'Allez Gerard, je mag winnen Moser even attent en agressief als Merckx De „wandelrit" schijnt niet meer te bestaan Gan Mercier gaat door Gevers wint 'alles' in ronde van Zwitserland Ronde in cijfers NDAG 30 JUNI 1975 )oor 'red Racké VERSILLES Tussen Amiens en zuidkant van Parijs liggen vol de reiswijzer van de Tour nog meer wegen dan de autokaart anwijst. Smalle paden, die door éér landelijke dorpen leid'en - en t paar Jaar is de Tour naar like wegen verbannen. Niettemin ihaadt zoiets de publieke belang- elling niet. Dat bewezen de vele enduizenden, die zich lamgs de rou- hadden opgesteld op de zondag at de Ronde - zeer tegen de tra- - al in het begin naar de arijse regio snelde. Dat enthousiaste publiek moet er i de vrije dag toch nogal wat voor hebben gehad om de Tour te inden, maar de mudvolle parkeer en de met auto's volgestop- toegangswegen naar de koersbaan ewezen, dat de Tour nog altijd erg :éft, bij de Fransen. De reclamecaravaan is al lang liet meer wat hij geweest is en het Helervolk moet £at toch zo langza merhand wel weten. De televisie ver- jchaft dagelijks informatie, die veel [emakkelijker een inzicht brengt in iet strijdgewoel, dan in die minuut raarin het peloton voorbijsuist, kan porden verkregen. Maar je hebt tennelijk toch pas echt van de Tour [enoten als je het stof van de voor- jij razende volgwagens in de neus ïebt gevoeld en daarna het typische |eluid van een langskomend peloton aebt gehoord. Wie geluk had kon even op zijn jiorloge meten hoeveel voorsprong de- of gene uitloper had1 bevochten, het waren er als zo vaak in etappes maar weinig. Het peloton marcheerde vrijwel steeds in resloten formatie, knokkend tegen 3e gemene wind, die telkens weer on verwacht achter één van de vele pochten de kop opstak. Toch keken 11 die mensen reikhalzend uit naar het adres van - uiteraard - Ray mond Poulidor en Thevenet en Mi- |ac en Talbourdet en, hier en daar, Pok voor Eddie Merckx. En voor Robert Chapatte, de oud renner, die commentator werd, en kele jaren geleden van het scherm rerdween na "n staking bij de ORTF, haar die in de nieuwe constel latie van de Franse televisie een glorieuze comeback maakt. Bij het tweede net, dat in deze Ronde overigens weinig te doen heeft, want driekwart van de reportages in deze Tour wordt verzorgd door het eerste net, dat zich in de commercie heeft gestort door een aantal klassementen te sponsoren. Toch zijn de fans kennelijk niet tevreden met het optreden van "TF 1", want spandoeken onderweg met aanmoedigingskreten voor "An tenne deux" en met "Merci Robert Chapatte" erop maakten flink wat duidelijk van de heftige strijd, die er nu in Frankrijk om de gunsten van het kijkex-svolk is ontstaan. Dat zijn allemaal dingen, die op vallen als zo'n zondagse rit maar weinig meer te bieden heeft dan de verbazing over het feit, dat het pe loton alweer zo'n hoge gemiddelde snelheid haalt. "Vroeger", had je bij zo'n gelegenheid neg wel eens een "wandelrit", maar dat schijnt erte- gewoordig niet meer bij te zijn. Mis schien, dat die saaie, lome etappes nog komen als het diep in het zui den heel erg warm wordt, maar voor lopig is een rustige etappe - dat wil zeggen: zonder serieuze uitlooppo gingen - nog altijd een koers die met een gemiddelde van bijna drieën veertig kilometer wordt afgelegd. Ondanks het feit, dat de Tour van de eerste dag af keihard is geweest, qua tempo en qua strijd. Er mogen dan ogenschijnlijk twee dagen rust hebben geheerst in de top van het klassement, voor renners is het bepaald niet gemakkelijk geweest. Er wordt gewoon erg hard gereden en daarom is het niet zó verwonder lijk, dat tegenaanvallen van lieden, die op de eerste dag kostbare secon den hebben verloren, voorlopig uit bleven. Wie demarreert uit een pelo ton, dat met een snelheid van ruim boven de veertig kilometer rijdt, moet héél hard koersen om vooruit te blijven. Het risico, dat de inspan ningen die daarvoor moeten worden geleverd nog maar minieme winst opbrengen, is te groot. Vandaar dat de concurrentie van Moser en Merckx nog afwacht. En de eerste twee in het klassement op hun beurt hun pogingen opzwepen tot het on derhouden van zulk een tempo, dat een uitlooppoging een té riskante zaak wordt. VERSAILLES Gan-Mercier, de ploeg van Zoetemelk, Knetemann, vianen, Bal en Poulidor zal ook Volgend seizoen blijven bestaan. De Üirectie van Gan maakte gisteren In Versailles bekend dat ook in '76 ïen wielerploeg zal worden gespon- lord. Publiciteitsman Claude Su- flres voegde er aan toe dat over het gezicht van de ploeg nog niets vast Staat. "Voor wij aan contracten kunnen gaan wei-ken, moesten wij eerst de formele toestemming van de directie hebben. Die is dit week einde gekomen. Normaal gesproken zal het kader van de ploeg verge lijkbaar zijn, maar daarover is nog niets definitief. Het is alleen niet onmogelijk dat Raymond Poulidor verdwijnt. Hij heeft aan het begin van dit seizoen gezegd dat dit zijn laatste jaar zou zijn. Iets dergelijks heb ik echter al vaker van hem ge hoord." de derde etappe gelukwensen door twee AMIENS Twee renners heb ben zaterdag in de tweede etap pe van de Ronde van Frankrijk een vergissing gemaakt: Giacin- to Santambrogio en Gerard Via- De Italiaan dacht ritwinnaar te zijn, terwijl er op het aan komstparkoers nog een ronde van 1500 meter moest worden gereden. Hij hield in en gaf daarmee Vianen de kans op een laatste demarrage. Gerard Vianen trok 1200 me ter de sprint aan voor De Witte, maar werd op de streep versla gen. Vianen: 'Toen wij weg wa ren schreeuwde De Witte een paar keer tegen mij: "Allez Ge rard, ga door. Je mag winnen. Dat moest ik doen. Als ik niet doorga wore! ik ook geen tweede en dat levert toch nog altijd wat op. Wij hebben allebei van de ge legenheid gebruik gemaakt". Net geen tweede Nederlandse overwinning dus na een razend snelle etappe, waarin een gemid deld van bijna 46.5 km werd ge haald. Er zal voortdurend zoveel vaart in de groep, dat aanvallen tot mislukken gedoemd waren. Een groep minder prominente ren ners heeft het ervaren. Den Her tog behoorde bot dat groepje. Na drie-kwart van de rit ging hij in het offensief en kreeg onmiddel lijk Missac en Fontanelli mee. Kort daarna vonden ook Lopez Carril, Cael, Delcroix en Priem aansluiting en het peloton volg de snel. Het bleef een snelle rit zonder hoogtepunten, al zorgden twee lekke banden voor enige sensatie. Merckx reed vlak voor de ravi taillering plat, Gimondi onmid dellijk erna. De wereldkampioen werd' opge wacht door zijn ploeggenoten en in de complete Moltenitrein reed Merckx het peloton weer binnen. Gimondi deed hetzelfde. Gerard Vianen Champagne Karei Rottiers had zijn cham pagne al op voor hij gisteren win naar van de derde rit in de tour werd. Hij had namelijk een van zijn drinkkruikjes daarmee ge vuld. Een initiatief dat overigens niet van hem, maar van Jos Spruyt was uitgegaan. Voorde start in Amiens had Spruyt ploegleider Robert Lelangue twee "buskes" gegeven die voor hemen Rottiers waren bestemd. "Ik heb die buskes duidelijk met de na men afgeplakt, geef die niet aan een ander", voegde Spruyt zijn ploegleider toe. "Er zit iets bij zonders in en wij zullen het in de laatste veertig kilometer gebrui ken." De bidons werden inderdaad voor de laatste veertig kilometer afgehaald aan de ploegleiderswa- gen van Lelangue en vrij kort daarna ontsnapte Spruyt, die zelf de champagne had bekostigd. Rottiers liet zijn gezicht pas in de laatste kilometers zien. De 22-jarige Belg, op het laat ste moment opgenomen in de ploeg van Merckx en vrijdag ook present in de ontsnapping naar Molenbeek, was dolgelukkig met zijn overwinning. "Vooral", Ver klaarde hij, "omdat ik Eddy heb laten zien dat hij mij niet voor niets heeft meegenomen". Rot tiers stond aanvankelijk niet in het Molteni-tiental voor de Ron de van Frankrijk. Zijn prestaties in de Dauphiné Liberé waren wat teleurstellend. In het kampioen schap van België stapte hij af nadat hij betrokken was geweest bij de valpartij, die Frisols Willy Vanneste voor de Tour uitscha kelde. Rottiers' ploeggenoten na men hem zijn vroege vertrek kwalijk. Dinsdag reed Molteni in Zomergem een laatste selectie met de complete ploeg van veertien man en daarmee toonde Rottiers zijn verlangen mee te mogen naar de Tour. Pas diensdagavond viel de keuze tussen hem en Jean Paul Berckmans in zijn voordeel uit. Anders Theo Smit, de snelste man uit de ploeg van Frisol, werd giste ren twaalfde in de eindsprint op de brede Avenue de Paris, waar Karei Rottiers voor de derde Belgische overwinning in suc cessie zorgde na Van Linden en De Witte. Cees Priem, die als negentien de eindigde, had een veront schuldiging voor zijn wat tegen vallende plaats. "In de laatste bocht werd ik, net als Karsteng (dertigste) in de strobalen gere den." Smit had een verlaring, namelijk: "Deze eindsprints zijn heel anders. Het gaat niet alleen om de laatste paar honderd me ter. Het lijkt wel of zij al een uur van te voren bezig zijn met posi ties voor de sprint te vinden. Het is net of zij hier een eindsprint van vijftig kilometer hebben. En dat nu valt my een beetje moei lijk." ARBON Op imponerende wijze heeft André Gevers de ronde van Oost Zwitserland gewonnen. De renner van Van Erp was in het weekeinde heer en meester en duld de geen enkele vorm van tegenstand. Alles won hij. Zaterdag een rit in lijn over 99 kilometer, vervolgens een tijdrit over 34 kilometer en gis teren tenslotte de laatste etappe over 140 kilometer. Gevers, tweede in Olympia's ronde van Nederland, legde zaterdagmorgen de basis voor zijn triomf door de concurrentie op 1.19 minuut te fietsen. Hij nam het leiderstricot over van de Oostenrij ker Wolfgang Steinmayr, die in de rit tegen de klok nog eens twee mi nuten op de Nederlandse tijdrit- specialist verloor. Ook gisteren was de Brabander uitermate actief. Hij plaatste zich niet aan het wiel van zijn voornaamste belager, maar zet te na 83 kilometer een ontspanning in, die uiteindelijk beslissend was. in zijn spoor volgden Janssens, Bertschi en Vögele, die vergeefs de Nederlander trachtten af te stop pen. In de eindsprit moesten Bert schi en Vögele afhaken en won Ge vers het cuel van Janssens. Van de overige Nederlanders eindigden Rolf Akker, Jan Bakker en Harry Lu nenburg op de 11de, 12de en 30ste plaats. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Gevers (Ned) 14 uur, 28 mi nuten en 55 seconden, 2. Steinmayr Oos) op 1.13 min., 3. Nyffeler i Zwi.) op 2.23, 4. Klang (Zwi) op 2,43 5. Schmid (Zwi) op 3.08. Merkenkampioenschap Het merkenkampioenschap voor amateur wielerploegen is zaterdag in Rotterdam gewonnen door Am- stel. De tweede plaats was voor Bik en de formatie van Jan van Erp eindigde op de eerde plaats Het kampioenschap, dat werd ge houden op de Coolsingel, had weinig weg van een werkelijke wielerwed strijd. De enkele demarrages, die werden geplaatst, werden onmid dellijk gepareerd, zodat een massa sprint voor de beslissing moest zor gen. Leo van Vliet van Amstel was ce snelste voor Versluis van Bik en Efchmen van Van Erp, De Witte in opperste vreugde na zijn ritzege in de Tour. TWEEDE ETAPPE. Roubaix - Amiens: 121 km. 1. De Witte (Bel-Schotte) 2 uur 37 minuten en 17 seconden, 2. Via nen (Ned-Caput) z.t., 3. Van Lin den (Bel-Feretti) z.t., 4. Esclassan (Fra-De Muer) z.t, 5. Wesemael (Bel-Gribaldy) z.t., 6. Hoban (GB- Caput) z.t., 7. Rottiers (Lelangue) z.t., 8. Priem (Ned-Liebregts) z.t., 9. Antonini (Ita-Fontana) z.t., 10. Karstens (Ned-Stablinsky) z.t., 11. Bazzan (Ita-Fontana) 2.37.17, 12. Go- c'efroot (Bel-Schotte) z.t., 13. Mint- kiewicz (Fra-Stablinksi) z.t., 14. Teir- linck (Bel-Stablinski) z.t., 15. Vici- no (Ita-Fontana) z.t. 43. Smit (Ned-Liebregts) 2.37.17, 52. Kamper Ned-Liebregts» z.t., 76. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 97. Kne temann (Ned-Caput) z.t., 99. Den Hertog (Ned-Liebregts) z.t., 115. Kui per (Ned-Liebregts) z.t., 118, Prin sen (Ned-Liebregts) z.t., 127. Koken (Ned-Liebregts) z.t. DERDE ETAPPE Amiens-Versailles: 169.5 km. 1. Rottiers (Bel-Lelangue) 4 uur 4 min. en 4 sec., 2. Moser (Ita-Bar- tolozzi) z.t., 3. Esclassan (Fra-De Muer) z.t., 4. Van Linden (Bel-Fer- retti) z.t., 5. Godefroot (Bel-Schotte) z.t., 6. Merckx (Bel-Lelangue) z.t., 7. Hoban (Eng-Caput) z.t., 8. Ga- vazzi (Ita-Fontana) z.t., 9. Mintkie- wicz (Fra-Stablinski) z.t., 10. Delepi- ne (Fra-Schotte) z.t., 11. De Mever (Bel-Schotte) z.t., 12. Smit (Ned- Liebregts) z.t., 13. Martinez (Fra- Stablinsky) z.t. in Antonini (Ita-Fon tana) z.t. 15. Vincino (Ita- Fontana) z.t., 19. Priem (Ned-Lie bregts) z.t.. 22. Kuiper (Liebregts) z.t., 28. Vianen (Caput), z.t., 30. Karstens (Stablinski) z.t., 42. Kne temann (Caput) z.t., 73. Zoetemelk (Caput) z.t., 84. Kamper (Liebregts) z.t., 102. Den Hertog (Liebregts) z.t. 111. Prinsen (Liebregts) z.t., 119. Ko ken (Liebregts) z.t., 131. Mendes (Por-Liebregts) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Moser (Ita-Bartolozzi) 11 uur, 28 minuten en 7 seconden, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 2 sec., 3. Pollen - tier (Bel-Schotte) op 14 sec., 4. The venet (Fra-De Muer) op 1.17 min., 5. Van Springel (Bel-Schotte) op 118 min., 6. Battaglin (Ita-Fontana) 1.22 min., 7. Gimondi (Ita-Ferretti) op z. t., 8. Van Linden (Bel-Ferretti) op 1.27 min., 9. Poulidor (Fra-Caput) z. t., 10. Godefroot (Bel-Schotte) op 1.28 min., 11. De Meyer (Bel-Schot te) op 1.29 min., 12. Van Impe (Bel- Stablinski) op 1.36 min., 13. Zoete melk (Ned-Caput) op 1.39 min., 14. Rottiers (Bel-Lelangue) op 2.18 min 15. Hezard (Fra-Caput) op 2.30 min.. 16. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.33 min. 17. Knudsen (Nor-Pontana) op 2.35 min., 18. Kuiper (Ned-Liebregts) op 2.39 min.. 65. Den Hertog (Lie bregts) op 2.39 min., 65. Den Her tog (Liebregts) op 4.51 min., 66. Priem (Liebregts) z.t., 73. Mendes (Por-Liebregts) op 4.59 min., 100. Prinsen (Liebregts) op 5.25 min., 105. Kneteman (Caput) op 6.17 min., 109. Kamper (Liebregts) op 7.29 min 114. Vianen (Caput) op 7.33 min., 121 Smit (Liebregts) op 7.47 min., 126. Koken (Liebregts) op 7.52 min. Ploegenklassement1. Schotte 34 uur, 26 minuten en 23 seconden, 2. Caput 34.28.50, 3. Lelangue 34.29.20, 4. Ferettf 34.29.55, 5. Bartolozzi 34.30.07, 6. De Muer 34.31.01, 12. Liebregts 34.35.55. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Linden (Bel) 94 punten, 2. Moser (Ita) 81. 3. Merckx (Bel) 71. BERGKLASSEMENT: 1. Van Im pe (Bel) 13 punten, 2. Zoetemelk (Ned) 9, 3. Merckx (Bel) 6. VERSAILLES Francesco Moser heeft zijn belofte: "Wij zullen de trui zo lang mogelijk verdedigen", meer dan waargemaakt. In het eer ste weekeinde van de Ronde van Frankrijk handhaafde hij zich op de plaats die hij al in Charleroi had ver overd. De nog jonge Italiaan deed het met opvallend gemak in een weekeinde dat onstuimig begon en tamelijk rus tig eindigde, maar hij deed het be paald niet door verdedigend te rij den. Zaterdag probeerde hij zelf nog te ontsnappen in het laatste gedeel te van de rit naar Amiens. In Ver sailles sprintte hij op een geweldige manier naar de tweede plaats, die zijn positie in het puntenklassement verstevigde. Hij onderstreepte ten overvloede dat hij bij het verdedigen van zijn kroon niet voor alles wil leu nen op zijn ploeggenoten, van wie Caverzasi, Ritter en Fontanelli gis teren uitstekende "waakhonden" ble ken. Aanvallend Francesco Moser jaar onder druk van Moser weer doet. Agressief, attent, aanvallend. De Moser-Merckx-bacil heeft trou wens meer renners aangestoken. De invloed is in talrijke ploegen merk baar. Vooral zaterdag werd er enorm gevochten in de kop van het veld. Kuiper, de Nederlandse titelhouder, die een voorzichtige starter is, be kende letterlijk en figuurlijk te zijn geschrokken. "Op de kasseien buiten Roubaix", vertelde hij, "heb ik wel eens aan vrouw en kind gedacht. Door het geschok op de stenen vlogen de bidons van de fietsen. Vlak voor mij reed iemand net over zo'n kruikje. Het vloog als een projectiel de lucht in. Ik schrok mij dood. Het is her haaldelijk gebeurd en als een bidon in een voorwiel vliegt, kun je je voorstellen wat de gevolgen zijn als er ongeveer vijftig wordt gereden. Niemand trok zich er wat van aan. Merckx en ook Moser hielden het tempo ongenadig hoog. Voor mijn gevoel was Merckx zon dag ook wat van plan. Bij de ravi taillering stonden de mensen van Molteni helemaal achteraan. Dat be tekende dat Merckx tamelijk gemak kelijk een plaats voor in de groep kon krijgen nadat hij zich lang afzij dig had gehouden. Ocana probeerde Merckx te verrassen door weg te springen toen hij inhield. Ik ging on middellijk mee. en moest mijn etens- zaïkje wel vergeten, maar de hele groep kwam vrij snel weer bij. Ik vraag mij alleen af of de breuk in het peloton zou zijn hersteld als niet Gimondi een lekke band had gekre gen. Hij kwam daardoor in de twee de groep en van zijn jagen hebben er heel wat geprofiteerd". Ka'lm Tot de ravitaillering, iets over de helft van de etappe naar Versailles, is er betrekkelijk kalm gekoerst en ook de strijd van de laatste twee uur kon het gemiddelde van de derde dag maar net boven de veertig kilo meter uittillen. In die strijd hielden de favorieten zich rustig onder het motto dat het niet alle dagen feest kan zijn. Het peloton was panisch als er wat minder groten in de aan val gingen. Zaterdag gebeurde dat wel en volgens Gerard Vianen, de Hennie Kuiper ervaren helper van Zoetemelk, was dat gemakkelijk verklaarbaar. "Als de groten onrustig zijn, krij gen de kleinen de zenuwen. Sinds Charleroi is het peloton voortdurend nerveus geweest. Dat is een toestand die niet steeds kan bestaan" Jood Zoetemelk doorstond het weekeinde, na de tegenvaller van vrijdag, opvallend goed. Zijn woede over de pech, die hem had getrof fen was helemaal gezakt en het verlies van de trui die de leider van het bereklassement clownesk siert, deerde hem nauwelijks Nu de klei ne Van Impe opmerkelijk uitgedost in het wit-met-de-rode-ballen door de karavaan laveert, is Zoetemelk veel minder een opvallend geteken de en in die positie voelt hij zich bepaald niet het onprettigst. "Vrijdagavond was ik woedend. Ik was ex-van overtuigd dat iedereen tegen mij reed, maar in mijn hotel was ik het al weer vergeten, een Ronde van Frankrijk is geen zaak van een dag, er komen nog drie we ken". Met die hem zelfvertrouwen en zekerheid gevende overtuiging stapte hij weg achter echtgenote Francoise en zoon Karl tussen de tienduizenden toeschouwers, die aanwezig waren op de Avenue de Paris in Versailles. Die toeschouwers zagen aan het slot van een wat kalme etappe, na de tumultueuze ouverture van de lour. Karei Rottiers zijn eerste zege in de Tour halen, Rottiers sprong weg onmiddellijk nadat Spruyt, Rit ter en Misac waren teruggepakt en behield net voldoende van zijn voor sprong. Niet in het minst, «adat Merckx zijn laatste aangewoi-ve gezwel letterlijk en figuurlijk c hand boven het hoofd hield. Atletiek Tijdens de Oostduitse jeugdatletiek-kampioenschappen in Halle zijn gisteren twee wereldre cords voor junioren gesneuveld. Op de 400 meter noteerde Christina Breh rner een tijd van 50.14 sec. Het oude wereldrecord stond met 51.0 sec op naam van Marilyn Neufville. Op de vijfkamp bereikte Andrea Seeger een totaal van 4573 punten. Het oude record stond op naam van Barbel Müller: 4538 punten. Atletiek De Amerikaanse dames- atletiek-kampioenschappen, die in White Plains werden gehouden, heb ben vijf nieuwe nationale records op geleverd. Madeline Manning noteerde op de 800 meter 2.00.5, Kathy Schmidt won het speerwerpen met 63.88 meter, Lynn Bjoerklund liep de 3000 m in 9.10.6, Debbie Esser liep ce 400 m horden in 57.3 en Lisa Men- theny had voor de 1500 m snelwan delen 6 46.6 nodig.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9