Nieuwe avonturen van Q&Q nog spannender en enger c/HÖ\grogWwmi) Songfestival op 3 april in Den Haag NORIT toegelichtI ...en gisteren Populaire jeugdserie krijgt vervolg TENNIS OP TV TV morgen] Kunstgebitten DINSDAG 8 JULI 1973 Het Eurovisie Songfestival 1976 in Den Haag. Het gemeentebestuur van cie residentie en de directie van het Nederlands Congresgebouw hebben er hun uiterste best voor gedaan het internationale televisiegebeuren waar dit jaar 600 miljoen kijkers over de hele wereld op afstemden in Den Haag te doen plaatsvinden. De initiatieven die daartoe reeds onmiddellijk na het laatste songfes tival in Stockholm werden ontplooid, hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Op zaterdag 3 april zullen vanuit het Nederlands Congresgebouw via het Eurovisienet naar zeker zeventig landen de beelden worden uitgezonden van Europa's meest commerciële liedjes- feest, dat niettemin ieder jaar een reusachtige trekker blijkt. De organisatie van het festival zelf berust bij de Nederlandse Omroep Stichting, die al eerder als gastheer optrad in Hilversum toen dit televisiegebeuren nog niet zo om vangrijk was als nu. Maar ook het gemeentebestuur en de directie van het Congresgebouw zullen een aantal zware taken te vervullen krijgen. Dat geldt met name voor de politiebewaking, die in 1974 in Brighton en dit jaar in Stockholm uitzonderlijk streng was in verband met eventueel extremistische activi teiten. Vijf steden hadden zich gemeld om als gastheer te mogen optreden voor dit festival: Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Den Haag. Uitgangspunt bij alle besprekingen was o.a. de ligging van het gebouw waar het liedjesfeest zou moeten plaatsvinden: Vooral in politieel opzicht vrije ligging, overzichte lijk naar alle kanten voldoet het' Congresgebouw aan alle den. Belangrijke overweging is stellig ook geweest dat de Haagse politie door haar voortreffelijk optreden tijdens de gijzelingen vorig jaar bestand is tegen acties van buitenaf en daarbij kan putten uit onschatbare ervaringen. Ook de technische mogelijkheden hebben een belangrijke rol gespeeld. Amsterdam bijvoorbeeld is niet in staat in het RAI-gebouw zoveel voorzieningen voor de commentato ren aan te brengen. De laatste jaren is het aantal deelnemende landen namelijk gestegen tot zeventien. De huisvesting van de 500 buitenlanders kan in Den Haag beter dan dit jaar in v^ockholm uitstekend worden geregeld. Op loopafstand van het Congresgebouw bevinden zich twee exclusieve hotels die aan de gasten het comfort kunnen bieden dat bij een internationale sfeer past. Op woensdag 18 februari wordt de finale van het Nationale Songfestival gehouden. Ook dat festijn zal naar alle waarschijnlijk heid binnen de muren van het Nederlands Congresgebouwworden gevierd. Op een landgoed in Bussum waar de schrijver Frederik van Eeden volgens de overlevering met zijn literaire vrienden con verseerde, leest Tamar Baruch "Jan Cremer deel 2". Even later pakt de 15-jarige actrice kinder lijk lachend een reep aan van Onno Molenkamp en huppelt ze met filmvriendin Yvonne naar de "bieb". De laagste handelingen zijn gespeeld. Ze horen bij de nieuwe afleveringen van "Q Q", de avonturenserie van de KRO. Met zijn vier miljoenen keek Nederland vorig jaar naar „Q en Q", een jeugdthriller van de KRO-tv verdeeld in dertien afleveringen. Volwassen gemaakte jeugdseries, zonder bordpapieren decors en zonder acteurs en actrices van over oe twintig die voor kind spelen, zijn dun gezaaid. Vooral die van eigen bodem. „Q en Q", naar een script van Harrie Geelen („Oebele" en „Hame ien") bleek vorig jaar al een gelukkige uitzondering. Flitsend en spannend. Nog steeds krijgt de KRO verzoeken binnen om de vorig najaar gebrachte serie deze zomer maanden te herhalen. Het is niet nodig, „Q en Q" wordt vervolgd. Van 4 oktober af zijn wekelijks (weer zaterdag in de vooravond) nieuwe avonturen van de twee in het fictieve plaatsje Runkum wonende knapen te volgen. Weer dertien afleveringen lang. Er wordt onder meer gefilmd op het landgoed van mevrouw Van Dis- hoeck in Bussum. Haar hebben en houden (villa en park met herten) heeft ze ruim een week afgestaan aan de „Q en Q"-ploeg. Tegen vergoeding, zoals gebruikelijk. De sfeer is ontspannen. Regisseur Bram van Erkel, cameraman Theo van de Sande en producent Carl Tewes kennen het klappen van de zweep. Onno Molenkamp, nieuw in de serie, evenals Tamar Baruch (haar eerste rol was in „De kleine waarheid") en Simone Schwartz, een springerig blond meisje dat een klein rolletje heeft en érvan geniet alsof ze nog nooit zo'" leuke vakantie heeft beleefd, hebben weinig tot geen tekst te verwerken. De handelingen verlopen soepel en ouiden op stilte na de storm (een schilderijen-diefstal) Regisseur Bram van Erkel: „Het wordt deze Keer nog spannender en enger dan de eerste serie. Dat hoeft geen bezwaar te zijn. Tenslotte werd het programma altijd aangekondigd als spannend. Als ouders dan toch de kleintjes willen laten kijken, moeten ze daar zelf de gevolgen van dragen en geen kritiek oefenen op oe desbetreffende omroep. Vooral de rollen van hoofdpersonen zijn in deze serie sterker uitgekristalliseerd dan voorheen. Het script is ingewikkelder omdat er een paar intriges door elkaar lopen. De schurken uit de vorige serie zijn ingeruild voor nieuw geboefte' Eric van 't Wout en Martin Perels, de twee 14-jarige hoofdrolspelers, verpersoonlijken nog een keer de aroom van vele leeftijdgenoten als de avontuurlijke Q's. Sterallures hebben ze er, volgens zij die het weten, niet aan overgehouden. Eric, die vorig jaar nog acteui wilde worden, heeft tijdens de opnamen ■«■an deze tweede serie toch maar besloten om later een bestaan als i ameraman op te bouwen. Eram van Erkel: „Toen Eric de geruchten hoorde, dat er een nieuwe „Q en Q" zou komen, hing hij al aan tie bel. Ze vinden het geweldig. Het is trouwens verbluffend hoe snel je met kinderen kunt werken. De moeder van Martin begrijpt er niets van. Ze ziet Martin nooit zijn rol leren. Het kost hem gewoon geen moeite". Werken met kinderen als acteurs wordt, zo vertelt Van Erkel, steeds n.oeilijker. Sinds sommige jmroepen te pas en ce onpas kinderen voor het scherm halen, is de Arbeidsin spectie strenger geworden. Van Erkel: „Gelukkig hebben wij een goed contact Die strengheid valt wel te begrijpen. Van de regels wordt echt wel misbruik gemaakt. Kinde ren tot vijftien Jaar vallen onder de Arbeidsinspectie. Voor tv en film mogen ze maar een aantal uren per dag actief zijn. De school gaat voor. OP LOCATIE Evenals vorig Jaar, wordt „Q en Q" grotendeels in de vakantie en op ïocatie opgenomen. In mei is men begonnen de „groten" zoals Bob de Lange en Enny de Leeuwe op film vast te leggen. Eind deze maand hoopt men de nieuwe „QenQ" op de plank te hebben. Bram van Erkel: „Door het mooie NEDERLAND I 18.25 Tour de France (NOS) 18.45 Mini molen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) l9.05 Land van de Lappen (EO) 19.30 Wat is een Bijbelclub-kamp? (EO) ï.J.40 Vivaldi in Haarzuilens, klassieke muziek (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Waltons (EO) 21.10 Nader bekeken (EO) 21.55 Tenslotte (EO) 22.00 Action in the North Atlantic (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Bonny. tv-serie (NCRV) (9.30 De geheimen van de dierenwereld (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Het logboek van de Black Pearl, speelfilm (NCRV) 21.50 Willy Caron zingt Richard Tauber (NCRV) 2° 30 Verleih uns Frieden, gewijde muziek (NCRV) 22.50 Journaal (NOS) 22.55 Tour de France (NOS) De in Limburg geboren tenor Willy Caron heeft voor de NCRV-televisie een programma gemaakt met melodieën waarmee de grootste operettezanger aller tijden, Richard Tauber, wereldberoemd is geworden. Met begeleiding van het Metropole-orkest o.l.v. Dolf van der Linden vertolkt Willy Caron o.a. "Mcidchen, mein Madchen, Dein is mein ganzes Herz", "Fray nicht warum", "Adieu, mein kleiner Gardeoffi- zier" en "Zwei Marchenaugen"Dit programma begint om 21.50 uur op Nederland II. In de serie propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog zendt de VPRO vanavond (22.00 uur. Nederland I) "Action in the North Atlantic" uit. Deze uit 1943 daterende speelfilm wil een ode zijn aan de koopvaardij, die onder zeer moeilijke omstandigheden de bevoorradingsroute naar de geallieerden in stand hielden. weer loopt alles erg goed. Het is zalig om op locatie te werken. We maken gebruik van een mini-crew van twaalf man. Het is allemaal intiemer dan in de NOS-studio's. De mensen zijn meer geïnteresseerd en staan dichterbij het onderwerp". Is het niet moeilijk om locaties te vinden? Producent Carl Tewes: „Mensen waar we vorig jaar het huis op stelten hebben gezet, vonden het jammer dat de ploeg dit jaar niet terugkwam. De goede sfeer binnen de crew en het vakmanschap van een man als Theo van de Sande, cameraman, zorgen ervoor dat we geen afgebrande schepen achterla ten". De meeste opnamens voor de nieuwe serie zijn nachtscènes. Binnenska mers wordt overdag gewerkt zodat ramen moeten worden geblindeerd. De fragmenten buiten worden 's nachts opgenomen. Speciaal voor „Q en Q" heeft producent Carl Tewes ook dit jaar ander werk laten lopen. De jeugdserie verdrong vorig jaar al „Keetje Tippel". Tewes: „Als de nieuwe serie er niet was geweest, bad ik de „Max Havelaar" geprodu ceerd". KINDEREN Is het moeilijk om kinderen te vinden voor een dergelijke serie? Bram van Erkel: „Als je maar even laat vallen dat je jongens en meisjes zoekt voor een bepaalde iroduktie dan krijg je er h jnderden uit alle windstreken op je dak. Nu hebben we ze bewust binnen de KRO gezocht". Opvallend in de eerste „Q en Q"-serie was het taalgebruik van de hoofdrolspelers. De spraak en het milieu waarbinnen de serie speelde, werd door sommigen omschreven als al te elitair. Bram van Erkel kan zich dergelijke opmerkingen vreselijk opwinden. Hij: „Dit soort opmerkin gen doen niet ter zake. Dat zo'n jongen met een foto-camera rond loopt heeft niets met een gefortu neerd milieu te maken. Zo'n camera is niet duurder dan een brommer of elektrische trein die veel jongens tegenwoordig hebben. Daar gaat het ook niet om. Het is de mentaliteit van beide kereltjes en die is normaal voor jongens van die leeftijd". Nog even en het „Q en Q"-avontuur Opnamen van de nieuwe "Q Q" met Onno Molenkamp, Tamar Baruch, Simone Schwartz, cameraman Theo van de Sande en (staand) regisseur Bram van Erkel. is voor Eric en Martin afgelopen. Ze worden ouder. Hoe gelukkig de nieuwe „Q en Q" ongetwijfeld ook zal vallen, binnen de KRO wil men er geen „Swiebertje"-avontuur van maken. Foto: Kurt Bokenkamp ADVERTENTIE tbeti maagstoomisseii Hoeveel familieseries hebben we nu? Drie, als ik goed heb geteld. De aloude Bunkers (VPRO), sinds eni ge tijd de Amerikaanse Maude (Tros) en gisteren kwam daar „In Londen staat een huis", uit Enge land. nog bij, ook al van de TROS. Het gezin is de basis van onze sa menleving, dat hoor Je vaak. Dus is de familieserie de basis van onze te levisie, die immers een familieme dium is. Als vrijgezel zul Je wel eens de zenuwen krijgen, denk ik, van al die gezinnetjes. Hoewel van jaloezie eeen sprake hoeft te zijn, want het is doorgaans kommer en kwel wat zich in de keurig gemeubileerde woningen van de tv-families af speelt. Gisteren dus voor het eerst "In Londen staat een huis", dat in het Engels "Bless this house" heet. De serie is al vijf jaar oud, maar de afleveringen die we te zien krijgen, zijn opgenomen vanaf oktober '74. Wat misshcien iets zegt over de kwaliteit van die eerste vier jaar. Het succes van "In Londen staat 'n huis" is volgens acteur Sid James, die de vader speelt, gelegen in de omstandigheid dat het hier om "ge wone" gebeurtenissen in het leven van "gewone" mensen gaat. Dus niet zoals bijvoorbeeld bij Archie Bun ker, want dat soort mensen kom je nooit tegen, zegt James. Wij weten natuurlijk wel beter. Laten we nu eens zien wat er zich gisteren bij de familie Abbott voor deed. Het begint met een conflict om oude grammofoonplaten met muziek waar pa van houdt. Zijn kinderen stoken hem op om mee te doen aan een wedstrijd waarbij 'n moderne popsong gecomponeerd moet worden. Vader koopt een ou de piano, en gaat aan het werk. Het lukt niet, en hij verdwijnt in het café. Dronken schrijft hij een pi kant liedje dat hij instuurt. De ju ry meent, gezien het handschrift, te doen te hebben met een lagere- schoolleerling (nogal onlogisch, ge zien de tekst van het liedje) en stuurt als speciale prijs wat speel goed. Gelach, doek. Gewone gebeurtenissen, gewone mensen? Zeker is dat ik er niet erg om heb kunnen lachen. Voor zover dat nu. na een keer, te bekijken valt, lijken de tekstschrijvers het vooral te zoeken in pikanterieën-a- la-Snip-en-Snap. De zoon gaat per ongeluk op een stapel grammo foonplaten zitten, zegt: "Het was een ongelukje", waarop vader zegt: "Dat was Jij ook". Tussen de snaren van de oude, pas gekochte piano blijkt een beha te zitten. Om dat soort dingen kan ik niet lachen, tenzij zoiets gebeurt bij Maude, dat onmogelijke wijf uit die andere Tros-serie. Maar die zou behalve een beha ook meteen een corset, een paar slipjes en een pak maandverband tussen de snaren ge vonden hebben. Ik bedoel maar: in de overdrijving toont zich de mees ter. Maar goed, misschien moeten we de familie Abbott nog wat beter leren kennen, aan Bunker hebben we tenslotte ook moeten wennen. Het barstte gisteren overigens van de Series. Deel 2 van "de jon gens van de grote weg", de avontu ren van twee Amerikaanse vracht wagenchauffeurs. ontrolde zich via de TROS. Net als de eerste keer weer een tamelijk onzinnige ge schiedenis die het ergste doet vre zen voor de toekomst. Vrachtwagen chauffeur, dat is een jongens droom. een vak waarin Je nog eens wat meemaakt. Maar de werkelijk heid is anders: lange ritten, laag loon, vieze hamburgesr in wegres taurants. Dus moeten de mensen die de verhaaltjes bedenken, zich in de raarste bochten wringen om er toch nog iets van te maken. GERARD PAQUES. Traditiegetrouw zal de AVRO-tv ook dit jaar weer reportages verzor gen van de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland, die op de banen van het "Melkhuisje" in Hilversum worden gehouden. Een eerste samenvattende reporta ge wordt dinsdag 15 juli van 23.15 tot 24.00 uur via Nederland II gebracht. Het beeldverslag van de kwartfina les wordt uitgezonden op vrijdag 18 juli; opzaterdag 19 juli brengt AVRO's Sportpanorama" van 15.35 tot 18.00 uur via Nederland I een re portage van de halve finales heren enkel en heren dubbel, met 'n onder breking om 16.30 uur voor een repor tage van de Engelse Grand Prix, die in Silverstone wordt verreden. Op zondag 20 juli tenslotte wordt van 13.00 tot 15.30 uur via Nederland II een rechtstreekse reportage uitgezon den van de finale heren enkel. Wil lem Duys zal op het tennisspektakel commentaar leveren. DINSDAG 8 Jl LI ADVERTENTIE Nederland I TROS: 15.30 Roy Rogers, de zin gende cowboy. 16.35 Boefjes. 16.50 Tie- NER Mode-circus. NOS: 18.25 Tour de France. 18.45 Minimolen. 18.55 Jour naal. IKOR: 19.05 Jouw wereld, mijn wereld. IKOR-KRO/RKK) NOS-omroepster Petra van Seventer heeft het leven geschon ken aan een dochter. Het meisje heet Clara Michaela Irmgard maar zal als Claartje door het leven gaan. Haar vader is de journalist H. Elzerman. Vader, moeder en dochter poseren hier voor de .fotograaf 21.25 Dick Cavett Show. NOS: Nederland II NOS: 18.45 Minimolen. 18.55 Jour naal. 19.05 Van Gewest tot Gewest. NOS: 19.50 Autotechniek. Socutera. 20.00 Journaal. 20.00 Comets among the stars, tv-spel. 21.40 Kijken naar kinderen. 22.05 Chimpansees, doku- 22.55 Journaal. 23.00 Tour Goed bericht voor de bezitters van Jenlofix-een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentotix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandig heden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apotheken en drogisterijen. Overstroming Grote stukken land in het zuiden van Romenië en de Karpaten in het centrale gedeel te van dat land staan onder water. Duizenden mensen zijn in actie om te voorkomen dat de Dimbrovith, 'n rivier die dwars door de hoofdstad Boekarest stroomt, buiten haar oe vers zal treden. De Donau heeft ook al grote stukken land blank gezet hoewel ze haar hoogste niveau pas aan het einde van deze week zal bereiken. Hilversum I 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond. AVRO: 20.00 Vanavond: amusementsprogram ma met om 20:00 (S) Hoogtepunten uit operettes. 20.45 (S) De avontu- Widemeyer, ra- foor nu en nog eens. zi.io (S) Herman van Voort huizen: het Avro concertorgel. 22.00 (S) In 't Leldse Bosje. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Nieuws. 17.32 (S) Hier en nu. Hilversum II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag woensdag. (8.00 Nieuws 8.11 Dingen van de dag). 9.00 (S) Orkest Malando met solisten. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Lyrische liedjes. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 dlostrip. 21.05 (S) Voor 23.05 (S) Het Hon- tropoleorkest. R.V.U. Progi Lajos Horvath. 23.20 (S) Er Erik Satle. VARA: 17.55 floot een vogel ln de 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. Hilversum III .proken brief L Milhado. 18 25 <S) Arabeske. mentsmuziek. 18.45 Toppers va ie* verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de mld- :n- dag. (Tussen 13.30 en 17.00 ree hts tree k- Hltmeesters. hoorspel. 22.25 (S) Klass. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.1 Joost mag niet eten. 18.45 Nabeschou- DUITSE TV DINSDAG 8JULI Duitsland I 17.55 Journaal. (Regionaal program - ADVERTENTIE Wachten op middernacht. 0.02 (S) TJberlebenden WOENSDAG 9 JULI 02 11.46 Schooltelevisie. (9.30 Sesamatras- se). 18.00 Fabeln und Geschlchten, n. La Fontaine. 18.10 Hamburg Transit: Leichtes Handgepack. 18.40 Akt. 19.20 Graf Luckner, tv-serie. TROS: 7.00 Nleuiws, 7.02 (S) Ont- bijt-soos. (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huls vrouw). 9.00 (S) Wegwezen. 9.30 Van (S) Kabouter der Angst, speelfilm. 22.30 Chantant. 12.26 Med. tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.4i Aktua- magazine. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Amusementsmuziek. 14.15 (S) Close-up. 15.30 Nieuws. 15.33 <Sj After-sesjun. NCRV: 16.00 Middag- dienst. 16.20 (S) Een uur natuur. 17.30 Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Elne Familie kommt auf den Hund, tv-fllm. 17.35 Akt. en muz. 18.20 Mannerwlrtschaft. tv-serle. 18.55 Barbapappa. 19.00 Jour naal. 19.30 Der Seewolf. tv-film. 2100 Journaal. 21.15 Kenteken: Duit» uit 2.45 Journaal. 22 0

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5