Roeiploeg van DDR superieur „Reserve moet op alle plaatsen kunnen liggen ORANJE-DAMES WINNEN DRIELANDENDUEL KNZB zet principes overboord Zwemteam voor Cali MAANDAG 30 JUNI 197; UTRECHT Dank zij de van ouds bekende en ditmaal met bijna onge geneerde gretigheid toegepaste truc met de estafettes, wordt aanstaande vrijdag Nederlands enige geselecteer de schoonspringster, Lia Moolenaar, bij de reis naar de wereldkampioen schappen zwemmen, schoonspringen en waterpolo in Call, gesecondeerd door zeven zwemsters en twee zwem mers. Ongetwijfeld Jongens en meis jes die door inzet en enthousiasme een reisje hebben verdiend, maar wel op drie na „verdronken" bij hun po gingen op zichzelf niet onredelijke limieten te zwemmen. Enith Brigitha (20), Wijda Maze- reeuw (20) en Paula van Eijk (16) waren de enigen die op eigen kracht de barrière namen. Van Wijda en Enith de twee oudsten van de ploeg stond dat al van te voren vast Paula van Eijk, als enige van de jongere, miste zaterdag op secon den de limiet van de 200 meter rug slag, maar slaagde gisteren op de veel 6cherper staande limiet van de 100 m rugslag wel. Van de beide routiniers liep Wijda Mazereeuw het meeste in het oog met nationale records op 100 en 200 m schoolslag (1.15.85 en 2.40.57). Met deze laatste tijd staat zij als zevende op de ranglijst, met onder meer vier Oostduitse meisjes vóór zich, van wie er maar twee mo gen worden afgevaardigd naar Cali. Hoewel ze zo'n zes seconden van het wereldrecord is verwijderd, moeten haar medaillekansen ongeveer even hoog worden aangeslagen als die van Enith Brigitha, omdat internationaal de 200 m schoolslag nu eenmaal veel minder ontwikkeld is dan de vrije slag, waarop Enith zich dit seizoen uitsluitend richt. Schipperen Deze drie, en niemand meer, vol deden op eigen kraoht aan de door de KNZB zelf gestelde limieten. Maar de zwembond, gesteld voor het faillissement van het eigen selectie systeem en de desastreuze gevolgen van de door bondscoach Bert Sitters gepredikte „harde lijn" begon te schipperen. Allereerst via de estafet tes. Met 'n rugSlag (Paula van Eijk), vrije slag-zwemster (Enith Brigitha) lag de vorming van een wisselslag estafette voor de hand. Dus gezocht naar een vlinderslagzwemster. De Groningse Tineke Wolthuis won in dit nummer in de beslist perspec tiefloze tijd van 1.07.12. Bert Sitters selecteerde haar niet, maar José Da- men, die op dit nummer in het ge heel niet was uitgekomen en op haar eigen specialiteit: de 200 m vlinder slag en de 400 m wisseMag vele se conden tekort was gekomen. De volgende truc die werd bedacht, was op de vrije slag estafette. Hierop werden domweg de eerste vier van 't persoonlijk nummer afgevaardigd, hoewel alleen Enith Brigitha de li miet van 59.5 had gehaald. Nummer vier, Johanna Wijnands, bleef daar 2.5 sec. boven. Ook bij de heren bleef de keuzecommissie schipperen. Ka- rim Ressang. speciaal uit Amerika overgekomen, had gefaald. De limiet (2.09) werd op 0.9 gemist. Toch kreeg hij zijn ticket, zoals ook Henk Elzer- man werd uitverkoren. Hoewel Elzer- man de limiet bij lange na niet haal de op de 1500 m vrije slag (hij bleef er zes seconden boven, maar zwom wel een nieuw Nederlands record: 16.16.77) werd zijn keuze een feit. Wie zoals de KNZB eenmaal zyn princi pes heeft laten varen, let niet meer op dergelijke kleinigheden... Kanovaren In St. Nicolaasga zijn de Nederlandse kampioenschappen kanovaren gehouden (kortebaan), voor senioren en junioren. De kam pioenen zijn: Ans Stormink-Vriendts (K-l 500 meter), Ineke Bakker-Mar- ga Tollenaar (K-2 500 meter), Arend Bloem (K-l 500 meter), Tjeerd Til- kema (K-l 1000 meter) en Arend Bloem-Lo Jacobs (K-2 500 meter). UTRECHT Na afloop van de selectiewedstrijden in het zwembad Den Hommel in Utrecht is de Nederlandse zwemploeg voor de wereldkam pioenschappen in Cali bekend gemaakt. De ploeg bestaat uit zeven dames en twee heren. Enith Brighita op de 100 en 200 meter vrije slag, Wijda Ma zereeuw op de 100 en 200 meter schoolslag en Paula van Eijk op de 100 meter rugslag komen uit op de individuele nummers. Er gaan ook twee estafetteploegen naar de wereldkampioenschap pen: op de 4x100 meter vrije slag en de 4x100 meter wissel slag dames. De ploegen bestaan uit: 4 x 100 meter vrije slag: Enith Brighita, Annelies Maas, Linda Faber en Johanna Wij- nads: 4 x 100 meter wissel slag: Paula van Eijk, Wijda Ma zereeuw, José Damen en Enith Brighita. Bij de heren wordt Nederl. vertegenwoordigd door Henk Elzerman op de 1500 me ter vrije slag en door Karim Ressang op de 100 en 200 ter rugslag. Op het schoonspringen dames zal Lia Molenaar worden ingeschreven. Alpheuse Catrien Eyken naar WK kunstzwemmen in Cali WESTDUITSER KOUBE WINT SKIFNUMMER Door Pim van Doorn Vrij spel Dat de DDR toch ook wel eens verslagen kan worden, bleek bij de strijd om de Hollandbeker, die op zeer fraaie wijze werd gewonnen door de jonge Duitse skiffeur Pe ter Kolbe. In de finale namen Güldenpfen- nig (DDR) Svenson (Zweden), Kol be en Karppinen (Finland) vanaf de start een grote voorsprong op de rest van het veld. Verrassend sterk was het roeien van Svensson, die ruim 1250 meter op boei 1 aan de leiding ging. Daarna kon Svensson, die te veel kracht had gebruikt, het niet meer bijbenen en schoven Kolbe, op boei 6, en Güldenpfennig hem ten slotte voorbij om daarna onderling de strijd te gaan beslissen. Met nog 250 meter voor de boeg demarreer de Kolbe, onder luide aanmoedigin gen van het publiek, zo verbluffend snel, dat Güldenpfennig binnen 100 ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense Catrien Eyken, die gis teren haar veertiende verjaardag vierde, is een van de negen meis jes die zijn uitverkoren om met de Nederlandse kunstzwemploeg te gaan deelnemen aan de wereld kampioenschappen in Cali (Co lumbia) Vrijdag vertrekt de ploeg, die onder leiding staat van de Amerikaanse trainster Chris Jef- fers, van Schiphol om zich in Cali zelf te gaan voorbereiden. De kli matologische omstandigheden vereisen een vroeg vertrek om ge degen aan de titelstrijd, die valt in de periode van 17 tot 27 juli, te beginnen. Door Wim van Wanrooy Catrien Eyken, lid van AZC, is als reserve in de nationale ploeg op genomen. Wanneer een van de meis jes ziek wordt of door andere om standigheden niet kan uitkomen, neemt zij de opengevallen plaats in. Op het programma staan een solo (uitgevoerd door Angelika Honsbeek), een duet (Angelika Honsbeek en Helma Gulvers) en een ploegnum- mer, uitgevoerd door de overige le den. Daarnaast nemen alle meisjes deel aan de technische oefeningen, waarvoor er op de centrale trainin gen 36 zijn geoefend. Het lot in Cali bepaalt welke zes oefeningen daaruit gezwommen moeten worden. Doorslag Om uit een groep van vijftien ge selecteerden tot de nationale ploeg door te dringen moest Catrien Ey ken eerst nog een extra onderling duel uitvechten met Judith van de Berg van NZC'21. Nadat de Alphen se de selectiewedstrijden in Zwolle al in haar voordeel beslist had, kwam zij ook winnend uit de tweekamp tijdens de drielandenwedstrijd in Zwitserland. Catrien eindigde bij de technische oefeningen met 43.11 pnt als vierde en Judith werd met 41.92 zevende. „Zwitserland gaf de door slag", weet Catrien zich te herinne ren. "Ik heb even het gevoel gehad dat ik er niet bij zat, maar toen Wil Kaltenecker (haar trainster bij AZC, red.) mij later belde en zei dat het 'oké' was, toen wist ik het. Daarom is die uitverkiezing toch wel een verrassing geweest". Catrien is met haar veertien ja ren nog junior. In Nederland is de overgang naar de senioren op 16 jaar gesteld. Vier jaar geleden (sept. '71) besloot zij te gaan kunstzwem men toen zij het 'hard'zwemmen (eveneens bij AZC) niet meer zag zitten. "Met zwemmen bereikte ik niets meer en ik vond het niet zo leuk, alleen maar baantjes trainen. Mijn vader heeft me toen meegeno men naar het kunstzwemmen. Dat is me goed bevallen", aldus Catrien. In die vier jaar behaalde zij het B- diploma, waardoor zij bij de Neder landse kampioenschappen aan het nummer solo mag deelnemen (A is het hoogste diploma; E het laagste) en werd zij al eens provinciaal kam pioene. Voorts behaalde zij verschei dene ereplaatsen tijdens nationale titelstrijden. Zij traint in Alphen bij Wil Kal tenecker, die ook haar pupil Mar jan van der Broek tot de beste vijf tien van Nederland mag rekenen. Onder leiding van deze oud-Euro- pese kampioene heeft Catrien snel le vorderingen gemaakt en het pleit voor Wil Kaltenecker dat zij nu zegt: "Ik kan hier maar weinig trainen en toch ben ik er bij". De twee uur training op maandag avond bij AZC is ook niet veel als de situatie vergeleken wordt met die van andere geselecteerde meisjes. Velen van hen kunnen iedere avond in een plaatselijk zwembad terecht. Die achterstand in het aantal (club) trainingsuren vormen voor Catrien Eyken een extra handicap om de jaarlijkse selectiestrijd succesvol te doorstaan. Pionierswerk Maar de Alphense weet dat het kunstzwemmen nog een flinke pe riode voor de boeg heeft voordat het als sport die opgang gemaakt heeft, als andere populaire sporten in Ne derland. Catrien: "De belangstelling neemt toe, ook in Alphen waar in totaal veertig meisjes het kunst zwemmen beoefenen, nu men con tacten met het buitenland gaat leg gen. Maar het is eigenlijk nog, hoe zal ik het zeggen?Pioniers werk, ja. We zijn nu echt bezig het in de publiciteit te brengen. De mensen denken nog dat het figuur- drijven is, zonder muziek. Maar al les wat we doen gebeurt op muziek. Kunstzwemmen is een persoonlijk ballet in het water, als je het zo wilt noemen". Terug naar de WK in Cali, waar Nederland zijn krachten gaat me ten met die van de wereldtop. Ja pan heeft een heel goede ploeg, En geland en Amerika (de bakermat van het kunstzwemmen) ook. En wat te denken van andere landen? Catrien Eyken: "We zullen niet in de prijzen vallen, voor de rest weet ik niet precies welke ploegen er gaan deelnemen. Het zijn er twaalf, maar je kunt eigenlijk best van een landenwedstrijd spreken. Ame rika bijvoorbeeld, waar zoveel goe de kunstzwemsters zijn, komt met de beste club van het land. De af standen zijn er te groot om centra le trainingen te houden. Zou het gaan om de beste zwemsters ter wereld aan te wijzen, dan kunnen ze wel Amerikaanse kampioen schappen gaan houden". opdoen. Naar Cali om te leren, als ook Catrien Eyken veel leert oj de trainingen van Chris Jeffers, d< opvolgster van Gena Childers. "Hei "Het groepsnummer, waarvooi Gena Childers de muziek heeft uit gezocht, is vorig jaar ook al op d( Europese kampioenschappen Chris heeft het verzwaard, laatste cfcci het nummer is titeld "My Country" is ve derd, moeilijker geworden. Het wel leuker om te zwemmen omdal er meer snelheid, beweging Chris heeft de individuele techniek ook verbeterd. Door een armbeweging kom je hoger water te staan". Catrien, die het Christelijk Ly ceum in Alphen bezoekt derde klas van het Gymnasium gaat, is in Cali reserve groepsnummer. Zij oefent daarvoor evenals alle andere meisjes, ooi thuis, waar de muziek van de onge veer vijf minuten durende oefening dagelijks door de kamer klinkt. "Jel moet het goed uit je hoofd wetenj en het is steeds goed opletten of je op de goede plaats in het water ligt. Enals reserve moet je op alle plaatsen kunnen liggen", zegt zij Hoe het allemaal gaat lopen straks is voor Catrin afwachten. Maar ze zal in ieder geval aan de technische oefeningen meedoen om dat die belangrijk worden ("niet leuk voor het publiek, maar belang rijk voor het cijfer") wanneer zij moet invallen. S Moeilijker Nederland gaat er dus ervaring Dammen Hans Wiersma zal het komende siezoen gaan spelen de in de regionale hoofdklasse uit komende Tilburgse slub DAVO. Wiers ma speelde in de vorige competitie voor landskampioen Huizum uit Leeuwarden. AMSTERDAM De wedstrijden van de „Koninklijke" en de strijd om de felbegeerde Hollandbeker hebben het afgelopen weekeinde op de Bosbaan in Amsterdam op overduidelijke wij ze aangetoond dat e Oostduitsers nog steeds de dienst uitmaken in de roeiwereld. De vertegenwoordigers van de DDR kwamen 32 maal aan de start en brachten maar liefst 29 overwinningen op hun naam. De ploegen uit Oost-Duitsland waren door magi straal roeien dan ook een klasse apart op de zeer woelige Bos baan. De overwinningen werden vaak met een "straatlengte" voorsprong behaald, vooral ook omdat de Russen, Roemenen en Polen in Amsterdam ontbraken. meter op een volle lengte achter stand werd gezet, die niet meer viel goed te maken. Kolbe won in 8.20.5. Na afloop toonde Kolbe trots de veroverde beker en bekende hij "Dat ik deze wedstrijd zou gaan winnen had ik echt niet verwacht. Ik ben er enorm tevreden mee. Zonder die aanmoedigingen van het publiek had ik het vast nooit ge haald, daarvoor mag ik de mensen hartelijk bedanken". Kolbe start volgende week al weer in Henley .en zal zich snel moeten beraden of hij ook in Luzern (een week later) zal starten. Het tweede hoofdnummer, de se nior-achten, leverde een overwin ning op voor de Skadi/Hades-com- binatie, die een zeer constante race voor. De ploeg had aanvankelijk felle tegenstand te duchten van Ne- reus en Aegir, maar rukte zich 1250 De Westduitser Peter Kolbe met de door hem gewonnen Hollandbeker. meter van het veld los en won met drie, vier lengten voorsprong in 6 49.26 vóór Nereus en Laga/Pro- teus-Eretes. Natuurlijk gingen ook bij ae d"a- mes de overwinningen naar de Oost duitse ploegen. Verheugend was ech ter, dat in vele gevallen, zoals de dubbel twee (RIC), de twee zonder (Nereus), de skif (Aegir) en de dub bel vier (Njord/Triton/D.D.S.) de Nederlandse ploegen de tweede plaats bezetten, zodat nogmaals on derstreept werd dat de daags tevoren door Nederland gewonnen drielan denwedstrijd geen uitschieter was. Bij de heren was de finale van de vier met stuurman bijzonder span nend. Hier ging de strijd voorname lijk tussen Laga en cle "Bullen-vier", en een magnifiek gevaren race re vancheerde de Lageploeg zich geheel voor het debacle van de vorige dag. In een boord-aan-boordgevecht tot de 1500 meterlijn, met op de hielen de Franse nationale vier, gaven de ploegen elkaar geen meter toe. Dé "Bullen" verhoogden echter zeer ge routineerd het tempo, waartegen La- ga geen verweer meer had (7.05.67). In verband met de afwezigheid van Harald Punt in de lichte heren- veld (Punt had een studie-dag) kon George Brouwer zijn slag slaan, hetgeen hem, zonder noemenswaar dige tegenstand gelukte in 8.21.31. In de finale twee zonder stuurman nam de twee van Die Leythe het op tegen de sterke tweeën van Euros, V. d. Brink en Poels van Die Ley the hielden de strijd tot de slotfase vol maar moesten buigen voor Euros. De vier zonder stuurman werd gewonnen door Svenska uit Noo wegen. Njord', dat zich wel voor de fi nale plaatste, speelde daarin geen rol en bond op het tweede plan de strijd aan met de grote concurrent. Het Spaarne, dat zich echter de snel ste toonde. Leicise overwinningen werden nog geboekt door de veelbelo vende dubbel twee meisjes 1718 en de enthousiaste lichte senior B vier van Njord. Goede resultaten jeugd kring Gouwe Rijn streek UTRECHT Tijdens c'e revan ches van de Speedo-wedstrijden waarvan de finales op 15 en 16 maart van dit jaar hebben plaatsgevonden - hebben jeugdige zwemmers(sters) uit de kring Gouwe Rijnstreek een flink aantal ereplaatsen behaald: 100m rugslag jongens geb. in '65: 1) Henk Leendertse TRB/RES 1.23.17 2) Wilco v.d. Zeeuw LZ'68 1.26.91. 100m schoolslag jongens geb. in '64: 1) Erwin Laasooy AZC 1.27.44 2) Arnold Nonnekes R'dam 1.27.91. 100m vrij jongens geb. in '67/'66: 1) Robert Verheul AZC 1.19.27 2) Paul Goedemoed Orca 1.21.62. 100m rug meisjes geb. in '63: 1) Marie Louise v. Schaik AZC 1.14.51 2) Jacqueline Faber VZC/Ritm. 1.16. 03. 100m rugslag jongens geb. in '62; 1) Peter Kuylaars Breda 1.09.31 2) GerARD Bosman AZC 1.14.28. Zeven roeiers in Oostduitse acht NOTTINGHAM Ocst-Duitsland is het afgelopen weekeinde opper machtig geweest tijdens de interna tionale regatta van Nottingham op de baan waar in augustus de wereld- j kampioenschappen roeien worden ge- houdën. De boten van de DDR gin gen in dertien van de zestien races winnend door de finish. De Oostduiters verloren op vreem de wijze bij de achten. De ploeg leek te gaan winnen, maar halverwege I ving een van de roeiers, Ulrich Kar- natz, een snoek (hij miste het wa ter) en verloor volledig de controle over zijn roeispaan. Hij realiseerde zich dat hij slechts kon tegenwer ken als hij in de boot bleef, en sprong toen maar in het water. De overblijvende zeven roeiers wisten nog tweede te worden met een len te acherstand op de Brise bonds- 1 ploeg. AMSTERDAM De drielanden wedstrijd tussen de dames- en heren- ploegen van West-Duitsland, Frank- i ijk en Nederland, die zaterdag op de Bosbaan werd verroeid, heeft bij de dames een fraaie Nederlandse over winning opgeleverd. De Westduitse équipe toonde zich bij de heren de sterkste. Op de Bosbaan, waar de factor wind na 1250 meter voor de ploegen een extra hindernis opleverde, verzamel den de Westduitsers 22 punten en moesten Frankrijk en Nederland met resp. 15 en 11 punten genoegen optreden van de damesploeg, die door drie glansrijke overwinningen (en één tweede plaats) bewees, na de Oostblokdames, tot de besten van Europa te behoren. De Nederlandse damesploeg behaalde 38 punten, West Duitsland 30 en Frankrijk 20 pun ten. De teleurstelling van het kwali tatief slechte nationale heren-roeien kon echter nauwelijks worden weg genomen. Het nummer dames-dubbel vier le verde zelfs een dubbele zege op De als favoriet gestarte combinatie van Triton/Nj ord/DDS met Ans Gra- venstein, Anneke Stefes, Trudy Jon- genelen en Barbara de Jong gaf, na het succesvolle optreden in Gent en Ratzeburg, de concurrentie opnieuw geen kans en roeide in een fraai tempo naar de zege: 3.27-3. De twee de, door de T.A.C. gevormde Neder landse vier van Argo/Njord bond een felle strijd aan met de Westduit se vier, die tenslotte op de laatste honderd meter op een achterstand werd gezet (3.33.61). De dubbel twee met Helli Klaasse en Andrea Vissers, die vorig jaar zil ver won in Moskou maar dit sei zoen laat in training ging, blijkt het oude niveau weer te benaderen. De Duitse twee, met de ervaren Astrid Hohl en Regina Adam werd binnen vijfhonderd meter na de start al op afstand gezet. De twee won in 3.18.13 voor Frankrijk, dat Duitsland vlak voor de eindstreep nog voorbij ging (3.41.63). De Nederlandse "gouden vier" met stuurvrouwe (Liesbeth Vosmaer, Het ty Borrias, Miriam Steenman en Liesbeth de Graaff) moest toestaan dat de Westduitse vier in de twee de helft van de race definitief de lei ding nam en die niet meeer afstond (3.29.10). Ingrid Munneke-Dusseldorp, Neder landse troef in de skif, nam vanaf de start een comfortabele voorsprong, die zonder meer naar een ruime over winning moest leiden. Het was ech ter de geroutineerde Franse Antoine, die op de laatste honderd meter zo snel op haar inliep, dat de uitgeblus te Ingrid Munneke-Dusseldorp slechts met miniem verschil als eer ste over de finish kwam: 3.38.13. De nationale herenploeg faalde tij dens de landenontmoeting volledig en moest zelfs in het algemeen klas sement het toch als niet zo sterk be kend staande Frankrijk laten voor gaan. West-Duitsland won alle num mers op de gestuurde twee na. De Franse kampioenen bleken hier de sterkste n. Vooral de Duitse "Bullen-vier" met Farber op slag, maakte grote In druk. Laga liep in dit nummer vele lengten achterstand op. Nog grote re achterstand kreeg het (gelegen heids) duo Punt/Maan, dat in de dubbel twee niet uit de voeten kwam. Argo-skiffeur Hiddine moest lijdzaam toezien, hoe de Europese kampioen van '72 (en gisteren win naar van ae Hollandbeker) Peter Kolbe freewheelend de eindstreep als eerste passeerde. Een lichtpuntje was er toch wel. De gestuurde twee van Aegir, met Bock en Munneke, kon Franse kampioe nen, die gedurende de wedstrijd een volle lengte voorsprong hadden niet voorbijkomen. Aegir belette daarbij wel de Duitse twee de doortocht. Bock en Munneke bezetten de twee de plaats achter de Fransen, die hier mee hun enige overwinning boek ten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12