Juweel gaat dicht Tekort donornieren kan worden opgelost "Northrop betaalde mij voor politieke informatie Buitenom Binnendoor Beslissing gevallen Salaris ambtenaren met 5 pet. omhoog Bekijk het eens" groots Keukens naar wens ZATERDAG 28 JUNI 1975 DEN HAAG (ANP) Het staat nu definitief vast dat de Juweelbakkerij in Leiden op 1 juli dicht gaat. De stichting herstructurering broodbakkerijen heeft dit gisteren in haar eerste vergadering beslist. In totaal zullen op of kort na 1 Bij de pooling van personeel zullen juli vijftien werkende bakkerijen objectieve criteria gelden, waarbij worden stilgelegd, waarvan negen vakbekwaamheid en leeftijd een be- Va.n het KSH-concern (koninklijke langrijke rol zullen spelen. Hoeveel Scholten-Honig) en drie van het van de ruim duizend betrokken werk- Meneba-concern. Verder zullen ze- nemers zullen moeten afvloeien kan ven reeds stilliggende installaties men op dit ogenblik nog niet zeg- definitief buiten gebruik worden ge- gen. steld. In totaal is met deze uitkoop- van die duizend is ongeveer regeling een bedrag gemoeid van een j^wart ouder dan 57,5 jaar. Deze 12,5 miljoen gulden. mensen krijgen, op grond van de so- De bakkerijsanering is voorbereid ciale pragraaf van de saneringsre- Idoor de structuurcommissie bakke- geling, bij afvloeiing een inkomens- rij van het produktschap voor gra- garantie tot hun 65ste jaar. Het ben, zaden en peulvruchten. Op 12 kwetsbaarst, aldus hot produkt- juni heeft het proauktschapsbe- schap, is de groep van middelbare Stuur het rapport van deze commis- leeftijd (45 tot 57,5 jaar). Binnen Sie aanvaard en voor de uitvoering verschillende regio's wordt in sa- van de maatregelen de stichting in menwerking tussen arbeidsbureaus, het leven geroepen. werkgevers en vakorganisatie ge- Op 1 juli gaan naast de Juweel- tracht, tot herplaatsing van deze te komen. Voor vakbekwame n daarop volgens het pro bakkerij in Leiden de volgende Leeuwarden, Emmen en Utrecht, 'bedrijven dicht: Groningen, Op 12 juli volgen Amsterdam, Rot terdam en Roosendaal. Het KSH- ibedrijf in Zwolle zal binnenkort ook ieluiten, waarschijnlijk in juli. In Enschede wordt de KSH-bak- kerij voortgezet door Meneba, ter wijl het Meneba-bedrijf Dijkers in Almelo op 12 juli gesloten wordt, 't Personeel van deze twee bedrijven wordt gepoold. In Tilburg is de situatie nog niet helemaal duidelijk. Het KSH-be- bedrijf aan de Kruisstraat gaat daar op een nader te bepalen da tum dicht. Onderhandelingen met Paijmans-Delgijer, die het KSH- bedrijf Varopa zou overnemen en 't eigen bedrijf in Tilburg zou sluiten hebben echter geen resultaat opge leverd. Behalve Dijkers in Almelo zul len ook de volgende Meneba-bedrij ven sluiten: Leiden op 1 juli, Am sterdam (Carels) op een nader te bepalen datum. In Amsterdam houdt op 1 Juli ook de bakkerij Bako van Wessa- nen ermee op. In het gebied rond Amsterdam en het gebied rond Roosendaal zullen in totaal drie kleinere bedrijven sluiten. Overleg over een paar klei ne bedrijven in het gebied Tilburg is nog gaande. De reeds stilliggende capaciteit van de ABP in Amersfoort, van Lubro (Meneba) in Utrecht en van twee kleine bedrijven in Gelderland is ook voor de sanering geaccep teerd. Amsterdam gaat, zoals uit het voorgaande reeds blijkt, drie nu nog werkende bakkerijen verliezen 'Carels-Meneba, Bako-Wessanen en KSH). Leiden twee (KSH en Me neba). In de regio Groningen— Friesland wordt het personeel van de sluitende KSH-bakkerijen in de steden Groningen en Leeuwarden en van de doorwerkende Meneba- bakkerij in Groningen gepoold. Met het benutten van herplaat- sinesmogelijkheden, zo deelt het pro duktschap voor granen, zaden en peulvruchten mee, zullen zich in de eerste aanleg de negen zgn. regionale begeleidingscommissies bezighouden. Vandalisme Een kostbaar altaar stuk van de 18e-eeuwse Italiaanse meester Giambattista Tiepolo is door onbekende vandalen met een scherp voorwerp bekrast en zwaar bescha digd. Het altaarstuk hangt in de Ve- netiaanse Mariakerk en stelt Maria's ouders, de heilige Anna en de heilige Joachim voor. De kanunniken van de kerk hebben het incident niet bij de politie gemeld, maar het nieuws is toch uitgelekt en heeft tot een on derzoek geleid. duktschap wel goede kansen. TEXEL (ANP) Het moe derloze zeehondje Karina dat door Jan Wolkers in 1971 op de Rottummerplaat gevonden werd is op haar beurt de moe der van een welgeschapen dochter geworden. De schrij ver heeft gisteren in het na- tuurrecreatiecentrum op Texel, waar Karina verblijft, het jong Eva gedoopt (foto). Karina werd door Wolkers gevonden toen hij een week lang alleen op de Rottummer plaat verbleef, hij liet het beest toen per helikopter naar het centrum op Texel brengen waar zij sindsdien voorspoedig opgegroeid is. DEN HAAG De ambtenarensa larissen gaan per 1 augustus met 5 procent omhoog met een minimum van f 73 per maand Gerekend de ambtenaren ten opzichte van het bedrijfsleven hebben opgelopen. Voor gepensioneerden zullen over eenkomstige maatregelen worden ge- 1 juli 1975 krijgen troffen. Wat de salarissen de ambtenaren voorts een nabetaling van 3,2 procent met een minium van f 40 per maand over de eerste helft jeugdig overheidspersoneel betreft, gingen de centrales akkoord met de aanpassing hiervan dit jaar. Terwijl daarnaast het particuliere bedrijfsleven. Een ADVERTENTIE in de ClEBA-toonzalen. Daar vindt u op 750 m2 alles voor functionele kantoorinrichting, ïn om van de nieuwste ontwik kelingen op de hoogte te blijven: één telefoontje en meerdere keren per jaar ontvangt u de kleurige cata logus Cl EB A-Perspectieven (64 pag, kantoorinterieur) geheel gratis. b.v. Wm Barentszstraat 35. Industrieterrein "de Waard" (bij Zljlsingel/Trompstr.) LEIDEN tel. 071 49044 maand. De salarismaatregelen f 42,50 per dere groepen, 2 onderwijzend personeel eerst i het burgerlijk overheidspersoneel zijn eenstemming te brengen met die gisteren besproken in een vergadering van het centraal georganiseerd over leg in ambtenarenzaken onder voor zitterschap van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). Be sloten werd ook om de toeslag van f 45 te verwerken in het salarisniveau terwijl overeenstemming werd bereikt over de hoogte van de vakantieuitke ring. Deze wordt met ingang van 1 juni 1975 vastgesteld op 7,8 procent. De verhoging van de salarissen met 5 procent is volgens mededelin gen van het ministerie van Binnen landse Zaken gebaseerd op de.ontwik- kelingen van de collectieve arbeids overeenkomsten in verband met prijs compensaties. De beide andere verho gingen moeten gezien worden als een vereffening van de achterstand ede Klein pensioen niet meer belast Teengs Gerritsen geeft toe: DEN HAAG (ANP) De heer J. Teengs Gerritsen heeft gisteren via zijn advocaat mr. A. G. Maris in Den Haag laten weten, dat de vliegtuigfabriek Northrop en hij een aantal jaren geleden zijn overeenge komen, dat hij informatie ge praktijken van vliegtuigfabrieken onderzocht bij het aan de man bren gen van hun vliegtuigen werd de Ne derlander Teengs Gerritsen "speciaal vertegenwoordiger" van Northrop genoemd. Teengs Gerritsen, vertegen woordiger van de Lockheed-fabriek politieke toestand in Nederland aan Nederland, ontkende dit aanvanke- Northrop zou verstrekken. Deze formatie, aldus Teengs Gerritsen, be trof niet de verkoop van vliegtuigen. I jk ten stelligste. Hij verklaarde vanuit Cannes, waar hij herstellend was van een operatie, van Nor throp nooit enig geld te hebben ont vangen. Hoe de vork precies aan de steel zat wenste hij in een later sta te ten goede heeft doen komen uit hij hoofde van zijn alimentatieverplich- ken tingen Jegens haar, aldus mr. Maris. en derde persoon bij betrok - voor wie hij zaken behar tigde. Het zou om een Nederlander In het rapport van de sub-commis- gaan die in het buitenland woonde. Teengs Gerritsen DEN HAAG (SP) Het kabinet heeft gisteren een besluit genomen dat met terugwerkende kracht geldig zal zijn over bejaarden die ook nog een klein pensioentje hebben. Via fiscale weg zal middels een nood wetje ook over de jaren '74-'75 deze zaak worden geregeld. Het gaat hier om de bejaarden die naast hun aow nog een klein pen sioentje hebben. Door de huidige re geling betalen zij hierover vaak meer inkomstenbelasting dan zy aan pen sioen binnenkrijgen. De ministerraad is nog niet uit de hele problematiek gekomen. Hoe de regeling voor de komende Jaren zal zijn, wordt de komende week behan deld als onderdeel van de begrotings- problematiek. Het noodwetje dient om nog dit Jaar aanslagen van de inkomstenbelas ting over 1974 te voorkomen. Optimisme over begrotingsoverleg DEN HAAG (SP) Premier Den Uyl toonde zich na afloop van het kabinetsberaad redelijk optimistisch over een eventuele succesvolle afloop van het begrotingsoverleg. Na de eerste ronde, die afgelopen week werd afgesloten, zal het kabi net twee weken lang elke werkdag, buiten de maandag vergaderen. Een v. d. onvoorziene uitgaven, waarmee men by de meerjarenplanning geen rekening heeft kunnen houden, is het extra miljard dat dit Jaar de werkloosheid kost. Premier Den Uyl deelde mee dat het niet in de bedoeling ligt om de meer jarenplanning aan te tasten. Wel zal de planning bygesteld moeten wor den. ADVERTENTIE In uw Vendomus komt u ogen tekort als u al die keukens ziet. Nog nooit had u zoveel keuzemogelijkheden onder één dak. In stijlen van klassiek tot progressief. In materialen. In kleuren. In aanbouwvariaties. Stuk voor stuk keukens van hoog niveau. Gemaakt door de meest vooraanstaande fabrikanten. Maar het meest verbaasd zult u staan van de prijzen bij Vendomus. Want die kunnen elke vergelijking glansrijk doorstaan. Goede raadkomt u gauw eens uw hart ophalen. En ontdekken dat u bij Vendomus méér keuken krijgt voor uw geld. WHM1DOMUS het woon warenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk-winkelcentrum in de Bogaard Door vergoedingen UTRECHT (ANP) Eurotrans plant Nederland in het Academisch Ziekenhuis in Lelden gaat met terugwerkende kracht tot 1 Januari een bedrag van f2.910 vergoeden voor het uitnemen van nieren van overleden patiënten voor transplan tatie. Van dit bedrag is f 1.310 be stemd voor het ziekenhuis, ter ver goeding van de kosten die door deze operatie ontstaan, en f 1.600 voor de specialisten die er aan meewerken. Drs. H. M. A. Schippers, directeur van Eurotransplant Nederland, hoopt dat deze regeling een van de belem meringen (de kosten) zal wegnemen voor ziekenhuizen om regelmatig donornieren te gaan leveren. In „Medisch Contact" zegt hy.dat Jaarlijks in Nederland 400 niertrans plantaties zouden moeten worden uitgevoerd om te lange wachttijden te voorkomen voor patiënten die met een kunstnier worden behan deld (dialyse) en die voor transplan tatie in aanmerking komen. Lang durige dialyse veroorzaakt vaak complicaties. In 1974 werden in Nederland 138 donoren gemeld. Van hen kwamen er 59 niet in aanmerking, bij 79 werden de nieren weggenomen. In totaal werden in Nederland vorig jaar 145 niertransplantaties uitge voerd. Drs. Schippers constateert, dat vo rig Jaar maar eenderde van wat no dig was werd aangemeld. Een van de grootste knelpunten voor de nier transplantatie in Nederland is vol gens hem dat de donoren er wel zijn maar dat ze niet worden aangebo den. Hij schryft dit toe aan het feit, dat de behandelend artsen wellicht onvoldoende op de hoogte zijn van de noodsituatie van patiënten die wachten op een niertransplantatie. Het is ook mogelijk, dat ze niet ge noeg gemotiveerd zijn om te helpen met het oplossen van dit probleem of dat ze het te druk hebben om mee te werken aan de tijdrovende actie die het verwijderen van een donor-nier met zich meebrengt. HU noemt het tenslotte niet on mogelijk, dat door de nieuwe finan ciële regeling (die inmiddels door de ziekenfondsraad is goedgekeurd) zie kenhuizen waar regelmatig donor- nieren worden verwijderd, daarvoor extra mankracht zullen aantrekken. Niemands land (3) De stukken over de bejaarden als gediscrimineerde groep, verle den week in deze rubriek, hebben nogal wat reacties losgemaakt. Een 86-jarige bewoner vaneen verzorgingshuis liet weten: „Wan neer je nieuw in zo'n huis komt. krijg je om te beginnen een hele waslijst van ge- en verboden in je handen gedrukt. Over 'rech ten' wordt niet gepraat." Niemands land (4) Talrijk waren ook reacties van kinderen, die machteloos moes ten toezien, hoe hun ouders door de medische of verpleegkundige bureaucratie werden gemangeld. Ik pik er een brief uit afkomstig van een inwoner van Voorscho ten. Hij schrijft over lijden en einde van zijn 89-jarige vader: "deze was met een gebroken heup opgenomen in de afdeling heel kunde van het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Na verloop van een aantal weken deelde het medisch hoofd van die afdeling mij mede dat mijn vader zoda nig hersteld was dat hij in aan merking kwam voor revalidatie. Inmiddels had hij. tussen verpleegkundigen in, al enige ma len even gelopen. Voorts had men de suiker van mijn vader met succes zodanig onder de knie dat hij geen injectie meer nodig had." "Mijn vader werd dus overge bracht naar de onderhavige ver pleeginrichting. Daar werd hij in een kamer-alleen ondergebracht en ruim tien dagen aan zijn lot overgelaten, behalve voor wassen en voeding. Er werd dus niet in gehaakt op de resultaten die men in het Academisch Ziekenhuis had bereikt. Mijn vader kreeg hierdoor een enorme psychi sche en lichamelijke terugslag. Vooral ook toen bleek uit gesprek ken met artsen en verpleegkun digen dat men hem als volledig onmondig beschouwde. Toen ik hierover met de bewuste artsen contact had opgenomen, werd mij medegedeeld dat de patiënt eerst moest acclimatiseren en dat, zo dra men dit noodzakelijk oordeel de, verdere behandeling zou plaats vinden doch op de wijze welke zij de juist vonden, dus zonder rekening te houden met de be handeling en de resultaten van het AZ." "Inmiddels ging mijn vader m. i. hoofdzakelijk ten gevolge van een onjuiste diagnose van de aard van de suiker en/of gebrek aan overleg met de behandelende geneesheren in het AZ, sterk achteruit. Hij leed veel pijn en wat zich onder de dekens af speelde is mij nooit duidelijk ge worden. Wel herhaalde hy meermalen: Je hebt geen idee hoe ze mij hier behandelen en hoe ik hier moet lijden". "Ik heb vele malen geconsta teerd dat hij, naar ik aanneem voor straf, in zijn eigen vuil of urine moest blijven liggen. Ver schillende malen heb ik bemerkt dat de stoel waarop hij 's mid dags wel zat 's avonds tijdens het bezoekuur nog nat was! Deze stoel moest dan ook door het be zoek worden gebruikt". Niemands land (5) "Een en ancer staat geheel los van het feit of het voor mijn vader misschien wel een zegen is ge weest dat hij niet lang meer heeft geleefd. Typerend is verder nog dat bij het overlijden nie mand aanwezig was en pas laat de dokter was gewaarschuwd. De ze kwam gelijk met ons aan (na dat wij telefonisch waren gewaar schuwd). Uit vragen die hij aan de dienstdoende verpleegkundige stel de meenden mijn echtgenote en ik te moeten opmaken dat de af loop "niet lekker zat". De doods oorzaak is mij nimmer medege deeld. Nog een sterk staaltje van slordigheid: toen mijn moeder mijn vader in de zogenaamde rouwkamer wilc'e bezoeken werd eerst een andere overleden patiënt getoond". Grillig ties op de handelwijze van de Oeganüese potentaat dezelfde vreemde grilligheid vertonen, als het karakter dat ze opriep. Daar is cie Engelsman die heeft aangeboden om de plaats van Hills in te nemen, op voorwaarde dat de verzekering gewoon uitbe taalt als hij wordt doodgeschoten en dat de Britse RAF een bombar dement op Kampala uitvoert. En die Engelse mejuffrouw die met Amin het bed wil delen, als ze daarmede het leven van Mills kan redden. Hiermede komt cus het begrip "offer" in het zicht, hoewel ik, als ik de foto van de juffrouw bekijk, er nog geens zins zeker van ben of bij dat sa menzijn het offer van haar of van de tropische heerser aan het Victoriameer moet komen. Hbe langer het wachten van die beklagenswaardige lector Hills duurt, hoe bizarrer het drama wordt. Men noemt een gevaarlij ke met macht beklede gek niet ongestraft een dorpstiran; daar bij mag overigens worden aange tekend dat deze betiteling stellig niet de krachtigst denkbare is. Over verstandelijke vermogens of het ontbreken daarvan, om maar iets te noemen, spreekt de kwalificatie "dorpstlran" zich niet uit. Wellicht zou Amin dat nog eens in zijn overwegingen kunnen betrekken, voordat hij de waanzin nog verder voert. Interessant is wel dat veel reac- Bibi (D Deze week kreeg ik een lief briefje van de 8-jarige Bibi. Ze schreef: „Ik heb vandaag in de krant gelezen "naar klasseloze maatschappij". Ik begrijp alleen maar dat het over Lissabon gaat (dat ligt in Portugal). Wilt u in het vervolg makkelijkere woor den gebruiken? Dan kan ik en de andere kinderen het ook be grijpen. Groetjes van Bibi Lins- Eén van de zinniger brieven dus, die op een redactiebureel arriveren. Een antwoord diende derhalve spoedig geformuleerd. Bibi (2) "Beste Bibi. Je hebt groot gelijk. Als de grote mensen het niet precies meer weten, gaan ze maar moeilijke woorden gebrui ken. Kijk maar in de krant, of op de televisie. Daar zegt zo'n meneer dan heel ingewikkelde dingen en dan moet jij denken, gossie, wat is die meneer geleerd. Ik zal je maar meteen beter schap beloven. Maar misschien zal je van tijd tot tijd toch nog wel eens een moeilijk woord te genkomen. Dan moet je maar denken, hij zal er wel niks van begrepen hebben. Het was overigens heel leuk, dat briefje van je. Jij bent een oplettende krantenlezer en dat kun Je van een heleboel grote niet zeggen. Daag". Reces Eergisteren is de Tweede Ka mer op vakantie gegaan. Op re ces. Op zo'n dag heerst er op en rond het Binnenhof altijd een wat jolige stemming. Het weekblad Panorama had in het perscentrum Nieuwspoort een portrettengalerij ingericht met karikaturen van alle politici die in de loop der Jaren op de achterkant van het blad zijn verschenen. Het zyn verschrikkelijk goede ka rikaturen van de hand van teke naar Wouter Lap. Panorama claimt dat het een grote eer is om ooit eens op die achterkant afgebeeld te hebben gestaan. Zo iets als in de stoel bij Mies te te zijn geïnterviewd. Zo zou je een hele puntenschaal kunnen op bouwen die de graad van beken de Nederlander zijn nauwkeurig aanwijst. Dat zegt natuurlijk nog niets van de bekendheid op een bepaald ogenblik. Bekendheid kan groeien, een hoogtepunt bereiken en dan weer afnemen, ongeveer zoals dat met toplijsten van pla ten en boeken gaat, ofschoon ik pas las dat daarbij ook een hele boel nep is. Bekendheid trekt andere be kendheid aan. Panorama had ook niet-politici die ook eens door Lap aan kin, neus, of gebit waren ge trokken naar Nieuwspoort gelokt en zo liepen daar naast Den Uyl Vondeling en Marcel van Dam ook Henk Elsink, Barend Servet, Frans Derks, Sjef van Oekel en Kees Schilperoort rond. En de on vermijdelijke VPRO met camera en hengelmicrofoon, die nauwkeu rig registreerden hoe het zaakje langzaam insneeuwde. Want be kende mensen zijn ook maar men sen en ze gaan net zo goed on deruit, als ze wel veel nippen, maar weinig sauctfzebroodjes van de schaal nemen. Dat weet Wouter Lap ook donders goed. LIJ. Kijk maar naar Andriessen. Een zuinig mondje, maar d'r kunnen heel wat saucijzebroodjes in. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7