P kardomel Yan Gorkum uit Kamer Ik ben geen gangster uit Amerika" Enquete: 58% van bevolking positief over Den Uyl Aanhangers e Zeeuw gerlaten Ie KVP Regering Antillen doorstaat crisis Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. rRIJDAG 27 JUNI 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Van de Nederlandse bevolking staat 58 procent positief tegenover drs. Den Uyl als minister-president. Veertien procent heeft een nega tief oordeel, terwijl 28 procent zich van een standpunt ont houdt. Deze cijfers zijn gisteren be kendgemaakt als resultaat van een onderzoek dat in opdracht werd uitgevoerd. Het onderzoek vond plaats onder 508 kiesge rechtigde Nederlanders Het werd verricht door het bureau No vum, met medewerking van de Nederlandse stionting voor sta tistiek. Als mens scoort drs Den Uyl nog iets beter dan als premier: 61 procent waardeert hem als mens positief, 1 procent is nega tief, 29 procent heeft geen stand punt. Een positief oordeel worct vooral gekoppeld aan waardering voor zijn actieve opstelling en zijn intelligentie. Deze eigen schappen worden niet alleen door de eigen PvdA-aanhang ge noemd, maar eveneens door aan hangers van de WD. Veel sterker uiteen lopen de menigen over de vraag of Den Uyl als mens ook sympathiek is. 67 procent van de PvdA-aanhang vindt onze premier een sympa thieke man, maar bij dc andere partijen ligt dat anders. Bij c.'e KVP ligt het waarderingspercen tage op 57 procent, bij ARP en CHU komt men slechts tot 24 procent, altijd nog meer overi gens dan bij de VVD, waar slechts 17 procent de premier als sympathiek bestempelt. Zelfs van degenen die negatief staan tegenover de heer Den Uyl als mens vindt 59 procent hem een harde werker, maar vindt 79 procent dat hij het kabinet niet goed leidt. Van het totale kiesgerechtigde publiek is 36 procent het niet eens met de uitspraak dat d'eze minister-president kan worden geloofd als hij iets zegt. Dit vrij hoge cijfer wordt vooral tot stand gebracht door de mensen die hem ook als mens niet waarderen. Van deze categorie trekt maar liefst 76 procent de geloofwaar digheid van Den Uyl in twijfel. Van de mensen die de premier wel positief waarderen ligt dit percentage op 19 procent. Dit leidt tot een gemiddelde van 36 procent van de bevolking dat op enigerlei wijze twijfels heeft over de geloofwaardigheid van de heer Den Uyl. Een uitsplitsing van de ver schillende politieke partijen le vert op dat 12 procent van de PvdA-kiezers niet volledig over tuigd is van de geloofwaardigheid van de premier, bij de KVP ligt dat op 24 procent, bij de overige christendemocratische partijen op 37 procent en bij de WD-aan hang op 62 procent. Daarbij dient wel in aanmerking te worden ge nomen dat 16 procent van de WD-kiezers het volster vertrou- Van de bevolking heeft 41 pro cent een positief oordeel over het kabinet-Den Uyl, 32 procent is negatief gestemd, terwijl ook hier weer een groot deel van het pu bliek geen standpunt heeft: 27 procent. De helft van het publiek vindt dat het kabinet veel bereikt voor de gewone man, iets dat ook door 38 procent van de VVD-aan- hang wordt onderschreven. 37 procent van de kiezers vindt dat de huidige regering het bedrijfsle ven om zeep helpt, maar daarte genover staat dat 41 procent van de kiezers een dergelijke uit spraak nadrukkelijk afwijzen. Bij de waardering voor het ka- bine treden duidelijke verschillen aan het licht wat betreft opleiding en inkomen. Naarmate de inko mens hoger worden daalt de waardering. Van de kiezers is 42 procent van mening dat het kabinet zijn rit niet zal kunnen afmaken. Uit het onderzoek laat zich een prognose afleiden voor de uit komst van verkiezingen als die op dit ogenblik zouden worden ge houden. Gevraagd naar politieke voorkeuren geeft het onderzoek de volgende indicaties: KVP 9 pro cent, ARP 4, PvdA 30, PPR 5, D'66 1, WD 19, CHU 5. DS'70 1, Boerenpartij 1. CPN 2, PSP 1. GPV 1, SGP 0, overige partijen 3, geen voorkeur 13, weet het niet 3 en wil niet zeggen 2 procent. net IECHT (SP) Oud-KVP-voor- ;r dr. ir. Dick de Zeeuw zal eind bekendmaken, dat hij als lid de KVP bedankt. Van de groep ?n rondom De Zeeuw hebben al ele de KVP verlaten. Tijdens bijeenkomst gisteravond maak- 3e Haagse kringvoorzitter mr. A. i'sma bekend, dat hij aftreedt en enige tijd ook het KVP-lid- .tschap eraan geeft. De opzij jtte directeur van het partijbu- a drs. B. Gribnau, de rechter- |d van De Zeeuw, heeft de partij verlaten. De Zuidhollandse gede- lerde dr. R. Eijsink uit Rotter - overweegt dit te doen. Een ge- van het bedanken van Eijsink zijn, dat in het provinciaal be- ir een zetel vrijkomt, og enkele kringbestuurders het» de KVP de rug toegekeerd. De 'ocht uit de op een na groootste jringspartij is een gevolg van de issingen die de partijraad in ïkeinde heeft genomen. Deze den in, dat er binnen de KVP gepraat mag worden over vorming van de partij tot een christendemocratische partij. Utrechtse bijeenkomst mond- lit in een eerbetoon aan De Zeeuw, kreeg cadeaus en bloemen. "Jul- hebben goedgemaakt, wat Piet Jong heeft verprutst," zei de ex- P-voorzitter, aen JSe Zeeuw doelde op het aanbod dat premier P. J. S. de Jong hem vo- e week deed namens het partijbe- ur om wetenschappelijk werk r de KVP te gaan doen. Dat ge redde, nadat de partijraad met rweldige meerderheid had ge- n voor geleidelijk aan opgaan in nieuwe partij, het CDA, samen ARP en CHU. Zeeuw lanceerde een actieplan "de beweging" voor een "open" tij uit te bouwen. Zelf zoekt hij itact met andere partijen en eperingen, zoals D'66, DS'70, de ngelische Solidariteitspartij (een plitsing van de ARP). Ook wil hij prekken met 'maatschappelijke anisaties. Hij noemde het Neder- ds Katholiek Vakverbond. afgesproken werd, dat er actie- iF'tra komen in Amsterdam, Slecht en Limburg. Verder zal er ?*§||fcpoedig mogelijk een scherp gefor muleerd politiek programma ter komen. Veel aanhangers van De r^uw lieten merken, dat zij voort- ^'jting willen van het beleid van het >inet-Den Uyl, maar dan zonder i KVP die voortdurend op de rem baarPt. iinati< ^eerman treedt ermoedelijk af Staatssecretaris Veerman DEN HAAG (SP) Staatssecre- ris dr. A. J. Veerman gaat ver- v. redelijk aftreden. Zijn gezondheid 2iat niet toe dat hij zijn functie op m^t departement van Onderwijs en Wetenschappen nog langer vervult. J j gaat eerst een periode met ver- '2 f- Daarin zal hij zich beraden op volgende stap. Volgens dokters- y^tvies is dat onherroepelijk aftre- /M. Maar hij heeft nog geen ont- Yigbrief ingediend bij de koningin. Verman is oud-ARP-voorzitter. fer zijn opvolging is nog niets kend. Nederlands vliegtuigje verongelukt LE PUY (AP) In de Franse bergketen Les Puys. twinltig kilome ter van Clermont Ferrand, is giste ren het wrak ontdekt van een Neder lands sport- of zakenvliegtuigje. De drie inzittenden, allen woonachtig in Utrecht, werden door reddingsploegen dood in het wrak aangetroffen. Vol gens opgave van de politie zijn het: de 43-jarige Adriaan Troigtj, die het toestel bestuurde, de 33-jarige J. W. G. Dumcket en diens 29-jarige echt genote Elisabeth, geboren van Baten burg. Het wrak werd ontdekt door een helikopter van de Franse politie. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast, maar men houdt het er voorlopig op dat de piloot in dich te mist uit de koers is geraakt en tegen een helling van de Puy Pelat Ter ondersteuning van zijn vragen over de bestrij ding van muskusratten in ons land had de heer J. N. Schol ten (ARP) gisteren enkele pas gevangen exemplaren naar de Tweede Kamer meegenomen. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat deelde mee dat een felle bestrijding nodig is. Het diertjedat zich bijna toonderbaarlijk verme nigvuldigt, zou een ramp kun nen betekenen als het in het hoger dan het land gelegen boezemwater van de randstad Holland terecht zou komen. Het opdringen van de dijken en bermen doorgravende muskusrat noemde Wester terp zorgwekkend. De rege ring heeft van de commissie muskusratienbestrijding het advies gekregen om de 23 rijksrattenvangers met ?iog eens 22 man in tijdelijke dienst uit te breiden. Vorig jaar werden er in Nederland 53.690 muskusratten gevan gen. Dat was 58 procent meer dan in 1973. Te weinig ruimte voor buitenparlementaire acties DEN HAAG (ANP) Het PPR-tweede kamerlid dr. Pv H. van Gorkum zal na Prinsjesdag niet meer in de Tweede Kamer terugkeren. Hij vindt dat zijn fractie hem te weinig ruimte laat voor buitenparlementaire activiteiten. Gisteren heeft hij zijn besluit be- ring. Hij vindt dat de basis om ver kend gemaakt. Van Gorkum had al der te werken binnen fractieverband ruim een maand geleden aangekon- hierdoor is weggevallen, digd dat de mogelijkheid er in zat, Van Gorkum heeft grote moeite dat hij op zou stappen. Men heeft gehad met het sociaal-economisch toen gezamenlijk naar een tussen- beleid van dit kabinet. Het was hem oplossing gezocht. Van Gorkum is niet radikaal genoeg. Wel zal hij nu boos geworden over uitlatingen nog mee blijven werken aan de ini- van zijn fractieleider De Gaay tiatiefwet bedrijfsdemocratisering en Fortman. Deze heeft verkaard dat bij het informatiecentrum onderne- Van Gorkum spijt zou hebben van mingsraden. het benadrukken van zijn buiten- In een verklaring hebben voorzit- parlementaire activiteiten gedurend ter en fractieleider van de PPR de resterende kabinetsperiode. meegedeeld dat zij het besluit van Van Gorkum bestrijdt deze verkla- Van Gorkum ten zeerste betreuren. Meer controle op werk B VD DEN HAAG (SP) Voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de militaire inlichtingendienst wil de meerderheid van de Tweede Ka mer een wettelijke regeling. Op voorstel van het PvdA-kamerlid dr. H. J. Roethof sprak de Kamer zich voor zo'n regeling uit, omdat deze meer parlementaire controle moge lijk maakt. Voor het voorstel van Roethof stemden PvdA, VVD, D'66, PPR en PSP en de CHU-kamerleden Krui- singa en Van der Mei. ADVERENTIE Kamer akkoord met pensioen regeling DEN HAAG (SP) Een meerder heid van de Tweede Kamer is ak koord gegaan met een wettelijke re geling inzake de pensioenvoorziening voor zelfstandigen en bedrijven. De regeling houdt in, dat niet vooruit ge grepen kan worden op de verwachte geldontwaarding in de komende Ja- Tegen de zin van de regering brach ten liberalen, christendemocraten, de kleine christelijke partijen en DS'70 de bepaling aan dat de regeling geldt voor vijf jaar. Eros-centrum Rotterdam wellicht in wolkenkrabber ROTTERDAM (ANP) De kans bestaat dat het Witte Huis in Rotter dam, bij velen bekend als de eerste wolkenkrabber van Nederland, tot eros-cenltrum wordt gemaakt. Het ge meentebestuur heeft namelijk beslo ten het gebied rond de Wijnhaven, waar het witte kantoorgebouw staat, aan te wijzen als prostitutie-centrum. Dit als uitvloeisel van het gesprek dat wethouder W. J. van der Have (wijkaangelegenheden), vorige week had met minister Van Agt (Justitie). De minister gaf toen toestemming om prostitutie van Katendrecht te verplaatsen naar een ander gedeelte van de stad, maar niet een woonwijk. B. en W. van Rotterdam vinden dat het Wijnhavenkwartier aan alle eisen voldoet om een aanvaardbare "rosse buurt" te worden. Er staan zo'n 20 panden die voor het merendeel al eigendom zijn van de gemeente, er wonen weinig mensen, 't is gemakke lijk te isoleren van de rest van de stad en er is voldoende parkeerruimte. Daarbij zou het volstrekt niet on denkbaar zijn dat het Witte Huis, dat momenteel in handen is van een Engelse beleggingsmaatschappij, een groot bordeel zou worden. "Als alles gaat zoals wij willen, zal Katendreoht over een Jaar prostitu- tie-vrij zijn", aldus Van der Have. 88 CENT PER LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden Beperking haringvangst op Noordzee aanvaard DEN HAAG (ANP) Het pro- duktschapsbestuur voor vis- en vis- produkten aanvaardde gisteren een besulit ter uitvoering van de inter nationale vangstbeperking voor Noordzeeharing in de periode 1 ju li 1975 - 31 december 1976 In juli a.s. zal de haring uit Noordzee en Skagerrak alleen gezouten en gekaakt of diepgevroren en gekaakt mogen worden aangevoerd. Van 1 augustus af moeten de schepen een nieuw visdocument hebben, waaruit blijkt dat de betrokken reder of visser ook in het tweede halfjaar van 1971, 1972 of 1973 de haringvisserij al heeft uitgeoefend. De internationale haringvangstre geling voor de periode Juli 1975 tot en met december 76 en de tong- en scholvangstregeling voor 1976, die vo rige maand zijn besproken door de noordoost-atlantische visserilcommis- sie, staan nog niet definitief vast. Men kan echter, naar in de pro- duktschapsvergadering werd meege deeld, wel met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid aannemen dat ze conform de voorstellen zullen worden aanvaard. Dat betekent dat Nedrland in de komende anderhalf Jaar 22.000 ton Noordzeeharing mag vangen, tegen 27.000 ton in het jaar juli 1974 t/m Juni 1975 dat het in 1976 dezelfde hoeveelheid tong mag vangen als dit jaar, namelijk 9.200 ton en dat het in 1976 ni-t meer dan 35.600 ton schol uit de Noordzee mag halen, tegen 47.000 ton dit jaar. Produktschapsvoorzitter De Jonge noemde deze nieuwe beperking 'cm zaak die men met angst en beven tegemoet ziet'. De heer De Jonge zei verder dat als de Nederlandse tongvissers blij ven vissen zoals ze dit Jaar tot nu toe gevist hebben, ze er op 1 sep tember misschien mee op zullen moeten houden. De hoeveelheid van 9.200 ton tong, die de Nederlanders in dit kalenderjaar volgens internatio nale regeling ten hoogste aan land mogen brengen, kan dan wel eens opgesoupeerd zijn. WILLEMSTAD/CARACAS De nu tijdelijk opgeloste luchtvaart crisis tussen Venezuela en de Neder landse Antillen heeft in Willemstad bijna de val van de Antilliaanse re gering teweeg gebracht. Terwijl alle luchtverbindingen tus sen de Venezolaanse hoofdstad Ca racas en Willemstad verbroken wa ren en duizenden toeristen en zaken lieden ernstig gedupeerd dreigden te raken waren woensdag in het rege ringscentrum Fort Amsterdam in Willemstad langdurige vergaderingen aan de gang van premier J. Evertsz en zijn ministers. Van deze verhitte debatten is uitglekt dat Aruba wil de toegeven aan de Venezolaanse eisen met betrekking tot een nieuwe luchtvaart-overeenkoms, terwijl Evertsz volhield dat dit niet in hot belang van alle eilanden tezamen was. „Het heeft maar een haartje ge scheeld". zo zei een van de deel nemers aan de ministersconferentie na afloop. De val van de regering Evertsz is op het laatste moment voorkomen doordat Venezuela voor lopig een tussenvoorstel van de An tilliaanse regering aanvaardde en er in toestemde de afgebroken lucht- vaartonde'rhandelingen op 2 Juli te hervatten. Premier Evertsz heeft in verband met deze situatie zijn vertrek naar Nederland voor het bijwonen van het huwelijk van prinses Christina een dag moeten uitstellen. Verdachte van moord gepakt ROTTERDAM (SP) In Aken is een 20-jarige Turk gepakt, die wordt verdacht van de moord op de 60-ja rige Gijsbertus Bol uit de Haring- pakkerstraat in Rotterdam. De man is woensdagavond aangehouden. Re chercheurs van de Rotterdamse po litie zijn naar Aken gereisd om met de Turk te praten. Mogelijk komen zij vandaag met de verdachte naar Nederland. Dc poliie wil verder nog geen mededelingen doen. Bertus Bol werd op Koninginne dag 's middags vermoord in zijn woning aangetroffen. Het stoffelijk overschot lag verborgen in de kruip- kelder onder de woning. Bertus Bol was door messteken om het leven gebracht. Recherche-commissaris J.A. Blaauw heeft altijd gezegd dat het pakken van de moordenaar in deze zaak een kwestie van tijd was. Rotterdam (SP) - In "72 en '73 werd in Rotterdam een goederencontainer gestolen. In 1974 verdwenen er 34 containers en vrachtwagens en de politie kon met zekerheid vaststellen dat hier een georganiseerde bende aan het werk was. Een identieke situatie deed zich voor in het Antwerpense en de politiekorpsen van beide havensteden ontdekten dat de beide groepen voor eikaars afzet zorgden. De in Rotterdam gestolen ladingen werden in Belgie verhandeld en omgekeerd. Ook de smokkel van verdovende middelen kwam in het programma voor. De Belgische Justitie greep in en een rechtbank legde de Belgen forse straffen op. In Rotterdam moest men tot donderdag wachten eer de eerste zes verdachten terecht stonden. De officier, mej. mr. A. G. Korvinus, vroeg straffen van ander half tot zes jaar. Niet alleen voor de misdaden, maar mede voor de sfeer van intimidatie en terreur waarin deze werden verpakt. De eis van zes Jaar ging naar de Rotterdamse caravanhandelaar Jan B. (34), die de Justitie beschouwde als de grote organisator aan Nederlandse zijde van de grens. Welbespraakt, goed in het pak en met de gemaakte zwier van de Jongen die de wereld kent, had hij gespeeld met tonnen geld. Die bepaald niet allemaal op bonafide wijze waren vergaard. Dit weerhield hem er overigens niet van om in enige jaren tijd de sociale dienst van Rotterdam voor 46.000 op te lichten omdat hij geen middelen van bestaan had". De ton die hij van zijn grootvader had geerfd stond veilig op een bank in Zurich. Voor de rechtbank vloeide Jan B. over van berouw. Hij stelde spontaan zijn dure Mercedes ter beschikking om zijn schuld aan de sociale dienst af te doen en ging wel voorbij aan het feit dat die wagen in beslag genomen was. Ook de Zwitserse ton mocht naar degenen die hij schade had berokkend bij de diefstal van een container met vlees. Hasj Bij een inval in een loods in Woerden vond de politie tussen de isolatie van het dak bijna 1600 kg hasj, ter waarde vam 2 1/2 miljoen gulden. Ook hierachter bleek Jan B. te zitten. In Teheran had hij contact met een zekere Amir, voor wie hij het transport van de hasj zou verzorgen. „Aan die smokkel verdiende ik niet veel, ik bemiddelde alleen maar voor de Perzen", aldus verdachte, die voorts de mannetjes had uitgezocht om voor hem de kastanjes uit het vuur te halen. Hij had het nooit slecht bedoeld en wilde graag van het gangsterbeeld af dat uit de stukken sprak. „Ik ben geen supergangster uit Amerika". Intimidatie met vuurwapens wees hij verontwaardigd af en het feit dat er op zijn caravanterrein wapens, een paspoort en een kistje in de grond waren gevonden, deed hij af met een eigenaardigheid, die hij van zijn grootvader had geerfd. In de tijd dat hij van de bijstand trok maakte hij reizen naar Perzie, Marokko, Amerika, Canada, Liba non. „Die betaalde mijn grootvader, die deed me graag een plezier". Er was geen sprake van dat hij verdovende middelen had gesmok keld en de dollars die hij bij terugkomst inwisselde waren van Amerikaanse en Canadese kennissen die dan net op bezoek waren en die hij een dienst wilde bewijzen. In Casablanca en Tanger ging hij bij ADVERTENTIE 6 persoons literpak haal h pak 'n DOMO produkt De Belgische verdachten hadden B. aangewezen als de grote man in Nederland en de rechtbank aldaar had hem daarom bij verstek vier Jaar opgelegd. Het wapenbezit en de daarmee gepaard gaande intimidatie en terreur liet de officier zwaar wegen in haar eis. „In Belgie moest de rechtbank zelfs extra politiebescher ming vragen." Voor het hele pakket van wandaden vroeg mej. Korvinus zes Jaar. Jack L., die B. trouw terzijde had gestaan, hoorde vier jaar tegen zich eisen en de chauffeur Ron B. drie Jaar. Tegen de chauffeur Gerrit van L. (26), die de vleescontainer naar Belgie had gereden, vorderde mej. Korvinus zeven maanden waarvan drie voorwaardelijk en Voorts anderhalf Jaar tegen de koopman George S. (33) uit Leiden, die betrokken was geweest bij de vleesdiefstal en wegens wapenbezit. De expediteur Johan K. (34) uit Zoetermeer, die het transportmateriaal voor de hasj smokkel ter beschikking had gesteld, kreeg eveneens een eis van a d der half jaar. Daarin was verdis conteerd dat hij na een faillisse ment tenminste een trekker aan de boedel had onttrokken. Uitspraak 11 Juli.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7