Arrestaties in ndia gaan door NAAST HET NIEUWS Italiaanse socialisten stellen hun voorwaarden Peres stelt vorming van Israëlische federatie voor Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over Lonze prijzen relefoonverbindingen verbroken Luchtramp te wijten aan turbulenties Conservatieven winnen ussentijdse verkiezing Voor coalitie met christen-democraten DAG 27 JUNI 1975 jlEUW DELHI/LONDEN (DPA/Reuter/AP) In India zijn volgens een regeringswoord- rder gisteren op grond van de uitzonderingstoestand 676 politici van de niet communitische bsitie aangehouden. De Indiase regering onder voorzitterschap van premier Gandhi heeft eren voor het hele land de uitzonderingstoestand afgekondigd "tot handhaving van de bin- flandse veiligheid". Volgens de woordvoerder zijn alleen in Nieuw Delhi 90 mensen in voor- ge hechtenis genomen. Br de correspondent van de in Nieuw Delhi meldt, is de and in de hoofdstad normaal, paren geen aanwijzingen voor revolte in de regerende con- partij. verbindingen tussen Londen Jieuw Delhi zijn gisteren door kabelbreuk in Bombay verbro- zo hebben Britse posterijen nd gemaakt. woordvoerder van de Britse wilde niet ingaan op specula- over de oorzaak van de kabel - k. Men vermoedt echter dat Indiase autoriteiten de verbin- en om politieke redenen heb- verbroken. regering heeft voor alle ver- jevers en correspondenten, zo- Indiërs als buitenlanders, de uur afgekondigd en bekend ge kt dat zij hun verslagen door >nscr moeten laten goedkeuren, f. A. R. Baji. het hoofd van de lichtingsdienst van de Indiase Eing, zei dat de situatie in het over het algemeen rustig en dzaam is na de afkondiging de noodtoestand. '"1 kwam het volgens Baji op (le plaatsen tot gewelddadighe- Zo werden in Ahmedabad, de idstad van de deelstaat Guja- autobussen met stenen beko- en richtten betogers wegver- ringen op. De politie moest ge- k maken van traangas om een Ie te maken aan de ongeregeld- Baji zei dat er ook enkele stakin gen waren uitgebroken, waardoor in Bombay en Karnal, in de noor delijke deelstaat Haryana, enkele firma's moesten sluiten. De woordvoerder zei dat hij de na men van de gearresteerde personen niet bekend kon maken, maar gaf toe dat onder hen ook de leiders wa ren van een aantal niet communis tische partijen. Van officiële zijde werd verder ver nomen dat de centrale regering alle 21 deelstaatregeringen heeft ge vraagd volledig gebruik te maken van de volmachten die hen op grond van de noodtoestand zijn verleend om de openbare orde te handhaven. In een radio toespraak zei mevrouw Gandhi dat zij binnenkort met een aankondiging zal komen over nieu we "maatregelen om de economie te versterken en de moeilijkheden in verschillende lagen van de bevolking te verzachten, vooral die van de ar- Zij zei dat de "samenzwering" te gen haar regering begon nadat ze was gekomen met "zekere progressie ve maatregelen in het belang van de doorsnee-bevolking van India". Haar verklaring leek te herinneren aan de beweging naar links die zij in 1969 begon te maken, waarbij ze destijds de belangrijkste binnenland se banken nationaliseerde. Het Indiase persbureau United News of India meldde ln een ge censureerd bericht vanuit Bombay dat Nani Palkhivala zich heeft te ruggetrokken als adviseur van mevrouw Gandhi inzake haar pro ces over de verkiezingen. Palkhivala wordt gezien als India's belangrijkste expert op constitutio neel gebied. Verdere bijzonderheden over zijn terugtreden werden niet bekend gemaakt. Robert Hoef Ier (links), en stewardess Mary Eileen Monney, praten met journalisten op een persconferentie in het zieken huis in New York. Beiden behoren tot de 14 overlevenden van de vliegtuigramp dinsdag op Kennedy Airport. Staat van beleg President Al fonso Lopez Michelsen van Colombia heeft gisteravond de staat van be leg die reeds voor drie provincies gold, uitgebreid tot het hele land. In een radio- en televisierede zei Lo pez dat hij zich tot de maatregel genoopt zag door de activiteiten van linkse terroristen en de reeks ont voeringen die dit jaar heeft plaatsge- Gromiko in Rome De Sowjet- russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, is donderdag voor een officieel bezoek van drie dagen naar Italië gereisd. Gromiko zal daar besprekingen met leden van de re gering voeren. Vermoedelijk zal hij uitvoerig van gedachten wisselen met het bestuur van de bij de re cente regionale verkiezingen zo suc cesrijke communistische partij. NEW YORK (AP) "Ik heb wat stijgvermogen nodig". Dit waren de laatste woarden van captain John Kleven wiens Boeing 727 dinsdag even voor de landing op Kennedy Airport verongelukte. Bij de ramp kwamen 110 inzittenden om het le- Klevens woorden zijn, naast alle andere van belang zijnde vluchtge- gevens, geregistreerd door de "zwarte doos" die gisteren tussen de wrak stukken is teruggevonden. Volgens technici, die een onder zoek naar de ramp instellen, bete kenen de laatste woorden van de pi loot. dat hij zijn .toestel wilde op trekken om te ontsnappen aan een nog onbekend gevaar. Zij weigerden zich echter hangende het onderzoek op een definitieve conclusie vast te pinnen. Er wordt steeds sterker rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het toestel is verongelukt tengevol ge van hevige luchtturbulenties ter plaatse. "Onze metereoloog is bezig met deze theorie" vertelde een van de onderzoekers, "we voeren ook bespre kingen met de vliegers van een toe stel dat eerder landde. Deze hebben luchtturbulenties gerapporteerd". Zevenentwintig ooggetuigen zijn gehoord over de blikseminlag-theo- rie. De helft c'aarvan zegt dat het toestel wel-, de andere helft dat het toestel niet door de bliksem is getrof fen. De eerste openbare hoorzitting over de ramp zal binnen zes weken plaats hebben. Het totale onderzoek zal naar verwacht ongeveer zes maan den gaan duren. A-t Een 29-jarige Engelse vrouw heeft aangeboden met president Idi Amia van Oeganda naar bed te gaan als hij het leven spaart van de Britse lector Dennis Hills die met executie wordit bedreigd, zo heeft de Engelse krant The Sun gisteren bericht. Het aanbod kwam van mevrouw Patricia Robert, een mooie, blonde, gescheiden vrouw, die zei: „Ik ben bereid tot het uiterste te gaan om de generaal tAmin) alle liefde te geven die hij nodig heeft". Volgens The Sun heeft mevrouw Roberts tegenover journalisten verklaard te geloven dat Amin dreigt de 61-jarige Hills terecht te laten stellen omdat hij eigenlijk liefde te kort komt KORTE VERGADERING De bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie ln Genève duurde gisteren nog geen twee minuten. Omdat niemand iets te vertellen had werd de zitting verdaagd tot volgende week dinsdag. De con ferentie duurt tot eind augustus. Er nemen 31 landen aan deeL HENGELEN DOOR NAAKT VERSTOORD Naakte baadsters in Engeland hebben zich de woede op de hals gehaald van vissers in een meer omdat de vissen er niet toe konden komen zich voort te planten. „Wij zijn hier zeer gebelgd over", verklaarde vice-voorzitter Jlm Miller van de hengelclub van Haverhill in oost-Engeland. „Het naakte gezwem verstoort ons hengelen. Er moet een einde aan ko men voor dat de zaak permanent wordt". MISS NUDISTE Morgen wordt in het nudistenkamp bij Roselawn in Indiana de internationale miss nudiste gekozen. De organisatoren zeiden dat men de kandidaten op een brede waaier van kwaliteiten zou beoordelen: een gelijknamige bruine huid tot op de onberekenbare plaatsen toe. KONINKLIJKE PRIJS Een neef van koningin Elizabeth van Engeland, de hertog van Kent, heeft gisteren familiezilver laten veilen. Hu werd er ruim honderdduizend pond sterling rijker van. 398 stukken, voor een groot deel voorzien van het familiewapen, brachten bij Sotheby 116.081 pond sterling op. VANDALISME De toenemende vernieling van telefooncellen baart de Westduitse PTT zorgen. In Frankfort zijn op één dag bijna alle 200 openbare telefooncellen in de binnenstad vernield. Schade: 300.000 mark. In München moesten het afgelopen weekeinde 135 cellen het ontgel den. Opvallen is. dat men vrijwel nooit probeert de redelijk inbraakvrtfe muntcassettes te forceren. Het is louter vernielzucht. Naar de Westduitse PTT meedeelt, worden gemiddeld per Jaar 30.000 telefooncellen vernield en is de schade Jaarlijks 7 tot 7,5 mil joen mark. aaktstrand iïi yT 1* oplossing voor Palestijnse vraagstuk ADVERTENTIE oek v. Holland trumOTTERDAM (ANP) Er komt naaktstrand in Hoek van Hol- everil. Met 4 stemmen tegen (2 SGP Ike t CDA) heeft de Rotterdamse ge- nteraad gisteren besloten een strand tussen het verlengde van Stuifkenszand en de grens de gemeente 's Gravenzande te emmen voor naaktrecreatie. Het ktstrand zal worden afgebakend borden en aan weerszijden zal brede strook worden vrijgehou- TEL AVIV (UPI) De Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres heeft in een vandaag gepubliceerd vraaggesprek de vorming voorgesteld van een Israëlische federatie van de bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza. Dit zou een stap voorwaarts beteke nen bij het oplossen van het Palestijnse vraagstuk. - Mettertijd, aldus Peres, zouden beide gebieden bestuurd kunnen wor den door een Israëlisch-Jordaanse statenbond. De militairisatie van de twee gebieden vindt de Israëlische minister onpraktisch. Het plan-Peres voorziet voorts in drie bestuursniveaus: nationaal, re gionaal en gemeentelijk. De natio nale regering in Israël zou verant woordelijk zijn voor defensie, bui tenlandse zaken en financiën. Alle bewoners van de betrokken gebie den zouden de vrijheid hebben, Is raëlische burgers te worden en zou den dan stemrecht krijgen. Op regionaal niveau zou het recht op verkiezing van regionale parle menten verleend worden, zelfs als Lord Lucan De Franse politie heeft gisteren onthuld dat de Britse Lord Lucan, die beschuldigd wordt van moord op zijn kindermeisje in Londen in herfst van vorig jaar, de ze lente drie keer in een hotel in Cherbourg verbleef, kennelijk om contact met iemand op te nemen. de bewoners geen burgers zouden zijn. Hierdoor zouden de bewoners hun Jordaanse paspoorten kunnen behouden. Onderwijs, gezondheids zorg, toerisme, vervoer, handel, land bouw, politie en justitie zouden op regionaal niveau beheerd worden. Op gemeentelijk niveau zou de gang van zaken in vele opzichten dezelfde zijn als nu en zouden alle stemrecht hebben. Peres ziet zijn plan als een mid del om "een wenselijk en uitvoerbaar stelsel in het leven te roepen van betrekkingen tussen de bewoners van Judea en Samaria (op de westelijke oever van de Jordaan) en de strook van Gaza en de Joodse bevolking van de staat Israël". Israël veroverde de westelijke oe ver van de Jordaan en Oost-Jeruza- lem op Jordanië en de strook van Gaza op Egypte in de oorlog van 1967. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 0171813900/16275 Prinses Anne van Éngeïand klimt over een hindernis, waar zij dit weekeinde met haar paard overheen zal moeten. Zij neemt' dan deel aan de open kampioenschappen in Hamilton in de Verenigde Staten. u Groot-Brittannië LONDEN (Reuter) De Brit se conservatieve partij heeft een gisteren in Woolwich West, Lon den, gehouden tussentijdse ver kiezing gewonnen, waardoor de socialistische regeringsmeerder heid in het Lagerhuis is verdwe- Volgens de vanmorgen bekend gemaakte uitslag kreeg de kan didaat van de conservatieven 17.280 stemmen, tegen de kandi daat van Labour 14.898. Labour had Woolwich in de parlementsverkiezingen van ok tober vorig Jaar veroverd met 'n meerderheid van 3541 stemmen. De zwaai naar de conservatie- I ven nu met 7.6 procent werd door lord' Thornevcroft, voorzitter van de conservatieve partij, bejubeld als "een opmerkelijke afwijzing van deze Labourregering". De Labourpartij bezet nu 318 J zetels iïi het 635 zetels tellende Lagerhuis. Maar een van deze zetels wordt bezet door serteerde politicus John Stone- house, nu in Australië en be dreigd met uitwijzing naar En geland wegens het plegen van strafbare feiten. Verder zijn twee Labourleden van het Lagerhuis aan de staf van het huis verbonden en heb ben daarom geen stemrecht. De conservatieven beschikken over 277 zetels en samen met andere oppositiepartijen en on- afhankelijken kunnen ze het met succes opnemen tegen d'e feitelijke stemmenkracht van 315- van de socialisten. De conservatieve winnaar ln Woolwich is Peter Bottomley, zoon van sir James Bottomley, Brits ambassadeur in Zuid-Afri- ka. Hij is 30 jaar en industrieel De verslagen Labour kandidaat is wetenschappelijk medewerker Joe Stanyer. Opgepikt Een Japans schip heeft gisteren 25 Zuidvietname- st vluchtelingen opgepikt die uitge put rondzwalkten in een Jonk op 600 kilometer ten oosten van Saigon. Het 2990 ton metende Japanse vracht schip Taisei-Maroe seinde aan zijn reder dat het de jonk had ontdekt door noodsignalen en dat het de elf mannen, zes vrouwen en acht kinde ren aan boord had genomen. Speciale afdeling Politiechef Jamie Flanagan heeft in Belfast aangekondigd dat hij een speciale af deling zal vormen die tot taak heeft in Noord-Ierland terroristen en moor denaars te bestrijden. De afdeling zal worden toegevoegd aan de 250 man sterke speciale patrouillegroep die drie jaar geleden was opgericht ter bestrijding van het terrorisme. Geen verkiezingen De Laotiaan- se regering, die nu wordt beheerst door de communistische Pathet Lao, heeft gisteren de algemene verkie zingen voor een nationale vergade ring voor onbepaalde tijd opgeschort. De verkiezingen zouden 10 juli wor den gehouden. Aangehouden De Keniase poli tie heeft gisteren een konvooi van vijf Russische tanktransport.wagons voor Oeganda aangehouden. De vijf Sowjetrussische technici die het kon vooi begeleidden, werden opgepikt en op het eerste het beste vliegtuig met bestemming Kampala gezet. Voloens diplomatieke kringen ver voerde de trein rupsvoertuigen van de havenstad Mombasa aan de Indische Oceaan over land naar Oeganda, maar volgens de Keniase autoritei ten hadden de Russen geen toestem ming om Kenia over land te passe ren. ROME (AP) De Italiaanse So cialistische partij (PSI) heeft giste ren twee voorwaarden verbonden aan terugkeer in een coalitie met de christendemocraten. Ten eerste eist de PSI het hoofd van Amintore Fanfani, secretaris generaal van de Democrazia Christiana, en tentwee- de wil de partij een opening in de richting van de communisten. PSI-secretaris Francesco de Mar ti no zei echter dat het huidige min derheidskabinet Aldo Moro moet aanblijven totdat de christen-demo craten, die er deel van uitmaken, Farifani aan de kant hebben gezet en de PSI haar partijcongres zal hebben gehouden. Dit vindt eind de ze zomer plaats. Op grond van de recente regionale en plaatselijke verkiezingen zit de PSI thans op de wip in het Itali aanse politieke krachtenspel. De Martino liet dit duidelijk blijken. Tijdens het partijcongres, aldus De Martino, moet er een blauwdruk ge maakt worden voor een nieuwe re gering omdat de PSI "thans in elke politieke coalitie onmisbaar is ge worden." De socialistische eisen betekenen een stevige tegenslag voor Fanfani. die had gepleit voor de zoveelste edi tie van een centrumlinks kabinet. Deze visie was reeds gunstig ont haald door de andere medespelers in deze traditionele configuratie de republikeinen en de democratisch so cialisten. De Martino loste een duidelijk schot voor de christen-democrati sche boeg door er op te wijzen dat de stembusuitslag van 15 juni „de mo gelijkheid heeft geschapen van een volledig links meerderheidskabinet van socialisten en communisten". De Martino merkte op dat de so cialisten de communistische stem menwinst nog binnen de perken hebben weten te houden door hun scherpe kritiek op het christen-de mocratische beleid. Hij wees erop dat de communis ten het vertrouwen genieten van „de arbeiders en middenklassen omdat zij een partij zijn die staat voor rust en orde en nimmer verwikkeld gweest in schandalen of corruptie". De Martino hekelde Fanfani om dat deze dit gegeven naast zich neer legt en op de moeilijkheden voor zijn partij alleen maar het antwoord van een nieuwe centrum-linkse co alitie weet te bedenken. Maar deze oplossing, aldus De Martino, is sinds vorig jaar niet meer levensvatbaar gebleken. „Ons antwoord kan alleen afwij zend luiden", aldus de PSI-topman „en dat zal zo blijven totdat de christen-democraten hun partij en hun programma radicaal gaan wijzigen". Hij zei dat het christen-democra tische dreigement om de regering Moro naar huis te sturen slechts „een noodgreep" zou zijn van de christen-democraten. Naar zijn me ning moet het kabinet-Moro waar in de christen-democraten en repu blikeinen mogen rekenen op parle mentaire steun van de twee socialis tische partijen aanblijven tot „er nieuwe oplossingen zijn gevon- s den, die ln het landsbelang gepaard gaan met radicale veranderingen". „De huidige kracht van de commu nistische partij en al de positieve veranderingen die deze partij in de loop der Jaren heeft doorgemaakt mogen niet worden genegeerd", aldus De Martino. De PSI stelt zich op het standpunt dat er niet alleen moet worden ge dacht aan centrum-linkse of geheel linkse coalities, maar dat er moet worden gezocht naar een formule die zowel voor de christen-democraten, de communisten als de PSI zelf aan vaardbaar is. Morgen straatkollekte Medisch Komitee Palestina Gironummer 31.68.300 t.n.v. M.K.P. Utrecht, Postbus 565.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9