Knetemann verdringt angstbeeld met zege Betalingen Bohm houdt Hiibner in bedwang Tourrecord van 1953 nu geëvenaard Tour in cijfers Verloren9 ronde in Albi goedgemaakt Poulidor is ziek Tourstart 1977 zo goed als zeker in Fleurance LEIDSE SPAARBANK DONDERDAG 10 JULI 1975 ALBI Het succes van Gerrie Knetemann In Albi betekende de vijfde Nederlandse etappe-overwin ning in de Ronde van Frankrijk 1975. Cees Priem, Theo Smit (twee keer) en Joop Zoetemelk gingen hem voor. Nooit heeft een Nederlandse ploeg in de Franse ronde meer over winningen behaald. Het getal van vijf werd één keer eerder bereikt, in 1953 toen de nationale ploeg van Kees Pellenaars dank zij Wagtmans «twee), Wim van Est, Vorting en Nolten tot hetzelfde totaal kwam. Het was het jaar dat Nederland in Parijs werd gehuldigd als winnaar van het landenklasse- ment. Knetemann heeft tus sen Tarbes en Albi overigens uitste kend gebruik gemaakt van de passi- vitiet die in het veld heerste. Na twee zware dagen in de Pyreneeën had de karavaan geen zin in een nieuwe krachtenslopende rit. Zelfs Eddy Merckx niet. De wereldkam pioen, die zich vaak revancheert na een slecht dag, predikte de totale oorlog niet en ook de anderen voor kwamen de strijd. Tachtig kilometer voor het einde ging Knetemann wel in de aanval. Cavalcanti, uit de ploeg van Gimon- di en Van Linden, pikte onmiddellijk aan. Teirlinck, Van Springel, Theve- net, Godefroot, Rottiers, Van Impe en Zoetemelk voelden ook wat voor die ontsnapping. Dat echter kon Merckx niet tolereren. De Jacht van hem en zijn ploeggenoten haalde de vluchtelingen, behalve Cavalcanti en Knetemann terug. Het tweetal bouwde, vooral door Knetemann een redelijke voorsprong op, die pas in de slotfase door een tegenaanval van Danguillaume en door een tempoverhoging in het gro te veld werd verminderd. De voor sprong van bijna drie minuten was echter groot genoeg om Knetemann en Cavalcanti buiten de greep van het veld te houden. De voorsprong had zo groot kun nen worden omdat Knetemanns ploeggenoten zo lang als mogelijk was de vaart in de groep hadden geremd. "In het begin was er geen afstoppen aan, toen werd er ver schrikkelijk gejaagd, later ging het beter", verklaarde Vianen. "Wij heb ben het alleen met onze ploeg moe ten doen, maar wij hebben het wel allemaal gedaan", zei Joop Zoetemelk "De Bianchi's reden gewoon mee met de groep. Die hadden minder vertrouwen in Cavalcanti dan wij in Knetemann. Zij hadden liever het hele veld bij elkaar gezien voor Van Linden maar dat is, gelukkig voor Gerrie, niet gebeurd". ALBI Gerrie Knetemann, een 24-jarige in Hoogerheide wonende Amsterdammer heeft gisteren als een kind staan huilen op het autocircuit van Albi. Daar waar ruim twintig jaar geleden Daan de Groot eens een touretappe heeft ge wonnen met twintig minuten voorsprong, werd Gerrie Kne temann de triomfator in de twaalfde etappe van de ronde. Zijn tranen, gestuit door ploeggenoot Gerard Vianen, wa ren een reactie op alles wat hem in deze ronde was over komen. - Gerrie Knetemann schreeuwt het uit als hij als eerste over de finish flitst voor de Italiaan Calvacanti. "Als het eens moest gebeu ren, dan icas het vandaag", zei Knetemann op de ver jaardag van zijn moedert een gegeven dat een extra stimu lans voor hem was geweest) "Juist nu moesten ze thuis toch loeten dat ik er nog ben "Kneet" was de tour met illusies begonnen en op de eerste echte dag van de ronde al vielen die in stukken. In de kopgroep op weg naar Roubaix moest hij zijn fiets afstaan aan Joop Zoetemelk. Een van zijn angstdromen werd werkelijkheid. Daarna kreeg hij last van hooikoorts en van de warmte. In de eerste bergetappe verloor hij bijna een kwartier, een dag later, in Saint Lary Soulan moest hij nog eens twintig minuten toegeven. Tot gisteren was zijn tweede tour een verloren ronde voor hem. Oud- stratemaker Knetemann wilde daar in niet berusten. Het is strijdig met zijn karakter. Het botste vooral met zijn overtuiging dat hij tot "eel meer in staat is dan alleen maar een sim pele knecht te zijn voor de ploeg van Gan-Mercier, voor Joop Zoetemelk vooral. Zijn voorseizoen van dit jaar had het bewezen. Derde in Parijs Nice achter Merckx en Zoetemelk, derde ook in de ronde van xndre-et- loire, tweede in de Tour de l'Oise, zesde in de Waalse Pijl en Luik-Bas tenaken-Luik, vorig jaar bovendien ^//r Aet/fa-rfvTiaithx/k 111 JULLIle EI.173km ALBI De gezondheidstoe stand van Raymond Poulidor, de inmiddels 39-jarige kopman van Gan Mercier, is gisteravond na aankomst in Albi verslech terd. Poulidor liep tijdens de tijdrit in Merlin Plage een ver koudheid op, die zich in de af gelopen dagen verergerde tot een ontsteking van de bronchien. Hij heeft een hoogtezonkuur onder gaan en verwacht werd dat hij vandaag wel zou starten. Of hij de ronde zal uitreijden is even wel twijfelachtig. Givonni Battaglin, de kopman van jollycermamica, startte van daag niet voor de dertiende etap pe. Hij stond zevende in het al gemeen klassement op bijna tien minuten achterstand op leider Merckx. Battaglin is naar een ziekenhuis in Albi gegaan om dat hij last had van een knie. Een onderzoek wees uit dat hij een barstje aan de zijkant van zijn knieschijf heeft en dat de kniebanden zijn gerekt. De bles sure kan slechts genezen door rust. Battaglin was gisteren bo vendien nog gestraft met een minuut omdat hij zich had la ten duwen door zijn ploeggeno ten Knudsen en Dallabona, die eveneens zestig seconden straf tijd kregen. winnaar van de Amstel Gold Race. Op 9 juli moest het gebeuren, de verjaardag van zijn moeder. Voor de start had hij voor de sprint nog te gen Zoetemelk gezegd: "Wij zien el kaar weer aan de finish". Zoetemelk probeerde hem ervan te overtuigen dat een daar aanvallen veel te vroeg was, maar Knetemann wilde alles of niets. Het werd alles en dat maak te een eind aan een serie teleurstel lende uitslagen die ieder en ze tter ook hij zelf voor onmogelijk had gehouden. Daarom kwamen de tranen in Albi. De spanning was ge broken, het niet-kunnen was afgelo pen. Knetemann had opgezien tegen die lange rit van Tarbes naar Albi, met zijn 242 kilometer de langste uit de ronde tot nu toe. Hij had slecht ge slapen, hij verwachtte dat het, zoals hij zelf zei, net als de vorige dagen een "martelgang van kromme Lin- dert" zou worden. Knetemann verloor zijn ongeloof in eigen kunnen zijn overtuiging in het ontbreken van macht op weg naar de start in Tarbes. 's Morgens om een uur of acht, was het niet zo afschuwelijk warm weer. Het was bovendien de verjaardag van zijn moeder. Dat was de prikkel die hij nodig had. Wat was zijn verhaal lang nadat de tranen waren opgedroogd en het zweet van de inspanning weer lij nen in het stof op zijn gezicht trok. "Als het moest gebeuren, dan Van Hanegem trapt af voor duel AZ'67 tegen Rijnsb. Boys RIJNSBURG AZ'67 zal op 9 augustus in het kader van de festivi teiten rond het 100-jarig bestaan van de gemeente Rijnsburg een wedstrijd spelen tegen de zaterdag-derdeklas ser Rijnsburgse Boys. De aftrap zal worden verricht door Wim van Ha negem (de kans bestaat dat deze Feyenoorder nog één helft zal spe len in het elftal van Rijnsburgse Boys), die met scheidsrechter Frans Derks een kwartier voor de wed strijd in een postkoets het veld zal op komen. De wedstrijd, waarvan de aanvangstijd is bepaald op 4 uur, vormt een onderdeel van een voetbal- dag, die om 9 uur begint. Dan vangt een a-Juniorentoernooi aan met naast de organiserende vereniging elftal len van Roodenburg, Aalsmeer en Stormvogels uit IJmuiden. Voorts zal onder meer een wedstrijd wor den gespeeld tussen een oud kam pioenselftal van Noordwijk en een oormalig kampioensteam van Rijns burgse Boys. De organisatie van de ze voetbaldag is in handen van een comité bestaande uit Piet v. Egmond, Jac den Heijer, Nico Glasbergen, Gerard de Best en Gerard van Zuylen. Het volledige programma voor 9 augustus ziet er als volgt uit: 9 uur: a-junioren: 13.45 uur: wedstrijd tas sen oude kampioenselftallen van Noordwijk en Rijnsburgse Boys met als scheidsrechter Wim Schalks 15.15 uur: Demonstratie parachutesprin gen door het demonstratieteam Hol land uit Gouda; 15.45 uur: Intocht van Frans Derks en Wim van Hane gem in een postkoets, voorafgegaan ooor de Floraband uit Rijnsburg; 16 uur: Rijnsburgse Boys—AZ'67. was het vandaag. Juist nu moesten zij thuis toch weten dat ik er nog ben. Drie weken precies ben ik on derweg en eigenlijk alleen in de tijdritten heb ik mij laten zien. Ik draaide 's morgens redelijk, 't Was niet zo verschrikkelijk warm weer meer. Ik ga alleen maar echt goed in een ronde als er zo af en toe een lekkere koude regenbui over heen komt. Voor de point chaud riep ik tegen Joop: wij zien elkaar straks weer aan de finish. Cavalcanti deed redelijk mee in het begin, maar toen kwam zijn ploegleider. Die vertelde dat wij an derhalve minuut hadden en dat hij niet meer mocht meewerken. Wij stonden praktisch stil. Het duurde misschien 200 meter en op dat mo ment kwam de motor met het bord waarop stond dat wij twee minuten hadden. Verrek, dacht ik, zelfs als wij stil staan lopen wij nog uit. Dat gaf een beetje moraal. In de laatste 25 tot 30 kilometer heeft die Ita liaan trouwens weer goed meege werkt;. Ik wilde wel, ik was in ieder geval tweede. Zo'n opsteker had ik nodig". Knetemann heeft gisteren niet alleen zijn best gedaan, hij heeft LEIDEN De Tour de France lijkt zo goed als zeker in 1977 te starten in Fleur a nee in Frankrijk. Dat liet verslaggever Theo Koomen gisteravond weten tijdens een radio - uitzending. Koomen: "Ik heb op verzoek van Riethoven van het Leids wielercomité vanmorgen met Tourdi recteur Levitian gesproken. Uit zijn woorden maakte ik op dat de start van de Tour zo goed als zeker toege wezen was aan Fleurance, dat zich garant heeft gesteld voor een be- De uitslag van de twaalfde etap pe, van Tarbes naar Albi over een afstand van 242 kilometer, luidt: 1. Knetemann (Ned-Caput) 7.17.25, 2. Cavalcanti (Ita-Ferretti) z.t., 3. Karstens (Ned-Stablinski) 7.17.57, 4. van Linden (Bel-Ferretti) z.t., 5. Mintkiewicz (Fra-Stablinski) z.t., 6. van Vlierberghe iBel-Gribaldy) z.t., 7. Godefroot (Bel-Schotte) z.t., 8. Priem Ned-Liebregts) z.t., 9. Ga- vazzi (Ita-Frontana) z.t., 10 Huys- mans (Bel-Lelangue) z.t., 11. Dele- pine (Fra-Schotte) z.t., 12. Mollet Ned-Caput) z.t., 14. Menendez (Spa- Barrutia) z.t., 15. Hoban (Eng-Ca- put) z.t., 16. Cigana (Fra-Lapebie) z.t., 17. de Meyer (Fra-Schotte) z.t., 18. Moser (Ita-Bartolozzi) z.t., 19. Rottiers (Bel-Lelangue) z.t., 20. Mar tinez (Fra-Stablinski) z.t. Klassering overige Nederlanders: 36. Prinsen (Liebregts) z.t., 39. Kui per (Liebregts) z.t., 52. Zoetemelk Caput) z.t., 75. den Hertog (Lie bregts) 7.17.57, 92. Kamper (Liebreg z.t., 115. Koken (Liebregts) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Bel-Lelangue) 55.36.13, 2. Thevenet (Fra-de Muer) op 1.31, 3. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.53, 4. van Impe (Bel-Stablinski) op 5.18, 5. Ocana (Spa-Saura) op 6.43, 6. Gi- mondi (Ita-Ferretti) op 7.54, 7. Bat taglin (Ita-Fontana) op 9.59, 8. Lo pez Carril (Spa-Barrutia) op 9.59, 9. Poulidor (Fra-Caput) op 10.26, 10. Danguillaume (Fra-de Muer) op 11. 47, 11. Moser (Ita-Bartolozzi) op 11.55, 12. Galdos (Spa-Barrutia) op 11.55, 13. Hezard (Fra-Caput) op 12.43, 14. Janssens (Bel-Lelangue) op 13.16, 15. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 13.58, 16. Torres (Spa-Saura) op 14.35, 17. Kuiper (Ned-Llebregts) op 15.49, 18. Santy (Fra-Stablinski) op 16.45, 19. Julien (Fra-Geminiani) op 18.51, 20. Agistinho (Por-Geminianit op 21.19. Klassering overige Nederlanders 21. den Hertog (Liebregts) op 21.45, 43. Karstens (Stablinski) op 30.40, 78. Prinsen (Liebregts) op 43.19, 80. Vianen (Stablinski) op 43.56, 82. Knetemann (Stablinski) op 44.24, 108 Kamper (Liebregts) op 56.17, 112. Priem (Liebregts) op 1.02.07, 113. Ko ken (Liebregts) op 1.02.42. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Caput (Knetemann, Vianen, Hoban) 21.53.19, 2. Ferretti (Calval- canti, van Linden en Santambrogio) z.t., 3. Stablinski (Karstens, Mintkie wicz Martinez» 21.53.51, 6. Liebregts (Priem, Allan, Prinsen» z.t. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- 1. Caput 167.12.21, 2. Lelangue 167.19.54, 3. De Muer 167.22.45, 10. Liebdregts 168.00.03. ALGEMEEN BERGKLASSE- MENT: 1. Van Impe (Bel) 100 punten, 2. Merckx (Bel) 60, 3. Zoetemelk (Ned) 55. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Linden (Bel) 252 punten, 2. Merckx (Bel» 174 punten, 3. Mo ser (Ita) 155, 6. Karstens (Ned) 96. Voetbal In het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam is op 64-ia- rige leeftijd overleden de oud-speler van Hermes DVS en SVV Toon van der Ende. Hij verwierf na zijn ac tieve voetballoopbaan naam als trai ner en coach van onder meer Spar ta, Spc. Enschede, Oldenzaal, Tel star en FC Zaanstreek. Van den Ende leed aan een ongeneeslijke ziekte. De laatste seizoenen trad hij nog op de voorgrond als trainer coach van de afdeling cricket Atletiek De Nieuwzeelandse atleet Rod Dixon heeft gisteren tijdens wedstrijden in de Deense plaats Aar- hus de 1500 meter gewonnen in 3 minuten 37.5 seconden. De tweede plaats was voor de Deen Tom Han sen in 3.37.9. De Amerikaan Marty Liquox-i won de 5000 meter in 13.32.0, voor zijn landgenoot Dick Buerklein Stones (2.30 m.) won het hoogsprin gen met een matige 2.19 ADVERTENTIE geweldig gereden, met de 31-jarige nog nooit een opvallende uitslag Giovanni Cavalcanti ongeveer zes- heeft gemaakt. Een man zonder ver- tig van de tachtig kilometer, die zij leden, een renner zonder toekomst samen weg waren aan zijn achter- ook. Ook zo iemand te worden werd wiel. Maar Cavalcanti is dan ook in deze x-onde het angstbeeld voor maar een knecht, een trouwe vazal Knetemann. Op weg naar Albi heeft van Felice Gimondi, die eigenlijk hij het verdrongen. drag van drie ton". Leiden is pas eer gisteren financieel rondgekomen. Tijdig genoeg overigens om Leiden kandidaat te laten zijn voor de Tour start in 1976. Koomen: "Levitan liet duidelijk merken dat er mogelijkhe den voor Leiden zijn". En Riethoven: "Volgende week dinsdag of woens dag ga ik naar Frankrijk. Ik blijf het alleen vreemd vinden dat Fleu rance de start in 1977 krijgt. Ik dacht dat Leiden een optie tot 15 septem ber had". Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de Sterke partij van Nederlander in IBM-schaaktoernooi Door Alexander Munninghof Amsterdam „Bravo Ljubo", klonk het van de toeschouwerstribune aan het eind van de tweede ronde van het IBM-schaaktoernooi. Deze spon tane ordeverstoring gold de Joego slavische grootmeester Ljubojevic, die met een gigantische afwikke lingscombinatie zijn Oostduitse col lega Uhlmann op de knieen had gekregen. De nerveuze Joegoslaaf heeft hier in Amsterdam grote plannen, lijkt het. Tenminste, hij informeerde meteen belangstellend hóe groot de prijzenpot eigenlijk is en die is stimulerend genoeg. Wie duidelijk tekortschoot in deze tweede ronde was de Rus Maka- rysjtsjev, gisteren nog de impone rende overwinnaar van diezelfde ongelukkige Uhlmann. Maar nu ging hij kansloos ten onder tegen notabene Raicevic, die in de eerste ronde de lachlust van Donner had opgewekt door tegen Kavalek zo vroeg de partij weg te blunderen. Dat lijkt dan gek, opeens zo'n positieve uitschieter pal daarop, maar je moet natuurlijk wel bedenken dat Raicevic toch ook een professional is van het zuiverste water: keihard en in het geheel niet onder de indruk van een mislukte start. Zo werd het Joegoslavendag in Amsterdam. De Tsjechen maakten er niet zoveel van: Jansa moeitevol remise tegen Timman, Smejkal op het randje van de tijdnoodafgrond tegen Hamann, met als resultaat een hangpartij in gelijke stand. Nu we toch met nationale ploegjes bezig zijn: de Russen kwamen, ondanks het verlies van Makarysjts- jev, toch aan een punt in totaal. Rasuvajev hakte namelijk per kwaliteitsoffer onze Hans Ree van het bord. Opmerkelijk was de opening: in de eerste 14 zetten deed Rasuvajev er niet minder dan acht met pionnen. „Net alsof hij de regels van de andere stukken nog niet kent", grapte een toeschouwer onbeheerst, maar dat bleek alx-as een loze opmerking. Tenslotte al weer een topprestatie van Hans Bohm. De Duitse taalgeleerde Robert Hubner was zijn tegenstander en wie zich realiseerde dat deze zelfde Hubner nog niet zo gek lang geleden bij de laatste acht om het wereldkampioenschap had gezeten, en in tal van toernooien zijn wereldklasse steeds maar weer bewijst, die moest toch wel de schrik om het chauvinistische hart slaan. Maar Bohm trok zich van Hubners reputatie niets aan: voor de partij begon liet hij me weten er de beuk in te zullen zetten, en dat deed hij ook. Het middenspel was geheel voor de Nederlander, die Hubner met rooie oortjes aan diens stoel gekluisterd liet. Uiteindelijk kwam er een eindspel met aan weerszijden een dame en een toren op het bord, waarin Bohm zowaar nog een kansrijk pionoffer bracht. Goed getaxeerd natuurlijk, maar het bleek toch niet voldoende voor de volle winst, al zag ik Hubner na afloop toch even stiekem verlicht ademhalen. uit de meestergroep goede berichten voor het vadex-land: drie Nederlan ders na twee ronden bovenaan: Vooraf de winst van Van Baarle op de geroutineerde Amerikaan Wein- stein mocht er wezen. Uitslagen De uitslagen vaxi de tweede ronde van het IBM-schaaktoernooi zijn: Grootmeestergroeptweede ronde: Makarisjev (Sov)—Rajcevic (Joe) 0—1 Gheorghiu (Roe)—Kavalek (VS) 1/2—1/2 Szabo (Hon)— Sosonko (Ned) 1/2—1/2 Timman (Ned)—Jansa (TsJ) 1/2—1/2 Rasoevajev (Sov)—Ree (Ned) 1—0 Hubner (Wdl)— Bohm (Ned) 12—1/2 Hamann (Den)—Smejkal (TsJ) 1/2—1/2 Uhlmann (Odl)—Ljubojevic (Joe) 0—1 Stand na twee ronden: 1. Ljubojevic, Kavalek en Rasoeva jev 1,5; 4. Bohm, Jansa, Sosonko, Rajcevic, Gheorghiu, Szabo, Tim man, Hiibner en Makarisjev, Smej kal en Hamann 1; 15. Ree 0,5 en 16. Uhlmann 0. Meestergroep: Rodriguez (Fil)Enklaar (Ned) 01 D. Dieks (Ned)Ligterink (Ned) 0—1 Nunn (GB)Hartoch (Ned) 1/2—1/2 Boey (Bel)—Schiffer (Wdl) 1,2—1/2 Eising (Wdl)Farago (Hon) 10 Van Baarle (Ned)Weinsteln (VS) 1—0 Eerste ronde: HartochD. Dieks 1—0. Stand na twee ronden: 1. Van Baarle, Schiffer, Ligterink, Enklaar en Hartoch 1,5; 6. Eising, Farago en Weinstein 1; 9. Boey, Vierlanden toernooi In de derde ronde van het vierlan- denjeugdtoernooi in Den Haag heb ben de tientallen van Nederland en Engeland verbitterde "(rijd gele verd. De wedstrijd eindigde in een ge lijkspel 55. Een resultaat dat Ne derland ook overeen was gekomen met Denemarken, Engeland, dat eerder West Duitsland met 73 ver sloeg, heeft de leiding met 20 pnt., voor Nederland met 16.5. Derde is West Duitsland (63 winst op Dene- maiken) met 12.5 en één afgebroken partij. Laatste is Denemarken met 10 pnt en één afgebroken partij.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9