Bouwen voor man met smalle beurs PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 30 JUNI 1975 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dltgave: Leidscü Dftgoiaa BV Witte Smgel 1 Lei a en Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en actinini- Stra-Me 071-25041 I'eielooD redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Muider Kwartaalabonnement 35.90 Per post i 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden oij vooruit betaling te voldoen BH automa tische overschrOvmtt geeD act- mmistratie- en incassokosten Nabezorgmg van 18 0020 0(1 u Zaterdag vso 16 00—18 OC uur TeiefooiD 071-30500 Indien is gesprek 071-34539. brommer en bier LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag op de Plantage twee jongens uit deze stad aangehouden, die bezig wa ren enkele kratten bier en een hoe veelheid snoepgoed per bromfiets te vervoeren. Het bier en het snoep goed bleek dezelfde nacht te zijn ge stolen uit de kantine van de korfbal vereniging Fluks aan de Zoeterwoud- sesingel. De jongens. resp. 18 en 17 jaar, reden bovendien op een gesto len brommer. Twee gewonden bij ongeluk met motorfiets LEIDEN Bij een aanrijding vrijdagavond op de hoek Vondellaan- Gerard Brandtstraat raakten twee Leidse jongelui gewond. Het onge luk zou zijn ontstaan doordat een van de Gerard Brandtstraat komen de leidse automobilist bij het links af slaan geen voorrang verleende aan een op de Vondellaan rijdende motorfiets, bestuurd door de 22-jari- ge Albert Dekker. De motor-rijder kreeg een hersenschudding en schaaf wonden, evenals de 21-jarige Maria Mathot, die bij hem achter op zat. Beiden moesten door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Aan de Universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands mevrouw J. S. van Winden-De Ley uit Leiden (cum laude) en voor het doctoraal examen dramaturgie W. G. Tiesema, even eens uit Leiden. Aan de Leidse uni versiteit is H. P. Nooteboom uit Lei den gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Jongens stalen Feest in Langstraat WASSENAAR Twee evenemen ten hebben in de laatste dagen van de Oud-Hollandse Jaarmarkt van de winkeliersvereniging Langstraat en Plein de bijzondere aandacht getrok ken: een talentenjacht voor amateurs en een rariteitenoptocht. Het resultaat van de talentenjacht was, dat de eerste prijs werd toege kend aan de chansonnier (foto be neden) Jan Kees Gertach uit Den Haag. De tweede prijs kreeg Agna Wielenga (Wassenaar». Zaterdag middag werd in het kader van de jaarmarkt een 'rariteitenoptocht' (zie foto) gehouden. De jury onder voor zitterschap van Fred v.d. Vlugt kende de eerste prijs toe aan M. de Jong, met zijn miniatuur-motorfietsje. Bij arrestatie Leidenaar sloeg op de vlucht LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagavond moeite gehad met de aanhouding van een 30-jarige Lei denaar, die er van wordt verdacht zowel in Utrecht als Eindhoven vrouwen en (minderjarige) meisjes te hebben verkracht. Toen de poli tie hem in zijn woning op de vijfde etage van de Condorhorst wil'de aan houden, vluchtte de man via de bal kons van andere woningen weg. Er volgde een massale speuractie, waar aan personeel van de kinderpolitie, de surveillancedienst en de recherche deelnamen. De verdachte Leidenaar kon later op de avond in de Julia na van Stolberghof worden gegrepen. Hij is inmiddels naar Utrecht over gebracht. i Feest in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Op het Zoe- terwoudse sportpark Haasbroek jverd dit weekeinde een kermis gehouden. Jong en oud vermaak ten zich bij de vele attracties. Voor het boegsprietlopen, over de Zuidbuurtsevaart waren heel wat toeschouwers die jeugdige Zoeterwoudenaren in het water k- wilden zien VERKEERSLICHTEN ROZENWEG HANDHAVEN WASSENAAR Sinds enkele maanden is de Lange Kerkdam voor het verkeer, komende uit Den Haag en Voorschoten afgesloten in verband met werkzaamheden aan de riolering en een reconstructie van de weg. Tot de tijdelijke verkeersmaatregelen be hoorde ook het plaatsen van een ver keerslichtinstallatie op de Rijks straatweg bij de Rozenweg. Binnen kort zullen de werkzaamheden op de Lange Kerkdam gereed ztfn en zou deze tijdelijke verkeerslichtinstallatie worden afgebroken. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben de minister van Verkeer en Water staat verzocht de installatie te hand haven. Gebleken is namelijk dat deze instal latie de verkeersveiligheid op het krui.^pnnt. met de Rozenweg aanzien lijk vergroot heeft. Het aantal onge vallen op dit punt is tot vrijwel nul gereduceerd. Ook de bewoners van de Rijksstraatweg ter hoogte van Den Deyl en de daar gevestigde onderne mers hebben ervaren dat de verkeers lichtinstallatie de verkeerssituatie op Den Deyl. zoals dit weggedeelte ge woonlijk wordt genoemd, in gunstige zin heeft gewijzigd. 'De woningbouw- agenda WONINGBOUW VERENIGING BUITENLUST BESTAAT VIJFTIG JAAR Het laatste project dat Buitenlust verwezenlijkte, bejaardenflats aan de Narcislaan. vereniging is een stuk van je leven geworden' MAANDAG Begijnhof 2, sexueel-informatiecen- trum "Begijntje", 11 uur vm.-2 uur nam. en van 7.30-9 uur nam Steenstraat lb Wereldwinkel, 12.30- Praethuys. Vrouwenkerkkoorstraat 9, Napraatcursus esoterische wijsbegeerte Stadhuis, vergadering Verkeerscom Stadhuis. Burgerzaal, afscheid ge Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 27 rijdag 4 Juli, door: Apotheek Lijtweg 4, Oegstgeest. Schooltandverzorgimg GG en GD-gebouw, Roodenburger- straat la, tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde reu aan de Stichting Schoo" ging Leiden gedurende de 2 Spreekuren vooi elnemende 1 de Stichting Schooltancl- de zomerv 1 9.30—10 1 SOS-dienst tel Hulpdienst tel 071— Oierenhulpdienst. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwd® moederzorg), Terweepark 2. tel. 51068. mej. J. Schrama (maatschappelijk Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Aanvragen Quip bejaarden Begijntje lorlicntlngscencrum. ötgijn- lenbuxg 70 1.30- Koordstudio Centrum voor intermenselijke trekkingen ontmoetingsruimte Elke donderdag van 1516 uur ur Ale Ned Invaliden Bonn (Oude Rijn 88): Expo sitie Wil van Aggelen (tot 14 Juni). Infosentrum Breestraat 66, belden. Donderdag 8.301080 eaterdag 2—4 uur nam Gespreksavonden Moeders voor moeders Medendorp: "Toen de vereniging eenmaal was opgericht moesten we naar de gemeente voor subsidie. De toenmalige burgemeester Van Griet huizen zag het helemaal niet zitten. Hij wilde van Oegstgeest veel liever een villadorp zoals b.v. Wassenaar maken. Vandaar dan ook zijn eerste negatieve reactie: "Woningen voor arbeiders, helemaal niet nodig ik heb al arbeiders genoeg in mijn gemeen te". Het bestuur van Buitenlust heeft hem er toen op gewezen dat ieder een het recht had zich te vestigen in de gemeente van zijn keuze. Daa kon hij niet onderuit. Temeer daar zUn dochter, die de functie van se cretaris vervulde, die uitspraak be vestigde. De gemeentelijke en rijkssubsidie werd binnengehaald en "Buitenlust" kon aan de eerste, zevenentwintig in getal, woningen gaan bouwen. Wonin gen die nu nog, zij het gerenoveerd of door de bewoners zelf opgeknapt, in gebruik zijn. De eerste bewoner van de in 1928 klaargekomen wonin gen aan de Rijnzichtweg was de heer Baars. "Ik moest er snel intrekken omdat er een baby op komst was. Iedereen heeft meegeholpen me voor de bevalling in de nieuwe woning te krijgen", zegt de nu bijna 85 jaar oude heer Baars. "Ik woon nog ai- tijd in het huis aan de Rijnzichtweg en ik ben er heel tevreden mee". Geen schone lei Maar na de bouw van die 27 wo ningen begonnen de problemen voor de bestuursleden van Buitenlust pas echt. Want nu men eenmaal gezien had dat betaalbare woningen, de huur lag rond de f 3,65 per week, kon bouwen kreeg Buitenlust een stroom van verliezen te verwerken. In die vijftig jaar groeide de vereni ging van 23 naar 1600 leden, waarvan 700 bewoners en 900 niet-bewoners. "Ik geloof, zegt de huidige voorzitter Massink dat we nooit op het punt zullen komen dat we een "schone lei" hebben. We hebben in de loop der jaren aan ruim 8000 gegadigden onderdak kunnen bieden maar ieder een helpen, daarin zullen we nooit slagen". Het woningbezit van Buiten lust "vertegenwoordigd nu een waarde van twintig miljoen guldenen heeft zich niet beperkt tot de wijk die in Oegstgeest bekend staat als "Buitenlust". De wijk die de eerste aanzet vormde tot de woningbouw vereniging. De vereniging heeft nu ook bezit in Oegstgeest noord en hoopt in de toekomst ook in het bestemmingsplan Haaswijk een aan tal woningen te kunnen neerzetten. Anders Wij werken heel anders dan bij voorbeeld de woningbouwverenigin gen in Leiden", vertelt voorzitter Massink "aaar bouwt de gemeente woningen en worden contingenten aan de diverse verenigingen toege- Wij doen alles zelf, van het grond kopen tot het bouwen, alles is bij Buitenlust in eigen handen". Medendorp wil hierin ook nog wel wat zeggen, sprekend uit een jaren lange ervaring zegt hij "Als bestuur "neb je een bijzonder moeilijke taak. Als je honderd woningen bouwt kun je niet over alle honderd beschikken, je subsidie is nu eenmaal aan be paalde voorwaarden gebonden. Daarom moet je vaak mensen te leurstellen. Het valt echt niet mee om een eerlijke keuze te maken, want iedereen denkt dat zijn geval in derdaad de hoogste prioriteit ver eist". Renovatie De renovering is een facet wam- mee de woningbouwvereniging de laatste jaren intensief te maken heeft gekregen. Commissies hebben zich (het is allemaal liefde werk oud papier) avondenlang over plannen gebogen. Gewikt en gewogen om zo veel mogelijk verbeteringen voor zo weinig mogelijk geld te kunnen aan brengen. Medendorp: "Dat heeft veel werk en veel kopzorgen gekost, neem dat maar van mij aan. En dan krijg je vaak van de jonge ge neratie te horen: "hoe hebben jullie in vredesnaam die konijnenhokken kunnen bouwen". Ze vergaten dat we met heel weinig geld moesten bou wen en dat de tijd hele andere (lage re) eisen stelde. Bovendien kreeg je subsidie per bed zodat we steeds heb ben geprobeerd zoveel moge lijk slaapgelegenheden te maken. Van daar dat je in oude huizen vaak aan de voorkant een slaapkamertje aan treft." Medendorp vindt in zijn Een deel van het eerste bezit, de tramwoningen aan de Rijn zichtweg. hart die kritiek van de jeugd een beetje onrechtvaardig, zoals hij het ook betreurt dat de buurtvereniging Buitenlust die hij heeft geleid, niet meer bestaat. "Er heerste hier een geweldige saamhorigheid, die eigen lijk een beetje is verwaterd na net wegvallen van de buurtvereniging. Al leen als er echt moeilijkheden zijn, dan komt iets van die oude eensge zindheid naar boven. Weet je waar je die eensgezindheid nog wel aan treft, in de bejaardenflats die we hebben gebouwd. De mensen die uit de eengezinswoningen naar die flats zijn getrokken hebben de oude draad gewoon weer opgevat". De gouden vereniging Buitenlust heeft tijdens de feesten van de afgelopen weken weer iets van de oude saamhorigheid te ruggevonden. vandaar dat voorzitter Massink vol optimisme doorgaat met het werk dat een "stuk van zijn leven" is geworden. Renovatie en plannen voor Haaswijk genoeg werk voor het bestuur dat bestaat uit E. J. Massink (voorzitter) J. A. P. Moonen (secretaris) J. C. Schel lingerhout (penningmeester) M. J. Zaalberg (tweede voorzitter) mr. P. Olivier (tweede secretaris) C. J. La- gas (tweede penningmeester) J. Haas noot (secretaris onderhoud) R. den Ouden (tweede secretaris onder houd) en mej. Tuininga (algemeen secundus) om enkele avonden in de week "zoet" te zijn. Maar om het oud bestuurslid Medendorp te spre ken "We weten dat we een groot stuk sociaal werk doen, dat we veel mensen helpen, daarom doen we het graag". Mannen die de woningbouwvereniging als een stukje van hun leven zien v.l.n.r. mede-oprichter en oud-bestuurslid Meden dorp, de huidige voorzitter Massink en de eerste beiconer van een Buitenlust-woning Baars. OEGSTGEEST In het café van Koster in Rijnsburg werd op 15 juli 1925 de woningbouwvereniging "Buitenlust" officieel opgericht. Drieëntwintig mensen, die toen hun eigen koffie moesten betalen, stortten spontaan honderd gulden en met dat kapitaal begon Buitenlust aan het woningbouwprogramma. "Ons doel was", zegt mede-oprichter van de vereniging en nu nog zeer belangstellend lid van Buitenlust, Medendorp, "betaal bare woningen te bouwen voor de werkende klasse. Van die werkende klasse namen de personeelsleden van de Noord-Zuid- hollandsche tramwegmaatschappij, zoals die toen heette, het initiatief, vandaar dat de woningen aan de Rijnzichtweg bij de oudere Oegstgeestenaren nog altijd bekend staan als de tram- woningen. Het is allemaal niet vanzelf gegaan voor die eerste vrijwillige werkers voor betaalbare arbeiderswoningen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2