Kissinger en Gromiko naar Genève voor SALT-overleg NAAST HET NIEUWS De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. NEW YORK HERDOOPT IN STINKSTAD Kans op akkoord aanzienlijk gestegen Amin wil alleen via Moboetoe spreken over lot van Hills DONDERDAG 3 JULI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 GENEVE/WASHINGTON (AP/DPA) Na een pauze van twee maanden hebben de V.S. en Rusland in Genève de SALT- besprekingen hervat met een ontmoeting tussen de delegatie leiders Alexis Johnson en Wladimir Semjonow. Dat gebeurde in de Amerikaanse missie. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, is voornemens volgende week in Genève een onderhoud te hebben met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko, Onderwerpen die ter sprake zul len komen zijn dé nog steeds voortdurende crisissituatie in het Midden-Oosten en de controle op en beperking van de weder zijdse offensieve kernwapens in het kader van het SALT-over- leg. Acropolis moet worden gedemonteerd en herbouwd ATHENE (Reuter) Delen van de Acropolis zullen uit el kaar gehaald moeten worden en opnieuw opgebóuwd moeten worden om het monument voor ondergang te behoeden, zo heeft de minister van Cultuur en Wetenschappen. Trypanis, in Athene meegedeeld. In antwoord op vragen in 't parlement zei de minister dat hij al toezeggingen voor finan ciële en technische steun kreeg van de Unesco. Hij deelde mee dat het "ont mantelen" van het monument, in een operatie die iets gelijkt op die met de temnels van Aboe Simbel in Egypte, mil joenen dollars kosten en grote technische bekwaamheid zou vergen waarover men in Grie kenland niet beschikt. Smith bereid tot gesprek in buitenland Een van de technische problemen die nog moeten worden opgelost, zo vertelden Amerikaanse zegslieden, is een waterdichte controlemethode die garandeert dat beidepartijen zich aan een nieuwe limiet van het toe gestane aantal atoomkoppen zullen houden en hun arsenalen niet langs sluipwegen toch versterken of uit breiden. Volgens Zwitserse bron zullen Kis singer en Gromiko elkaar op 10 en 11 juli treffen. De twee ministers zullen dan verder onderhandelen over de grote lijnen van een tienja rig akkoord dat in het najaar moet worden afgesloten wanneer de Russi sche partijleider Leonid Brezjnew het Amerikaanse regeringscentrum bezoekt. De kansen dat er een dergelijk pact uit de bus zal komen zijn de afgelo pen weken aanzienlijk gestegen door dat Moskou heeft laten doorscheme ren bereid te zijn de nieuwe SS-18- raketten mee te tellen bij de weder zijdse maximale sterkte van 1320 meervoudige onafhankelijk op ver schillende doelen richtbare atoom koppen, de zogenaamde MIRV's. Deze bovengrens hebben Ford en Brezjnew vorig jaar november in Wladiwostok getrokken. Tijdens dat overleg bereikten zij ook een voorlopig akkoord over een algemene wederzijdse limiet op stra tegische kernwapens en atoombom menwerpers van 2400 stuks. Een derde onderwerp dat Kissin ger en Gromiko naar alle waarschijn lijkheid zullen aansnijden is de door Brezjnew vurig gewenste Euro pese veiligheidstop van 35 landen. De Russische partijleider zou met een dergelijk, waarschijnlijk in Hel- «mm sinki te houden manifestatie zijn - ontspanningspolitiek willen afronden r f *5?? f it hoofdzakelijk voor binnenlands G™°';Bnttann,e. Hij wenst voortaan NAIROBI (UPI) President Idi heeft gezet om het doodvonnis v Oeganda stelt geen prijs, Hills niet uit te voeren omdat betekenen dat de bijeenkomst Bill Nelson moest even zijn werk staken, toen hij be zig was met het schilderen van een enorme muurreclame in New York voor een film. Hij had zijn verfkwast laten vaUen hoofdzakelijk voor binnenlands gebruik. Hoewel Moskou zich momenteel af- Afrlkaanse Een- bruine water president Moboetoe heid, die later deze maand in Kam- t Zaire met Londen in contact te Mn aan een constitutionele conïe- zijdig houdt bij Ae aotieve Midden- tre„den' •ehtie buiten Rhodesië. zo heeft Da- Oosten-diplomatie worden de Russen Amin verklaarde dit gisteren 24 woordigers van de 41 landen welke lid zijn verslag over zijn a]S mede-voorzitter van de Geneefse Pretoria en Salisbury, vredesconferentie door Kissinger gisteren in 't Britse' Lagerhuis gedeeld. Hij zei dat er echter nog gro bracht te moeilijkheden zijn te Alle belanghebbenden vinden het het""onderhoud 'tussenKiiïngë? echter noodzakelijk snel een vreed- Gromiko kunnen gebeuren. meestal vooraf op de hoogte nieuwe Amerikaanse stappen op dit vlak. Ook dit Ennals zei dat zijn gesprekken met Pmith en de Afrikaanse leiders Rhodesië eerlijk eïi hartelijk w geweest en tot beter begrip van de w01'dt in Washington op korte ter- wederzijdse standpunten hebben ge- ""Ü11 verwacht, leid. Rhodesische agenten hebben giste- dat de Verenigde Staten de betrok- te nadat hij besloten had het le ven te sparen van de ter dood ver oordeelde Britse lector Dennis Hills. "Het is absoluut noodzakelijk als by Engeland de betrekkingen wil nor en maliseren dat het contact via Mo boetoe loopt", zei Amin voor de ra dio van Zaire voordat hij naar Oegan ip da terugkeerde. Hij is twee dagen in dit land geweest voor besprekingen de r.' pl:esidel" Moboetoe. Eerc.er had de Oegandese radio al verklaard dat Engeland met presi- dent Moboetoe moest onderhandelen President Ford heeft laten weten als het de vrijlating van Hills wens- if. Hn Vohonnrrfa fifatan Ho hntrnlr OAE zijn is "Blauwe" Donau Na vier da gen van enorme regenval is de Do nau hier en daar in Wenen en in twee 'Oostenrijkse provincies buiten de oevers getreden en wordt op gro te schaal gewerkt aan het verster ken van de bedreigde plaatsen. De strijd tegen het 7>4 meter gestegen de "blauwe Do nau" wordt geleverd door duizenden brandweerlieden, militairen en vrij willigers uit de bui-gerij. De regens die vooral waren gevallen in Karin- thië en Stiermarken zijn nu opge houden. BASKETBAL VOOR GOED DOEL ivmtig jongens Vlissmgen. meest leerlingen van de middelbare technische school, hebben gisteren het werelduurre cord basketballen dat met 200 uur op naam stond van een Austra lische universiteit, met 25 uur overtroffen. Daarvoor hebben ze tien dagen lang aan één stuk door moeten spelen. De Jongens deden dit onder begeleiding van artsen, masseurs en diëtisten. Van ern stige blessures is gedurende de tien dagen dan ook geen sprake ge weest. Zelfs de vermoeidheid bij de spelers viel mee. De begelei dende artsen, masseurs en de wedstrijdleiding waren aan het eind wel "op". De meesten van hen hebbben niet meer dan 30 van de 225 uur geslapen. De 24 basketballers voerden hun huzarenstukje op voor een goed doel: de aanschaf van een aantal Invalidewagens voor hun gehandicapte sportbroeders Het streefbedrag van f 10.000 werd ruimschoots overschreden. Er werd f 20.000 bijeengebracht. REPUBLIKEINEN ZIJN OOK MENSEN De Amerikaanse Republikeinse Partij, die na het Watergate- schandaal een zware klap heeft gehad, is een ledenwervingscampag ne bsg oimen door middel van een televisieprogramma met de titel "Republikeinen zijn ook i Op een straathoek in Philadelphia stond Maurice Smith te huilen Een FBI-agent die voorbijkwam zag niet alleen de tranen maar rook ook een scherpe geur. Hij arresteerde Smith ter plaatse. Smith had even tevoren een bank overvallen en de kassier had traangas tussen de biljetten gesmokkeld. OVERVALLER KREEG ZIJN ZIN Een 43-jarige werkloze bouwvakker heef t gisteren in FUssen (Beie ren) een bank overvallen met een kinderpistooltje om in de ge vangenis te kunnen komen. Hij duwde het pistooltje onder de neus van de kassier en eiste geld. Toen de vrouw niet reageerde ging hij maar weer weg. Ver kwam hij niet Tegen de politie zei hij dat hÜ helemaal geen geld had gewild, maar de gevangenis in wilde. Hij kreeg zijn zin. De man was al eens eerder in Baden-Württemberg achter de tralies terecht gekomen. WIJN STROOMDE WEER Tussen de perrons van het station van Saint-Andrede-Cubzac bi) Bordeaux is gisteren ruim 300.000 liter wijn weggelopen. Verbitterde Franse wijnboeren hadden de kranen van zeven tankwagons open gedraaid nadat ze hadden gehoord dat er wijn uit Italië in zat. De Franse wijnboeren protesteren al geruime tijd tegen de invoer van goedkope wijn uit het buitenland en hebben er al honderdduizenden liters van laten wegvloeien. LARIKSSTAMM VAN 40.000 JAAR OUD Onder het water van de Stille Oceaan, zes kilometer van de ha ven van Puerto Montt verwijderd, zijn de resten van een lerikswoud ontdekt. Het hoofd van het geologisch instituut van de universiteit van Valdivia in Chili, prof. Carlos Klohn, schat dat de bomen on geveer 40.000 Jaar oud zijn. In de afgelopen Jaren zyn ca. 90staro- men van lariksen aangespoeld of ontdekt. Volgens prof Klohn zijn zijn door aard- en zeebevingen losgekomen. Ongeveer 50.000 Jaar geleden verdween met het einde van de grote ijstijd ook in Zuid- Amerika de ijszone achter de golf van Reloncavi. ten zuiden van Puerto Montt. In de moerassige gebieden van die zone ontstonden toen uitgebreide lariksbossen die door de Stille Oceaan overstroomd werden en die nu weer opduiken. NIET MEER ROKEN IN BELGISCHE TAXI'S Sind 1 Juli mag er in de Belgische taxi's, noch door de bestuur der, noch door de passagiers, meer worden gerookt. De taxichauf feurs mochten al geruime tijd niet meer roken. Passagiers noch chauffeurs houden zich overigens aan het verbod. De rijkswacht en de politie klagen erover dat ze moeilijk controle op het verbod kun nen uitoefenen. Overtredingen worden slechts bU toeval geconsta teerd. We zitten met hetzelfde probleem als met de controle op het gebruiken van de autogordels. Slechts toevallig passerende motor agenten kunnen af en toe constateren of er gerookt wordt in taxi's aldus de politie. Een aantal taxi-chauffeurs heeft ,om alle moeilijk heden te omzeilen, de asbakjes uit de taxi's verwijderd. Vaak wor den ze geconfronteerd met passagiers die de sigaretten op de bo dem van de wagen uittrappen. De Amerikaanse regering legt i i getracht Edson Sithole, leider v Kaoenda zegd. Volgens ANC-kringen ken partijen 'n overkoepelende rege- de Afrikaanse nationale raad (ANC) ling (lees: een nieuwe gang naar de Verwachtte -ergiftigen, zo zou president Geneefse conferentietafel) zullen Zambia hébben ge- moeten voorstellen wanneer de hui dige impasse in het overleg rond dr Sithole Tsraëlisch-Egyptisch uigciia mgcii ui öihiuic lbiacilbUH-e.gypi,15Cn HlLemil-HK- - zijn aankomst in Loesaka met koord niet spoedig wordt doorbro- fp o ™J ld voedselvergiftigingssymptomen naar ken. gaan om ov hel; ziekenhuis gebracht. ambtgenoot Amin In Afrikaanse diplomatieke kringen dat president Amin zal weigeren de Britse minister pp rnnn PPn Buitenlandse Zaken, James Cal- interim nk tashan' ontvangen. Deze zei dins- interim-ak- WJ berejd was naar Kampa_ te gaan om over de wederzijdse betrekkingen te praten, nu Amin gratie aan Hills had verleend. Van diplomatieke zijde is verno- dat Moboetoe zijn Oegandese onder druk Roken en sterfte - Een manne- lyke sigarettenroker heeft zevenmaal zoveel kans aan longkanker te ster ven dan een niet-roker, aldus een tweedelig rapport (in het Engels) van het Karolinska Instituut in Stockholm, gebaseerd op tien jaar landelijk onderzoek onder 55.000 bur gers. Niet alleen longkanker, maar tok hartaandoeningen, kanker aan de alvlees-klier, de blaas of de keel, leveraandoeningen, maagzweren en bronchitis komen meer bij rokers voor dan bij niet-rokers. Roodmerk 200 gram Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. zich bijna 3000 van de in totaal .10 600 vuilnismannen van New York. De vakbondsleiders doopten New York alvast om in "stink-stad" en waarschuwde dat als er ontslagen onder de vuilnismannen zouden val len hun collega's het werk zouden neerleggen. Ze hielden woord en zet ten een wilde staking op touw die door een gemeentefunctionaris werd omschreven als "de best georgani seerde wilde staking die ik ooit heb meegemaakt". Gisteren lag er in de stad genoeg afval om er twee torens van te maken van dezelfde hoogte en om vang als het op een na grootste ge bouw ter wereld, het 110 verdie pingen tellende wereld handels cen trum. Het afval verspreidt vooral in de nu heersende hitte een afschuwelij ke stank, en buurtbewoners vrezen bovendien dat opgeschoten Jeugd er 'uurtje van gaan stoken, hetgeen tot desastreuze gevolgen zou kun nen leiden. Robert Groh, hoofd van de Ameri kaanse GGD, zei dat het aival we gens de hoge temperatuur (26 gra den) sneller dan normaal tot ont- oinding zal overgaan. "Het is mogelijk dat we vanmid dag al de nationale garde te hulp zul len moeten roepen om het afval weg te halen." aldus Groh. Er staan de stad nog meer pro blemen te wachten nu de leiders van de vakbonden van brandweerlieden en politiemannen hebben gezegd te overwegen zich bij de vuilnisman - nenstaking aan te sluiten. Meer dan 5 000 politiemannen, een zesde deel van het totaal aantal, en 1.650 brandweerlieden hebben ontslag ge kregen. Terwijl de ontslagenen zich bij het arbeidsbureau aanmeldden vonden er in verschillende delen van de stad incidenten plaats. Drie blanke po- 1 tiemannen werden ervan beschul digd een jonge neger te hebben aan gevallen. Andere politiemannen pro testeerden tegen hun ontslag door het verkeer op de Brooklyn Brug vast te zetten. Ondertussen dreigt er ook een mas sale staking in Pennsylvania van rijksambtenaren die een loonsverho ging eisen. Tenminste 50.000 van hen verschenen niet op hun werk en een groot aantal regeringsgebouwen was gesloten of nauwelijks bemand. Gou verneur Milton Sharp heeft een loonsverhoging van 3.5 procent aan- ctboden. maar de meeste vakbonden eisen 10 procent. In New York is het rijks- en ge- meente-amtenaren verboden te sta ken. In Pennsylvania mogen ambte naren niet staken als daarmee de volksgezondheid, de veiligheid of de welzijnzorg in gevaar komt. Richard J. Vizzini, leider van de vakbond van brandweerpersoneel, 'spoorde zijn leden aan "goed om hun gezondheid te denxen. Als ge volg hiervan meldden grote aantal len brandweerlieden zich ziek. Ambtenaren in Pawtucket, Rhode Island, kregen van de rechter te horen dat ze weer aan het werk moesten gaan. Ongeveer 300 ge meenteambtenaren in deze stad hiel den een staking, waaronder Dersoneel "an het stadhuis, de GGD, openba re werken en recreatie. Ook in deze 78.000 inwoners tellende stad werd de vuilnis niet meer opgehaald. Botsing Vijfentwintig personen zijn gisteren omgekomen bij een frontale botsing tussen twee auto bussen op de snelwég tussen Izmir en Ankara bij Afyon in midden Ana- tolië, 54 personen werden gewond, van wie tien zeer zwaar. "Voorbeeldige straf" Een recht bank in Oost-Berlijn heeft gisteren een WestberliJner veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf wegens poging tot het helpen ontsnappen van Oost duitsers naar het Westen De recht bank legde de .voorbeeldige straf* op aan Jürgen Schimschar. die had ge werkt voor een .misdadige bende in West-Berlijn die In mensen handelde' NEW YORK (AP) De wilde staking van de gemeentelijke vuil nismannen in New York uit protest tegen een massaal ontslag had gis teren tot gevolg dat er 30.000 ton af val op straat lag. De burgemeester van Nïw York, Abraham Beame, ontsloeg 19.000 mensen in gemeentedienst in een poging zijn begroting op de eerste dag van het fiscale jaar alsnog slui tend te maken. Hij nam deze maat regel toen de, voornamelijk uit Re publikeinen bestaande, wetgevende macht van de staat New York wei gerde toestemming te verlenen om de stad de belastingdruk te laten verhogen met 400 miljoen dollar. Onder de ontslagenen 'aevinden Overal langs de New- yorkse straten stapelt het stinkende huisvuil zich op: een bron voor ziektes en een gevaarlijke prooi voor balda dige jeugd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9