Zoetemelk vermijdt risico s geeft 'n kleurig feestje voor.zn twee miljoen vrienden Nieuwe vedette Moser al lirect in de gele trui DAMES ZIJL/LGB KAMPIOEN W ieleravondzesclaagse start a.s. maandag RIJDAG 27 JUNI 1975 'ARLEROi" CHARLEROI Eddy Merckx, gisteren benoemd tot ridder in het 'Franse legioen van eer', was in Charleroi licht teleur gesteld, maar bepaald niet ontgoocheld na zijn verlies in de tijdrit. "Ik had vrijdag graag mijn gentigste gele trui uit de Tour gedra gen, zeker op weg waar wij op maar een paar honderd meter van het stadion van RWDM aankomen. Maar aan de andere kant Francesco Moser, net een week 22 innaar van de Midi Libre, tweede Molenbeek, uit de Dauphine, Italiaans kam pioen, heeft zeven ronden op het parkoers getraind om zo goed mo gelijk voorbereid te zijn. "Ik wilde het mij de ronde ieder stukje, elke bocht kennen 1 misschien wel goed dat Moser de trui heeft. Er is nu tenminste nóg een man op wie gelet moet worden. Ik heb in deze tijdrit werkelijk niet de grootste risico's genomen. Ik ben bijvoorbeeld niet op mijn speciale roepen lichte fiets vertrokken, omdat bang was dat iets stuk zou gaa de bochten". IHA] ARLEROI - Over tien of veertien kgen misschien nog eerder ichen we in de Tourkaravaan aarschijnlijk wat voor ons uit -"als |e terugdenken aan die zes Home ter koers in Charleroi. De troloog waarover zoveel opwinding- las ontstaan, toen de laatste van de ||0 renners zijn tijd had laten fdrukken. Iet werd een ongelooflijk gehol en fevlieg met de Italianen in de oofdrollen. Zij sleurden Francesco loser podia op en af, als betrof het fier de huldiging voor een iaatselijke wielerclub, die een van [jn leden had zien winnen, in laats van een legertje reporters, |at weliswaar in alle toonaarden lij mag zijn, dat een landgenoot Éts heel aardigs heeft gepresteerd, |iaar waarvan toch een zekere istantie tot het gebeuren verwacht hag worden. Maar alia, Italianen ijn nou eenmaal zo en het was aan |e andere kant toch wel leuk om en beetje te delen in de immense lijheid, die ook van Francesco iloser zelf afstraalde, pijheid om twee seconden. Vandaar lat idee, dat we het over een paar lagen misschien al vergeten zijn. Mant dan wordt er niet meer met econden gerekend. En dan kan de iverse favorietén stuk voor stuk [eel meer overkomen zijn dan het 'erlies van luttele delen van een ninuut in een wedstrijdje op de 'iets, dat puur gemaakt was om het (spektakel". Dat er dan ook als 'anzelf kwaqa, toen zich vele tienduizenden Belgen geschaard ïadden rond het parcours, dat zo fernuftig door het centrum van de [bad leidde, dat er wel verschillen Hoesten komen. En... een parcours dat op het lijf van stuurkunstenaar Merckx geschreven was. Eddy in het geel voor eigen volk - het kon haast niet anders. Waar misschien de krachten tekort zouden schieten, daar kon de acrobatie te hulp komen. Maar vrijwel niemand had zich gerealiseerd, dat het wielerpeloton sinds kort nog een stuurkunstenaar van formaat kent. Merckx zelf wel. Die had Moser zo hard van de top van de Galibier naar beneden zien tuimelen, dat hij een paar dagen geleden verklaarde„Als het waar is wat men zegt, namelijk dat ik een goede stuurman ben, dan weet ik nu een betere. Francesco Moser". Een opmerking, die achteraf zijn neder laag bleek te hebben ingeleid. Want Moser gierde zo hard rond, dat het niet alleen Merckx op die toch niet zo best gevallen nederlaag kwam te staan, maar dat iemand, die sinds jaar en dag de handen al te angstig aan de remmen heeft - Luis Ocana op die zes kilometer met tweeendertig bochten driekwart mi nuut verloor. En dat telt wel. De rest niet zo zeer. Je kunt uit zo'n proloog wel iets, maar nog lang niet alles opmaken. Hier en daar is er eep tekentje aan de wand. Dat Van Impe verrassend goed rijdt, dat kon worden vastgesteld. En dat Hennie Kuiper voorlopig zijn weg in het voor hem nieuwe Tourpeloton wel zal weten vinden. Maar verder... wel zullen nog wel 'ns zien. Het feit dat Moser het geel draagt kan een heel bijzondere invloed op de ronde hebben. Laat men de jonge Italiaan in zijn ploeg voorlopig het verloop van de koers controleren om zelf „op het gemak" te zijn, of wordt er al meteen op het geel geaasd? Daarom was die kermiskoers in Charleroi toch leuk. En bovendien: er was weer eens wat anders te beleven. Een nieuwe vedette in de Tour. Die natuurlijk meteen moest vertellen hoe het toch komt, dat hij zijn fiets zo knap weet te sturen. Het is een ontwapenend verhaaltje. „Ik kan dat", verklaarde eens Francesco, „al van heel jongsafaan. Mijn oudeiTijk huis in Trento, in de buurt van de Brenner, ligt namelijk op 600 meter hoogte. Toen ik nog op school ging in het dorp, beneden, had ik een strenge meester, en ik was bijna altijd te laat. Dan moest ik wel zo hard naar beneden suizen, om straf te ontlopen. Op den duur ging ik alle bochten door zonder te remmen en daar komt het allemaal van". De uitslag van de proloog van de Ronde van Frankrijk, een tijdrit over 6,250 kilometer, is 1. Francesco Moser (ita-Bartoloz- zi) 8 minuten 49,83 seconden, 2. Ed dy Merckx (Bel-Lelanque) 8.51,27, 3. Lucien van Impe Bel-Stablinski) 9.03,11, 4. Miche lPillentier (Bel- Stablinski) 9.03,11, 4. Michel Pollen- tier (Bel-Schotte) 9.03,34, 5. Yves Hezard (Fra-Caput) 9.04,60, 6. Joop Zoetemelk (Ned-Caput) 9.06,58, 7. Gerben Karstens (Ned-Stablinski) 9.07,31, 8. Knud Knudsen (Den-Fon- tana) 9.09,73, 9. Regis Ovion (Fra- de Muer) 9.12,38, 10. Bernard The- venet (Fra-de Muer) 9.13.30, 12. Ger- rie Knetemann (Ned-Caput) 9.13,83. 35. Fedor den Hertog (Liebregts) 9.29,68, 42. Gerard Kamper (Lie- bregts) 9.32.56, 57. Gerard Vianen (Caput) 9.36,47, 100. Theo Smit (Lie- bregts) 9.50,23 122. Ben Koken (Lie- bregts) 9.55,95, 129. Henk Prinsen Liebregts) 10.04,15 139. Cees Priem (Liebregts) 10.22.49. deze tijdrit. In de zevende ronde kreeg ik een lekke achterband. Daardoor was ik te laat aan de start". (Moser moest vlak voor het vertrek enkele keren worden opge- hij moest in allerijl zijn trui van Italiaans kampioen aan trekken). "In de eerste bocht slipte mijn achterwiel weg, omdat ik nog steeds in de stemming was van vlug-vlug-vlug. Ik schrok verschrikkelijk en ik was daar eigenlijk nog niet overheen toen de tweede al weer kwam. Ik ging er weer hard in en het lukte deze keer geweldig. Toen ben ik maar op die manier doorgegaan om dat ik dacht de trui te kunnen krij gen en omdat het mij fantastisch leek als leider door België te kunnen rijden". Tot de voorzichtigen uit de tijd rit behoorden onder meer Joop Zoe temelk en Hennie Kuiper, die res pectievelijk zesde en tiende werden. Cees Priem nam meer risico's en betaalde dan ook de prijs met een val, die mede werd veroorzaakt door een lekke band. Zoetemelk bekende na zijn tijdrit te hebben geremd bij alle bochten, die hem ook maar even gevaarlijk hadden geleken.. "Ik ben niet vol uit gegaan, het zou niet verstandig zijn geweest grote risico's te nemen in een gevecht om seconden". Hennie Kuiper, hoorde vlak voor zijn eerste start in de Franse ron de van de val van Cees Priem. "Op zoiets reageer je toch onmidde- lijk met het plan iets minder risi co te nemen. Ik ben bij mijn cal culatie aan de veilige kant geble ven. Ik had wel het gevoel goed te rijden. Zou het parkoers meer in overeenstemming zijn geweest met wat je verwacht voor een tijdrit, dan had ik minder verloren op de besten. Ik heb Moser zien trainen en toen wist ik al: dat doe ik niet. En dat was nog maar training. Ik ben geen man voor waaghalzerij, een bocht verkeerd en alles is voor bij". Gerben Karstens kende dergelij ke remmingen niet "Ik weet wat ik kan in de bochten en ik ben er hard in gegaan. Op het eind kwam ik een beetje macht te kort, het is tenslotte maar een maand geleden dat ik aan mijn blindedarm ben ge opereerd en voor die tijd ben ik drie weken uit de competitie ge weest. Maar het hing niet alleen van de bochten af. Om hier te kun nen winnen, moet je natuurlijk ook een beetje kunnen fietsen". Dankzij zege op De Waterlelie naar de hoofdklasse jEIDEN Gisteravond is het da- nes-water poloteam van De Zijl/ LGB kampioen geworden van de terste klasse a. In het zwembad De fliet wonnen de Leidse dames met |-2 van hun naaste concurrent, De Va terlelie (Zaandam). Daardoor na tten ze een voorsprong van vijf pun- en, die met nog twee wedstrijden te pelen niet meer kan worden inge- open. Met het behalen van dit kam pioenschap, dat voor 't volgend sei- loen toegang geeft tot de hoofdklas je, zet het team van coach Leo On- ferwater en trainer Rob Schouten len lange reeks van successen voort. De opmars van de Zijl/LGB-dames >egon twee jaar geleden, toen zij in le derde klasse kampioen werden. Tijdens het nerveuze duel tegen De Waterlelie heeft het er lang naar litgezien, dat het kampioensfeest [an De Zijl/LGB nog enige tijd |noest worden uitgesteld. De Leidse flames speelden wel wat energieker dan hun tegenstanders, maar op de belangrijke momenten ging het bij 3e thuisploeg allemaal wat te ge naast. Het zevental van De Waterle lie kon lange tijd aan de leiding blü- iren. Kort na het begin van het vier- jle speldeel leek de wedstrijd zelfs plefinitief in het voordeel van de gas ten te zullen worden beslist, maar keeps ter Monique Plouvier van De kijl/LGB slaagde er bij een 1-2' Stand in om een strafworp te keren Bn zodoende haar ploeg weer uit- picht te geven op een gelijkspel. Het frerd zelfs winst voor de rood-witten, Mant in de resterende speeltijd kende scheidsrechter Van der Bijl Vrij spel inAePMorde* 28JUNI-2eET._121km In cle Rooseveltstraat in Leiden LEIDEN Aanstaande maandag gaat in Leiden de Internationale Wieleravondzesdaagse voor ama teurs van start. Om 7 uur wordt ln de Rooseveltstraat het startschot ge lost voor een rit over 80 km, die de renners voert over het 1150 meter lange parcours Rooseveltstraat-v. C. Helmlaan - Berlagestraat-Jacob van Kampenlaan. Het programma voor de volgende dagen luidtdinsdag Leimuiden (parcours Dorpsstraat; aanvang 7.15 uur); woensdag: Den Haag (Heeswijkplein)donder dag: Katwijk (Zuid-Boulevard; aan vang 7 uur); vrijdag: Den Haag (Lijtweg); zaterdag: Scheveningen (Boulevard, 2.15 uur). De eerste vijf etappes zijn 80 km lang, de slotetappe in Scheveningen voert over 100 km. De organisatie is in handen van cJe Stichting Organi satie Sportevenementen Zuid Hol land (SOS). De Leidse Ren- en Tourvereniging Swift zal in Leiden, Leimuiden (waar dinsdag om 6.15 uur ook een nieuwelingenkoers wordt verreden met de kampioen van Ne derland. Piet Liefaart) en Katwijk technische medewerking verlenen. Swift zal aan deze Avondzesdaagse met twee ploegen deelnemen, een a- en een b-formatie. In te a-ploeg komen uit Piet van Leeuwen (Zoe- terwoude), Cees Valentijn (Voor schoten), Teun van Duuren (Oegst- geest) en Arie Ravensber~°n (Voorschoten). In de b-ploeg zijn oo genomen: Wim van Velzen (Leimui den), Piet Kok (Rijnsaterwoude». Chris Kempenaar (Rijnsaterwoude) en Hennie van Gent (Pijnakker). Aan het deelnemersveld voor de amateurronde van Zoeterwoude, die vanavond om 6.45 uur begint en over 80 km voert, is Gerrie van Gerwen toegevoegd. Van Gerwen heeft dit seizoen de Kersenronde op zijn naam gebracht en is geselecteerd voor de voorlopige Olympische ploeg. Van Gerwen krijgt het oneer meer op te nemen tegen de winnaar van Olympia's Toer, Hans Langer ijs. Het damesteam van De Zijl/LGB met Ans van der Geest, Thea van der Geest, Marjan Vermeulen, Liesbeth Werter, Gemma van Buuren, Monique Plouvier, Ria Onderwater-Koolhaas, Jolanda v. d. Maarel, Lenie Welling-Koolhaas, Gré Bergman-Heemskerk. Rechts Leo Onderwater. hen twee maal een strafworp toe. Met de waterpolodames van dean- voor BZenPC (Bodegraven). Dit Ria Onderwater, die in het tweede dere Leidse club, LZ'86, gaat het ook kampioenschap betekent echter nog speldeel uit een vier-meter worp de goed. De LZ'86-ploeg, die uitkomt in geen automatische promotie naar de eerste Leidse treffer had gescoord, de derde klasse, won in Nieuwerkerk tweede klasse. Na de competitie moe- schoot in deze beslissende fase beide met 2-6 van Barracuda en werd ten de LZ'86-dames nog promotie- malen raa£ daardoor in afdeling H onbereikbaar wedstrijden spelen. ADVERTENTIE De VARA bestaat 50 jaar. En wat doen we dus? We geven 'n feestje voor al onze vrienden - en als je dan alleen al de lezers telt van de VARA Gids zijn dat er zo'n twee miljoen. Hoe je het al die vrienden helemaal naar de zin kunt maken? Door te zorgen.dat er voor iedereen iets te beleven valt - ook voor mensen,die beslist niet van 'n glaasje houden - of die vinden dat de muziek best wat zachter mag. Of het dan geen kleur loos feestje wordt.Toe nou! U weet wel beter! Want je kunt van de VARA alles zeggen: maar nóóit,dat het 'n kleurloze omroep is! Kijk maar eens.waarop de VARA komende weken allemaal gaat trakteren! Zo was het. Oude VARA t.v. programma's gepresenteerd door Letty Kosterman-'n stuk VARA t.v.-geschiedenis met onvergetelijke successen als van Tom Manders.Zo is het,Annie M.G.Schmidt, Rudi Carrell.Hadimassa en Lurelei.'n Goeie herinnering? Véél meer dan datl Want ineens besef je wat de VARA - op allerlei gebied! - heeft losgemaakt, heeft vrij gemaakt. En hoeveel Nederlands talent daartoe bij de VARA alle kansen heeft gekregen. Zo was het.Tien weken lang elke donderdag op VARA t.v. Jaap van der Merwe verzorgde 'n drietal specials over Willem van lependaal, Klaas Driehuis en Jules Jöuy.De eerste hebt u kunnen zien: over Willem van lependaal en z'n poëtische, maar vaak bitterharde visie op de maatschappij. De uitzending van 6 juli is geheel gewijd aan Klaas Driehuis. Een voor zijn broodheren lastige rooie schrijver van geëngageerde revues, over de staking van havenwerkers en zeelieden anno 1912, over het onrecht jegens-ook toen al- gastarbeiders. Met medewerking van Marian Berk, Loedi Nijhoff.André van den Heuvel, John Leddy, Jo Nieberg, Combo o.l.v. Henk Westrus.'n Programma om voor thuis te blijven! Klaverweide. Nederlandse schrijvers en Nederlandse spelers maken deze serie. En ook de toestanden, intriges en problemen zijn zo Nederlands als het maar kan. Dit fret leven gegrepen, zoals dat heet. Maar dan wel met die warme belangstelling voor gewone mensen en hun problemen, die typisch voor de VARA is. Op 19 juni zag u voorlopig de laatste aflevering. Maar na de vakantie komt deze populaire serie terug. In september. Elke week voor VARA tv. VARA's Hete-Lucht-Ballon gaat rond 26 juni in Haarlem de lucht in. En 26 en 27 juni maken we daar'n feestprogramma met o.a. Herman Stok'sTop of Flop.de nieuwe kwis „Haantje de Voorste" gepresenteerd door Joost Prinsen. Henk van Montfoort's „Hallo hier Hilversum, hier is de VARA vanuit Haarlem "met o.a.Joke Bruys,Gerard Cox,Willy Kübler met chimpansees, Davy Kaye, Cabaret Tweeter, VARA's dansorkest o.l.v. Charlie Nederpelt en Fiësta Gitana als eregasten. Uitzending: 27 juni, VARA t.v. Ned. 2. De Grote VARA Gezinsatlas - VARA's bijzondere jubileumuitgave.waar de uitgevers van de Grote Bosatlas alle medewerking aan verleenden. Specialisten van VARA's aktualiteitenrubrieken zorgden voor de boeiend geschreven toelichtingen.'n Atlas.die met de wereld begint en van daaruit elk land afzonderlijk behandelt - met alle aandacht voor de mens en z'n levensomstandigheden. Precies zoals u dat van de VARA verwacht. VAR A-leden die nu reserveren betalen slechts f.35,-voor dit standaard werk.dat straks voor niet-leden f.55,-kost. 't Staat allemaal in de VARA Gids. VARA's jubileumprijsvraag - vier weken lang in de VARA Gids. Geïnspireerd op de 2 voor 12 kwis - maar dit keer zo, dat alle VARA-leden er aan mee kunnen doen. 't Enige kapitalistische tintje zijn de kapitale prijzen: 800 in totaal. Maar ook al omdat ieder VARA-lid even veel kans heeft die prijzen te winnen, blijft het toch'n echte VARA-prijsvraag. Géén lid van de VARA - maar wel 'n goeie vriend? Abonneer u dan op de VARA GIDS - dan hoeft u niets van dat feest te missen! Lege envelop sturen naar VARA, antwoordnummer 3 in Hilversum. Géén postzegel plakken-wel uw naam en adres vermelden op de achterkant. Of: belt u ons even! Tel 02150-48741 of 16353. 50 jaar haantje de voorste!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13