Bezwaren tegen maatregelen voor Zuid-West 'De klant moet me kennen' Grens over? KWALITEIT ZWEMWATER Algengroei vermindert pas bij fosfaatgehalte van 0,2 LEIDSE SPAARBANK Demmenie (64) verbouwde grondig WOENSDAG 25 JUNI 1975 LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland hoopt aan het einde van dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw complex in de Breestraat-Boommarkt, als huisvesting voor de technische dienst. Het voormalig postkantoor '.al daartoe worden gesloopt, evenals het vroegere belastinggebouw, waarvan de monumentale gevel echter steen voor steen zal worden herbouwd en deel zal uitmaken van een complex, dat verder opvallende daken zal krijgen: u-vormig. De foto boven geeft een beeld van de toekomstige gevelwand in de Breestraat trechts de studenten sociëteit Minerva)de foto onder: een blik in het toekomstbeeld van de straat, waarbij er ge makshalve kennelijk maar van is uitgegaan, dat zij-i voetgangersgebied zal worden. Voorlopige conclusie uit onderzoek Rijnland: LEIDEN Zoals de laatste jaren doen gebruikelijk is, verrichtte en-'net Hoogheemraadschap van Rijn land ook in 1974 bacteriologische on- in de recreatiemeren bin nen het gebied. Eén van de conclu- ije-sies daarvan zou kunnen luiden dat ®bv. het water van de Westeinder- or.plassen (met uitzondering van de 2Kleine Poel bij Aalsmeer) en v.v de Noord Aa in Zoeterwoude) geschikt als zwemwater en geen verbete ring behoeft. Met het trekken van conclusies moet echter enige voorzichtigheid in pacht worden genomen, omdat het on derzoek van Rijnland niet voldoet aan de normen, die TNO stelt: minimaal tien waarnemingen in een jaar, ter wijl het Hoogheemraadschap drie maal een bemonstering uitvoerde op een groot aantal plaatsen. De resul taten liepen op sommige monster- plaatsen aanzienlijk uiteen en daar om is moeilijk aan te geven, waar wel en niet in oppervlaktewater ge zwommen kan worden. Men bedenke dat bü het lezen van de volgende conclusies die voor de andere recreatiemeren in Rijnland zijn geti-okken (en gepubliceerd in het vandaag verschenen jaarver- Vaststelling van rechtsafverbod op de Vijf Meilaan zou plaatsvinden bij de kruispunten met de Hoflaan, Ger- rit Kasteinstraat en Diemeistraat. De indieners van het bezwaar schrift menen dat door de aange kondigde maatregelen de Churchill- laan. die ongeschikt is om zijn func tie van interlokale verbindingsweg uit te oefenen, nog zwaarder be last wordt, waardoor de situatie daar nog chaotischer wordt. De stoplichten op de Churchilllaan ge ven namelijk geen groene golf aan, en het verkeer wordt door de voet gangerslichten bij de Verdistraat nog weer gestagneerd, aldus de in dieners van het bezwaarschrift. Zij menen dat de maatregelen overbodig zijn als de Churchilllaan afgesloten wordt voor interlokaal verkeer, of als de volgende maatre gelen genomen worden. De Brahmslaan moet ter hoogte van het parkje en bij de kruising van de Apollolaan voorzien worden van verkeersdrempels, daarbij een stopverbod voor beide zijden van de weg met uitzondering van de par slag van het Hoogheemraadschap) Mooie Nel: water van in het alge meen aanvaardbare kwaliteit, waar van verbetering wel wenselijk is; Spaarne: water van ongewenste kwaliteit; Nieuwe Meer: vrij goed: Kagerplassen: aanvaardbaar, met uitzondering van punten waar War mond rioolwater loost en op enkele punten in en nabij de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder: Braas- semermeer en Wijde Aa: beter dan in 1973, bij de Does en de Leidse- vaart werd duidelijk de slechte in vloed van plaatselijk afvalwaterlozin gen geregistreerd. W w «mok(A LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is mevrouw A. Maaskant-Klei- brink (Leiden) cum laude gepromo veerd tot doctor in de letteren. LEIDEN Wanneer Pieter Dem menie (64) aanstaande maandag middag "open huis" houdt ter gele genheid van de heropening van zijn naar binnen en naar buiten zeer grondig gerestaureerde kantoorboek handel in de Haarlemmerstraat, zul len er niet veel bloemstukken te zien zijn. In een uitnodiging aan goede relaties schrijft hij namelijk: "Wel licht speelt u met üe gedachte om ons bloemen of cadeaus aan te bie den. We zullen uw geste echter nog meer waarderen indien u uw gift wil overmaken op postrekening.... onder vermelding van "Demmenie Openingsgift". Het totaalbedrag van alle giften zal door ons worden ver hoogd en komt ten goede aan het vormingswerk geestelijk en lichame lijk gehandicapten, werkzaam bij de sociale werkvoorziening in Leiden". "Ja, kijk", zegt hij, "ik ga echt niiet het goede heertje uithangen, als je dat mocht denken. Die bloe men moet je iedere dag water geven en zo. Die gaan naar c!e ziekenhui zen. Het leven is niet alleen ver- LEIDEN In het algemeen kan vermindering van algengroei in het water pas worden bereikt als er per liter minder dan 0.2 mg. fosfaat aanwezig is. Dit is een van de voor lopige conclusies van een onderzoek, dat door het Hoogheemraadschap van Rijnland wordt verricht naar de samenhang tussen fosfaten en algengroei. Een niet onbelangrijke conclusie, als men bedenkt, dat vrijwel al het water in Rijnland een hoger fos faatgehalte dan 0.2 mg per liter heeft. Wanneer er veel algen in het water zijn is er ook een grote al- gensterfte. Dat vergt zuurstof, die nodig is voor gezond oppervlaktewa ter. De laatste jaren wordt aange nomen dat fosfaten de grote boos doeners zijn, die algengroei veroor zaken. Of dat inderdaad het geval dienen en vangen. En ik heb nog nooit een brandkast achter een lijk wagen zien rijden. Jij wel? Nee hè?" Zo krijgt de lezer een klein beeld van deze vriendelijke man. die on danks zijn sociale bewogenheid ont zettend zakelijk is en daarnaast ui terst vriendelijk blijft. Toen hij bij zijn vader in de zaak kwam, waren er nog een man of vijf, zes personeel. Momenteel zijn het er 55, die verdeeld werken over de winkel in de Haarlemmerstraat en de drukkerij aan de Hoge Rijn dijk, op de grens van Leiden en Lei derdorp. "Ik heb nog nooit gemerkt dat ze kwade gezichten trokken. Ik voel me dan ook helemaal niet de grote baas of zo. Ik zit alleen 's morgens een uurtje in mijn kantoor; de klant moet me kennen. Ik kan trouwens niet op m'n krent zitten; ik ben een koopman". En dat blijkt uit een langdurig betoog, dat pleit voor de rechten van de ondernemer. Een betoog, zoals een ondernemer alleen kan houden. De vernieuwde zaak heeft er een complete verdieping bijgekregen en is, wordt nu onderzocht door het Hoogheemraadschap. Bovengenoem de voorlopige conclusie, die vermeld staat in het vandaag verschenen jaarverslag over 1974 van Rijnland duidt er op. dat fosfaten inderdaad van grote invloed zijn op algen groei. Bij het onderzoek is gebleken, dat bijna overal in het Rijnlandse boezemwater veel tot zeer veel voe- dingsstotffen als stikstof en fosfaat aanwezig zijn. In de Langeraarse plassen en in het zuidelijk gedeelte van de Nieuwkoopse plassen gaat dat samen met een dichte algen groei. In het Braassemermeer en in de Kagei'plassen werden echter veel minder algen aangetroffen, dan 't fosfaatgehalte zou doen vermoeden. Verder werden er in de Langeraar se en Nieuwkoopse plassen voorna melijk blauwalgen aangetroffen, in de Kagerplassen en het Braassemer meer veel meer variëteiten. Ook is bij het onderzoek vastgesteld, dat het door fosfaatverwijdering moge lijk is bij het onderzoek vastgesteld, dat het door fosfaatverwijdering mogelijk is om beneden de groei- grens van 0.2 mg per liter te komen in een deel van het gebied, maar 'n probleem is dat Rijnland voor de aanvoer van water in hoofdzaak is aangewezen op inlaat uit de Hol landse IJssel, die zijn water uitein delijk aan de Rijn onttrekt. De Hol landse IJssel heeft een hoog fosfaat gehalte. Overigens zijn ook andere facto ren van invloed op de algengroei. 't Is nog niet duidelijk welke combi natie van factoren het ongunstigst, is. Bij Rijnland verwacht men dat Vijftig miljoen voor zuivering LEIDEN Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft het voornemen om in de perio de 1975-1977 jaarlijks ruim vijf tig miljoen gulden te investe ren in de bouw van afvalwater- ïuiveringsinsta 11a ties. Dit jaar en volgend jaar zijn of worden in de volgende plaatsen instal laties in gebruik genomen: Gou da, Haarlem (Schalkwijk), Ha- zerwoude-dorp, Katwijk, Nieuw- veen, Voorhout en Warmond. Op tal van andere plaatsen zyn plan nen in voorbereiding. Regen record in Oude Wetering LEIDEN Op 4 en 5 okto ber van het vorig jaar werd een regenrecord geboekt: In Oude Wetering werd toen 66 mm ge meten, een hoeveelheid die in zo korte tijd nooit eerder voor kwam. 1974 was wat dit betreft een jaar van uitersten: tegen over de zeer droge maanden april en mei stond de bijzonder natte periode september-decem- ber. De totale regenval vorig jaar bedroeg binnen het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland 912 mm. tegen een gemiddelde van 800 mm Strijd tegen de muskusrat LEIDEN De muskusrat is een gevreesde vijand van wa terschappen. Vooral in het zui den en oosten wordt op dit dier. dat in Nederland geen natuur lijke tegenstanders kent. Jacht gemaakt door rattenvangers in overheidsdienst en particulieren, die daar premies mee kunnen verdienen. Ook in Zuid-Holland wordt de muskusrat de laatste twee jaar regelmatig gesigna leerd. In het zuideliik deel van de provincie werden er in 1974 261 gevangen; in het gebied van Rijnland één. Dit jaar zijn het er al meer geweest. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn benoemd tot gewoon hoog leraar in de farmacologie dr. D.D. Breimer, tot buitengewoon lector in de stralengenetica dr. K. Sankara- nayanan, tot gewoon hoogleraar in de laboratoriumfysica J.M. Green berg. PhD. (thans hoogleraar aan de State University of New York te Albany, V.S.), tot gewoon hoog leraar in de anorganische che mie B.G. Hyde, Ph.D. (thans rea der aan de University of Western Australia) en tot gewoon hoogle raar in de algemene plantkunde dr. K.R. Libbenga. Mr. H.J. Hofstra en dr. J.D. Verlinde nemen resp. per 1 september 1975 en 1 februari 1976 eervol ontslag als gewoon hoogleraar. het onderzoek aan het einde van dit jaar zo ver gevorderd is, dat conclu sies over de zin van fosfaatverwij dering kunnen' worden getrokken. In de praktijk worden door Rijn land al enkele jaren proeven geno men met diverse mogelijkheden om fosfaten uit afvalwater te verwijde- i LEIDEN Tegen de door de gemeente aangekondigde verkeersmaatregelen in Zuid-West is door enkele belanghebbenden een bezwaarschrift ingediend. De vereniging van huiseigenaren aan de Griegstraat en Beethovenlaan en een aantal bewoners van de flat aan de Apollolaan betwijfelen of de maatregelen van de gemeente het sluipverkeer afdoende zullen tegengaan. Zij menen dat het sluipverkeer, voorzover aanwezig, te wijten is aan onvolkomenheden aan de Churchilllaan, die als interlokale verbinding gebruikt wordt, en aan het feit dat de Brahms laan als voorrangsweg werd aangewezen en daardoor extra verkeer aantrok. Twee jaar geëist voor poging tot doodslag LEIDEN Wegens poging tot doodslag op zijn landgenoot El Has san Benslimane, eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank te gen de 32-jarige Marokkaan M. H., woonachtig te Leiden, twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Op 1 april van dit jaar bracht hij zijn landgenoot in een pension aan de Apothekersdijk enke le messteken toe, waardoor het slachtoffer zo ernstig werd gewond, dat hij in levensgevaar verkeerde. Hij wordt thans nog verpleegd. Verdachte zei die avond veel te hebben gedronken. Toen hij thuis kwam, ontstond ruzie met het slacht offer, waarna verdachte een mes trok dat hij bij zich had om vis schoon te maken. Maar volgens het slachtoffer en de getuige, draaide verdachte toen hij thuis kwam, het licht aan in de kamer van B. die vroeg dat weer uit te draaien. Toen het slachtoffer was opgestaan, ook omdat er veel lawaai in huis was. rende verdachte naar boven en haalde een mes, waarmee hij de steken toebracht. Hierin zag de officier van justitie de poging om de landgenoot te do den, mede vanwege uitlatingen die verdachte deed. Het slachtoffer werd in de hals en buik getroffen. De verdediger, mr. D. Schraven- dijk bestreed dat verdachte, die zwaar onder invloed van drank ver keerde, opzet zou hebben gehad tot doden. Uitspraak op 8 juli. De gemeente wil enkele wegen voor motorvoertuigen afsluiten om het sluipverkeer tegen te gaan. Definitie ve vaststelling van de geslotenverkla ring voor alle motorvoertuigen zou dan gelden voor de Brandts Buyska- de in de richting van de Churchil laan; voor het Jacques Urlusplant- soen, waarbij de noordelijke rijbaan in de westelijke richting gesloten wordt, de oostelijke rijbaan in noor delijke richting, de zuidelijke rij baan in oostelijke richting en de wes telijke rijbaan in zuidelijke richting, met uitsluiting van het deel gelegen tussen de zuidelijke rijbaan en Aaltje Noorderwierlaan. Ook de Boshuizer- laan in de richting van de Telders- kade zou definitief voor alle motor voertuigengesloten worden. Een aantal nieuwe maatregelen met betrekking tot de verkeerssitua tie in Zuid-West betroffen de vast stelling van de geslotenverklaring voor alle motorvoertuigen van enke le ander wegen. De Brahmslaan zou tussen de Voorschoterweg en Apol lolaan in beide richtingen gesloten worden voor motorvoertuigen. De Valeriusstraat tussen Churchilllaan en Sweelincklaan zou in de richting van de Sweelincklaan afgesloten wor den. De Berlagestraat tussen Bazel- straat en Jacob van Campenlaan wordt dan in de richting van de Ba- zelstraat voor motorvoertuigen afge sloten. De Jacob van Campenlaan eveneeps, tussen de Rooseveltstraat en Churchillaan, in de richting van de Churchillaan. Tussen de Vijf Mei laan en Telderskade zou de Roose veltstraat afgesloten worden in de richting van de Telderskade. Ook de Ter Haarkade, tussen Haagweg en Toussaintkade, wordt dan voor alle motorvoertuigen afgesloten in de richting van de Toussaintkade, met uitsluiting van autobussen in lijn dienst. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de keerhavens, opheffing van de Brahmslaan als voorrangsweg. De stoplichten op de Churchill laan moeten van een groene golf voorzien worden, waarbij afslaand verkeer opstelstroken krijgt met ei gen verkeerslichten. Het voetgan gerslicht bij de Verdistraat moet vervallen. Naderhand, zo menen de indie ners van het bezwaarschrift, moet nagegaan worden of interlokaal ver keer nog van deze wegen als sluip wegen gebruik maakt. Tevens moet dan worden nagegaan of de ver keersintensiteit minder is geworden en of het eventuele sluipverkeer door de genoemde .maatregelen eveneens is verminderd, aldus de in dieners. A.s. maandag komen de verkeersmaatregelen ter sprake in een vergadering van de verkeers- ADVERTENTIE CITROEN A2CV de oppervlakte ongeveer 500 m2. En verdeeld over begane grond en drie etages kan men in .alle rust van alles uitzoe ken wat er in een kantoorboekhan del moet staan: van dat clipje tot die boekhoudmachine. Van het pot loodje met het gummetje op de ach terkant, via de wenskaart voor een gouden huwelijksfeest tot de elec- tronische rekenautomaten. Demmenie heeft twee zoons in het bedrijf werken. De één in de winkel en de ander in de drukkerij. Hij heeft ze niet zelf opgeleid, want "dat kan niet. dat vader en zoon. Ik hen meneer Van Delft, mijn rechter hand. (m'n broer eigenlijk) gevraagd hem op te leiden. Nou dat ging ge weldig. Mijn andere rechterhand, meneer Bassa, heeft mijn tweede zoon weg wijs gemaakt en ook dat ging uit stekend. Nou zeggen sommige mensen dat ik stapelgek ben om te gaan verbouwen en te vergroten. Een an deren zeggen dat. ik het wel voor mijn twee jongens zal hebben ge daan. Maar dat is helemaal niet waar. Je omzet moet net zo stijgen als je onkosten. Je moet gewoon meegroeien en die kleintjes, het is vreselijk, die moeten wel verdwijnen. Die kunnen het niet meer aan." "Ja, vroeger moest ik van mijn vader in ce zaak. Ik had er totaal geen zin in. Wilde liever vlieger wor den of studeren. Maar als je me zou vragen, of ik nu iets anders zou willen doen, zeg ik beslist "nee". Het is een leuk en interessant beroep voor me geworden. En ook omdat ik goede medewerkers heb". Hij is niet lang van z'n pensioen af af; laat zich dan adviseur maken komt voor halve dagen werken En zolang het personeel zegx: 'Daar heb je die lastige oude heer weer", blijft hij komen. Zeggen ze: "Daar is die oude sul", stapt hij op. Ga ik eens tuinieren en wandelen". Ja misschien cat mijn zonen in een opgemaakt bed stappen, maar ze moeten het wel verdomd goed be slapen. En dat weten ze. Ze wer ken vreselijk hard". PAUL WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3