LEIDSCH DAGBLAD Den Uyl verwacht meer werklozen KAMPEERDERS AAN RAMP ONTSNAPT Levenslang voor Ludwig Hahn (66) vandaag In1976 boven 200.000 Twee gedetineerden kozen de vrijheid Van Thijn ontmoette Amalrik VN-commissie komt Chili niet binnen musterring LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 ÜULI 1975 OPGERICHT MAART I860 34670 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Een treurige minister-president drs. J. M. den Uyl heeft gisteravond erkend: „Wij zullen in deze regeerperiode onze belofte niet kunnen nakomen: het aan tal werklozen zal niet dalen beneden de 100.000 maar in 1976 een „behoorlijk stuk" bo ven de 200.000 uitkomen. Premier Den üyl zei, dat zijn sombere voorspellingen over de situatie, die hij enkele weken geleden deed, tn de afgelopen week bevestigd zijn door de directeur van het Centraal Planbureau. "Wat hij Premier Den Uyl vertélde, was op zichzelf niet i de meerjarenberamingen v - volgend tot 60.000 moet worden gevolge van i ge werkloosheid. Dit bedrag bestaat onder Uit een hogere bijdrage va rijk aan de werkloosheidspremie, ho- extra-uitgaven ten het werkloosheidcijfer voortdurend ho- tijd stabiel blijven. De investerin gen zullen pas in de tweede helft komen, ïeer van volgend jaar aantrekken, aldus het de heer Den Uyl. De premier deelde mee, dat er nog zelfstandigen krachtens de bijstands- men. „In de loop van augustus krij gen we van het Centraal Planbureau de macro-economische verkenningen. Uyl. Hij zei ook, dat het aantal men- tiviteitsstijging en de stijging sen dat langer dan twee jaar werk- de sociale premiedruk is. Dan Bewakers waren even weg AMSTERDAM Terwijl de bewa kers enige tijd verstek lieten gaan, zijn twee gedetineerden gisteravond tegen acht uur uit het huis van be waring aan het Kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam ontsnapt. Droog Tij zonnig, aakt 01 JULI Opgemaakt Hoogwater te uur, laagwati Zon op 04.2' l half negen). 0.37 en 13.10 Volgens de lezing van de politie, waaruit blijkt dat de ontvluchting duchtig moet zijn voorbereid, zaten 25 gedetineerden in de cellengang van vleugel a op de begane grond naar de tv te kijken. Toen de bewa kers zich even verwijderden, wisten de twee gedetineerden, de 28-jarige G.S. die wegens diefstal was gedeti neerd, en de 33-jarige H.A.P., ver oordeeld op grond van de opiumwet, een aangrenzende kamer binnen te dringen, waarvoor zij, volgens de ken van een valse sleutel, want de deur was op slot. In deze kamer konden zij ken- politie, gebruik hebben moeten ma- nelijk ongestoord een of twee tralies van het raam doorzagen en toen dit was geklaard konden zij zich door het gat wringen en stonden ze op de binnenplaats voor een 4 meter hoge muur, maar ook die bleek geen belet sel te zijn. Achter de muur belandden zij in de moestuin van het Barlaeus- gymnasium; ze namen nog een hou ten schutting en verdwenen spoor loos, nog voordat er alarm werd ge slagen. Dit gebeurde wel, maar te laat. De bewakers keerden terug naar de cel lengang en zagen dat twee van de 25 stoelen onbezet waren. Dit wekte hun argwaan, want er was voor iedere gedetineerde een stoel klaar gezet. Waarom de bewakers de gevange nen enige tijd alleen hebben gelaten, kon gisteravond niet worden ver klaard. SCHIPHOL (ANP) Drs. Ed van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft deze week in Moskou de Russische dissidenten Amalrik en Saoharow ontmoet. Bij zijn terugkeer op Schiphol verklaarde de heer Van Thijn dat hij Amalrik de schriftelijke uitnodiging had over handigd van de rijksuniversiteit van Utrecht om aldaar zijn studie ge schiedenis af te maken. Of hij de uit nodiging zal aanvaarden, is nog niet bekend. Amalrik heeft van de auto riteiten te verstaan gekregen dat hij binnen 72 uur Moskou moet verlaten omdat zijn verblijfsvergunning voor de stad, die zes weken geldig is, ver loopt. De Nederlandse politicus is vijf da gen in Moskou geweest op uitnodi ging van de voorzitter van de kamer van de opperste sowjet, Sjitikow. Drs. van Thijn noemde zijn gesprek ken met zijn gastheren „openhartig". Hij meende dat het Nederlands ini tiatief om op de ontwapeningqconfe - rentie in Wenen de verhoudingen van de atoomwapens en tactische wapens ter tafel te brengen „het fatale trouwen dat er van de zijde vi Russen bestaat zou kunnen door breken". Ten aanzien van de emigra tie van Russische Joden stuitte Van Thijn op een nieuw probleem: „ons is gebleken dat een Russische Jood opgeroepen werd voor militaire dienst toen hij een visum aanvroeg voor Israël. Omd-t hij aan de oproep geen gehoor gaf, in verband met zijn mo gelijk vertrek, werd hij vervolgd we gens dienstweigering". ARGENTINIË STAAKT Het al- gemeen vakverbond in Argentinië dat 2% miljoen leden telt heeft gisteren besloten tot afkondiging van een sta king van 48 uur. De algemene sta king wordt maandag en dinsdag ge houden. De algemene staking zal een krachtmeting zijn met president Isa bel Peron in Argentinië's ernstigste crisis in ruim twee Jaar tijd. SANTIAGO De Chileense president Pinochet heeft gis teren bekendgemaakt dat een VN-commissie voor mensen rechten zijn land niet binnen mag. De president legde zijn verklaring af slechts zes dagen voordat de commissie zou aankomen voor een onderzoek van twee weken naar beschul digingen inzake schendingen van de mensenrechten door het militaire bewind. De regering had eerder beloofd dat zij met de commissie zou samenwerken. In zijn bekendmaking in Vallemar, een kleine plaats op 480 km ten noorden van de hoofdstad, zei Pinochet: „Het in ternationale marxisme, dat voelt dat het zijn strijd verloren heeft, aarzelt niet te liegen en commissies hierheen te zenden om te zien of de mensenrechten geëerbiedigd worden. Hoeveel commissies voor mensenrechten zijn naar Cuba gezonden, naar de Sowjet-Unie en recentelijk naar Vietnam, Laos of Cambodja en andere gebieden waar de afschuwlijkste mis daden zijn bedreven? Margarine 2% cent omlaag DEN HAAG (ANP) De fa brieksprijs van margarine en halvarine is met gemiddeld tweeëneenhalve cent per 250 gram verlaagd. Dit heeft de Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten gisteren meege deeld. Deze prijsverlaging is het gevolg van een daling van grondstoffenprijzen op de we reldmarkt. De bond wijst er in haar ver klaring op dat de detaillist vrij is in de mate en het tempo waarmee hy deze prijsverlaging aan de consument wil doorge- vëh. Dit laatste houdt verband met de voorraden van de groot- en kleinhandel. Bij de bespreking in de minister- loos is volgend jaar stijgt van 46000 kunnen we pas goed beslissen over de belastingmaatreggelen en over het De algemene verwachting is wel, vrij besteedbare inkomen". De minister-president verwachtte, dat de ministerraad, de hele vol- enige gende week nodig heeft om tot de vaststelling van de rijksbegroting te Barmeisjes houden in Ko- rat in Thailand een pro- Amerikaanse betoging, waan- bij zij uitdrukking geven aan hun liefde voor en hun af hankelijkheid van de Ameri kaanse militairen. Voor deze is Korat verboden gebied ge worden sinds daar eerder deze week vijf doden en ge wonden vielen tijdens vecht partijen tussen anti-Ameri kaanse studenten en rechts georiëntieerde groepen. Vooimalige Gestapo-chef 1 De voedingsbond van het NW is zeer verontrust over de onv/ikke- lingen in de vleeswarenindustrie die moeten leiden tot een her structurering. PAGINA 7 i Tussen de kerk en de staat van Portugal is sprake van een harde confrontatie. PAGINA 9 Hoban is de sterkste van de slim- men. Of de slimste van de ster ken. PAGINA 19 i Nico Scheepmaker start /-Un weke lijkse beschouwende televisieru briek. PAGINA 5 i Piet Dankert lucht nog eens zyn hart over de Dassault-affaire. PAGINA 15 Baby verdronken NEDERLANDS SCHIP OP DE RIJN OVERVAREN DUSSELDORF Bij een aanva ring tussen een Nederlands vracht schip en een andere vrachtboot op de Rijn ten zuiden van Düsseldorf is gisteravond een vier maanden oud kind verdronken. De ouders van de baby en him driejarige zoon. die op het Nederlandse schip voeren, zijn volgens de politie gered. Het echtpaar is met een zenuwschok in het zieken huis opgenomen. Het uit Nederland afkomstige schip, dat kort na de aanvaring ook nog door een duweenheid werd over varen, was geladen met betonijzer. Ooggetuigen zeiden dat de schipper getracht had de rivier over te steken bij tegemoetkomend verkeer. Hij wilde een aanlegplaats voor de nacht opzoeken. Daarbij ontstond de aan varing. Het tweede schip liep alleen schade op. De bemanning daarvan redde de vrouw. De schipper van het zinkende schip had beide kinderen onder zijn armen genomen toen hy over boord sprong. Terwyl hy zyn zoontje naar de oever kon brengen verloor hy de baby, die verdronk. Politie schiet jongeman neer GELDROP (ANP) Rechercheurs van de gemeentepolitie van Eind hoven en Geldrop hebben gisteravond tegen middernacht op het station van Geldrop een jongen neergescho ten, die met een revolver op hen schoot by zyn arrestatie. De jongen is levensgevaarlyk gewond naar een ziekenhuis gebracht. By de schiet partij, waarin meermalen is gescho ten, raakte verder niemand gewond. Een tweede Jongen, eveneens met een revolver, werd overmeesterd. Hy heeft inmiddels bekend iets te ma ken te hebben met een charutage- zaak, waarvan de politie de twee ver dacht. Over welke zaak het gaat, wilde die politie nog niet kwijt. Een woordjvoerdér verbelde, dat de Jon gens allebei „ongeveer 17 Jaar" oud zijn. BONN De 66-jarige vroegere chef van de Duitse Gestapo in War schau, Ludwig Hahn, is gisteren door de gezworenenrechtbank in Ham burg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft daarmee de eis van de officier van justitie gevolgd. Hahn, tegen wie vele jaren is ge procedeerd, wordt medeverant woordelijk geacht voor de dood van 230.000 Joden in het vernietigings kamp Treblinka. In de jaren 1942 en '43 heeft hij als SS Standarten- fuhrer en als commandant van de Sicherheitspolizei actief deelgeno men aan de voorbereidingen voor de „definitieve oplossing van het Joodse vraagstuk" in Polen. Of Hahn nog vele jaren in de ge vangenis zal doorbrengen is overgens twijfelachtig. Met behulp van dokto ren heeft hij het steeds weer kun nen doen voorkomen alsof zijn ge zondheidstoestand het verblijf in die cel onmogeUjk maakt. Op het oben- blik is hij in ieder geval opgesloten op grond van een vonnis in een vroe ger proces. Hahn heeft zich in de beste nazi traditie steeds op het „Bevel is be vel" beroepen. De rechtbank heeft er echter geen twijfel over laten be staan, dat de ex-Gestapoman uit vol le overtuiging en op eigen aandrang de massavernietiging der Joden heeft ingeleid en zijn ondergeschikten in het Getto van Warschau tijdens hun actie moed heeft ingesproken. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. teL (01718) - 21955 Granaat verwondt jongen in Epe Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 21 juli 1975 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad^ antwoordnummer 214, Leiden EPE De achtjarige Jongen R. Kok uit Haarlem, die op de cam ping Beekhorst in Epe verbleef, is gisteren bij de ontploffing van een projectiel aan een oog en zijn borst gewond geraakt. Hij moest in een ziekenhuis (Zwolle) worden opgeno- Acht Jongens, van acht tot tien Jaar, van wie de meesten op cam pings in deze omgeving verblijven, hadden op het schietterrein 't Har de oorlogstuig gevonden. Zij namen dat mee naar hun vakantieverblij ven. De politie van Epe verklaarde gisteravond, dat de Jongens en en kele honderden kampeerders aan een ramp zijn ontsnapt. Zij hadden op verboden terrein in totaal twin tig granaten gevonden, die twintig tot dertig jaar oud waren. De opruimingsdienst voor explo sieven heeft gisteravond op de cam pings een onderzoek ingesteld naar de mogelijke aanwezigheid van nog meer projectielen. De politie gaf de bewoners van De Beekhorst een mondelinge waarschuwing. Van daag heeft zij op grote schaal ook de vakantiegangers in de omgeving voorgelicht. Ook de marechaussee neemt aan het onderzoek deel. Gevaarlijke zone De legervoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat de gevaarlijke zo ne van het artillerie-schietkamp 't Harde duidelijk is aangegeven. Er staan op de toegangswegen, behal ve de normale borden „verboden toegang art. 461 wetboek van straf recht" extra grote borden waarop de tekst: levensgevaarlijk schiet terrein ASK (artillerie schietkamp), en een springende granaat. Op be paalde plaatsen is prikkeldraad versperring aangebracht. De gevonden projectielen zijn, vol gens de woordvoerder van de leger voorlichtingsdienst, van oude datum. Verondersteld wordt, dat deze blindgangers indertijd dermate diep de grond in zijn gedrongen, dat zij niet meer konden worden geloka liseerd. Het is goed mogelijk, dat deze projectielen door bepaal de wel zicht baar zijn geworden. Overigens is en blijft het doelengebied voor ieder levensgevaarlijk. Men neemt aan, dat het ontplofte projectiel een brisant-pantsergranaat is geweasfc. Koningin Juliana was gisteren aanwezig bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de herbegraving van de graven en gravinnen van het Hollandse Huis in Rijnsburg. Op de foto staat de koningin bij het monument, met links mr. Af. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland en in het midden de Rijnsburgse heer S. C. H. Leenheer die uitleg gaf.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1