LEIDSCH DAGBLAD Voor eerst sinds vele jaren nam het olie- verbruik af Man (27) bij vechtpartij doodgeschoten Wraakactie tegen de politie LEIDSCH SÜ DAGBLAD Beroep van Gandhi 11 augustus mondil Merckx op 2 minuten gereden IAANDAG 14 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 iSÉr, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (OTTERDAM (ANP) Wanneer we de communistische linden niet meerekenen, is er vorig jaar in de wereld 3,6 [rocent minder aan olieprodukten gebruikt. Dat is ruim 270 niljoen liter per dag minder. pit cijfer spreekt temeer als men in het statitisch overzicht tan de oliemaatschappij waaraan het is ontleend ziet, dat \e concumptie in de afgelopen 25 jaar steeds met meer dan ze- Een procent per jaar groeide. De daling van de vraag wordt in oofdzaak toegeschreven aan het vervijfvoudigen van de prijs an ruwe olie door de OPEC- Het sterkst nam de consumptie af I West-Europa: met zes procent, lederland zou zelfs elf procent min er geconsumeerd hebben dan 1973. Slechts één px-odukt (nafta) Lndhaafde zich enigszins (—2,4 ft), maar benzine (—4,1), kerosine f—10,2), gasolie (—9,9) en stookolie -4.5) bleken plotseling veel minder fvraagd. In de Verenigde Staten daalde de raag naar olieprodukten met 4,5 rocent. Volgens de Chase Manhat- an Bank was dit de eerste daling in f jaar. Deze zou veroorzaakt zijn jjor schaarste (olie-embargo) warm [eer in het begin van het jaar, ener- jebesparing, hogere prijzen en in- histriële recessie. liet in alle geïndustrialiseerde ebieden was het verbruik zo spec- aculair veel kleiner. Japan consu- oeerde maar 2,1 procent minder en DE WAÈMTE IS VOORBIJ Met een matige zuidwestelijke ïtroming wordt koelere oceaan- Iucht naar onze omgeving ge loerd. De temperaturen, die van- laag nog zomerse waarden be reikten komen daardoor op een \aaer niveau. Zeer warm weer was het giste ren in de landen rond de Middel landse Zee. In Spanje werd het op \ommige plaatsen zelfs 40 graden. In ons land passeerde gisteren ten zivak warmtefront, dat allleen pi het noorden van het land ent te regen bracht. Daarachter itroomde de lucht binnen die ons Vandaag het warme weer bracht. dat werd nog alleen veroorzaakt door dat de i-egering gedurende een aan sta 1 maanden de stookolie distribueer de. Canada en Australië zagen hun olieconsumptie zelfs iets groter wor den: respectievelijk met 0,8 en 2,8 procent. Koeler 1 Zonnige perioden, vooral aan de kuit, maar later ook weer plaatselijk buien. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Minimum temperatu- 15 JULI 4.37 uur; onder: 20.54 x i op: 13.07 uur: onder: 23.28 x Hoogwater te Katwijk te 7.29 en 2 laagwater te 3.23 en 15.43 uur. Grote schade in Ter Aar Bij een brand in de conser- venfabriek Koeleman in Ter Aar is gisteren een van de twee pro- duktiehallen verloren gegaan. De schade bedraagt ongeveer 2,5 mil joen gulden. Ook het kantoor is afgebrand. De brand brak omstreeks één uur uit. Over de oorzaak tast men nog volledig in het duister. Sinds za terdagmiddag is er volgens di recteur Koeleman niemand meer in het bedrijf geweest. Hij sluit brandstichting dan ook niet uit. (Zie ook elders) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, NIEUW DELHI (REUTER) Het Indiase hooggerechtshof heeft 11 augustus gekozen als tijdstip voor de behandeling van het beroep van pre mier Indira Gandhi tegen haar ver oordeling door een gerechtshof we gens "corrupte verkiezingspraktijken' Op 12 juni werd premier Gandhi veroordeeld en kreeg een verbod op gelegd tot het uitoefenen van een openbaar ambt voor de tijd van zes jaar. Dit verbod is eerst opgeschort voor 20 dagen en later totdat mevrouw Gandhi's beroep is behandeld. De In diase px-emier heeft wel reeds haar recht verloren in het parlement te stemmen. De aanklacht tegen de premier was ingediend op 12 juni toen de rechter haar schuldig bevond aan het schenden van de wet tijdens de ver kiezingscampagne van 1971. De Indische oppositie trachtte hier op de premier tot aftreden te dwin gen en hierop reageerde m Gandhi met het afkondigen nationale noodtoestand. De man die het eerst m Gandhi van ongeoorloofde praktijken had beschuldigd, de socialistische lei der Raj Nakin Narain, is een van de honderden politieke leiders die wer den gearresteerd op 26 juni iin het kader van de noodtoestand. Of Raj Nakin Narain zal worden vrijgelaten om de hoorzitting van 11 augustus bij te kunnen wonen is niet bekend. Maar in juridische krin gen wordt erop gerekend dat de re gering een verzoek daartoe niet zal afwijzen. ENSCHEDE (ANP) Bij een vechtpartij in Enschede is de afge lopen nacht een 27-jarige mam doodgeschoten. Het slachtoffer was Efrem Dania uit Enschede. Volgens de politie ontstond er kort na mid dernacht onenigheid bij de toegangs deur van de discotheek 'San Fran cisco' aan de Noorderhaven. Daarbij werd het slachtoffer door x-evolver- schoten getroffen waaraan hij over leed. De politie heeft drie mensen ge arresteerd, namelijk de in Enschede wonende rijksgenoten S.S.B. (19), J.L. (26) en R.G.L.G. (26). In de hal van de discotheek zijn kogelhul zen gevonden. Op een garagedak naast de discotheek werd een revol ver aangetroffen. Ook in de Limburgse toeristen plaats Valkenburg deed zich dit weekeinde een ernstige vechtpartij voor. De uit Den Haag afkomstige T.K. werd daarbij met een mes neer gestoken. T.K. passeerde met zijn eveneens uit Den Haag afkomstige vriend K. de N. een terras waarop negen dronken jongelui zaten. Toen het slachtoffer door één van hen werd gehinderd en daarover een op- Juli-maand VOORDEEL MAAND Tientallen luxe lederen shnwroommodellen met zomerse korting tot 40%! Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bij Leiden) Tel. 01718-73541 Open: 9-18 uur Donderdags tot 21 uur Zondags gesloten 14 PAGINA'S Arrestatie Arabische terroristen BEIROET (DPA) In Beiroet. Damascus en Koeweit zijn vandaag volgens radioberichten leden van een terreurorganisatie aangehouden, die onder de naam "Arabische commu nistische organisatie" verantwoorde lijk zou zijn geweest voor verschei dene bloedige aanslagen. Het aantal arrestaties is niet vermeld. In talrijke woningen zouden grote ^hoeveelheden wapens en munitie in beslag zijn genomen. Als hoofd van de organisatie geldt de in Damascus gearresteerde Palestijn Ali Ghadban. Eddy Merckx heeft gisteren een van de zwaarste nederlagen in zijn carrière geleden. Enkele kilo meters voor de eindstreep in de vijftiende etappe stortte de Bel gische wereldkampioen volledig in. Merckx, die op minder dan een handvol kilometers van het einde een vrijwel zekere winnaar leek (Gimondi lag op 33 secon den, Thevenet en Zoetemelk op meer dan een minuut) verloor in die „finale" twee minuten op The venet. ,Ik kon niet meer", ver zuchtte hij toen hij uitgeput als nooit tevoren over de streep kwam. „Na de afdaling van de Alios, op de helling van Pra Loup antwoordden mijn benen niet meer. Ik zocht een klein verzet om verder te gaan, maar dat kon ik nauwelijks rondkrijgen. Gimon di kwam en ik kon niet meegaan. Thevenet, Zoetemelk, Van Impe, zij waren mij allemaal te snel, het ging niet meer." Het gevolg is dat Bernard Thevenet van daag op de Franse nationale feestdag in het geel mag rijden. De Tour is echter nog lang niet beslist. Zeker niet in de ogen van Joop Zoetemelk: „Het was een slijtageslag. Merckx is daaraan kapot gegaan. Belangrijk zal zijn wie zich het best herstelt. Ik doe dat betrekkelijk vlug. Het is een goede Tour. De beslissing is nog niet gevallen". Tijdens de vijftiende etappe werd nog eens duidelijk hoe gevaarlijk de Tour kan zijn. De eerste volg- wagen van de Bianchi-ploeg stort te tijdens de gevaarlijke afdaling van de col d'Allos in een ravijn. Als door een wonder ontkwamen de inzittenden aan een ernstig ongeluk. Piet Liebregts, ploeglei der van Frisol, zei na afloop: „Dit is te erg. Dit is spelen met men senlevens". Hans Boehm zorgt tijdens het IBM-toernooi in Amsterdam voor spektakel. De titelloze Nederlan der kwam tot de vijfde remise in successie en heeft nog vier pun ten uit tien partijen nodig om zich schaakmeester te noemen. Vrij spel ook voor atletiek. In Sofia waar de dames van Oost- Duitsland twaalf van de dertien nummers wonnen, werden de Ne derlandse in de halve finale Euro pa Cup vierde. Succesvoller waren Rustdag in de Tour de Fran ce. Wat deed Eddy Merckx? Die ging een eindje fietsen in Nice. Wat ivel bekijks trok natuurlijk. Maar dat was zaterdag. Gisteren was het weer werken op de fiets. En toen kwam de klap voor Eddy hard aan. de roeiers en roeisters van Ne derland tijdens de Rotsee-regatta. Bij de dames werd het Leidse Njord met Triton in de dubbel- ZIE SPORTPAGINA'S Het kabinet is met vakantie ge gaan. De meeste begrotingsproble men zijn opgeruimd, maar lang nog niet alles PAGINA 5 Israël aarzelt over een akkoord, maar de kansen op een overeen komst schijnen toch te stijgen PAGINA BUITENLAND merking maakte ontstond een vecht- parij tussen de twee Hagenaai's en de groep. Een van de dronken jongelui trok daarbij een mes en stak T.K. in de buik. Zwaar gewond en met een be schadigde milt moest het slachtoffer naar het ziekenhuis in Heerlen wor den overgebracht. Een ontsnapping deed zich gister avond na elf uur voor in Veenhui- zen. Twee mannen, de 27-jarige H. V. uit Amsterdam en de 31-jarige C.J. de S. uit Oosterhout, ontsnap ten uit de rijkswerkinrichting aldaar. De mannen werden 's avonds elf uur het laatst door een bewaker gezien. Een ogenblik later werd hun afwe zigheid geconstateerd. Hoe zij het terrein van de Drentse inrichting hebben kunnen verlaten is de poli tie nog onduidelijk. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEI JN Nog twee dagen koopjes halen bij ELECTROBOUW LEIDEN. Want vanaf donderdag zijn wij met vakantie. Profiteer dus snel van de sensationele aanbiedingen in was automaten, diepvriezers, stofzuigers, strijkijzers, boormachines, enz. enz. Kortom: alles nog lager geprijsd dan u al van ons- gewend was. Het is beslist de moeite waard om even binnen te lopen. ELECTROBOUW LEIDEN LANGEGRACHT 54 LEIDEN LEIDEN Een 34-Jarige Leidse chauffeur heeft vannacht een wraakactie tegen de politie onderno men, die in een schiet partij is geëindigd, waar bij echter niemand werd geraakt. De chauffeur, wiens rijbe wijs eind vorige week in beslag was genomen om dat hij onder invloed van sterke drank met een auto over de Morssingel reed, zag omstreeks drie uur in de afgelopen nacht kans om twee agenten naar het afgelegen Ververshof te lokken met de telefonische mededeling, dat er bij Jassen aam, maar wel een man, die op een vuilnis bak zat. Toen de twee agenten naar de man toe liepen, stond deze plotse ling op met een buks in de aanslag en slingerde de agenten dreigementen naar het hoofd. Deze zochten onmiddellijk dek king achter een muur en sommeerden de man het wapen te laten vallen. De gewapende man, die steeds dichterbij kwam. trok zich ook van een tweede waarschuwing niets aan. Een van de agenten loste daarop een waarschuwingsschot, na eerst via de. portofoon om assistentie te hebben ge vraagd. Op het moment dat de man de in het nauw gedreven agenten dicht was genaderd losten zü drie op de benen ge richte schoten, die echter alle hun doel misten. De man trok zich vervolgens terug in zijn woning om daar weer uit te komen toen meer politie-agenten in het Ververshof ver schenen. Met deze politie macht tegenover zich gaf de man, die zijn buks achter een heg had ver borgen, zich over. Hij bleek de chauffeur te zijn, die in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Morssingel Was aange houden omdat hij onder invloed achter het stuur zat. De hem afgenomen blaasproef viel volgens de politie in elk geval posi tief uit. De chauffeur wil de wraak op de politie nemen, omdat deze hem door het innemen van het rijbewijs brodeloos zou hebben gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1