Revolutionaire raad denkt over ontslag van Gonealves Nieuw gesprek VS en Israel Muller breekt met de Baader-Meinhof-groep 'Carlos' is gezien in Londen ARGENTIJNSE REGERING ZOU LOONEISEN AANVAARDEN Wilson wijst overtrokken eisen van de mijnwerkers resoluut af FRANSE OPROERPOLITIE NAAR COMOREN MARCOS WIL yS-BASES Onweer verwacht bij lancering van Apollo DINSDAG 8 JULI 1974 PARIJS (AP) Een detachement bestaande uit 200 leden van de Fran se oproerpolitie is gisteren op de Co- moro-Eilanden aangekomen, binnen 24 uur na het uitgeven door de eilandregering van een "unilate rale onafhankelijkheidsverklaring" waarmee een einde komt aan 130 jaar Frans koloniaal bewind. Het Franse Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, die dit bekend maakte, jgaf geen commentaar op het uitroepen van de onafhankelijkheid. De Franse goeverneur van het eiland Henri Beaux, kondigde zondag de noodtoestand af, maar herriep dit drie uur later, blijkbaar op bevel van Parijs. Het was niet onmiddellijk duidelijk of de Franse regering de orde op de arme eilandengroep in de Indische Oceaan wil herstellen door middel van geweld, of dat de oproerpolitie al leen aanwezig is om gewelddadighe den tussen elkaar beconcurrerende politieke groeperingen te voorkomen. De Comoro-eilanden, die liggen tus sen Madgascar en het Vasteland van Oost-Afrlka bij Tanzania, bestaan uit vier eilanden met een totale be-- volking van ongeveer 300.000 men sen, voornamelijk moslims. Het meest zuidelijke eiland, Mayotte, heeft 37.000, voornamelijk christelijke in woners. In een referendum dat op 22 december van het vorig Jaar werd gehouden, sprak ongeveer 95 procent van de bevolking zich uit voor onaf hankelijkheid, maar in Mayotto stem de 64 procent voor een voortzetting van de banden met Frankrijk. Het Franse parlement besloot vo rige week ieder eiland apart te laten stemmen over 'n voorgestelde grond wet en schiep daarmee de moge lijkheid tot een afscheiding van Ma yotte van de nieuwe staat. Ahmed Abdallah, de premier van de Comoro-Eilanden, bestempelde de Franse beslissing vorige week als "onaanvaardbaar en onuitvoerbaar" Zijn unilaterale onafhankelijkheids verklaring wordt gezien als een po ging om Mayotte tot elke prijs bin nen de nieuwe staat te houden. De afgevaardigde van Mayotte in het Franse parlement. Marcel Hen ry, zei in een telegram aan president Valery Giscard d'Estaing dat het eiland "wettelijk een integraal deel blijft uitmaken van Frankrijk" en verwacht dat de Franse regering alle noodzakelijke maatregelen zal tref fen om haar gezag op het eiland te handhaven. Molinaco, de bevrijdingsbeweging van de Comdoeilanden, heeft de Ver enigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAU) verzocht de souvereiniteit van de nieuwe staat te erkennen. In een verklaring vanuit het hoofd kwartier van Molinavo in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Salaam wordt gezegd dat de OAU stappen moet ondernemen om ervoor te zor gen dat Frankrijk de onafhankelijk heid van de eilanden erkent. ■r X LISSABON (AP) In politieke kringen te Lissabon gaan geruchten als zou de revolutionaire raad overwegen premier Vasco Gonealves uit zijn ambt te ontzetten. Gonealves is zon der directe politieke binding maar wordt min of meer geïden tificeerd met de communistische partij van Alvaro Cunhal. De communistische partij deelde gisteren mee dat de leden nog steeds in verhoogde staat van waakzaamheid worden gehouden. Dit wordt in verband gebracht met de geruchten rond de per soon van premier Gonealves. WASHINGTON (Reuter) De Ameirkaanse minister Hen ry Kissinger en de Israëlische ambassadeur Simcha Dinitz, hebben gisteravond opnieuw twee uur overlegd over de Is raëlische twijfels over een nieuw tussentijds akkoord met Egyp te. Dinitz bracht de regering in Jeruzalem het afgelopen week end op de hoogte van de Egyp tische voorwaarden voor een nieuw akkoord. Het Israëlische kabinet nam nog geen besliut, maar besloot zijn antwoord 'n week uit te stellen en Dinitz te rug te sturen voor het vragen van ophelderingen aan minis ter Kissinger. Gevraagd of Kissingers ant woorden de Israëlische regering tevreden zouden stellen, ant woordde Dinitz: 'De bijeen komst was niet in de eerste plaats bedoeld om alle ant woorden te krijgen, maar om alle vragen te stellen". Niet duidelijk werd of Kissinger nog nader contact zal opnemen met de regering in Ciaro. De Israëlische ambassadeur zei dat de Verenigde Staten nooit hadden gedreigd met het be vriezen van verdere economi sche en militaire hulp als Is raël niet akkoord zou gaan met de Egyptische eis van terug trekking uit de strategische Mitla enGidipassen. "Zoals minister Kissinger heeft gezegd, hebben de Vere nigde Staten zich verplicht tot het waarborgen van de veilig heid van Israël, los van de po litieke ontwikkelingen", aldus Dinitz. Maar hij gaf toe dat de besprekingen over nieuwe Ame rikaanse leveranties zijn opge schort hangende de "herwaar dering" door Washington van de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten. Frankrijk heeft verscheidene bevriende landen meegedeeld tegen uitstoting van Israël door de VN te zijn, zoals enige Arabische landen willen. Frankrijk is er tegen omdat het in strijd is met de univer saliteit van de wereldorganisatie. Bovendien is het van mening dat het niet in het belang van de vrede in het Midden-Oosten zou zijn. HAMBURG (DPA) De 27-jarige Gerhard Mtiller, eens de begeleider van Ulrike Meinhof, heeft gisteren voor een rechtbank in Hamburg ver klaard dat hij de Baader-Meinhof- glroep de rug heeft toegekeerd. MANILLA (AP) De Filippijnen willen het toezicht overnemen op de Amerikaanse militaire bases in het land en deze bases ten Filippijnse militaire en economische nutte ma ken, aldus heeft president Ferdi nand E. Maircos verklaard in een toe spraak tot Zuidoostaziatische ban kiers in Manilla. Marcos voegde hieraan toe dat de Philippijnen met de Verenigde Sta ten willen onderhandelen over de manier waarop Amerika een effectie ve macht in de Stille Oceaan kan blijven met medewerking van de Fi lippijnen. Marcos zei dat hij een einde wtilde maken aan de "extra-teHritoriale si tuaties" die op dit moment bestaan, aangezien deze in strijd zouden zijn met de waardigheid van het land als souvereine natie en met de ontwikke lingen. De Verenigde Staten hebben twee grote bases op de Filippijnen, te we ten de luchtmachtbasis Clark, de grootste Amerikaanse overzeese basis waar de 13de luchtmacht is gelegerd en de vlootbasis Subic Bay, een be langrijk steunpunt van de zevende vloot. Het verdrag waarbij de Ameri kanen van de faciliteiten gebruik mogen maken loopt tot 1991. Müller, die samen met de 28-Jarige Irmgard Möller terechtstaat wegens moord op een politieman, werd in 1972 gelijk met Ulrike Meinhof in Hannover gearresteerd. Hij gold als het "manusje van alles" van de Rota Armee-PTraction, zoals de Baader- Meinhof-groep ook wordt genoemd. Voor de rechtbank zei Müller: "Ik was lid van de Rote-Armee-Fraction en ben er nu tegenstander van." Hij vertelde dat hjj lid was geworden omdat hij toen hij met zijn ouders uit de Duitse Democratische Repu bliek kwam, geen kansen vootr een hogere opleiding zag. Bij het „socia listische patiëntencollectief" in Hei delberg had men hem geleerd dat criminaliteit uit politieke overwegin gen geen criminaliteit was. Hij had voorts geleerd dat slechts geweld ver anderingen tot stand kon brengen. Later had Müller moeten erken nen dat "onze strijd niet voor het volk maar tegen het volk" was. Irmgard Roller zei in commentaar dat Müller "de moraal van de Rote Armee-Fraction niet kon vernieti gen". "Over ons weet de verrader niets.' Doden op de weg Na de chao tische toestanden op de Duitse we gen heeft de politie gisteren de droevige balans opgemaakt. Alleen reeds in de zuidelijke deelstaten Beieren en Baden-Württemberg kwamen op weg naar hun zomer vakantie bij meer dan 3000 ver keersongelukken 46 personen om 't leven. Meer dan 1200 raakten, deels ernstig, gewond.' Elders in West- Duitsland kwamen nog een 32 per- Een groep van 14 perso nen is met de Phyllis Cor- mack, een 24 meter lange vissersbootuitgevaren om "plaagacties" te ondernemen tegen Russische walvisvaar ders buiten de kust van Co. lifomië. Zij willen daarmee een eind proberen te maken aan de vangst van onder maatse walvissen waardoor de walvisstand ernstig be dreigd zou worden LONDEN Iljitsj Ramirez San chez, ook bekend als "Carlos" Mar tinez, is door een vroegere kennis gezien in de Londense wijk Ken sington, zo meldt net Britse dag blad "The Guardian". "Carlos" wordt door de politie van Frankrijk en Engeland! gezocht wegens de moord op drie mensen in Parijs en zijn rol in een internationale ter- reurbende. De oude kennis, die "Carlos" kent van de tijd dat hij in Londen studeerde en met zijn moe der en broer in Kensington woonde, vertelde de politie dat ze hem zondagavond had gezien. Weliswaar had hij zijn haar kort geknipt en droeg hij geen bril, maar ze was ervan overtuigd dat het de zelfde man was, aldus de Guardian. De politie zou nog een tweede guer rillaleider op het spoor zijn, die ook vanuit Londen opereerde en tot de zelfde bende zou behoren als "Car los". Volgens de Guardian veron derstelt de politie dat "Carlos" niet meer welkom is bij de organisatie hij werkt. Daarom zou hij r zijn eigen leven vrezen. Voor vandaag staat een plenaire vergadering van de beweging der strijdkrachten (MFA)) op het pro gram. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat er dan stappen te gen Gonealves kunnen worden ge troffen, met name omdat hij geen antwoord zou hebben op de econo mische problematiek in Portugal. Als opvolger van Gonealves wordt de naam genoemd van Crespo, de zo juist uit Mozambique teruggekeerde militaire gouveneur die de reputatie geniet een sterk leider te zijn. Wellicht veelbetekenend is dat Cres po vorige week door de leger-afde- ling van MFA - elk strijdmachts onderdeel heeft zo'n afdeling - als enige officier huizenhoog geprezen is. De admiraal kreeg daar een open doekje wegens "de revolutionaire en internationalistische geest waarmee hij zijn patriottische missie in Mo zambique heeft uitgevoerd.". In schril contrast daarmee stond dat Gonealves bij zijn terugkeer uit de nieuwe staat Caboverde zondag slechits door één figuur van formaat, minister van Binnelandse Zaken Ma joor Antonio Metelo. Geen van de 30 leden der revolutionaire raad of andere ministers heten Gonealves welkom thuis, iets dat scherp af wijkt van de gebruikelijje procedure in Portugal. De leider van de Portugese socia listen, Mario Soar es, heeft in een scherpe aanvval op het media-beleid van de revolutionaire raad gedreigd dat de socialisten door demonstraties het hele land zullen verlammen. Daardoor willen zij rond achttien maanden na de machtswisseling in het land een echte vrijheid van in formatie afdwingen. In een toespraak na een bijeen komst van de socialistische werkne mers bij de pers zei Soares dat hij al zijn troepen in de strijd om de informatie zou werpen teneinde de strijd om de vrijheid te winnen. De controverse rond het socialisti sche blad Republica duurt nog steeds voort en het katholieke radiostation Renascenca wordt nog steeds door een arbeiderscommissie bezet. Soares zei dat het besluit van de revolutionaire raad inzake de her- epening van Aepublica nog niet was uitgevoerd als gevolg van het feit dat er geen enkele macht is om het besluit te doen uitvoeren. Over Rre- zei hij dat deze zaak ook een algemene strategie beoogd wordt alle voor lichtingsorganen die niet In dienst staan van een vastbesloten minder heidsgroep, te doen zwijgen. Als Republica en Renascenca ver loren zijn en er geen mogelijkheid is nieuwe onafhankelijke kranten op te richten is onze revolutie in ge vaar, aldus Soares. Sluipbom Een rechercheur van politie is gisteren in het Noordierse plaatsje Lurgan, ca. 30 km van Bel fast, het slachtoffer geworden van een sluipbom. Twee personen raak ten gewond. De rechercheur was naar een plaatselijke school geroe pen om een onderzoek in te stellen naar een vermeende inbraak. Toen hij het kantoor van het hoofd der school binnenging ontplofte er een bom die hem op slag doodde. Een agent van de uniform politie en de concierge van de school liepen ver wondingen op. CAPE CANAVERAL (AFP) De nier wordt e technici van Cape Canaveral die de lancering van de Apollo-capsule voor bereiden, maken zich zorgen over soort gordijn rond- het De Apollo wordt op vijftien juli gelanceerd! en zal in de ruimte aan de Russische Sojoez gekoppeld wor den. Er is voor de dag van de lance ring een tropisch onweer voorspeld dat de baan van' de raket zou kun nen beïnvloeden. De leider van dit Apolloproject, Walter Kapryan, heeft gezegd dat vliegtuigen rondom de lancerings toren kleine stukjes fiberglas zullen uitstrooien als het op de vijftiende juli inderdaad onweert. Op die ma gen. In Moskou hebben twee Russen de drie Amerikaanse astronauten, die volgende week hun Russische collega's in de ruimte zullen ont moeten, gevraagd Sowjet-burgers te helpen die vervolgd worden door de overheid. De vrouw van de mathematicus Leonid Plioesch, een voorvechter voor de rechten van de mens in zijn land, zei dat de Amerikanen haar laatste hoop zijn voor de red ding van haar man die volgens haar wordt behandeld met drugs in een inrichting voor geestelijk gestoorden in Dnepropetrovsk. BUENOS AIRES (UPI/Reuter) De Argentijnse minister van arbeid, Cecilio Conditti, heeft de grote vak centrale CGT laten weten dat de regering de eisen van de CGT aan vaardt, zo is uit vakbondskringen in Buenos Aires vernomen. De minis ter heeft na een kabinetsberaad drie uur lang gesproken met de vak bondsleiders. De regering heeft 'een duidelijk antwoord gegeven en onze eisen aanvaardt', zo verluidde in vakbondskringen. Het antwoord van de regering zal worden besproken op een vergadering van vakbondslei ders die vanmiddag begint. Sinds gisteren is Argentinië volko men verlamd door een algemene sta king, waarmee de CGT onmiddel lijke toepassing van de met werkge vers overeengekomen loonsverhogin gen wil afdwingen. De regering had haar veto uitgesproken over deze loonsverhogingen. Bij het kabinetsberaad van afge lopen nacht was ook de opperbevel hebber van het leger, generaal Al berto Nuima Laplane, aanwezig. Acht kleine politieke groeperingen, die de regeringscoalitie steunden, na men gisteren afstand van het beleid van de regering van Isabel Peron. In een gemeenschappelijke verkla ring riepen ze het leger op samen met de vakbonden en het zakenleven een uitweg uit de crisis te zoeken. Die verklaring werd uitgegeven voordat vakbondskringen bekendmaakten dat de regering him eisen accepteerde. In de verklaring wordt de regering ver weten dat ze zich niets meer gelegen laat liggen aan de Peronistische idee ën, waarmee de Peronisten in 1973 de verkiezingen wonnen. Inmiddels wordt in sommige po litieke kringen gespeculeerd over de mogelijkheid dat mevrouw Peron het ontslag van haar kabinet zal aanvaarden. Mevrouw Peron's hui dige regeringsploeg wordt gedomi neerd door Jose Lopez Rega, behal ve minister van Sociale Zaken ook haar voornaamste beleidsadviseur. Volgens deze informanten zou me vrouw Peron daarmee de handen vrij krijgen om zich opnieuw te be zinnen op het door minister van Eco nomische Zaken Celestin O Rodrigo met steun van Lopez Rega ingevoer de bezuinigingsplan dat de lonen ten opzichte van de prijzen beoogt te doen achterblijven. Dit plan, uit mondend in een aanvankelijk „nee" van de regering tegen de door CGT en werkgevers overeengekomen nieu we cao's heeft tot de huidige crisis geleid waarin het peronistische re giem een confrontatie met zijn tot dusver trouwste bolwerk moet door staan. Aangehouden De Portugese autoriteiten hebben gisteren bekend gemaakt dat dezer dagen weer ze ven voortvluchtige leden van de voormalige geheime politie (PIDE) zijn aangehouden en dat nu nog naar 43 van hen wordt gezocht. Een week geleden ontsnapten 89 voormalige PIDE-agenten uit een gevangenis bij Lissabon, waar zij waren opgesloten na de militaire machtsovername van april vorig ADVERTENTIE Met'n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f 52,' alle kanten uit. Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-. En toch mag je acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voor'n schappelijke prijs. LONDEN (AP) Premier Ha rold Wilson heeft de Britse arbei ders gewaarschuwd dat voortgaande inflatoire loonsverhogingen waanzin nig zijn en zelfs zelfmoord beteke nen bij de huidige staat van 's lands economie. Wilson zei dit tijdens een toe spraak bij de jaarlijkse conferentie van de nationale bond van mijnwer kers (NUM) in Scarborough. Hij pleitte voor afwijzing van een eis van militante vakbondsleiders in de staatsindustrie voor loonsverhogin gen tussen 64 en 94 procent. Zulke eisen zouden het land aan de afgrond brengen zo zei Wilson tegen de afgevaardigden "Het gaat er nu niet om of deze of enige andere democratische socia listische regering in het zadel kan blijven en het land kan sturen in, ae richting van volledige werkgele genheid en een grotere mate van sociale rechtvaardigheid" 'Het gaat er om of een regering die zo toegewijd is aan de principes van instemming en wilsovereenstem ming binnen onze democratie dit land kan besturen", aldus de pre mier. Wilson sprak de menigte toe na dat hun voorzitter Joe Gormley de conferentie reeds had gezegd dat ei sen voor een weekloon van 100 pond (220 dollar) "waanzin" zijn. De gematigde leider van de bond van Britse mijnwerkers, heeft zijn mannen gisteren voorgehouden dat zij misschien wat dronken van de macht geworden zijn. grote Industriële macht heeft willicht zijn sommigen van ons daar door in een roes geraakt en willen zij dat de mijnwerkers voortdurend hun tanden laten zien, aldus Gorm- ley. Maar kort nadat Wilson weer ging zitten kwam Arthur Srargill naar voren, de communistische leider van de mijnwerkers van Yorkshire, die zei dat zijn leden vasthouden aan hun eis voor 100 pond. Hij werd hierin gesteund door Mick McGahey, de communistische leider van de Schotse mijnwerkers. De afgevaardigden schijnen gelijk verdeeld te zijn over de vraag of men het op een krachtmeting met de regering-Wilson moet laten aan komen. Een dergelijk conflict veroor zaakte vorig jaar de val van de conservatieve regering-Heath, die al gemene verkiezingen uitschreef en deze verloor. De Britse regering heeft al bekend eemaakt dat zij later deze week haar plannen bekend zal maken om loons verhogingen op vrijwillige of wette lijke basis te beperken tot tien pro cent per Jaar. De economische commissie van het congres van vakbonden heeft met de regering besprekingen gevoerd over nun voorstel de loonsverhogingen In plaats van met tien procent te be perken tot een vast bedrag van zes pond. Maar na afloop van de bespre king maakte de commissie bekend dan zij de regering zal voorstellen Harold Wilson tijdens zijn toespraak tot de mijnwerkers. Ge heel rechts de mijnwerkersleider Joe Gormley.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6