'Ik verlang naar een rustiger werksfeer' GS: minder dan 1040 bedden in nieuw AZL Dr. J. van de Poel neemt afscheid als gemeente-secretaris MAANDAG 30 JÜNI 1975 T TP T TP AT TA .uli i LEIDEN De stilte is langdurig, als dr. J. van de Poel wordt gevraagd een karakteristiek te geven van de drie burge meesters, die hij als gemeente-secretaris heeft gediend. En dan: "Dat is een lastige vraag." Andermaal zwijgt hij geruime tijd- Aarzelend tenslotte: "Van Kinschot was een aristocraat. Hij functioneerde nog helemaal in het oude model. Kon zich nog permitteren om in raadsvergaderingen de ingekomen stukken en mededelingen in sneltreinvaart op moeilijk verstaanbare wijze voor te lezen, want iedereen gebruikte die tijd om zijn stukken te ordenen. De periode Van der Willigen was een dui delijke overgangsfase, waar hij zelf moeite mee had, want hij was eigenlijk ook een klassiek-model burgemeester. Van der Willigen was al om tegenwoordig. Hij kon geen half uur op zijn stoel zitten. Van burgemeester Vis kan je zeggen, dat hij ordelijker is. Hij is meer de bestuurder vanuit zijn kamer. Als je zijn bureau ziet: alles keurig op een rij. Ik ben daar zelf wel eens jaloers op. Vis heeft daarnaast uitstekende kwaliteiten om vergaderingen voor te zitten. Van der Willigen stond wat dich ter bij de mensen. Logisch, want hij was voortdurend in bewe ging." "Maar wat dat betreft heb ik het gevoel, dat de mensen zelf de afstand maken. Ik merk dat zelf ook. Ik heb het gisteren nog meegemaakt, dat iemand hier iets aan de deur kwam bren gen en dit zo onderdanig deed, dat mijn vrouw in de lach schoot. Toen ik pas secretaris was stond ik hier buiten mijn auto te wassen. Kwam er iemand naar me toe en zei in volle ernst: Door John Kroon Vanavond betreedt dr. J. van de P00I voor de laatste maal als ge meente-secretaris de raadzaal van het Leidse stadhuis. Een perio de van twaalf jaar wordt daarmee afgesloten. Leiden is zuinig op zijn gemeentesecretarissen. Het telde er sinds de Tweede Wereldoorlog twee. De vorige, mr. J. Bool, diende de stad tot zijn pensionering in juli 1963. Van de Poel was pas een jaar amb tenaar (chef algemene zaken en van het kabinet van de burgemees ter) toen hij gemeentesecretaris werd. Hoofdambtenaren hadden hem ingefluisterd te solliciteren naar de plaats, die mr. Bool achterliet. Hij constateert nu dan ook met genoe gen dat zijn benoeming er destijds een was "niet geheel zonder in- spraak". Een man, die liever over zaken dan personen praat. Na zijn zoon enige Instructies bij het grasmaaien te hebben gegeven, installeert hij zich ln zijn stoel en beantwoordt de vra gen met gevoel voor nuance. Wil duidelijk overkomen en informeert regelmatig: "Snapt U?" Waarom gaat hij weg op 52-jarige leeftijd als ge meente-secretai'is? "Gewoon omdat ik voel dat ik het niet goed meer kan doen. Het ambt is zwaar. Dat was het al in 1963. Maar er zijn verzwax-ende factoren bijgekomen. De openbaarheid van bestuur, een de mocratiseringstendens, extern en in tern. De politieke toestand: de raad viel in 1970 in twee heil'ten uiteen, die elkaar mixi of meer in even wicht houden. Het streven naar nieuwe ambtelijke structuren, via B.O.O. Zo'n hele organisatie ombou wen, dat is een operatie. Tussen mijn veertigste en vijftigste heb ik dat goed kunnen doen. Mijn consti tutie is nu anders. Ik weet ook dat de jaren van je vijftigste -tot je zes tigste gevaarlijke jaren zijn., ik heb een vrij groot gezin. Ik verlang naar een rustiger werksfeer, minder zaken aan mijn hoofd. Ik wil dat de minister straks tegen me zegt, dit of dat wetsontwerp, dat wil ik over een paar maanden hebben. Ga er maar eens op studeren. Ik ben een oud-wetenschapper, die zich met theorie bezighield. Ik val nu terug op een andere mogelijkheid: geen pure wetenschap, maar wetenschap ten dienste van de praktijk. Het is werk dat je alleen kunt doen met een ro yale praktijkervaring, maar ook niet zonder wetenschappelijke kennis. De theoretische kennis en de praktische ervaringen in een synthese. Snapt U?" Een weloverwogen stap klaarbijke- lijk, zoals twaalf jaar geleden de ovex-gang van wetenschapper naar ambtenaar evenzeer diende ter in leiding van een totaal andere dag taak. "In 1962 had ik twaalf jaar dat kun je nu toch niet meer doen? Later zag ik tot mijn grote genoegen dat de Dijkgraaf van Rijnland op het Rapenburg ook zijn auto stond te wassen." Waarmee Van de Poel het gesprek uit eigener beweging in een andere richting manoeuvreert. Hij heeft het moeilijk met de vraag en zegt tenslotte "Mag ik van het antwoord afzien?" Het is waarschijnlijk tekenend voor zijn diplomatieke karakter, dat hem ingeeft dat het beter is over zaken te praten dan over personen. Van de Poels integriteit is boven iedere twijfel ver heven, luidde de mening, die elke fractievoorzitter naar voren bracht, toen de gemeenteraad onlangs even stilstond bij het ontslag van dr. J. van de Poel. zonder die lui kunixen doexx. Let wel, ik praat over mentaliteiten. Er is in 1974 niet genoeg naar een brede ba sis gezocht, nee. Ik ben niet gelukkig met de huidige samenstelling van het college. Dat heb ik ze ook ver teld, ik heb het altijd prettig gevon den om in een goede verhouding te werken, maar wel met duidelijke standpunten". Glibberig pad Dr. J. van de Poel is in 1922 ge boren in Groenlo, hetgeen in la ter jaren o.m. tot uitdrukking is gekomen in een absolute voor keur voor Grols bier boven an dere merken. Hy heeft van 1934 tot 1949 op het seminarie in Venray gezeten, maar werd nim mer priester. „Ik heb de filoso fische scholing voltooid* Je zou kunnen zeggen, dat ik daar een soort halve wijsgeer van ben ge worden". Van 1940 tot 1944 stu deerde hy in Warmond wijsbe geerte. In Leiden studeerde hy na de oorlog rechten. In 1950, inmiddels was hij mr. werd hij repetitor staatsrecht en admini stratief recht en bleef dat tot 1960, in welk jaar hij promoveer de tot doctor op een proefschrift over gemeenterecht. Vervolgens was hij o.a. verbonden aan de gemeente Oegstgeest, het Hoog heemraadschap van Delfland en de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In 1962 werd hij ambtenaar in Leiden; in 1963 de hoogste. Voor die tijd was hij o.m. voorzitter van de afdeling Leiden van de KVP en in de periode 1958-1961 raadslid voor deze partij. De gemeente raad neemt vanavond in een speciale vergadering (van kwart over zeven tot acht uur) af scheid van de gemeente-secreta ris.. Van half negen tot tien uur is er voor de bevolking een receptie in de Burgerzaal. theorie gedaan Toen had ik het ge voel, dat ik begon te zweven. Dat krijg Je. vooral als de theorie ten slotte betx-ekking heeft op de prak tijk. De enige praktijk die ik toen had, was die van een raadslid". Dat was in de periode 1958-1961, toeix de KVP met acht (bijna negen) zetels in de gemeenteraad vertegenwoordigd was, een score die de partij nimmer daarvoor had behaald! (en tot op he den: zou behalen). Een "stormachti ge periode", zegt Van de Poel, "met interne conflicten van zuiver per soonlijke aard. Ik heb toen wel de conclusie ge trokken, dat ik voor de echte poli tiek niet geschikt was. Ik ben er te gevoelig voor, heb geen dikke huid. Als ik meppen krijg, trek ik mij die persoonlijk zeer aan. Ik zou in de KVP best een politieke carrière heb ben kunnen maken. Die kans heb ik geweigerd. Ik observeer nu het poli tieke doen en laten. Wil je als se cretaris goed kunnen functioneren in je adviserende functie, daxx moet je nit alleen afgaan op de inhoudelijke juistheid van de voorstellen, maar wel degelijk ook op de politieke haalbaarheid ervan. Wel, ik weet heus, hoe de politieke verhoudingen liggen. Ik kan de politiek alleen zelf niet aan. Minister Van Agt heeft, zonder dat ik me met hem wil ver gelijken, dacht ik dezelfde aard. Hij gaat ook aan de politiek onder- De periode, die Van de Poel noch- thans in Leiden als gemeentesecx-e- taris meemaakte, was politiek ge zien woelig. Er was en is sprake van een toenemende polarisatie tus sen de progressieve partijen ener zijds en de confessionele groeperin gen en de WD anderzijds. Ze leidde in 1970 tot een college van wethou ders, dat op een minderheid in de raad steunde en in 1974 tot een colle ge, dat op een krappe meerderheid kan bogen. Van de Poel is met die ontwikkelingen niet gelukkig. "Je hebt drie mogelijkheden: een afspie gelingscollege, het is duidelijk wat dat is, of je zegt nee, ik wil een meer derheidscollege op basis van een pro gramma en de derde mogelijkheid is een minderheidscollege. In 1970 xs een mindex-heid ertoe gedwongen om het te gaan doen. Ik ben voor een programcollege op zo breed mo gelijke basis. Die basis blijkt in de praktijk breder te kunnen zijn, dan men wel eens verondei'stelt. Er zijn wel degelijk bepaalde indicaties no dig. voor je als partijen een college gaat vormen. Maar ik vind wel, dat bij programma vergelijkingen je mentale instelling moet zijn: laten we eeixs kijken hoe de basis zo breed mogelijk kan woi-den en niet de men taliteit: laten we kijken of we het ADVERENTIE Bloemenmagazijn LEIDEN D71-2316S Halverwege de vorige rit probeer de Van de Poel het toen zittende col lege 'VVD, KVP. Prot. Chr. Groe pering) een bredere basis te geven, toen wethouder Menken aftrad. Sa men met de toenmalige directeur fi nanciën Visser ("hij was goed inge voerd in de PvdA-kringen en ik in an dere kringen"), ondernam hij een po ging om de PvdA toch in het colle ge te krijgen. De PvdA eiste aanvankelijk vier wet houderszetels, de andere partijen wilden niet verder gaan dan drie. "We begaven ons op een glibberig pad", zegt Van de Poel nu. "Het scheelde uiteindelijk maar een paar stemmen in de ledenvergadering van de PvdA. In 1970 waren er drie ele menten, waarover geen overeen stemming met de PvdA was bereikt: de openbaarheid van bestuur, de uit gifte van gronden en de houding te genover de rijksoverheid. Achteraf is het in die periode gebleken, dat het op deze punten zeer wel mogelijk was om tot overeenstemming te ko men. Er gingen soms mensen van de oppositie mee naar Den Haag. Waarom kon dat niet van begin af Een dozijn jaar als hoogste amb tenaar de dagelijkse entree bij po litieke bestuurders maken. Het be gin was voor hem een "avontuur, het nog onbekende. Ik had zelf het ge voel dat ik op één punt in ieder ge val geen moeilijkheden zou krijgen: de contactuele aspecten. Een secre taris schakelt het bestuurlijke en ambtelijke apparaat aan elkaar Hij is een scharnier, moet vertrouwd zijn naar beide kanten. Tegenover de ambtenaren moet hij zich nooit als de super-specialist beschouwen. De hoofden van dienst en de hoof den van de secretarie zijn de specia listen: ik ben een generalist. Op veel breder terrein georiënteerd, maar je hebt mind'cr specialistische kennis." De laatste Jaren kwam Van de Poel minder aan het gangbare se- ci'etariaats-werk toe: veel moest hij laten liggen voor de adjunct-secre taris, in verband met de reorganisa tie vaxx het ambtelijk apparaat. Van de Poel is voorstander van de reor ganisatie. maar kent als geen an der de praktische pi'oblemen die er het gevolg van zijn. "Je kan de ge meente vergelijken met een boot. die van Amsterdam naar New York vaart. Midden op de oceaan beslui ten we om de boot om te bouwen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wjj U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Traditie Twaalf jaar lang ook bezocht hij ambtshalve de raadsvergaderingen zonder zijn mening in het openbaar te mogen geven. De gemeente-secre taris mag de kennis, die hij beroeps halve heeft, niet omzetten in de macht van het woord. Meer een tra ditie, dan een wetmatigheid. Mr. Bool pleitte er twaalf jaar geleden voor om, zoals ook in een aantal an dere plaatsen het geval is.degemeen te-secretaris in Leiden de gelegen heid .te geven zich in het openbaar te latexi horen. Het toenmalige raads lid Woudstra pleitte er eveneens voor. Van de Poel zelf beschreef de heer sende situatie bij zijn installatie in 1963 als een "silentium perpetuum". Het heeft hem moeite gekost. "Mag ik zeggen, dat ik verschillende malen met mijn nagels in mijn vlees heb gezeten? Zó demonstreert het Dat ik erin heb willen springen? Want laten we eerlijk wezen: open baar bestuur, ook op plaatselijk ni veau is toch een combinatie van po litiek inzicht, dat geschraagd moet worden door vaktechnisch inzicht?" Wanneer dr. J. van de Poel de ge legenheid wordt geboden om het laatste woord te nemen, zegt hij: "Voorzover mijn observatievermogen het mogelijk maakte, heb ik kunnen constateren, dat van de ambtena- x-en in dienst van de gemeente Lei den erg: veel gevraagd wordt. Dat het een hardwerkend en toegewijd ap paraat is. Het fabeltje van de amb tenaar die maar duimen zit te draai en, 's avond wat eerder weggaat en 's ochtends al wat later is gekomen, heeft zijn tijd gehad. Het openbaar bestuur is gestroomlijnd: hetis nau welijks meer mogelijk om een ge zapig ambtenaar te worden. Inte gendeel: we moeten uitkijken dat sommige ambtenaren zich niet over de toeren draaien". Gezien overcapaciteit in regio LEIDEN Het viscollege "De Ruisvoorn" viste de tweede wedstrijd in het Aarkanaal. De vangst was slecht. Uitslag: 1. J. Nieuwenburg jr 1840 gr. <29 stuks): 2. P. Dubbelde- man 1030 18 3. J. Nieuwerburg sr. 940 (15) 4. W. van Weizen 870 (7> 5. G.P. Voskuil 680 (11); 6. Th. J. Voskuil 670llx7. Th. J. van Daa- len 650 (11); 8. W. Mulder 620 (11); 9. H. Dubbeldeman 600 <8i; 10. N. Dorrepaal 390 (6). "De Gulden Voorn" viste de vijf de wedstrijd op de Kaag. Uitslag: 1 J. Schouten 4110 (23»2. F. Smit 3960 <43); 3. H. van Alphen jr 3020 (28»; 2. M. Hoogkamer 1880 <24»; 5. W. Lardee 1600 «24»; 6. J. van Went 1440 (19); 7. G. Harland 1330 (12); 8. G. Bavelaar 1230 (12); 9. B. Velt- heijzen 1170 (16); 10. J. van der Mey 1150 <9i. V.O.P. '74 viste in Zaandam. Uit slag: 1. Van der Mey 2390 (17); 2. J. van Kampen 2020 10)3. Lotte 1640 <11» en Kukler 1870 HO». 5. Velt- man 1490 10)6. Dubbeldam 1030 <6>; 7. J Kerkvliet 800 <6>; 9. Van der List 400 (3) en 10 H. van Houten 380 (3). LEIDEN Een van de fijii- ste dingen, die je je maar kunt voorstellen: spelen met water en zand. Tot en met 1 augustus is het weer Jeugd- vakantiedorp in L^iden-Zuid- West. De gemeente heelt on der meer ervoor gezorgd dat er een constante waterstraal aanwezig is. zodat je je pret niet op kan. En vertel je moe der maar dat ze alvast het zeeppoeder in de wasmachine doet met de stelling dat de bouw van 'n nieuw groot ziekenhuis niet beant woordt aan het streven naar ver plaatsing van een deel van de G. nieuw groot ziekenhuis niet benat- woordt aan het streven naar ver plaatsing van een deel van de z.g. intra-murale gezondheidszorg (zie kenhuiszorg) naar de extra-murale (huisartsen, wijkverpleging etc.). Volgens GS hebben academische ziekenhuizen in hoofdzaak drie functies, t.w. een gewone, regionale functie zoals alle andere zieken huizen, een super-specialistische functie en een opleidingsfunctie. De laatste twee functies blijven volgens GS ook met een verschuiving van het accent naar de extra-murale zox-g onaangetast. "De vervanging- van het verouderde AZL blijft dus, ook bij een krachtiger accent op de extra-murale gezondheidszorg, noodzakelijk", aldus GS. Het college verklaart ten slotte dat de realisering van een ei gen psychiatrische afdeling in het nieuwe AZL de bestaande samen werking tussen universiteit en Jel- gersmakliniek niet eenzijdig ver- stoort, zoals door Jonker in zijn vragen was gesuggereerd. "Wel be staat er in kringen van de univer siteit nog verschil van mening over de omvang van de afdeling psychia trie van het te bouwen academisch ziekenhuis", aldus GS. LEIDEN Dr. M. van der Ploeg, to tdusver wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de afdeling pathologische anatomie van de Leid se universiteit, is aan deze universi teit benoemd tot gewoon lector in de histochemie, in het bijzonder ia de kwantitatieve aspecten daarvan. Dr. Van der Ploeg is 48 jaar oud en is sinds 1962 aan de Leidse universi teit verbonden. 88 CENT PER LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden LEIDEN Aangezien er een overschot aan bedden bestaat in de regio Leiden vinden Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland het niet Juist het Academisch Zieken huis in Leiden een capaciteit van 1040 bedden te geven. Zij schrijven dit in hun antwoord op vragen van het PvdA-statenlid Leendert Jon ker. Deze had o.m. gevraagd of het wel verstandig is dat er weer een nieuw Academisch ziekenhuis wordt gebouwd met ruim 1000 bedden. In hun antwoord wijzen GS er op dat het College voor Ziekenhuis voorzieningen van de staatssecx-eta- ï'is voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne opdracht heeft ontvangen een oxxderzoek in te stellen naar de meest gewenste vorm waarin en kele Academische ziekeixhuizen zou den moeten worden herbouwd. Daaronder bevindt zich ook het Academisch ziekeixhuis in Leiden, 't College heeft werkgroepen ingesteld waarin voor wat Leiden betreft ook het bureau van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland is vertegenwoordigd. Volgens GS zal bij de voorberei ding van het advies dat het college aan de staatssecretaris zal uitbren gen het beddental van 1040 niet als onaantastbaart "uitgangspunt die nen. "Wellicht zal, gezien de ovex- bedding, een kleiner aantal bedden worden aanbevolen", aldus GS die er verder op wijzen dat dan het verlies in de onderwijsfunctie van 't AZL zal moeten worden gecompen seerd door onderwijsbedden te creë ren in de bestaande ziekeixhuizen in de regio (affiliatie). GS vinden overigens dat de resultaten van het onderzoek moeten worden afge wacht. "Het is ons echter bekend dat bij het College voor Zieken- huisvoorzieniixgen aan de overbed- ding in Leiden e.o. voldoende aan dacht wordt besteed", aldus het col lege. Uit het antwoord van GS blijkt verder dat aij het niet eens zijn

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3