Compromis over leverantie wapens van VS aan Turkije IRA-LEIDER O'CONNELL IN ARREST Republica verschijnt weer onder leiding bezetters H0RIT COMMUNIST MIKIS THEODORAKIS GELOOFT NIET MEER IN PARTIJEN TUC AKKOORD MET LOONREPERKMG Geen schenkingen en geen krediet toegestaan Nigeria wil van VS de ambassade terug WASHINGTON (AP) President Ford heeft gisteren, na een onderhoud met de leiders van beide partijen in het Huis van Afgevaardigden, bekendgemaakt dat er een voorlopig com promis is gevonden waarmee na goedkeuring door het Congres de Amerikaanse wapenleveranties aan Turkije kunnen worden hervat. Ford heeft tijdens het ontbijt anderhalf uur met de twee fractieleiders gesproken. Na afloop gaf hij een onvoorziene persconferentie in de oprit naar het Witte Huis waarin hij de hoop uitdrukte dat het cmpromis zal leiden tot een oplossing voor het Grieks-Turkse geschil inzake Cyprus. Ford zei voorts te hopen dat Turkije hierdoor zal besluiten een volwaardig lid van de NAVO te blijven. Militaire goederen ter waarde m 70 miljoen dollar die Turkije reeds fcTdat zifn heeft gekocht zouden onmiddellijk opgeheven, maar het Huis van Afge vaardigden had dit nog niet gedaan. De Democraat Morgan zei tegen- journalisten dat het de bedoe- ie de wetge ving van de Senaat aanpast aan het i worden afge- compromis Morgan zei te hopen dat de commis sie voor internationale aangelegen heden begin volgende week gereed alle materieel dat het wenst, mits de komt met de voorbereidende wetge- betaling a contant geschiedt. De president zou het Congres om de 60 dagen verslag moeten uitbren gen van alle wapenverkopen aan Tur kije en de stand var het Cyprische conflict. Afgelopen februari sprak het Con- Turkije, dat door het verbod op wa- Penleveranties volledig werd ver zaken inzake rast' had de Verenigde Staten tot 17 DUBLIN <UPI> De Ierse beschuldigingen tegen hem zijn politie heeft de stafchef "provisional IRA", Davic O' Connell, gearresteerd. De 37-ja- ingebracht. O'Connell's arrestatie waarschijnlijk protesten uitlok- rige O'Connell wordt onder- ken van aanhangers van de pro- vraagd in het Bridewell politie- visional IRA in zowel Noord-Ier- bureau in Dublin, aldus litiewoordvoerder, die geen nade re bijzonderheden gaf. O'Connell wordt beschouwd als de belangrijkste politieke en mi litair strateeg van de IRA in de strijd tegen het Britse leger in Noord-Ierland. Hij werkte mee aan de aanvaarding van een be stand in Noord-Ierland door de provisionals, maar wordt ook be schouwd als de man achter de reeks bomaanslagen in Engeland, die tientallen mensenlevens kost ten. Aan weerszijden van tussen Noord-Ierland ei publiek wordt al jaren naar O' Connell gezocht, maar hij wist steeds te ontkomen. Hij is nu aangehouden in een huis in een voorstad van Dublin. De politiewoordvoerder zei dat O'Connell wordt vastgehouden krachtens de wet "op misdrijven tegen de staat". Die wet mach tigt de politie een verdachte 48 uur vast te houden zonder dat land als de Ierse republiek, deze kringen heerste al onvrede omdat men meent dat Engeland zich niet houdt aan de voorwaar den van het vijf maanden gele den afgekondigde bestand. Enkele uren voor de arrestatie pleegden leden van de provisio nal IRA voor het eerst sinds de afkondiging van het bestand een bomaanslag op regeringsgebou wen in Londonderry. Er vielen geen slachtoffers. De IRA liet weten dat de aanslag was be doeld als "waarschuwing" omdat Britse militairen zich schuldig de grens zouden maken aan intimidatie de re- en bruut optreden tegen Noord- naar O' ierse katholieken. De paramilitaire protestantse "Ulster Defence Association" UDA) heeft in een protestantse wijk van de Noordierse hoofd stad Belfast een barricade opge richt als protest tegen de aan houding van een medestander. De actie, die voorlopig voor zes uur geldt, zal mogelijk tot ande re straten worden uitgebreid. LONDEN (SP) Vandaag zou de (Arbeid) en Wedgwood Benn (In- Britse regering de voorstellen van dustrte) is hier fel tegen, alsmede de vakbonden en werkgevers bespre- de gehele linkervleugel van de La ken, die moeten leiden tot een ge- bourpartij, Volgens vele politici van zamelijke poging de ernstige infla- Labour zowel als van de Conserva tie in Engeland tegen te gaan. Het tieve Partij heeft de regering in de Britse vakverbond TUC wil zich gegeven omstandigheden weinig keus vrijwillige loonbeperkingen opleggen met een maximum van zes pond per week (ongeveer 35 gulden) voor ie dereen als de regering een prijsstop alsnog een wettelijke loon politiek af te kondigen. Op de conferentie van de Britse nationale unie van mijnwerkers in Een ware dollarregen kwam gisterochtend neer op een secundaire weg in Texas nadat een gepantserde geld transportauto op weg naar een bank in het dorp Beck- ville in botsing was gekomen met een andere wagen. Toe valligerwijs bevond zich een politieman ter plaats die met zijn karabijn de weggebrui kers van de biljetten weg hield terwijl het personeel op de geldauto ze bij elkaar schraapte. Volgens de politie zijn alle bankbiljetten (drie miljoen dollar) teruggevon den maar is een aantal muntstukken weggerold. gres zich bij een stemming uit tegen Amerikaanse bases TurkiJe anders 6 J nnniAlim «nHornrorr» ven nn>4arVinn. verdere Amerikaanse wapenleveran ties aan Turkije naar aanleiding i het gebruik van Amerikaanse j pens bij de invasie op Cyprus. Rhodesië laat voorlopig geen gevangenen vrij gen tussen de Nigeriaanse autori teiten en de Amerikaanse ambassa de in Lagos over deze zaak zijn WASHINGTON (AFP) Vol gens in Washington ontvangen be richten heeft gisteren een twintig- Het compromis laat alleen ruimte tal Nigeriaanse militairen post ge- overigens al maanden aan de gang. voor leveranties a contant; van gra- vat voor 6611 vleu^el van de Ame- tis hulp of van krediet is geen spra- 'ikaan^e ambassade in de Nige- ke. Toen het Ministerie van Defen- riaanse hoofdstad en het personeel sie zijn begroting voor 1975/76 indien- te kennen gegeven, dat het uit deze de, voor het fiscale jaar dat op 1 juli vleuSel moet trekken. Maar de Ni- 1975 begon, kondigde het aan 149 mil- «erianen waren het gebou- joen dollar aan wapenleveranties in oa- voor Turkije te hebben bestemd waar- landbouw en kanselarij zijn onder- van 90 miljoen dollar op krediet en gebracht, met binnengegaan 59 miljoen a contant. Van de zijde van het Amerikaan- In januari van dit jaar, nog voor se Ministerie van Buitelandse Za- geen politieke gevan- het verbod dat op 5 februari Aardbeving Op Hawaii is giste ren een aardbeving gevoeld waarvan de sterkte 4,5 volgens de schaal van de afdeling voorlichting. Richter was. Deskundigen achten het niet onmogelijk dat de reusach tige vulkaan Maoena Loa weer be gint te werken. Deze spuwde zater dag voor het eerst in 25 Jaar lava die ken is verklaard, dat de moeilijkhe- achttien uur stroomde en zondag tot zullen worden losge- kracht werd. stelde het Pentagon den met de Nigerianen het gevolg stilstand kwam. Ook in de Verenigde die voor hogere loonsverhogingen staking gaan. De socialistische rege ring heeft HÉHH Dialoog Zuid-Korea wenst voorwaardelijke hervatting va dialoog met Noord-Korea, die sinds augustus 1973 geschorst is. Tsjang laten totdat de Afrikaanse nationa- het Congres listen zich oprecht houden aan de het van plan ,n_ bepalingen van het bestand in de dollar de guerrilla dat in december van vorig behoeve jaar was afgekondigd. i aard- vierdaagse werkweek, waarin 29 uur wordt gewerkt in plaats van de te- .1. eerder gezegd dat genwoordige 38 uur (in vijf dagen). Mick McGahey, ondervoorzitter van ho- de unie, zei dat werktijdverkorting SJSErSSM bijeente'l^terikomen op de hoogte dat zijn van gebrek aan ruimte Turkije 230 miljoen Nigeriaanse officiële instellingen in wapens te verkopen ten Lagos. Maar de Amerikanen, die de Minneapolis in Minnesota. Zij werd modernisering van de ambassadevleugel gehuurd hebben gevoeld in een omtrek van 115.000 tankdivisies van dit land. Later werd tot december 1976, willen deze niet vierkante kilometer, tot in Noord- en Het in vrijheid stellen van politie- dit bedrag verminderd tot 149 mil- ontruimen voordat zij elders huis- Zuid-Dakota en Iowa. Key-young, de leider van de Zuid- ke gevangenen moest evenwel niet joen dollar in de uitsluitend sancties overweegt tegen werkgevers, die bezweken gere looneisen. Week geleden immers door de inflatie kan" worden koreaanse vertegenwoordiging het overlegorgaan van de twee Ko- heeft gisteren voorgesteld de noord en zuid dat het kabinet-Wilson bekendmaak te met een wettelijke loonpolitiek te zullen komen, waarbij lonen niet ho ger mogen stijgen dan tien procent, tenzij de vakbonden en de werkge vers met vrijwillige waterdichte voor stellen zouden komen. Daarna zijn er voortdurend besprekingen geweest van werkgevers- en werknemersor ganisaties om -tot een dergelijk voor de regering aanvaardbaar plan te komen. In politieke kringen in Londen wordt ernstig betwijfeld of het voor stel van de TUC in de praktijk zal w°rken. Een politiek commentaar worden geschouwd als een "belo ning" voor de Afrikaanse nationa listen als die zich aan de afspraak hielden, aldus de verklaring in het parlement van de minister voor "wet en orde", Desmond Lardner- Burke. begroting. vesting hebben. De onderbandelin- De oude Republica genomen, aldus de mededeling u-V W/a^P weken geleden door communistische het comité van het personeel, "om- ,j„ doelde typografen was bezet en sindsdien dat de inhoud niet strookte met de gesloten, zou vandaag weer uitko men "als een spreekbuis v Portugese arbeiders". gisteren meegedeeld het per- het papier wel waard ze waren geschreven, hiermee op de grote verschillen mening binnen de algemene raad van de TUC, het hoogste orgaan van het vakverbond. Hoewel de voorstel- o_o. len met een flinke meerderheid (30 het coördinatie-comite voor, 19 tegen) zijn aangenomen 6oneel van het blad. hebben Invloedrijke bonden als die van de technici - de op een na grootste vakbond in Engeland - en de militante mijnwerkers verklaard op geen enkele wijze te zullen mee werken aan een vrijwillige, noch huidige ontwikkelingen van de poli alle tieke toestand, en zelfs volgens so cialistische opvattingen overhelde". Het personeel had in weérwil van een bevel van de regering de kramt niet van de oude directie "Portugal verlaat o lange tijd de NAVO bij het Pact van Warschau' in beslag duizend genodigden van de Ameri kaanse vakbondsfederatie APL-CIO dat de demoocratie in Portugal om hals werd gebracht. Hij vergeleek de situatie in dit land op dit ogen blik met die in de maanden die volg- aar rechts den op de Russische revolutie van 1917. De schrijver noemde de toestand niet al te in Portugal in zoverre karikaturaal, sluit zich dat de leider van een politieke par tij die een verkiezingsoverwinning ,tSL.5SChBlking gesteld verklaarde in New York City de Sow- heeft behaald, zijn eigen krant uit jetrussische verbannen schrijver handen ziet genomen. Solzjenitsyn Wat de inhoud van de 'nieuwe' Alexander Solzjenitsyn. 3™"» Republica betreft, aldus de medede- Solzjenitsyn zei in e wettelijke loonbeperking. Volgens Len „honden aan welke Murray, de secretaris-generaal de TUC zouden deze bonden zich ech ter in de praktijk "naar goede vak bondstraditie" aan het meerderheids besluit houden. Er bestaat ook twijfel of het kabi- ling, die is niet gebonden i politieke partij ook maar zal in we zen zeer links zijn. De Portugese socialistische leider, minister Mario Soares. heeft her haaldelijk gezegd zijn partij üit de ADVERTENTIE 'tbetrouwbare net-Wilson tegemoet zal kunnen ko- regering te zullen terugtrekken als men aan de eisen van de werkgevers, de Republica niet aa.n de rechtma- Het vrouwelijke personeel van het ministerie van Sociale Zaken in Quebec heeft besloten, tij dens warme dagen deze luchtige kleding te dragen, tot er eindelijk airconditioning in het gebouiv wordt aangebracht. Een belangrijk deel van zijn kabinet den "verlammen" via massa-demon onder wie de linkse ministers Foot straties voor een vrije pers. Ontvoering - Een 60-Jarige Milane- evenwel betwiifeld. 6e zakenman is gisteren op straat ont cialisfcen evenwel betwijfeld, voerd door vier gewapende en ge- Door het genoemde coördinatie- maskerde mannen, terwijl tientallen comité is nog gezegd dat het ver mensen stonden toe te kijken, aldus moedelijk niet zal komen tot meer de politie. De ontvoerde is Giuseppe gesprekken met de oude directie van Ferrarini, eigenaar van een tran- de kramt, sportbedrijf. De ontvoerders dwongen Ferrarini de auto waarin hij reed tot stilstand blica zal zijn te brengen eri bevalen hem over te stappen in hun auto. Een van de vier hield de toeschouwers op 30.000 exemplaren elk. Hoe groot de oplage nog niet bekend zijn Jeugd wel dat er genoeg papier twee edities ATHENE (UPI) De Griekse zullen veranderen en onze maat- communistische partij werd gesteund- certen en andere culturele activitie- de Repu- componist Mikis Theodorakis, sinds schappij zal een entellectueel dyna- Deze had blijkbaar gee. beëoefte ten zoals de vorming van dorpsbi- krijgen" aldus Theodorakis. uitgesproken individualist bliotheken organiseren. Hij maakte Theordorakis, die op 29 juli 50 als Mikis Theodorakis. "Ik geloof niet langer in partijen financierd zal worden en persoenen die zichzelf boven de idee steunen, massa plaatsen. Ik zou mij niet wil len opofferen van het personeel gezegd, dat deze langs dat hij de partijpolitiek heeft Hij werd in 1967 gearresteerd en door het Russische", 'wankel" "Wij weten nog niet opgegeven en dat hij Waterschade In het midden, zui den en oosten van Roemenië staan of tienduizenden hectaren bouwland on der water. Duizenden boeren probe ren met dehand nog te oogsten wat mogelijk is. Honderden huizen zijn dit uitlegt hoe het toekomstige Ingestort en in sommige fabrieken dactionele beleid eruit zal zien ligt het werk stil. Officieel is geen dat het in de bedoeling ligt dat "alle ideologie de militaire junta die in dat Jaar zijn verbittering met winst zullen kunnen draai- nieuwe v re des- en cultuurbeweging de macht in Athene greep In de krant zou een communique tuur zal uitdragen het personeel verschijnen waarin man, vooral de boeren - gaat organiseren die de Griekse cul- Frankrijk uitgewezen. In 1972 brak functie niet waardevol genoeg "Ik geloof niet langer dat commu- systeem als nisten en adndere politieke bewegin- zegt Theodorakis, gen het volk naar vrijheid en de- het feit dat mocratie kunnen leiden. Als een de volk eenmaal vrijheid en democra- volksvertegenwoordiger tie is gegeven moet het die ook kun- u- achtte, nauwelijks verbergend. i beleven en mag het niet gebukt De componist gaat sindsdien uit gaan onder het paternalistisch beslis- didaat voor de communistische par- verlies de overtuiging dat Jonge men- steem i hunkeren naar culturele idealen hoeft i intellectuele zelfverwezenlijking. mensenlevens gemeld, arbeiders en stakers in industriële sende rol gaan spelen in het poli- tij. Tot veler verbazing en tot zijn "Zij weten dat er geen nationale po- - geschillen het woord zal worden ge- tieke en sociale leven van alle dag eigen teleurstelling behaalde hij ech- litieke hergeboorte kan plaatsvinden enkele partij. Men ns niet te vertellen wat en iets moeten doen. Wij men— Mikis Theodorakis volgens buitenlandse mers is de schade zo groot, dat ook mensen het slachtoffer moeten zijn geworden. In 1970 kwamen bil overstromingen van soortgelijke omvang 200 personen om het leven, tekend. is nog geen hoofdredacteur be- schepper van talrijke liederen i in Griekenland", zo verklaarde de ter geen parlementszetel. De verbit- zonder een culturele wederopstan- graag de dingen op Theodorakis vloeit ken- noemd en de artikelen zullen, al- in armoede, onrecht en onderdruk- nelijk voort uit het feit dat hij bij thans voorlopig, niet worden onder- king worden gehekeld. "De relaties zijn pogingen in het parlement te gedachten heeft zal culturele tussen de kunstenaars en het volk komen niet door de leiding van de tra in de dorpen oprichten en anier. muziek. Momenteel is hij bezig met «rillen geen van bovenaf gelei- de reepetities van 'canto general', echte democratie", zo zijn Jongste werk, dat geschreven overtuiging. k op gedichten van de Chileense De componist wijdt niet al zijn dichter Pabla Neruda.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13