Ponnors: brok lynamiet op leet Wimbledon Her mens weer sneller op de 10 km Gedecideerd spel van Betty Stove Tineke Langeveld (13) is favoriete in Leiderdorp M imerikaan dendert langs Cox imbledon jfers FC Amsterdam wijkt uit naar kuststreek DAG 27 JUNI 1975 INDEN Het was gisteren gloeiend heet op Wimbledon, zeker op het centre court sen de volgepakte tribunes, waar de toeschouwers zichzelf koelte probeerden toe te Jliven met kranten of programma's. Maar ondanks de hitte bleef titelverdediger Jim "minors een stuk dynamiet in zijn partij voor de derde ronde tegen de Brit Mark Cox. 22-jarige linkshandige Amerikaan wilde er geen enkele twijfel over laten bestaan wie sterkste was en denderde onstuitbaar over het door de droogte extra snelle gras naar 1 pakkende zege van 6-4, 6-2, 6-2. I is duidelijk dat de man die hors zal willen onttronen van goede huize zal moeten komen het zover te brengen. De Indiër -1 Cl Meren enkelspel tweede ronder Warwick (Aus.)Patrick Do- guez (Pra.) 46, 86, 7—5, 4—6, Alex Mayer (V.S.)Edmond- (Aus.) 6—3, 6—0, 8—9, 6—2; Ul- Pinner (Wdl.)Jeff Austin 3.) 64, 3—6, 9—8 4—6, 6—3; 5 Case (Aus.)Fred McNair 3.) 6—3, 9—8, 8—8. ames enkelspel, tweede ronde: R Zwaan (Ned.)Kathy May 16, 16; Julie Anthony Paulina Peisaghov (Isr.) 63; Kazuko Sawamatsu (Jap.) lurie Tenney (V.S.) 64, 63, erie Ziegenfuss (V.S.)Maria I mon (Fr.) 86, 63; Margaret rt (Aus.)—Sally Greer (V.S.) P i 63; Natasja Chmyriova (Sov.) irine Moleswörth (Eng.) 6—0, Billie Jean King (V.3.)—Vero- Burton (Eng.) 61, 63; Peg- (litchel (V.S.)Lea Pericoli (It.) 64; Lindsey Beavan (Eng.)— y Dalton (Aus.) 63, 6—1, Ilina a (Zaf.)Linda Rupert (V.S.) 75; Greer Stevens (Zaf.)— ra Dupont (V.S.) 86, 61; n 'tina Navratilova (Tsj.)Sue »pin (Eng.) 6—1, 6—2; Janet n 'berry (V.S.)Landy Kaligas 1.) 6—3, 61; Virginia Wade g.)—Iris Riedel (Wdl.) 6—1. 6— 3atty Ann Reese (V.S.)Natha- Fuchs (Fra.) 0—6 6—2 (terug lokken); Betty Stoeve (Ned.) >y Nagelsen (V.S.) 7—5, 6—1; ie Casals (V.S.)Lesley Hunt s.) 57, 6—3, 8—6; Winnie |)ldridge (Eng.)Sharon Walsh 3.) 9—7, 64; Michele Gurdal L.)Odile de Roubin (Fra.) 60, Linky Boshoff (Zaf.)—Nancy ither (V.S.) 3—6, 6—2, 6—4; ey Charles (Eng.)Rowena Itehouse (Zaf.) 6—2, 64: Mimi sovec (Joe.)Pam Teeguarden 3.) 3—6 6—1, 11—9; Michelle Ty- (Eng.)-^-Cynthia Doerner (Aus.) I, 9—7, 6—4; Patty Hogan (V.S.) aquel Giscafre (Arg.) 62. 26, Glynis Coles (Eng.)Fiorella licelli (Ur.) 75, 6—4; Judy Di- id (Aus.)Jackie Fayter (Eng.) 6—2. eren enkelspel, derde ronde: my Connors (V.S.)Mark Cox g.) 64, 62 6—2; Arthur Ashe Brian Gottfried (V.S.) 62, 6—1; Bjoern Borg (Zwe.)— ne Fillol (Chi.) 0—6, 6—4, 6—4, Raul Ramirez (Mex.)—Adria- Panatta (It.) 64, 75, 75; *ty Riessen (V.S.)Charlie Pa- !ll (V.S.) 6—4, 6—4 1—6, 9—8; coe Tanner (V.S.) —Charles ms (V.S.) 9—8, 9—8, 6—1; Phil it (Aus.)Bernie Mitton (Zaf.) 63. 64, 26, 64; Graham well iEng.)—Paul Krons (Aus.) I, 7—5, 9—8; Ken Rosewall (Aus.) irger Andersson (Zwe.) 62 6— 2; Alex Metreveli (Rus.)—An- w Pattison (Rhod.) 64, 61, Cliff Richey (V.S.)—Geoff sters (Aus.) 36, 63, 46. ADVERENTIE Vijay Amitraj, die toch wel een stukje kan tennissen en in de tweede ronc'e voor het geweld van de jonge miljonair moest zwichten met 9-8, 6-0, 8-6, verklaarde ronduit dat Connors niet te bespelen is. De blonde Brit Mark Cox, die bekend staat als een hardhitter, weet het nu ook. Wildeman Connors doet ons terugdenken aan het tijdperk van die andere kwikzilveren Amerikaan, Chuck Mc- Kinley, die in 1963 eveneens met vlag en wimpel Wimbledon won, maar toen verdween om zich weer aan de rechtenstudie te wijden. McKinlcy ging eveneens als een wildeman over de baan en kon ook de onmogelijkste ballen slaan, maar Connors is toch de verbeterde uitgave. Hij speelt een apart soort tennis dat in geen enkel boek te vinden is en tegen de regels in, maar de bal bluft wel binnen de lijnen en uit het net. En als het dan soms een keer niet gebeurt, kastijdt Jimmy zichzelf door hard op zijn dijbeen te slaan of het racket tegen de grond te smijten. Het is ook heel gewoon dat Connors temidden van de vele duizenden stijfdeftige Engelsen op de gewijde grond van het centre court spuugt. Hij trekt zich er allemaal niets van aan, want het hoort nu eenmaal bij zijn show en bij zijn ontembare temperament. Connors laat geen enkele bal lopen als hij nog een klein kansje maakt hem te kunnen halen. Steunend en kreunend spoedt hij zich over de baan, vooral onheil stichtend met zijn roemruchte tweehandige back hand, een wapen waartegen geen speler zich goed kan wapenen. Men moet ook helemaal niet vreemd opkijken als hij drives slaat met beide benen van de grond, iets wat zijn grote leermeester Pancho Segura hem overigens nooit zal hebben geleerd'. Als hij serveert stort hij zich letterlijk in de slag omdat hij de bal ver voor zich opgooit. Het voordeel daarvan is dat hij extra snel bij het net is, waar hij de meest fantastische ballen slaat en er zelfs niet voor terugdeinst om nu en dan een bal mee te pikken die royaal zou zijn uitgegaan. In zijn partij tegen Mark Cox snoof hij nu en dan bij het wisselen van helft even aan een flesje om de feil* aanvallen van hooikoorts te beteu gelen. Hij droogt elke keer zorgvuldig zijn racket af met een grote handdoek en gaat dan verder op avontuur. Door Piet Kienhuis slagenwisseling met een grandioze volley af, waarna Connors als uiting van bewondering zijn stalen racket over de baan slingerde en de scheidsrechterstoel juist onder de zitting keihard raakte. De Britse empire bleef niettemin onbewogen. En zo hoort dat ook op Wimbledon. Veilig bij 4-2 in de derde set vond Connors het toch nog even nodig de service van zijn tegenstander te ontwrichten. Hij deed dat met een enorme topspin-cross op een korte bal, die voor iedereen onbereikbaar leek. Niet voor Connors. Twee overrompelende running lobs sloegen de laatste hoop bij de Brit, zo die nog bestond, aan diggelen (5-2) en daarna knalde Connors de partij snel naar het einde. Het volgende slachtoffer kan bij de titelhouder zijn opwachting gaan maken. Dat is de Australiër Phil Tent. Afgang Tine Zwaan Door Piet Kienhuis Betty Stöve: „Hei ging lekker". Wielrennen De Westduitser Hein rich Rinklin heeft gisteren tijdens de wereldkampioenschappen wielren nen voor de jeugd in Lausanne de puntenwedstrijd gewonnen. De Ne derlanders Klaas Pieter Pieters en Martin Schoen eindigden op de elf de en twaalfde plaats. Atletiek Italië heeft gisteren in Rome de tweedaagse atletiekwed strijd gewonnen vóór Roemenië Spanje en de Chinese Volksrepu bliek. Pietro Mennea vestigde op de 200m met 20.1 sec. een nieuw Ita liaans record. In tennistoernooi van De Munnik LONDEN Tom Okker had giste ren een rustdag omdat zijn eerstvol gende tegenstander nog niet bekend was. Dat werd uiteindelijk de Austra liër Warwick, die de Fransman Paul Dominguez met 46, 86, 7 5, 46. 61 uitschakelde. De blon de Australiër was de man die tijdens het laatste proftoernooi in Ahoy' te Rotterdam na zijn verloren partij zijn racket aan gruzelementen sloeg. Okker hoefde ook niet in het dubbel spel aan te treden, zodat hij gelegen heid kreeg zich van de uitupttings- slag tegen Rahim te herstelln. Mocht hij van Warwick winnen, dan wacht hem voor de zoveelste maal de Rus Alexander Metreveli, de man die hem vorig jaar op Wimbledon de weg versperde. Metreveli schakelde gisteren de Rhodesier Pattison ver rassend makkelijk uit met 64, 64, 6—3 Van de Nederlandse dames bleef ln het enkelspel alleen Betty Stöve over, die een uitstekende partij speelde tegen de 18-jarige Amerikaan se Betsy Nagelsen, een pittig meis je, die al eens de Britse Virginia Wade en de Russische Olga Mo- rozov aheeft verslagen. De eergiste ren 30 geworden Betty Stöve dirigeer de in hoofdzaak het spel vanuit het achterveld en sloeg in de eerste set haar slag door bij 65 met de op slag van haar tegenstandster te ver overen (75). In de tweede set kreeg de Amerikaanse geen schijn van kans mee r<61) want onze land genote speelde zeer gedecideerd en gaaf. "Het ging lekker", vond Bet ty ook zelf. "maar de baan was erg slecht en snel". Betty Stöve komt nu tegenover de Engelse jeugdspeelster Sue Bakker te staan, die slechts een set hoefde te spelen tegen de geplaatste Kerry Reid-Melville, die toen uitviel we gens een blessure. Ik heb nog nooit tegen Barker gespeeld", aldus Bet ty. ..maar zij is zeker niet tc mak kelijk". Voor Tine Zwaan werd het een af gang tegen de 19-jarige Amerikaan se Kathryn May uit Beverly Hills, een meisje met een kanten feestjurk- Je aan, maar overigens geen groot speelster. Tine kwam niet verder dan twee games (6—1 61) in hoofdzaak omdat zij veel te voorzichtig en te verkrampt speelde en op het snelle gras steeds verkeerd timede. Ka thryn had als voornaamste wapen een tweehandige backhand, maar dat was meer dan voldoende. In het da mesdubbelspel hadden Tine Zwaan en Elly Appel uiteraard weinig kar» tegen Rosy Casals en Billie King. Met tweemaal 62. Bij de heren handhaafden zich verder alle geplaatste spelers. Al moest de Zweed Björn Borg de eer ste set met 06 prijsgeven aan de Chileen Fillol. Hij won echter met 6 —4. 64, 63. De 40-jarige Ken Ro sewall ontdeed zich bijzonder mak kelijk van de Zweed Andersson. Met driemaal 62 en hij zit al weer bij de laatste zestien. Curieus In de laatste set tegen Cox ontspon zich op zeker moment bij 2-0 een fantastische rally, waarbij d'e bal nauwelijks meer te volgen was, maar Cox sloot de curieuze Het gaat er naar uitzien dat Tine ke Langeveld, die vorige week in 't tennistoernooi van TEAN in Al phen zowel in B als in C de eerste plaats voor zich opeiste ook in het toernooi van de Munnik hoge ogen gaat goeien. En dat is gezien haar leeftijd (13 jaar) voor de regio Lei den van de KNLTB een verheugen de zaak. Zo dik zit het district niet in het jeugdige talent. Gisteren bleef de jeugdige troef uit Alphen de overigens ook niet al te oude Ka rin Braakman van de Munnik in twee sets de baas 61, 75. De in het damesenkelspel B als nr. 1 ge plaatste Ineke van der Meer moest alle zeilen bijzetten om N. Ham ming met 64, 75 aan de kant te zetten. In het herenenkelspel B bood Onno Ruysenaars verbeten en be kwame tegenstand aan de Zwolle naar Frank Zuure. Deze was echter op de beslissende momenten net dat tikkeltje accurater en had ook net wat meer beheersing dan de boom lange Unicummer, die zondag nog wel wat meer tenniszorgen aan het hoofd heeft, nameiijk de promotie met Unicum 2 naar de overgangs klasse B. Andere resultaten waren de snelle nederlaag van de nr. 3 van de Munnik, Ad van der Berg, tegen Donald Haks, 16, 06. Een score, die voor hen, die van der Berg meer hebben zien spelen en die weten wat de Mets-speler Do nald Haks, waard Ls geen verba zing zal wekken. Van der Berg im mers speelt een spel van alles of niets, waarin zijn "controle" overi gens duidelijk is vooruitgegaan. Te gen Donald Haks werd het echter niets. Hans Keizer schakelde Jaap Kooreman die het evenals de nr. 3 van Roomburg moet hebben van 't goede lopen en velddekken, uit met de royale marge van 6—2, 6—1, om dat hij groter vaart heeft op de groundstrokes. In Sassenheim was het spektakelstuk gisteren de heren- dubbel tussen het Unicum duo Ar nold van der Capellen/Har Meijer en Harry Verdegaal/Alfred Gele- vert. Eergisteren waren Van der Capellen en Meijer door respectie velijk Verdegaal en Gelevert uitge schakeld van verdere deelneming in het herenenkelspel B. Voor de Uni- cummers dus en kans om meteen revanche te nemen. En dat deden zij ook. Voor een groot aantal kij kers werd het behalve een Unicum revanche ook een goede partij. De "Unicum" winst kwam tot stand met de score 6—3, 4—6, 64. In het herenenkelspel B stoomde Bram Madera, nr. 1 geplaatst, tegen Fe lix Stöcklin naar 60, 40 waarna Stöcklin opgaf vanwege een been blessure. Hij had op dat moment ook al het nodige loopwerk achter de rug. Verder versperde Jan de Groot met 6—2, 6—3 J. Groeneveld de weg naar de tweede ronde, had Blommendaal alleen in de eerste set moeite met F. Holster, 7—5, 6— 2, schakelde Ton Crepin verdienste lijk Benjamin Ruysenaars uit, 6 2, 64 en werd Pasma, nr. 3 ge plaatst, door Bob van Overbeelce afgetroefd, 6—4, 6—7, 1—6. Wielrennen De Nederlander Ga by Minneboo is gisteren als tweede geëindigd tijdens de Europacup voor amateurstayers, een wedstrijd, die in Frankfurt werd gehouden over 20 en 40 km. Winnaar werd de Duitser Rainer Podlesch. KATWIJK De intertoto- wedstrijd FC Amsterdam - Ko penhagen B.K. wordt op zater dag 5 Juli op het Quick Boys terrein gespeeld. Het duel op sportpark Nieuw Zuid begint om 17.00 uur. De reden dat FC Am sterdam naar Katwijk (en voor een volgend intertotoduel op 26 juli naar Zandvoort) gaat uit wijken is dat de club in de kust streek meer publiek verwacht. "In ieder geval meer dan in het Olympisch Stadion", zegt FC Am sterdam-secretaris Jansen. "Als we daar zouden voetballen, zou den we het wat het publiek be treft, wel kunnen vergeten. Daar om spelen we daar alleen de laat ste wedstrijd tegen Spartak Trna- va; daarvóór willen we gaan mik ken op de mensen uit de kust streek. Op de mensen uit de om geving en op de badgasten". "En voor hen is dat inderdaad een leuk evenement", meldt Bert de Vries, de tweede secretaris van Quick Boys. die bij de onderhan delingen met de eredivisieclub was betrokken. "Al moet Je natuur lijk maar afwachten of ze ook komen. Wat Quick Boys betreft was er in ieder geval geen en kel probleem. Normaal gaat ons terrein pas weer op 27 juli open, maar in verband met de evene menten rond het afscheid van de burgemeester die woensdag op ons terrein zijn gehouden, was het hoofdveld al helemaal gereed ge maakt". Nationaal record in Helsinki met bijna elf seconden gebroken HELSINKI De Nederlandse at leet Jos Hermens heeft gisteravond bij de wereldspelen in Helsinki het nationale record op de tien kilometer dat reeds op zijn naam stond met bijna elf seconden scherper gesteld. In de eindsprint werd Hermens met zeer gering verschil verslagen door de Belg Emile Puttemans en de Fin Pa- eivaeriratia. De tijden waren respec tievelijk 28.03.64, 28.04.45 en 28.04.70. Met deze laatste tijd was Hermens aanzienlijk sneller dan twee jaar ge leden in Papendal, toen hij het na tionale record op 28.15.6 bracht. En passant brak Hermens ook de limiet voor deelname aan de Olympische Spelen. Deze staat op 28.40.0. Her mens staat overigens nog ver af van het wereld- en Europese record van de Brit David Bedford (27.30.8) Het was voor die 25-Jarige onderwij zer uit Nijmegen d'e derde tien kilo meterrace van het seizoen. Begin dit Jaar won hij een wedstrijd in heit Nieuwzeelandse Christchuroh, daarna zegevierde hij de afgelopen zondag bij de Europacupwedstrijden in Lissa bon, waar Puttemans afwezig was. De tijden, die hij daarbij liep, weerspie gelen zijn stijgende vorm: Christ- church 28.56.4, Lissabon 28.28.8 en nu 28.04.70. Voor de ontmoeting met de wereld recordhouder op de vijf kilometer, Puttemans, de wereldrecordhouder op de lange afstanden Paeivaerinta en Frank Shorter, die momenteel de sterkste 10-kmloper van de Verenigde Staten is, had Hermens het er graag voor over om de vijf kilometer van woensdag te laten schieten. Het vier tal streed tegen elkaar in een nek- aan-nekrace op de laatste meters. Puttemans wierp zich het eerst over de finishlijn, op nog geen el gevolgd door Paeivaerinta en Hermens. Door het minder hoge aanvangs- tempo gelukte het de lopers niet on der de grens van de 28 minuten te ko men, die dit seizoen nog slechts een maal (woensdag door de Noor Boe roe met 27.56.2 is doorbroken. Een ander hoogtepunt van de we reldspelen was de 3000 meter steeple chase. De Europese kampioen Bronis- law Malinovski (Polen) won in 8.13.66, een tijd, die een dag eerder nog een wereldrecord zou zijn geweest. Woens dag echter hep de Zweed Anders Gaerderud in Oslo een tijd van 8.10 4. Op de 1500 meter maakte de Nieuw- zeelander John Walker met 3.36.31 de beste tijd van het seizoen. De Nederlandse vertegenwoordiger Haico Scharn werd achtste in 3.40.80. de Tandern- Tour Jos Hermens

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11