Emilie wil nog niet naar huis C(jv) vandaag... F/ RAPID \programma ^Grondpolitiek is een kabinetscrisis waard ...en gisteren l TV morgen] BAANDAG 30 JUNI 1975 DACHTEN OP VRIJLATING AMERIKAANSE MEDESTUDENT (tILVERSUM (ANP) De Nederlandse Emilie van Zin nicq Bergmann, door Zairische opstandelingen vrijgelaten, iveet nog niet wanneer zij naar Nederland zal komen. Zij ivil wachten tot ook haar Amerikaanse medestudent Ken- ïeth Smith, die nog door de opstandelingen wordt vastge- louden, vrijkomt. Wej. van Zinnicq Bergmann vertelde dit in een korte ver- daring, die zij gisteren van Dar es Salaam uit aflegde voor WRO's radio-journaal. Dm geen gevaar te scheppen voor de vrijlating van Ken- ïeth Smith wilde ze nog „ontzettend weinig" zeggen. Zelf cei ze „goed en gezond" te zijn. Emilie van Zinnicq Berg mann (links) en de Amerikaanse Carrie Hunter (rechts) worden na hun vrijlating op het vliegveld van Dar es Salaam in Tanzanië verwelkomd door vrienden. De heide studentes werden vorige vorige maand door Zairische op standelingen ontvoerd. Ouders door vrijlating verrast VUGHT (ANP) "Wij waren verrast toen wij hoorden dat Emilie was vrijgelaten. Wij had den niet gedacht dat alles toch nog vrij snel was afgehandeld." Dit zeiden de moeder en zuster van Emilie gisteravond desge vraagd. "Wij hebben de hoop dat zij zou worden vrijgelaten nooit opge geven. Gedurende de tijd dat zij gevangen werd gehouden, hebben wij veel morele steun gehad van vrienden, bekenden en onbekenden. Men heeft ons brieven en bloemen gestuurd," aldus mevrouw Van Zinnicq Bergmann. De familie Van Zinnicq Berg mann heeft telefonisch gespro ken met dochter Emilie en ook uit haar mond gehoord, dat zij goed en gezond is. Emilie heeft verteld dat zij veel morele steun heeft gekregen van de Wereld omroep Nederland. "Jammer dat die uitzendingen in Neder land niet zijn op te vangen, anders had ik zeker meegeluis terd," zei mevrouw Van Zin nicq Bergmann. Zij vond het erg naar dat de Amerikaanse student Kenneth Smith nog ge vangen wordt gehouden. Deze jongeman was pas twee maan den in Afrika en spreekt nog niet de plaatselijke taal, wat Emilie wel doet. Hij zal het hierdoor nu Emilie is vrij gelaten des te moeilijker heb ben. De familie Van Zinnicq Berg mann hoopt dat Kenneth spoe dig ook zal worden vrijgelaten. Dan zal dochter Emilie voor korte tijd naar het ouderlijk huis te Vught komen om daarna naar de Verenigde Staten te vertrekken waar zij haar studie zal voortzetten. Onderhandelingen over een (eventueel) losgeld zijn niet door de familie gevoerd. Over deze aangelegenheid wilde mevrouw Van Zinnicq Bergmann in ver band met de veiligheid van Kenneth Smith (nog) niets zeg gen. hen Drie doden auto-ongeluk VENRAY (ANP) De 23-jarige L. Geelen, de 27-jarige J. J. Janssen en de 29-jarige W. Derks, allen uit Venray, zijn gisteravond door een auto-ongeluk in hun woonplaats om liet leven gekomen. Een vierde man werd levensgevaarlijk gewond. De auto, waarin de vier slacht offers zaten is, naar de politie ver moed, door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder Geelen was op slag dood, de andere twee man nen overleden in het ziekenhuis. yeel agrariërs doen beroep op bijstandswet DEN HAAG (SP) In de eerste vijf maanden van dit Jaar hebben 1642 agrarische ondernemers een beroep gedaan op de rijksgroepregeling zelf standigen van de bijstandswet. Vorig jaar kwamen er over die zelfde periode slechts 650 aanvragen binnen. De grote toeloop is ontstaan door de zware regenval in Zuid- West-Nederland eind vorig jaar, de stijging van de productiekosten, nachtvorstschade in de fruitteelt en hagelbuien. Minister mr. A. van dei- Stee, Landbouw en Visserij, heeft dit de vaste commissie van de Tweede Kamer voor land- en tuinbouw mee- De aanvragen die binnen zijn ge komen vanwege de wateroverlast zijn vorige maand behandeld. Van de 453 aanvragen werd in 365 gevallen steun toegewezen. De afwijzings gronden voor de 88 andere aanvra gers waren dat of het bedrijf geen levensvatbaarheid meer had of dat men elders aan geld kon komen. In totaal werd 12,6 miljoen toegewezen. Hiervan is 11,6 miljoen beschikbaar gesteld als lening onder zachte voor waaiden en 1 miljoen om niet. MeJ. van Zinnicq Bergmann sprak haar dank uit jegens „ontzettend veel mensen in alle delen van de wereld", die gewerkt hebben voor de vrijlating van haar en haar mede-studenten. Hun namen wilde zij nu nog niet noemen. Ook dankte zij hen die ge durende een moeilijke periode van veertig dagen haar ouders gesteund hebben. Zij vertelde dat zij, als het maar enigszins kon. naar de Nederlandse radio had geluisterd. Dat was toege staan. Van de Nederlandse ambassa deur had zij toestemming gekregen toch een van haar helpers te noe men: Radio Nederland Wereldom roep. Die was, net als zovele anderen die zij nog niet kon noemen, „fantas tisch" geweest. Op 19 mei jJ. werden drie Ameri kaanse studenten en het Nederlandse meisje ontvoerd uit hun kampement op de Tanzaniaanse oever van het meer van Tanganjika. Zij bestudeer den daar onder leiding van de Britse antropologe Jane Goodall het gedrag van de baviaan en de chimpansee. De ontvoerders zijn leden van een guer rilla-organisatie die zich de „partij voor de volksrevolutie" noemt. Deze organisatie is in Zaïre gevestigd en heeft tot doel de omverwerping van de rechtse regering van president Moboetoe Sese Seko en de „bevrijding van het Kongolese volk". Zaïre is het voormalige Belgisch Kongo. De guer rillastrijders eisten voor de vrijlating van de gijzelaars betaling van een half miljoen dollar, honderden wa pens en munitie en de vrijlating van twee medestrijders die als politieke gevangenen in Tanganjika vast zou den zitten. De Amerikaanse studente Barbara Smuts werd al vrij spoedig vrijge laten om de eisen van de ontvoerders over te brengen. Jane Goodall, die een kenner van het gedrag van ba vianen en chimpansees is en al onge veer tien jaar in Tanzania werkt, was niet in haar kampement aan wezig toen veertig zwaar gewapende en geüniformeerde mannen hun overval uitvoerden. Volgens de Tan zaniaanse regering hadden zij het op de antropologe gemunt. De gijzelaars werden naar Zaïre meegenomen. Enige dagen geleden mislukte een poging om de gijzelaars vrij te krij gen toen onderhandelaars in torbootje al klaar stonden tegen betaling van losgeld in ont vangst te nemen. Maar een kanon neerboot van Zaïre kwam waar schijnlijk ongewild tussenbeide en schoot voor de boeg van het bootje dat gedwongen was terug te var er naar de Tanzaniaanse kant van het meer van Tanganjika. Het is niet bekend of er nu losgeld is betaald. Er zijn ook geen verdere bijzonderheden bekendgemaakt. De nu vrijgelaten meisjes kwamen in een boot in Kigoma in Tanzania aan. In Dar es Salaam werden de vrijgelate nen verwelkomd door de Amerikaan se ambassadeur Beverly Carter, de Nederlandse ambassadeur Jan van den Berg, dr. Goodall en Joseph Smith, de vader van de student, die nog vastgehouden wordt. Ambassadeur Carter zei, dat de po gingen om Smith vrij te krijgen wor den voortgezet en hij voorspelde, dat Smith „binnen een week" vrijgelaten zou worden. -ó- Op 77-Jarige leeftijd is zaterdag avond in Bern (Zwitserland) overle den de sopraan Mia Peltenburg, die vroeger vele triomfen heeft gevierd in binnen- en buitenland. Zij is in Haarlem geboren en heeft les gehad van Aaltje Noordewier. Mia Pelten burg trad met o.m. het Amsterdams Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg op in de Mattheus Passie en de Negende Symfonie van Beethoven. Na haar huwelijk met Alphons Brun. direc teur van het conservatorium in Bern, verliet zij Haarlem om zich in Bern te vestigen. Veroordeling Nederlands echtpaar in Frankrijk MARSEILLE (ANP) Een echt paar uit Nederland, de 50-jarige V. S. en M. E. S.-Sch. is vrijdag in Marseille veroordeeld tot respectie velijk drie jaar gevangenisstraf en twee jaar waarvan achttien maan den voorwaardelijk, wegens handel in cannabis. Een medeplichtige P. W. L. H. 30, kreeg twaalf jaar gevangenisstraf bij verstek. Het drietal had op 15 november 1974 aan boord van zijn auto op de veerboot Massalia die de dienst Casablanca - Marseille onderhoudt, 42 kilo cannabis verstopt. NEDERLAND I 18.25 Tour de France (NOS) IS >5 Minimolen (NOS) 18„»5 Journaal (NOS) 19 ('5 Arpad de Zigeuner (TROS) 19.25 NL Tipper (TROS) 2l) 00 Journaal (NOS) 20.21 De FBI, filmserie (TROS) 21.20 Maude, tv-serie (TROS) 21.40 Zomer '75 (TROS) 22.10 Aktua TV (TROS) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18 45 ."Minimolen (NOS) 13 55 Journaal (NOS) 19.C5 AVRO's Sportpanorama (AVRO) 19.30 The new Dick van Dyke Show, tv-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Skutsjesilen (AVRO) 211,0 De zomer in het hoofd (AVRO) 2110 Alle hens (AVRO) 22 00 Op zoek naar de wereld van morgen (AVRO) 22.40 Symbiose 22.45 Journaal (NOS) Ed van Thijn (PvdA): DEN HAAG (SP) Drs. E. van Thijn, PvdA-fractieleider, vindt dat de grondpolitiek een kabinetscrisis waard is. Hij heeft dit zaterdag in het VARA-radioprogramma "In de Tuinbouw niet wijken DEN HAAG (ANP) De tuin- bouwstructuurcommissie Zuid-Hol land heeft gereageerd op een studie rapport van de Provinciale Planolo gische Dienst (PPD) over eventuele nieuwe bouwlocaties voor Zuid-Hol land. Dit rapport heeft opnieuw on rust veroorzaakt onder veel agra riërs, aldus de commissie, die zich heeft geërgerd over het gemak, waarmee een toenemend aantal pla nologen claims legt op landelijk ge bied. De commissie is van mening dat de tuinbouw, bloembollen- en bo- menteelt niet mag wijken voor wo ningbouw. In het PPD-rapport worden o.m. plannen genoemd voor de bouw van een stad in de bollenstreek bij Sas- senheim. De tuinbouwstructuurcommis- sie vindt dat eerst de bouwmogelijk heden binnen het stedelijk gebied moeten worden gebruikt en wijst er op dat tientallen hectaren agrarisch gebied onteigend voor de woning bouw, reeds vele jaren braak lig gen. Rooie Haan" meegedeeld. Vier on derwerpen zijn voor hem on aantastbaar: de grondpolitiek, de inkomenspolitiek, de bedrijfsdemo- cratie en de greep van de gemeen schap op de investeringen. "Ik houd er niet van om telkens met een kabinetscrisis te dreigen, want we zijn wat dat betreft uiters selectief. Nu gaat het echt om we zenlijke hervormingen die we door dit kabinet tot stand willen bren gen". Van Thijn verklaarde dat op Prinsjesdag twee wetsontwerpen worden ingediend. Hierin zal de ge meenschap het voorkeursrecht krij gen bij het beschikbaar komen van gronden en aan de andere kant zal de onteigening gebeuren op grond van de gebruikswaarde. "Als deze wetsontwerpen niet door de Kamer worden aanvaard dan zal dit kabinet de rit niet uitzitten", al dus de PvdA-fractieleider. In hetzelfde radio-programma verklaarde burgemeester Samkal- den van Amsterdam dat hij het omstreden commissariaat bij Mobil Oil uitsluitend heeft aangenomen in het algemeen belang. "Ik heb geen financieel voordeel van dit commissariaat en het zal niet worden voortgezet wanneer ik als burgemeester vertrek. Ik ver dien er nu niets aan en zal er ook in de toekomst niets aan verdie- Burgemeester Sam kalden wees erop dat het commissariaat voor t algemeen belang erg nuttig is. Het bestuur van een grote stad is op die manier op de hoogte van de plan nen van een bedrijf en kan in een vroeg stadium tot uitdrukking bren gen wat de belangen van de stad zijn bij de ontwikkeling van het be drijf, aldus mr. Samkalden. Hij vond wel dat het uitgesloten moet zijn dat iemand die zoiets gaat doen er financieel voordeel mee krijgt. Terwijl het ook niet zo zou moeten zijn dat iemand die het ein de van zijn loopbaan ziet naderen de plaats die hij nog inneemt ge bruikt om zich commissariaten te bruikt om zich ommissariaten te voordeel mee kan hebben. Overvallers vonden risico voor bankroof te groot DEN HAAG (ANP) De 28-Jari- ge S. H. K. uit Tilburg, die vrijdag avond na de mislukte overval op het Haagse museum Meermanno Wes- trenarium werd gearresteerd, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij en zijn 32-jarige vriend A. P. de W. de overval hebben gepleegd, om dat zij het risico voor een bankroof te groot vonden. Zoals gemeld werd de vriend bij een schietpartij met de politie zo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Hij was getrof fen door twee kogels. Het plan voor de museumroof is bij hen opgekomen, toen K. zes weken geleden toevallig - naar hij heeft verklaard in het museum terecht was gekomen en had begrepen dat er handschriften van hoge waarde wa- Toen de beide mannen in geldnood zaten en besloten het museum te be roven, heeft De W. voor het pistool en de revolver gezorgd, heeft K. ver klaard. Zij kochten een tweedehands Ford Cortina en touw waarmee la ter enige leden van het museumper soneel zouden worden gebonden. De Ford zou als vluchtauto dienen en zij zouden daarna overstappen in De W, die was gepar- Potten pindakaas. Kroketten en loempia's. Volvette Leidse kaas. Pondje paling. Gemengde drop. Dat zijn zo de zaken, waaraan Nederlan ders in het buitenland behoefte hebben en zelfs bekende Nederlan ders vormen wat dit betreft nauwelijks een uitzondering. Deze stelling destilleerde ik zondagavond uit een gesprek dat Sonja Barend had met acteur Coen Flink, ex-zwemster Ada Kok en schrijver Cees Nooteboom. Het voornaamste thema van deze laatste uitzending was „reizen", een oeverloos onder werp natuurlijk, een moeilijk onderwerp ook. Probeer maar eens uit te leggen wat het leuke, aardige, interessante van reizen is, zonder daarbij meteen te vervallen in voor de hand liggende teksten als „andere mensen ontmoeten" en ,,over mezelf nadenken". Het genoemde trio heeft veel gereisd. Flink, omdat hij onpasselijk werd van het Nederlandse toneel. Kok omdat ze moest zwemmen, en Nooteboom uit een soort innerlijke behoefte, als ik het goed begrepen heb. „Het is niet zo dat ik reis om er geld mee te verdienen", zei de schrijver, maar het is toch wel mooi als je die dingen kunt combineren, zal hij er in gedachten wel aan hebben toegevoegd, peinzend over al die prachtige reportages in dat mooie geïllustreerde maandblad. Want die zal hij toch wel niet om liefdadige redenen schrijven, lijkt Overigens vond ik Ada, wat betreft het reizen, niet gelijkwaardig aan de heren. Ze heeft dan wel uitvoerig rondgesjouwd over de aardbol, veel meer dan zwembaden en kleedka mers heeft ze toch niet gezien. En aangaande de uiteenlopende achter gronden van de drie deelnemers, ja, het heeft natuurlijk aantrekkelijke kanten, maar een groot nadeel vind ik. dat Je gauw in de hoek van de onzinnige parallellen zit. Zoals die gouden medaille zal wel net zoiets zijn als een manuscript inleveren of een toneelpremiere. Maar ik weet niet of dat ook voor de voorgaande uitzendingen gold. Het was namelijk de eerste keer dat ik dit programma zag, inderdaad: wegens langdurig verblijf in het buitenland. Na Studio Sport, waarin Henk Terlingen zeker tien minuten nodig had om toe te geven dat hij op zaterdag een fout had gemaakt door de organisatoren van de TT in Assen het achterhouden van infor matie (de dood van een renner) te verwijten, zond de NOS het eerste deel uit van een nieuwe Franse serie, „De Tijgerbrigade". Een onderhoudende, goed gemaakte serie, zou ik zeggen, afgaande op deze aflevering. Onderwerp is, altijd goed. de strijd tussen politie en criminelen, aan het begin van deze eeuw in Frankrijk. De heren van de zelfkant hebben een forse voor sprong op het gezag, want ze beschikken over automobielen. De politie moet het doen met paarden en fietsen en ziet dan ook uitsluitend stofwolken van zich weg-haastende tegenstanders. Premier Clemenceau, bijgenaamd „De Tijger", besluit de bandieten ""et hun eigen wapens te gaan bestrijden, en geeft opdracht tot "t formeren van de eerste mobiele eenheid, bijgenaamd .,De Tijgerbri gade". Men gebruikt nu de aller nieuwste methodes, onder meer het opsporen van vingerafdrukken, het is daarna snel bekeken met de misdaad Misschien bedenkt de onderwereld voor de volgende keer weer wat nieuws, zodat er weer een voorsprong op de politie is. Soms is zelfs het NOS-Journaal leuk. Bijvoorbeeld wanneer Rien Huizing live met de Nederlandse ambassadeur in Tanzania telefo neert. Dat gebeurde naar aanleiding van de vrijlating van een ontvoerde Nederlandse studente. Twee keer ging het gesprek mis, en toen de verbinding er dan eindelijk was, deelde de ambassadeur mee, dat hij niets kon zeggen. Huizing besloot zijn laatste vraag met: „Daar zult wel geen antwoord op kunnen geven". Waarna „onze man" in Dar-es-Salaam zei: „U bent een intelligent mens, merk ik". Toen hing Huizing maar op. GERARD PAQUES MAANDAG 30 JLM 21.45 (S) Eurollght. 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) NOS- Jazz Jazz ln aktle. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II EO: 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Orgel bespeling. 19.25 (S) WIJ hebben een »eken, schrijvers en Toneel. 22.45 (S) Engelse Kerkmuziek. 23.10 (S) Kamermuziek uit de Ita liaanse barok. 23.33 (S) Werken van Enrique Raach. 23.5524.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 AVRO: 19.02 Hilversum III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 (Si rep op drie. ll.<_3 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sport wereld. 12.03 (S) Drie draait tussen de middag: VARA's visite vanuit Jeugd- Zevendedagsad- sociëteit Vorden. 14.03 Leo van der Groot (15.02-17.00 Rechtstreekse re portages van de Ronde van Frank rijk). 16.03 (S) Mix, met de LP top 20. de Alfa Romeo Joost mag Drie loopt achter: Rock and Roll, nieuwe pop- Jazz en bluesplaten. 20.00 (S) Tilt: aktleprogramma met bonus top tien. 21.02 Han Reiziger. 22.02 Rik Zaal. 22.45 Zappa (picnic 19701. 23.02 Willem Noordhoek- 24.02 Jan Don- Hfi Dierenvrienden genoeg hij het Haagse brandweerkorps waar van enkele manschappen gisteren in actie konden komen om een stierdie door onbekende oorzaak te water was geraakt weer op het droge te krijgen. Bij de "hulpactie" werd ook een kraanwagen ingevet. keerd. Alles was gereed om donderdag de overval te plegen, maar de Ford bleek plotseling niet te starten. De overval werd toen een dag uitge steld en de nacht werd doorgebracht bij kennissen van K. in Den Haag. Vrijdagochtend bleek de Ford wel goed te starten. In afwachting van het sluitingsuur van het museum is het tweetal naar Scheveningen ge gaan. Zij hadden gedacht dat er na sluitingstijd, vijf uur, nog een of twee mensen in het museum zouden zijn. Er was evenwel een verjaardag van een personeelslid te vieren en er waren ongeveer acht mensen. Nadat enige personeelsleden waren gekneveld, de politie was gewaar schuwd en de 19-jarige hulpsuppoos- te Jose van Geldrop als gijzelaarster onder bedreiging van de vuurwa pens was meegenomen, volgde de mislukte vluchtpoging en de schiet partij. K. heeft verklaard dat het de bedoe ling was de kostbare handschriften in een kluis te Tilburg op te bergen tot er een koper voor was gevonden. Hij zegt dat hij en zijn maat niet in opdracht van iemand anders heb ben gehandeld. De W. had een jaar geleden pro- ces-verbaal gekregen wegens poging tot zware mishandeling. K. had een veroordeling voor een vermogensde lict. kers, met akt.) KRO: 2.02 drie NCRV: 4 02 (S) Bent u di VARA: 6.00-7.00 Alfred Lagarde. 8.24 Overweging. 8.30 Nleu het Hollandse hutshou- tot vijf (12.30 Nieuw 1.00 Kees Schllperoor 1.15 Praten met lichamelijk gehan dicapte kinderen. 15.30 Nieuws. 16.00 DUITSE TV MAANDAG 30 Jl NI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. (Regionaal pro- 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. Maghreblnlsche Geschlchten (1). 21 50 Report, over Turijn. 22.35-22.55 Jour naal. kommentaar en weerbericht. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 John Railing Abentpuer und D amanten tv-serie 17.40 Akt en muziek 18.20 Tekenfilm serie. 18.55 Mainzelmannchen. 19 00 Journaal. 19.30 Betrifft Femsehen. loon en liefde. 20.15 Rep. programma. NOS: 18 25 Curacao. KRO: 17.10 (S) De huts- 20.45 Propagandafilms WO II: Rus- geklutste kinderspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo mag. Hilversum II tlef programma. NOS: 23.15 journaal. Nederland II NOS: 18 45 Minimolen. 18.55 Jour- reportage. 9.35 Waterstanden. AVRO 9.40 (S) Romancer© Gltauo, gitaarmu ziek. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma (11.00 Nieuws. 11.03 Ra diojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf: 22.55 Journaal. de hoofdstad: orgelmuziek. (S) Home sweet home. 14 30 iS) Met het oog op luisteren, muziekprogram- 15.20 (S) Essay, programma over "6.03 Radlojnur- kunst. 16.00 Nil naai. 16.05 (S) Gebakken vensterban ken. klnciermag. 17.00 (Sl Mobiel, een beweeglijk programma voor beweeglijke Atletiek De Engelse atletiekclub Sale Harriers heeft gisteren een we reldrecord gevestigd op de 100 x 1 mijl (160.9 km) door deze afstand te lopen in 8 uur 5 minuten en 24 8 seconden. Met deze tijd haalden de lopers 50 seconden af van het oude record dat op naam stond van de Shore atletiekclub uit de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5