LEIDSCH DAGBLAD Geen ultimatum aan Israël (UB Den Haag wil 'overvalleam v.d.wiel Gratie voor Hills vandaag Zware pressie van de Verenigde Staten Legertje politie mensen sleept lege woon boten weg LEIDSCH DAGBLAD ALI: „IK BOKS VERDER 2voorfl5r Üf Duizend Laurianen op stap Directeur NLM na botsing overleden DINSDAG I JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34*66 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen aandrin gen op hervatting van de Geneef- re vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten indien Israël en Egypte er niet in slagen een tus sentijdse overeenkomst te bereiken, zo heeft president Ford van de Verenigde Staten verklaard in een vraaggesprek dat vandaag door de Washington Post is gepubliceerd. De Amerikaanse president spreekt de berichten uit Israël te gen, dat de Amerikaanse regering tracht Israël een ultimatum te stel len. Hij herhaalde zijn waarschu wing, dat het voortduren van de impasse tot een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zal leiden. Yigal Horowitz, lid van het Is raëlische parlement voor premier Rabins regeringscombinatie, zei over de Amerikaanse druk op Israël dat hij oorlog dichterbij kon brengen in plaats van voorkomen. "Als die druk zo groot zou wor den dat Israël zich op oorlog zou moeten voorbereiden, laat iedereen dan weten dat Israël er niet onder door gaat en liever het militaire initiatief zou nemen dan bezwij ken", i hij. President Ford heeft vorige week tegen Israël gezegd dat het de Egyptische voorwaarden voor een tussentijds vredesakkoord moet aan nemen, daar de Verenigde Sta ten anders Israël wel eens niet zou den kunnen steunen op een opnieuw Dijeen te roepen conferentie van Genève over het Midden-Oosten. De Amerikaanse president ont bood ambassadeur Dinitz vrijdag. De audiëntie duurde elf minuten en Ford wond er geen doekjes om. Als Israël niet met Egypte meegaat, zei hij kortaf, dan zullen de Verenigde Staten en Israël op de nieuwe Ge- neefse conferentie hun eigen weg gaan, zo formuleerde de Israëli sche radio-omroep het gisteren. De Knesseth, het Israëlische par lement, heeft vanochtend vroeg de staatsbegroting goedgekeurd voor het jaar 19751976, na een lange ver gadering, die gistermiddag begon- De aangenomen begroting is de lopende (van april 1975 tot 31 maart 1976) en beloopt 25.3 miljard gul den, waarvan 9.9 miljard (39 pet.) voor Defensie. BODEGRAVEN Vanmorgen vroeg is de Provincie begonnen met het wegslepen van onbewoon de woonboten uit de Oude Rijn in Bodegraven. Een leger rijks- en waterpolitie, honderd man sterk, moest voorkomen dat het wegslepen zou eindigen in een massale vechtpartij. Slechts één woonbootbewoner, van een vierde boot die per abuis voor onbewoond werd aangezien, raakte slaags met één der politie mannen. Dat gebeurde toen de boot van deze man, de „Armada", op sleeptouw werd genomen. Of ficieel zou ook dit schip wegge sleept moeten worden, omdat het alleen voor weekeinden en vakan ties gebruikt werd. De eigenaars zijn er, zo bleek vanmorgen, toch maar permanent ingetrokken, om te voorkomen dat him schip weg gehaald zou worden. Dat lukte, want halverwege de operatie werd de boot w overigens nog steeds illegale Deze ligplaats, aan do Buiten kerk, wordt gebruikt door onge veer twintig woonboten. Enkele schepen werden alleen voor re creatiedoeleinden gebruikt. De Provincie wilde deze schepen weg hebben, om de andere, wel per manent bewoonde schepen dich ter bij elkaar te kunnen leggen. Eén van de bewoners verklaar de dat de Provincie na deze actie van plan is om de schepen te voorzien van water en licht. Een woordvoerder van de Provincie echter deelde vanmorgen mee dat deze schepen ook weg moeten, omdat zij het landschap ontsie ren en bovendien storend zouden zijn voor de scheepvaart in de Oude Rijn. Hier werd aan toege voegd dat men wel rekening zal houden met de belangen van de bewoners, die soms al Jaren aan de Buitenkerk liggen. Aangenaam zomerweer Droog en zonnig Zwakke tot matige wind nit noordelijke richtingen. Mi nimumtemperaturen ongeveer 9 gra den, maxima circa 23 graden, aan zee enkele graden lager. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 JULI Zon op: 04.24 DEN HAAG (SP) Den Haag staat voor het eerst in de geschiede nis aan de kop als de stad in Neder land, waar de meeste overvallen wor- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs edres: Ik wordt abonnee per 16 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden* Amin maakt zelf bekend: KINSJASA (ANP) President Idi Amin van Oeganda heeft vandaag gratie verleend aan de Britse lec tor Denis Hills, die wegens ver raad ter dood was veroordeeld. Dit is meegedeeld door het Zairese persagentschap Azap. Amin brengt thans een bezoek aan president Moboetoe van Zaire. Volgens Azap heeft president Amin tot gratiëring besloten nadat pre sident Moboetoe in de kwestie had bemiddeld. Amin was op uit nodiging van Moboetoe naar Kins- jasa gegaan voor wat een officieel bezoek werd genoemd. De Oegandese president maakte de gratiëring zelf op een geïmpro viseerde persconferentie in Mo- boetoe's ambtswoning bekend. Hij zei, dat hij zijn besluit vanavond officieel zou meedelen aan de Britse zaakgelastigde in Kinsjasa, aldus Azap. President Amin heeft zijn gastheer verzocht ook te bemiddelen voor het weer normaal maken van de betrekkingen tussen Engeland en Oeganda. Hills is op 11 Juni door een recht bank tot de doodstraf door een vuurpeloton veroordeeld. Hij heeft zich drie keer moeten voorbereiden op executie, maar drie keer werd deze door president Amin uitge steld, terwijl diplomatiek verkeer aan de gang was tussen Londen, Kampala en andere Afrikaanse hoofdsteden. Dat alles, omdat Hills in een manu script voor een boek de Oegandese president had vergeleken met een „dorpstiran". Mohammed Ali (links) heeft in Koeala Loempoer na vijftien ron den op punten gewonnen van Joe Bugner (rechts) en zal in oktober tegen Joe Frazier uitkomen. Vlak voordat hü in de ring ging om zijn titel te verdedigen kon digde hü aan, dat hü zich niet zou terugtrekken, zoals hij acht dagen geleden had gezegd. Hij zei dat hij op 1 oktober in Manilla tegen Fra zier uitkomt. Ali kreeg de 25-jarige Bugner niet tegen het canvas, maar de wereld kampioen zwaargewicht was dui delijk de meerdere en won over tuigend op punten van de Euro pese kampioen. In de dertiende ronde liep Ali een snee op boven zijn linker oog, het geen hem echter niet leek te hin- Na afloop zei 's werelds beste bokser dat hij bekend wil zijn als de beste bokser, die de wereld ooit heeft gezien. Frazier, die bij het gevecht aan wezig was, zei voor de wedstrijd: „Ik ben klaar. Ik ben blij dat hij heeft besloten zich niet terug te trekken. Anders zou ik gedacht hebben dat hü probeert me te ont wijken." Met de wedstrijd in Manilla op 1 oktober zou een bedrag van 12 mil joen dollar zijn gemoeid. Voor Bugner was het de zevende keer in zün carrière dat hij ver loor, tegen 51 overwinningen en een onbeslist. De uitslag van deze wedstrijd is niet van invloed op zijn titel van Europees kampioen. De Britse boksdeskundigen had den al voorzien dat Bugner het wel tegen Ali zou afleggen en wel in het bijzonder door de hoge temperatuur, die ter plaatse meer dan 38 graden had bedragen. Ali zei er ook last van te hebben gehad. Maar hij vond dat hü het niet moeilük had gehad tegen Bugner 'die me alleen maar een paar aaitjes heeft gegeven". Het gevecht tegen Joe Bugner was voor Mohammed Ali in drie op zichten gedenkwaardig. De Ame- 14 PAGINA'S rikaan bokste zijn vijftigste wed- strijd als professional, kwam voor de zestiende maal uit in een par- tü. waarin de wereldtitel op het spel stond en bereikte een totaal aan gage sedert zijn debuut als be roepsbokser van 20 miljoen dollar. Dat laatste is een uniek feit in de geschiedenis van de bokssport. Voor de wedstrijd in Koeala Loem poer 2 miljoen dollar en Bugner 500.000 dollar. BVVUr mantelspecialist V_ De Britten leren te leven met eei voorthollende inflatie PAGINA i De Denen dreigen de havens te blokkeren voor de Nederlandse treilers PAGINA 7 Büna had Betty Stöve voor sensatie tegen Chris Evert gezorgd PAGINA den gepleegd. Tot en met vorig Jaar stond Amsterdam als eerste, terwijl Den Haag als „goede tweede" fun geerde. De situatie is dit jaar plot seling veranderd, maar de recher che is niet in staat hiervoor een ver klaring te geven. Wel meent zü bij monde van de hoofdinspecteur J. Posthumus van bureau I van de cen trale recherche, dat het "hier de ver keerde kant uitgaat". Om die reden wil de Haagse politie zo spoedig mo gelijk een speciaal "overvalsteam" formeren, waarvan de leden zich uitsluitend met het oplossen van dit soort delicten bezighouden. De cijfers spreken in dit opzicht duidelijke taal. In Amsterdam zijn dit jaar, tot en met gisteren totaal 19 overvallen gepleegd. In Den Haag daarentegen reeds 25, waarvan er tot dusver slechts 7 zijn opgelost. De re cherche maakt zich intussen ern stig zorgen over deze ontwikkeling, te meer omdat ook andere misdrijven al vele honderden overwerkuren tot gevolg hebben. Hoofdinspecteur Posthumus: "Het is nog nooit gebeurd dat wij in Den Haag wat betreft de overvallen aan kop hebben gestaan. We hebben ge constateerd dat het werkterrein van de daders verschuift van de thans be ter beveiligde banken e.d. naar ande re makkelijker te beroven objecten als winkels, postagentschappen en postkantoren. Overigens is dat een verschijnsel, dat zich ook landelijk voordoet". 'n montuur past in het modebeeld.^ leder halfjaar weer informeert u zich uitgebreid over de nieuwe mode. Wantda's belangrijk, nietwaar? Maar hoe zit 't met die bril? Die past, jazeker. Op uw gezicht. Maar past die bril in het modebeeld? Daar hebt u nou v.d. Wiel voor nodig. Want v.d. Wiel kent de modetrends. In kleding. En in brillen. v.d. Wiel let op de details van uw gezicht. En op de kenmerken van de mode. Daarom kunt u van één ding zeker zijn. Een v.d. Wiel montuur past. Op uw gezicht. En in 't modebeeld. Altijd. v.d. Wiel weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN De Laura, de Alpheuse zomer- fiets vierdaagse, is onder beloftevolle weersomstandigheden begonnen. Vanmorgen om zeven uur, on der een toen al stralende zon, sprongen de eersten in het zadel bij gebouw "Nabij". Op weg voor de 100 km lange rit die mooier kon het al niet langs de Noord zeestranden voerde. Er zijn dit jaar zo'n 1020 deel nemers. Dat is minder dan in 1974, toen de fietskaravaan ruim 1200 man telde. Volgens het Lau- ra-bestuur houdt deze daling ver band met de bouiovakvakantie. waar men nu net buiten valt. Wel zijn er in deze 28ste Laura meer buitenlanders dan ooit: ze ven Spanjaarden, negen Fransen, zes Engelsen, twee Zuidafrikanen en één Amerikaan. In Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER (ANf) Dr. F. Ledeboer (57) uit Schevenin- gen, president-directeur van de Ne derlandse Luchtvaart '!aa*c„happij, is vanmorgen bij verkeerso^ je- luk in de Haarlemmermeer om het leven gekomen. De heer Ledeboer kwam op rijks weg vier met zijn auto fronH-i in botsing met een andere wagen. Oorzaak van het ni>»-«»il* >Pn verkeerd' «nha*i**«a»* <ivr "n personenauto. De heer Ledeboer overleed in het VU-rieke-hu* in Amsterdam, waar een ander» ne- stuurder ernstig gewond is opgeno-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1