LEIDSCH DAGBLAD Noodtoestand in India na massa-arrestatie politici miinclers 'MONUMENTENZORG MOET OP STADSVERNIEUWING STOELEN' vandaag Achttien jaar en tbr voor dubbele doodslag WEER STRIJD IN LIRANON Indira Gandhi slaat oppositie neer LEIDSCH Üg DAGBLAD ONDERDAG 26 JUNI 1975 OPGERICHT T MAART I860 34662 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN En toen waren er nog maar drie SANTIAGO De interland- wedstrijd ChiliUruguay is gisteravond in Santiago turbu lent geëindigd. Scheidsrechter Sergio Vasquez (Chili) zag zich tien minuten voor het einde genoodzaakt niet minder dan negentien spelers naar de kleedkamers te zenden, nadat zij met elkaar op de vuist wa ren gegaan. De aanleiding was een rake klap van een Chi leense verdediger op het gelaat van een tegenstander, die kort daarvoor een Chileen tegen het gras had geslagen Het was j)oor de anderen het sein ook de handen uit de mouwen te steken, zodat de 20.000 toe schouwers plotseling een mas sale knokpartij aanschouwden. Arbiter Vasquez raakte door het gebeuren over zijn toeren en stuurde de een na de ander van het veld. Politie moest er aan te pas komen om het in middels woest geworden pu bliek op de tribunes te houden. De spelers van Uruguay verza melden zich in de middencirkel om zich te beschermen tegen de regen van stenen en flessen, die van de tribunes daalde. Ar biter Vasquez hield het voor gezien en liet de politie de zaak opknappen. Uruguay had op het moment van de uitbarsting een voorsprong van 31 en mocht de cup mee naar huis Van Aken betaalt aan LDM vordering terug NEW DELHI (AP, Reuter) In India is vanochtend de noodtoestand afgekondigd nadat irn het gehele land tiental len vooraanstaande politici van de oppositie in hechtenis zijn genomen. Premier Indira Gandhi heeft in een radiorede gezegd tot deze acties te hebben besloten op grond van inlichtingen, dat er een wijdverbreide samenzwering zou bestaan om haar bewind ten val te brengen, de democratie te vernieti gen en ook de strijdkrachten en politie tot opstand aan te zetten. De Leidse wethouder Van Aken Wethouder Van Aken zal de vor dering van zesduizend gulden die de Leidse Duinwater Maatschap pij N.V. op hem heeft, terugbeta len. „De commissarissen van de LDM stellen zich op het stand punt dat deze vordering langs normale wegen moet worden ge- ind. Punt, uit, af. De debiteur is het daarmee niet oneens", zei LDM-commissaris In 't Veld gis teravond in de gemeenschappe lijke vergadering van de raads fracties van PvdA en PPR/PSP/ D'66. Een vaststelling van feiten die door wethouder Van Aken niet werd tegengesproken. In 't Veld was in de fractieverga dering aanwezig omdat hij als voormalig PvdA-raadslid (en PAK-fractieleider) en als LDM- commissaris de plannen voor de Welzynsbron heeft uitgedacht. ZIE VERDER PAOINA LEIDEN Hoe schoolkinderen televisiekijken en waarderen PAGINA 5 Geen voorrang meer voor zonen koning (in) bij erfopvolging PAGINA 7 26 PAGINA'S president Amin van Oeganda op hoepelt, maar 'zü kunnen hem daar geen handje bü helpen zo lang er nog 700 Britten in Oegan da verblijven PAGINA 9 Op het „Wimbledon-der-vallende- sterren" was het gisteren de beurt van Ilie Nastase, Jan Kodes en John Alexander, resp. als vijfde, twaalfde en tiende geplaatst. Na de nederlaag van Nastase, op klassieke wijze in vijf sets verwij derd door de zo goed als repu- taticloze Amerikaan Sherwood Stewart, daalden honderden meis jes en vrouwen schreiend van de hoge tribunes op de baan. „Zwar te Ilie-darling" is niet meer. Het zü zo. De grillige Roemeen heeft het hoofd er werkelyk niet meer bü- Bü de uitschakeling van Ko des, notabene de kampioen van 1973 en hardhitter Alexander wa- veel minder PAGINA 13 Zich schijnbaar niets aantrekkend van z'n omgeving staat dit paard te kcuwen op wat hooi. Een beeld dat vandaag in Den Haag op de Lange Voorhout ivas te aanschouwen nadat prins Claus met een kanonschot de Haagse Paardendagen had geopend. Ook morgen zullen de paarden, 200 in totaal, nog te zien zijn. Daarnaast vinden demonstraties zoals hlassieke hogeschool, dressuur aan de lange teugel en ringrijden plaats. Iets koeler Droog en vrij zonnig, r temperaturen omstreeks negen i. Maximum temperaturen van i (le kust tot 22 graden ln het Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 1 uur. laagwater te 1.20 en 13.37 Zon op 01.21 uur. onder 21.04 Maan op 22.43 uur, onder 08.35 DEN HAAG (SP) De 32-Jarige hooibergbouwer uit Ter Aar, die in Juni 1971 en augustus 1974 respectie velijk het meisje Cora Mantel en de verpleegster mejuffrouw A. van der Plaat heeft verkracht en daarna ge dood, is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot achttien jaar gevan genisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Het vonnis is con form de eis van de procureur-gene raal. De verdachte was in beroep geko men tegen een vonnis van de Haagse rechtbank, die hem twintig Jaar en tbr had opgelegd. Om Juridisch-tech- nische redenen moest de gevangenis straf door het Hof ietwat worden verminderd, echter zonder dat men is ingegaan op het pleidooi van advo caat mr. K. R. van de Graaf, die had aangedrongen op tbr in combi natie met een aanzienlijk kortere straf. Procureur-generaal mr. Bos eiste achttien Jaar omdat zowel de ernst Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 11 (uil 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. van de feiten als verdachte's grote gevaarlijkheid vragen om een lange straf: volgens mr. Bos de beste vei ligheidsgarantie voor de maatschap pij Advocaat mr. Van de Graaf stel de hier tegenover dat de animo van verdachte om mee te werken aan zijn psychiatrische behandeling door een lange straf zou worden tenietgedaan. "In een uitzichtloze situatie zal hij alleen maar willen ontsnappen. En hü heeft gezegd dat er dan doden zullen vallen", aldus pleiter. 'Niet buigen voor bankeii UTRECHT (ANP) Als de ban ken in ons land zouden besluiten cm geen rente meer te geven op 'n salarisrekening bij een bank dan wordt de Nederlandse werknemer door het kapitalistische banksysteem bij de neu^ genomen. In zo'n geval is er maar één ding wat die Neder landse werknemer moet doen en dat is achter elkaar zijn bankreke ning opzeggen en een girorekening openen, tenminste als die girodienst niet bezwijkt onder de druk van de president van de Nederlandse Bank. Deze waarschuwing aan het adres van het. bankwezen laat de katholieke bond van overheidsper soneel (Kabo) horen in "Kabopost", het blad van de bond. Enkele jaren geleden werd, vol gens de Kabo, met veel drukte en fanfaregeschal het offensief ge opend op de loontrekkers om hun salaris te laten betalen via een bankrekening. Menig werkgever oe fende zelfs morele druk uit om een bepaalde bank te nemen, aldus de bond. "Nu de gewone man de weg naar het bankwezen heeft gevonden en gebruik is gaan maken van het veelzijdige pakket, dat de banken aanbieden (zoals verzekeringen, rei zen, leningen enz.) moet de rente er weer af". Als het inderdaad zover gaat ko men dat de rentevergoedingen wor den afgeschaft, dan zullen de werk nemers volgens de bond hun werk gevers dienen te dwingen hun sala ris weer per kas uit te betalen'*. Een dergelijk hard optreden van de regering heeft India nog niet ge kend tijdens zijn 28-jarige onafhan kelijkheid. De noodtoestand werd tot dusver alleen afgekondigd in 1962 tijdens de gewapende strijd met China en in december 1971 bij het begin van de oorlog met Pakistan, maar nog nooit met het oog op bin nenlandse moeilijkheden. Om hoeveel arrestanten het gaat is nog niet bekend, maar welinge lichte bronnen deelden mee dat 't er meer dan honderd zouden zijn. De aanhoudingen van de politici zijn verricht krachtens de wet be treffende de binnenlandse veilig heid, die de regering toestaat per sonen voor maximaal een half jaar op te sluiten zonder er de justitie in te kennen. De aanhoudingen kwamen op het ogenblik waarop de oppositie 'n landelijke campagne beraamde voor het wegjagen van premier Indira Gandhi wegens corruptie en omdat zij op een dictatuur zou aansturen. De 72-jarige Jaiaprakasi Narajan volgeling van de grote Mahatma Gandhi, was een van de eerste mensen die rond het middernach telijk uur van hun bed werden ge licht. Enkele uren tevoren had Narajan zich in een bittere redevoering te gen Gandhi gekeerd vanwege haar weigering af te treden na een veroordeling wegens corrupte ver kiezingspraktijken. Het persbureau United News of India meldde dat er behalve Na rajan ook andere leidende persoon lijkheden van de oppositie zijn ge arresteerd. Onder hen zou zich ook bevinden de socialistische Raj Narajan, de man die Gandhi met succes voor de rechter heeft gedaagd. Het gerechtshof in Allabahad sprak mevrouw Gandhi sohuldig omdat zij Narajan tijdens de parlementsverkiezingen van 1971 met ongeoorloofde middelen zou hebben verslagen. United News noemde onder de an dere prominente arrestanten de voor malige vice-premier Morarji De- sai, die zich in 1969 uit mevrouw Gandhi's Congrespartij losmaakte en een eigen partij stichtte, Jyotir- moy Bosu, een topman van de com munistische partij, en Chandra Sek- har, een van mevrouw Gandhi's te genstanders binnen de Congrespar tij. De meeste arrestanten zijn naar verluidt afkomstig uit de oppositie partijen welke voor zondag het oe- gin van een "nationaal offensief" voor het aftreden van mevrouw Gan dhi hadden aangekondigd. Dit monsterverbond was in eerste instantie van plan een week lang massavergaderingen en betogingen te houden, uitlopend op een de monstratie bij de woning van de 57- jarige mevrouw Gandhi die sinds 1966 aan het bewind is. De regering heeft ook censuur afge kondigd op de binnenlandse en bui tenlandse berichtgeving. Dr. A. R. Baji, eerste woordvoer der van de regering, heeft de natio nale persbureau's aangeraden geen berichten te verzenden zonder voor afgaande goedkeuring. Enkele ogenblikken later ging de zelfde instructie uit naar de interna tionale persbureaus. Arrestaties in Argentinië BUENOS AIRES (AP) In ver band met de ontvoering van destijds van de gebroeders Jorge en Juan Born, van de enorme holding com pany en graanbedrijven Bung en Bom, zijn zeven personeelsleden van de onderneming gearresteerd. Waarvan al deze mensen worden beschuldigd is nog niet bekend. Op 19 september werden de gebroeders ontvoerd door een groep linkse Pe- ronistisohe guerrilleros. In mei en Ju ni werden zij losgelaten nadat voor hen een losgeld was betaald van ruim 150 miljoen gulden, de hoogste losprijs uitbetaald. Horeca Italië in staking ROME (AP) Honderdduizenden toeristen in Italië zijn getroffen door een vandaag begonnen 48 uur staking van het personeel van hotels, restau rants en café's In hotels en pensions zal alleen de allernoodzakelijkste ser vice worden verleend. Met name Rome. waar duizenden en nog eens duizenden toeristen sa menstromen ter gelegenheid van het Heilig Jaar, wordt zwaar getroffen door de staking. BEIROET (UPI) Elkaar bestrij dende politieke groeperingen hebben vanochtend gebruik gemaakt van mortieren, raketten en machinepis tolen en hebben alle pogingen van de veiligheidstroepen om een eind te maken aan de straatgevechten aan de rand van Beiroet verijdeld. Er zijn acht mensen gedood en 35 gewond. Militiemannen van de rechtse Fa- langistische partij blokkeerden de weg naar Chiah na eeD nacht van hevige gevechten waaroij ner is omgekomen. Het schieten verminderde in de vroege ochtend maar werd later op grote schaal hervat. De inspanningen van de demissionaire regering om een bestanc.' te bewerkstelligen had- en geen resultaat. Politieke waarnemers menen dat het uitbreken van nieuwe straat gevechten het gevolg is van een zeer verzoenende radiorede van de Pa lestijnse guerrillaleider Jasser Ara fat. inwo- Een Israëlische patrouille heeft vanochtend vroeg vitr Arabische guerrillastrijders gedood De Arabieren werden ontdekt na dat zij zich in de buurt "an een Is raëlische vestiging bil Adamit had den opgehouden. 7ij wedden door de Israëliërs tot op Libanees grondgebied vervolgd en daar ontstond etn vuur gevecht waarbij volgeas net commu nique de infiltranten werden eedood zonder dat de Israëliërs verliezen le den. DEN HAAG (ANP) Stadsver nieuwing, de zorg voor de levende stad, daarop moet monumentenzorg stoelen. Dit heeft staatssecretaris J. L.N. Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vandaag in de Ridderzaal gezegd in een re de op de manifestatie "100 Jaar over heidszorg voor cultureel erfgoed". Daarbij was ook prins Claus aanwe zig als ere-voorzitter van het natio naal comité monumentenjaar 1975. Staatssecretaris Schaefer stelde voor 1980 te kiezen als Europees stads vernieuwingsjaar. Stadsvernieuwing noemde hij een sociale activiteit van de eerste orde, gericht op het in alle opzichten levend houden van de stad. Hij zei net element van de zorg voor oude architectuur en oud stedeschoon een goed hart toe te dragen, maar het sociale verband waarbinnen die zorg dient te passen, toch belangrijker te achten. Monu menten in stad en dorp kunnen al leen leven als de nederzetting als ge heel leeft. Voor monumentenzorg is net. leggen van relatie met het wij dere geheel van de stadsvernieuwing levensvoorwaarde, aldus de bewinds man. Het gaat niet langer om het indi viduele monument, maar om be scherming van monumenten tezamen met hun omgeving. De staatssecreta ris legde verband tussen de waarden van vroeger en die van vandaag en stelde, dat het bij vernieuwing gaat om een stad, waarin de tegenwoor dige generatie .nenswaardiv moet kunnen leven. Niet alleen de elite onder de monumenten lelt, ook het "gewone" monument wordt van be lang, het simpele pandje van goede schaal, goede verhoudingen en goe de materialen. Daarmee komt ook een andere klas se van betrokkenen aan bod. "Niet alleen kerkbesturen. kasteelbe woners. museumbeheerders, directeu ren van grote kantoren, maai een brede laag van gewone burgers" al dus de staatssecretaris. De bewindsman herinnerde aan de Huursubsidie voor oorspronkelijke bewoners als ze in "hun" gerestau reerd monument willen terugke ren en de nieuwe huur hoger wordt dan f 450,—. De heer Schaefer oordeelde, dat voor het behoud van oud stads- en dorpsschoon, maar ook voor de stads vernieuwing in algemene dn geldt, dat er nog altijd te weinig wordi ge daan. MoeiRjk is blijkbaar het ma ken van een begin, zelfs op kleine schaal. Om dit te vergemakkelijken hebben zijn ministerie en dat van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk een brochure samenge steld, waarin uiteengezet is wa voor de voorbereiding van de plannen tot restauratie en verbetering nodig is en waarom, wat meteen aJ kan gebeuren en wat nog wel even Kan wachten welke subsidiemogelijkheden ei zijn en tot wie men zich daarvoor kan richten. Hij had deze wegwiizer bij zich en vond het een gennepen hem lit te reiken aan de deelne mers van de manifestatie oai *-a- ren vele betrokkenen bij ie nonu- mentenzorg in ons land. Staatsse cretaris Schaefer hoopte, dat gemeen «en, eigenaars en gebruikers i an deren die plannen moeten maken, er beter de weg door zouder ^et^n te vinden en sneller hun doei zouden weten te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1