmederij-terrein dan moet ge rekend worden op een zeer kritische benadering van provinciale kant. Daarover laat de brief van GS aan de gemeente geen enkele twijfel be staan. Gezegd wordt dat de kwaliteit van het woonmilieu zeer goed in het. oog zal worden gehouden en dat de aan wezigheid van de hoge bebouwing van de meelfabriek "De Sleutels" geen vrijbrief zal zijn om daar ook ho ge woningbouw te gaan realiseren. "Wij zijn namelijk van mening dat de fabrieksbebouwing op den duur zal moeten verdwijnen", zo schrijft de provincie. Wassenaarse raad beslist over school begeleiding WASSENAAR In de vergade ring van de Wassenaarse gemeen teraad van maandagavond komt het voorstel aan de orde betreffende de schoolbegeleidingsdienst. Zoals be kend geven burgemeester en wethou ders - na overleg met schoolhoof den en school besturen - er de voor keur. aan de gemeente Wassenaar niet te laten toetreden tot een re gionale schoolbegeleidingsdienst, die in de Haagse agglomeratie wordt op gericht. De bedoeling van burge meester en wethouders is voor de schoolbegeleidiing gebruik te maken van de diensten van het Jeugd As- vies Bureau (JAB) dat dan aal moe ten worden Uitgebreid met een ful- time pedagoog-didacticus en een half- time schoolmaatschappelijk werkster, terwijl in het JAB-team ook de twee logopedisten zullen worden opgenomen, die de gemeen te al in dienst heeft. Tegen aan sluiting bij een regionale schoolbe geleidingsdienst hebben burgemees ter en wethouders o.m. het bezwaar dat in 1978 deze dienst beschikken zal over 12 personeelsleden, die - als Wassenaar meedoet - in totaal 104 basisscholen zulen moeten bedienen. De verzorging van de 16 Wassenaar se basisscholen zal dan slechts een fractie kunnen zijn van wat het Was senaarse JAB voor de Wassenaarse scholen zal kunnen doen. Wat de kosten van de eigen school begeleidingsdienst betreft becijferen burgemeester en wethouders, dat de uitgaven voor 1976 ruim f 100.000 hoger zullen zijn dan thans in de begroting is geraamd. Het belang van het onderwijs zal echter moe ten prevaleren, aldus het college. De commissies Onderwijs en Fi nanciën uit de gemeenteraad heb ben zich met het voorstel verenigd. WADDINXVEEN De Jaarlijkse brandweerwedstrijd tussen de korp sen uit de gemeenten Bodegraven. Boskoop, Capelle aan de IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen en Zevenhul zen zal worden gehouden op zaterdag 6 september a.s. in de gemeente Bos koop. De algemene leiding van de ont moeting berust bij de heer H. P. Mooiman, brandweercommandant te Velp. De wedstrijd begint om twee uur n.m. en zal omstreeks 5 uur be ëindigd zijn, waarna de prijsuitrei king plaats vindt. VOORSCHOTEN Voor de Voorschotense jeugd starten maandag de jeugdvakantiebezig- heden georganiseerd door het gemeentebestuur met medewer king van veel vrijwilligers en ver enigingen. Maandagmiddag om half twee gaat de jeugd onder begeleiding .vissen in de singel bij Rosen- burgh. Dinsdagmorgen om 9 uur is er een waterf ietswedstrijd in de singel langs het Johan Ver meerplantsoen. 's Middags om 15 uur is de jaarlijkse topper; de dierenshow. Ieder kind mag met zijn huisdier naar de sporthal ko men. Daar zijn prijzen beschik baar voor de beste harmonie tus sen fcimid en huisdier. De kooklessen op woensdag donderdag zijn al helemaal volge boekt. Woensdagmiddag is er in het Cultureel Centrum een film middag. Het jeugdige Noord-Hof land krijgt donderdagmiddag een film in de aula van het scholen complex. Vrijdagmórgen om '9 uur start de wandeltocht. Het vertrekpunt is het Cultureel Centrum en de afstanden zijn naar verkiezing 5 of 10 km. De bijdrage voor alle aktviiteiten is steeds f 1,50. Met uitzondering van de kooklessen kunnen kinde ren zich nog steeds opgeven: ge meentehuis, telefoon 2141 en vra gen naar de heer T. Bonhof. Redactie Tom Maas Dagje uit ZOETERWOUDE De toestand van de Zuidbuurtseweg is de laatste Jaren hard achteruit gegaan. De in tensivering van het verkeer maar vooral het steeds zwaarder wordende vrachtvervoer, hebben er toe geleid dat de vooroorlogse beschoeiing steeds meer is gaan overhellen en op enkele plaatsen zelfs geheel in het water is verdwenen. Afzethek- De postduivenvereniging De Blauw- kras hield met 274 duiven een wed strijd vanaf Duffel. De uitslag was: 1,4 H. Bodijn; 2. A. Houweling; 3, 5, 7,10 F. vjd. Wetering; 6. K. v.d. Steen 8. M. v.d. Wetering; 9. J. Gijsman. Met 235 duiven hield dezelfde vere niging ook een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,2,3,4,6 Gebr. v.d. Blom; 5,7,10 P. Gysman; 8. I. J. Vinkesteyn; 9. G. Tang. Een wedvlucht vanaf Ruffec, met 36 dui ven, leverde ten slotte het volgende resultaat op: 1,4,5,8 H. Bodijn; 2,3,6, J. Gijaman; 7,9 F. v.d. Wetering. ken markeren deze plaatsen. Dit alles is niet van gevaar ont bloot voor de weggebruikers. Te meer daar het aantal bewoners wan dit gebied is uitgebreid door het re aliseren van de woonwijkjes Zuid hof en Zonnegaard. Een grondige aanpak van de beroerde situatie kon niet uitblijven en nadat grond- en bodemonderzoek was verricht voteer de de gemeenteraad in het begin van het jaar een krediet van 1 mil joen gulden. Dit kreeg vorige maand de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zodat nu niets meer de uit voering van de plannen in de weg staan. In de reconstructie is ook begre pen de aanleg van een voet- en fiets pad tussen de Zwetkade en het ge- gin van de bebouwing aan de land zijde. Deze komen op een lager ni veau. De hiervoor benodigde grond aankopen hebben inmiddels plaats gevonden. Het werk is nog niet aanbesteed. Waren we maar zes Jaar, of twaalf, óf iets ertussen. We zouden onmid dellijk lid worden van de wijkvereni- ging „Muiderslot" en meegaan naar Duinrell. Dinsdag 29 juli: kinderuit gaansdag alleen voor leden met de bus naar Duinrell. Het vertrek is om half tien bij de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Geen snoep mee nemen, wel brood. Om half vier 's middags komt iedereen weer terug. Voor één gulden kun Je Je opgeven bij H. Kastelen, Spieghelstraat 20, of bij mevrouw Kaatee, Muiderkring 222. Maar dat moet vóór 25 juli. Woonwagen Het woonwagencentrpm in Leiden Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Erik Chris- tiaan z. v. H. M. Belderbos en L. J. Molier, Semlha d. v. I. Avcl en N. Türkoglu, Barry z. v. B. Honsbeek en C. Janssen. Sabine Pascal, d. v. P. S. J. Ballhaus en E. H. T. Kloosterman. Heijden 56 jr is overvol. Het rayon Leiden van de Regionale Woonwagencentra heeft aan Wassenaar, dat binnen het rayon ligt, gevraagd of daar niet een plaatsje was voor een klein woon wagencentrum. B. en W. adviseren aan de gemeenteraad om afwijzend op dit verzoek te beschikken. Aan de Ruigélaan staan weliswaar nog vier woonwagens, maar het is allang de bedoeling dat deze via een „uitster vingsproces" verdwijnen. Bord Kijkt u eens naar bijgaand fotootje en probeert u eens té raden wat dat nieuwe bord betekent. Wat zou u doen als u aan kwam rijden en dat bord ontmoette? Hopelijk raadt u het goed, en „werkt" het bord. Het is te vinden in de Merenwijk en geeft aan dat de straat of parkeerplaats die zich ach ter het bord bevindt bestemd is voor bewoners en bezoekers, en dus geen doorgaande route is. Bewoners had den namelijk geklaagd óver verkeer" dat op plaatsen terechtkomt waar het niet thuishoort". Hopelijk heb ben de bewoners nu minder last van verdwaalde auto's en vindt het door gaande verkeer makkelijker zijn weg. DONDERDAG TJalkowskylaan 39. ten, gesoreksavond Baha'l Geraeen- ?rhap, 8 uur nam. Van der Valkboumanweg 236. Lel- oerdorp. Bijbelstudie en Gespreks- avond Baptistengemeente, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, Theehul3 van de Leidse Werkgroep Homofilie/COC. 8 —10.30 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel. 12.30 Herengracht 51, gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam. tel. 44853 3e Binnenvestgracht, kantine Clos cn Leembruggen, ruilavond Philateli- Apotheken Oe^tgeest. tel. 55482. Noord-Hofland. Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden Voor hulpverlening verongelukte honden, katten, vogels, e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar. Tel. 34687. Schooltandverzorgïng GG en GD-gebouw, Roodenburger- straat la, tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde ren aan de Stichting Schooltandverzor gïng Leiden gedurende de zomervakan tie: ma., wo. en vr. van 9.30—10 u. v.m. SOS-dienst 25202 Voor allen den verkereD dae er. nacht te berei ken Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg!Terweepark 2. tel. 51068. Schrama (maatschappelUk Koordstudio trekkingen intermenselijke Oude Rltn 88 Lelden tel •naties etc Werkdagen van 15-23 i Ontmoetingsruimten- Werkdagei Infosentrum Infocentrum Breestraat Gespreksavonden Gespreksavonden Baba-l gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedy laan 11. Oegstgeert vr 8.15 uur nam. Fred Hendrlkpjantsoen 25 Leiderdorp Moeders voor moeders Mevr. Zr. E JansenNlemeyer. Hof- dilck 32 Oeesteeest tel 071—53652 Architecten Architecten- informatie (bil Hooglandse Wijziging Wetswinke! i Juli en augustus Burgerraadsman Buro Burgerraadsman. Koorn brug steeg 7 (hoek Breestraat/Koornbrug- steeg). tel 071-43171 Spreekuren. 19.00-21.00 uur' Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden. Hooglandse Kerkgracht 4. tel. 30360. Geopend di. t/m vr. 9.30 —12 uur vm. en van 2—5 uur nam Sociale raadsvrouw nenstad. Gerecht 10. woe 6-6 i Noord v Hogendurpstraat 36 stadswijk. Herenstraat 45 vt 10.30- Leidse Rechtswinkel 36 vrij. 7—9 ui Morsweg do. 7—9 uur i en weduwnaars Lelds advies- Vormingscentrum Troef Troef Jongerencentrum: Werkgroep Naald vergaderingen iz.-. Donderdagavond: Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 641 IS, 33921 en 61944 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREK EN Uitgave: Leidscb Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 67055 Telefoon directie eD admini stratie 071-25041. Telefoon redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement f 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden oy vooruit betaling te voldoen Bil automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten NabezorgUlg van 18 0020.00 a Zaterdag vaxi 16 00—IB OG uur Telefoon 071-30500 Indien tc gesprek 071-34539. Onzinnig Die opmerking komt directeur H. J. Bouterse van de meelfabriek een beetje onzinnig voor. "De plaats van de meelfabriek is inderdaad niet erg gelukkig", aldus de heer Bouterse, "dat ben ik met de provincie eens. Ik ben er ook van overtuigd, dat als we voor een dergelijke fabriek nu een vestigingsplaats zochten, er een an dere plaats uit de bus zou komen. Maar die keuze kunnen we nu niet meer maken) die is in 1884 al ge maakt. En ik zie geen mogelijkheid om dat nog te veranderen". Bovendien wijst hij erop, dat de pro vincie niet over de Juridische of fi nanciële middelen beschikt om een dergelijke uitspraak kracht bij te zet ten. "De provincie zou hooguit een minnelijke schikking kunnen voor stellen om ons op de huidige vesti gingsplaats uit te kopen", aldus de meelfabriek-directeur. "Maar dan is er erg veel geeld nodig. Alleen de sloopkosten van de uit gewapend be ton bestaande gebouwen zouden al in de miljoenen lopen. En dan spreek ik nog maar niet over de bouwkosten van een nieuwe fabriek". De heer Bouterse zegt het dan ook te betreuren, dat de provincie der gelijke uitspraken doet. Vooral om dat een verdwijning van "De Sleu tels" van de huidige plaats in het geheel niet overwogen wordt. De re sultaten van het bedrijf geven daar geen enkele aanleiding toe. Cash and carry In het bestemmingsplan voor het gebied Herengracht-Zijlsingel wa ren ook voorschriften opgenomen' die de vestiging van cash and carry-be- drijmen, verbruikersmarkten en der gelijke verboden. De provincie heeft dat artikel geschrapt. Door de ge meente was dit verbod in de voor schriften opgenomen uit vrees voor de vestiging van bedrijven, die grote hoeveelheden verkeer aantrekken. Volgens de provincie is dat echter onvoldoende aangetoond en is ook niet duidelijk aangegeven wat onder cash and carry-bedrijven en verbrui kersmarkten moet worden verstaan. Overigens houdt het plan wel de mo gelijkheid open voor de vestiging van banken, winkels e.d. Waard'gracht In de bezwaarschriften die bij de provincie tegen het plan werden in gediend is met name het voornemen om de Waardgracht te dempen ern stig bekritiseerd. Zo dreigen vol gens de Bond Heemschut de onder linge verhoudingen en de open ruim te verloren te gaan. en wijzen ande ren op het ontstaan van een drukke en lawaaierige verkeersstraat. B en W zijn het met deze bezwa ren wel eens en zijn voorstander van het behoud van zoveel mogelijk grachten, maar zien daartoe om fi nanciële redenen geen kans. Het be houd van de gracht, door een herstel van de walkanten, de aanleg van een riolering, het herstel van de bruggen en bijkomende werkzaamheden zou volgens een raming alleen al een be drag van 2.6 miljoen gulden vergen. Volgens het college heeft het mi nisterie van Volkshuisvesting nooit geëist dat de gracht gedempt zal worden, maar staat wel vast dat al- de zeer hoge kosten voor het bouw- rijpmaken, wanneer tot demping van de Waardgracht wordt overgegaan. Voor het plan Herengracht-Zijlsin- gel is tot nu toe een tekort van 17 miljoen gulden geraamd. Omdat de Leidse begroting geen grote tekort dan 8 miljoen gulden op het plan kan dragen zal tenminste 9 miljoen gulden subsidie moeten worden .ver kregen van rijk en provincie. De provincie ziet demping van de Waardgracht ook als een verlies voor Leiden, maar is het met B en W eens, dat het handhaven op dit ogen blik - financieel gezien - geen haal bare kaart is. Overigens wordt de mogelijkheid opengehouden om het plan te wijzigen wanneer er ruime re financiële mogelijkheden zouden in de toekomst. Oosterkerkstraat Een ander bezwaar, dat door ver schillende briefschrijvers werd ge signaleerd is de voorgenomen ver breding en asfaltering van de Oos terkerkstraat. Ter plaatse zal een 9 meter brede weg ontstaan met aan weerskanten een trottoir van 2.5 me ter breedte. Gezien het feitdatvan weerskanten een trottoir van 2.5 me ter breedte. Gezien het feit dat van deze weg gebruik gemaakt wordt door het openbaar vervoer is volgens de gemeente asfaltering noodzakelijk. De provincie is het met die argu mentatie eens en ziet de weg als een bovenwjikse verbinding, al erkennen GS, dat daardoor een zekere schei ding optreedt tussen Het noordelijk en het zuidelijk deel van de Haven wijk. De kritiek als zou er in het plan te weinig rekening gehouden met ruim tereservering voor scholenbouw wordt door de provincie van de hand gewe zen met het oog op het hoge percen tage bejaarden dat met name in de Havenwijk zal komen te wonen. De acht indieners van bezwaarschriften tegen het plan hebben nu geduren de één maand de gelegenheid om een beroepschrift in te dienen bij de Kroon. Zij die meer willen weten over de plannen voor het kaalslaggebied tus sen Herengracht en Zijlsingel kun nen in die periode de plannen in zien op het Leidse stadhuis. Den historische opname van het gebied tussen Zijlsingel en Herengracht, Op de voorgrond het fabriekscomplex van "De Sleutels". Op de achtergrond de huisjes van de Waardgracht en de Oranjegracht, die nu vrijwel allemaal verdwenen zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2