Diarree-pillen kunnen zeer gevaarlijk zijn Arnhems fietspadenplan moet auto terugdringen 'LUISTER BU GROTE DRUKTE' NAAR RADIO' Naaktstrand nu reeds veel te klein Nog geen meldingen symptomen r KBjh botulisme in Vliet Van Agt: "Massale vingerafdrukken- proef verantwoord' Dringend behoefte aan rijst in Laos DINSDAG 8 JULI 1975 DEN HAAG In de diverse Vlietgemeenten vorige week gewaarschuwd is voor botulisme zijn tot nu toe geen meldingen van dode eenden of andere symptomen binnen gekomen. Wel hebben de politie korpsen nauwlettend in de gaten gehouden dat mensen niet in het water van de Vliet gingen zwem- Het bericht dat ook de Vliet is besmet met het botulisme is afkomstig van provinciale water staat. In een mededeling aan de politiekorpsen van de Vlietgemeen ten deelde men mee dat de Vliet kennelijk is besmet met botulisme. Ondertussen blijft de waarschuwing van kracht niet in het water van de Vliet en in de daarmee in verbinding staande wateren te zwemmen. Een ieder die dode vissen of eenden ziet wordt verzocht dit te melden bij de politie van de betreffende gemeente. ARNHEM (APA) De ge meente Arnhem wil door middel de aanleg van 150 kilometer aan fietspaden in de komende 5 jaar het gebruik van de fiets be vorderen en daarmee het autover keer aan banden leggen. Met de uitbreiding van het Arnhem se fietspadennet (van 125 naar 275 km), dat aansluit op de recrea tieve fietsroutes van het recreatie schap Veluwe, is 2 miljoen gulden gemoeid. Van die 2 miljoen hoopt Arnhem ongeveer 8 ton door het rijk gesubsidieerd te krijgen. Voorts tracht men de rijksover heid ertoe te brengen een wette lijke scheiding te creëren tussen bromfiets- en fietsverkeer. "Brom fietsen horen bij het snelverkeer" meent de gemeente. De uitbrei ding van het fietspadennet (drie kwart zal bestaan uit gescheiden fietspaden) zal volgens de gemeen te het aantal ongevallen, waarbij fietsers en bromfietsers betrok ken zijn, (circa 18 procent van tiet totaal), aanzienlijk doen te ruglopen. Een woordvoerder van de Vo gelwacht Rijnland meldt dat sinds verleden week vrijdag zes verlamde eenden zijn opgepikt uit de Rijnsburgersingel, Ma- resingel en de vijver bij het le germuseum. De oorzaak van de verlammingsverschijnselen is botulisme. Het voorkomen van het botulisme, volgens de Vo gelwacht Rijnland, te wijten aan de hoge temperatuur van het ondiepe, niet goed stromende water. Nog slachtoffer auto-ongeluk overleden GENT (ANP) in de Belgische 6tad Gent is gisteren de 80-jarige heer L.J. Alpaerts uit het Belgische Heriksem overleden aan de gevolgen van een ongeluk zondag bij Zaam- slag. Zijn zoon de 56-jarige J.F. Al paerts bevindt zich nog steeds in levensgevaar in het academisch zie kenhuis in Antwerpen. De andere gewonden bevinden zich buiten levensgevaar. Bij het ongeluk kwamen de 80-jarige weduwe C. van der Planken uit Heriksem en de 15- jarige J. de Bruine uit Terneuzen om het leven. Het ongeluk gebeurde toen een Nederlandse auto Raad rijkspolitie aan automobilisten De reddingsbrigades in de kustplaatsen hebben de afgelopen dagen diverse ma len moeten uitrukken om zwemmers die in moeilijkhe den waren geraakt te helpen. Op de foto de reddingsbriga de van Zandvoort in actie om een man die met zijn lucht- ber te ver van het strand is afgeraakt bij te staan. ADVERTENTIE met elkaar in botsing kwamen. Vliegtuiglawaai leidt niet tot verhuizen AMSTERDAM (ANP) Weinig mensen verhuizen omdat ze teveel last hebben van het vliegtuiglawaai. Tot deze conclusie komt drs. J. Lengkeek van de afdeling planolo gie van de Vrije Universiteit van Amsterdam na een onderzoek in en kele woongebieden bij Schiphol. „De meesten proberen kennelijk de hin der te accepteren en te verwerken', aldus drs. Lengkeek, die het onder zoek heeft verricht in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. DRIEBERGEN (ANP) De ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen raads de automobilisten aan onderweg naar Hilversum 3 te luisteren, omdat via deze zender zo nodig elk half uur verkeersinforma tie wordt uitgezonden. De rijkspolitie verwacht voor het komende weekeinde een grote druk te op de wegen, ondanks de vakan tiespreiding. De drukte wordt groter als het mooier weer wordt, omdat dan ook de dagjesmensen op de weg zitten. Voor toelating Zuidvietnamezen in ons land geen maximum DEN HAAG (ANP) De toela ting van Zuidvietnamezen in ons land zal niet worden gebonden aan een maximum. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft dit geantwoord op schriftelijke vra- vrage, van het tweede kamerlid Verbrugh (GPV) Er wordt een humanitair beleid gevoerd ten aanzien van aanvragen tot toelating van Zuidvietnamezen, vooral van hen die een speciale bin ding met Nederland hebben. Tot nu toe zijn zeventien aanvragen in gediend en ingewilligd, aldus minis ter Van der Stoel. Nederland nam al eerder zestig Zuidvietnamese wezen op. Ook werd asiel verleend aan de Zuidvietname zen die in Nederland waren op het moment van de val van Saigon. De ANWB en de rijkspolitie ver wachten dat het spitsuur vrijdag eer der zal vallen dan normaal. Zater dag kunnen zich overal op de grote oost-west routes opstoppingen voor doen. Voor inlichtingen over de verkeers drukte kan men terecht op telefoon nummer: 070—264426. Waarschuwing consumentenorganisatie UTRECHT (SP) De internationale organisatie van consumentenbonden heeft giste ren gewaarschuwd tegen diarree-pilletjes die het geneesmiddel clioquinol bevatten. Vol gens een rapport van de organisatie is entero-vioform de meest bekende handelsnaam. Voor wie 't nog niet weet Philips batterijen DEN HAAG (SP) "Onder de gegeven omstandigheden en gelet op de getroffen voorzorgs maatregelen acht ik de door de politie aan de bevoJking gevraag de medewerking verantwoord. "Dit antwoordt justitieminister Van Agt op schriftelijke vragen van het PvdA-tweede kamerlid dr. Roethof over de inzameling van vingerafdrukken van inwo ners van de Rotterdamse wijk Kralingseveer na de moord op taxichauffeur B. D. Hartman op 3 april. Dr. Roethof gaf in zijn vragen aan de minister blijk van be zorgdheid over het gebruik van deze methode, waarbij de vinger afdrukken van 589 mannelijke wijkbewoners in de leeftijd van op: het ter beschikking stellen van de vingerafdrukken uitslui tend op basis van vrijwilligheid zou behoeven te geschieden; dat de aldus verkregen vin gerafdrukken alleen zouden wor den gebruikt voor onderzoek in deze zaak; dat de vingerafdrukken ter stond na beëindiging van het on derzoek zouden worden vernie tigd en dat de datum waarop dit gebeurde bekend zou worden ge maakt. De bereidheid van de bevolking om in deze zaak mee te werken is, volgens de bewindsman zeer groot geweest. De samenstellers van het rapport hebben ontdekt dat de pilletjes in 34 landen onder 26 verschillende merknamen. De gebrudksaanbiedingen blijken in de handel worden gebracht onderling sterk te verschillen. In de ene bijsluiter wordt geadviseerd om per dag 440 milligram in te nemen en in de andere wordt er gesproken van 1500 milligram. De duur van de behandeling varieert van 3 tot 28 da gen. Sommige gebruiksaanwijzingen waarschuwen de gebruiker het mid del niet in te nemen als hij lijdt aan lever- of ij neraandoeningen, andere verzwijgen dit. De internationale or ganisatie van consumentenbonden vindt dan ook dat hier sprake is van bewuste misleiding van de con sument door de farmaceutische in dustrie die deze middelen op de markt brengt. Het rapport stelt dat de maxima le dosis beperkt moet worden tot 750 milligram (drie tabletten) per dag gedurende ten hoogste drie dagen. Wanneer er geen verbetering inde klachten optreedt, of wanneer men last heeft van bijverschijnselen moet een arts worden geraadpleegd, aldus het rapport. Cisloquinol bevattende pilletjes te gen ingewandstoornissen zijn verbo den in Amerika en Japan, waar de ze middelen verlamming en blind heid veroorzaakten. Vrijgelaten De Salvadoriaanse fabrikant Francisco Sola, die acht dagen geleden is ontvoerd, is gisterochtend vrijgelaten nadat zijn familie een losgeld van twee mil joen dollar had betaald. Sola is pre sident van "Unisola Industries", een fabriek van tandpasta, en president van „Caribe Industries, waarvan het hoofdkantoor zich op Curacao bevindt. de meeste andere landen kan men ze 20 kopen. Diarree als gevolg van vaak slecht drinkwater in zuidelijke landen gaat gewoonlijk na enkele dagen over. Het rapport zegt dat de bewuste pilletjes niet goed helpen en dat men ze zeker niet moet in nemen om diarree te voorkomen. Onlangs ontstond er in ons land hevige beroering toen het centraal medisch tuchtcollege een arts vrij sprak die een jongetje langdurig entero-vioform had voorsgeschreven. Het jongetje is bijna blind gewor den. Het tuchtcollege meende dat de arts niet kon worden verweten dat hij publikaties over mogelijke bijwerkingen niet had gelezen. De clioquinol bevattende middelen verschijnen in ons land volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid onder de volgende namen: entero-vioform, enteroseptol, fendlor. siosteran-dragees, siosteran microtabletten, mexaform-microta- bletten, mexaform-p en quixaline. Beroep op minister Pronk SCHIPHOL (ANP) In Laos be staat een zeer dringende behoefte aan rijst. Als er niet op heel korte termijn hulp wordt geboden zullen veel Laotianen van de honger om komen. Met deze conclusie is gistermiddag ir. W. Riedijk, voorzitter van de Ne derlandse stichting voor farmaceu tische hulpverlening aan ontwikke lingslanden IDA, uit de Laotiaanse hoofdstad Vientiane od Schiphol te ruggekeerd. De heer Riedijk verklaarde binnen kort de Nederlandse minister voor Ontwikkelingssamenwerking, Pronk, te zullen vragen een bedrag van f 2 min voor voedselleveranties voor de Laotiaanse bevolking beschikbaar te willen stellen. „Samen met de Nederlandse ambas sadeur Van Dongen, geaccrediteerd in Bangkok, is 'n gedetailleerd plan opgesteld om op korte termijn 10.000 Door Coos Versteeg DEN HAAG Op deze zonnige, warme dagen is het linker gedeelte van 't Zwarte Pad een bron van werkverschaffing voor bonnen plak kende agenten. Vooral tegen het eind van deze duinweg wapperen de paars-rose briefjes vrolijk tussen de ruitenwissers. Bekeurd wordt er ech ter ook op het strand zelf. In Was senaar wel te verstaan. Naaktlopers, die ook maar even buiten de vastge stelde grens van het naturisten- strand komen, gaan zonder pardon op de bon. Tientallen bloteriken werden de afgelopen dagen door de Wassenaarse politie bekeurd. Een maal zelfs achttien op één dag. Maar het Scheveningse naaktstrand barst uit z'n voegen. Nauwelijks drie weken na de of ficiële opening is het naturistenstrand aan het eind van het Zwarte Pad reeds uit het zo gretig afgelegde Jas je gegroeid. Wie bij de kustzeilver- eniging het strand opkomt, raakt, eerst verzeild in een druk bezocht strandgedeelte, om even verder langs een uiterst rustige kuststrook te lo pen. Het stuk strand, waarboven en kele bunkers nog enigszins dreigend uit de duinen verrijzen lijkt voor het publiek niet aantrekkelijk te zijn. Maar zo ter hoogte van het derde oorlogsoverblijfsel is in de verte v/eer ineens een mensenmassa te zien. Iemand verdronken?, een op stootje? een oefening van de red dingsbrigade of een zeilboot in nood? Niets van dat alles blijkt waar. Bloot Den Haag zit hier opeengepakt met een meute Duitsers van de zon te genieten. Langs tweehonderd me ter strand staan de windschermen kris-kras door elkaar en biedt Sche- veningen het beeld van een overvol le badplaats. Een beeld dat echter niet verder strekt dan die voorge schreven tweehonderd meter. Lachertje De Haagse afdeling van de Ver eniging Humanitas noemde het Sche veningse naaktstrand afgelopen zater dag ronduit "een lachertje". "Als er dan een naturistenstrand moet zijn in de omgeving van Den Haag, laat het dan althans wat de omvang be treft een accommodatie bieden die in een redelijke verhouding staat tot de belangstelling ervoor", meent Humanitas. VW-directeur Boudewijn Keijser deelt die mening volledig. "Ik ben het er helemaal mee eens. De be langstelling, ook van Duitse toeris ten, is zo overweldigend groot. Ik verwacht ook wel dat het naakt strand in de toekomst zal worden uit gebreid. Het probleem is echter, dat de gemeente liever geen uitbreiding naar het zuiden richting Pier ziet. Maar aan de Noordkant ligt di- rekt de grens van Wassenaar". Het blijkt elke dag hetzelfde tafe reel. De veertig meter zichtstrook vanaf de waarschuwingsborden wordt allang niet meer in acht geno men. Direkt achter deze enorme wit te, zwart beschilderde platen duiken al de eerste fel rood verbrande bil len en borsten op. Aan de Haagse kant staat de politie niet direkt klaar met bekeuringen uitdelen. "Meneer, mevrouw, daar is het naaktstrand en daar mag u zitten", luidt het ech ter onverbiddelijk. Wie vijf stappen voorbij het waarschuwingsbord naar het toilet wil, moet zich eerst even aankleden. Maar het gebrek aan eigen toiletten en strandpaviljoen ne men de blootlopers nog wel voor lief. Het gebrek aan ruimte, ook om te voetballen en dergelijk, dat stoort. Overleg De gemeente zal niet kunnen zeg gen dat deze enorme belangstelling geheel onverwacht komt! Callantsoog liet het al zien en in het rapport van de gemeentelijke Werkgroep Naturis- tische stranden wordt van deze mo gelijkheid voor het Schevening se naaktstrand reeds melding ge maakt. De wrkg roep achtte het toen reeds wenselijk om hierover overleg te openen met de nabuur gemeente Wassenaar. Boudewijn Keijser: "In Wassenaar ligt het iets gevoeliger. Maar als de gemeente raad daar er absoluut niet aan wil, kan ze misschien Den Haag wat te gemoet komen door pakweg drie-, vierhonderd meter strand te verpach ten voor een symbolisch bedrag. Mo gelijk is dat een oplossing", aldus de VVV-direkteur. Voor de Haagse actiegroep "Geef Je bloot" is het helemaal geen pro bleem. Die heeft zich van het begin af op het punt gesteld dat men langs de hele kust naakt moet kunnen re- creëeren. Actievoerders Dik Brum- mel en Yvonne van Santen maken thans zelfs een hele blote pelgrims tocht langs de Nederlandse kust om het naaktlopen te propageren en de vice-voorzitter van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigin gen J. de Haas liet ons de avond voor ton rijst vanuit Bangkok naar Laos te brengen. Op langere termijn zal er veel meer rijst nodig zijn, maar met deze zending is de bevolking de eerste paar maanden geholpen", zo verklaarde de heer Riedijk op de luchthaven. „De rijst kan dankzij de inspan ningen van de heer Van Dongen voor een vriendenprijs in Thailand wor den gekocht. Gezien de politieke si tuatie willen wij zelf deze aankoop doen om te voorkomen dat, indien wij geld beschikbaar stellen, dit door de regering voor andere doeleinden wordt gebruikt. Ook het transport en de distributie zal onder leiding van onze organisatie, in samenwer king met de Nederlandse ambassa deur, moeten worden uitgevoerd", al dus de heer Rietdijk. Het grote tekort aan rijst is vol gens de heer Riedijk mede te wijten aan het feit dat het merendeel van de bijna een miljoen vluchtelingen in Laos boeren zijn. "De rijstvelden worden nauwelijks meer bewerkt en van het regeringsapparaat kan in deze tijd weinig steun en hulp bie den. De regering is bovendien fail liet. Er is werkelijk geen cent meer te besteden", aldus de heer Riedijk. De voorzitter van de IDA heeft een bezoek van twee weken aan Vientia ne gebracht waar hij naar zijn zeg gen "zeer goede contacten" heeft ge legd met zowel vertegenwoordigers van de regering als van de Pathet- Lao. Hij maakte de heenries als be geleider van een transport van 35 ton medicamenten, waarvoor het geld een half miljoen gulden, beschikbaar was. Er bestaat een dringende behoef- ministerie van Ontwikkelingssamen werking. 'De Pathet-Lao had ons daarom verzocht toen ik in april in Vientiane was. Er bestaat een drinende behoef te aan medicamenten ter bestrijding van malaria, geslachtsziekten, dysen terie en tbc. De Pathet-Lao stelt veel vertrouwen in de Nederlandse hulpverlening. Men wil onvoorwaar delijke bilaterale hulp en werkt lie ver niet via de grote internationale hulporganisaties", zo vertelde ir. Rie dijk. ADVERTENTIE Ook op doordeweekse dagen blijkt de belangstelling voor het naaktstrand zeer groot. de opening reeds weten bevreesd te schikbaar is gesteld. En al zag een Strandgangers, die om het bordje zijn dat het hier net als bij Cal- geklede filmer gistermiddag welis- met "gekleed binnen komen s.v.p." lantsoog —afgestampt zou raken. waar het gevoelige celluloid door en- in het naastgelegen paviljoen "Het Toch blijft het nog even roeien met kele bloterikken uit z'n toestel trek- Puntje" toch maar weer even in de de riemen die Je hebt. Of liever: ken, op zich blijken de meeste na- broek schieten, naakt zonnen op het strand dat be- turisten zeer verdraagzame mensen. Philips batterijen, ©en van die dingen die

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7