OOK DAAR AL GEDISCRIMINEERD! Thuis lekker Italiaans eten PALET PALET PALET PALET PALET PALET Vrouw in de sport: Als een radio-medewerker tijdens een sportuitzending van een kolfbalwedstrijd (tenslotte de enige gemengde team sport) betwijfelt of bij bij deze sport wel mag spreken van „het eikaas aftasten van beide partijen" bevestigt hij op dat moment de vrouw in een functie, waartoe ze niet beperkt wil wordendie van lust-object. TON V. RIJSWIJK DAMESMODE in exclusief jonge stijl... nnwfeewi Vtorat/» BREESTRAATI08Q-II2 LEIDEN En als een Russische kogelstoot ster eens verder reikt dan een mannelijke nationale kampioen, icordt er onmiddellijk opgemerkt dat ook het scheer apparaat wel deel uit zal maken van haar ba gage. "Zoiets" kan immers nooit een echte vrouw zijn. ivant het overschrijden van limieten is ten tijde aan mannen voorbehouden. Althans sommige, want bijvoor beeld het maken van "dubbele Rietbergers" zien dezelfde mop- penmakers veel liever geschieden via vrouwenbenen dan door man nen. Sportverslagen over derge lijke manifestaties zijn ook vaak doorspekt van woorden als „gracieus" en „bevallig". En laten we eerlijk zijn: welke man zou als gracieus en bevallig door het leven willen gaan? Nee, er zijn tenslotte sporten, die we toch bij voorkeur als mannensport kwalificeren en er zijn sporten, die we liever typisch „vrouwelijk" noemen. Voorbeelden zijn daar zeker wel van te geven: Voetbal en boksen (la'at staan worstelen) zijn cultureel gezien aan mannen voorbehouden, kunstrijden delen we gemakshalve in de categorie „vrouwensport" in (hoewel diverse mannen zich op de ijsvloer uitermate verdienstelijk voor hun natie hebben gemaakt). Man nen spelen honkbal, softbal. En voor zover dezelfde sport beoefenen als man nen, wordt een dergelijke brutaliteit doorgaans wel ervaren als een slap aftreksel van hetgeen het sterke geslacht op de velden of op de piste presteert. Een soort intimidatie, die er ook voortdurend toe leidt, dat de vrouw in haar fysieke „achterstel ling" bevestigd wordt. Want mannen springen hoger en verder dan vrouwen, lopen de 80 meter horden harder, leggen de marathon sneller af (deed er eigenlijk ooit een vrouw mee aan zo'n marathon?) en maken vee meer doelpunten bij basketbal. Nee, als een vrouw zich op hetzelfde sportieve terrein begeeft als een man, kan hooguit een tot de verbeelding sprekende internationale prestatie de nationale gemoederen in beroering brengen. Maar zolang dat niet gebeurt blijft zo'n vorm van sportbeoefening in feite niet veel meer dan een soort van isolement. Waarbij uiteraard niet vergeten dient te worden dat de sportkeuze vaak erg cultureel bepaald is. Zo wijst prof. Rijsdorp in zijn boek „Sport en maatschappij" er bij voor beeld op, dat hockey in Europa en Azië een spel mag zijn dat voornamelijk door mannen beoefend wordt, in Amerika is het toevallig wel bij uitstek een vrouwensport. Waaraan hij het vermoeden ver bindt, dat dit wel eens te maken zou kunnen hebben met het historische feit, dat hockey bij de Indianen ook alleen door vrouwen gespeeld werd. Waarmee via datzelfde boek van prof. Rijsdorp aangetoond wil zijn, dat de „vrouw in de sport" heus wel eens gepresenteerd wordt als terzake doend onderwerp. Trouwens ook Bart Crum (weten schappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam) doet samen met mede-auteur F. de Leeuw in het boekje „Keerpunt in de sport" een aantal uitsp'rasen, die voor actiegroepen als Man-Vrouw- Maatschappij willig voer moeten zijn. In zijn beschouwing van de sport als „compensatie" stelt hij bijvoorbeeld: sport zorgt voor compensatie tegenover de saaiheid en verveling van het dagelijks werk. En: sport zorgt voor compensatie tegenover het tekort aan spanning en avontuur. Uitgaande van de gediscrimineerde positie van de vrouw in de totale maatschappij en bovendien gemakshalve uitgaande van de saaiheid en verveling in het huisvrouwenbestaan en het ontbre ken van spanning en avontuur in die beperkte rol, zou je dus verwachten, dat de vrouwen zich massaal op de sportbeoefening moesten werpen. Niets is minder waar, want uit diverse onderzoekin gen is gebleken, dat de man die volgens actiegroepen maatschappe lijk al zo overheerst ook in de sport nog eens domineert. Qua prestatie, maar dat mag grotendeels aan onmiskenbare en onveranderba re biologische verschillen toegeschre ven worden, maar ook qua deelname. Zo wordt in vrijwel geheel Europa minder door vrouwen als door mannen aan sport deelgenomen en gekeken. Gunstige uitzonderingen daarop worden ge vormd door de Scandinavische landen, terwijl negatieve uitzonder ingen vooral voorkomen in Zuid-Eu ropa (sport in Italië bijvoorbeeld is vrijwel uitsluitend aa voorbehouden). STIMULANS In feite zou een dergelijke realiteit een stimulans moeten zijn voor actiegroepen om zich nu daadwerke lijk met de sport te gaan bezighouden. Want lijkt het er immers niet op, dat de vrouw al gediscrimineerd wordt op bijvoor beeld de arbeidsmarkt (de man is er voor het werk en de vrouw voor het huishouden) en dat bovendien diezelfde man een overdosis aan sportieve ontspanning aan zichzelf behoudt? Niet zo vreemd toch een dergelijke conclusie: Hoeveel vrou wen worden ook in het weekend nog eens aan huis gekluisterd omdat manlief bijna twee etmalen op het sportveld doorbrengt en de vrouw slechts het wassen van de vuile voetbalkleren rest? Of past dat alles juist meer in een andere theorie van diezelfde Bart Crum, namelijk de opvatting van de sport als „aanpassing": in de sport gaat het slechts om fitheid, opdat des te beter de rol in het arbeidsproces (waar de man domi neert) kan worden vervuld. En: In de sport is het prestatieprincipe een zware pijler. De sport is ervoor gedragswijzen aan te leren, die het in stand houden van de maatschap pelijke ongelijkheid bevorderen. Mag een man als Crum dus relaties gelegd hebben tussen maatschappij in het algemeen en sport in het bijzonder, met beide (ogenschijnlijk) tegengestelde theorieen kun je nog lekker alle kanten op. Des te verbazingwekkender is het, dat navraag' bij Man-Vrouw-Maat schappij leerde dat men zich nog niet officieel met het onderwerp de „vrouw in de sport" heeft bezigge houden, want het lijkt een onderwerp te zijn, dat- zich bij uitstek voor een andere standpunt bepaling leent. Maar goed, bestuur sleden van MVM verzekerden mij, dat dat ongetwijfeld nog zou gaan gebeuren, maar dat men het al druk had met andere zaken. Men is met het topje van de ijsberg bezig zogezegd en onder in die ijsberg zit ook nog de vrouw in de sport. Tot slot beland ik nog even bij de enige gemengde sport. Want korfbal lijkt op het eerste gezicht model te staan voor de emancipatie van de vrouw in de sport. Het is tenslotte toch maar zo, dat juist bij die sport mannen en vrouwen zich in gelijke hoeveelheden tegelijkertijd in het zelfde team met sport bezig houden. Vrouwen dus direct toelaten tot het sportief heiligdom van mannen. En ze mogen nog doelpunten maken ook en soms aanvoerster zijn en soms de scheidsrechter beledi gen. Voor dat laatste krijgen ze dan wel vaak een minder straf, want de Spelmoment uit een dames- handbalduel, ivaarbij het soms hard toe kan gaan. doorgaans uit mannen samengestel de strafcommissie strijkt graag de hand over het hart. KORFBAL Op het eerste gezicht lijkt het allemaal te kloppen en zou wellicht korfbal in het banier van MVM geschreven dienen te worden, maar de realiteit zal datzelfde MVM ongetwijfeld teleurstellen. Want het is tenslotte toevallig wel zo, dat de mannen daar toch de meeste doelpunten maken omdat de vrou wen veelal in de rol van „aangeefster" getraind worden en het grootste deel van de wedstrijd in de paalzone doorbrengen teneinde al daar de mislukte schoten van hun mannelijke ploeggenoten op te vangen. En een citaat uit een clubblad van een Haagse korfbalver eniging zegt ook al weer genoeg: „Zijn er nog dames, die dol zijn op schoonmaken? Voor het schoonhou den van onze kantine worden dames gezocht, die graag stoelen met stoffer en blik en aanverwante artikelen". Dus ook daar geldt, dat r zijn voor bestuur en i de vrouwen voor het schoonhouden van de clubhuizen. Wij komen al jarenlang bij onze Italianen in het restaurant Roma in de Haagse Papestraat. Het zou overdreven zijn om te beweren cat we er kind aan huis zijn, maar in onze gang naar dat restaurantje in de Haagse binnenstad is zeker wel enige regelmaat te bespeuren. Het is er gelukkig niet groot, altijd vrij rustig, ook al zijn heel vaak de tafels allemaal bezet, er klinkt een leuk uiteraard Italiaans muziekje en de bediening is er perfect. Je ziet er vaak bekende gezichten uit parlement en regering om je heen, kortom een echt Haags restaurantje waar de prijzen beslist niet aan de hoge kant liggen. Vorige week aten we er een goede Parmezaanse ham met verrukkelijke schijven meloen als voorgerecht. Zo'n voorgerechtje dat u ook op tafel kunt zetten. Als u uw (goede) slager vraagt naar rauwe ham dan zal hij u vaak de Ardenner ham aanbevelen. U kunt daar gerust op ingaan want die smaakt uitstekend bij een schijf koele meloen. Op de delicatessen-afdeling van een groot warenhuis in Rotterdam zag ik trouwens onlangs ook die Bretonse ham met peperkorrels liggen. Volgens mij is dat de meest geschikte ham voor zo'n combinatie met meloen. Helaas lenen zich niet alle meloenen voor een dergelijk samengaan. Vaak zijn de meloenen te zoet. U moet zich dan ook door uw groenteboer laten adviseren. Ik kies altijd een ogen-meloen of zo'n Spaanse of Italiaanse meloen met een hard-groene schil. Na de ham met meloen bestelden daarvan wil ik u graag mijn versie geven: Vraag uw slager om kalfs- of varkensschnitzels eens extra te willen pletten. Thuisgekomen pa neert u de schnitzels aan een kant. In een flinke koekepan bakt u dan in weinig boter het vlees eerst ca. twee minuten aan de ongepaneerde zijde, dan draait u de schnitzel om en laat de gepaneerde zijde op een DOOR HANS BELTERMAN wat lager vuur een minuut of drie goud-bruin bakken, dan legt u op de niet-gepaneerde zijde een plak rauwe ham, plaats daarboven een niet al te dikke plak belegen kaas en schuif de schitzels dan even de oven in (of plaats ze onder de grill). Wanneer de kaas begint te smelten is uw gerecht gereed om geserveerd te worden. Benodigd voor de schnitzels a la Bolognese: kalfs- of varkensschnit zels van 100 a 125 gram, 100 gram boter, wat plakken rauwe ham en wat plakken belegen kaas. Om te paneren: een losgeklopt eiwit en wat paneermeel. Geef er wat spaghetti met Parmezaanse kaas bij of maak een lekkere risotto waarvan ik u straks het recept nog geef. Bij zo'n gerecht past ook nog wat goed aangemaakte salade. Ik schonk er afgelopen zondag, toen ik dit recept probeerde, een verrukkelijke rose van de cote du Rhöne bij. Het was een fles die een vriend van ons uit Brussel had meegenomen: Chateau Malijay 1972. Later bleek me dat het een bekroonde rose was van het huis Nativelle. Nu nog het recept voor een Italiaanse risotto zoals ik die thuis bereid. In wat boter (of nog liever olijfolie) laat ik een fijn gehakte ui lichtgeel smoren, dan voeg ik er de droge rijst aan toe en laat het geheel onder voortdurend roeren (met een vleesvork) wat glazig fruiten. Dan voeg ik er een goed op smaak gebrachte bouillon aan toe, breng het aan de kook en laat het op een laag pitje in nauwelijks twintig minuten gaar worden. Als de rijst gaar is voeg ik er (nodig is het geloof ik niet) nog wat boter of olie aan toe en werk er dan wat stukjes paprika en geraspte kaas door. Voor een risotto heeft u voor vier personen nodig: een half pond rijst, een flinke ui, 50 gram boter of olijfolie, ca. een halve liter bouillon (eventueel van een blokje), wat zout, 40 gram geraspte kaas (het liefst Parmezaanse) en een kleine groene paprika. Basketbal voor dames Voor de heren is er op het gebied van aftershave, deodorants en aan verwante artikelen een nieuw merk bij. Juvena brengt onder de naam Juvena Men een hele serie heren- artikelen. Estee Lauder komit met een hele serie nieuwe produkten op de markt. Allereerst vier zonnebrandprepara ten: sunbathing milk voor een zeer gevoelige huid, (ook in een brons kleurige versie verkrijgbaar, zodat u meteen een klein beetje bruin bent), feun-block een cremeachtige beige- kleurige preparaat handig verpakt in een klein doosje speciaal voor de ge voelige delen van de huid wals lip pen, neus, onder de ogen, Après sun cooling moistere treatment, een erg fijn preparaat voor mensen die het te lang in de zon liggen maar niet kunnen afleren. Lauder komt ook met een nieuwe oogmake-up. de fresh eye polishers. Dit is eer zach te creme die met de vingertippen op het ooglid moet worden aangebracht. Eer bestaan negen kleuren: polished blue, country green, lila polish, teag- low, sundown blue oasis green am- berstone en polished ivory. Verder brengt Lauder een serie goedf haar- verzorgingsprodukten die onder de naam Azureen worden verkocht. Bij Ayer is nieuw de ayer Bronze, een emulsie zonder alcohol die de huid onmiddellijk bijkleurt. Wie daar weinig voor voelt kan overstappen op de Ayer bronze permanente, een kleurloze creme die in enkele uren na het opbrengen de natuurlijke pigmentreactie van de huid tc zien geeft en deze een paar dagen bruin houdt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12