Leiclse Ivoksehool of: leren wat eten is 1 'B 25 jaar culinaire capriolen voor de maten en hun staf Opleiding kokscliool "3 - ZATERDAG 28 JUNI 1975 bakker .Zo ziet een kok eruit. Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast LEIDEN De geschiedenis van de Koksschool, gevestigd in de Morschpoort- en in de Doelenka zerne is nog maar kort: op 1 juli is het precies een kwart eeuw ge leden dat het eerste vlammetje onder een grote pan werd aange floept. Maar de verrichtingen van de militairen, die er in de loop van die vijfentwintig jaar hebben geroerd, geproefd, met lange tan den hebben gegeten of met vrese lijk veel trek en dan enthousiast, dan wel geïnteresseerd, dan wel gemotiveerd raakten van het vak, dat slechts door mannen kan worden beoefend, hebben bewon dering afgedwongen van velen. Van de Leidenaar bijvoorbeeld, die vorig jaar, bij het 400-jarig feest rond het ontzet hutspot kreeg voor geschoteld; van de Nederlandse Bond van Mi litaire Oorlogsslachtoffers, die nog niet zo lang geleden in de Groenoord- hal bijeen was en ruim 3500 mensen een gevulde maag moest bezorgen; van de gedupeerden van de Zeeuwse watersnood in 1953; 6 van de universiteit van Leiden, die de historische maaltijd alleen kon la ten doorgaan, als de Koksschool maar wilde koken; van de organisatie van de Vier daagse in Nijmegen (30.000 lunch pakketten per dag) (de laatste jaren niet meer); O van de Europese zwemkampioen- sohappen-organisatie in Utrecht, waar voor iedere nationaliteit de hui selijke kost werld verzorgd. Maar niet alleen maaltijden. Ook worden met de regelmaat van de klok blinde-geleiidehonden aangeboden Het (vete) geld daarvoor wordt door de soldaten bijeengebracht met het gemak alsof ze een pilsje drinken. Onlangs werd er wéér een overhan digd. Zo zijn er natuurlijk meer dingen te noemen: de hulip in 1963 aan de PTT, toen het aantal zieken onder het bestellend personeel zo groot was, dat een normale postbezorging niet meer mogelijk was. De Koksschool, eerlijk is eerlijk, heeft veel aan populariteit gewonnen door het spontane regime van kolo nel Th. Wessels, momenteel raadslid en buiten dienst, maar nog een graag geziene gast op het kazerneterrein. Een man, die zeer aanwezig kan zijn. Zyn opvolger overste Van Buuren zegt jaloers op hem te zijn. In lang vervlogen jaren was er echter een commandant, die zich wel eens af vroeg wat de burgers eigenlijk op straat deden. Rechtstreeks contact was er met deze autoritaire man on mogelijk. Wessels: "Toen Jullie krant hon derd jaar was, waren wij tien jaar. En toen hebben we jullie een taart van anderhalve meter gegeven met honderd soesjes erop Toen kon dat nog. Toen kon de krant ook nog zeg gen dat de soldaten de verschrikkelij ke troep konden opruimen van de studenten, toen ze een lustrum had den gevierd. Dat moesten jullie nu eens proberen. Nü een pluim zetten op de hoed van de soldaat. Alles is vre selijk veranderd." Over hét algemeen kan worden ge zegd dat de Koksschool goede eters kent: er wordt nauwelijks buiten de deur gehapt, zoals elders in de va derlandse kazernes. "Ja, natuurlijk, als er eens iets wordt voorgeschoteld dat ze per sé niet blieven, maar dat komt weinig voor", zegt iemand hoogs met een paar sterren op de schouders. De tevredenheid van de man gaat door de maag; dat blijkt ook uit de weinig "harde" VVDM-acties. Een rel vorig jaar zomer, werd voorkomen door de soldaten een prima maaltijd voor te schotelen; en met een volle maag en een rozige blik is het niet gezellig demonstreren. Qngeï uteres s eerd Een militair in de leskeuken, die Wat ze eten Een willekeurig dagmenu: Ontbijt: vleeswaren, kaas, zoet beleg. Lunch: aardappelpuree met ragout. Diner: bouillon met kruiden, biefstuk Westmoreland, capu- cijners met sla, aardappelen en ananasvla. Vanzelfsprekend zijn de zater dag en zondag nog gerieflijker ingericht. met klompen aan en een fraaie koks muts op het hoofd, staat zo te zien zeer ongeïnteresseerd uien te hakken. Hij vertelt desgevraagd banketbakker van beroep te zijn en het eigenlijk best wel aardig te vinden. Een tweede is potdorie ook bakker. Een derde gaat im het burgerleven als chauffeur rond, maar meldt: "Ik kook thuis ook altijld, want anders gaat het toch te veldemaar dan wel oefenen op de binnenplaats maar verkeerd." En als je drie wille keurige maten hebt aangehoord; drie man, die positief reageren, geef Je de moed maar op. In verschillende ge sprekken blijkt dat de soldaten, dié voor het eerst de poort van de Doe lenkazerne binnenkomen, een onge ïnteresseerdheid hebben, die model staat voor het binnentreden van de armee. Maar zoiets iS een logische en naar ieders mening gezonde opvat ting. Gaandeweg raakt men ervan over tuigd dat het eigenlijk helemaal niet zo vreemd is om varkenslapjes te pa neren, groentesoep te bereiden en chocoladevla met 'n halve peer klaar te maken, om vervolgens naar de schietbaan in Katwijk te vertrekken. Voeg daar een oefening te velde bij, waar gekookt moet worden voor men sen, die een imaginaire vijand be vechten, maar wel dagelijks een vre selijke honger krijgen, dan komen de koks vaak enthousiast en overtuigd terug. Hoe simpel kan de psychologie toch werken, niet? Want laat de aardappelen maar eens aanbranden, als Je je maten, diie anderszins hebben gewerkt, vermoeid en hongerig op je af ziet komen. Dan wil je wel. In de slagerij krijgen fotograaf en verslaggever meteen een scherp mes aangeboden. "We kunnen best vakan tiehulpen gebruiken", zegt de Slager (met legerpet) "Als ze na vier we ken nog alle vingers overhebben, mo gen ze van mij examen doen. En de dokter zit boven." In alle ernst: er wordt wel eens een hechting geplaatst, maar verloren vingers zijn er nog nooit geweest. Op de dag dat wij er waren, werden er elfhonderd runderlapjes gesneden. Niet alleen voor de Doelen- en de Morsohpoortkazerne, maar ook voor de militairen in Alphen in de genie- werkplaats, de (ibuniker)Uelefoonicen- trale in Oegstgeest, de CADI in Was senaar (CAnltine Dienst)die jongens kunnen ook niet eeuwig gevulde koe ken, rondo's en kano's blijven eten) en de kazernes in de regio Den Haag. 'Tk eet niet elke dag thuis, wat ze hier koken. Daarom ben ik hier ook ao vaak", zegt een andere balk en ster. Zijn opmerking wordt lachend ontvangen, maar wél met een instem mend knikje. Snoeten" Majoor-milva A. H. de Weerd (in derdaad een vrouw» is belast met de planning rond de voeding. Niet alleen in Leiden. Ze heeft kennis van en is autoriteit op het keukengebied. Een vrouw ook, die goed kan lachen als ze wat onbeholpen lieden een sucade- lapje vast ziet houden "Wat een snoeten, hè?" Een vrouw, die zake lijk vriendelijk de rondleiding verzorgt over het grote complex en iedereen, die wat te vertellen heeft, laat vertel len. Ze reageert dan alsof ze het zelf ook pas voor het eerst hoort. Het is moeilijk te zeggen hoe groot de hoeveelheden zijn, die er dage lijks doorheen gaan. Is het een door deweekse dag? Zijn er mensen te velde? Is iedereen in "huis"? Noem maar op. Gemiddeld kan in elk ge val worden gezegd dat er 70 tot 80 kilo aardappelen per dag, 140 kilo groente, 40 witte en bruine broden en tien gram koffie per man per dag door gaan. Het leger geeft ook fraaie bulletins uit, waarin voor de keukens is aangegeven welke groentes en wat voor fruit en vlees ze in Majoor De Weerd periode moeten aanschaffen. Er moet rekening worden gehouden met de diverse prijzen, natuurlijk. Bij de ma rine ligt dat anders: die krijgen een bepaald bedrag en kunnen zelf be palen wat ze ervoor kopen. (Maar daar is het dan ook een elitegroepje "Het leger is mobilisabel", zegt ma joor De Weerd. "Er ligt natuurlijk veel opgeslagen en dat moet van tijd tot tijd worden ververst'; het moet rouleren. Nou, dan zit je wel eens met wat blikken kaas in je maag. Dat zijn de niet zo prettige dingen." Maar toch ook: de soldaat die tussen de middag een gebakken eitje wil, kan dat kopen voor een kwartje. Voor zijn neus wordt het klaarge maakt dat veraangenaamt het wach ten). Het ei kost in feite twee dub beltjes. De vijf gewonnen centen gaan in de pot en als er genoeg eieren zijn verkocht is er geld om bijvoorbeeld eens aardbeien met slagroom voor te schotelen. Dat veraangenaamt het kazerneleven, werd met klem verze kert. Stuiterende ballen Ballen gehakt zijn dan pas leuk, als ze stuiteren op de vloer; de 'lol is eraf als ze meteen tegen de grond kletsen. De chef-kok verzekert dat ze in Lei den niet stuiteren. Hij zou het ook niet moeten proberen om ze zó klaar te maken, want hij heeft aankomende gourmets in huis. Anders gezegd: er wordt niet met eten gegooid, zoals elders. Waarom ook? De soldaten hebben het zelf klaargemaakt, al thans ze weten wat ervoor komt kij ken om het zélf klaar te maken. Dan laait Je het wel uit Je hoofd. Voedingsreden komen, volgens ma joor De Weerd, voort uit onvrede met andere zaken in de kazerne De Koksschool heeft die onvrede niet. Nogmaals: de tevredenheid van de man gaat door de maag. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie JUWELIER V. D. WATER A) Dienstplichtigen: soldaten-kok 6 licht, a ca. soldaten-kok/chauffeur 6 licht, a ca. korporaal-menagemeester 6 licht, a ca. sergeant-menagemeester 3 licht, a ca. B) Beroepspersoneel: korporaal-kok 4 klas a ce sergeant-kok 1 klas a cz sergeant-hofmeester 1 klas a cz sergeant-majoor-kok 1 klas a c sergeant-majoor-hofmeester 1 klas a c C) Burgerkoks: Ministerie van Defensie 2 klas a Loodswezen 1 klas a c (8 weken) (8 weken) (16 weken) (24 weken) (25 weken) (12 weken» (14 weken) (12 weken) 0(12 weken) n (4 weken» beroeps* Een beroepskorporaal leert in de "leskeuken-massavoeding" hoe de grote keukenapparatuur moet worden bediend. Er wordt in twee ploegen gewerkt: de ochtendploeg krijgt een tempo training in snacks, die "om niet" worden weggegeven aan de eenheden in Den Haag, die het vlees betrekken van de koks school. De middagploeg maakt een menu voor honderd man, dat in mindering wordt gebracht van de manschappenkeuken. Beide groepen, die van tijd tot tijd wisselen, leren voor beroepskok en moeten minimaal LTS (kok) hebben. Een beroepskorporaal-kok kan, zodra hij aan de beurt is om een sergeants-opleiding te vol gen, kiezen of hij doorgaat voor sergeant - kok - menagemeester dan wel of hij sergeant-hof meester wil worden. De laatste krijgt een opleiding in allerlei horeca-vakken en wordt min of meer opgeleid tot gerant Nieuw is dat de hofmeesters stage zullen gaan lopen in de burgersector. Mogelijkheden De soldaten in de manschap penkeuken koken voor de vaste bezetting, voor zover die zelf geen les hebben, want dan eten ze hun eigen gekookte eten op. Verder beschikt de Koksschool over tien mobiele veldkeukens; dat rechtvaardigt in de eerste plaats het bestaan van de school. Majoor De Weerd: "Was de ondervoeding in 1950 nog van groot belang in de theorielessen, tegenwoordig is het de over voeding. Daar baseren we de lessen ook op. De mogelijkheden zijn tegenwoordig ook veel gro ter; nu zijn er tafelgelden. Dat kenden we 25 jaar geleden nog De jongens uit de rijopleiding die we krijgen, die kunnen ver gelijken. Kijk, in elke kazerne heb je een voedingscommissie, die bij elkaar komt om het menu te bespreken. Zo'n com missie hebben wij natuurlijk ook. Maar de koks vinden het helemaal niet nodig hier. De variatie is prima, zeggen ze." r 1 I aP* - Sfü' is "~i

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3