Zoetemelk: "Ik schrok toen ik de tijden zag.." "WEL DE GOEDE FIETS, NIET DE GOEDE BENEN" Bruessing wint opnieuw in de Avondzesdaagse Tour in cijfers Slechtste tijdrit uit loopbaan DONDERDAG 3 JULI 1975 SPORT PAGINA 11 MERLIN PLAGE Lang voor Merckx aan zijn onvergelijkbare prestatie in de tijdrit begon zijn Gerard Kamper en Ger Knete- mann leider in het klassement geweest. Het Nederlandse tweetal profiteerde van hun lage start nummers, een uitvloeisel van hun lage plaats in het 1 Kamper, die slechts een hand vol renners voor zich had zien ver trekken, wist net als Knetemann, dat zijn toppositie niet blijvend kon zijn. "Het gebeurt mij vaak dat ik aanvankelijk redelijk hoog sta omdat ik niet zo'n slechte tijd- rijder ben". Op dat moment vloog Knetemann over de streep en kort daarna werd bekend ge maakt dat Knetemann de snelste tot dit moment was. "Kijk", zei Kamper, "Het schip begint al te zinken en zo gaat het altijd. Eerst komt er een beetje water binnen en zak je langzaam, maar als de goede komen en de boot geleide lijk vol water zit, ga je razend snel omlaag". De meesterknecht van Frisol, een semi prof eigenlijk, heeft daar geen moeite mee. "Ik ben blij een redelijke tijd te hebben gemaakt, al was het alleen maar voor het ploegenklassement. Dat is mijn werk. Ik heb geen illusie ergens kopman te kunnen zijn en sprin ten kan ik niet. Dus moet je je positie wel aanvaarden. Ik vind dat nie erg. Ik doe twee dingen tegelijk en dat kan niet. Ik heb mijn eigen zaak en daar werk ik keihard voor. In de periode voor de Tour heb ik werkdagen ge maakt van zeven tot elf en daar tussen heb ik nog een beetje ge traind. Dit wielrennen zie ik eigen lijk als publiciteit voor mijn werk en dan mag je op niet meer re kenen dan ik als wielrenner krijg". Knetemann wist ook dat zijn positie maar tijdelijk was. "Ik heb een goede fiets, speciaal hier voor meegenomen, maar ik heb de goede benen niet voor vandaag. Dit is voor de verschrikkelijk sterke jongens, de rouleurs, de doorstampers. Meer voor Merckx dan voor Moser en nog minder voor Knetemann". Cees Priem vond zich na zijn rit op een verrassend hoge plaats terug. "Dat kan helemaal niet", riep de Zeeuw uit. "Ik heb wel hard gereden, alles gedaan om snel te zijn vandaag, maar gister avond heb ik eigenlijk te veel ge dronken. Wij hadden feest met champagne op de overwinning van Smit. Onbegrijpelijk, of mis schien is het juist wel goed ge weest". Het Frisolfeest van dinsdag avond is overigens het kortst bij gewoond door Hennie Kuiper, die op tijd naar bed ging en ook in de tijdrit de voorman was van een ploeg die opnieuw sterk voor de dag kwam. Reden voor een feestje was er ook omdat na zeven wedstrijdda gen in de Ronde van Frankrijk Theo Smit boven aan de lijst van de Nederlandse geldverdieners staat. Met de overwinning van dinsdag bracht Smit 5225 franken (ruim 3000 gulden) in de kas van Frisolploeg. De sponsor deed voor de dag-overwinningen van Priem en Smit ook nog eens 4500 gulden in de pot waaruit de ren ners na de tour kunnen delen. De meest regelmatige van de elf Nederlanders in de ronde van Frankrijk was Gerben Karstens die van proloog tot tijdrit in Mer lin steeds (een vrij kleine) prijs reed en op een totaal van 1370 franken kwam. Fedor den Hertog kreeg dinsdag de premie voor de meest elegante renner, groot 400 franken. Gisteren verdiende hij in de tijdrit zijn eerste echte geld, zestig franken. De nationale ranglijst ziet er wat betreft de verdiensten, als volgt uit (bedragen in franken)1. Smit 5225, 2. Vianen 2850, 3. Priem 2500, 4. Zoetemelk 1550, 5. Karstens 1370, 6. Kuiper 690. 7. Knetemann 600, 8. Den Hertog 460, 9. Kamper 40, Prinsen en Ko ken verdienden nog geen prijzen. MERLIN PLAGE Merckx de geweldige heeft Merlin Plage opnieuw niet verlaten zonder gele trui. Drie jaar geleden, toen de Tour voor het eerst in de badplaats in de Vendee kwam, ontnam Merckx Cyri'lle Guimard, via een ploegentijdrit, het leidershemd. Gistermiddag scheurde hij het gouden habijt" van de schouders van Francesco Moser. Merckx-de-geweldige hijst zich weer in het geel. De Italiaan, leider sinds het voor spel van Charleroi met het minimale van twee seconden, moest in zestien kilometer tijdrit 33 seconden prijsge ven op de ontketende wereldkam pioen Op het circuit langs de kust, waar 'een tamelij'k straffe wind gun stig voor de renners waaide, bereikte Merckx het onwaarschijnlijk hog* ge middelde van meer dan 49 kilometer per uur, terwijl zelfs zijn naaste con current Yves Hezard niet boven de 48 km/u kwam. Moser, teruggevallen naar de twee de plaats in het klassement, aan vaardde zijn verlies als iets onver mijdelijks. Hij was geschokt noch ontgoocheld. "Merckx is hier sneller dan ik. Het kon niet anders of ik moest de trui kwijt raken. Maar ik had gedacht het verschil beperkt te kunnen houden tot ongeveer twintig seconden. Dat het meer is geworden, komt doordat ik niet gelukkig heb gereden. Voor de start had ik het idee dat mijn voorband te zacht was. Ik riep de mechacien, maar die ver telde dat alles in orde was. Op het moment dat ik vertrekken moest, was ik eigenlijk nog niet klaar. Mijn voet riempje zat niet goed vast en dat heeft tijdverlies opgeleverd. Maar ■wanneer alles wel goed was geweest, had ik hier ook niet van Merckx kun nen winnen." In de strijd van de top-twee uit het klassement hebben Hézard en Knudsen zich kunnen mengen, maar Merckx-"de geweldige" weer in geel niet Joop Zoetemelk, die aan de eind streep tot zijn schrrik ondervond de slechtste tijdrit uit zijn loopbaan te hebben gereden. Zoetemelk vertrok na de weinig betekenende Belg Wil- fried Wesemael, die maar een doel had, namelijk buiten bereik van Zoe temelk te blijven. Hij slaagde daarin volledig Zoete melk kon slechts zeventiende secon de goed maken van de anderhalve minuut die hem scheidde bij het vertrek. Verklaring Hoe was dat mogelijk? Zoetemelk moest zoeken naar een verklaring, maar kon nauwelijks verder komen dan de conclusie dat hij het niet wist. "Ik schrok toen ik de tijden zag, want ik had helemaal niet het idee slecht te hebben gereden. Ik dacht zelfs dat het tamelijk goed ging. Misschien is de vorm er niet. Mogelijk had ik nog meer gedaan wanneer ik op de hoogte was geweest van tijden en tussenty- Vier Leiderdorpers en drie Oegstenaren maken deel uit van de achttien man sterke groep zeilers, die Nederland van 9 t/m 17 juli zal vertegenwoordigen tijdens het wereldkampioenschap flying junior in Venetië. Van hen hebben de Leiderdorpers Aad en Jan van Vliet en Hans Schelling (vorig jaar tijdens het Europees kampioenschap in Enkhuizen negende) en Maar ten Tas zich rechtstreeks geplaatst. Tijdens selectiewedstrij den loerden Schelling en Tas tweede en de gebroeders Van Vliet derde. Zij krijgen daardoor de reiskosten vergoed. De O eg stg eestenaren Feiko en Onno Glastra van Loon en Frank Duijsens, die in Italië met de Nijmegenaar Jeroen Hoog akker zal varen, zullen niet in aanmerking komen voor een finan ciële bijdrage, aangezien zij zich niet wisten te plaatsen. Op de foto, genomen bij de Kaag sociëteit, v.l.n.r. Feiko Glastra van Loon, diens broer Onno, Aad van Vliet, Maarten Tas, Hans Schelling en Jan van Vliet Op de foto ontbreekt Frank Duij sens. den van anderen. Louis Caput heeft mij echter niets verteld. Aan de streep echter bleek hoe noodzakelijk het was om op de hoogte te zijn van wat anderen hadden gepresteerd." Blijft natuurlijk de vraag onbeant woord of Joop Zoetemelk nu der tiende in het klassement op drie mi nuten dan minder dan anderhalve minuut zou hebben vertoren. Na zijn zestien kilometer, die hij reed met hetzelfde verzet als Merckx en Mo ser. wais duidelijk dat hij geen inspan ning had gesohuwd. Hij leek veel meer uitgeput dan mannen als Knetemann, Priem, Den Hertog en Kamper, die allemaal zijn tijd hadden overtroffen. Slechts Kuiper, die zich met inzet van al zijn kracht naar de achtste plaats vocht, toonde hetzelfde beeld van vermoeidheid als Zoetemelk. De Nederlandse kampioen had ge probeerd voortdurend het grote ver zet te ryden. "Even maar", vertelde hij, ben ik teruggegraan naar de veertien, de nest heb ik op de dertien gedaan. Het kostte moeite, af en toe dacht ik dat het slecht ging, maar dan realiseerde ik mij onmiddellijk dat ik, als ik kon rondkrijgen toch hard moest rijden. Dat gaf mij de zekerheid dat ik een goede tijd zou maken." Kuiper had 's morgens, net als alle anderen het parcours ver kend. "Ik heb het goed gedaan. Er waren maar twee moeilijke bochten, maar ik durfde er toch niet te hard in te gaan. Die val van Priem in Charleroi speelde mij weer door mijn hoofd. Je kunt beter een paar se conden verspelen dan onderuitgaan." Voluit Eddy Merckx ging wel voor iedere seconde. Dit parcours, veel recht werk, hele stukken wind achter, een tamelijk zware zeelucht, was hem op het lijf geschreven. "Ik ging vol uit, zo hard mogelijk. Ik was uit op een revanche voor mijn nederlaag in Charleroi. Mij is in deze tijdrit ge bleken dat de conditie weer helemaal terug is. Het enige dat mij heeft ver baasd is dat sommigen, zoals Zoete melk. Thevenet en Pollentier zo veel tijd hebben verloren." Eddy Merckx trok na zijn 33e rit- overwinnang in de Tour zijn 88e gele trui aan. Met duidelijk zichtbare vreugde omdat hij zijn grote klap had gemaakt Zonder een schroom van aarzeling, omdat het leider zijn hem niet deert. "Integendeel", zei Merckx. "In alle ronden die ik heb gereden is de trui mij objectief gweest. Zo is mijn manier van koersen. Ik heb al tijd zo snel mogelijk in de trui willen zijn. Daarbij wilde ik mij revancheren voor de twee nederlagen in België." Damcongres in Hoogezand AMSTERDAM Op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond (KNDB) zal er op 9 augustus in Hoogezand na afloop van het KSH toernooi een internationaal damcon gres worden gehouden. De KNDB is tot dit initiatief gekomen, omdat eer der geplande congressen in Tiflis, na het kandidatentoernooi en in Am sterdam na het suikertoernooi wer den afgelast. Op het congres in Hoo gezand zal ook de voorzitter van de internationale dambond (FMJD) Rizzi aanwezig zijn. Een van de be langrijkste agendapunten zal zijn het in november gehouden kandida tentoernooi in Tiflis waar volgens de KNDB Koeperman ten om-echte als winnaar is aangewezen. De dam bond zal dan ook pleiten dat Koeper man, Gantwarg en Wiersma alsnog de strijd met elkaar zullen aanbinden om zodoende tot een echte winnaar te komen, die dan op zijn beurt weer wereldkampioen Si j brands mag uitdagen. Verder zal ter sprake komen de opvolging van FMJD- voorzitter Rizzi. De KNDB zal de hui dige bondsvoorzitter H. van de Vreug de voordragen voor deze functie. Gymnaestrada groot succes WEST-BERLIJN Al op de eer ste dag is gebleken dat de zesde gymnaestrada een commercieel succes wordt. De Berlijners zijn waarschijnlijk wakker geschud dooi de indrukwekkende openingsplech tigheid en de meeste avonden zijn uitverkocht. Tijdens de eerste dag ging de meeste belangstelling uit naar de groepen van Zuid-Afrika, Israël en Japan. Weinig minder in teresse was er 's middags in het Mommsenstadion, waar Nederland gedurende anderhalf uur on der meer de Berlijnse burgemees ter Schulze bekoorde met zes mas sale oefeningen. Vanavond treedt Nederland op in het ijsstadion. Piet van Leeuwen rukt op naar derde plaats De uitslag van de zesde etappe, een tijdrit over 16 kilometer, is: 1. Merckx <Bel-Lelangue) 19 minuten 33.38 seconden. 2. Hezard Fra-Caput 20.00.23, 3. Knudsen (Noo-Fontana) 20.03.45, 4. Moser (Ita-Bartolozzi) 20.06..48, 5. Danguillaume (Fra-De Muer) 20.18.92, 6. Thevenet (Fra-De Muer) 20.25.31. .7 Ocana (Spa-Sura) 20.26.28, 8. Kuiper (Ned-Liebregts) 20.29.35, 9. Pollentier (Bel-Schotte) 20 30.9,7 10. Knetemann (Ned-Caput) 20.31.66, 11. Ritter (Den-Bartolozzi) 20.32.71, 12. Hoban (Eng-Caput) 20. 38.93, 13. Priem (Ned-Liebregts) 20. 40.5,7 14. Poulidor (Fra-Caput) 20. 40.59. 15. Karstens (Ned-Stablinski) 20 43.08. 18. Den Hertog (Ned-Lie bregts) 20.47.38. 22. Kamper -Ned- Liebregts) 20.48.8.7 33. Zoetemelk (Ned-Caput) 21.04.06, 46. Vianen (Ned Caput) 21.17.94, 94. Smit (Ned-Lie bregts) 21.52.20, 111. Koken (Ned- Liebregts) 2202.01. 126. Prinsen (Ned- Liebregts) 22.19.57. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Bel 22 uur, 53 min en 39 sec, 2. Moser (Ita-Bartolozzi) op 31 sec, 3. Pollentier (Bel-Schotte op 1.09 min, 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 2.0,7 5. Van Springel (Bel- Schotte) op 2.32, 6. Poulidor (Fra- Caput) z.t-, 7. Gimondi (Ita-Ferretti) op 2.34, 8. Van Impe (Bel-Stablinski) op 2.50, 9. Battaglin (Ita-Fontana) op 2.53, 10. De Meyer (Bel-Schotte) op 2.54, 11. Hezard (Fra-Caput) op 2.55, 12. Knudsen (Noo-Fontana) op 3.03, 13. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.08, 14. Van Linden (Bel-Ferretti) op 320, 15. Godefroot (Bel-Schotte) op 3.22, 16. Danguillaume (Fra-De Muer) op 3.28, 17. Kuiper (Ned-Lie bregts) op 3.33, 18. Rottiers (Bel- Lelanque) op 3.40, 19. Karstens (Ned- Stablinski) op 3.41, 59. Priem (Ned- Liebregts) op 5.56, 62. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 8.38, 103. Kam per (Ned-Liebregts) op 8.42, 106. Via nen (Ned-Liebregts) op 9.15, 113. Smit (Ned-Liebregts) op 10.04, 119. Koken (Ned-Liebregts) op 10.17. PLOEGENKLASSEMENT 1. Caput (Hezard, Knetemann, Ho- ban) 1 uur, 1 minuut en 10.82 se conden, 2. Lelangue (Merckx, Jan- osens, Rottiers) 1.01.19.32, 3. De Mu er (Danguillaume, Thevenet. Ovion) 1.01.37.54, 5. Liebregts (Kuiper, Priem, Den Hertog) 1.01.57.30. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- 1. Schotte 68 uur, 46 minuten en 34 seconden, 2. Caput 68.47.51, 3. Le langue 68.48.30, 11. Liebregts 69.55.43. PUNTENKLASSEMENT 1. Van Linden (Bel) 148 punten, 2. Esclassan (Fra) 116, .3 Merckx (Bel) 106. ófr HWjB&tcfcUAlK L JULI- 8e ETAPPE-134 km DEN HAAG Juul Bruessing gaat de twaalfde Internationale wieleravond zesdaagse winnen. Geen van de overige tachtig amateurs, die de IWAZ betwisten, is immers in staat de Amstelvener enigszins te bedreigen. De derde rit, verre den rond de Haagse Betje Wolff- straat, maakte dat opnieuw duide lijk. Bijna speels vernederde Brues sing de concurrentie. Na zijn triomf in Leiden en een tweede plaats in Leimuiden boekte de 25-jarige ex- professional zijn zestiende seizoen zege. Waarmee hij in het klasse ment nu tweemaal zoveel punten heeft als zijn naaste "belager": ploegmaat Jan Huisjes. Nog steeds heerst derhalve de SOKA/Flandria-équipe. Alle rang schikkingen worden aangevoerd door mannen van Ben van Erp. On danks de halvering van dat kwar tet. De Tilburgse ploegleider: "Na de valpartij in Leimuiden heeft Co Hoogendoorn zo'n dikke knie dat hij vandaag liever niet reed. Jocelyn Lovell, die gewoon per auto naar huis was gegaan, belde me gisteren op dat hij last hield van pijn in zijn arm. We hebben foto's laten ma ken en daarbij bleek dat de Cana dees (vijfde in de totaalstand) die arm had gebroken". Ook als duo waren Bruesing en Huisjes in Den Haag echter supe rieur. Al vanuit het vertrek koos Huisjes de aanval. Scheveninger Gerrit Pronk ("Voor eigen publiek wil ik van voren koersen") en Zoe- Molorsport Mr. Muntendam, of ficier van justitie in Assen heeft ir overleg met mr. Dorhout, ambt genoot in Groningen - de plaats waar de Westduitser Rolf Thiele zaterdag tijdens de TT overleed gisteren be sloten het stoffelijk overschot vrij te geven aan de familie. Mr. Munten dam argumenteerde het met erop te wijzen dat er geen derden bij het ongeval waren betrokken en er dus geen noodzaak was geweest sectie t oe te passen. Voetbal Dinamo Kiev, winnaar van het toernooi om de Europa Cup lx, is gisteravond gewipt voor het Russische bekertoernooi. Dina- Tblisi won na verlenging terwoudenaar Piet van Leeuwen namen die strategie over en dat be tekende een vroege beslissing. Want, met Huisjes haakte Duitse wereld kampioen achtervolging Hans Lutz aan. Jan Hordijk, die de eerste IWAZ-dag miste omdat de dokter juist vocnt uit zijn rechterknie nad gehaald, natuurlijk attente Brues sing en Jacques Vooijs (Schevenin- gen) zagen tijdig het gevaar. Rot terdammer Rob Kroep ook, maar omdat ploegmakker Sjaak Schuite maker en Marcel Rehorst hem al 't werk in de jacht lieten doen, bleef de best geplaatste Caballero-cou- met 21. Alleen de Duitser Gregor Braun, Snelle tijden Buitenhuis, Van Tol en De Wit LEIDEN Aad Buitenhuis van het Alphense AAV'36 en Arie van Tol van De Bataven kwamen gis teravond tijdens een atletiekinstuif aan de Haagse Laan van Poot snel uit de voeten op de 800m heren. Ondanks de niet zo gunstige om standigheden (er stond een nogal stevige wind) kwamen beiden ruim onder de twee minuten: Buitenhuis won in 1.57.0 voor Van Tol die 1.57.2 noteerde. Ook Dré de Wit van AV Holland deed het gisteravond goed maar dan op de 5 km heren. Een bekeken race werd mede dankzij een sterke slotronde bekroond met een tweede plaats en een persoonlijk record van 16 min. 7,0 sec. Op de 800 m jongens AB een dubbele Ba taven-zege voor het duo Wybo Lelie veld-Koen Gijsbers. Na een vrij rus tige eerste ronde (61 sec) won Wybo Lelieveld in 2.00.4 met voor Koen Gijsbers 2.02.0 Dick v.ö. Vijver (AV Holland) was de snelste op de 100 m jongens AB in 11.6 sec. Clubge noot Rudie Eveleens werd derde in 11.9 sec. Voorts liep A-juniore Alex andra Frankhuizen (AV Holland) op de 800 m een tijd van 2.37.9. ook in Leiden al sterk solerend, zou de kloof die de zeven vluchters had den geslagen nog kunnen overbrug gen. Binnen twee ronden kreeg hij aansluiting en daarmee was het ge daan. Slechts de finale kon nog boeien. Een eindstrijd waarin Pronk drie keer probeerde het succes van Ca pitol te prolongeren, maar waarin Bruessing toch weer speelde met de overigen. Na zijn demarrage wacht te hij Van Leeuwen en Braun, die zich wanhopig verzetten op. Om in de spurt, van ver aangegaan, die twee volmaakt kansloos te laten. Braun ("Hij is niet te kloppen") er kende Bruessings overmacht. 'Tot morgen", riep Juul met gerecht vaardigd optimisme dan ook tegen ronde miss Sonja Radix. Uitslag: 1. Juul Bruessing Soka 80 km in 1.55.47; 2. Gregor Braun West Duits land; 3. Piet van Leeuwen Swift A; 4. Jan Huisjes Soka op 24 seconden; 5. Gerrit Pronk De Kampioen; 6. Hans Lutz W. Duitsland: 7. Jan Hordijk Blue de Nil Cornelo; 8. Spaak Vooijs De Kampioen; 9. Ro land Weissinger Alisan Macario op 40 seconden; 10. Frans van den En den W.W.V./Van Hagen; 11. Hel- muth Ritterfeld W. Duitsland; 12. Marcel Rehorst Artic; 13. Mathieii Pronk Batavus; 14. Rob Kroep Ca- ballero; 15. Arie Ravensbergen Swift A; 16. Peter Grootegoed Ahoy/keizer; 17. Vearn Richarda De Spartaan I; 18. Ger Mak Schiedam; 19. Sjaak Schuitemaker Caballero; 20. Cees van der Heyden Fleu de Nil-Cornelo. INDIVIDUEEL KLASSEMENT: 1. Juul Bruessing Soka 36 punten; 2. Jan Huisjes Soka 18 punten; 3. Piet van Leeuwen Swift-A. 18 pun ten; 4. Gregor Braun W. Duitsland 16 punten; 5. Varn Henry Campitello 15 punten; 6. Sjaak Vooijs De Kam pioen 15 punten; 7. Rob Kroep Ca ballero 10 punten; 8. Frans van den Enden W.W.V./Van Hagen 9 pun ten; 9. Pie ter Hoekstra Batavus 8 punten; 10. Matthieu Pronk Batavus 6 punten. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Soka snacks Flandria 138 punten; 2. West Duitsland 96 punten; 3. De Kampioen 60 punten; 4. Caballero 58 punten; 5. Batavus 54 punten; 6. Swift A 54 punten- Hermens winnaar 5000m in Milaan MILAAN De Nederlandse record houder op de 5000 meter, Jos Her mens, heeft gisteravond in Milaan een internationale 5000 meter gewon nen in 13 minuten 36,4 seconden. Hij versloeg na een zeer scherpe race de Amerikaanse olympische marathon kampioen van München, Frank Shor ter, die een tijd van 13.37,8 liet af drukken. De Kenyaan John Ngeno eindigde in 13.47,2 als derde. Op de i00 meter horden kwam de Ameri kaan Jim Bolding tot 48,4 seconde, de beste wereldseizoentijd. John Akii- Bua, de olympische kampioen moest met de eveneens zeer goede tijd van 49,1 seconde genoegen nemen met een tweede plaats. In dezelfde Tijd werd Ralph Mann derde. Een tormidabele 100 meter liepen de Ja- maicaan Don Quarrie en de Ameri kaan Steve Williams. Voor beiden werd 10 seconden rond genoteerd, waarbij Quarrie tot winnaar werd uit geroepen. De Italiaanse vedette Pie- tro Mennea eindigde in 10.1 als der- oe. Ook de 200 meter ging naar Guarrie in 20,1 met weer Williams in dezelfde tijd op de tweede plaats. Gewichtheffen De Bulgaarse olympisch kampioen in het vederge wicht, Nourair Nourikijan, neeft zijn eigen wereldrecord in het trekken verbeterd en gebracht van 127 op 127.5 kilo.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11