Billie Jean King krabbelt terug van rand van afgrond Betalingen Hollanders winnen eerste race Lord Easter op Duindigt weer de 'oude' Amerikaanse feministe dolgelukkig na zege op Evert Lange partijen in tennistoernooi van Leidsche Hout Friezen na eerste dag Kaagweek 9.25 achterstand DONDERDAG 3 JULI 1975 SPORT PAGINA i: ADVERTENTIE LONDEN Billie Jean King (32) was na het bereiken van de finale, teruggekrabbeld van de rand van de afgrond, in alle staten. En toch heeft zij zich in haar lange Wimbledon-carrière al vijfmaal de kroon op het hoofd geplant. Zij leek een blijspel op te voeren in de perskamer temidden van de vele journalis ten Zij lachte en giechelde aan een stuk door, voortdurend frunnikend aan haar slecht zittende rose broekpak. Door Piet Kienhui's „Oh mensen, een van de gelukkigste partijen die ik ooit heb gespeeld", kraaide zij. „Praat mij er niet van", riep zij theatraal uit, hevig schuddend met haar weelderige afro-kapsel, terwijl haar ogen achter de grote brilleglazen wilc! door haar hoofd rolden. „Wat gaat er in zo'n partij tegen Evert niet allemaal door je hoofd", herinnerde zij zich. „In die laatste set toen ik toch bijna 0-4 achterstond, dacht ik plotseling: veronderstel dat het 0-6 wordt. Wat een afgang en dan je laatste Wimbledon. Tevens dacht ik: wat een geluk dat het de laatstq. keer is. Want heus, ik - kom niet meer terug. Oh nee, ik moet er niet aan denken. Maar (een knuffelende beweging makend) hemel, wat houd ik van dat center-court. En dan dat terugkomen tot 3-3: Ohhhh!" Vandaar dacht ik eerst dat alles tegen me was, de baan, de wind, de zon, het publiek, maar toen won ik toch! Of ik ook voor de zesde keer zal gaan winnen? Zover ben ik nog helemaal niet. Ik ga me twee dagen opsluiten in mijn kamer en kom er alleen uit om te oefenen. Oh, wat heb ik al getraind voor dit Wimbledon: op lobs en drop-shots, terugrennen, opzijrennen. En dan die zwakke knieën van** me vreselijk! Ja, ik was erg nerveus voor deze partij, ik dacht overal Lachend en zwaaiend naar iedereen verliet Billie Jean, nu al een legendarische figuur op Wimbledon, het beroemde park, in-gelukkig. Omdat zij de twaalf jaar jongere Chris Evert had onttroond. Begrijpelijk Inderdaad wel begrijpelijk, omdat het er in het begin van dit enerverende duel op het zinderende center-court helemaal niet naar uit had gezien, dat de Amerikaanse feministe opnieuw voor een sensatie zou zorgen. De eerste set verloor zij vrij kansloos met 6-2, veel minder tegenstand biedend dan twee dagen geleden Betty Stove. Na 2-1 moest zij die service prijsgeven omdat haar anders zo sterke netspel onvoldoen de was. Chris Evert passeerde koelbloedig en haarscherp en tot slot vloog een volley van Billie uit. Deze doorbraak besliste de set. Billie King probeerde zoveel moge lijk haar krachten te sparen en het ritme van haar tegenstandster te ontregelen door lang te treuzelen na e'k punt. Zij wist dat zij het vooral van de aanval moest hebben, maar steeds dreigden dan de scherpe passings van haar jonge tegenstand ster of de verraderlijke lob. Maar halverwege de tweede set werd Juist Zo'n half mislukte lob Chris Evert noodlottig. Hy werd weggesmasht, hetgeen de doorbraak betekende voor 2-3, waarna Billie beide sets precies gelijktrok met eveneens 6-2. Redding In de beslissende set leek de jeugd het echter toch te zullen winnen. Het werd 0-3 en 15-40 voor Evert op de service van King, die nog steeds twijfelde tussen achter in blijven of naar het net gaan. Zij redde de game echter met een fraaie lage volley en greep de service van Evert met een geweldige rush op een bal vlak achter het net (2-3). En toen ging Everts grootste wapen haar in de steek laten: de lob zeilde steeds te kort omhoog en King smashde opgelucht naar drie gelijk. Chris Evert stribbelde in haar volgende service-game nog lang tegen, maar toen het 4-3 werd voor King was het een koud kunstje voor de doortrapte Wimbledon-speelster om toch naar de zege te gaan. Op het tweede matchpunt kreeg Billie King bijna op miraculeuze wijze een diepe drive als lob terug en Evert schrok daar zo van, dat zij prompt de smash royaal buiten de lijnen sloeg. Billie slingerde haar racket weg en bracht beide handen naar het hoofd. Voor de negende maal had zij de eindstrijd van Wimbledon bereikt. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK Dames enkelspel, halve finales: Passbender <WDld> 89. 26. 63, Evonne Goolagong (Aus)Mar- 63, 63, DowdeswellStone (Rhod- garet Court (Aus) 64, 64, Billie Aus)Crealy-Pili Aus-Joe) 98, 3—6, 4—6, 9—8, 6—4. Juergen Pohmann-Juergen «c/Jamovec (Joe) 6-4, 6-4, Derde ronde: Margaret Court- Riessen <Aus-VS>Joyce Hume/ Cramer (GB-ZAfr) 64, 62. Metreveli/Olga Morozava (Sov) Lewis/Glynis Coles <GB) 6—3. 61, 1, Hewitt/Rosie Casals (Zaf/VS) Case/Francoise Durr (Aus/Fra) 6 4, 2—6, 6—4. ADVERTENTIE Ongelijke strijd Vrij spel De andere halve eindstrijd tussen Margaret Court (driemaal Wimble - don-kampioene) en Evonne Craw- ley-Goolagong (een Wimbledon-ze- ge) was veel minder opwindend. Daarvoor was de strijd tussen de 32-jarige Margaret, moeder van twee kinderen en de pas getrouwde 23-jarige Evonne toch veel te ongelijk. Het werd tweemaal 6-4. De fraaie, atletische Evonne speelde, zoals gewoonlijk, volkomen onbevan gen, met schitterende souplesse en vloeiende slagen, waarbij vooral haar backhand-drives van grote kwaliteit waren. Margaret Court daarentegen bleek ook nu, zoals meestal in het verleden, mentaal kwetsbaar. In totaal sloeg zij tien dubbele fouten en in de eerste set verspeelde zij een voorsprong van 2-4. In het gemengd dubbelspel is Betty Stove samen met de Australiër Alan Stone zonder te spelen in de kwartfinales gekomen doordat Ro che en Billie King in verband met hun kansen in het enkelspel zich lieten schrappen. In het jeugdtoernooi verlopr Olaf van de Wildenberg uit Goirle al zijn eerste partij met 6-4, 6-1 van de Amerikaan Ben McKown. De gezinskaart geeft nogal wat aank loop bij Opa en Oma Spoor. Logisch, een gezinskaart kost maar f50,- per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag. Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f 50,- heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om eens 'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. DEN HAAG —Wie wil weten kan voor een course altijd bij trainer pikeur Rees v.d. Lubbe terecht. Dit maal werd geinformeerd naar de konditie van Lord Easter. Een dra ver, die in zijn jonge jaren grote verwachtingen wekte, maar eenmaal geforceerd de prijs voor zijn inspan ningen moest betalen. De Lord, ei gendom van Herman Lancee jr., was gistermiddag op Duindigt weer helemaal de oude. Hij won op min der dan vier benen in knappe km. tijd van 1.23.1 en verbeterde daar mee zijn km, rekord met een volle sekonde. De Lord bracht voor de hardnekkige vertrouwelingen de mooie beloning van tien voor één. In het overige drafwerk deden de meeste favorieten hun plicht. Daartoe behoorde o.a. Mike H - Manza Bui tenzorg - Larens Abaka en Nok. Op merkelijk was de verrichting van Lu- kie B, die, sinds hij wordt gestuurd door trainer Piet Smit. vele sekon- den van zijn km. rekord heeft af geknabbeld. Gisteren kwam de ruin met zijn km. tijd van 1.19.7 over 1600 m. op de Europese élite-lijst te staan. By de volbloeds maakte Lismo- ra met een afgetekende overwinning voor Denish Delight zijn klasse waar en was Patrick heer en meester ge durende de 2600 m. die de ren over de King's Eagle-prijs telt. Ina Schwarzkachel, dit seizoen nau welijks op de voorgrond tredend, won in de laatste ren van het ma tig bezochte middagprogramma met Joeri. Een overwinning die alleen van betekenis was voor de totalisa- torklanten, aangezien Chivas Regal, buiten weddenschappen lopend, tot winnaar werd verklaard, omdat Joe ri en Ina in het laatste rechte eind van hun lijn waren afgeweken. Arnhemprijs 2040 m: 1. Lord Eas ter (R. v. d. Lubbe) 2.49.5 1.23.1, 2. La Petteviniere, 3. Mike Areta. Winn 10,20 pl 3,- 2.50 2,10 kopp 102,90 trio 752,40. Ankeveenprijs 2120 m: 1. Mike H (C. Laarman) 2.59.9 1.24.9, 2. Kar- mano, 3. Nenuphar. Winn 2,- pi 2,30 2.50 kopp 6,10. Aduardprijs 1600 m: 1. Lukie B (P. Smit) 2.07.5 1.19.7, 2. Kind Bui tenzorg, 3. Kingston Again. Winn 2,30 pl 1,30 5,20 1,80 kopp 66,40 trio 465,30. Ambition's Girlprijs 1800 m (ren) 1. Lismore (Ire) (J. Smith) 1.58.7, 2. Danish Delight (Ire) 3. Iraq (Ire) Winn 2,10 pl 1,20 1,40 2,40 kopp 3,10. Avergeestprijs 2040 m: 1. Lou Hag- heweyde (C. DE Leeuw) 2.44.2 1.20.5 2. Keino, 3. Iliona Marijke. Winn 6,80 pl 1,60 1,50 1^0 kopp 8,80 trio 228,90. King's Eagleprijs 2600 m (ren): 1. Patrick (Mej. R. Schwaerzkachel) 2.55.4, 2. Woodfeet's Hope, 3. Sainte Nitouche (Ire). Winn 2,20 pl 1,10 1,30 1,30 kopp 1,90. Amstelveenprijs 2100 m: 1. Man za Buitenzorg <W. Duivenvoorden) 2.50.1 1.21.3, 2. Iduna J., 3. Val de Vrie. Winn 1,30 pl 1,10 1,30 1,60 kopp 4.- trio 57,-. Alkmaarprijs 2120 m: 1. Larens Aba ka (A. Nieuwenhuizen) 2.54.1 1.21.4, 2. Karol Hagheweyde, 3. Iris du Coq d'Or. Winn 2,20 pl 1,30 1,40 kopp 3,60. Lilyan Hawkprijs 1900 m (ren)1, Chivas Regal (J. Smith) (buiten weddenschappen), 2. Joeri (terug gesteld naar 2e plaats) 2.04.8, 3. Notre Cherie. 4. Heros. Winn 5,80 (Joeri) pl 2,20 2,90 2,60 kopp 49,30, trio 329,80. Apeldoornprijs 2000 m: 1. Nok (J. Hendrikx) 2.49.8 1.24.9, 2. Nolivyr Alkestis, 3. Nesstar Dear. Winn 3.20 pl 1,90 1,80 1,60 kopp 6,50. Totalisatoromzet: 311.258. LEIDEN "Je zal zo'n partij aan het eind van de middag plannen, dan zit je natuurlijk wel goed fout" zei gisteren Kiki Oost toen zij rond half één van de baan stapte met de winst, 7-5, 6-7, 6-3, op mevr. T. Graaff. Vanaf half tien in de mor gen hadden zij en haar tegenstand ster de baan bezet gehouden voor hun marathon- duel. Een bewijs van Juiste taxatie van de kracht van de tegenstandster en van eigen kun nen dat Kiki Oost, de wedstrijdleid ster, juist deze partij 's morgens op het dagschema zette van het tennis toernooi van de Leidsche Hout. Er waren gisteren overigens nog meer lange partijen. Partijen, waarin "ze kere" verliezers nog terug kwamen naar winst. Bijvoorbeeld het heren- cubbelspel C tussen Stokkermans/ Grimbergen en Vonk/Randall. Laatst genoemde bewees dat hij niet alleen goed kan ijshockeyen (coach-speler van Vredestein) maar ook het rac ket behoorlijk weet te hanteren. Stokkermans/ Grimbergen, toch een geroutineerd C-dubbel, kwamen in grote moeilijkheden, 3-6, 6-2 en 5-2 voor Vonk/ Randall. Maar vechtlust en verbeten volhouden gaf hen toch nog de winst, 7-5. Een ander span nend dubbel was die tussen de ASC- moot Hins/ De Water en Sinke Schuudering. Laatstgenoemde won nen met 7-5, 4-6, 6-4. Een man, cie ln de planning voor problemen gaat zorgen is Bas Ploos van Amstel. Gis teren bleef hij zowel in het heren- dubbel C als in het herenenkelspel C overeind. In het enkelspel klopte Ploos van Amstel, Hop (6-1, 6-4) en in het herendubbelspel had hij met partner Erik de Boer nog minder tijd nodig om het duo Basters Guyt aan de kant te zetten, 6-1, 6-1. Rob Stam, no 1 geplaatst in het heren- enkespel C schaakte zich tegen Van der Meer naar een onbedreigde 6-3, 6-1 winst. Stam dient zich echter goed te prepareren op de partij in de halve finale, waarin hij zeer waarschijnlijk te maken zal krijgen met Erik Wong Ghun. De jonge Su rinamer verloor gisteren weliswaar met 3-6, 2-6 van Hans Keizer, maar dat was in B. In C is hij tot dus ver op imponerende wijze aan de goe de kant van de score gebleven. Wis- brun verloor kansloos van hem met 6-1, 6-2. In het damesenkelspel -B won Ineke van der Meer in een goe de partij in drie sets van Maureen Meijer, 6-1, 1-6, 6-2 en bleef mevr. Hamming met 6-4, 6-4 in de meer derheid tegen mevr van Dijk, dank zij vooral een sterke forehand. Bij de dames in de C- categorie kwam Mia Smit geen moment in gevaar tegen Marjan Heemskerk, die wat loopwerk betreft een voorbeeld kon nemen aan haar oudere rivale. FRANK BONTE WARMOND De Hollandse re genboogzeilers hebben op de eerste dag van de 55ste Kaagweek in de serie wedstrijden tegen de Friezen duidelijke voorsprong genomen. Onder aanvoering van Hein de Goederen (1) en nummer twee, teamleider Bouwvan Wijk, zeilden de Hollan ders de Friezen op een achterstand van 9.25 pnt. Al direct na de start van de eer ste race - in totaal zullen er vier worden gevaren - bleek weer eens dat de Hollanders met zacht weer, nog altijd het best uit de voeten komen. De Goederen en Van Wijk lieten het veld al in .het eerste kruis- rak achter zich en bouwden de voor sprong vervolgens rustig uit. De overige tien deelnemers (Hol land en Friesland kwamen met ploe gen van zes op het water), bleven daarentegen dicht bij elkaar. Harrie Amsterdam (Friesland) werkte zich na het tweede rak aan kop van de grote groep, maar viel kort daarop ver terug. Een mankement aan de fokkeval was er de reden van dat Amsterdam alle gedachten aan een achtervolging moest laten varen. Ge desillusioneerd gaf hij aan het eind van de eerste ronde op... Nadat Amsterdams "Wilde Rakker" van het water was verdwenen, wierp De Vries zich al spoedig op tot de verdediger van de Friese eer. De Vries, na de start in een zevende positie verzeild geraakt, liep met zijn provinciegenoten Jack de Wilde en Ulrich Jager naar de kop van het veld en zette op zijn beurt een achtervolging in. Zonder succes ech ter. Wel mocht De Vries na afloop een derde plaats koesteren, maar de achterstand op de twee Hollandse leiders bleek alleen maar gegroeid en bedroeg aan de finish ruim drie minuten. De Hollanders slaagden er zelfs in ook de vierde plek nog te bemachti gen. De Groot werkte zich in de laatste twee rakken langs De Frie zen De Wilde, Jager en Donker en hield zijn kleine voorsprong tot de meet vast. De meest ongelukkige Hollander was gistermorgen ongetwijfeld Jan Metzelaar. Druk bezig een snel opge lopen achterstand ongedaan te ma ken werd Metzelaar, reglementair, door Harrie Amsterdam in het riet gemanoeuvreerd. Een elfde en voor laatste plaats voor Metzelaar was het resultaat.... Harrie Amsterdam - die tijdens de seriewedstrijden de finish dus niet bereikte - nam bij de indivi duele regenboogstrijd knap revanche. In een veld van dertig regenbogen bleek Amsterdam - nu met een goe de fokkeval- de snelste, op de tweede plaats gevolgd door de "Me teoor" van Tinga. Hein de Goederen kwam nu tot een derde plaats. Bouw van Wijk legde beslag op de vierde plek en Jan Metzelaar eiste de vijfde plaats voor zich op. Bij de Schakels is de winnaar van gisteren pas vanmiddag bekend geworden. De jury van aankomst zag Oort als eerste finishen. Barn- hard meende dat zijn "Barney" die eerste plaats verdiende Egon Rolf van den Baumen bijna onverslaanbaar op de Kager- plassen slaagde er dit keer niet in een ereplaats bij de Valkenzeilers te veroveren. Maarten Stomp en Prins bleven de "meester" de baas. Holland-Friesland teamwedstrij den regenbogen: 1. De Goederen (H), 2. Van Wijk (H.. 3. De Vreis (F), 4. De Groot <H), 5. Donker (F), 6. Jager (F). De Wilde (F), 8. Booy (H), 9. Van Staveren <H), 10. Ter Beek (F), 11. Metzelaar (H). Stand: 1. Holland 34 3/4 pnt.,- 2. Friesland 44 pnt. 470: 1. Neeleman, 2. Hoynk van Papendrecht. Yngling: 1. Heukens- feldt-Jansen, 2. De Heus. Spanker: 1. Rietdijk, 2. Frankema. Schakel: 1. Oort, 2. Barnhard (onder pro test). FJ: 1. Schottmans, 2. Hofland jr. Vrijheid: 1. Thomas. 2. Krol. Stern: 1. Nagel, 2. Kuijpers. OK: 1. Van de Hogen, 2. Ris. Solo A: 1. Van Helvert, 2. Doedijns. Jeugdboot A: 1. Van Goeverden, 2. José Tijssen. 12 Voetsjollcn A: 1. Van Asselt, 2. Mevr. Plantinga-Tims. Ca det: 1. Mark Drontman, 2. Arthur ■van Berge Henegouwen. Valken: Stomp, 2. Prins. Randmeer: 1. Vis ser, 2. Kamermans. Regenbogen: 1. Amsterdam. 2. Tinga. 16 m2: 1. Breur, 2. Van de Kooy. Laser: 1. Wulffers, 2. Zwart. Olympia Jol: 1. Wesselman, 2. Schlieker. Pampus: 1. Neeleman, 2. Van Baaien. Solo B: 1. Bayer, 2. Van Senden. Jeugdboot B: 1. Van Eek, 2. Alkemade. 12 Voels- jollen B: l. Croon, 2. Mevr. San- ders-Pelger. de Tandem- Tour

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13