In vliegtuigen nieuw veiligheids-systeem essola Op papier is afscheiding van Suriname rond Honderden huisdieren aan lot overgelaten INSTRUMENT VOOR AANWIJZIGINGEN OVER HINDERNISSEN OP DE GROND REFLECTOREN WORDEN OP ZIJKANTEN VAN LANGE VOERTUIGEN VERPLICHT Uit in de Randstad Eis drie jaar voor miljoenenzwendel KNOEIERIJ IN VLEESHANDEL ONTDEKT het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DONDERDAG 3 JULI 1975 DEN HAAG SP) Op papier is Kinderen van Surinaamse Neder- wilsverklaring de Surinaamse natio- de afscheiding van Suriname van het landers die na 2000 geboren worden, naliteit te verwerven. Koninkrijk der Nederlanden rond. hebben niet meer het recht op on- Nederlanders die in Suriname wo nen krijgen de mogelijkheid een op tie te nemen op de Surinaamse na dat tionaliteit. Zij verwerven niet de speciale rechten die wél aan de Su- rinaamse Nederlanders worden toe gekend. De toescheiding van de nationalitei ten is van belang om in formele zin Suriname te onderstrepen. Anderszijds is het ninkrijk is thans iedereen of hij nu seling worden geboren hebben in Nederland zelf, op de Nederland- recht dus wèl. se Antillen, of in Suriname woont of werkt iemand met de Nederland- Surinamers die in Nederland se nationaliteit. delijk verblijf bv. familiebezoek wordt afgeschaft. Deze visumloze periode bedraagt drie maanden. Het zou mogelijk moeten wor den, dat Surinamers zich afhankelijkheid alsnog in Neder- vragen op Jarige kinderen, andere familiele den die afhankelijk zijn van de personen aan wie een vestigings vergunning wordt gegeven. Deze overeenkomst roept enkele Door Peter Riemersma op de dag van de onafhankelijk heid krijgen de Nederlandse natio naliteit. Tevens verwerven zij enke- le rechten: het recht om door een onafhankelijkheid eenvoudiee wilsverklaring He Snri. onderstrepen. Anaerszijos is net neen. en pas naamse nationaliteit, te verirriiaen- natuurlijk geen feitelijke afkapping toestemming De overeenkomst inzake een blij- duurzame en exclusieve persoonlijke vende vestiging vermeldt het vol- relatie onderhoudt" dat nu op het gende: iedereen die een arbeidsplaats heeft en passende huisvesting krijgt zich een jaar hiÏÏne,6"van°dit g*™ Suriname onvoorwaardelijk jaar ingaat kan dat niet zo blijven. i alle banden tussen families die vestigen. Na afloop van deze perio- gedurende het verblijf in Suriname ■dubbele naüona- te worden behandeld als Surinaams In het overleg is uitdrukkelijk de gelijkheid van liteit" van de hand gewezen, moest dus een oplossing komen de Surinamers die in Nederland r.en en hier tot 25 november komen wonen (als we de Antillen staatsburgerschap even buiten beschouwing mogen la- verblijf in Suriname, ten). Men verwerft het Surinaams tweejarig k"aa7 verbonten~voelen "—twee ten dele in Nederland E Suriname Deze menselijke banden blijven ook na 25 november. Daaom was het nodig om ge geven het feit dat er straks men sen met een Surinaamse nationali teit en mensen met een Nederland- nationaliteit zijn die zich met el- de wordt de toestemming verlengd voor periodes van telkens vijf jaar. Steeds zijn de voorwaarden: werk hebben en een goed onderkomen. de toestemming tot blijvende de vestiging geldt ook voor de gezins leden als voor hen passende huis vesting aanwezig is. Onder gezins leden worden verstaan: de echtge- niveau van de rijksoverheid de wet tige huwelijksband als exclusief gel dend terzijde wordt geschoven? Welke gevolgen heeft dit voor bv. de toewijzing van woonruimte of de AOW-uitkeringen betekent de vestigingsregeling dat eigenlijk alleen de hoge werk loosheid in Nederland uiteindelijk m op de toeloop van Sur in a- is? En valt die rem dus weg als de economische bedrijvigheid weer toeneemt? Begin september buigt de volks- Er is Tot 1 januari 1986 tien jaar dus overeenkomst opgesteld hebben Surinaamse Nederlanders Nederland en Suriname overeenge- feitelijk tot het gezin van de be- die werkt tot het Jaar 2000. noot, degene met wie de betrokken vertegenwoordiging zich over het gehele pakket aan regelingen, dat het afscheid van Suriname bege leidt. Er is misschien toch stof voor de gelegenheid door een eenvoudige komen, dat de visumplicht bij tij- trokken persoon behorende minder- enige discussie. ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) Met ingang van I juli 1976 zullen alle Nederlandse straal ver keersvliegtuigen uitgerust moeten zijn met een instrument waarmee de vlieger aanwijzin gen kan krijgen over hindernissen op de grond. Deze maatregel van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst is genomen mede op grond van het ongeluk met de DC-8 van Martinair, die op 4 december van het vorig jaar op Sri Lanka (het voormalige Ceylon) tegen een berg vloog. Alle 191 inzittenden kwamen bij deze vliegramp om het leven. De heer A.W. Four nier v rectie luchtvaartinspectie Rijksluchtvaartdienst, heeft dit gis- de di- raakte met de cockpit, die daardoor volledig werd vernield de rotswand, ging tollen en sloeg toen tegen de teren op Schiphol bekend gemaakt vlak daarachter gelegen rots te piet tijdens een persconferentie over het ter. Dit heeft zich naar schatting in rapport van de autoriteiten Lanka over de toedracht var geval. Dit rapport is dinsdag in Sri Lanka openbaar gemaakt. Sri slechts tweeeneenhalve seconde af gespeeld", aldus de heer Fournier. Het onderzoek heeft volgens de heer Fournier aangetoond dat het De commissie van onderzoek heeft vliegtuig op een van de trajecten volgens dit rapport vastgesteld dat tussen twee bakens die het heeft ge- de oorzaak van de ramp gezocht moet volgd een hogere snelheid had dan worden in het feit dat de vliegers dit vlieggedeelte gebruikelijk is. DEN HAAG (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat is van plan zo spoedig mogelijk de aanwe zigheid van reflectoren op de zij- hy grote obstakels zoals kanten van lange voertuigen ver bergen nadert, aan te schaffen. 'Af- plicht te stellen. De bewindsman Volgens de heer Fournier is het gezien van het feit dat deze appara- heeft dit besluit genomen, nadat de onmogelijk een definitieve oorzaak tuur ook nog niet volledig betrouw- ANWB hierop bij de minister had van het ongeval vast te stellen, om- baar is, hebben wij nog geen bestel- dat een aanzienlijk deel van de wrak- üngen daarvoor kunnen plaatsen", al- stukken niet geborgen kan worden, dus de h» Volgens hem staat het' vast dat gens nog het vliegtuig tot het moment dat het apparatuur AMSTERDAM Grote Kerk: 10 juli 12.45 uur, orgelconcert door Rob Theissen. Brakke Grond: 4 t/m 10 juli 20.00 uur, "Scherts, satire, songs en ander snoepgoed", vrolijke collage van Amsterdammers anno nu. Nieuwe de la Mar: 4 t/m 10 juli 2100 uur. Fiesta Gitana "The night of the gipsies". Westerkerk: 7 juli 20.15 uur, orgelconcert door Ton Koopman. Van de overige theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgave. ROTTERDAM De Doelen: 4 Juli 13.00 uur, popconcert door de groep Alquin; 7 Juli 13.00 uur, popconcert door de groep Kayak; 8 Juli 13.00 uur. popconcert door de groep Livm' Blues: 9 Juli 13.00 uur, popcon cert door de groep B.Z.N.: 10 Juli 13.00 uur, popconcert door de groep Long Tail Ernie. Openluchttheater DUkzigt: 9 Juli 14.00 uur, het Limburgs Jeugd toneel met het sprookje "Repelsteeltje": 20.15 uur, optreden van een Bulgaars ensemble uit Sofia met veertig medewerken den. DEN HAAG Circustheater: 4 en 5 Juh 20.15 uur. optreden van Herman van Veen "En nooit weerom". Kurzaal: 4, 5. 6. 9 en 10 Juli 20.30 uur. One-man show Paul van Vliet "Een avond aan zee met Paul van Vliet". Openluchttheater Zuiderpark: 4 Juli 14.00 uur. Jeugdprogramma. Toneelgroep Viscomica met "Jacht op de gouden vaas": 1 Juli 14.00 uur, Jeugdprogramma "De nieuwe avonturen van Dik Trom" door het gezelschap Martin Vinjee; 8 juli 14.00 uur, Jeugdfestival o.l.v. Anneke Elro; 2030 uur. Muziek en Dans door Israëlische Gezelschap uit Natanya; 9 JuM 11.00 uur. Jeugdpro gramma 'De Conny Vink Show"; 10 Juli 14.00 uur, Jeugdpro gramma, het Limburgs Jeugdtoneel met "Het betoverde kasteel". Guido van Deth: 4. 5 en 6 Juli 2030 uur. Solo-optreden van Jan Veélo "Cabadraana". LEIDEN Lutherse Kerk: 5 Juli 16.00 uur. Jan Schmitz. orgel. Merekerk: 4 Juli 20.00 uur, orgelconcert door Feike Asma m.m.v. het British Columbian Boys Choor uit Vancouver. 30 mijl te vroeg de daüng hebben in- "Wat de oorzaak daarvan is kunnen gezet. Als gevolg van deze positie- Wij niet meer nagaan, evenmin fout sloeg het vliegtuig tegen rots te pletter. "Als mogelijke zaak wodrt genoemd het feit dat king van de heer Fournier over de het doppler-systeem (afstandmeting) maatregel van 1 juli 1976 zei direc- en het weerradarstysteem ruimte teur Martin Schroder van Martinair zouden laten voor verkeerde inter- dat zijn maatschappij al geprobeerd pretaties", zo verklaarde de heer had om deze nieuwe navigatie-appa- Fournier gisteren. Hy voegde daar- ratuur, die de vlieger singalen geeft aangedrongen in het belang van de verkeersveiligheid. De ANWB had zich tot minister Westerterp gewend, omdat bij her- 88 CENT PER LITER! tegen de berg sloeg, normaal heeft voorkomen had kunnen worden! De Bij BouwVarra Zoeterwoudseweg 11 boord dit ongeval haling leden van deze bond zich beklaagden, dat lange voer tui- werkelijke oorzaak van het te vroeg gen die het andere verkeer kruisen Man (55) lag al ruim week dood in huis UTRECHT (ANP) De Utrecht se politie heeft gistermorgen in een huis aan de Coraelis Roobolstraat in Utrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 55-jarige R.J. van de Berg, die er al acht dagen dood lag. De man, een oorlogsinvalide, leefde er met zijn 88-jarige vader A. van de Berg een zeer tteruggetrok- ken bestaan. Een ventende bakker merkte gis termorgen iets bijzondesr aan de wo ning, aldus de politie, waarop hij eens navraag deed bij de buren. De ze waren het wel eens met zijn arg waan, waarop de politie werd ge beld. Agenten deden daarop de vondst vah de dode zoon en de nog levende vader. Deze laatste kon geen verkla ring afleggen. Volgens een politiewoordvoerder zou de GGD worden geadviseerd de oude man in een verzorgingstehuis te doen opnemen. gefunctioneerd. "De machine compleet, de elektrische gen werkten normaal e op de gesprekken van de vliegers voegde de heer Fournier daaraan der ongunstige weersomstandighe- met de luchtverkeersleiding op de toe. den. verkeerstoren van het vliegveld was er aan boord niets aan de hand. De stemmen konken rustig en ontspan nen", aldus de heer Fournier. Vijftien seconden na het laatste radiocontact met de verkeerstoren sloeg de DC-8, die op het vliegveld van Sri Lanka een tussenlanding wil de gaan maken op de vlucht van Soerabaja naar Mekka, tegen een 250 hoge rots te pletter. "De linker vleugel raakte in een hoek van 16 graden de vrijwel loodrechte rots wand met een daalsnelheid die ge zien de opgegeven positie juist was. Dit hebben we kunnen vaststellen Geef je bloot VLISSINGEN (ANP) 'Naaktstranden zijn getto's van de hedendaagse tijd. Ze bevor deren in feite de apartheid. Het moet zo worden in de toekomst dat iedereen kan zwemmen en baden op de Nederlandse stran den, zoals hij dat zelf belieft. Dus gekleed of ongekleed'. Om aan deze doelstelling wat meer bekendheid te geven zijn twee leden van de actiegroep „Geef je bloot", de 28-jarige Yvne van Santen uit Den Haag en de 36- Jarige Dick Brummel uit Den Haag, gistermorgen bloot aan een propagandatocht begonnen langs de Nederlandse stranden. Als ze niet door de politie wor den opgepakt, zullen ze tot 20 Juli langs de Nederlandse kust via Vlissingen delen. Texel UTRECHT (ANP) Drie Jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. B. de Hoogh, giste ren geëist tegen de 45-jarige T. A. J. W. van H. uit Hoevelaken. De officier achtte bewezen dat Van H. zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van de Rotterdamse aisconteringsbank voor minstens f 2,5 min. "En mocht de rechtbank dit niet bewezen achten, dan kan toe zeker als vaststaand worden be schouwd dat de verdachte valsheid in geschrifte heeft gepleegd", aldus mr. De Hoogh. Aan het slot van de zitting, een voortzetting van het dinsdag begon nen proces, zei verdachte Van H. dat op zijn leeftijd drie jaar een ze delijke dood zou betekenen voor zijn gezinsleven hij heeft vier kinderen en dat het hem vrijwel onmoge lijk zou zijn om op 48-jarige leeftijd rog een nieuw bestaan op te bou- In de afgelopen Jaren heeft Van H. tot een bedrag van naar schat ting f3 min kredietovereenkomsten vervalst ten nadele van de RDB Als financieringsbemiddelaar wendde hij voor dat de kredieten waren aange vraagd door in Duitsland gelegerde militairen, maar het geld verdween in eigen zaak en zak. Nadat de bank argwaan had gekregen, ging Van H. pandbrieven uitgeven en zelf kredieten uitzetten teneinde de RDB te kunnen aflossen. Over de rol van de rechtbank zei de officier van Justitie: „Het is niet mijn taak de Rotterdamse disconte- ringsbank verwijten te maken. Ze hebben daar geen strafbare feiten gepleegd. De accountant noemde de controle matig. Maar zaken doen moet toch ook op een zekere ver trouwensbasis kunnen". Van H's advocaat mr. B. F. J. Si mon zei dat naast de stoel van de verdachte een stoel voor de RDB had moeten staan: "U belt en wij bezor gen, was bij de bank het parool. Als het gezegde "de gelegenheid maakt de dief" ooit van toepassing is, dan hier wel", aldus de pleiter. Mr. Simon wees de rechtbank erop. dat deze recht moet doen op grond van het ten laste gelegde, dus van zes gevallen van oplichting of valsheid in geschrifte en niet op grond van 450 malversaties. Overigens achtte de advocaat evenals de officier oplich ting bewezen. „Ik en mijn cliënt zijn volledig doordrongen van d<1 ernst van de tenlastelegging. Mijn cliënt heeft dan ook volledig opening van zaken gegeven", aldus de raads man. Uitspraak 15 juli. TILBURG (ANP) Drie keur meesters van het gemeentelijk slacht huis te Tilburg zijn geschorst, om dat het vermoeden bestaat dat zij betrokken zijn geweest bij knoeierij in de vleeshandel, die een aantal lie den enkele honderdduizenden guldens heeft opgeleverd. Er zijn maatrege len genomen, zodat er geen gevaar is dat het vlees waarop de knoeierij betrekking had, gevaar oplevert voor de volksgezondheid, aldus heeft het ministerie van Volksgezondheid mee gedeeld. Rechter vermoord In Lijon is vanochtend vroeg de rechter Renaud vermoord toen hij op weg was naar zijn woning. Volgens een getuige kwam de rechter met zijn auto bij zijn woning aan toen een andere au to met vier personen naast hem stopte. Een van de inzittenden stap te uit en vuurde verscheidene ko gels op Renaud af. De rechter over leed op weg naar het ziekenhuis. Kaper uitgeleverd Griekenland heeft een verzoek van Bulgarije in gewilligd, een jonge Bulgaar uit te leveren, die in Griekenland asiel ge vraagd heeft nadat hij in het afge lopen weekeinde een Bulgaars pas sagiersvliegtuig gekaapt had en naar Saloniki had laten vliegen. DEN HAAG (ANP) Elke zomer worden honderden huisdieren aan hun lot overgelaten omdat de eige naren op vakantie gaan en niet be reid of in staat zyn voor onderdak van het dier te zorgen. Volgens die renbeschermingsorganisaties in de vier grote steden is het verschijnsel dit Jaar niet toegenomen. Wel wordt dit weekeinde een piek verwacht om dat dan de bouwvakantie begint. „Het aantal door vakantiegangers buiten de deur gezette dieren valt dit Jaar nogal mee", zo is de indruk van directeur Pennings van het dieren asiel in Amsterdam-Oost. Volgens hem is het vakantiebijverschijnsel elk jaar een beetje minder, en is het zeker dit jaar niet zodanig dat het asyl met de vroeger gebruikelijke ruimtenood heeft te kampen. De klei ne pensionvoorziening in het asyl is zoals elk jaar in deze tijd volge boekt. Het aantal dierenpensions, ge dreven door particulieren, in de om geving van Amsterdam is de laatste jaren toegenomen. Volgens directeur Pennings kan iedereen daar tegen woordig zijn huisdier kwijt. De dierenpensions in Rotterdam, die geen zwerfdieren mogen opne men, zitten thans vol. Het die renasiel dat alleen aan hun lot overgelaten honden en katten op neemt, heeft thans zelfs vijf van de in totaal dertig hokken vry. Mevrouw Spaan van de dierenbescherming in Rotterdam, tevens lid van het hoofd bestuur van de landelijke vereniging, zei dat deze gunstige ontwikkeling voornamelijk te danken is aan acties via de pers. Zij heeft van veel men sen aanbiedingen gehad voor het op nemen van een dier. Niettemin is zij van mening dat het asiel in Rot terdam moet worden uitgebreid tot ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal h pak zestig hokken. Hiervoor start de or ganisatie in september een actie. Van het stadsbestuur krijgt het asiel een subsidie van 10.000 gulden. Dit vindt mevrouw Spaan erg weinig, vooral omdat de organisatie een maatschap- schappelijk nut dient. Ze haalt de dieren van de straat die anders een gevaar zijn voor dé .volksgezondheid. Evenals in Rotterdam is het ook in het asiel in de stad Utrecht niet overstelpend druk. Volgens de heer Vinke van het Zeister dierenhuis wordt er teveel ophef gemaakt van het droppen van dieren. „Voor zover ik kan nagaan valt het ontzettend mee. De politie in dezelfde gemeente Het tegendeel is waar, getuige heeft een ander beeld. ZIJ meent te weten dat er nogal wat vakantie gangers zijn die hun hond bij land goederen loslaten. De Jachtopzieners schieten deze honden af, omdat ze anders het wild, met name Jonge reeën aanvallen en doden. Ook min der optimistisch is mevrouw Trip uit Bilthoven. Zij houdt zich bezig met het opsporen van de eigenaars van zwerfdieren. „De mensen komen met allerlei smoesjes, zoals het verhaal dat hun dochter allergisch is voor de hond. Zulke verhalen hoor Je vlak voor het vakantieseizoen steeds meer. Op het ogenblik is het weer hope loos. De mensen nemen veel te licht vaardig een huisdier en men schijnt het geld voor een pension er niet voor over te hebben", aldus mevrouw "trip. Ze meent geconstateerd te heb ben dat vooral het bezit van grote honden thans een statussymbool is. Ook heeft zij de indruk dat de laat ste tijd ontzettend veel honden wor den gestolen. Een deel ervan zou te recht komen op dierenmarkten en worden doorverkocht voor de vivi sectie. De vakanties zijn weer aangebroken. Reden voor veel om hun huisdieren buiten de deur te zetten die dan (soms) in een asiel belanden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7