voor directeur sociale dienst Geen voordracht BEZWAREN TEGEN DE BOTTE BIJL VAN CRM Derde perron bij station in Leiden mag er komen Lezers schrijven Kandidaten zijn ongeschikt Bibliotheek mogelijk in Heerenlogement WOENSDAG 2 JULI 1975 LEIDEN Terwijl clubhuiswer kers op de publieke tribune het spandoek met de tekst "Veel belo ven maar niet doen, wij willen poen", etaleerden, hield het CPN-raadslid Hoeven gisteravond in de gemeente raad een pleidooi voor het buurt en clubhuiswerk in Leiden. Hij keur de de recentelijk door staatssecre taris Meijer afgekondigde bezuini gingsmaatregelen ten stelligste af. Hoeven vond, dat de "botte bijl" door 't ministerie van CRM is gehan teerd en drong er bij het gemeente bestuur op aan om steun te verle nen aan de acties, die er tegen de maatregelen van Meijer worden ge voerd (o.a. door het Breed Komitee Welzijnswerk Leiden). "Als er be zuinigd moet worden, kunnen we beter de ontwikkelingssamenwer king stop zetten voor landen als In donesië", aldus Hoeven. Hij diende een motie in, waarin de gemeente raad zou moeten uitspreken, dat de voorgestelde maatregelen, gezien de maatschappelijk-structurele achter standen in Leiden, onverantwoord zijn. Er zouden pas maatregelen ge nomen mogen worden na parle mentaire behandeling en het invoe ren van wettelijke regelingen. Wethouder Tesselaar ("wij willen ook wel meer poen") was het met de strekking van de motie wel eens, maar had moeite met de zinsnede "wettelijke bepalingen". Welke wet telijke bepalingen, vroeg de wethou der zich af, maar Hoeven kon hem dat niet meer uitleggen, omdat de klok van twaalf uur middernacht inmiddels had geslagen en de ge meenteraad eerder het besluit had genomen om om twaalf uur te stop pen met de vergadering. De motie zal de volgende keer in stem ming worden gebracht. Zij is mede ondertekend door leden van de PPR/PSP /D'66 -fractie. Tesselaar had ook bezwaar te gen de maatregelen van Meijer en de manier waarop die zijn afgekondigd. "Het is een algemene maatregel van bestuur, die het voor ons niet moge lijk maakt te differentiëren: voor de een wat minder, voor de ander wat meer, al naar gelang de noodzaak. De maatregelen zijn een aantasting van de gemeentelijke autonomie." Hij kon vertellen dat de gemeente inmiddels in overleg met het ministerie van CRM is getalen om Leiden aan te wijzen voor het experiment met een proefveld, waarover door het minis terie reeds afspraken zijn gemaakt met de vier grote gemeenten. De wethouder memoreerde verder, dat er donderdag in de Slaaghwijk (Me- renwijk) een bespreking is over de mogelijke bouw van een buurtcen trum. Nog niet officieel, maar wel infor meel is voorts bekend, dat gemeen ten van het ministerie de opdracht zullen krijgen om hun peuterspeel zalen te inventariseren en te bekij ken op het aantal leidsters. Het is de bedoeling dat zij dan over de tweede helft van 1975 een uitkering van 2500 gulden per leidster ontvangen. Aldus Tesselaar. De wethouder heeft verder aan het ministerie laten blij ken, dat hij het onjuist vindt, dat bij het komende overleg over de be zuinigingsmaatregelen alleen de be staande buurt- en clubhuizen ver tegenwoordigd zullen zijn en niet de De PV de Reisduif hield wed vlucht met jonge duiven vanaf Es sen. In concours waren 477 duiven. Uitslagen: 1. H. Scheurwater, 2, 3, en 9. P. Mooten, 4. S. Koster, 5. W. d. Roode. 6, 7. en 8. W. Kop. 10. T. v.d. Duuren. Wedvlucht met oude duiven van af Chateauroux. In concours 110 duiven. Uitslagen: 1 en 7. P. Moo ten, 2. S. v.d. Hoven, 3. en 9. W. v.d. Nieuwendijk, 4. A. Singeling, 5 en 10. S. Koster. 6. T. v. Duuren, 8 W. Tolboom. LEIDEN B. en W. hebben besloten geen voordracht te maken vooir de benoeming van een directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De twee kandidaten die uit de wervingsprocedure voor deze functie zijn overgebleven roepen wat hun kwaliteiten be treft te veel twijfels op. CATH: "IK ZIE r NIET ZITTEN" Vervolg van pagina 1 LEIDEN Staatssecretaris Klein heeft in zyn heroriëntatie op de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis in Leiden ook de voorgeno men bouw van de derde pre-klinische toren aan de Wassenaarseweg be trokken. Mr. W. G. Koppelaars van het college van bestuur van de Leid- 6e universiteit liet daar vorige week al het een en ander van doorscheme ren toen hij zei dat het departement nu ineens de noodzaak van deze to ren aangetoond wil zien. Met het project is een bedrag gemoeid van 40 miljoen gulden. Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, verklaarde gis teren dat de urgentie van deze toren los moet worden gezien van de nieuwbouw van het AZL, omdat het gebouw niet louter ruimte zou moe ten bieden aan pre-klinische vakken maar op den duur ook o.m. biologie zou moeten herbergen. Cath liet verder blijken de medede lingen van Klein, waarvan hij zei niets te weten, niet erg goed te be grijpen. „Ik zie het niet zitten dat er voor het Academisch Ziekenhuis een andere oplossing zou zijn dan nieuwbouw. Handhaven van de oude gebouwen, en daar zijn destijds alle argumenten voor gegeven, dat kan niet", zei hij. Ook zei de voorzitter van het college van bestuur dat als de nieuwbouw van het AZL op de helling zou worden gezet, dit verre gaande consequenties heeft voor de Leidse universiteit, omdat deze defi nitief heeft besloten in de huidige gebouwen van het AZL, wanneer deze leegkomen, de faculteit der So ciale wetenschappen te huisvesten. „Dat zou dus diep ingrijpen op ons totale programma. Als dat gebeurt zullen we de hele situatie opnieuw moeten bezien". Wethouder mr. C. D. Waal zei giste ren eveneens niets over de gewijzigde opstelling van de staatssecretaris te hebben vernomen. „Als de nieuw bouw niet doorgaat, dan kan dat na delig zijn voor de werkgelegenheid", zei Waal, die verder de mogelijkheid noemde dat de gemeente Leiden, die behoudens de goedkeuring van Ged. Staten de grond in de Leeuwenhoek aan het rijk verkocht heeft, het oor spronkelijke bouwterrein terug kan kopen. „Dat zou een denkbare con structie zijn, al moet Je Je dan na tuurlijk wel afvragen of de prijs dan niet te hoog zal zijn". Waal erkende dat als de condities in dat geval gun stig zouden zijn, het mogelijk is op bet terrein in de Leeuwenhoek meer woningen te bouwen dan nu de be doeling is en dat er dan dus sprake zou zijn van een nieuw wijkje. LEIDEN De bovenver dieping van het pand Nieuwe Rijn 20/20a, waar voorheen Release gevestigd was, zal voor de tijd van een jaar door de gemeente worden verhuurd aan de NVSH. De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om een krediet be schikbaar te stellen voor onder houdswerkzaamheden aan het pand. CDA en VVD waren tegen ver huur aan de NVSH, welke be voegdheid overigens aan B. en W. is gedelegeerd. De beide frac ties gaven, evenals Houtman (SGP/GPV) de voorkeur aan ver koop of verhuur aan muziekhan del Servaas, die in de beneden verdieping van het pand is ge huisvest. LEIDEN Zes ijzingwek kend, kalme mensen (alle maal buitenlanders) gaan vrijdag, zaterdag en zondag het -publiek de rillingen over de rug laten lopen. De Heil Drivers, met andere woorden. Op het achterterrein van de Groenoordhal kan het pu bliek dan aanschouwen dat de zes er niet voor terugdein zen om door brandende fak kels heen te rijden, door een aangestoken plas benzine te rollebollen en over een twin tigtal mensen, die op de grond liggen, heen te-sprin gen met een motor (zie foto). Ongeveer twintig trucs zul len worden vertoond in een anderhalf uur durende show. Eén van de spectaculairste stunts zal een geblinddoekte Hell Driver zijn, die op een hoogte van ongeveer 40 me ter over een koord zal lopen. Ook het (op 30 meter hoogte) rijden op de motor en even eens op het slappe koord zal harten doen stilstaan dan wel harder doen kloppen. Acht jaar geleden zijn de Heil Drivers, die uit Engeland, Ca nada, Jamaica, Frankrijk en Duitsland afkomstig zijn, met deze vorm van publieksver- maak begonnen. Meermalen is de groep al in Leiden opge treden. Maar pok landen als Italië, Spanje en Frankrijk zijn geen onbekende terrei nen voor hen. Hun manager: "De mensen willen wat zien. Boem, pang, lawaai en een glimlach op de gezichten van de Hell Drivers als ze van hun motor of uit hun auto stappen. We zullen er voor zorgen Vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond van acht tot half tien. De toegangsprijs be draagt f 7.- voor volwassenen. Kinderen tot 14 jaar betalen f 4.- en kinderen tot 6 jaar, mits onder geleide, kunnen het terrein gratis betreden. Raad neemt besluit met moeite LEIDEN Het bestemmingsplan Stationsplein en omgeving wordt her zien, in verband met de aanleg van een derde perron bij het station die noodzakelijk is in verband met de komst van de Schiphollijn. Voor de bouw van dit perron wordt de zg. artikel-19 procedure, zoals vastgelegd in de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, toegepast, hetgeen betekent dat goedkeuring van het nieuwe be stemmingsplan niet behoeft te wor den afgewacht. De gemeenteraad nam bovenge noemd besluit gisteravond niet zon der moeite. Zoals vorige week al ge meld vindt een aantal raadsleden dat de gemeente concretere toezeg gingen van de Nederlandsche Spoor wegen zou moeten vragen over de verdeling van de kosten die gemaakt zullen moeten worden voor de recon structie van het Stationsplein (als gevolg van de bouw van het derde perron). CDA-raadslid Ham diende een voorstel in, dat de gemeente pas zou moeten verklaren dat herziening van het bestemmingsplan wordt voor bereid, nadat aan de hand van een concreet plan overeenstemming is be reikt over de kostenverdeling. Dit voorstel werd maar net verworpen: 15—16, waarbij Ham de steun kreeg van zijn eigen fractie. WD, SGP' GPV, CPN en de PvdA-raadsleden Peters en Woelders. Het college van B. en w. toonde zich oij monde van wethouder Waal tegen het voorstel va Ham, wegens het tijdsverlies dat het gevolg van een dergelijk besluit zou zijn. Waal wees erop, dat ce bouw van het derde perron en daarmee de reconstructie van het Stationsplein niet alleen noodzakelijk zijn door de komst van de Schiphollijn, maar ook in verband met de naderende vol tooiing van het nieuwe centraal sta tion in Den Haag. De treinen tussen Leiden en Den Haag zullen dan fre quenter gaan rijden, hetgeen mede be doeld is als alternatief voor de aan leg van de Leidse (auto)Baan. Vol gens Ham hadden de N.S. echter al lang een plan kunnen aanbieden om dat ze al sinds een half jaar met de gemeente in bespreking zijn over de situatie bij het Stationsplein. Ook werd een voorstel van Ham om pas met de herziening van het be stemmingsplan akkoord te gaan, wan neer de N.S. zouden toezeggen een miljoen te spenderen aan het ma ken van een veilige voetgangersover- seekplaats, haalde het niet (met 13— 18 verworpen). Waal achtte een der gelijke voorwaarde een oneigenlijke koppeling aan zaken die geregeld zijn in de Wet op de Ruimtelijke Or dening, maar toonde zich wel bereid om de gedachte, die bij Ham c.s. leeft, bij de N.S. over te brengen. De wethouder vroeg zich wel af, of er concreet gesproken moet worden over een bedrag van één miljoen, omdat de kosten van een veilige oversteekplaats best hoger kunnen uitvallen. Wel werd een voorstel van Pauline Buring (PvdA) met algemene stem men aangenomen, dat gemeente werken en N.S. binnen een half Jaar een concreet plan ovor de recon structie van het Stationsplein en om geving aan de raad moeten voor leggen. Hetzelfde gold voor een mo tie van Ham, waarin de wens van de raad tot uitdrukking wordt gebracht, dat de spoorlijn tussen het centraal station en het station Lammen- schans binnen vijf jaar moet worden opgehoogd (in verband met de chao tische situaties bij de spoorwegover gangen op de Haagweg en de Mors- weg). Overigens is er van Leiden binnen kort een standpunt te verwachten over het alternatieve tracé, zoals dat is voorgesteld door h.et Actiecomité Schiphollijn Warmond. Dit alterna tieve tracé bij rijksweg 4 loopt niet door Leiden. B. en W. van Warmond hebben Leiden verzocht om aan een dergelijk voorstel adhesie te betui gen. Dit verzoek zal in de raads commissie voor ruimtelijke ordening worden besproken. Bewoners van de Raadsherenbuurt let op uw saeck Mede namens een aantal verontrus te bewoners uit de Raadsherenbuurt is door mij in deze wijk onder bo venstaande kop een schrijven rond gestuurd, waarop tot dusverre een groot aantal reakties is binnengeko men, alle van mensen die de door de initiatiefnemers gewenste verande- - ringen in onze buurt niet zo zien zit ten. Deze reakties vormen de keerzijde van de medaille ten aanzien van uw berichtgeving over de op donderdag avond JL, gehouden bijeenkomst. Te recht vermeldt u dat ca. 65 bewoners deze avond hebben bezocht. Aange zien echter meerdere personen uit één gezin aanwezig waren, is dit aantal, geprojekteerd tegen het to taal aantal gezinnen dat in onze wijk woont, maar een fractie. Zou het niet zo kunnen zijn, dat het grootste gedeelte van onze wijk te vreden is met haar buurt, waardoor de geringe opkomst te verklaren zou zijn? De tot op heden reeds binnengeko men reakties op mijn rondschrijven (ca. 25% van het totaal aantal ge zinnen) zou dit kunnen bevestigen. De initiatiefnemers van de in hun ogen noodzakelijke verbeteringen vormen doorgaans nog jonge gezin nen. Hun ideeën om de wijk leef baarder te maken zijn dan ook ge ënt op het jonge kind. Dit verklaart dan ook wensen t.a.v. afgesloten straatgedeelten, om kin derspeelplaatsen te creëren en aller lei verkeersvoorzieningen zoals her profilering van straten, vluchtheu vels, verkeersstrepen, verkeersdrem pels etc. om een nagenoeg te ver waarlozen sluipverkeer te weren. De verkeersdrempels stelt men zich zelfs voor in een straat (Fagelstraat) die in het geheel geen doorgaand ver keer kent. De kern van de zaak is dat de ini tiatiefnemers met hun wilde ideeën de zorg en verantwoordelijkheid over hun kinderen mede willen verleggen naar de gemeenschap. Het argument om de straatverlich ting te verbeteren omdat men anders 's avonds de nek breekt over het op het trottoir rondslingerende speel goed. bewüst reeds deze stelling. Allerlei dure voorzieningen zouden getroffen moeten worden om de buurt leefbaarder te maken. M.i. is er maar een probaat middel om dit te bewerkstelligen en dat is een men taliteitsverandering. Eén van de initiatiefnemers is psy choloog, wellicht dat hij zich hier voor kan inzetten. J. C. de Wilde Johan de Wittstraat 10 Leiden Spoorzoeken ja of nee Naar aanleiding van de verkeers maatregelen in Zuid-West wil ook de "gewone" man iets zeggen. Gekijf over en weer in plaats van een hearing of vergadering over de ze ingrijpende maatregelen. Men gaat onjuistheden vermel den als zou de Brahmslaan voor langs weg zijn. Niet waar: alleen twee voorrangskruisingen. Het lijkt mij dat in Leiden alleen invloedrij ke instanties de dienst uit gaan ma ken. Is er nog niet genoeg verpest en gesloopt onder deskundige leiding van de tegenwoordige burgemeester van Sassenheim. Men spreekt over sluipwegen? Ik dacht gewoon wijk- verkeer. Waarom alles over de Churchilllaan waar men tijden moet wachten om dat de verkeerslichten niet met el kaar corresponderen (zgn. groene golf)? Waarom petities van groepen en tehuizen zonder dat de andere be woners van Zuid-West geraadpleegd zijn? Waar blijft .mijn (geroemde) inspraak? Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken dat zoals overal meer in Lei den, de grootste belangengroep en de invloedrijkste het weer gaat win nen. Gaat niet ook Zuid-West ver gallen, maar laat ons om de tafel gaan zitten en langs democratische weg tot een oplossing komen en laat ook de "doorsnee Leidse burger" eens mee praten. N. Liebert Corellistraat 118 Loiden. Blijkens een mededeling aan de gemeenteraad heeft de waarnemend directeur van de sociale dienst, de heer Van Overmeire, zich inmiddels bereid verklaard op zijn post te wil len blijven totdat er een nieuwe di recteur is benoemd. Eerder was met hem overeen gekomen dat zijn waar neming op 1 oktober 1975 zou aflo pen. De wervingsprocedure voor de be noeming van een nieuwe directeur heeft intussen drie ronden achter de rug. In de eerste ronde bleek dat de kandidaat die voor de benoeming in aanmerking zou komen, niet be noembaar was. De tweede ronde mis lukte op het laatste moment, toen de als nummer één geplaatste kandidaat zich een dag vóór de raadsvergade ring waarin de benoeming aan de or de zou komen, terugtrok. De resul taten van de werving in de derde ronde deden bij B. en W. de ver wachting ontstaan dat het nu wel mo gelijk zou zijn een voordracht te ma ken. "In deze verwachting zijn wij beschaamd. -De twee meest gerede kandidaten riepen vrij veel twijfels op en deden ook het hunne om daar aan twijfels toe te voegen", aldus het college. In hun mededeling aan de raad gaan B. en W. ook in op de situatie bij de sociale dienst zoals die was en zoals die is. Zoals bekend werd, kort nadat de crisis bij de dienst een hoogtepunt had bereikt, de directeur van de dienst voor de reiniging, ha vens en warenmarkten Van Over meire als waarnemend directeur aangesteld. B. en W. constateren dat de dienst nu duidelijk leiding er vaart en deze ook accepteert. Toch moet er volgens het college nog veel gebeuren en dat is de reden waarom B. en W. zich "minder dan ooit twij fels kunnen veroorloven aangaande de vraag of de te benoemen directeur de leidinggevende kwaliteiten bezit, die zo dringend noodzakelijk zijn om deze dienst door de moeilijkheden te loodsen en een stuk verantwoorde continuïteit te geven". Volgens het college bleek er bin nen de sociale dienst en met name de inspraakcommissie noch in enke le overige commissies een meerder heid te vinden die zonder reserve voorstander was van de benoeming van één van beide kandidaten. "Bij een zo grote twijfel achten wij het niét verantwoord u uit te nodigen een keuze te doen. Een keuze voor de ene kandidaat niet omdat wij bij hem een gebrek aan tactisch en stra tegisch inzicht constateren en omdat zijn eisen aangaande de voordracht irrieëet en onaanvaardbaar zijn. Een keuze voor de andere niet omdat wij zowel zijn motivatie als zijn draag kracht te gering achten om een zo zwaar karwei als hem hier te wach ten staat met enthousiasme te kla ren." Overigens is ons bekend dat de twee kandidaten directeur waren van sociale diensten elders in het land. B. en W. hebben ook besloten nu een vierde wervingsronde in gang te zetten met gebruikmaking van een gerenommeerd bureau. Intussen wil het college er "met kracht" naar streven een reorganisatieproces op gang te brengen, zo mogelijk voordat de nieuwe directeur benoemd zal zijn. Wandelpad langs de Burcht LEIDEN De openbare biblio theek wordt mogelijk gevestigd in het Heerenlogement bij De Burcht. Het WD-raadslid Schoute deed gis teravond in de gemeenteraadsverga dering deze suggestie; wethouder Waal (ruimtelijke ordening en open bare werken) vertelde dat het colle ge inderdaad aan een dergelijke be stemming denkt, wellicht nog in com binatie met andere zaken. "Maar het is nog niet definitief-te zeggen", aldus Waal, o.a. omdat bekeken moet worden of het Heerenlogement als bi bliotheek zou voldoen aan de brand weervoorschriften. Het is de bedoeling dat langs de Burcht in de toekomst een nieuw wandelpad in de richting van de Haarlemmerstraat zal worden aan gelegd. Dat vertelde de wethouder in antwoord op vragen van het raadslid Houtman (SGP/GPV). De gemeen teraad ging gisteravond unaniem ak koord met het voorstel van B. en W. om een krediet (175.000 gulden) be schikbaar te stellen voor het maken van een restauratieplan voor t Hee renlogement en het koetshuis van het Burchtcomplex. De Leiderdorpse ar chitect Van der Sterre zal het res tauratieplan ontwerpen (hij heeft het ook voor de Hooglandse Kerk ge daan). Wethouder Waal vertelde dat het Heerenlogement dat van 1652 da teert de twijfelachtige eer geniet om het Leidse monument te zijn, dat er het slechtst aan toe is. De tweede .plaats in dit opzicht wordt ingeno men door de Koornbrug. Restaura tie van het Heerenlogement gaat ruim vier miljoen gulden kosten. Een bedrag van 1.698.500 gulden zou door de gemeente opgebracht moeten worden, de rest door rijk en provin- Waal: restauratie urgent. cie. Met het ministerie van CRM r overleg gaande over de subsidie mogelijkheden. Volgens Waal zou de restauratie onder meer met de gelden ter bestrijding van de werk loosheid kunnen worden betaald. Een voorwaarde is, dat het plan dan voor 1 januari 1976 bij het ministerie moet zijn aangemeld en het bestek voor april 1976 klaar moet zijn. Inmiddels zo vertelde de wethouder, heeft de rijksdienst voor de Monumen tenzorg (van het ministerie van CRM) aan de gemeente verzocht om vast te beginnen met de meeste ur gente consolidatiewerkzaamheden. Urgent is de restauratie in ieder ge val: "Langer uitstel zal onverbidde- lik tot gevolg hebben dat herstel niet meer behoeft plaats te vinden", aldus een zinsnede in het voorstel van B. en W. De eerste restauratie plannen voor het Heerenlogement dateren overigens al van het einde van de dertiger jaren

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3