Joop Zoetemelk: afscheid van de zwakke dagen Ljubojevic verspeelt half punt 'Jammer dat het niet zo moeilijk blijft Tour in cijfers Nederlander dwingt ontzag af op weg naar de top Levitan praat na Tour met Leids wielercomité Door tijdnood tijdens eerste ronde IBM-toernooi WOENSDAG 9 JULI 1975 Thevenet: "Toen mijn band leegliep, was het of ik zelf leegliep" 99 SAINT LARY Bernard The venet en Joop Zoetemelk hebben zich in de tweede en laatste Py- reneeën-etappe gemeld als de grootste concurrenten van Eddy Merckx. Het tweetal, beiden eind- twintigers, had tussen Pau en Saint Lary kracht genoeg om Merckx te volgen en voldoende ervaring om toe te slaan op het moment dat de wereldkampioen, z\jn inspanningen voelde. Dat ogenblik lag in de laatste klim van de dag naar Pla d'Adet, waar ook Lucien van Impe en Luis Ocana ondervonden dat grote prestaties en opvallende inspan ningen hun tol vragen. Thevenet en Zoetemelk hebben in wezen gezamenlijk de eerste echte nederlaag van Merckx ver oorzaakt in deze ronde en beiden waren er heilig van overtuigd dat de eerste aanval op de machts positie van de wereldkampioen niet de laatste is. Merckx behield nog zijn gele trui, maar Thevenet volgt op net anderhalve minuut, Zoetemelk heeft de marge terug gebracht tot minder dan vier mi nuten. „De ronde is weer open", con stateerde Zoetemelk met een ge voel van opluchting op de dag dat hij zich zelf had teruggevonden op het hoogste niveau in de over tuiging dat hij nog meer kan. „Jammer dat de volgende aan komsten op een top niet zozwaar zijn als deze", bekende Bernard Thevenet met een licht gevoel van spijt. Het was het enige vleugje van bedachtzaamheid dat door klonk in de analyse van zijn ge slaagde aanval. „Twee keer heb ik", vertelde Thevenet, „gepro beerd Merckx kwijt te raken op de laatste klim. Beide malen werd ik door Merckx teruggehaald en daarna spronk Zoetemelk weg. Ik kon niet onmiddellijk opnieuw, Merckx en Van Impe deden het niet en Ocana had geen macht meer, die kon amper bij ons blij ven. Ik moest even herstellen en daarna ben ik achter Zoetemelk aangegaan. Het lukte en ik kreeg een enorm zelfvertrouwen toen ik hoorde dat wij 25 seconden, 50 seconden, zelfs een minuut had den genomen. Wij, maar eigenlijk ik, want Joop bleef aan mijn wiel en nam niet over. Tot 300 meter voor de streep ging het uitstekend, toen voelde ik dat mijn band leeg liep en op dat moment was het net of ik zelf ook leegliep. Af gelopen, geen kans op winst Waarom heeft Joop Zoetemelk niet overgenomen, had het ver schil dan niet groter kunnen wor den? Zoetemelk: „Nee. Thevenet reed geweldig nadat hij bij mij was gekomen. Hij had bovendien een groter doel dan ik. Hij reed voor de gele trui, ik alleen maar voor het succes van de dag. Ik stond bovendien twee-en-een-hal- ve minuut op hem achter. Voor hem waren de seconden belang rijker dan voor mij". Twee verliezers vonden de ne derlaag niet rampzalig. Merckx meende dat er nog niets verloren was, Van Impe dacht dat hij zijn krachten verkeerd had verdeeld. Alleen Moser wist dat hij zijn plaats in de top niet meer zou terugkrijgen. Francesco Moser was teleurge steld. „Mijn probleem van de laatste dagen is geen ziekte of een blessure, het zijn de benen. Ik heb alles gedaan om mijn ver lies te beperken, maar ik kon niets. Normaal gesproken zou ik doodmoe moeten zijn, maar zelfs dat is niet het geval. Ik heb ge woon de inspanning niet kunnen leveren die ik wilde en die nodig Merckx rekende terug dat hij misschien in het begin van de wedstrijd te veel had gedaan. „Thevenet en Zoetemelk hebben in de laatste fase van de strijd geprofiteerd van het werk van mij en van De Schoenmaecker. Had Jos niet bij de eerste cols het tempo zo hoog gehouden, dan had hij misschien na Saint Lary nog wat voor mij kunnen doen. The venet moest ik terughalen. Die was een direct gevaar voor mij. Zoetemelk niet, nog niet in ieder geval. Het verlies is mogelijk mede veroorzaakt doordat ik na Saint Lary toch een beetje de schrik over mijn nederlaag van vorig Jaar terugvoelde". Lucien van Impe heeft voor een relatief kleine prijs, zijn grote kans vergooid. „In de eerste twee cols wilde ik mijn positie in het bergklassement zeker stellen. Daartoe heb ik grote inspannin gen gedaan. Ik had misschien beter wat meer tot het einde kun nen bewaren. Toen Zoetemelk ging had ik geen punch meer. Van Merckx weggaan had geen zin, ik was zeker hem in de laatste me ters te kunnen verslaan". Behalve Zoetemelk kwamen ook Hennie Kuiper en Fedor den Her tog „goed" binnen. „Het had nog beter kunnen zijn, stelde Kuiper. „Op de Tourmalet ging het uit stekend, daarna maakte ik de fout te weinig durf te hebben en iets te veel op Gimondi en Lopez Car- ril te letten. Toch twee zeer goede klimmers. Ik dacht by Lopez Car- ril goed te zitten, maar toen er op de Aspin ineens een gat viel, zijn wij niet meer bijgekomen". Fedor den Hertog leek te rijden als in zijn beste amateur-jaren. Hijzelf echter dacht er anders over. „Zo goed is het nog lang niet. Het klimmen ging goed, het dalen niet. En dat was niet eens in de eerste plaats omdat ik niet durfde. Ik kan het waarschijnlijk gewoon niet goed genoeg. Ieder mens heeft zijn beperkingen". De uitslag van de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Saint Lary Soulan over een af stand van 160 kilometer luidt: 1. Zoetemelk (Ned.-Caput) 5.27.18, 2. Thevenet (Fra.de Muer) 5.27.24, 3. van Impe (Bel.-Stablinski) 5.28.13, 4. Merckx (Bel-Lelangue) z.t., 5. Ocana Karstens (Stablinski) op 29.55, 76. Prinsen (Liebregts) op 42.34, 79. Via- nen (Caput) op 43.41, 84. Knetemann (Caput) op 44.41, 108. Kamper (Lie bregts) op 56.02, 113. Priem (Lie bregts) op 1.01.52, 114. Koken (Lie bregts) op 1.02.42. SAINT LARY Met Joop Zoetemelk za! in deze ronde van Rrankrijk weer helemaal rekening moeten worden gehouden. Zijn overwinning op de Pla d'Adet, hoog boven Saint Lary, bracht hem in de top van het klas sement. Zijn weg naar de top, letterlijk en figuurlijk, heeft ontzag afgedwongen van de volledige concurrentie. I Spa-Saurai 5.29.42, 6. Lopez Carril DAGPLOEGENKLASSEMENT: Deze Joop Zoetemelk was niette- min nog niet voor honderd procent tevreden over zijn prestatie. "Ik heb gezegd dat wij, wat betreft de ronde, in Saint Lary zouden weten waar wij aan toe zijn. Dat weten wij nu. Merckx is niet onverslaanbaar. Ik zelf ben nog niet op de top van mijn mogelijkheden, maar het gaat steeds beter. Zou ik er weer hele maal zijn, dan had Thevenet mij nooit meer ingehaald. Thevenet is erg sterk op dit moment. Als ik nu een voorspelling zou moeten doen, dan zou ik eerder op Thevenet tippen dan op Merckx. De Alpen moeten nog komen en dan zullen er weer ver schillen van minuten ontstaan. Reke ning houdend met wat; Thevenet daar in de Dauphiné Libèré heeft gedaan, is hij de favoriet Zelf ben ik nog niet uitgeschakeld. Ik heb nog altijd een kans. Er ko- nog dagen waarop ik winst kan halen. Het zou gek zijn als ik na vandaag niet weer alle hoop heb. Voor de moraal is een over winning als hier natuurlijk geweldig. De ronde is weer open en vrijdag op de Puy de Dome zullen er waar schijnlijk weer flinke j verschil len zijn". Zoetemelk was er met Thevenet voor verantwoordelijk dat' de ver schillen gisteren in de slotfase zo groot werden. Een nog altijd zeer sterke Eddy Merckx, geweldig ge steund door zijn paladijn Jos de Schoenmaecker is bij de beklim ming van de Tourmalet begonnen de verschillen te scheppen. De twee Bel gen duwden Moser uit de top van het klassement en maakten de slag waar in Poulidor een van de slachtoffers Eddy Merckx gelooft in het hoge tempo dat snel de bokken van de schapen scheidt. Hij maakte de snel heid met De Schoenmaecker nadat de vlakke aanloop naar de Tourmalet achter de rug was. Op meer dan tien kilometer voor de top van de Tour malet waren er nog maar dertig renners over die Merckx hadden kun nen volgen. Driekwart van het veld had moeten afhaken en de schifting was nog lang niet voltooid. De Por tugees Firminho meende op dat mo ment dat het nog niet voldoende was en gooide er een schepje boven op. Hij nam meer dan een halve mi nuut, maar zijn kaars was lang voor de top opgebrand. Zoetemelk, die beter dan wie ook zijn krachten had verdeeld, in het offen sief. Hij slaagde en nam in enkele honderden meters 25 seconden winst. Merckx en Van Impe pro beerden beiden nog terüg te komen, maar betaalden op minder dan acht kilometer van de eindstreep de prijs voor hun inspanningen. Alleen The venet, die zich op de Tourmalet en de Aspin - net als Zoetemelk - af zijdig had gehouden, achterhaalde Zoetemelk nog. Ocana w°rd uit de wielen gereden. Zoetemelk be- noefde zich in de slotfase niet tot het uiterste in te spannen om zijn eerste grote succes in deze ronde binnen te halen. Thevenet was aan net eind van zijn krachten en een leeglopende band schakelde hem de finitief uit in de strijd om de vetste dagprijs, die in de zwaarste Pyre- neën - etappe naar een Nederlander ging. Naar Joop Zoetemelk, die over tuigend afscheid heeft genomen van zijn zwakke dagen. (Spa-Barrutia) 5.30.36, 7. Romero (Fra-Lapebie) 5.31.10, 8. de Schoen maecker (Bel-Lelangue) 5.32.16, 9. Galdos (Spa-Barrutia) 5.32.21,10. Gi mondi (Ita-Ferretti) 5.32.53, 11. Bat- taglin (Ita-Fontana) 5.32.55. 12. Fab- bri (Ita-Ferretti) 5.33.11, 13. Torres (Spa-Saura) 5.33.13, 14. Kuiper (Ned- Liebregts) 5.33.17, 15. Poulidor (Fra- Caput) 5.33.27, 16. Santy (Fra-Sta- biinski) 5.33.58, 17. Janssens (Bel-Le langue) 5.34.24.18. Fuchs (Zwi-Barto- lozzi) 5.34.40, 19. Martinez (Fra-Sta- blinski (5.34.40, 20. den Hertog (Ned- Liebregts) 5.35.03. Klassering overige Nederlanders: 44. Karstens (Stablinski) 5.39.55, 66. Prinsen (Liebregts) 5.42.28, 84. Via- nen (Caput) 5.46.04, 87. Kamper (Lie bregts) 5.46.52, 98. Knetemann (Ca put) 5.48.59, 100. Koken (Liebregts) 5.49.04, 114, Priem (Liebregts) 5.54.31. ALGEMEEN KLASSEMENT: I. Merckx (Bel-Lelangue) 48.18.16, 2. Thevenet(Fra-de Muer) op 1.31, 3. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.53, 4. van ImpeBel-Stablinskiop 5.18, 5. Ocana (Spa-Saura) op 6.43, 6. Gi mondi (Ita-Ferretti) op 7.54, 7. Pou lidor (Fra-Caput) op 9.56, 8. Battag- lin (Ita-Fontana) op 9.59, 9. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 9.59. 10. Danguillaume (Fra-de Muer) op II.57, 11. Moser (Ita-Bartolozzi) op 11.55, 12. Caldos (Spa-Barrutia) z.t., 13. Yves Hezard (Fra-Caput) op 12.43, 14. Janssens (Bel-Lelangue) op 13.16, 15. Fuchs Zwi-Bartolozziop 13.28,16. Torres (Spa-Saura) op 14.35, 17. Kuiper (Ned-Liebregts) op 15.49, 18. Santy (Fra-Stablinski) op 18.51, 19. Julien (Fra-Stablinski) op 18.51, 20. Talbourdet (Fra-Caput) op 21.11. Klassering overige Nederlanders: 21. den Hartog (Liebregts) op 21.15, 43. 1. Lelangue (Merckx. de Schoen maecker, Janssens) 16.35.53, 2. Sta blinski (van Impe, Santy, Martinez)' 16.36.52, 3. Caput (Zoetemelk. Pouli dor, Talbourdet) 16.37.18, 8. lie bregts (Kuiper, den Hertog, Prinsen) 16.50.48. 1. Caput 145.19.02, 2. Lelangue 145.26.03, 3. de Muer 145.28.54,10. Lie bregts 146.06.12. BERGKLASSEMENT PUNTENKLASSEMENT Honkbal/Cricket ZATERDAG Bekerprogramma vierde ronde Euro Stars-Montreu Nept. Luycks Giants-Ho tam Storks Ola UW-Feyenoord HHC-ORWO/HCAW Aktie '68/Kinh-Sparta Holy-Kinesis Birds Haarlem Nicols-Lottgering Schoten Ola ADO-OWO HOOFDKLASSE-ZONDAG Voc-HBS HCC-Hercules UD-Quick Hg. ACC-Rood en Wit. Thevenet heeft Zoetemelk achterhaald, maar in de slotfase zou de Fransman, geconfronteerd met een leeglopende hand, nog op achterstand worden gereden. LEIDEN Ondanks het feit dat Fleurance als startplaats wordt genoemd van de Ronde van Frankrijk in 1977, heeft het Leidse wielercomité gisteren te horen gekregen dat Tour-di recteur Levitan na afloop van de ronde een gesprek wil hebben met Leiden. Eerder kwam de organisatie rond met een sponsor, zodat ook wat betreft de financiële kant van de zaak er geen problemen meer zijn. Selectieproces De tourmalet - Van Impe was het eerst op het hoogste pun»- - was nog maar het begin. Het was slechs de eerste hindernis in een afval- Offensief wedstrijd-met-herkansing. De af daling verkleinde de verschillen en Kuiper, die daalde als een blok, slaagde er ondanks een lekke band in met enkele anderen, onder wie Poulidor en Battaglin, het terrein dat in de klim was verloren te her- Het selectieproces werd voortgezet op de helling van de Aspin, waar i.og slechts zeven renners op min der dan een minuut van weer Van Impe boven kwamen. De ploeggeno ten Merckx en De Schoenmaeker en verder de enkelingen Ocana, Zoete melk, Galdos, Thevenet en Gimon- o-. Acht renners die in de afdaling afstand hielden van concurrenten als Poulidor, Battaglin, Kuiper en Lo pez Carril. Een achttal dat, nog al tijd onder stimulans van Merckx, De Schoenmaecker en ook Theve net vocht om het gat te behouden, want alleen op die manier zouden Danguillaume, Battaglin, Poulidor en vooral Moser al op de helft van de ronde vrijwel kanslozen zijn. Het was een monsterverbond waartegen de samengebundelde kracht van achtervolgende groep niet bestand Acht sterken van wie De Schoen maecker als eerste door de knieën ging toen het zwaarste karwei, de klim van Saint Lary naar Pla d'Adet moest worden geleverd. De knecht had zijn werk gedaan. Gimondi, de winnaar van Pau, en Galdos haak ten daarna af. Zoetemelk, Van Im pe, Thevenet, Merckx en Ocana be gonnen het laatste en beslissende gevecht. Thevenet voelde zich sterk ge noeg het offensief te openen, maar nij werd bij twee pogingen terugge pakt door Merckx persoonlijk. Na Thevenet's tweede mislukking ging ADVERTENTIE AMSTERDAM - Van de Joego slavische grootmeester Ljubojevic kunnen we neg veel plezier beleven in dit vijftiende IBM-schaaktoernooi. Want hij was goed kwaad op zich zelf, gisteren na de eerste ronde, en dat belooft wat. De frele Oosteuro peaan had met bliksemsnelle hand gebaren en veel bravour een stuk geofferd tegen de Deense meester Hamann en leek in hoerastijl te zul len gaan winnen. Maar Hamann, wiens boter-kaas-en-eieren-koppie steeds zorgelijker en gekwelder trek ken vertoonde, stelde het moment van de overgave telkens weer uit. Die hardnekkigheid bracht de nieu weling in dit toernooi tenslotte zo waar een ongedacht half punt bin nen: door tijdnood geplaagd gaf Ljubojevic en paar schaakjes en dat was net iets te veel: drie keer dezelfde stelling, wedstrijdleider er bij en Ja hoor, Ljubojevic moest mopperend de vredeshand reiken. Raadsels en ondoorgrondelijkheid bij Ree-Timman. Dynamisch schaak van zwart vond een hoogtepunt in een pionoffer, waar Ree blozend op in ging. Een paar zetten later zag de hele zaal hoe Timman een dame kon winnen. Tegen twee stukken welis waar, maar uit was het, dat dacht iedereen. Grote verbazing daarom, toen de Nederlandse kampioen na langdurig peinzen deze kans liet lig gen: „Niet duidelijk genoeg", was zijn commentaar. Wat hij wel koos bleek echter niet verder dan remi se te reiken. Analyse achteraf leer de dat hij die dame toch had moe ten pakken. Donner, die dit toernooi als beste stuurman aan de kant staat, lachte wat schamper in zijn baard toen hij Kavalek-Raleevlc becommen tarieerde: „Wit wint hier op een be kende wijze een pion", kraaide hij, "een oud openingsgrapje waar toch telkens weer ook de allersterksten in lopen". Nu is Raicevic niet een van de allersterksten (hij kwam in de grootmeestergroep door het afzeggen van ivkov) maar Kavalek wel: het resultaat was dan ook voorspelbaar. Böhm, die geplaagd wordt door een lichte longontsteking maar deson danks haren op snaren zal zetten om hier de 6,5 pt. bij elkaar te knokken die zijn meestertitel veilig stellen, begon goed tegen de Rus Rasuvajev ook al een debutant. Het werd re mise; het feit dat de Rus wel de gelijk probeerde maar stuk liep op Böhms eindspelbeheersing stemt tot optimisme over Böhms verdere kan sen in dit toernooi. Drie loodzware duels, Uhlmann-Makarysjtsjev, SmeJ kal-Hiibner en Jansa-Szabo werden afgebroken met de zwartspelers aan het roer. Vooral Smejkal kreeg hier mee geen loon naar werken, want hij vergooide zijn voordeel in tijd nood. En dat kan tegen een mede- kandidaat voor de eerste plaats zo als Hübner de eigen kansen wei eens meteen de grond inboren. Uitslagen Eerste ronde: Grootmeestergroep Uhlmann (DDRMakarichev (USSR) afgebr., Ljubojevic (Joeg)— Hamann (Den) Smejkal Tsjech.) Hübner BRD)afgebr., Böhm (Ned)Rasuwajew (USSR) Ree (Ned)—Timman (Ned) Vz MiJansa Tsjech.) Szabo (Hong.), afgebr, Sosanko (Ned)—' Hans Ree (links) in zijn partij tegen Jan Timman. Gheorghiu (Roem) Yj—Mi, Kavalek D. Dieks (Ned) afgebr., Ligterink marken. Engeland staat met 5—2 (USA)—Raicevic (Joeg) 1—0. (Ned)—Enklaar (Ned) '2—%. Ie ronde meestergroep: V. Baarle (Ned)—Rodriguez (Fi- DEN HAAG In de tweede lip.) Weinstein (USA)—Ei- ronde van het vierlanden Jeugd- 6ing (Brd) 10, Farago (Hong)schaaktoernooi in Den Haag heeft Boey (Belg) afgebr., Schiffer (Brd) Nederland na de eerste zitting een f—Nunn (Eng) 10, Hartoch (Ned) achterstand van 12 tegen Dene- op West-Duitsland. De stand: 1. Engeland 13 pnt. en 3 afg. par tijen, 2. Nederland 7V4 pnt. en 7 afg., 3. West-Dui tsland 5'; pnt en 3 afg., 4. Denemarken 4 pnt. en 7 afg.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9