WESP met talrijke angels In Leiden geldt nieuwe woonruimteverordening Sociale ivantoestanden in Merenwijk op tafel Geen auto wrakken op de weg in Leiden THEATRUM ANATOMICUM AFBOEK Schoolboeken al besteld? VAN BESOUW TAPIJT JAN BENTVELD V oorbereidingsbesluit deel Leidse binnenstad Tegen bezuinigingen DONDERDAG 3 JULI 1975 LEIDEN LEIDEN "De by eenkomst, van avond, in het stadhuis tussen wet houder Tesselaar, de stichting Slaaghwyk, een delegatie van de ker ken in de Merenwyk en de Leidse Jeugd Actie doet me wat gezocht aan, na de drukte en de tamtam, die wij van de week hebben veroorzaakt met het uitgeven van ons rapport over de welzijnsopbouw in deze nieuwbouw - wyk." Dat zegt WESP-voorzitter Pieter Dijkstra. WESP staat voor Werkgroep Sociale Planning Meren wyk, een werkgroep die aan B. en W. heeft geschreven haar activiteiten op te schorten, wanneer er ooit enige verantwoordelijkheid voor de samen levingsopbouw van de Merenwyk aan de WESP mocht zijn toegekend. De WESP heeft in haar rapport "Merenwijk halverwege" (sommigen 6preken over een zwartboek) een ont hullende correspondentielijst opgeno men, waaruit blijkt dat van de 35 brieven die naar het stadhuis- zijn ge gaan, er bijna twintig niet zijn beant woord. Niet minder onthullend zijn de drie hoofdstukken, waarin uit de doeken wordt gedaan hoe het momenteel is gesteld met de ruimtelijke voorzienin gen, het wijkcentrum en de wijkop- bouwwerker. Op 12 augustus van het vorig Jaar vond een gesprek plaats (een offi cieel gesprek) over het medegebruik van de aula voor wijkactiviteiten. (Eerder was gezegd dat de Belofte- kerk vanuit het Morskwartier naar de Merenwyk zou worden overge plaatst. Dat ging echter niet door, omdat de verplaatsingskosten te hoog waren en ten stadhuize kwam men niet tot overeenstemming waar de noodkerk moest worden neergezet). Tydens het gesprek, met vertegen woordigers van de scholen, de afde ling onderwijs van de buurtvereniging LEIDEN Er zijn de laatste we ken op openbare wegen in Leiden geen autowrakken of onderdelen daar van aangetroffen. Dit is gebleken bij intensieve controle, zo zeggen B en W in antwoord op vragen, die de VVD-raadsleden Kuijers, Wessels en Schoute onlangs hadden gesteld naar aanleiding van de autowrak ker., die toen bij de Haagwegbrug la gen opgeslagen. Aan de reinigingspolitie is opgedra gen om B en W onmiddellijk te informeren, zodra men ergens op de openbare weg een autowrak aan treft; hetzelfde verzoek is aan de commissaris van politie gedaan. "Het ligt in onze bedoeling om, wanneer ons enige sloopactiviteit gemeld wordt hiearan met de beschikking staan de middelen zo spoedig mogelijk een einde te maken", aldus B en W. Zoals bekend is onlangs een ter rein aan de Wassenaarseweg aange wezen als tijdelijke opslagruimte voor de autoslopers. Naar een definitieve plaats wordt nog gezocht. De slopers hebben zich tijdelijk op het terrein bij de Wassenaarseweg mogen vesti gen, op voorwaarde dat zij ter plaat se geen voorwerpen verbranden, de grond van het terrein verschoond blijft van accuzuren, olieresten e.d., er geen voorwerpen worden begra ven en er geen opstapeling van wrakken of onderdelen van wrakken plaatsvindt. LEIDEN De reconstructie op ware grootte van het zestiende-eeuw - se Theatrum Anatomicum, die tot voor kort te zien was cp de tentoon stelling in het Rijksmuseum te Am sterdam ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse uni- vérsiteit, is nu in Leiden te bezichti gen op de tentoonstelling "Denken en Doen" in de Oranjerie van de Hor tus Botanicus. Deze tentoonstelling is door de Vereniging van de Techni sche en Administratieve staf van de Leidse universiteit opgezet om te la ten zien wat voor instrumenten er worden gebruikt op het gebied van de wetenschap. De tentoonstelling is dagelijks van tien tot vijf uur en op zondag van een tot vijf uur tot 1 sep tember geopend. en de kerken, werden regelingen vast gesteld voor het buitenschoolse ge bruik van die aula gedurende de weekends. "De uitvoering van de mo tie voor wat het gebruik op de avon den in de week betreft, werd door de vertegenwoordiging van de scholen en de afdeling onderwijs voor onmoge lijk gehouden", aldus het rapport. "Dit werd door B. en W. in een brief van 23 augustus 1974 aan de raad meegedeeld. Het fedt dat de aula in elk geval tot het einde van het school jaar '74/'75 gedurende de rest van de week alleen voor de scholen beschik baar is, betekent dat op de avonden in de week geen activiteiten als wijk- avonden, buurtvergaderingen en der gelijke kunnen plaatsvinden. En in tussen wonen er in de Merenwyk 9500 menteel wonen er ongeveer 9500 men sen. Nergens in de wyk is er plaats voor een byeenkomst met meer dan Het rapport vervolgt: "De aula- kwestie heeft duidelijk gemaakt hoe zeer het aan coördinatie tussen de afdelingen op het stadhuis ontbreekt." Over het wijkcentrum: "De Meren wijk is er niet slechts om gezinnen onder dak te brengen, ook de sociaal- culturele en maatschappelijke activi teiten vragen om behuizing." In goed overleg met het toenmalige college van burgemeester en wethou ders werden er in mei '72 de onder ruimten onder de Condor- en Arends- horstflats in gebruik genomen voor gezondheidszorg, kindercrèche en ontmoetingsruimte en kon een flat in de Arendshorst dn gebruik worden ge nomen als Hulp- en Adviescentrum. De activiteiten konden, volgens het rapport, op provisorische wijze on derdak krijgen. "Echter, gelet op de bouwstroom, is het nauwelijks meer te verwachten dat er activiteiten door de bewoners ondernomen worden. Er is een noodsituatie: geen ruimte. Mo- Piet Dykstra: "Kijk, vanavond wordt daarover gesproken. Plotseling. De combinatie tussen een buurthuis en een wijkcentrum is my niet hele maal duidelijk. Tesselaar heeft een tussenvorm op het oog, een buurt centrum. Dat betekent een investe ring van CRM en de kerken. Ik heb de indruk, maar hang me er niet aan op, dat hij uit de buurthuispot geld wil hebben voor de exploitatie. En daar moet je erg uitgekookt voor zijn, om zoiets bij CRM acceptabel te ma ken. Het is trouwens ook de gedach te van Tesselaar om buurthuizen voor te trekken boven wijkcentra. Buurthuizen staan dichter bij de be woners. En een positief advies dat hij nu geeft, vind ik wat erg goed koop, zo binnen een week." "In 1971 werd de WESP opgericht. Eigenlijk een jaar te laat, want met een met de bouw van de wijk had er al met van alles rekening moeten worden gehouden. Kret zei al dat er alles vanaf het begin zou zijn. Nou Je ziet het. Het is te hopen dat ze hun huiswerk goed zullen maken als de volgende nieuwbouwwijk er komt." "Je kunt je als college van B. en W. niet verschuilen achter de beslui ten van Je voorgangers. Want dat gaat het college dat hierna komt, dan misschien ook zeggen. Dat vind ik een goedkope repliek." Het rapport van de WESP zegt dat de gemeente vanaf Januari '74 geen poot heeft uitgestoken naar iets dat met een wijkcentrum te maken had. "Het is voor de gewone burger on begrijpelijk. Het gebrek aan ruimte is overduidelijk Een gemeentebestuur van een stad 'van bijna 100.000 in woners, dat wel de grootste bouw plaats van Zuid-Holland beheert, is niet in staat een noodzakelijke en desnoods provisorische sociaal-cultu rele voorziening te realiseren. De be woners zijn ondanks de politieke uit latingen, sinds Januari 1974 in de steek gelaten." In een brief (29 oktober 1974) zegt de WESP aan burgemeester en wet houders: "In het PvdA-manifest "Op roep aan onze stadgenoten" dat is uitgegeven met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen staat het volgende: "De PvdA-wethouders ple gen overleg met de wykcomité's en hun maatschappelijke organisaties over de uitvoering van hun beleids programma's en de noodzakelijke aanvullingen daarop. Met de betrok kenen wordt overleg gepleegd over de wenselijkheid van de wijkbouw- projeoten. Wij vragen ons af wat het college met "het inschakelen van de bevolking" bedoelt. Gezien de wo- ningbouwactiviteiten is een progres sie te verwachten van de bevolkings aanwas in de komende twee Jaar. De algemene voorzieningen voor deze mensen zijn momenteel de volgende: één busverbinding, twee brievenbus sen, twee telefooncellen, één nood- winkeltje en een supermarkt, één postagentschap, twee bankagenturen, één peuterspeelzaal, één doktersprak tijk, één spreekuurruimte van Inter - kruis, één tamdartspraktijk, enkele zandbakken, enkele speelweidjes, een wijkblad, een Hulp- en Adviescen trum, één ontmoetingsruimte, één scholenaula en een wijkpark." De opsomming van de bestaande algemene voorzieningen noemt men "misschien cynisch, maar we bedoe len ermee aan te geven hoe slecht het er in de Merenwijk voorstaat." Op deze brief is geen antwoord geko men en een interpellatie van het raadslid Bosch (CDA) over dit geval werd afgewezen. Geregeld hebben de buurtvereni ging De Horsten, als ook de WESP er op aangedrongen een full-time opbouwwerker voor de Merenwijk aan te stellen. De laatste keer was dat eind augustus vorig Jaar. Het rap port: "In haar vergadering van 31 oktober was de raadscommissie van oordeel dat de Merenwijk zeker een wijkopbouwwerker nodig had. De commissie vroeg B. en W een voor stel aan de raad voor te léggen. Tes selaar zegde dit toe. "De buurtvereni ging was verheugd en zette meteen een stencil in elkaar voor de buurt, waarin werd gevraagd een profiel te schetsen voor de nieuwe man. Daar kwamen slechts vijf antwoorden op binnen (Dijkstra: "Als er niks ge beurt in de wijk, is de mate va nge- interesseerdheid erg klein. Vroeger was 80% aanwezig op bijeenkomsten, een soort union sacré"). CRM en de gemeente zaten intus sen stil, volgens het rapport. In de cember bleek dat CRM eerst de sub sidie zou mogen toewyzen en daarna zou pas de gemeente een beslissing nemen. Een telefoontje naar CRM le verde precies het omgekeerde op. En de conclusie van het rapport is dat er sprake is van een "falend beleid, of beter nog: geen beleid. Zelfs positieve adviezen van de raadscommissie met een duidelijke toezegging tot besluit vorming worden door het college niet uitgevoerd. PAUL WOLFSWINKEL 1 LEIDEN Deze week is in Lei den een nieuwe woonruimte ver orde - ning' van kracht geworden. Deze ver ordening bevat de spelregels waar- vaan het gemeentelijk Bureau Huis vesting en de woningbouwvereni gingen zich moeten houden bij de registratie van woningzoekenden, het toewijzen van woningen en het verlenen van woonvergunningen. De vorige verordening dateerde van 1967. Een wijziging, waarvoor in het Ver leden door organisaties van werken de jongeren nogal wat actie is ge voerd, is de verlaging van de registra tie-mogelijkheid voor alleenstaanden tot een vereiste leeftijd van achttien jaar. Zij kunnen als "urgent" wor den ingeschreven op hun 24ste (was 30). Dat geldt ook voor echtparen of aanstaand huwenden, die in het verleden samen vijftig jaar oud moesten zijn, maar waarvoor nu geldt, dat slechts één der echtelieden de leeftijd van 24 moet hebben be reikt. Verder komen, ongeacht de leeftijd, echtparen, die twee jaar gehuwd zijn, voor een urgentie-be wijs in aanmerking. Een echtpaar wordt dan als "urgent" geregis treerd, wanneer het inwonend is, of zelfstandig woont in zg. "benarde omstandigheden" (bijvoorbeeld met twee personen op één kamer). of zelfstandig woont in een woning met een maandhuur van minder dan ze ventig gulden. Voor alleenstaanden geldt als eis, dat ze inwonend zijn. Voor een urgentie-bewijs kunnen Bijtijds besteld, op tijd geleverd. Ook voor aanvullende boeken van uw boekenlijst! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 LEIDEN - TELEFOON 071-42441 verder echtparen en alleenstaanden in aanmerking komen op grond van een medische indicatie, of personen, die op last van de gemeente of op grond van een rechterlijk vonnis of door officiële bedrijfssanering hun woning moeten ontruimen. In alle gevallen geldt dat men, om vooreen bewijs van inschrijving in aanmer king te komen, in Leiden woonach tig, dan wel aan Leiden econo misch gebonden moet zijn. Ook men sen die willen "doorstromen" (van een goedkopere naar een duurdere woning) kunnen in bepaalde geval len worden geregistreerd. Voor het ingebruiknemen van een zelfstandige woonruimte is een woon vergunning vereist, met uitzondering van woningen met een kale huur van 375 gulden of meer per maand of met een kale koopprijs van 120.000 gulden of meer. Evenmin hoeft men een woonvergunning aan te vragen voor woningen met een koopprijs tussen de 100.000 en 120.000 gulden, mits men ingezetene van of economisch geboden aan Leiden is. In de overige gevallen moet wel een woonvergunning worden aangevraagd en bij de toewijzing daarvan gelden de volgende normen. Voor huurwoningen met een bru to maandhuur tot en met zeventig gulden komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentie- bewijs of bewijs van inschrijvingen wier bruto-maandinkomen niet meer bedraagt dan 2000 gulden. Voor woningen met een bruto maandhuur van tussen de zeventig en 275 gul den komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentiebe- wijs, of een twee-of meerkamerwo- ning in Leiden achterlaten in de zelfde huurklasse en wier bruto maandinkomen niet meer bedraagt dan 2000 gulden. Bovendien moeten ze voldoen aan de bezettingsnormen, die door de ge meenteraad als volgt zijn vastge steld: 1 of 2 kamers voor een al leenstaande of echtpaar; drie of vier kamers voor een echtpaar, a.s.echt paar of echtpaar met één of meer kinderen; vijf kamers voor een echtpaar met drie of meer kinde ren; zes kamers voor een echtpaar met vier of meer kinderen; voor drie kamers op een vierde woonlaag zonder lift kunnen ook alleenstaan den van 27 jaar of ouder in aanmer king komen. Voor huurwoningen met een bruto maandhuur vanaf 275 gulden tot de huurprijsgrens van 375 komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentiebewrijs of een twee-of meerkamerwoning in Leiden achterlaten en voldoen aan de bezettingsnormen. Voor koopwoningen beneden de koopprijsgrens van 120.000 gulden wordt altijd een vergunning ver strekt aan de eigenaar, die als eerste een nieuw gebouwde woning in ge bruik neemt; aan de eigenaar van de woning, die laatstelijk voor zijn rechtsvoorgangers werd bewoond en aan de eigenaar van een woning, die laatstelijk verhuurd was. In alle gevallen geldt dat men in Leiden moet wonen of economisch gebon den aan Leiden moet zijn en voor de laatste categorie bovendien, dat de grootte van het gezin in redelijke ver houding staat tot de woning. Afwij zingen op deze laatste grond worden aam de Huisvestingscommissie voor- rijn 24 hoek burgsteeg leiden 071—34671 Er wonen in de Merenwijk totaal 9500 mensen; binnen korte tijd zullen er dat 18.000 zijn. De WESP. bij monde van voor zitter Dijkstra (foto boven "Ik vind het wat goedkoop, icat gezocht, dat men plotseling een bijeenkomst wil gaan beleg gen in het stadhuis, nadat wij met ons rapport Merenwijk halverwege" zijn gekomen." De WESP heeft al vier jaar ge ijverd voor voldoende mogelijkheden voor de bewoners voor hun ontspanning. Tot nu toe nauwelijks een resultaat. Op de foto links onder een stukje "oude" Merenwijk LEIDEN Voor een tweetal ge bieden in de Leidse binnenstad zal de gemeenteraad op voorstel van B. en W. een zg. voorbereidingsbesluit nemen. Op de eerste plaats geldt dit voor het gebied tussen Noordeinde, Rapenburg. Groenhazengracht en Witte Singel. Het besluit is nodig, „teneinde ongewenste ontwikkelin gen te kunnen tegengaan", aldus B. en W. In dit gebied zijn of worden verschillende panden te koop aange boden. Om B. en W. het juridische middel te geven om vergunningen voor ongewenste bouwplannen te weigeren, moet er een bestemmings plan van kracht zijn. Daarvoor is een voorbereidingsbesluit nodig waar mee aangegeven wordt dat binnen een jaar een bestemmingsplan ge reed zal zijn. Het tweede gebied, w meenteraad binnenkort een voor bereidingsbesluit gaat nemen is dat tussen Hooigracht en Herengracht. B. en W. willen dit gebied spoedig aanpakken en er de woonfunc tie sterk bevorderen. De laatste ja ren zijn de woonfunctie en de kwali teit van de woningen in dit deel van de binnenstad sterk achteruit gegaan, terwijl er zich tal van bedrijven ves tigden, die ten dele sterk aan het uit breiden zijn. Aanpak van dit gebied op korte termijn is gewenst omdat in de jaren 1976/1977 bijna alle huur contracten aflopen, die de gemeente als eigenaresse heeft gesloten voor gedeelten van de voormalige Zaal berg- en Van Wijkgebieden tussen de Uiterstegracht en de Vestestraat. Verder is het voorbereidingsbesluit ook noodzakelijk in verband met de toekomst en toestand van de negen- tiende-eeuwse hofjes in het gebied. LEIDEN Naar aanleiding de voorgaande bezuinigingstendens die op allerlei fronten valt waar te nemen, heeft zich in Leiden een ini tiatiefgroep gevormd die de oprich ting van 'n comité voorbereidt om te protesteren tegen deze bezuiniging in de collectieve sector en met name in het welzijnswerk, onderwijs en in de gezondheidszorg. zitting hebben, willen hard nekkige geruchten dat volgend jaar de bezuinigingen vijf procent van de begroting van dit jaar zullen be dragen. De initiatiefgroep stelt zich voor dat het op te richten comité zo wel plaatselijk als landelijk zijn stem laat horen. De eersste verga dering van het comité zal zijn op woensdag 6 augustus, 's avonds om acht uur, in het Leidse Volkshuis aan de ApothekerSdijk. Wie bepaalt nu welke mensen, die aan de normen voldoen, uiteindelijk in een bepaalde huurwoning terecht komen? Voor de woningen van de Leidse Woningstichting is dat de ge meente; voor particuliere huurwo ningen de eigenaar. Voor woningen van woningbouwverenigingen met een huur tot en met zeventig gulden per maand bepaalt de woningbouw vereniging wie er in aanmerking komt: huurwoningen van zeventig tot 375 gulden per maand worden voor 75 procent op voordracht van de gemeente toegewezen en voor25 procent op voordracht van de wo ningbouwvereniging. Opschuivingen binnen het verenigingsbestand van de corporaties worden buiten de tel ling gehouden. LEIDEN Dit is het nieuwe ontwerp van het flatgebouwdat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zal laten neerzetten aan de Rijnsburg er sing el. aan de achterzijde van bioscoop Luxor, fen tegenover molen De Valk). Het ontwerp is gewijzigd, nadat tegen een vorig plan bezwaren waren ingediend door omwonenden, de Adviesraad voor de Binnenstad, terwijl ook een aantal raadsleden er niet gelukkig mee was. De Adviesraad heeft zijn bezwaren gehandhaafdde meer derheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vindt dat B. en W. nu wel een bouwver gunning moeten verlenen. In het nieuive ontwerp zijn zes appartementen (tesneuvelder reste ren er nu nog dertig. De kale huren worden op dit moment geschat op tussen de 140 en 190 gul den per maand. De ruimte direct op de begane grond is gereserveerd voor kantoren. De bouw kan beginnen, zodra B. en W. vergunning hebben verleend. De bouwtijd wordt geraamd op één jaar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3