In ieder geval verbetering voor de laagstbetaalden Nederland Geen medische keuring voor dienstweigeraar Stroom Surinamers naar LANDMACHT BESTELT NIEUWE LANDROVERS SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS Texel krijgt naaktstrand BELEIDSPROGRAMMA 1976-1977 VAN DE DRIE VAKCENTRALES Vergoeding voor ten onrechte ondergane hechtenis Deense politie op 'visvangst' VADER LIET SEXFOTO'S VAN ZIJN KINDEREN MAKEN: BOETE 500 GULDEN Bemmelse Annie krijgt 12 jaar WOENSDAG 9 JULI 1975 PAGINA 7 TEXEL (ANP) Met ingang van morgen mag óp twee plaatsen langs het Texelse noordzeestrand naakt gerecreëerd worden. De gemeente- raad van Texel heeft hiertoe gister avond met 11 tegen 3 stemmen op voorstel v$n B. en W. besloten. Te gen stemde het CDA. In tegenstel-; ling tot zes Jaar geleden toen de meerderheid van de raad tegen" een naaktstrand stemde werd er geen actie gevoerd. Den Haag/Paramaribo Terwijl aan de Waterkant, het fraaie huizenfront langs de Surinamerivier in Paramaribo, het „Onafhankelijk heidsgebouw" in gebruik is genomen, is dezer dagen in uitzendingen van Door Aad Wagenaar een Surinaamse commerciële radio zender te vernemen dat de reis naar Nederland voorlopig geen geld hoeft te kosten. De Verenigde Assurantie Kantoren (VAK) te Paramaribo bieden zich als geldschieter aan: Surinamers, diie zich nog vóór de onafhankelijk heid in Nederland willen vestigen kunnen daar het geld krijgen, nodig voor de vliegreis naar Nederland. Ze betalen dat, met 'n rente terug als ze zich, in Nederland gevestigd hebben en een bron van inkomsten hebben. Al jaren was er van dit werfsysteem in Suriname sprake, echter steeds verdekt. Met name exploitanten van pensions in A'dam zouden passagegelden voorschieten aan migranten, waarna deze zich -verplichtten het bedrag met forseinterest terug te betalen uit de sociale uitkeringen, die - zo beloofden de exploitanten - in Nederland „overvloedig" waren. Nu echter de trek naar Nederland weer groter wordt, lijkt in Suriname het klimaat zich er voor te lenen, dat in het openbaar reclame gemaakt wordt voor „vertrek nu, betaal later". dat dit toegelaten wordt, legt een zegsman in Paramaribo uit met: „De Surinaamse regering ziet de nog steeds toenemende migratie naar Nederland nu eenmaal niet ale een „Surinaams" probleem. Nederland moet dat maar opknappen". Hiermee zou ook te verklaren zijn dat het Centraal Bureau voor Opvang Rijksgenoten in Den Haag, er nog steeds niet in geslaagd is om met een informatiekantoor in Paramaribo voet aan de grond te krijgen. Noodklok Het was het Centraal Bureau, dat eind vorige week de noodklok luidde wegens de toename van de Surinaamse migrantenstroom. Het bureau zei de stroom niet meer te kunnen verwerken. Minister-president Den Uyl zei vrijdagavond dat naar de oorzaak van de toename een onderzoek wordt ingesteld. Naast de vier geregeldediensten per week op Paramaribo, voert de KLM in de drie zomermaanden 24 extra vlucht en naar en 23 vdn Paramaribo uit. In dezelfde periode vorig jaar waren dat 25 extra vluchten v.v. Er worden in deze zomermaanden echter veel vakantie vluchten naar Paramaribo gemaakt. Eind Juni vertrokken tegen de 2500 Surinamers voor een verblijf van vier weken in hun geboorteland. Het is de terugkomst van deze toeristen (vaak alle groepen in één weekeinde), die ten onrechte paniek veroorzaakt bij de opvanginstanties; het gaat hier immers niet om nieuwe migranten. Dat neemt niet weg dat er inderdaad sprake is van een sterke toename van Surinamers, die nog voor de onafhankelijkhedi over viereneenhalve maand, op 25 no vember hun Nederlanderschap veilig willen stellen. Bij die groep sluiten zich nu ook vele Chinezen aan, die in Suriname de kleine middenstand vormen. Meer dan vijftig winkels werden de afgelopen maanden gesloten. Behal ve in Nederland zoeken vele Chinezen ook een nieuw bestaan in Canada. Daarheen kunnen zij thans nog als Nederlander emigreren. Kolonel Terwijl de trek uit Suriname meer dan ooit gaande is, heeft dezer dagen de Britse kolonel Eric A. Hefford een nieuw gebouw betrok ken aan de Waterkant in Paramari bo. In dit „Onafhankelijkheidsge bouw" bereidt de kolonel met een staf het feest van de onafhankelijk heid voor. Hij deed zijn ervaring met dit soort ceremonieën op by de vry wording van een tiental Engelse kolonies in Afrika en Zuid-Amerika. UTRECHT (ANP) De dienstwei geraar T. van Balen uit Utrecht hoeft geen medische keuring te ondergaan. Het ministerie heeft laten weten dat hij de normale procedure voor ge wetensbezwaarden kan volgen zonder gekeurd te zijn. De heer Van Balen had onoverko melijke gewetensbezwaren tegen de keuring aangetekend omdat hij dit een onderzoek vindt dat gericht is op de capaciteiten om in het leger DEN HAAG (ANP) Vanaf 28 Juli treedt een nieuwe regeling in werking volgens welke een gewezen verdachte, wiens strafzaak na het ondergaan van voorlopige hechtenis eindigt zonder oplegging van straf, een schadevergoeding kan krygen waarin uitdrukkeiyk ook immateriële schade is begrepen (nadeel dat hiet uit vermogensschade bestaat). In de oude regeling kon een gewezen ver dachte alleen een tegemoetkoming in de werkehjke schade krygen. Dit heeft het ministerie van Julstitie gis teren meegedeeld. De regeling geldt ook voor een ver oordeelde, die in voorlopige hechtenis is gehouden voor een strafbaar feit waarby voorlopige hechtenis volgens de wet niet is toegelaten. Indien de gewezen verdachte is overleden kun nen zyn erfgenamen alleenvragen om de vergoeding van de werkelyke schade. Volgens de nieuwe regeling is de reeds mogelijke tegemoetkoming in de kosten van een advocaat omgezet in een vergoeding. De regeling geldt ook voor: de tyd dat iemand in het buitenland gevangen heeft gezeten als gevolg van een Nederlands uitle veringsverzoek, de vreemdeling die in Nederland wachtende op uitlevering gevangen heeft gezeten, indien de rechter zyn uitlevering ontoelaatbaar heeft verklaard en voor de vreemde ling die op grond van de vreemdelin genwet in bewaring is gesteld indien dat ten onrechte blykt te zyn ge beurd. Als men voor de regeling in aanmerking wil komen moet binnen drie maanden na de beëindiging van een zaak een verzoek by' de rechter ingediend wordien. te functioneren. In maart vorig Jaar verscheen hij niet op de keuring het geen bij de wet verboden is. De zaak kwam in oktober voor de politierechter waar de advocaat van Van Balen schorsing vroeg omdat hij al een verzoek om erkenning van de bezwaren bij het ministerie had ingediend. Daarbij beriep hij zich op de regels die het ministerie geeft bij de oproep voor de keuring. In die regels staat dat iemand die niet op de keuring verschijnt auto matisch goedgekeurd is. Als de re gel voor het ministerie geldt dan geldt die ook voor mijn cliënt. Ne men we aan dat hij is goedgekeurd, dan kan hy dus ook een beroep doen op de wet gewetensbezwaarden, re deneerde de advocaat. Na lange tyd heeft X ministerie de bezwaren van de heer Van Balen ge grond verklaard. Hoewel deze uit spraak formeel niet geldt als juris prudentie zal de overheid in de toe komst bij dergelijke gevallen gelijk moeten handelen, aldus de advo caat. Volgens Sytze Ferwerda, voorzitter van de vereniging van dienstweige raars, kan de uitspraak onder de be staande wet gewetensbezwaarden een interessant effect hebben. "De vraag is alleen of het veel uithaalt onder de nieuwe wet die nu in voor bereiding is", aldus Ferwerda Wanneer de nieuwe wet wordt aan genomen kan men ook schriftelijk dienst weigeren. De heer Ferwerda meent overigens vrijwel zeker te we ten dat de Raad van State en de com missie gewetensbezwaarden nega tief advies aan de minister hebben uitgebracht. KOPENHAGEN (ANP) Als vis ser verklede Deense politiemannen moeten ervoor zorgen dat zich geen incidenten met Nederlandse treilers op de Noordzee meer voordoen. Po litiecommissaris Henning Petersen van Hoelstebro op Jutland verklaar de gisteren dat twee politiemannen al meevaren op Deense treilers. Het is de afgelopen weken tot en kele incidenten gekomen waarbij de Denen de Nederlandse vissers be schuldigden van het stukvaren van hun netten. Volgens de Deense minister van Visserij Poul Dalsager zijn dit jaar 17 incidenten geregistreerd, waar by twaalf Nederlandse vissers betrok ken waren. Bekentenis in Haarlemse AMSTERDAM (SP) Een materiële verbetering voor in pik geval de laagstbetaalden, plus geen of weinig geld kos tende wensen die de samenleving een menselijker gezicht moeten geven. Dat is de kern van het beleidsprogramma dat pe drie vancentrales NW, NKV en CNV voor de komende twee jaar op tafel hebben gelegd van regering en parlement. Mocht de economie de komende jaren toch nog ruimte bie den, dan hebben de vakcentrales ook nog geld kostende ver beteringen op hun verlanglijstje. moordzaak HAARLEM (ANP) De 44-Jarige C. V. heeft de afgelopen nacht tegen over de Haarlemse politie bekend zijn 57-jarige tante mevr. Johanna Westerman door wurging om het leven gebracht te hebben. De man noemde als motief de aanmerkingen van de vrouw op zyn privé-leven. Afgelopen zaterdagavond kwam C. V.. na een bezoek aan een café thuis waarna een gesprek ontstond met zyn tante. Toen deze hem weer ver- wyten maakte over zyn manier van leven werd de man zo boos dat hy de vrouw naar de keel vloog en haar wurgde. Na zyn daad heeft Cor V. zyn tante op het bed gelegd en is daarna naar een buurtgenote ge gaan met de mededeling dat hy zyn tante vermoedelyk levenloos had aangetroffen. Hierop ging de buur vrouw naar de plaats des onheils in de Amsterdamsestraat in Haarlem. Toen bleek dat het slachtoffer in derdaad dood was, belde de buur vrouw de politie. Zondag heeft de politie van Haar lem Cor V. in verzekerde bewaring gesteld. De man heeft tot de afge lopen nacht ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Door enkele tegenstrydige verklaringen echter bleef de recherche wantrou wen koesteren. De politie heeft het verhoor vandaag voortgezet. gistermiddag de toonzalen en maga zijnen van een meubelzaak in Kerk- rade in as gelegd. De schade wordt geschat op':'6 miljoen gulden. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De oorzaak van de brand is niet bekend. Volgens de brand weercommandant kan het vuur zijn ontstaan door oververhitting van een lamp of het achteloos weggooi en van een peuk. Radioreclame: Vertrek nu, betaal later 88 CENT PER LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden Door Dick de Jong j NVV-voorzitter Wim Kok plaatste Bit programma tegen de achter grond van de somberè economische •situatie van dit moment, "met de te hoog oplopende werkloosheid en in flatie. "De bestrijding van beide krijgen hoge prioriteit. De situatie Van nu legt beperkingen op aan on- fce verlangens". De vakcentrales vinden het on aanvaardbaar dat de botte bijl in |d«» overheidsuitgaven gaat. Zoals bekend hebben de werkgevers vori- pe week 'aangedrongen op drastische (bezuinigingen. Ook loonmatiging als tenig instrument om de werkgelegen heid veilig te stellen, wijst de vak beweging af. Zij is alleen bereid ARNHEM (SP) De Arnhemse rechtbank heeft .gisteren de 37-jarige W. J. uit Arnhem veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf en 500 gulden boete omdat hy twee jaar lang tegen betaling zijn 12-jarige tweeling liet fungeren als modellen voor pornografische foto's. De moeder werd vrijgesproken. Een 28-jarige sexbladuifcgever uit Haar lem kreeg vier maanden voorwaar delijk en een boete van 10.000 gul den. Een 67-jarige Haagse ontwerper die de foto's maakte, werd veroor deeld tot twee maanden voorwaar- delyk en een boete, van 500. gulden, mee te werken aan een beleid waar in het streven naar maatschappe lijke veranderingen centraal staat. "Die maatschappelijke doelstellin gen staan centraal in ons beleid en ook in onze toetsing van het rege ringsbeleid", aldus Wim Kok. Be langrijke punten in. die toetsing zijn: volledig en volwaardige werk gelegenheid door selectieve economi sche groei, democratisering van eco nomie en maatschappij en een rechtvaardige verdeling van inko- De vakcentrales vinden dat de sociale voorzieningen .selectief moe ten worden uitgebouwd. Met ook hier weer de meeste aandacht voor ae laagstbetaalden. Kok zei wel ruimte te zien voor een nog expan siever begrotingsbeleid van de rege ring. Dat zou dan kunnen komen uit de grote betalingsbalansover schotten. "We kunnen wel een stoot je velen om de structureleföerkloos- heid aan te pakken". De vakcentra les geven niet aan hoeveel de rege ring extra in de economie kan pom pen. De onzekerheid over de economi sche ontwikkelingen is daarvoor te groot. Diezelfde onzekerheid en de vraagtekens wat de regering gaat doen met belasting- en premiedruk maakt het hen niet mogelijk nu al concreet looneisen bij de werkgevers op tafel te leggen. Onder geen be ding mogen echter de laagstbetaal den in koopkracht achteruit gaan. De vakcentrales zijn eventueel be reid te praten over de compensatie van de prijsstijging anders dan in précenten. Nog enkele punten-uit het beleïds- program zijn koppeling van de aow- uitkering aan het netto-minimum loon per 1 Janiuari; 1976, maatrege len op hef terrein van de volksge zondheid, zoals spoedige indiening van /ben wetsontwerp volksverzeke ring 'tegen ziektekosten en' iïïvloèd op bevestiging van artsen,1 en tand artsen, meer invloed van werkne mers van grote bédrijvén op de sa menstelling van de raden van com missarissen, meer aandacht voor veiligheid en gezondheid van werk nemers op de arbeidsplaatsen en uitbreiding van de welzijnsvoorzie ningen, vooral ten behoeve van kwetsbare groepen in de samenle ving. Koningin Juliana fietst aan het hoofd van een groepje deelnemers aan de DDrentse rijwielvier- daagse welke gisteren van start is gegaan. Naasthaar op de fiets de voorzitter van de Vierdaagse, de heer Huizinga en links achter de koningin een stevig trappende mr. Tineke Schildhuis, com- i missaris van de koningin in Drente. Ruim 14.500 fietsters nemen deel aan de Vierdaagse, die dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden. totale order, inclusief de benodigde onderdelen, is een bedrag gemoeid van 70 miljoen gulden. - De eerste serie voertuigen (600 stuks) zal begin 1977 aan de ko ninklijke landmacht worden afgele verd. Het contract voorziet in een regelmatige levering tot medio '81, Defensie heeft reeds een optie ge nomen op 575 voertuigen boven de reeds bestelde ruim 2600 stuks. De ze militaire uitvoering van de Land rovers zal worden ingezet bij de tak- ARNHEiVi (ANP) Het gerechts hof in Arnhem heeft gisteren de 41- jarige „Bemmelse Annie" veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens dood slag op haar 79-jarige moeder. Het vonnis was gelijk aan de eis van de procureur-generaal. Bemmelse Annie was bij het ge rechtshof in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank die haar tot 15 jaar veroordeelde. De vrouw, moeder van vijf kinderen, heeft al tijd ontkend dat ze haar moeder met een hard voorwerp en door wurging heeft vermoord. In 1965' werd Bemmelse Annie er van beschuldigd haar vader met pa- rathion vergiftigd te hebben. De rechtbank veroordeelde haar toen tot 12 jaar, maar het gerechtshof sprak haar vrij. tische eenheden van het eerste le gerkorps. De bestelling omvat 2000 Landrovers in een versie van een half ton laadvermogen en 625 met een laadvermogen van driekwart ton. De voertuigen zijn uitgerust met een vier-cylinder. - die^-elmotor en hebben vïerwielaandrijving. De bestelling van het nieuwe materieel was in de defensie-nota 1974 reeds aangekondigd. Voor British Leyland is dit het grootste militaire contract dat ooit oor Landrover in de wereld buiten Engeland werd afgesloten. Tezamen met de Nederlandse order zijn nu in totaal voor bijna f 130 miljoen militaire Landrovers in bestelling in Furopa. Onderhandelingen worden op het ogenblik gevoerd met Frankrijk en Denemarken. De larid- machten van België, Noorwegen en Groot-Brittannië gebruikpn dit' \oertuig al enkele jaren. De militaire specialisten van de landmacht hebben de Landrover gedurende 15 maanden de zwaarste beproevingen laten doorstaan. De testen werden uitgevoerd op de oe fenterreinen in Huybergen. Neder landse officieren bestudeerden even eens uitvoerig de produktie, kwali teitscontrole, inspectie en testen in dé Rover-fabrieken in Solihull (bij Birmingham). De produktie van de bestelde Landrovers geschiedt voor 90 pet. in Engeland. De afwerking, onder meer de produktie en plaatsing van de kappen, wordt in Nederland uit gevoerd. De in Engeland geplaatste bestelling zal geheel worden gecom penseerd door Britse tegenorders. De Algemene Vereniging Neder landse Militairen (AVNM) is blij met de aanschaf van de Britse Landrovers ter vervanging van de verouderde jeeps uit overwegingen xan personeelsveiligheid. Te vaak kwamen de laatste tijd met de jeeps ondanks een geregeld onder houd ongevallen voor met kwalijke afloop voor de inzittenden, aldus de AVNM. den haag (anp) De ko ninklijke landmacht gaat in de ko mende vijf jaar- - haar gehele be stand van enkele duizenden leger - jeeps vervangen door nieuwe Land rovers van British Leyland. De be stelde terreinvaardige jeeps zijn be stemd voor alle parate eenheden van de landmacht. Staatssecretaris mr. A. Stemerdink van Defensie materieel) heeft onlangs officieel in Den Haag zijn handtekening ge zet onder'een contract met de Brit se automobielpréducent voo.' de le vering van 2625 voertuigen. Met 'de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7