B. v. d. Voort kraakt pand aan Noord- buurtseweg Dokter ADRIAAN, een merkwaardig geneesheer agenda Regen veroorzaakt slaapproblemen Commissie Financien akkoord met school begeleidingsdienst DONDERDAG 10 JULI 1975 LEIDERDORP "Het paart, dat het meest tot ons "gesproken-" heeft kwam rechtstreeks uit de Leidse manege en was jarenlang door corpsstudenten bereden. Het was een ranke, glanzendbruine Jucker, bovenmate sierlijk, maar niet minder schichtig. Puck werd door elk vreemd voorwerp de rij weg, soms door een onnozel stukje papier, in zijn gemoedsrust ge stoord, begon dan zeer tot ons vermaak te steigeren en dreigde meermalen op hol te slaan Onge veer drie maanden lang heeft Van der Kwaak met zijn krachtige knuisten dit gevaar weten te voor komen. Gedurende die tijd bleek Puck een belangrijke bijdrage te kunnen leveren voor de praktijk van zijn baas, die toen nog met de opbouw bezig was en dus best een paar patiënten erbij wilde hebben. Puck kon moeilijk een kroeg pas seren zonder zijn berijder enige ogenblikken te laten paiuseren. Daar was hij blijkbaar op gedres- seerd. Hy stopte voor elke café deur en was onmogelijk weer in beweging te krijgen, tenzij de her- Dokter Adriaan de Bruijne Toen Leiderdorp nog 2000 zielen telde bergier met enige suikerklontjes naar buiten wenste te komen. Her bergiers zy'n goedige lieden en dus leenden ze zich voor deze handel wijze zonder één uitzondering en werden vervolgens ingeschreven als particuliere patiënten in het boekje van dokter Adriaan." Over deze dokter Adriaan (de Bruijne), die in het begin van deze eeuw een kwart eeuw als me dicus en mens een stempel op de Leiderdorpse gemeenschap druk te. is van de hand van ds. P. J. O. de Bruijne en de heer G. van der Tas onder de titel "Dokter Adri aande lotgevallen van een merkwaardig geneesheer" een hoogst interessante levensschets versohenen, waarin het al "Lei derdorps" is, dat de klok slaat. Nu nog in deze gemeenschap be- kende namen en plaatsen komen de geïnteresseerde lezer op vrij wel iedere bladzijde tegen. Zo was het voor die dagen opvallend, dat er onder de tweeduizend inwoners van de toen zoveel ingezetenen waren waarvan de naam onmid dellijk aan het beroep gekoppeld werd. Ds. De Bruijne van wiens hand ook de beschrijving van het paart Puck is vertelt daarover: Boot had een scheepswerf, Mol dolf de graven op het kerkhof Mp- mento Mori achter de hervormde kerk, vrouw Spaargaren deed ver stelwerk aan huis, Degenaar was een voortreffelijke broodbakker. Van Vrugten leurde met appels en peren, Verhoog was meester schoenmaker, het café was van Van de Wijngaard, juffrouw Mo raal trad op als zondagsschoolon derwijzeres, Trip maakte de fiet sen boven dit alles uit verkondig de ds. Mondt Gods eer en heer lijkheid. In zijn praktijk, zo schrijft de auteur van dit boekje, was dokter Adriaan zeer verknocht aan zijn kordate koetsier Pieter van der Kwaak, die zich in de loop der Jaren ontpopte als een kundig chauffeur, apothekersassistent, "leeuwentemmer" (dn de spreek kamer) en die bovendien kans zag om in luttele Jaren een kolossaal ziekenfonds op te bouwen. Ooievaren In het leven van dokter Adriaan, die twee van zijn zonen Jan en Adriaan, respectieve overleden in 1960 en 1963 tot dokter zag op groeien, heeft de lijdendie mens heid te helpen steeds centraal ge staan Hij zag dit als zijn plicht. Het gebeurde vaak, dat hij 's nachts soms twee tot driemaal toe zijn bed uit moest. om. zoals hij zelf zei, "te gaan ooievaren". Zo heeft hij in zijn Leiderdorpse tiid bijna drieduizend kindertjes "in de wereld geholpen". Volgens dokter Adriaan moest een weldenkend mens van twee instituten beslist üd zijn, t.w. ten eerste van de kerk, welke dan ook. dan direct daarna van de A.N.W B. Het eerste voor de enige weg ten leven, het tweede voor alle andere wegen hier beneden. Boordevol zat hij ook met merkwaardige zegs wijzen. Iemand, die bedrust be hoefde moest horizontaal en een Juffrouw met klachten, die de ganse dag haar radio aan had, was veel te radio-actief. Ondanks zijn zeer drukke prak tijk, nam hij altijd de tijd voor zijn patiënten. Zo moet hij eens tot een jongere collega hebben ge zegd: "Man trek overal waar je- komt Je Jas uit en ga ervoor zit ten en laat ze uitpratenOok al blyf je maar tien minuten, iedereen vindt zichzelf het belang rijkste. Het ergste wat je kunt doen is een springplank maken van een mens naar het volgende geval." Een doctorstitel heeft hij nooit geambieerd. Hoewel zijn proef schrift over wondbehandeling in de middeleeuwen kant en klaar (in klad) ergens in een bureaula lag, vond hij het zonde van zijn tijd die zaak af te rondenal die koude drukte, al dat ceremo nieel om die twee lettertjes voor je naam te mogen zetten. HU zag niet in, dat de lijdende mensheid daar nu zo bijzonder mee gediend zou zijn. Hy was huisarts en daarom meer man van de prak tijk dan van de wetenschap, hoe sterk hy er ook voor geïnteres seerd was. Op paaszondag (27 maart 1932) tijdens een kerkdienst in de gere formeerde kerk kwam aan het werkzame en dienende leven van dokter Adriaan plotseling een ein de. Zyn loopbaan was beëindigd. Wie meer over deze merkwaar dige geneesheer en een stuk Lei derdorpse geschiedenis willen le zen kunnen zich in verbinding stellen met de heer M L. van der Kwaak, Ockenroode 5* te Leider dorp. Het boek, verlucht met vele tekeningen en foto's kost f 20,-, waarvan vijf gulden gaan naar het Leprafonds. SAM PLATTEEL ZOETERWOUDE Enkele uren voordat dinsdag ook boven Zoeterwoude het noodweer losbarstte, heeft Bertus van der Voort zijn fauteuil waarin hij bijna 'n week temid den van zijn huisraad op de Schenkelweg was gezeten ver laten. Hij heeft zijn intrek genomen in een huisje aan de Noordbuurtseweg dat al enkele jaren leeg staat en voordien werd bewoond door de familie Van Gerven. Het is eigendom van de heer Van Pampus die verre wan gelukkig is met liet "kraken", want dit blijkt het te zijn. "Ik heb hem' zelfs nog niet gezien" zegt de heer Van Pam pus, "Hij heeft de boel gewoon open gebroken zonder dat ik ergens van af wist". Ook de afdeling sociale za ken en huisvesting van de gemeen te is hier in het geheel niet bij be trokken geweest, zo bleek desgevraagd Erg comfortabel is het verblijf in zijn nieuwe onderkomer overigens niet voor Bertus. Het pandje is ver stoken van electriciteit en sanitaire voorzieningen zijn er nauwelijks. "Het voldoet in het geheel niet meer aan de eisen die men heden te dage stelt aan een woning" zegt de heer Van Pampus die steeds de bedoeling heeft gehad zijn aankoop te slopen. Hij is hier nog niet toe overge gaan omdat hij daarmee de naast- wonende bejaarde broer en zus Van Remmen in moeilijkheden zou bren gen en dat wilde hij beslist niet. Hij is nu een beetje het slachtoffer geworden van zijn coulante houding want het uitzetten blijkt juridisch niet zo simpel te zijn. Burgerlijke stand VOOr de SJZ-]6112f(l Leiden Geboren; Annie .T ri v a Leiden Geboren: Annie J. v: Egmond en E. d. Graaf. Wouter R zv M. J. v Rooijen en M. d. Graaff J v. Maren en D. M. Bloemendal, Ro ger A. z.v. I. Kruts en E. M. v. Zoen. Overleden: E. Macalister, 62 jr.. Gillan, A. J. Engel, 78 J. M. Straver, 45 jr.| ZOETERWOUDE De S.J.Z.-B- Voetbal Swift- S.J.Z. 5-0; S J.Z.- junioren, op kamp in Weert, hebben VVOA 3-0. na de hitte van dinsdag in de avond- Handbal S.J.Z.- UNIO 5-4; LSVVV- uren afkoeling gekregen met zwa- S.J.Z. 10-9. re buien. Daarbij viel zo enorm veel Waterpolo S.J.Z. - LSVV 3-2; wo regen dat een viertal tenten in het Swift - S.J.Z. 5-0. water kwam te staan. Ook de S.J.Z. Voor vandaag stond het klokken- Koordstudio behuizing behoorde daartoe zodat het spel op het programma, een omvang- slapen nogal wat problemen gaf. rijk geheugen dat bestaat uit 9 onder Gisteren is het wedstrijdprogramma delen die elk 'n half voortgezet. De uitslagen Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leiden. Voor hulpverlening verongelukte hon den, katten, vogels, e.d in de ge meenten Leiden en Leiderdorp. Dag Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg). Terweepark 2 tel 51068. (maatschappelijk Begijntje Sexueet voorllchtlngscèntrum Begijn, hof 2 (Rapenburg) Dl 7.8010 80 uur trekkingen ontmoetingsruimte WARMOND Uiterst gecon- treerd, met de ogen van alle be zoekers op zich gericht, werkte Warmonds wethouder Cees der Zalm gisteravond aan het eerste gedeelte van een gemeen schappelijk kunstwerk, een werk stuk waaraan gisteravond nog enige streekjes door de bezoekers werden toegevoegd. Met de eerste aanzet tot dit schilderstuk tentoonstelling van werk van Warmonders met o.m. penteke ningen, keramiek en olieverfschil derijen in de oude gymzaal offi cieel geopend. Brandweer WASSENAAR Aan de gemeen teraad zal binnenkort een nieuwe rechtspositieregeling voor de brand- weervry willigers ter vaststelling wor den aangeboden. De commissie Fi nanciën is er al mee akkoord ge gaan. B en W achten het vaststel len van een rechtspositieregeling noodzakelijk in verband met de uit breiding van het vrijwilligerskorps. De regeling is gebaseerd op de ad viezen die daarover zijn uitgebracht door de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging, de Nederland se vereniging van brandweercom mandanten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Met de vrij willigers zal een arbeidsovereenkomst worden aangegaan. Er zal een onge vallenverzekering voor de vrijwilli gers worden gesloten. In de rechtspositieregeling zal o.m. worden vastgelegd welke eisen wor den gesteld aan het vervullen van de diverse rangen. In een aparte ver goedingsregeling zal worden vastge legd, dat de vrijwilligers per jaar een vaste vergoeding zullen genieten. Leidse Rechtswinkel 11-1 uur, di. 6.30—8.3 11—1 uur. do. 6.30—8.30 uur nam., Hogendorpstraat Dienstencentrum informatie, dag 40483. algeme- Koe Spelen I volgende week woensdag: groots buitengebeuren bij Drie Ga- tenbrug: 's morgens viswedstrijd, 's middags roeiwedstrijd, speurtocht Kunt u zich ook nog die foto van een blij verraste wethouder Van Aken herinneren, waarop hij met een koeievel in zijn handen stond? Cadeautje van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee. Het heeft nu een plaatsje gekregen in de ka mer waar de B. en W.-vergaderin- gen gehouden worden. Ze zitten er warmpjes bij. Koerier Als u niet wilt spelen in Jeugdva- kantiedorp, kunt u altijd nog terecht in de Zevensprong aan de Bernard- kade. Vanaf tien uur is er daar mor gen een wedstrijddag: allerlei soor ten wedstrijden, bijvoorbeeld hardlo pen, verspringen, kussenslaan enz. Zo lezen we in het programma. Voor zaterdag staat er film op het pro gramma: tarzan of sjors en sjim- mie of donald duck. Laten we weer kind worden. Spelen III GROOT NIEUWS. Er is gisteren een konijntje geboren in de dieren tuin JEUGDDORP. En er zyn er van ochtend weer 2 gebracht. Als u voortaan zulk opgewekt nieuws wilt lezen moet u de jeugd- vakantiedorpkoerier nemen. Dat is andere koek. Spelen II Maar misschien is het ook wel leuk om jongere te zijn. Op het program ma voor jongeren staat: vrijdag 11 juli, aanvang 20.00 uur, Feestavond met Band. Kosten bedragen twee gulden. Of u bent oud en rijk, U dacht, kom, ik koop een huis. U voelt wel voor iets van honderd tot b onderd- twinig maal duizend gulden. U leest altijd het Leidsch Dagblad helemaal. Zo ook het bericht over woonvergunningen. U werd daarin vals voorgelicht. Nou ja, een vergis- sinkje: ook voor dat huis dat u wilt kopen moet u een woonvergunning hebben. Voor elk huis beneden de 120.000 gulden moet u een woonver- eunning hebben. U bent rijk. U dacht, ik koop alles, het is vakantie, laat ik de wereld eens konen. Maar u ziet: zo makke lijk gaat dat niet. Dan moet u nog veel rijker zijn. WASSENAAR De commissie Fi nancien is akkoord gegaan met het voorstel van burgemeester en wet houders om een eigen schoolbegelei dingsdienst in het leven te roepen door een zekere uitbouw van het reeds bestaande Jeugd Advies Bu- Deze oplossing kost voorlopig wel iswaar f 100.000 per jaar- meer dan aansluiting bij een regionale dienst in de Haagse agglomeratie, maar op de duur zal zeker blijken, aldus voor zitter Van Dijk, dat dit een goedko pere en een betere oplossing is. Een regionale dienst zal binnen enkele jaren uitgroeien tot een kostbaar aooaraat. terwijl in de door Wasse naar gekozen oplossing de osten gemakkelijker in de hand gehouden kunnen worden. De commissie ging verder akkoord met een verhoging van het reeds eerder beschikbaar gestelde krediet voor de aanleg van riolering in de wijk Nieuw Wassenaar. Ook werd ingestemd met een extra krediet van 'O.000 - voor een voortgezet onder zoek naar de conditie van de onge veer 20 jaar geleden aangelegde riolering in park De Kieviet. Het toen »fibr.uikte materiaal blijkt van infe rieure kwaliteit geweest te zijn en gevreesd moet worden dat men de vernieuwing daarvan een bedrag 1,25 miljoen gulden gemoeid zal zijn. De commissie stemde tenslotte in en wet houders om in het indertijd opgestelde schema voorde verbete ring van de straatverlichting de Groot Haesebroekseweg in verband mt de daiT uitgevoerde riolerings werkzaamheden voorrang te geven boven een deel van de buurtweg. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Kwartaalabonnement 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement t 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse Abonnementsgelden oy betaling te voldoen BH tische overschryving geen ministmr.ie- Zaterdag vaD 16 01 Telefoon 071-30500 gesprek 071-34539

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2