Arrestanten: geen peroep toegestaan Duitse oorlogsmisdadiger in Argentinië opgespoord Proces Guillaume begonnen GEEN STANDBEELD HITLER Nog meer Britten in Oeganda gearresteerd Wereldvoedselraad §ieeft niets bereikt in vogelvlucht ÏJQjJJJl) in vogelvlucht 'bouw¥arTa Nixon verhoord over Watergate TERDAG 28 JUNI 1975 DÜSSELDORF (AP) In het proces tegen de Oostduitse spion Günther Guillaume heeft de rechtbank gisteren de eerste ge tuigen gehoord, alvorens de zit ting te verdagen tot dinsdag. De 48-Jarige Guillaume, die heeft toegegeven een functie te bekleden in de Oostduitse veilig heidsdienst, wordt beschuldigd van hoogverraad en het verbre ken van ambtsgeheimen. Zijn vrouw, de 47-jarige Christel, ver schijnt samen met hem voor de rechter en moet zich verantwoor den voor medeplichtigheid. De eerste getuige was de moe der van mevrouw Guillaume, de 70-jarige Erna Boom, die na het verifiëren van haar persoonlijke gegevens weigerde een getuigenis af te leggen. Een woordvoerder van de deelstaat Hessen, die me vrouw Guillaume in dienst heeft gehad, getuigde vervolgens dat zij toegang had tot acht geheime documenten gedurende de tijd dat zij, tussen 1964 en 1969, twee de secretaresse was van de staats secretaris van de deelstaat Hes sen, Birkelbach. Hij wilde in het openbaar niet meedelen wat de inhoud van de documenten was. Alvorens de tweede zittingsdag van het proces af te sluiten wer den verscheidene documenten voorgelezen waarin de achter gronden van Guillaume werden belicht. Een kwam van een aan nemer in Frankfurt voor wie hij vlak na zijn gesimuleerde „over lopen" uit Oost-Duitsland in '56 heeft gewerkt. De aannemer zei dat Guillaume reeds na drie maanden proeftijd bewees „snel en energiek te zijn, hoewel hij niet bekend was met het vak". Hij voegde hieraan toe: „Herr Guillaume is een eerlijk man". Het proces zal in principe vijf tien zittingsdagen in beslag ne men en op 15 augustus worden afgesloten. NDIA PAKT OPPOSITIE HARD AAN £W DELHI (AP, DPA, AFP) De Ind iase regering van premiter mevrouw Indira wijlftindhi heeft ca. 900 oppositionele figuren, gearresteerd krachtens de wet op de nood- opstand, het recht ontnomen om tegen hun arrestaties beroep aan te tekenen bij de rech- r. Normaliter wordt dit recht gegarandeerd door de grondwet. en provocerende commentaren le verden. Het enige oogmerk van de censuur is een situatie van rust en airrestanten kunnen tijdelijk vrijheden". Secretaris-generaal Ja- gebruik maken van drie in de nitsjek noemde de toestand in India indwet verankerde rechten: „de ergste crisis van de democratie gelijke bescherming door de wet sinds het eind van de tweede we- stabiliteit tot stand te brengen. Het doel van de censuur is een klimaat van vertrouwen te herstellen", aldus de premier. Zij legde evenwel niet uit waarom ook de buitenlandse correspondenten worden gecensu reerd. Het was de eerste maal sinds India's onafhankelijkheid in 1947 dat een dergelijke maatregel tegen r iedereen. bescherming var* leven en per- olijke vrijheid voor elke staats- jer. bescherming tegen ongewettig- hrrestatie en vrijheidsberoving, loewel er krachtens de wet op de Jdtoestand voor zover bekend al- i Indiërs zijn gearresteerd is uit- Jkkelijk gestipuleerd dat het nieu- T decreet ook betrekking heeft op tenlanders. Enkele uren voor het ireet werd afgekondigd had de re- ing meegedeeld dat de oppositie reldoorlog' Ook „Amnesty- International" is het oneens met de genomen maat regelen. In een telegram aan premier Gandhi eist A.I. de onmiddellijke vrij lating van alle politieke gevangenen. Premier Gandhi heeft gisteren ver klaard dat haar regering na de afkon diging van de nationale noodtoestand de buitenlandse pers werd genomen. Een woordvoerder van de Indiase regering heeft gisteren verklaard dat kleine protestdemonstraties zijn ge houden tegen de arrestatie van oppo sitieleiders en de afkondiging van de noodtoestand, doch dat zich geen ernstige ongeregeldheden hebben worden gemaakt voorgedaan. De oproep tot een al- gemene staking in Bombay en Ba- roda is slechts gedeeltelijk opge volgd. In Madras, Bombay en Calcutta, zijn de kranten normaal verschenen, hoewel het Engelstalige dagblad „In dian Express", de kolommen voor het redactionele commentaar onbeschre ven liet. In de hoofdstad Nieuw-Del- hi is geen enkele krant verschenen doordat de drukkerijen daar zonder stroom zitten. LONDEN (Reuter) President Amm van Oeganda heeft het p.an tot oprichting van een standbeeld voor Adolf Hitler opgegeven, zo meldt radio Oeganda. Hij deed dat nadat de Russische ambassadeur in Londen, Zacha- rov, hem verteld had dat Hitler in de Tweede Wereldoorlog vijftig miljoen mensen had laten doden, waarvan twintig miljoen Russen. De ambassa deur gaf Amin een boek. getiteld "Hete sneeuw", waarin Hitier wordt af geschilderd als racist, imperialist en moordenaar. De Oegandese radio zei dat president Amin veel over Hitiers ondeugden had vernomen en de am bassadeur dankbaar was die hem had ingelicht "over de tragedie die Hitier in Europa veroorzaakte". NAIROBI (Reuter, UPI, AP) een militaire woordvoerder "er- President Amin van Oeganda heeft klaard. meer Britten laten arresteren. Men Donderdag ik een konvooi van verwacht dat zij terecht moeten vier vrachtwagens met wapens uit staan op beschuldiging van verraad, de Sowjet Unie die bestemd waren Dit heeft de Oegandese radio giste- voor Oeganda aangehouden in Ke ren omgeroepen. Britse propaganda van de Britse lector Dennis Hills nia, 60 km. ten zuidwesten van zaak hoofdstad Nairobi. De Russische chauffeurs kan alleen maar leiden tot een har- wagens zijn op het vliegtuig naar dere houding tegenover de ongeveer Kampala gezet. Oegandese officie zevenhonderd in Oeganda wonende ren die het konvooi begeleidden zitten in afwachting van de behan- den. deling van hun zaak door een mili- Volgens zegslieden die het kon tair tribunaal. "Zij zullen mogelijk vooi hebben gezien bestond de een soortgelijk proces krijgen als vracht uit zware wapens als ge- Dennis Hills omdat hun daden zelfs vechtswagens. nog ernstiger zijn". Hills is ter dood veroordeeld om- in het verleden reeds veel wapen dat hij in een nog niet gepubliceerd hulp uit de Sowjet Unie gehad, boek dingen had geschreven over de president van Oeganda, Amin, die deze beledigend achtte. De exe- vestigd dat vijf Russen die het kon vooi begeleidden donderdagavond naar Oeganda zijn gebracht. Radio heeft intussen ontkend cp de pers heeft ingesteld om „onverantwoordelijk geschrijf" te voorkomen. „U weet dat ik altijd in de vrijheid van de pers heb geloofd, en dat doe ik nog steeds, maar zo- ibeerde de nationale economie te als alle andere vrijheden moet er met ►oteren. verantwoordelijkheid en terughou- )e Socialistische Internationale ding gebruik van worden g gisteren de vrijlating geëist van aldus de Indiase premier in politici van de oppositie die in In- delijk door de radio uitgezonden toe- el, zijn aangehouden. De Internatio- spraak, fteiie spreekt haar ontsteltenis en be- Mevrouw Gandhi zei dat „de kran- en£dheid uit over „de opheffing van ten al enige tijd met opzet 't nieuws fundamentele staatsburgerlijke hebben verdraaid en kwaadaardige *Krote juwelendiefstal in Parijs koo anöARIJS (ANP) Vier mannen moesten bezorgen. Het dienstmeisje !k kjben gistermiddag in alle rust een dat opendeed werd vastgebonden, ^^jterikaanse miljardaire en haar Hetzelfde lot ondergingen mevrouw :ik®ndin juwelen ter waarde van Lachmann, grootste aandeelhoudster m tien miljoen gulden ontstolen, van de parfumfabriek Revlon en ur' meldden zich aan haar woning haar Amerikaanse vriendin mevrouw QjJeen dure wijk van Parijs met een Fressmann die bij haar op bezoek ;5 »te bloembak, die zij zogenaamd was. In Heidelberg in West- Duitsland is een eenvoudige demonstratie tegen tariefs verhogingen van het open baar vervoer voor deze jonge man mogelijk iets anders ver lopen dan hij zou hebben ge dacht. Tijdens de aftocht voor naderende politie-ag enten struikelde hij achterover in een fontein (boven), waarna hij een makkelijk doelwit werd voor zeker vier agenten die hem met de ivapenstok duchtig mores leerden. Daar na richtten zij hun aandacht op de andere demonstranten. Intussen kwam de jongen let terlijk weer boven water, zij het enigszins versuft. cutie van Hills is uitgesteld tot juli. Radio Oeganda heeft ook com- nentaar geleverd op het bericht dat het konvooi militaire goederen dat de 29-jarige Britse mevrouw vervoerde en de berichten dat het Richards heeft aangeboden met zelfs om luchtafweer raketten ging "hopeloze nonsens" genoemd. Vol gens radio Oeganda heeft president Kenyatta van Kenia schriftelijk weest in Britse vrouwen, ook al toestemming gegeven voor het kon hebben die zich wel van tijd tot tijd vooi. Van officiële Keniase zijde is aan hem opgedrongen", aldus heeft nog geen commentaar gegeven. Amin naar bed te gaan indien hij Hills uit Oeganda laat vertrekken. "Amin is nooit geïnteresseerd ge- Moordenaar van Poolse hoogleraren WENEN (DPA. UPI, AP) ADVERTENTIE i, heeft tijdens de eerste onderhan- jngszitting niets bereikt, zo heeft jrnah, de Amerikaanse voorzitter, r00';end gemaakt. ing)e raad, die in het leven is geroe- th om de beloften van de wereld- te redden die met de hongerdood of ernstige ondervoeding worden be dreigd. Hannah, die wel overtuigd is van de mogelijkheden van de raad, gaf toe dat dit eerste begin vatbaar was voor idselconferentie van vorig jaar kritiek „omdat geen enkel probleem irasconcreto uit te werken, heeft gis- dat door de Wereldvoedselconferentie iti pn een gespreksronde van een week ter tafel werd gebracht is uitgewerkt. Vo'ijesloten zonder noemenswaardi- Tijdens de conferentie in november, ner resultaten te hebben geboekt bij die ook in Rome werd gehouden, had- vedrie voornaamste onderwerpen: den de afgevaardigden zich ten doel stefte termijn voedselhulp, een inter- gesteld binnen de eerstkomende tien igetionaal landbouwfonds en een jaar de honger de baas te worden, ^[kiselvoorraad voor noodgevallen. De voorzitter van de conferentie, 2pe traagheid waarmee de raad te de Egyptenaar Marei, zei dat deze rk gaat bevestigde de vrees van veel doelstelling er „onrealistisch" begon gfde-wereld-afgevaardigden dat het uit te zien. De gezinskaart geeft nogal wat aanloop bij Opa en Oma Spoor. Logisch, een gezinskaart kost maar f 50,- per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag. Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f 50,- heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om eens 'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. ken heeft gehad. Anschluss echts een „papieren instituut" zou ADVERENTIE Tot nu toe is het enige aanbod van Groot-Brittannië geweest, dat 100.000 ton kunstmest heeft toege zegd. De jaarlijkse voedselhulp van tien miljoen ton, die de Wereld voedselconferentie zich ten doel heeft gesteld, is nog steeds niet be reikt. Tot nu toe heeft men pas voor 8,9 miljoen toezeggingen ont vangen. De E.E.G. weigerde zich aan te sluiten by een oproep aan de Ver enigde Staten en Canada om de by- De reactie in Zuidoost-Azië op de val van Zuid-Vietnam is scherper geweest dan met name de critici van de zg. "domino-theorie" hebben verwacht. Die zienswijze als andere landen in die contreien .was immers volgens sommigen non sens. De feiten wijzen nu wel anders uit, daar verscheidene staten zich snel hebben "aangepast" aan de nieuwe toestand. In Zuid-Korea dit gebied en feitelijk geheel se documentatiecentrum in Wenen, den gearresteerd zodat zijn schuld mon Wiesenthal, hoofd van het Jood- heeft verklaard dat de voormalige duidelijk vastgesteld kan worden. SS-officier Walter Kutschmann, die Wiesenthal vermoedt dat het proces momenteel in Argentinië woont, ver- tegen Oberlaender was bedoeld om antwoordelijk is voor de moord op de anti-communistische regering Ade- twintig hoogleraren en achttien van nauer in diskrediet te brengen. Zelfs hun bloedverwanten op 4 juli 1941 de Poolse autoriteiten hebben nu in de Poolse stad Lwow (Lemberg), toegegeven dat Oberlaender niets die nu deel uitmaakt van de Sowjet- met de misdaad in Lwow te ma- Unie. Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft in 1960 de voormalige West- duitse minister Oberlaender voor de ze oorlogsmisdaad bij verstek tot le venslang veroordeeld. Volgens Wie senthal werd de moord echter niet miljoen franc afgewezen, die een ad- gepleegd door de Wehrmacht, waar- vocaat tegen de Zwitserse regering toe Oberlaender behoorde, maar had ingesteld. door een groep SS-ers onder leiding Eiser is de 75-jarige dr. Alexander van Kutschmann. Hij zou in 1942 ook Barwisch, die na de Tweede Wereld- nog een aantal joden hebben laten oorlog schuldig werd bevonden aan vermoorden. Kutschmann woont nu hoogverraad wegens een samenzwe- onder de naam Pedro Ricardo Olmo ring om door middel van een soort in Buenos Aires. Hij heeft een hoge Anschluss-annexatie Zwitserland bij funktie bij de internationale onder- Nazi-Duitsland tc voegen, neming Osram. Barwisch, die twintig jaar dwang - Een vertegenwoordiger van Wie- arbeid kreeg opgelegd, ontsnapte in senthal heeft alle bewijsstukken aan 1954 naar zijn geboorteland Oosten de Argentijnse politie overhandigd, rijk. Zijn eis motiveerde hij met de Wiesenthal hoopt dat Kutschmann verklaring dat zijn veroordeling on- op grond van die stukken zal wor- wettig was omdat die was gebaseerd op getuigenissen die in het buiten land waren verkregen. Ook zegt hij dat tijdens zijn gevangenschap scha de is toegebracht aan zijn gezond heid. Barwisch werd schuldig bevonden op grond van documenten die Ame rikaanse functionarissen aantroffen in de privé-archieven van Seyss-ln- quart. rijkscommissaris van bezet Nederland. Seyss-Inquart werd na het proces in Neurenberg opgehangen. Tij dons het proces tegen Barwisch, dat in 1946 in Zwitserland werd gehouden, bleek dat de Oostenrijkse advocaat Zwitserland had willen verdelen in taalgebieden, die weer onderge bracht zouden worden bij Nazi- Duitsland, Vichy-Frankrijk en het fascistische Italië. de zekei-heid van voldoende steun en risten zouden hun bedrijvigheid' 1 bijstand tegenover zou staan als de woon voortzetten, nood aan de man zou komen. Nog een duidelijk voorbeeld van ontmoe- den in Zuidoost-Azdë tenvolle reke- kunnen ondersteunen: vanuit de Zwarte Zee via dat kanaal, en in het Men kan dus zeggen, dat de lan- oosten vanuit Wladiwostok en Cam Ranh. Het ligt echter voor de hand, diging in Zuidoost-Azië leverde presi- ning houden met de "nieuwe wer- dat de Chinezen een dergelijke ont- Zuid-Vietnam valt, volgt een reeks dent Marcos van de Filippijnen, die kelijkheid" en dat er zich daar een wikkeling als een rechtstreekse be 1 SUPER 1 1 M dragen te verhogen. Groot-Brittan- heeft president Park onomwonden nië, dat zich kwaad maakte om de uiting gegeven aan de vrees, dat de „ongevoeligheid" van haar E.G.- rode overwinning in Vietnam aan- zich naar Peking haastte om de soort "finlandiseringsproces" vol- dreiging zien. Hoe dit zij, ook nieuwe verhoudingen onder ogen te trekt. Dit betekent allerminst, dat het Westen betekent de nieuwe si- zien. De weigering van Amerika, al- het van harte gaat. Maleisië werd tuatie in Zuidoost-Azië een gevaar dus verklaarde Marcos, om Indo-Chi- reeds genoemd; Birma en Indonesië lijke wending, omdat daarmee de na verder bij te staan bewijst, dat weten maar al te goed, dat Peking zeeverbinding door de Indische Zuid- zijn ondergrondse aanhang in die Oceaan en de aanvoer van grond- oost-Azië, met inbegrip van de Fi- landen krachtig steunt, en hetzelf- stoffen verloren zou kunnen gaan. lippijnen, in Washington niet langer de geldt voor Thailand en Filippij- Daar staat tegenover, dat China, partners, zei echter dat het zou proberen de eigen nationale hulp uit te breiden. een gebied van levensbelang nen. Nu speelt bij die Chinese acti- uiteraard uit eigen belang en met leiding zal geven tot hernieuwde wordt beschouwd. Marcos betwijfelde viteit mede een rol, dat Moskou er het oog op de expansie van de Sow- agressie tegen zijn land en hij zou of het juist is de Amerikanen nog naar streeft zijn invloed in deze ge- jet-Unie, de Amerikaanse macht en reeds bezig zijn de waarde van eventuele hulp van Amerika af te wegen tegen het gevaar, dat Zuid- Korea in een conflict met het noor den alléén zou komen te staan, met alle gevolgen van alen. Vele Zuidko- reanen hellen over tot de mening, dat hun land nu reeds rekening voormalige Amerikaanse president T hppft In Hp afwonen daaen ke ontwikkeling als zich in Vlet- WASHINGTON (DPA) Nixon heeft in de afgelopen dagen voor het eerst vrijwillig getuigd over zijn rol in de Watergate-zaak. Twee dagen lang heeft Nixon zich in zijn woning te San Clemente in Califor- nië uitvoerige verhoren laten welge vallen van officieren van Justitie en de geheime Jury, die tot de volgen de maand nog in laatste instantie de onopgehelderde restanten van het schandaal onderzoeken. Over het verhoor van Nixon zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. langer bases in zijn land toe te bieden te vergroten. In Peking liet invloed niet zonder meer wil elimi- staan (de luchtmachtbasis Clark vice-premier Ten Hsiao-ping on- neren. Van zijn kant heeft Washing- Airfield en de marinebasis Sublc langs een waarschuwing horen te- ton, bij monde van minister Kissin- Bay), en liet verder doorschemeren, ?en "het binnenlaten van de tijger ger, reeds gewezen op de nauwe ban- dat hij wel eens de voorkeur zou d°or de achterdeur terwijl de wolf den met Japan en Zuid-Korea. Ten kunnen geven aan een politiek van er door de voordeur wordt uitge- aanzien van laatstgenoemd land zei neutraliteit. De Filippino's zijn, werkt". De betekenis van die uit- Kissinger, dat het voor Noord-Korea noodgedwongen, harde realisten ge- spraak is duidelijk: China zal niet "een bijzonder doldriest avontuur" worden die, door de feiten ge- toelaten, dat de Amerikanen wor- zou zijn "zich in een militaire actie noopt, hun vroegere wens om een den verdreven en tegelijkertijd ge- tegen Zuid-Korea te storten". En de bondsstaat van Amerika te worden dogen, dat de Russen binnenkomen. Amerikaanse minister van Defensie, hebben ingeruild voor het inzicht. Dit sloeg met name op geruchten, Schlesinger, dreigde zelfs met het dath un lot in Azië ligt. In Manilla dat de Sowjet-Unie de beschikking gebruik van tactische kernwapens te- begerijpte men bovendien, dat de ter- zou krijgen over een marinebasis gen Noord-Korea als dit land zijn zui- roristen, die door de val van Vietnam in Zuid-Vietnam, vermoedelijk in de delijke grens zou overschrijden. Het de vrije hand hebben gekregen, ge- Baai van Cam Ranh. Want dit zou is niet gewaagd te veronderstellen. nam voltrokken heeft. Een verge lijkbaar standpunt vindt men in Singapore: premier Lee Kwan-yew verklaarde ronduit, dat Amerika's aarzelende buitenlandse politiek verslagenheid en schrik in de lan de n van Zuidoost-Azië heeft ver- makkelijk emplooi in de Filippij- betekenen dat China ingeklemd raakt dat Washington deze uitspraken ach- spreid. En Thailand' (Siam), al 21 jaar een bondgenoot van de Verenigde Staten, ging reeds over tot sprekende maatregelen, door een officieël protest tegen het CENT PER LITER! Big BouwVaria ïeterwoudsewegll t Leidien Nixon heeft zich voor de ondervra- kruik van de Siamese bodem bij de ging van twee dagen medisch laten Amerikaanse vlootactie inzake de onderzoeken. Zijn advocaat heeft er "Mayaguez" en door het bevel tot de nadruk op gelegd, dat de ex-pre- terugtrekking van Amerikaanse sident volkomen vrijwillig getuigd troepen, heeft. President Ford heeft Nixon inder tijd amnestiële gratie verleend, zo dat hij niet meer gerechtelijk ver volgd kan worden. tussen de grote leger- en marineba- terwege zou hebben gelaten als het te sis van de Russen in Wladiwostok dezer zake niet reeds tot een zeke- (al is die in de winter toegevroren) re mate van overeenstemming met Marcos heeft daarbij het voorbeeld en Cam Ranh in het zuiden. Sow- Peking zou zijn gekomen. De gevolg van Maleisië voor ogen: toen de re- jet-Rusland zou dan beschikken over trekking ligt voor de hand. dat er, bij gering van c'at land onlangs bij de een steunpunt, dat betrekkelijk dicht- alle verschuivingen in Zuidoost-Azië Chinese ambassadeur protesteerde bij de Filippijnen, Indonesië en Ja- alleen bij een redelijk machtseven- tegen de activiteit van Peking-ge- pan is gelegen. Voor het Kremlin is wicht tussen China, Amerika en de daarbij een dergelijke basis bijzonder aan- Sowjet-Unie van een bevredigende trekkelijk, niet alleen ter aanvulling situatie sprake zal kunnen zijn. Ge- ning van Rood-China, kreeg zij als van die van Wladiwostok. maar ook vreesd moet worden, dat er zich nog De regering in Bangkok stak char- antwoord, dat er verschil is tussen di- met het oog op de Indische Oceaan, kritieke momenten kunnen voordoen bij niet onder stoelen en banken, plomatleke betrekikngen en relaties De Russen zouden dan, nu het Suez voordat dit evenwicht inderdaad is dat de banden met Amerika een tussen communistische broederpar- kanaal heropend is, hun vloot in de bereikt. groot risico opleveren zonder dat daar tijen. Met andere woorden: de terro- Indische Oceaan van twee kanten RL Italiaanse ontvoerder heeft bekend BRUSSEL (DPA) De Italiaan se bareigenaar Benedetto Sapia heeft bekend dat hij betrokken is geweest bij de ontvoering van de twee kinderen van de Belgische fabrieks directeur Pierre Bonnet. Vier Italianen waren zondag de vil la van Bonnet in Knokke binnen gedrongen en ontvoerden het zesja rig zoontje en het driejarig dochter tje van de familie. 24 uur later wer den de kinderen ongedeerd in een te lefooncel teruggevonden. De politie arresteerde woensdag drie Italianen, Benedetto Sapia, eigenaar van een bar in Oostende en de broers Gul- -eppe en Mario Cetera. Sapia legde gisteren een bekente nis af toen de politie hem confron teerde met zijn vingerafdrukken die in de villa van Bonnet waren ge- vontlaa

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9