'Huren weer op het niveau van 31 maart 1974" WIJKCOMITE WIL OUDE MORS WAT OPFLEUREN Gezinsverzorging Leiden kampt met ruimtegebrek i iii >11 l[l Clarensteeg in actie tegen auto's Kunstcollectie van 3.3 miljoen naar museum in Krefeld j Geslaagden Pontschool Van Dam beslist over twee complexen Haagwegkwartier: Baandag 14 juli 1975 LEIDEN ujMNog geen beslissing heeft de staatssecretaris genomen in het al slepende conflict tussen een aantal huurders van deze complexen en de Leidse Woning Stichting. Dat conflict heeft als inzet de op 1 april 1971 doorgevoerde huurverhoging van ProCent- Deiilk Waar het om gaat zijn de 188 voor- hogingen bij besluit van de gemeen- K>rlogse woningen aan de Toussaint- teraad teruggedraaid. In 1974 (op 1 iade e.o., de Potgieterlaan en de april) volgde weer een huurverho- o Jchimmelstraat. In 1971 weigerden ging en opnieuw weigerde een aantal (roo'ife bewoners van deze LWS-wonin- huurders een hogere huurprijs te ssjen massaal om de huurverhoging te betalen. talen. Ze vonden een hogere huur Nu kregen de weigeraars wel .n Onverantwoord gezien de slechte steun van de huuradviescommissie. i>t*>njiaat waarin de woningen verkeerde. Eind mei van dit jaar schreven het imn!Pe huuradviescommissie. waar- actiecomité Haagwegkwartier, de be- ,mj»an de kwestie werd voorgelegd con- wonerscommissie en de weigeraars ttateerde dat er inderdaad wel het van de huurverhoging een brief aan *po-pen en ander aan de woningen man- de staatssecretaris. Behalve het voor- keerde, maar vond niet datd e huur- stel om de huurverhoging van 1 april terhoging daardoor achterwege zou 1971 pas op 1 januari van dit jaar moeten blijven. te laten ingaan werd het verzoek ge- eni a deze uitspraak betaalde het daan de huurverhoging van 1 april e (nerendeel van de huurweigeraars de 1074 achterwege te laten. Aan dit Achterstallige huurverhoging. Zestien laatste verzoek nu is de staatssec- huurders bleven weigeren. In de ja- retaris tegemoet gekomen, een- 'fn 1972 en 1973 werden opnieuw Voor de 188 woningen in het Haag- laan huurverhogingen aangezegd, maar - v/egkwartier zal ook dit jaar geen ba veel geharrewar werden deze ver- huurverhoging van acht procent wor- LEIDEN Een schilderijencollectie met een waarde van bijna 3,3 miljoen gulden uit het stedelijk museum "De Laken hal" zal eind augustus tijdelijk verhuizen naar West-Duits- land. In het kader van een internationale uitwisseling met Krefeld zal de kunstverzameling in bruikleen worden afge staan aan deze gemeente. De schilderijen zullen in de periode van 5 september tot 5 oktober worden geëxposeerd op een tentoonstelling in het Kaiser Wilhelm. Museum in Krefeld. Het gaat hier om 17de eeuwse schilderijen. Aanvankelijk ivas het plan om een collectie moderne schilderijen naar Kefeld te sturen, maar uit contacten met de partner-gemeente bleek dat men daar over een zeer vooraanstaande collectie mo derne kunst beschikt. den toegepast. De staatssecretaris heeft daarvan afgezien omdat het renovatieplan voor deze woningen in middels is ingediend. Een dergelijk kant en klaar plan is de eis van het ministerie van Volkshuisvesting om voor ontheffing van de huurverhoging in aanmerking te komen. Het wach ten is nu nog op het besluit van staatssecretaris Van Dam over de huurverhoging van 1971. De LWS staat op het standpunt dat deze ver hoging met terugwerkende kracht tot 1 april 1971 dient te worden be taald. Leiden-noord Tegelijk met de beslissing voor het Haagwegkwartier heeft staatssecre taris Van Dam ook zijn standpunt bepaald in twee huurkwesties in Leiden-Noord. In de aanwijzing voor dt gemeente zegt Van Dam dat ook voor de complexen 1 in Noord (162 woningen van de LWS in de Lusthof- laan en naaste omgeving) en 1GW (72 woningen in de Sophiastraat e.o., vroeger eigendom van de Goedf Wo ning nu van de LWS) de huur moet worden teruggebracht tot de hoogte zoals die was op 31 maart van het vorig jaar, dus geen verhoging per 1 april '74. In tegenstelling tot de be slissing voor het Haagwegkwartier heeft Van Dam de gemeente hier opgedragen per 1 juli 1975 de huren te verhogen met acht procent. Voor deze woningen gaat de huurverho ging dit jaar dus normaal door. Wel bestaat weer de mogelijkheid voorde huurders om tegen deze verhoging bezwaar te maken. In de wijk en bij de LWS zijn daarvoor bestemde formulieren beschikbaar. De huur adviescommissie zal te zijner tijd de ingebrachte bezwaren op hun waarde toetsen. De formulieren met dagen de bezwaren kunnen tot 14 augustus worden ingeleverd. Via fantasierijk herbestratingsplan LEIDEN Het wegdek en de trot toirs van de Morsstraat, Kruisstraat en 1ste Binnenvestgracht moeten op korte termijn herbestraat worden. Eigenlijk had met het werk dezer begin gemaakt moeten worden, maar de Dienst Gemeente werken heeft erin toegestemd dat tot volgende maand. Daarmee wordttere banen te leiden. Het ontwerp de werkzaamheden worden uitgesteld ken e de ruimte vrijgei fantasierijk plannetje, dat is ontwor- zitter pen door het wijkcomité Doel van dit plannetje is om ener zijds de buurt tussen Steenstraat en Morssingel wat leefbaarder te ma- anderzijds het verkeer in be LEIDEN Geslaagd voor het di- Mej. ploma directiesecretaresse zijn: Mej. Mej. B. v. d. Boogaard, Leiden mej K. v. d. Eijkel, Noordwijk, Mej. A. Goverts, Nieuw-Vennep, Mej. C. v. d. Haak, Rijnsburg, Mej. E. Hendriks Leiden, Mej. p. Hogewoning, Rijns- buiig, Mej. B. Jonkers, Leiden, Mej. Kimman, Leiderdorp, Mevr. Kloots-Lemmers, Alphen Opdam, Noordwijkerhout, Rebel, Leiderdorp, Mej. H. Rol, Oegstgeest, Mej. M. v. Rossum du Chattel, Leiden, Mej. Y. Soesber gen, Sassenheim, Mej. A. Stikkelorum Leiderdorp, Mej. v. d. Ven, Katwijk Mej. M. v. Wetten, Zoeterwoude en mevr. L. Zech-Willemstein, Leiden. Voor het diploma bureausecreta- Rijn, Mej. M. v. d. List, Noordwijk, GEEN FOOI? DAN KLAP IN GEZICHT LEIDEN/DEN HAAG De 24-ja- den resse slaagden: Mej. J. v. Drongelen Noordwijk, Mej. M. Dudok, Mej. H. Langezaal, Mej. I. v. Tol, Mej. E. Vermeulen Mej. F. v. d. Zand allen Leiden, Mej. j. v. Vliet, Voorscho ten, Mej. M. de Vries Katwijk aan Zee. Voor het diploma receptionis te slaagden: Mej. A. Knol, Sassen heim, Mej. M. Kok, Zoeterwoude, Mej. H. Korenhof, Voorschoten, Mej. I. v. d. Meij, Sassenheim, Mej. G. Farievliet, Katwijk, Mej. K. v. Rees f j rige Leidenaar D. G. R. Pronk heeft Velldnga, Voorschoten, Mej. W. Ba- bij de Haagse politie aangifte daan van mishandeling door een por tier van een dancing in Schevenin- gen. De heer Pronk heeft de politie ver teld, dat, toen hij zaterdagnacht de dancing wou verlaten en de portier geen fooi had gegeven, een klap van hem op zijn gezicht kreeg. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behande len voor een bloeduitstorting boven zijn oog en een gezwollen neus. rends, Mej. R. Ravens bei-gen, Mej. L. Roman, Mej. Th. Sjaardema en Mej. A. v. Soest allen Leiden. Eredoctoraat voor Leidse LEIDEN Het aantal gevallen van uitbreiding met 186 tot 454 mede- luiden die diverse leidstere, gezins hulpverlening bij de Stichting Ge- werkers, zinsverzorging Leiden steeg vorig jaar van 825 tot 1265. zo blijkt uit In het jaarverslag wordt enige na- het jaarverslag van de stichting druk gelegd op de huisvestingssituatie h Ml* over 1974, zat een explosieve groei waarover het bestuur I tUUg. I/O# tlttl in het werk, constateert het bestuur ting niet bijster enthousiast doet. in het jaarverslag, maar dat was ook In dit verband wordt o.m. melding LEIDEN De 54-jarige Leidse noodzakelijk om de grote achter- gemaakt van de bouw v hoogleraar prof. dr. Andries Teeuw stand, met name in de langdurige mere in de vergaderzaal heeft afgelopen zaterdag in Djakar- hulpverlening, weg te werken. staande pand van de stichting ta een eredoctoraat gekregen van de <*e Lange Mare. Het bestuur vindt het aantal gevallen waarbij Universiteit van Indonesië voor Volgens de stichting valt het te ver- dit 'n noodoplossing en verklaart ook hulpverlening werd begonnen zijn bijdrage aan het onderzoek en wachten dat de gezinsverzorging in dat er gezocht wordt naar een blij- droeg de ontwikkeling verzorgsters en gezinshelpsters, i ook cliënten en andere instellingen in Leiden laten horen, maken wij op dat een veel onbegrip en onduidelijk - destich- heid rondom de hulpverlening aan het verdwijnen is: het aantal klach ten of zg. klachten is zeer duidelijk twee ka- minder dan voorheen", aldus het be llet be- stuur in het jaarverslag. Enkele cijfers uit het jaarverslag: met be- l de Indonesische Leiden in de toekomst nog verder zal vende oplossing voor de woningnood. literatuur. Dr. Haryati Soebandio, deken van de faculteit der letteren van de In donesische universiteit, verklaarde dat prof. Teeuw de wereld op de hoogte heeft gebracht van de Indo nesische literatuur en cultuur. uitgroeien. Dit betekent dat het per- Wat de kwaliteit soneelsbestand van gezinsverzorg- treft wordt sters, gezinshelpsters en leidsters uit- dat ei gebreid zal moeten worden wat weer gelijk de nodige gevolgen heeft voor de stand werd uitgebreid, huisvesting. In het verslagjaar kreeg werd er aan kwaliteitsverbetering ge- het personeelsbestand al een forsewerkt door cursussen etc. "Uit ge- vorig jaar 861; het aantal openstaande aanvragen om hulpver- het werk be- lening aan het eind van het verslag- het Jaarverslag gesteld jaar was 65. Van de gevallen waar- betere bewaking mo- bij vorig Jaar de hulpverlening op sinds het medewerkersbe- gang kwam, zaten 285 beneden het Bovendien minimumloon, 477 tussen mi nimumloon en weistandsgrens en 99 boven de weistandsgrens. LEIDEN De bewoners in de directe omgeving van het Kooipark ondervinden over last van bezoekers van het park. Dat schrijft de Stich ting Wijkcomité De Kooi in een brief aan B. en W., de Leidse raad en commissaris van politie. Volgens het wijk comité komt het regelmatig voor dat tot diep in de nacht personen met bromfiets en auto's de omgeving van het park onveilig maken. Ook binnen het park zou het vol gens de stichting veelal tot komen. Verzocht wordt maatregelen te nemen, rcaardoor het mo gelijk wordt dat Kooibewo- ners rustig van het Kooipark gebruik kunnen maken zon der de kans te lopen te wor den aangereden door brom fietsen of fietsen. Voorts zou ervoor gewaakt moeten wor den dat de nachtrust van omwonenden verstoord wordt door het laiuaai van automo toren en autoradio's in nach telijke uren. oor dit plan, gemaakt door de het wijkcomité, de archi- "Oude reet Harry Sipkens, is de afgelopen week voorgelegd aan de winkeliers van de Morstraat. Hoewel er slechts zestien mensen aanwezig waren, was men erg enhousiast over de ideeen, die de aantrekkelijkheid van deze winkelstraat moeten verhogen. Basis van het plan is dat voor de gehele Morsstraat eenrichtingsver keer wordt ingevoerd. Tot dusver be staat dat alleen voor het gedeelte tussen de Kruisstraat en dc Blauw- poortsbrug. Dat eenrichtingsverkeer zou alleen moeten gelden voor auto's fietsen en bromfietsen zouden aan beide kanten de Morsstraat mogen inrijden. Ter verhoging van de aantrekke lijkheid wil het wijkcomité dat de trottoirs plaatselijk verbreed worden en dat er op verschillende plaatsen bomen, fietsenrekken en afvalbak ken worden geplaatst. Die zouden zodanig geplaatst moeten worden dat de straat een lichte zig-zag-bewe- ging maakt. Bij de indeling is re kening gehouden met de aard van de bedrijven in de onmiddellijke om geving. Op dit ogeblik geldt in de Mors straat een parkeerverbod voor beide kanten. Door de politie werd echter nu niet bekeurd. In het plan wordt het parkeren in de Morstraat weer legaal gemaakt. Globaal becijferd zal er plaats zijn voor ongeveer veer tien parkeerplaatsen. Ze zijn gesi tueerd voor die bedrijven, waar klan ten slechts korte tijd verblijven Om de gehele zaak nog extra op te vro lijken zou het volgens voorzitter Sipkens aanbeveling verdienen om gebruik te maken van een sierbe strating. Dat kan volgens hem zon der veel extra kosten. Tn de nieuwe opzet zal het weg gedeelte voor de auto's vier meter breed blijven zodat ook politie, brand weer en EHD en de panden gemak kelijk kunnen bereiken. Om te komen dat snel gereden wordt wordt er gepleit voor het maken van een "verkeers- hobbel" op het kruispunt van Mors- straat-Kruisstraat-Siiiidsstraat. Het geheel zou uitgevoerd moeten wor den in lichtkleurige betonklinkers. Voor de andere straat in het plan wil het wijkcoommité de parkeer plaatsen afwisselend links en rechts van de weg plaatsen zodat snel rij den (en dat geldt met name voor het sluipverkeer via de Narmstraat) wordt tegengegaan. Bovendien zou aaarmee worden voorkomen dat de auto's vlak langs de deuren rijden. Waar nodig moeten paaltjes worden geplaatst, zodat mensen niet direct het risico lopen aangereden te wor den. wanneer men het huis uit stapt. Bijkomend voordeel daarvan is dat het door de auto's opgespatte regenwater niet steeds tegen de voorgevels komt, waardoor raamko zijnen en deuren extra snel verrot ten. Het wijkcomité heeft de ge meente verzocht tegelijk met Mors straat, Kruisstraat en de 1ste Bin nenvestgracht ook de Narmstraat aan te pakken, omdat deze straten een geheel vormen. Twee panden aan Oranjegracht op de voorlopige monumentenlijst Bloemenmaqazijn Q&Jttudvit HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN De directeur musea, monumenten en archieven van het ministerie van CRM heeft de pan den Oranjegracht 85 en 93 op de voorlopige monumentenlijst geplaat plaatst. De Leidse raad zal binnen drie maanden advies moeten uit brengen of de twee pandjes op de definitieve lijst moeten komen of dat ze moeten worden afgevoerd, de Morstraat te Directeur P. J. Yperlaan geeft ech ter de voorkeur aan het eerste en verzoekt daarom pogingen in het wérk te stellen, de pandjes in te bouwen in de wederopbouwplannen voor het kaalslaggebied tussen He rengracht en Zylsingel. Volgens de vertegenwoordiger van het ministerie van CRM zou de af braak van de twee panden aan de Oranjegracht betekenen dat de drie andere panden die al op de monu mentenlijst staan (Oranjegracht 81, 83 en 85) een te geïsoleerd karakter krijgen. „Een grotere groep histori sche panden zal minder als een rudi ment worden ervaren", zo schrijft de heer Yperlaan aan de Leidse raad. ADVERTENTIE LEIDEN Q71-231SS lil -> trim je fit met stimorol kauwgom LEIDEN Bewoners van de Clarensteeg tussen Lange Ma re en Jan Vossensteeg zijn een actie begonnen om het grote aantal geparkeerde auto's en vrachtauto's uit hun woonstraat weg te krijgen. Daarvoor is men een handtekeningenactie begon nen. De verzamelde handteke ningen zijn dezer dagen verge zeld van de klachten ter kennis gebracht van de Leidse raadsle den. De bewoners van de Claren steeg consateren, dat net leef milieu in hun buurt al zo gering is, maar dat er door het grote aantal geparkeerde auto's hele maal niets meer over olijft. De problemen doen zich vooral don derdagsavonds wanneer er koop avond is en zaterdags voor. Be woners kunnen met fiets, brom fiets of kinderwagen bet huis niet uit zonder auto's te bescha digen. "Voor onze kinderen is het ook levensgevaarlijk, omdat ze door de geparkeerde auto's geen over zicht meer hebben of er al dan niet verkeer aankomt", zo zeg gen de Clarensteeg-bewoners. Men toont begrip dat de aan de ze straat gevestigde oedrijven moeten worden bevoorraad, maar men constateert dat met name de vleeswagens van de fir ma Teekens veel overlast veroor zaken. "Ten eerste vervuilen zij de straat erg door hun wagens schoon te maken in de straat, waardoor er veel vies vet op straat terecht komt, die de kol ken doet verstoppen. Als het warm is vergaat men van de stank, zo schrijven de bewoners aan de Leidse raadsleden. Bovendien zou men de vracht auto's langer in de Clarensteeg laten staan dan nodig is. De be woners vragen de raadsleden iets aan de situatie te doen, zodat de Clarensteeg voor de bewoners weer wat leefbaarder wordt. 3 LEIDEN Staatssecretaris Va-n Dam Volkshuisvestingheeft beslist dat de huren voor U1voore complexen II en UI' in het Haagwegkwartier moeten worden teruggebracht tot het erzorfVeau van maart 1974. Dat staat m de aanwijzing, gericht aan de gemeente Leiden. ak/jHet betekent dat de op 1 april 1974 doorgevoerde huurverhoging niet behoeft te worden betaald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3