,W eekeind van zeer bloedige anarchie in geheel Beiroet NAAST HET NIEUWS Spanning Israel-VS op een hoogtepunt Mevr. Peron tart grote vakbonden AMIN NAAR ZAIRE Grieks-Cyprioten uit Turkse deel van eiland gezet Nieuw kabinet kan vandaag rust brengen NIEUWE TOP ESA-ESTEC Voorlopige regering Timor Ambassadeur teruggeroepen uit Amerika voor nader overleg9 AANDAG 30 JUNI 1975 BUITENLAND n -^jEIROET (UPI/AP) De voorlopige premier van Liba- beiipn, Rasjid Karami, heeft verklaard te verwachten dat hij "sve4ndaag de vorming van een compromis-kabinet bekend al kunnen maken om daarmee de burgeroorlog te beëindi- (en, die in Beiroet tot een toestand van volslagen anarchie T leeft geleid en die sinds april meer dan 800 doden en 1 650 ewonden heeft geëist, terwijl 90 man worden vermist. Aantisteravond maakte Karmi bekend dat hij overeenstem- immAing had bereikt met de elkaar bestrijdende rechtse en link- 6.25-J groeperingen over de vorming van een nieuwe regering. 6.3o-Je verklaring van Karami kwam aan het eind van de bloe- iiachtfefste dag in Beiroet sinds de moeilijkheden begonnen. jzwaar mortier- raket- en machine- eisten zondag in c'e jfdstad minstens 175 slachtoffers, nen, die zei: "Wij zitten hier thuis gevangen. Het eten raakt op. Het is hier somber en verschrikkelijk. Ko- en gewonden. De tol van een gels overal. Geloof me, het lijkt gevechten kwam hier- lingrad wel". op zeker 75 doden en 200 ge- jonden. Gistermiddag breidde de strijd zich tot stadsdelen waar eerder nog schermutselingen voorkwamen j—75lEr zouden tenminste 75 doden en 10 gewonden zijn gevallen in de af kopen week. hingen gisteravond grote rook- >lken boven de stad. De straten bo- verlaten aanblik. Groepen ge opende mannen waren gewikkeld 0133) de zware gevechten en renden straat naar de andere. Zij irden voortdurend aangevuld met loemjeuwe gevechtseenheden die per lar het strijdtoneel werden woerd. 'li5]Alle wegen die naar Beiroet leiden {in door de autoriteiten bestempeld gistermiddag In de wijk Mseitabech werd giste ren door de politie een doodgescho ten zuigeling van twee maanden ge vonden. Zaterdagavond hadden onbeken den een mortiergranaat afgevuurd op het huis waar zich het hoofd kwartier bevindt van het (marxis tische) volksfront voor de bevrijding van Palestina, de beweging die wordt geleid door Georges Habasj. Volgens mensen in de buurt zou den er drie of vier personen zijn ge dood doch het volksfront heeft laten weten dat er geen doden waren maar wel dire of vier gewonden. Het ge bouw, dat in een buitenwijk van Bei roet staat, werd ernstig beschadigd. Bij het hoofdkwartier in Beiroet de nationale liberale partij zijn 10 raketten te- "gevaarlijk". In het hart 1 waar veel winkels commerciële ^bouwen en banken gevestigd zijn, rd gisteren een aantal winkels op blazen door middel van mortier- anaten en tijdbommen. !ln de armere wijken die min of xeer de buitenste rand van de stad brmen heerste een ware terreur, Idus ooggetuigen. Er zouden terro- (sten (het was niet na te gaan tot [elke "partij" zij behoorden) rond- 1 die knalden op alles wat bewoog. rechtgekomen. Men weet niet door wie en waar ze zijn afgeschoten. In de havenstad Tripoli in het noor den, de grootste stad na Beiroet, zijn zaterdagavond twee bankgebouwen door ontploffingen verwoest. De pogingen van de premier om een kabinet samen te stellen zijn voortdurend gestrand op de al een maand durende onenigheid tussen rechtse falangistische partij en haar voornaamste linkse rivaal, de socia listische progressieveu, over ae kwes- Een gesneuvelde Libane se militair hangt over de ruï nes van een gebouw in de hoofdstad Beiroet, ivaar het afgelopen weekeinde en ook in de afgelopen nacht een complete burgeroorlog luoed- de. De tekst op de afgebrok kelde muur: "Libanon, ik zal je altijd dienen Een journalist werd opgebeld door tie de falangisten zitting in het fen vriend in de wijk Roemanech [aar de strijd dinsdag al was begon- kabinet dienen te heoben. De falangisten staan op deelne ming aan de regering terwijl de so cialisten hen erbuiten willen hou den in verband met de gevechten. Na een langdurige tespreking met president Soeleiman zei Karami: 'Ik heb een positieve oplossing gevon den die mij doet vertrouwen dat wij in staat zijn een regering te vor men'. Volgens Karami zou zijn op lossing alle partijen bevredigen, ook de falangisten en de Palestijnen. Hij zei dat zijn regering rnoit 'de hei lige zaak van het Palestijnse volk - - - onder leiding van de Palestijnse be- vrijcingsorganisatie za, verzaken'. ekaapt Een man met een revol- ■r heeft zaterdag de gezagvoerder tn een Bulgaars vliegtuig gedwon- ;n naar de Griekse stad Saloniki vliegen, waar de man, een 24- rige bouwkundige, asiel heeft ge- •aagd. Het gekaapte vliegtuig was een binnenlandse vlucht, op weg xar Vama, aan de Zwarte Zee >en de kaper het bevel gaf van )ers te veranderen en naar Grie- rnland te vliegen. evechten Bij bloedige gevechten rebellerende grootgrondbezitters jn de afgelopen week vijftig per- men om het leven gekomen. De •ootgrondbezitters zouden de bevol ing hebben opgezet tegen deland- rvormingsplannen van de rege- ing. Tegelijkertijd zou Karami stappen doen om de nationale soevereinitiet te verzekeren, die volgens de falan gisten wordt aangetast door de auto nomie die de Palestijnse guerrillabe wegingen in Libanon genie'en. PARIJS (DPA) De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft op haar eerste bijeenkomst in Pa rijs de Westduitser Wolfgang Finke tot president en de Zweed Jan Stiern- stedt tot vice-president gekozen. Directeur van het Europese cen trum voor techniek en onderzoek ESTEC in Noordwijk wordt de Zwit ser Hans Hintermann. Hintermann volgt hiermee Ove Hammarstrom uit Zweden op, die in juli in de in dustrie gaat werken. De 45-jarige Hintermann is sinds 1971 directeur van het Zwitserse centrum voor uurwerk-onderzoek in Neuchatel. De ESA, die op 30 mei 1975 in Parijs is gesticht, is de tegenhanger van de Amerikaanse NASA. De ESA vervangt de Europese ruimtevaart organisaties ESRO. EN ELDO. BUENOS AIRES <UPI, Reuter) President Maria Estela Peron van Argentinië heeft loonstijgingen met meer dan 100 procent, zoals geëist door de grote vakbonden, verboden en met terugwerkende kracht tot 1 juni een algemene loonrede van 50 procent toegestaan. Op 1 oktober en 1 januari a.s. mo gen de lonen met nog eens 15 pro cent stijgen. Mevrouw Peron heeft nu het ri sico genomen van een nieuw con flict met de invloedrijke vakbonds federatie Confederacion General de Trabajo, die vrijdag al opriep tot een algemene staking en die mas sale betogingen liet houden om on middellijke uitkering van de met de werkgevers overeengekomen loon stijging af te dwingen. Mevrouw Peron zei in een radio toespraak dat loonsverhogingen van meer dan 50 procent op dit ogenblik zouden leiden tot nog gro tere inflatie en werkloosheid. Als de president met de vakbon den was meegegaan, zo menen waarnemers in Buenos Aires, zou minister van Economische Zaken Celestino Rodrigo zijn afgetreden, een maand na zijn aanstelling Ze sprak krachtig en schreeuwde NAIROBI (AP) De presi dent van Oeganda, generaal Idi Amin, heeft te Kampala ge zegd dat de door hem gevangen gezette Britse leraar Denis Hills aanstaande vrijdag 4 Juli te 15 uur Ned. tijd als spion zal wor den terechtgesteld als de Britse regering niet minister van Bui tenlandse Zaken Callaghan naar Oeganda zendt. „Dit staat vast en myn plan zal niet worden veranderd", al dus zei de generaal blykens een bericht van radio-Kampala. Van zyn besluit had hij ook de Britse hoge commissaris in Kampala, James Hennesy, op de hoogte gebracht. Op eerdere „voorstellen" van Amin had Callaghan doen we ten zich niet te laten dwingen. President Amin wordt vandaag in Zaire verwacht, zo is door het persbureau van dit land bekendgemaakt. In Kampala, de hoofdstad van Oeganda, is over dit bezoek nog niets mee- Van Oegandese zijde is wel meegedeeld dat president Amin een aanbod heeft aanvaard van koning Chaled van Saoedi-Ara- bië om te bemiddelen in de kwestie-Hills. Een Oegandese militaire woordvoerder ver klaarde dat de namen van de twee zaterdag gearresteerde Britse „spionnen" niet zullen worden bekendgemaakt alvorens Groot-Brittannië volledige ge gevens over zyn spionnen in Oeganda heeft meegedeeld. Volgens de radio heeft presi dent Amin gezegd dat hij meer dan ooit „bereid is om de Brit ten een lesje te geven dat zij nooit zullen vergeten". MACAO (AFP) In Portugees Ti mor Zal een voorlopige regering wor den gevormd die op korte termijn verkiezingen moet voorbereiden voor een volksassemblee welke de toe komst van de kolonie zal vaststellen. Dit heeft een Portugese woordvoerder in Macao verklaard na besprekingen over de toekomst van het gebied die drie dagen hebben geduurd. Er zal zo spoedig mogelijk een voor lopige regering worden gevormd, zo dra de Portugese revolutionaire raad zioh over het onderhandelingsresul taat heeft uitgesproken. De voorma lige regering zal zes leden omvatten, van wie de meerderheid door Portu gal zal worden benoemd. De overige leden zullen worden aangewezen door de drie politieke partijen van de ko lonie. De Portugese hoge commissa ris zal waarschijnlijk de leiding van de regering krijgen. De conferentie over de toekomst van Portugees Timor begon donderdag JJ. in Macao. Aan Portugese zijde namen o.a. de minister van Overzeese Gebiedsdelen, Antonio de Almeida Santos, en major Vit or Alves deel. Aan de Timorese kant waren er ver tegenwoordigers van de gematigde democratische unie (UDT), die de band met Portugal voorlopig intact wil laten, en van de Apodeti-partij, die aansluiting bij Indonesië na streeft. Het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor (Fretilin) boycotte het overleg. De reden van Fretilin geen vertegenwoordigers naar Macao wilde zenden was dat zij de Apodeti niet als politieke party wil aanvaarden. Volgens Fretilin is deze pro-Indonesische groepering „neo-imperialistisch" en wordt zij door Jakarta gefinancierd. Het an dere deel van Timor is Indonesisch. De UDT streeft naar een onafhanke lijkheid die in fasen tot stand komt. In een communiqué dat na de be sprekingen werd uitgegeven, ver klaarden de drie delegaties dat het volk van Portugees Timor recht heeft op zelfbeschikking en onafhankelijk heid. soms bijna. Ze zei dat het land een oorlogseconomie zou moeten heb ben. Mevrouw Peron zei voorts dat een economische evenwichtsversto- ring in de kaart zou spelen van ce subversieve groepen die zich de ver nietiging van Argentinië ten doel stellen. In de laatste twaalf maanden zijn de kosten van levensonderhoud in Argentinië verdubbeld. In Zuid- Amerika is alleen in Chili de infla tie nog heviger. Als voorbeeld: met het minimum loon van 3300 pesos (286 gulden) kan men nog geen vier tankladin gen benzine voor een middelgrote auto kopen. Het was een slag voor de presi dent dat zaterdag haar minister van Arbeid, Ricardo Otero, aftrad, zogenaamd om gezondheasredenen maar in werkelijkheid omdat hij 't met de eisen van dc vakbond eens De leiders van de op een na grootste partij van Argentinië, de radikale Burger-Unie, heb!-en de president met klem aangeraden "haar economische beleid te herzien voordat het te laat is". Mevrouw Peron werd ervan be schuldigd "niet eerlijk" te zijn te gen de bevolking door haar econo mische plan "te verstoppen" en door het misbruiken van haar macht die onder het toezicht zou moeten staan van het congres. Mevrouw Peron die 44 jaar oud is, nam op 29 juni van verleden jaar het presidentschap over van haar bejaarde man Juan Peron, die toen zwaar ziek was. Hij overleed twee dagen later. Vlamingen Meer dan 400.00 Vla mingen hebben zondag in Diksmuiden hun 48ste Vlaamse Vaderlanddag gehouden. Het thema „De Neder landen ons vaderland" werd geuit in de vorm van liederen, gedichten en dansen maar ook genoemd in poli tieke toespraken die gericht waren op het bereiken van een culturele en economische eenheid van de La ge Landen in het toekomstige Euro- AGENTEN GEËXCOMMUNICEERD Een ongenoemd aantal politieagenten die twee weken geleden huls- zoeking hebben gedaan in een Clarissenklooster in Palestrina by Napels, zijn gestraft met excommunicatie, zo meldt het Vaticaanse weekblad „Osservatore della Domenica". „Zelfs de gewelddadige en schaamteloze nazi-fascistische soldater durfden de kloosters niet te schenden", aldus het blad. De Carabinieri gingen het klooster bimien op verzoek van het mi nisterie van Arbeid om te onderzoeken of de nonnen clandestien borduurwerk verrichten voor een fabriek. De huiszoeking vond plaats ondanks de protesten van een bisschop. Toen boeren tn de omtrek hoorden dat „een paar grote woestelingen" het klooster waren binnengedrongen, kwamen ze de zusters met hooivorken en snoeimessen tea hulp. aldus het weekblad. Niet vermeld wordt, of ze de carabinieri nog getroffen hebben. HAPPIGE 133-JAR1GE Charlie Smith, heeft vrijdag een 133ste verjaardag. Een tandarts in Miami zag de ex-slaaf tijdens een interview op de televisie en het viel hem op dat Smith tandeloos was. Hij heeft hem kosteloos een nieuw gebit aangemeten. ..Hy was er uitgespro ken happig op", zei tandarts David Vine. De sociale verzekering in Amerika noemt Smith haar oudste klant. Smith zelf zegt dat hy werd geboren in Iiberia in 1842 en dat hij in 1854 door slavenhandelaren werd ontvoerd en gebracht naar de Verenigde Staten. Charlie Smith houdt 4 juli aan als zijn verjaardag. De precieze dag weet hy niet. BABYHAAIEN UIT BRANDWEERPOMP Vrijdag kwa New Jersey u haaien. Het stadsbestuur wilde het desbetreffende verhaal van de kin deren eerst niet geloven, maar wethouder James Buford van ge zondheid en sociale zaken moest later erkennen dat het waar was geweest. Hoe de baby-haaien in de pomp zyn gekomen is een raadsel. HAARUITVAL DOOR WARMTE Volgens deskundigen in Londen heeft de recente warmtegolf in Engeland veel mensen hun haar doen verliezen De directie van het haarkunde-instituut deelde mee veel meer patiënten dan normaal voor deze tyd van het jaar te hebben ge kregen en zy gaf de schuld voor de haaruitval aan het warme ONVERWACHTE MOEDER i dat De directie van de dierentuin van Los Angeles wist niet zy in biyde verwachting was, maar de 34 kilo zware baby van Twinkletoes, de neushoorn, levert het onweerlegbare bewijs. De twee ton zware Jonge moeder kreeg haar Jong vorige week De sekse van de baby is nog niet bekend, want de oppassers wagen zich nog niet in de nabyheid van Twinkletoes. ZEELEEUW ZOCHT TOEVLUCHT BIJ MENS De bemanning van een Russisch koelschip in het zuiden van de Atlantische Oceaan zorgt al een week voor een zeeleeuw die aan boord was komen klauteren om te ontsnappen aan een school vraat zuchtige tygerhaaien. zo berichtte de Izvestia in Moskou. Het is waarschynlyk de eerste keer dat een zeeleeuw zyn toe vlucht zocht by mensen, hoewel bekend is dat de soort, evenmin als de dolfyn, de mensen niet schuwt. De ernstige wond die de zeeleeuw al in de flank had opgelopen, is geheeld door de scheeparts van de Prokopyevsk. Uit dankbaar heid hopt het dier nu over het dek, luide kreten van vreugde uitstotend, aldus de Izvestia. ABIE NATHAN TERUG De propagandist voor vrede in het Midden-Oosten, Abie Nathan, is teruggekeerd in Israël na drie weken vergeefs gepoogd te heb ben zyn „vredesschip" door het Suez-kanaal te krygen. Hy zond een boodschap aan president Sadat van Egypte met het verzoek om doorvaart, maar de Egyptische autoriteiten antwoordden niet. Abie Nathan gaf het eindelyk op omdat zyn geld opraakte. Na than wil thans de boot verkopen en het geld gebruiken voor de bouw van een school voor Joden en Arabieren in Nazareth. NICOSIA (AP) De Turkse auto riteiten hebben in het door hen be zette gebied van Noord-Cyprus giste ren 240 Grieks-Cyprioten met geweld hun huizen uitgezet en afgeleverd aan het Grieks-Cypriotische deel van het eiland. Enkele dagen geleden was ook iets dergelyks gebeurd en in totaal zyn nu ongeveer 500 Grieks-Cyprioten, man nen, vrouwen en kinderen, door Turkse militairen "verwijderd" Dit gebeurde voornamelijk in het gebied van Karpass, op het oosten van het eiland. De mensen zeggen dat ze maar een half uur de tijd kregen te pakken en zich voor het vertrek gereed te hou den. In Karpass wonen ongeveer alle Griekse Cyprioten in het door de Turken in Juli van verleden jaar be zette gebied. Het zijn er nog onge veer 10.000. JERUZALEM (SP De Israëlische ambassadeur in Washington, Simcha Dinitz, is naar Jeruzalem terugge roepen, waar hij in de tweede helft van deze week wordt verwacht. Met deze Israëlische stap heeft de verhouding tussen Jeruzalem en Washington een nieuw dieptepunt bereikt. Officieel laat de Israëlische regering ambassadeur Dinitz voor „nader overleg" naar de Israëlische hoofd stad komen. In werkelijkheid wil zij op deze ondubbelzinnige wijze haar ongenoegen en teleurstelling ken baar maken over de volgens Jeruzalem partijdige houding van de Verenigde Staten als bemiddelaar bij de onderhandelingen over een nieuw deelakkoord in de Sniaï-woes- tijn. De Amerikaanse woede-uitval van de vorige week, waarbij president Ford Israël op initiatief van minister Kissinger een ernstige berisping gaf, wegens het laten uitlekken van de Israëlische voor stellen, was vooral ingegeven doordat de bemiddelingsrol van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken in de knel kwam te zitten. Door Israël al dan niet terecht in het openbaar van lekken te beschuldigen konden de duim schroeven op de regering-Rabin via de pers en de publieke opinie wat verder worden De speelde toorn van Kissinger was zogenaamd gewekt door een nieuwe kaart in de New York Times van de oude en de nieuwe Israëlische voorstellen naast elkaar zodat de jongste Israëlische concessies duidelijk werden. Agezien van enkele ondergeschikte onvolko menheden was de weergave van de Israëlisch© onderhandelingspositie juist. Op basis van de uitgelekte berichten uit Washington en Jeru zalem heeft iedere waarnemer met een normaal gezond verstand zich tijdens de afgelopen twee weken eenzelfde beeld van de Israëlische positie kunnen vormen. Het Egyptische standpunt heeft inmiddels ook aan duidelijkheid gewonnen. Ambassadeur Dinitz zal de Amerikaanse staatssecretaris Joseph Gisco opnieuw ontmoeten om hem verdere ophelderingen over het Egyptische antwoord op de Israëlische voorstellen te vragen. Nog voor zyn vertrek naar Israël zal Dinitz contact opnemen met Kissinger op diens vakantieadres. De Verenigde Staten staan nu helemaal achter de Egyptische eisen en hebben dit Israël glashelder te verstaan gegeven. Cairo eist een volledige Israëlische terugtrekking van de strategische Mitla- en Gidipassen in de Sinaiwoestijn. Jeruzalem wil alleen de westelijke hellingen ontruimen en haar elektronische waarnemingsposten bij de passen handhaven. Minister van defensie Peres heeft verklaard dat de passen het anker van het Israejische leger in de Sinai zijn. Zonder de passen zou Israël volgens hem niet over een verdedigingslinie in de woestyn beschikken. Over de breedte van de territoriale corridor langs de Golf van Suez naar de te ontruimen olievelden bij Aboe Rodeis bestaat ook geen overeen stemming. Het Israëlische eisenpakket bevat verder een opheffing door Cairo van de tegen Israël gerichte economische boycot- en propaganda-oorlog. waarop Egypte tot dusver niet is ingegaan. De nieuwe tussentijdse overeenkomst zou tenminste drie Washington heeft gedreigd samen met de Sowjet-Unie de Midden-Oos- ten-conferentie in Genève byeen te roepen, indien Israël de Egyptische eisen niet aanvaardt. In Geneve zullen de VS dan hun eigen vredes plan op tafel legen dat overeenkomt met 't Rogersplan: 'n Israëlische te rugtrekking naar de grenzen van 4 juli '67 met enkele kleine grenscorrec ties. Voor het geval Jeruzalem niet de bereidheid tot meer concessies toont, zal Israël bovendien van de uitgebreide militaire en economische hulp van de VS verstoken blijven. Hoewel deze Amerikaanse houding in de Israëlische hoofdstad hard is aangekomen, spreekt Jeruzalem nog niet over een crisis in de betrekkingen met de VS. Dat er echter zeer ernstige meningsver schillen met Washington bestaan, wordt met grote zorg erkend. Premier Rabin zal de besprekingen, die hij gisteren met de leiders van de Likoed-oppositie over de gespan nen toestand heeft gevoerd, vandaag voortzetten. De Likoed heeft zich gisteravond in een verklaring uitgesproken tegen „overgave aan Egyptische eisen die Israëls veilig heid en haar bestaan in gevaar brengen." Het wordt niet uitgesloten geacht dat de toenaderingspogingen van Rabin tot de rechtse oppositie in de huidige crisissfeer tot de vorming van een regering van nationale eenheid zou kunnen leiden. Ook ex-premier Golda Meir heeft zich in het openbaar tegen een verdere terugtrekking uitgesproken als dat alleen maar gebeurt om onder de Amerikaanse druk uit te komen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7