Welzijnswerkers doen staatssecretaris Wim Meijer in de ban NORIT Grootste olieplatform in Vlissingen van stapel Bezuiniging op CRM valt verkeerd Wim Meijer: "Het jeugd- en jongerenwerk wordt niet bedreigd. Door Thom Olink en Godfried Heiwig DEN HAAG Er schuilen ook veel linkse geestverwanten in de ploeg, die staatssecretaris Wim Meijer in de ban heeft gedaan. Zij reppen van verraad, lieden van rechtse statuur komen met andere motieven aan dragen. Duidelijk is dat de bezuinigingen van Meijer op veel plaatsen in slechte aarde zijn gevallen; de welzijnswerkers zijn goed nijdig. Ze vrezen, dat hun werk zal worden beknot, mogelijk zelfs geheel teloor gaat. Ruim 4,6 miljoen gulden verliet vorig jaar de portemonnaie van de staatssecretaris, die hij niet had begroot. In mei besloot Wim Meijer buurt- en clubhuizen iets minder te laten uitgeven. De groei, onder zijn bewind bepaald spectaculair, wordt tegengegaan. „Een tijdelijke, hopelijk eenmaligecorrigerende maatregel" zegt hijzelf. Het komt erop neer, diat instellin gen, die hun jaarrekening over '74 niet voor 15 mei hadden ingestuurd, 8 procent meer mogen uitgeven dan in 1973, over de organisatie- en huisvestingspost. Ten aanzien van de lonen (circa 70 procent van de begrotingen van de instellingen) verandert er niets. Instellingen, die wel voor die datum hun papieren od de bus hadden gedaan konden voor die posten rekenen op het bedrag van '74 plus 4 procent. In de storm van protesten bleef Wim Meijer overeind, goed geloof in eigen zaak en verantwoordelijkheidsgevoel stut ten hem. Maar het heeft hem ongetwijfeld ook pijn gedaan. Want de nu 35-jarige Wim Meijer zit met hart en ziel gebakken aan het welzijnswerk. Het begon in het dorpshuis, een middelpunt in die kleine samenle ving van Harkstede waar hij werd geboren, „ik kwam er veel en na een aantal jaren werd ik zo'n beetje de rechterhand van de leiding. Eenmaal op de kweekschool stond het me nog duidelijker voor ogen: ik wilde mensen stimuleren en helpen vormen voor zelf-ontwikke- ling te vinden. Nee, begin me niet over een evangelisch karakter in het welzijnswerk; Grote Boodschappen zijn voor elders". Alle stadia in zijn tot nu toe opmerkelijk snelle opmars verwijzen naar dat ene woord: welzijnswerk. Wim Meijer staat er voor, 't is een vuurtje, dat in hem brandt, al zal menigeen verbaasd opzien als je hem als gepassioneerde aanmerkt. Hij viel op als tweede-kamerlid, toen hij met sombere woorden de mondjesmaat-politiek van voorgan ger Vonhoff bestreed. Dat juist in de ideologie en de signatuur van dit kabinet zo verweven welzijnssector werd ge schrapt door iemand uit eigen familie, maakte het voor veel welzijnswerkers volkomen onverteer baar. Puinruimen Na een gesprek met de kamercom missie voor CRM bracht Meijer enkele veranderingen aan. Hij zegde toe, de maatregel niet te laten gelden voor alle eenmansposten, die toch al financieel moeilijk zitten; voor instellingen, die het vorig jaar voor het eerst subsidie ontvingen en tenslotte voor instellingen, die kunnen aantonen, dat ze door de maatregel moeten sluiten en perso neel moeten ontslaan. Hun finan ciën zullen overigens wel worden nagelopen door een accountant. „Subsidie is niet die koe, die graast in de hemel en die je bij voortduring kunt melken. We hebben te maken met een goedge keurde staatsbegroting en daaraan moet ook ik me houden". Duidelijk werd in de afgelopen maanden, dat de uitzonderingen, die Meijer alsnog toestond, de verhitte gemoederen in het veld bepaald niet tot bedaren hadden gebracht. Integendeel, verscheidene grote lan delijke welzijnsorganisaties schreven in boze brieven, dat hun werk niet mocht worden uitgehold en dat bezuinigingen in deze zo kwetsbare sector onaanvaardbaar waren. Sommigen gingen nog verder en puinruimen is op CRM en dat de botte bijl van Vonhoff nu door Meijer op weergaloze wijze werd gehanteerd. De radicale Meijer, die als kamerlid zoveel verwachtingen had gewekt zou door de lcnieën zijn gegaan. De werkers voelden zich in de steek gelaten door de man, die zij drie maanden geleden nog hoorden zeggen: „Diegene, die denkt, dat er bezuinigd moet worden is mesjokke". Wim Meijer: „Het ging toen om de vraag of ik doelbewust aanstuurde op bezuinigingen in het welzijns werk door de uitgaven drastisch te verlagen. Ik heb toen gezegd; wie dat beweert, moet toch wel aardig uit de koers zijn". „Ik heb geen botte bijlen achter de hand. Dit kabinet geeft nog steeds een hoge prioriteit aan het welzijnswerk. Dat staat in het regeringsprogramma en daar wijken we niet van af. Op nagenoeg alle sectoren is veel vervuld en zijn veel nieuwe activiteiten ontplooid. Laten die welzijnswerkers niet vergeten dat er sinds Vonhoff bijvoorbeeld vijftig procent meer is uitgetrokken voor het jeugd- en jongerenwerk. De begroting van CRM steeg in 2 jaar met rond 2.5 miljard gulden". „Maar ik vind dat je moet bijsturen als je boven je begroting bent uitgegaan. Dat is je verantwoorde lijkheid als staatssecretaris, 4,6 miljoen is natuurlijk maar een schijntje op de hele rijksbegroting, dat geef ik toe. Maar als ik dat nu niet wegwerk, dan worden de tekorten voor '76 en '77 nog groter. Zoiets krijgt een sneeuwbaleffect. Ik kan dat bedrag toch zeker niet bij andere posten onderbrengen. Stel Je voor, zouden de woonwagenbewoners de dupe moeten worden van tekorten die in delen van het welzijnswerk zijn ontstaan? Als in de sector van dit welzijnswerk teveel is uitgegeven, welnu dan moet het daar ook worden gecompenseerd". veelal dezelfde bedragen als het rijk". Meijer het geweten „Door die verhoging waren veel is. Ik begrijp niet hoe instellingen uit de financiële tekor- komt. Dat beeld wordt opgebouwd ten. Bovendien werden veel nieuwe buiten mijn eigen invloedssfeer. Ik instellingen gesubsidieerd en konden beïnvloed Den Pyl helemaal niet. het kabinet in het bestuur van de PvdA en tweezaak. En gaat er hard tegenaan, daaraan jaar later leerde men hem kennen Intimi, zoals de voorlichters om hem als kamerlid; actief, gewetensvol en heen en zijn secretaresse, weten van immer op de bres voor zijn welzijns- de monsterlijke lange dagen, die hij vormingswerk. veel nieuwe activiteiten worden Den Uyl heeft mij wat dat betreft Wim Meijer reageert nuchter gestart. Tenslotte ijn er allerlei ook helemaal niet nodig. Ik doe zakelijk op alle beschuldigingen, die in zijn Scheveningse flat. hi] Den Uyl noch „Eigenlijk brengt deze maatregel Jaar te pas zijn gekomen boven tochten naar het buitenland. niet zo veel ellende gemiddelde clubhuis. (De staatsse- terugko- cretaris verdedigde zijn maatregel „over zijn ambities vakantie in Friesland uitgaven gedaan in het kader van gewoon mijn eigen zaken. Dit de stimulering van de werkgelegen- zuiver een beslissing geweest heid. Dit hebben we niet tijdig het ministerie, kunnen voorien. het kabinet tk geef direct toe dat we teveel gekomen. instellingen hebben toegelaten. We Hij lacht zachtjes als I hadden het toelatingsbeleid wat men op zijn positie temidden van de onder meer met behulp van de heid als politicus zegt hij„Ik ben voorzichtiger moeten hanteren, landsbestuurders en hem nogmaals „modate" instelling,^ kwam met deels de manager, die een afdeling persoonlijk- andere confronteren met gebruikte kreten praktijk-cijfers. Tegenstanders ver- runt, maar ik houd evenzeer geweest; bijvoorbeeld als „de antenne van Den Uyl", „het weten hem teleurstellingen bij vele besturen geweten nieuwe projecten, die nog kroonprins' het kalbinet" langer op subsidie hadden moeten Later wordt hij toch teller. „Daar bewerkstelligen: wachten". begrijp ik weinig van, het bouwen Meijer bestrijdt dat zijn brief van van dergelijke images gebeurt mei als een donderslag bij heldere volledig buiten mij Wat moet je daar eens een gesprek c van Tyn, die is aangemerkt als eei van Den Uyl. We eens, Je hebt er af. Ik heb er gehad met Ed Jarenlang swort kroonprins -"Si™™, hemel is gevallen: „Al in oktober ran de «drijvers creëert een image, werkeis heb ik de instellingen geschreven andere helft breekt hein dat ze bij de indiening van hun begroting van dit Jaar en de raming voor volgend jaar niet teveel van de uitgaven van '74 mochten afwijken. Veel instellingen hebben dat voor kennisgeving aangenomen. Ik heb ze dus wel gewaarschuwd. Dat de Zfn'\ x overschrijding pas in mei werd ?oe komt het. «««W*. dat hij gesignaleerd komt omdat de instel- j8 doorstoten lingen hun rekeningen van vorig jaar veelal laat hebben ingestuurd. Maar wij hadden alles misschien „We hebben berekend, gemiddelde instelling met alleen niet bestaande politiek, vanwege de uitdaging. Spreken in de Kamer is een plezier en een uitdaging voor mij. Tegenstanders verkennen, met koele argumenten winnen, althans over tuigen". Hij weet wat hem nog te wachten jaar door de maatregel weliswaar staat. Een van de grote problemen in de wachtkamer is de wettelijke bescherming van het welzijnswerk. Het welzijnswerk kan, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld het onderwijs, niet rekenen op een vast dicht. Dan bedrag aan subsidie. De instellingen overschot op de begroting. Die stilstand is last akelig' maar leidt niet tot sluiting, zeg ik: Dit is geen rigoreuze worden eerst door de gemeenten maatregel. Ja, de inflatie is hoger gesubsidieerd als CRM over de brug „Daar is een heldere verklaring voor. Dat er zoveel mensen uit de Nieuw Links, de Van dan vier procent, maar bedenk dan is gekomen. Ze zijn dus sterk wel dat er veel posten zijn, die niet afhankelijk prijsgevoelig zijn en die niet van de daarmee inflatie hebben te lijden". Computer Toch zeggen de instellingen dat de Jekomen> kon niet leuk om minder uit te geven, inspecteurs bepaalde toezeggingen "tSJ? Er k0men misschien TOt nieuwe „Het staat me nog niet helder voor hebben gedaan en dat op het .Z" i!!n activ«eiten in het gedrang en de geest hoe een en ander moet ministerie daarna flink in hun 5?52T?e <LïïE "^len wordt het enthousiasme worden geres<,id. Ik ben van mening begrotingsaanvragen is geschrapt t van de welzijnswerkers wat getem- actlviteiten in het algemeen het Meijer: „Dan hebben die instellin- te kórt fe Om de nSttöS Pe'd-dak K dan verYelend''- best gedijen in regionale omgeving- gen het bij het verkeerde eind. Een jL-himties 'hnt totalf nS "Ik had lrefr met, J*" "at „Maar sterk bepalend voor de inspecteur mag geen toe,machinat'<*. het totale mechaniek gedifferentieerdere maatregel geko- activlu.lten van provincie en of daarvoor ontbrak simpel- regj0 jg politieke kleurschakering. van het rijk. ?en wat tweeslachtige toestand ontstaan, waarvan de staatssecretaris zich pijnlijk bewust „Ik begrijp de protesten best. Het is is. Geruchten dat de financiële moei lijkheden zijn ontstaan door een gebrekkige controle op het ministe rie omdat men niet goed met de computer kan omgaan, zijn volgens Meijer uit de lucht gegrepen. „Hoe komen ze daar nou bij? We hebben helemaal geen computer. De admi nistratie van het welzijnswerk is daar nog niet op ingesteld. En van .een gebrekkige controle is ook geen sprake". „Mijn voorgangers Engels en Vonhoff hebben te weinig uitgege ven. Het rijk gaf toen 40 of 47 procent subsidie. Maar de instellin gen moesten vaak eigen middelen hebben om dat besteedbaar te maken. En die middelen hadden ze niet omdat ze vaak met grote tekorten zaten. De overheidsgelden kwamen dus terug. Ik heb die subsidies toen opgetrokken naar 50 procent. De percentages voor de landeljke organisaties werden opge trokken van 80 naar 90 en van 60 tot 80 procent. De gemeenten geven mSg ?een. Klingen van onze volksvertegenwoordiging te f,L-] reglïree,rtaUeen d(' leren kennen, ook je tegenstanders, weg de tijd" sVan "e "?teUingen en heb Je meer jaren nodig, 't Is 1 brengt adviezen uit aan de misschien allemaal te snel gegaan „Nogmaals, het jeugd- jongeren- werk wordt niet bedreigd. Het kabinet besteedt nog steeds een maximale krantinspanning aan het welzijnsbeleid. Daar maak ik me persoonlijk sterk voor". Lange uren beleidsafdeling. Maar de instellingen bij dénken vaak: als de inspecteur zonder veel opmerkingen zijn boekje Groningen dichtslaat dan is onze begroting ^romn5en goedgekeurd". Wim Meijer werd op 16 augustus 1939 in het Groningse Harkstede Den Uyl geboren. Op de Sociale Academie Er is gesuggereerd dat u in het SSwe^rich^ Wlm Meijer heeft hart kabinet door de knieën bent '63 werd hij hoofdleider van een gegaan. buurthuis in Hengelo, vervolgens „Ik heb niets in het kabinet kon htf ztfn ideeën gestalte geven in verloren. Er is geen sprake van dat een vormingscentrum voor de de „lastige" Meijer tegen de werkende jeugd in dezelfde gemeen- bezuinigingen was en dat hij zijn te. Die periode sloot hij af als grote invloed op Den Uyl heeft directeur. Vier jaar zat hij in de aangewend. Men zegt dan datgemeenteraad. In '69 koos men hem De kans bestaat dat een gemeente weinig stimulerend werkt en dan is er de vraag of de hoogste overheid :c" het wapen in handen moet hebben an de onwil of lauwheid te doorbreken. me De centralisatie aan de ene kant en een goed niveau van welzijnswerk aan de andere, kunnen met elkaar strijden. Ik ben daar nog niet uit. de Een moeilijke zaak"! ADVERTENTIE darmstoomissen Door Jan Kees Kokke Vlissingen Het grootste boorei land dat ooit op het vasteland van Europa is gebouwd, wordt zondag morgen in alle vroegte in Zeeland op een zeegaand ponton gekanteld. Een klus, die wel even wat voorbereiding vergt. Want het is alsof je een kolossaal flatgebouw wil verplaatsen. Op de nieuwe werf van de Nederlandse Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij in 't Sloegebied bij Vlissingen wordt nu nog dag en nacht gewerkt constructie op tijd klaar te krijgen. Dat moet zondagmorgen om precies zes uur zijn. Want dan is het opkomend water aan 't Sloe. Van dit tij maakt men gebruik om het booreiland uit te laden op het ponton. Om kwart over tien zondagmorgen moet deze riskante operatie geklaard zijn. „Het zal een hele opluchting zijn als dat spannende moment voorbij is", zegt de heer S. Lemstra (32), technisch-commercieel directeur van de Nederlandse Amerikaanse Pij pleiding Maatschappij (NAPM). Het platform zal door de Ameri kaanse oliemaatschappij Phillips Petroleum worden gebruikt voor de oliewinning in het zogenaamde Eldfiesk-veld in de Noordzee bij Noorwegen. Het platform, dat nu nog op zijn zij ligt op de NAPM-werf bij Vlissin gen, is maar liefst 90 meter lang, 60 meter breed en 55 meter hoog. In totaal weegt het platform 4800 ton. Het platform heeft twaalf poten en is voor het grootste deel gecon strueerd uit stalen buizen met doorgaans een vuistdikke wand. Het platform is bestemd als zogenaamd produktie-eiland voor de olie-industrie. In tegenstelling tot de zogenaamde drijvende oliepaltfomrs komt dit platform als produktie-ei land vast geheid boven een boorput te liggen, waaruit men gedurende Vijf stuks Op de NAPM-werf heeft men bijna een Jaar gewerkt aan het boorei land. Het is het eerste van een serie van drie vaste platforms, die Phillips Petroleum bij de Neder landse Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij heeft besteld. In totaal betekent dat een order van 75 miljoen gulden. Er wordt op het ogenblik hard onderhandeld over de levering van nog twee van deze platforms, waarmee de totale order op vijf platforms komt. De nog Jonge directeur van de NAPM, de heer Lemstra, is tamelijk optimistisch over de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven in deze sector van de off-shore-iD- dustrie. „Voorlopig zie ik daar beslist wel toekomst in. Het is als een ijscoman op een hete dag. er is genoeg te doen. De klanten van ons zijn in de eerste plaats geïnteres seerd in levertijden en als je dat steeds op tijd haalt, dan valt de concurrentie, uit bijvoorbeeld Enge land, wel mee. Bovendien zijn er maar weinig werven in Europa, die groot genoeg zijn voor de bouw van deze platforms." Belemmering Rozenburg naar Vlissingen verhuis de. Op Rozenburg zat de NAPM namelijk met een brug voor de deur, die een belemmering vormde voor de bouw van al te grote constructies. De Nederlandse Amerikaanse Pij pleiding Maatschappij b.v. werd een jaar of tien geleden opgericht door een Amerikaanse lasser, Bill Cooper, die voor de Nederlandse Gasunie werkte bij de aanleg van het aardgasleidingnet door ons land. De NAPM is nu weliswaar in feite nog steeds eigendom van deze Ameri kaan, maar voor de rest is het vrijwel een volledig Nederlands bedrijf. Directeur Lemstra de toe komstplannen van de werf: „We willen stap voor stap verder gaan. Op het ogenblik zjjn we zo ver dat we uitstekend in sta t zijn om platforms te bouwen. Nu zijn we er aan toe om ook de opbouw te ;-an leveren. Dat "al dan de volgende stap zijn. De behoefte aan zulk soort platforms in de Noordzee zal voorlopig wel toenemen. Nederland maakt daarbij als leverancier een goede kans. Wij zijn misschien wel iets duurder, maar we zijn in ieder geval betrouwbaar en we hebben hier een gunstig arbeidsklimaat".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13