v. Linden: 'Smit zag ik pas toen het te laat was Tony Roche vooral in mentaal sterker dan opzicht Okker W£m M Grens over? Tour in cijfers Vrij spel Erelijst LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 2 JULI 1975 SPORT PAGINA 9 Aan de lijst overwinningen van Smit is de grootste triomf toege voegd, die hij zich kon voorstellen, maar er stond al een redelijk aantal prestaties op. Voor hij in september 1974 prof werd, na twee amateurjaren bij Frisol, had hij al de ronde van Noord-Holland ge wonnen, twee etappes in Olym piad Tour, de rit naar Branden burg in de Vredeskoers, waarbij ook nog als eerste eindigde in het klassement van de dagelijkse pre miesprints. Een niet geringe ere lijst voor een renner, die pas als 18-jarige begon nadat hij daar voor had gevoetbald bij NAS in Halfweg. "Als keeper", verklaar de Smit, "want dat is de enige plaats in een voetbalelftal waar je werkelijk individualist kunt zijn". Theo Smit MERLIN PLAGE Voor Theo Smit, gisteren winnaar van de vijf de étappe van de Tour, bestaan er maar twee triomfen, die zijn succes van Merlin Plage kunnen overtreffen. "Dat zijn", vertelde de 24-jarige Amsterdammer, „de hele Ronde van Frankrijk winnen of het wereld kampioenschap. Het eerste is onmo gelijk". Theo Smit is voldoende overtuigd van eigen kunnen om een wereld kampioenschap in de toekomst niet uit te sluiten. Dat enorme zelfver trouwen van de Tour-debutant bleek gistel-middag in de nieuwe badplaats Merlin Plage. Terwijl Rik van Lin den, de meest gevreesde sprinter uit het tourveld het wiel van Eddy Merckx koos, ging Smit in de laat ste kilometer helemaal zijn eigen weg. Hij profiteerde enigszins van het gegeven dat nog niet iedereen hem helemaal voor "vol" aanziet en hij maakte volledig gebruik van zijn formidabele sprintkwaliteiten. Rik van Linden, leider in het pun tenklassement, vertelde na afloop: "Aan de manoeuvres van de ploeg van Merckx zag ik dat zij er a zouden doen om Merckx in de meest gunstige positie voor de eindsprint teren wist ik al wat ik weten wilde, te brengen. Ik koos daarom het wiel Ik kon de anderen aan. Ten twee- van Merckx. Smit heb ik helemaal de raak je te bekend als je bij iede- ter i de streep zag, reed hij zeker prijsje". de tien meter dere kant van de weg". Smit richtte zijn sprint dan ook niet op anderen. Hij vertrouwde he lemaal op zijn eigen explosie ve kracht, nadat hij door zijn ploeg genoten ("Iedereen heeft zijn best voor mij gedaan, het zou fout zijn speciaal namen te noemen") goed de laatste kilometer Het doel van Smit was een rit- overwinning, omdat de finish prak tisch aan de kust was en Nederlan ders goed sprinten in de zeelucht. In Spanje was hem dat ook gelukt. gen. Eerst wint Priem van Merckx in Molenbeek, nu verslaat Smit het complete veld in een sprint. Ik geef 500 gulden extra als premie voor de ploeg (die daardoor 2500 gulden kreeg) en Smit een horloge. Hij heeft een grote toekomst als wegsprinter voor zich." Kopman Hennie Kuiper over Smit: "Hij heeft de hele dag geweldige courage getoond. Hij heeft voortdu- meende door iedereen te kunnen snelheid. Volgens mij is hij de snel- MERLINVENDEE (224,5 Linden (Bel) 148 punten, 2. Esclas- (Fra) 116, 3. Merckx (Bel) 96, 4. Rottiers (Bel) VIJFDE ETAPPE G^BLE K Smit (Ned-Liebregts) 5 uur 39 Moser (Ita) 81, min en 25 sec, 2. Van Linden (Bel- Ferritti) z.t., 3. Merckx (Bel-Lelan- que) z.t., 4. Esclassan (Fra-De Muer) z.t., 5. Delepine (Fra-Schotte) z.t., 6. Cigana (Fra-Lapebie) z.t, 7. Santambrigio (Ita-Ferretti) z.t., 8. Gavazzi (Ita-Fontana) z.t., 9. Ho- ban (Eng-Caput) z.t., 10. Karstens (Ned-Stablinski) z.t., Antonini (Ita- Fontana) 5.39.25, 12. Vicino (Ita- (Ned) 9, 3. Torres (Spa) 8, Fontana, 13. Wesemael (Bel-Gribal- dy), 14. Priem (Ned-Liebregts), 15. Vianen (Ned-Caput) allen z.t. 47. Knetemann (Ned-Caput) 5.39.25, 56. Kamper (Ned-Liebregts), 66. Prin sen (Ned-Liebregts), 85. Koken (Ned- Liebregts), 89. Kuiper (Ned-Liebregts) 91. Den Hertog (Ned-Liebergts), 102. Zoetemelk (Ned-Caput) allen in de zelfde tijd als Knetemann. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van bracht. "In die slotkilometer komt worden verslagen in een eindsprint, ste van allemaal. Nog rapper dan ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Schotte 67 uur, 44 min en 14 sec.. 2. Caput 67.46.41, 3. Lelan- gue 67.47.11, 4. Ferretti 67.47.46, 5. Bartclozzie 67.47.58, 6. De Muer 67.48.52, 12. Liebregts 67.53.46. BERGKLASSEMENT niet door een totaal onbekem de Nederlander, die Theo Smit heette. Het protest van de oud-we reldkampioen werd aanvaard Smit werd gedeklasseerd. compromis voor deze im- onrechtvaardigheid was dat etappe, waarin Smit Smit zijn prijs als ritwinnaar kreeg >or in het veld had ge- uitbetaald. De kleinen moeten zich schikken naar de groten. het alleen maar op jezelf aan. Dan kan niemand nog veel voor je doen. Ik heb niet gekeken waar de ande re sprinters waren, ik ben gewoon recht doorgegaan. Iets harder dan de anderen". Veel harder dan de anderen eigen lijk. Na eei voortdurend reden en waarin hij ook nog de Van eerste premiesprint won, hield hij sprins wist ik dat ik ook hier succes kon hebben." Theo Smit is een realist: "Deze overwinning heeft pas echt waarde als ik ook in Parijs aankom. Ik ben geen man voor de bergen, maar ik Haal- 6e? Zuic/erz 3 JUL!_7eETAPPE.235km x en "Natuurlijk Het laatste dagen", vulde Smit aan. im- "Iedereen kwam mij vragen waar dat nou de zege bleef, die ik hier zou be halen. Dat vreet toch een beetje op je in. Vooral als de concurrenten het doen. Ik begrijp wel waarom die dat Zo mogelijk nog gelukkiger dan zeggen, die proberen je nog Impe (Bel) 18 punten, 2. Zoetemelk zich afzijdig bij het tweede gevecht om de "points chauds". Smit wilde zjch niet te veel laten zien. "Ten eer ste kost zo'n sprint kracht en na gis- Smit zelf, was Piet Liebregts met de ritoverwinning. "Het is een geweldig succes", vertelde de ploegleider. "Twee ritoverwinningen in vijf da- achtiger te maken en dat gaat niet helemaal langs je heen. Maar ik had de zekerheid dat ik een keer kon win nen. Na twee gewonnen premie- ben zeker niet van plan af te stap pen als het moeilijk wordt. Wan neer ik te laat binnenkom in een bergrit houdt natuurlijk alles op. Ik kan er alleen maar voor werken op tijd te zijn. Ik heb tenslotte wat cols gezien in de ronden van Spanje en Italië". Die twee ronden heeft Smit dit jaar overigens niet uitgereden. In Spanje stapte hij na de elfde rit af, in Italië verdween hij in de vierde etappe uit de koers. „Maar Vuelta en Giro zijn heel wat anders. De tour is de ronde van de ronden. De enige echte, zeker als je een rit gewonnen hebt". Bayern geen interesse in de wereldbeker MüNCHEN Kort nadat bekend was geworden dat Indepediënte voor de zesde maal de Zuidamerikaanse voetbalbeker had gewonnen, heeft de voorzitter van Bayern München. Wilhelm Neudecker laten weten dat er bij zijn club geen enkele interes se bestaat voor het spelen om de wereldbeker. Neudecker: "Wij heb ben gewoonweg geen tijd om tegen Indepediunte te spelen". Bayern München, dat ook vorig jaar niet uitkwam voor de wereldbeker, liet bij monde van Neudecker weten wel belangstelling te hebben voor de strijd om de supercup tegen Dyna mo Kiev. 9 ROTTERDAM Op 54-jarige leeftijd is vorige vrijdag Wim Landman, oud-doelverdediger van Algemeen klassement: 1. Moser (Ita-Bartolozzi) 22 uur, 34 min en 4 sec, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 2 sec, 3. Pollentier (Bel-Schotte) op 14 sec. 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 1.17 min, 5. Van Springel (Bel- Schotte) op 1.18, 6. Battaglin (Ita- Fontana) op 1.22, 7. Gimondi (Ita- Ferretti) z.t., 8. Van Linden (Bel- Ferretti) op 1.27, 9. Poulidor (Fra- Caput) z.t., 10. Godefroot (Bel-Schot te) op 1.28, 11. De Meyer (Bel- Schotte) op 1.29, 12. Van Impe (Bel- Stablinski) op 1.36, 13. Zoetemelk (Ned-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-Lelanque) op 2.18, 15. Hezard (Fra-Caput) op- 2.30, 16. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.33, 17. Knud- sen (Noo-Fontana) op 2.35, 18. Kui per (Ned-Liebregts) op 2.39, 19. Ho- ban (Eng-Caput) op 2.41, 20. Dan- quillaume (Fra-De Muer) op 2.45, 65. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 4.51, 66. Priem (Ned-Liebregts) z.t., 100. Prinsen (Ned-Liebregts) op 5. 54, 101. Knetemann (Ned-Caput) op 6.17, 105. Kamper (Ned-Liebregts) op 7.29, 109. Vianen (Ned-Caput) op 7.33, 116. Smit (Ned-Liebregts) op 7.47, 121. Koken (Ned-Liebregts) op 7.51. Wereldrecord "Ik heb de laatste tijd toch te weinig lange partijen gespeeld LONDEN Het had allemaal zo mooi kunnen zijn als de zogenaamde „suddendeath" oftewel de plotselinge dood niet onbarmhartig in de tweede set voor Tom Okker had toegeslagen. Dan was de „flying Dutchman" waarschijnlijk met vlag en wimpel naar de halve finale van Wimbledon gesneld, maar die noodlottig verlopen tie-break deed hem in feite de das om in het hete dtie'l tegen Tony Roche. Door Piet Kienhuis YAMBOL De wichtheffer Hristo Plachkov heeft bij de nationale kampioenschappen het wereldrecord trekken in de super zwaargewicht klasse verbeterd. De 23-jarige Plachkov trok 192,50 kilo, vijf kilo meer dan het oude record dat werd gevestigd door de wereld en olympisch kampioen Vasily Ale- xejev van de Sovjet Unie. Eigenlijk heeft 't verlies van die 1ste service-game door Okker na 1-1 in de tweede set al de ommekeer ingeluid, die hem uiteindelijk na twee uur en een kwartier zo jammerlijk en troosteloos uit de strijd zou werpen. Daarvoor, in die eerste set, had het er naar uit gezien, dat de linkshandige Australiër, die de laatste jaren zoveel gesukkeld heeft met arm- en beenblessures, geen lang leven beschoren zou zijn. Okker liep als het ware over zijn tanige tegenstander heen, moeiteloos sprei dend, met uitstekende services, schitterende volleys en sterke smashes. In twintig minuten had hij de eerste set met 6-2 binnen, ook al omdat de tegenstand van de Australiër nog al tegen viel. Maar na 1-1 in de tweede set gleed Okker onderuit op het gras en was meteen geïrriteerd omdat hij daardoor een bal miste. Vervolgens liet hij een korte drive en een volley in het net verdwijnen en daarmee was de doorbraak compleet. ADVERTENTIE Roche veerde als het ware op, kreeg ineens meer controle, hoewel hij na 2-3 toch nog zijn service verspeelde. Maar daarmee was het dan ook afgelopen. Okker mocht dan mis schien makkelijker zijn servicegames brak meteen overeind houden, de taaie Australiër opnieuw de gaf geen krimp, totdat de tiebreak tegenstander, waarop Okker zicht te blazen, op love de opslag van de Nederlander te grijpen (2-1). Dat was voldoende voor de set en voor de hele partij, want Okker bleek hierdoor kennelijk aangeslagen. Roche zorgde er vervolgens wel voor zijn eigen opslag stevig in handen te houden en met 6-4 werd het twee sets gelijk. Ontredderd Dat was voldoende om het moreel van onze landgenoot te ontredderen. En kennelijk ging nu ook opeens de vermoeidheid! bij Okker een flink woordje meespreken, hetgeen onder meer bleek uit het feit dat hij diverse malen tegen het gras ging. Roche zag er eveneens uit of hij op zijn laatste benen liep, maar hij vijfde set zijn Tom Okker: teleurgesteld, verslagen Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de de set moest gaan beslissen. Roche veroverde niet minder dan zes setpunten in en Okker slechts een bij 9-8. Met 13-11 ging de set naar de Australiër (9-8). Het moreel van Okker kreeg duidelijk wel een knauw, maar uiteindelijk was de setstand nog gelijk dus ging hij weer ijverig aan het werk voor de derde set, de hem baar het hoofd liet hangen. Na 3-1 sloeg hij bij 40-15 twee dubbele fouten achtereen, hetgeen hem opnieuw de opslag kostte. Zowaar nam hij nog een game van Roche terug, vleugje voor de dood. Zonder noemenswaardige tegenstand kwam het einde met 6-2. Nee, Okker zal Wimbledon, zoals wij al voorspelden, niet op zijn kop zetten. Daarvoor Billie Jean King-Rosie Casals (VS) Jammer dat het zo is gelopei tenslotte was ik nu zo dicht bij het Julie Anthony-Olga Morozova einde. Ik wist échter dat Roche niet (VS-Sov) 9-7 9-8. worden. Dat lijkt alleen Heren enkelspel kwartfinales: Jim- het bekende naar Amerika en volgend jaar kom ik weer hier", aldus Okker. En met een wrang glimlachje: „Tenslotte ben ik pas 31". Donderdag ga ik terug my Connors (VS) Raul Ramirez nog vrij gemakkelijk in handen viel dit monstertoernooi niet alleen qua met 6-2. Na 3-2 kwam de doorbraak, toen Okker eindelijk op de service van Roche het spel wat vertraagde, hetgeen hem prompt op 4-2 bracht, hetgeen beslissend werd. het Wie echter gedacht mocht hebben „Nee, dat Roche hierdoor volledig uit zijn spanning", evenwicht raakte, kent het sterke moreel van de Australische tennis- Tom Okker had op deze middag duidelijk de rekening gepresenteerd gekregen voor zijn deelnemen aan de Amerikaanse stedencompetitie, waar slechts korte partijtjes worden gespeeld van zo'n twintig minuten. Okker moest achteraf toegeven dat heeft daarmee de zekerheid hij tenslotte erg moe was geweest. lengte van dagen en partijen lang, maar ook het moreel van Nederlander niet sterk genoeg. niet 5 hij, „ma; toch de laatste tijd WTT-competitie te weinig de ik heb in de het geld laten prevaleren, maar zijn eigen spel er een slechte dienst mee bewezen. lange nog niet. Roche leek inderdaad partijen gespeeld. En ik heb in die stedencompetitie te weinig gesliced, ernstig vermoeid, slechts schijn. Hij trok midden op zodat ik de aanval de baan een droog shirt aan en legde bijna ogenblikkelijk daarna de grondslag voor de zege door na 1-1, backhand H toen beide spelers even schenen uit put je uit. Ik vind het anders wel Dames dubbel kwartfinales: Gail Chanfreau-Helen Courlay (Fra- Austr) Chris Evert-Martina Na- vratilova (VS-Tsj) 6-1 4-6 10-8, Ann Roche niet Kiyomura-Kazuko Sawamatsu (VS- goed genoeg kon ontregelen. Vooral Jap) Sue Barker-Glynis Coles die korte slices van Roche met zijn (GB) 8-6 9-8, Betty Stöve-Francoise dan de lob er overheen Durr (Ned-Fra) Margaret Court- Virginia Wade (GB-Austr) 6-4 6-3, 7-5, 6-2. (Mex) 6-4 8-6 6-2, Roscoe Tanner (VS) Guillermo Vilas (Arg) 6-4 5-7 6-8 6-2 6-2, Tom Okker (Ned) Tony Roche (Austr) 6-2 8-9 6-2 4-6 2-6, Arthur Ashe (VS) Björn Borg (Zwe) 2-6 6-4 8-6 6-1. Heren dubbelspel derde ronde Dick Crealy-Nikki Pilic (Austr-Joe) Jeff Austin-Charles Ownes (VS) 3-6 6-4 3-6 7-5 13-11, Jurgen Fass- bender-Hans Jurgen Pohmann(Wdl) Bob Lutz-Stan Smit (VS) 7-9 9-8 6-3 7-5. Heren dubbelspel kwartfinales Jurgen Fassbender - Hans Jurgen Pohmann (Wdl) Ross Case-Geoff Masters (Austr) 5-7 6-2 6-1 9-8. Cowdeswell-Stone (Rho-Aus) Hewitt-McMillan (ZA) 6-3 6-4 8-9 Gemengd dubbelspel tweede ronde Ross Case-Francoise Durr <Aus-Fra) Mark Cox-Virginia Wade (GB) opvolger van Piet Kraak speelde hij in de periode 1952—1956, zeven keer in oranje. Landman kwam uit voor Neptunus. Sparta en Holland Sport. De crematie heeft inmiddels plaats gevonden. NIJMEGEN De nieuwe Nij meegse eredivisieclub NEC heelt de ^z-jarige verdediger van de FC Groningen Henk Mecük aangetrotc- ken. Voordat MecLik voor de Gro ningers uitkwam speelde hij voor Ajax. Met de komst van Medik is weer een wens vervuld van NEC- trainer Piet de Visser, die zijn selec tie ziet groeien. Van de acht spe lers, die nog hun handtekening on der het door NEC aangeboden con tract moesten zetten, zijn er mo menteel twee tot een akttoord geko men. Marijnissen (20) en Gerdsen (21) tekenden voor een jaar Dij. Frandsen, Gerritsen, Kamps, Mel- laard, Visser en Hutting zijn nog steeds niet rond met het NEC-be- stuur. Priewe is nu definitief naar Eindhoven vertrokken. Of Johan Zuidema naar Nijmegen zal komen, zal uiteindelijk afhangen van de beslissing van de arbitragecommis sie, die nu is ingeschakeld omdat NEC en FC Twente het niet eens kunnen worden over de transfer- JIM CONNORS OOK TEGEN RAMIREZ SUPERIEUR LONDEN Drie Amerikanen, Jim Connors, Roscoe Tanner, Arthur Ashe en de Australiër Tony Roche hebben zich geplaatst in de halve finales van Wimbledon. Ook voor de Mexicaan Raul Ramirez - winnaar van Rome dit jaar - oleek er geen kruid gewassen voor het spel van titelverdediger Connors. Hij veroverde zelfs geen set (6-4, 86, 62) en men vraagt z:ch af wie dit eigenlijk in dit toernooi wel zal doen. Men zou met recht kunnen zeggen: wie wil er nog vechten met de beer?" Met zijn fabelachtige controle, zelfs hardlo pend in de moeilijkste situaties verpletterde de bruisende Amerikaan ook het machtige spel van Ramirez. Deze kwam weliswaar in de tweede set nog op 5-6, maar in hoofdzaak omdat Connors ietwat overmoedig werd. Zijn spel Is eenter zo superieur dat hij zich steeds met overmacht uit de moeilijkheden redde. Arthur Ashe rekende met 2-6, 6-4, 86, 61 af met de Zweed Björn Borg, die echter 's morgens oij de training een spier verrekt had. Hij had na de derde set a' willen opgeven, maar zijn trainer Bergelin beduidde hem verder te spelen. De Argentijn Guillermo Vilas moest in vijf sets zwichten voor het geweld van de jonge Roscoe Tanner: 6-4, 5-7, 6-8, 6-2, 6-2. Vilas voelt zich aan ook niet zo erg best thuis op gras. Donderaag in de halve finales komen tegenover elkaar te staan Connors en Tanner, Ashe en Roche. Voor Betty Stöve en Francoise Durr was opnieuw succes weggelegd in het damesdubbelspel. Zij oereikten cie halve finales door Margaret Court en Virginia Wade (Austra liëGroot-Brittannië), vierde ge plaatst) te verslaan met 6-4 6-3 Zij komen nu tegenover de winnaressen van de partij Anthony-Morozova VS-Rusland) -Casals-King (VS) te staan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9