Joop Zoetemelk: „De macht van voor die val mis ik Frisol vol Sterk veld kan de Tour ook schaden vertrouwen TOUR DE FRANCE WOENSDAG 25 JUNI 1975 SPORT PAGINA 11 Parkoers geschikt voor allrounders Door Fred Racké Parijs Een slimme Tour, ongetwijfeld, die de heren Levitan Goddet maar voornamelijk de eerste van de 62e ronde van Frankrijk hebben gemaakt. Niemand' in het rennerscorps kan er bezwaar tegen maken. Immers, ieder type renner kan aan bod komen: vlakke etappes, typische etappes voor de irgspecia listen, tijdritten, kortom z'n totaliteit een "eerlijk" parkoers, at kon men in de afgelopen maanden ook wel gewaar worden, want niemand heeft zich nijdig van het Tour-avontuur afgekeerd onder motto dat de ronde een concurrerende renner "op het lijf geschreven" zou zijn. Dat is in het verleden nogal eens gebeurd, zeker ln de tijd dat Jacques Anquetil Frankrijks vedette nummer een was en de Tour-organisatoren zijn zegereeks in "le grand bouclé" (vijf maal in totaal) in de hand trachtten te werken door het etappe-schema zo in te richten, dat "monsieur chrono" uit zijn specifieke capaciteiten voor de tijdrit ook de definitieve winst zou kunnen peuren. Of dat men het een of andere klimwonder (Bahamontes) nu eens de kans gunde om op wat meer dan alleen het bergklassement te mik ken. Ook de tegengestelde situatie kwam meerdere malen voor: lieden, die in het hooggebergte best mee konden, riepen om h?t hardst uit dat de Tour veel te vlak was. Maar, zoals gezegd, dat gekrakeel is nu al een paar jaar verstomd. Waar schijnlijk mede doordat men in een periode van zo'n zes jaar redeneerde dat, hoe die Tour dan ook zou zijn samengesteld, Eddy Merckx hem toch wel zou winnen en als Merckx dan eens niet meedeed was er toch wel weer iemand die allerlei specialiteiten kon combineren om het peloton toch ook weer ver genoeg voor te blijven. Luis Ocana bijvoorbeeld ging (gaat) goed omhoog en was (is) een goede tijdrijder als het erop aan komt. Compleet Voor de Tour Je kunt je afvragen of die onvrede met het Tour-parkoers niet stamt uit een tijd, dat er nauwelijks 'complete' renners waren, zoals die de laatste jaren er wel gekomen zijn. Andersom: de echte klimmers zijn vrijwel uitgestorven Fuente en Van Impe zijn eigenlijk nog over of hebben zich helemaal in hun specialiteit teruggetrokken en Merckx heeft de weg gewezen naar het type all-rounder dat een coureur tegenwoordig moet zijn, met of zonder die extra-klasse van het Belgische fenomeen. Zoetemelk is zo'n renner, Ocana, Thevenet, Roger de Vlaeminck niet te vergeten, en ook de jonge Moser. Voor die mensen wordt het Tour-parkoers tegenwoordig ge maakt en het ziet er ook nu weer goed uit. De lange aanloop naar de bergen hoeft niet meer funest te zijn voor de klimmers (omdat die op het vlakke best mee kunnen, tegenwoordig) de sprinters kunnen zich uitleven met in de prijzenpot te graaien, de klimmers hebben ge noegdoening door vier aankomsten boven op bergen, maar andere bergetappes zijn weer zwaar genoeg om de krachtrenners bij te doen blijven en de tijdritten zijn precies zo lang en zoveel in getal, dat niemand er veel hoeft te verliezen, terwijl de vedetten er toch hun winst uit kunnen halen. Vrees Morgen, in Charleroi, begint het spektakel. Er staan zoveel goede en bekende renners aan de start (Merckx, Zoetemelk, Thevenet, Gi- mondi, Moser, Bertoglio, Galdos, Fuente, Van Impe, Pouliaor, Pollen- tier) dat de vrees je zo langzamer hand begint te bekruipen, dat de een voor de ander, de ene ploeg voor de andere, de koers zal willen lamleggen om al die favorieten zoveel rust te gunnen tot aan het aan ogenblik dat het man tegen man gaat worden en dat zal pas echt het geval zijn in de drie achtereenvolgende Alpenritten. Men zal zich heel sterk moeten voelen om met nog veertien dagen voor de boeg in de eerste Tourweek al te gaan aanvallen. Zoiets kan falikant uitpakken en het risico, dat er aan verbonden is, wordt d oorgaans alleen genomen door met een durf, die maar zelden in het peloton is te vinden. Eddy Merckx was er zo een, maar het is al weer vijf jaar geleden, dat hij iedere dag, op welk parcours dan ook attaqueerde. Misschien heeft de meeste r net op tijd de topvorm terug om dat nu weer te gaan doen, in de hoop, dat de concurrenten een voor een zullen sneuvelen. Maar daar is ook een goede ploeg voor nodig en een ieder weet, dat men achter de Molteni-formatie vandaag de dag een vraagteken dient te zetten. Anderen beschikken wel over zo'n ploeg (Thevenet bijvoorbeeld, met o.a. Danguillaume en Delisle) maar het is de vraag of ze durven. Het is te hopen, dat deze qua bezetting vrij unieke Tour juist onder al die vedetten niet gaat lijden. DE TIEN DIE MERCKX HET MEEST VREEST DEN HAAG Zeven van de tien renners, die Merckx als zijn ge vaarlijkste concurrenten uit zijn professionele loopbaan beschouwt zul len tot zijn tegenstanders behoren in de 62ste ronde van Frankrijk. Op dat lijstje van tien, dat hij onlangs verstrekte aan de Belgische sport journalist Rene Jacobs, ontbreken Jacques Anquetil en Rik van Looy. Merckx' lijst van tien ziet er als volgt uit: 1. Felice Gimondi (op ieder ter rein een concurrent wegens zijn re gelmatigheid) 2. Roger de Vlaeminck ("kan al les wanneer hij in conditie is, uit zonderlijk snelle sprinter"). 3. Walter Godefroot ('Een classicus, vergelijkbaar met de Vlaeminck. mis schien iets minder veelzijdig'). 4. Luis Ocana: ('Kan geweldige prestaties verrichten, maar is aan de andere kant onder bepaalde om standigheden zwak'). 5. Jose Manuel Fuente ('Mijn moeilijkste tegenstander in de ber gen. specialist in ritten met meer dan een berg'). 6. Raymond Poulidor ('Oude mees ter, die in meerdaagse wedstrijden altijd gevaarlijk is'). 7. Joop Zoetemelk ('Kan plotseling counteren in een groep waarin toch al aanvallend wordt gereden, is bo vendien de laatste tijd enorm voor uitgegaan') 8. Frans Verbeeck ('Vurig, moe dig, wilskrachtig met een geweldig koersinzicht'.) 9. Roger Pingeon ('Volstrekt on berekenbaar'). 10. Ole Ritter ('Buitengewone klas se'). 26JUNI PROLOOGT'JDRIT 6 KM Het verhaal is oud, maar het mag nog wel een keer worden verteld, want het gaat allemaal zo snel in deze tijd en de naam van Joop Zoetemelk is al zo ingeburgerd, dat je bijna zou vergeten dat Jan Janssen al eens de Tour de France heeft gewonnen. Joop Zoetemelk dan debuteerde in 1970 bij de professio nals en tegelijk ook in die Tour de France. Hij werd meteen tweede en dat verbaasde insiders niethet jaar tevoren had de man uit Rijpwetering, om 'm zo nog maar eens te noe men, de Tour de l'Avenir, de toekomstronde gewonnen. En zijn ploegleider bij de amateurs, Herman Krabt, had hem in een bergetappe in de ronde van Turkije al eens zo formida bel omhoog zien gaan, dat die Tourvolgers van 1970 heus niet zo verbaasd hadden hoeven zijn over het gemak waar mee Zoetemelk zich in het gebergte weerde. Joop Zoetemelk over de Tour van dit jaar: „niemand is echt bevoordeeld door het parkoers. Misschien toch de klimmers wat, door een paar aankomsten boven op de bergen. En de tijdrijders een beetje, doordat er een paar keer tegen de klok wordt gekoerst. Maar al bij al is dat net zo veel als een lange tijdrit. Nee, aan het parkoers zal het niet liggen, wat mij betreft". In 1970 huldigde men Zoetemelk uitgebreid vanwege zijn tweede plaats, want het was uiteraard niet niks. Achter Eddy Merckx ook nog en van die Belg stond het vast, dat hij de Tour zou gaan winnen. „Er is toch niet tegen hem te fietsen'zei het volk langs de parkoersen en zo werd Zoetemelk de beste van alle anderen, hetgeen in het „decennium Merckx" een formidabele prestatie mocht worden genoemd. Ook al waren er in 1970 al een paar - maar heel weinig - sceptici, die opmerk ten, dat Merckx op weg naar zijn tweede Tourzege eigenlijk maar heel weinig was aangevallen. Maar alla, van een Zoetemelk mocht je dat niet verwachten, toen, want die reed pas zijn eerste Tour en dan ga je niet zo tekeer. Je moet nog leren en je weet nooit wat je met dat dolle aanvallen een paar dagen later kunt tegenkomen. Al was natuurlijk Felice Gimondi, die in 1965 meteen zijn eerste de beste ronde van Hennie Kuiper leidt Frisol DORDRECHT Frisol, de enige Nederlandse ploeg die deelneemt aan de Tour de France, heeft vanmorgen I de equipe bekendgemaakt, die don derdag in Charleroi aan de Franse rondrit gaat beginnen. Kopman is de nieuwe nationale kampioen Hen nie Kuiper (foto). Hij wordt bijgestaan door Fedor j den Hertog, Cees Priem, Theo Smit, j Ben Koken, Gerard Kamper, de Belgen Willy Vanneste, Jose de Cau- wer, de Portugees Fernandes Men- des en Don Allan uit Australië. In overleg met de Frisol-directie heeft ploegleider Piet Liebregts Albert Huizebosch en Cees van Dongen als aangewezen. Frankrijk won, bij zijn debuut wel gaan aanvallen. Felice Gimondi had het jaar tevoren ook de Tour de l'Avenir gewonnen. Maar in die tijd was er natuurlijk nog geen Eddy Merckx, dat kon daar weer tegenin worden gebracht, in een tijd, dat iedereen zei, dat die toch niet te verslaan viel. Joop Zoetemelk toen, na zijn eerste zilveren Tourmedaille: „Tegen die man valt niet te fietsen. Moet ik hem aanvallen, dan? Nee, toen ik tweede was, moesten de anderen, die achter mij stonden, mijn positie aanvallen." Talent Met zo'n renner als Zoetemelk moest in 1970 en in het seizoen daarop een beetje zuinig worden omgesprongen. Een talent zonder weerga. Sterk in de cols, ofschoon geen ras-klimmer (maar dat zijn er maar weinig), sterk op het vlakke en niet bang voor een tijdrit. Het ging er maar om, dat je zo'n coureur een goeie ploeg meegaf, in de etappewedstrij den (want het was wel duidelijk, dat Joop een echte etapperenner was) want zonder een reeks knechten van de eerste orde kan geen echt grote rittenkoers worden gewonnen. Daar schortte het in de volgende periode nogal eens aan, want Zoetemelk reed voor Mars- Flandria, een in hoofdzaak Belgi sche ploeg, met de oude Vlaamse leeuw Brik Schotte als ploegleider, ln zijn eerste Tour genoot Zoetemelk trouwens pas echt bescherming, toen de broers De Vlaeminck al uit de ronde verdwenen waren. Wel, met een ploeg, die niet van voor tot achter bereid was een kopman te steunen, of hier en daar in tactisch opzicht misschien wel wat tekort kwam, viel Merckx natuurlijk ook niet te verslaan, hetgeen dan ook niet geschiedde, toen het op de volgende Tourconfrontatie aan kwam. Toen werd er overigens al wat harder, zelfs zeer hard gezegd, dat Zoetemelk eens een keer zelf het initiatief moest nemen en niet altijd maar moest uitkijken naar wat anderen deden. De overtuiging, dat Joop Zoetemelk eenerg goede wielrenner was, een van de allerbesten van het moment, was toen al algemeen geworden. Dat kon je wel zien, aan zijn manier van rijden: die wat tengere Hollandse Jongen was een brok kracht, en taaiheid. Die eerste tweede plaats in de Tour was geen incident geweest. Joop Zoetemelk over de ploeg waarmee hij naar de Tour '75 gaat: „Het is zonder meer een goede ploeg Ik heb niks te zeggen van mijn ploegmaats. Zij rijden voor mij en het zijn goede coureurs. Net als vorig jaar. Ook niks kwaads over Raymond Poulidor. Ongelooflijk wat die man op zijn leeftijd nog kan. Onze verhouding is uitstekend. Als Poulidor in de kleinere etappewed strijden kansrijk is, dan rijd ik voor Door Fred Racké hem. Hij zal het omgekeerd voor mij in de Tour ook doen. Nee, er is geen sprake van rivaliteit tussen Beter geregeld Toen Joop Zoetemelk de beslissende stap richting Frankrijk zette, in Franse dienst ging rijden - en daarmee voor een zo bescheiden jongeman uit het polderland rond Leiden een toch wel aanzienlijk avontuur begon - werd het allemaal wat beter geregeld. In Frankrijk wisten ze maar al te best, dat Joop „Zoetemelk" (want er zijn er nog ontzettend veel die zijn naam niet kunnen uitspreken) een grote is. Niettemin won Joop de Tour nog altijd niet, want Merckx en Ocana waren hem weer voor. En de stemmen, die spraken van zonde, dat een zo goede coureur nu eens niet de aanval verkoos, te listig wilde zijn, de koers niet wilde doen vonken, die stemmen namen in volume flink toe. Natuurlijk: als men het allemaal ging ontleden, dan bleek, dat deze of gene, Merckx of Ocana. net hadden gewonnen op de dag, dat Joop met een inzinking zat. En dat komt iedereen tegen, in een grote ronde - voor iedere coureur van het beste soort zijn toch wel een of twee slechte dagen. Dat is overigens voor de anderen de gelegenheid om zo'n vedette aan te vallen en op zo'n moment telt de waarde van een goede ploeg nog eens dubbel, de ene kopman moet een slechte dag van een andere kopman overigens wel durven uitbuiten en dat ontbrak er bij Joop Zoetemelk - zei men - nog wel eens aan. Ofschoon hij natuurlijk op imponerende successen kon wijzen. Fraaie links en rechts. Alleen die Tour dat wilde maar niet. Joop Zoetemelk over een incident in de ronde van Romandie, waar Merckx outsiders liet lopen om Zoetemelk te pesten: „Eddy Merckx verdraait de zaken. Alleen als 'ie zijn gang kan gaan is het goed. Als je hem niet laat gaan sputtert hij tegen, haalt 'ie er van alles bij. Dat met Knetemann in Romandie. Toen ze gingen aanvallen bleef Merckx zitten. Hij dacht: zij hebben de trui, ze moeten de leidersplaats van Knetemann verdedigen. Maar nie mand is toch verplicht een trui te verdedigen? Merckx was gewoon boos dat ze iedereen lieten lopen maar hem niet". Confrontatie Vorig jaar moest het dan gebeuren en volgens velen zou het ook zijn gebeurd: in de grote confrontatie zou Zoetemelk ditmaal aan het langste eind trekken. Hij won schitterend Parijs - Nice, die nieuwe Joop Zoetemelk, die nu kennelijk wel wilde aanvallen. Hij sloeg Merckx links en rechts om de oren in het voorseizoen, als het maar in een meerdaagse wedstrijd was en - bijvoorbeeld - bergop, zoals ook in de Catalaanse week Toen kwam die verschrikkelijke val in de Midi Libre: een sprintend peloton botste tegen een geparkeer de wagen en Zoetemelk werd het voornaamste slachtoffer. Er was zelfs de angst dat hij nooit mee zou kunnen koersen. Maar hij kwam schitterend terug, heel voorzichtig eerst, met alleen maar op de fiets zitten, vol overtuiging later, met een richt op het terughalen van dat uitgekiend winterprogramma, ge- voor een man van zijn postuur formidabele uithoudingsvermogen. En Joop Zoetemelk stond er weer, in Parys-Nice. Net als vorig jaar. Alleen: hij moest direct na zijn zege een weekje rust houden met een knieblessure en verder zag men hem niet zo veel. Omdat hij zijn programma op de Tour richtte en niet op de klassieke wedstrijden. Joop is immers een etapperenner. Geen echte „campionissimo", zoals de Italianen zeggen, wel een grote, maar meer een gedegen kampiqen. en zo iemand kan een Tour Als hij compleet is, tenminste. En als hij echt tot het einde durft te gaan, zoals Jan Janssen het deed. Want ook dat is voor zo'n type renner nodig. .Joop Zoetemelk over zijn vorm en instelling van het moment, en vooruitkijkend naar de Tour:„Pa- rijs-Nice van dit jaar was toch bedrieglijk voor me. Ik was buitengewoon snel in vorm en ik begrijp hoe dat kwam. Ik had een half jaar niets gedaan en daarna met ontzettend veel ijver getraind. - De concurrentie had die vorm nog niet. Ook Merckx niet. Al blijf ik er bij, dat hij in de cols - ook al is hij m de beste conditie - niet meer zo is als voorheen. Hij is te verslaan. Maar of ik dat kan? Ik rijd gemakkelijk. Ik kan iedereen volgen. Maar ik heb nog niet de macht om me van iedereen te distanciëren. Ik kan niet van ze weg rijden. Dat is een kwestie van dat kleine beetje meer. Dat kan er net voor de Tour nog komen. Ik rijd nu goed, maar nog niet buitengewoon. Die macht van vorig jaar, vlak voor die val, die mis ik. Daarom zie ik de Tour niet alleen maar optimistich tegemoet. En je moet niet vergeten, dat het de sterkste Tour is sinds jaren. Er zijn veel concurrenten. Maar misschien is dat juist wel goed". Gezien de geschiedenis van Joop Zoetemelk op de racefiets en in de Tour de Fx'ance, kan dat haast niet anders dan goed zijn Onderzoek wijst uit: motor van Hutten in orde OSS Een nauwgezet on derzoek door technici van de ANWB en de rijkspolitie heeft uilgewezen dat de motor, waarmee coureur Hans Hutten in de nacht van zaterdag op zondag tijdens de 24 uurs-race van Oss verongelukte geen mankementen had. Aanvankelijk werd verondersteld dat zijn machine was vastgelopen, doordat een drijfstang een gat in een carter had geslagen. De drijfstang die op het circuit werd gevonden, bleek niet van Huttens motor. Men vermoedt dat het gat in het carter is ontstaan doordat de Engelsman Schmid over Hutterxs Honda is gere den, dix-ect na het ongeluk. De kans bestaat dat Hutten is overleden, doordat hy onder de ma chine van de Engelsman terecht kwam. Zekex*heid daarover bestaat niet. De heer Coumans, voorzitter van de NMB (Nederlandse Motor- spoilt Bond)„Het is in ieder geval duidelijk geworden dat het dodelijke ongeluk niet te wijten is geweest aan de motor. Deze was in orde, toen het ongeluk gebeurde. Door een stuur fout heeft Hutten met zijn schouder een strobaal geraakt, schoot naar links en reed ruim twintig meter langs een 'stromuxxr.' Daardoor ont stond zo'n enorme stofontwikkeling, dat het niet te zien is geweest, hoe Hutten verongelukte. Het is wel ze ker dat hij overleed ten gevolge van een ingedrukte borstkas." ALING DERDE ZOMERGEM De Nederlander Jan Aling is gisteren derde gewor den in een wedstrijd voor beroeps renners in Zomergem. Deze koers werd gewonnen door de Belg Mare Lievens. Eddy Merckx eindigde op de zevende plaats. De Zwitser Robert Dull-Bundi is in Lausanne tijdens de wereldkam pioenschappen wielrennen voor de jeugd winnaar geworden in de in dividuele achtevolging. In de finale versloeg hij de Argentyn Jose Palma DORDRECHT Tijdexxs de voor stelling van de Frisolploeg in Dor drecht bleek gisteren een aanzien lijk groter vertrouwen bij de leiding dan vorig jaar toen de ploeg zijn debuut maakte in de ronde van Frankrijk. Het vertrouwen wordt ge dragen door de zekerheid dat het tiental meer ervaring heeft opgedra- daan en door de overtuiging dat er een duidelijke versterking is ten op zichte van 1974, toen net als dit Jaar voor de Ronde van Spanje, met het opnemen van een groot aantal sprinters gemikt werd op dagsucces- Dit Jaar zal worden gewerkt naar een redelijke plaats in het ploegen- klassement, sprintsuccessen staan niet primair. Het aantal echte sprin ters is daarom teruggebracht tot één: Theo Smit. De snelheid wordt verder nog vertegenwoordigd in Cees Priem en Don Allan. Priem is net als Fedor den Hertog "beschermd'* voor het eerste, vlakke deel van de ronde. Hennie Kuiper is aangewe zen als kopman van de ploeg. Net als Kuiper staan Kamper, Smit, Ko ken en De Cauwer voor hun eer ste Ronde van Frankrijk. In 1974 werd het uitrijden van de tour door Frisol nog als een extra prestatie gezien en beloond met een maand extra salaris. Die premie zal er dit jaar niet zyn, al stopt Frisol wel wat extra's in de pot bij suc cessen, zoals 2.000 gulden bij een ritoverwinning, 1.000 of 750 gulden voor het dragen per dag van respec tievelijk de gele en de groene trui en 3.000 gulden wanneer oen van het tiental bij de eerste vijf in het eind klassement staat. Ploegleider Piet Liebregts gaat er van uit dat zijn tiental zowel aan de top als in de breedte gegroeid ls. In de eerste plaats natuurlijk door de aanwezigheid van Hennie Kuiper, Maar ook door Willy Van neste en Fernando Mendes. Vannes te echter ontbrak bij de voorstel ling in Dordrecht, omdat zondag tij dens de Belgische kampioenschap pen een tamelijk ernstige val had gemaakt. Mendes, de nieuw aange worven Portugees, was er wel. Net als een Jaar geleden toen Alaimo het laatste moment werd aangetrok ken. dus weer een aanvulling spe ciaal voor de Ronde van Frankrijk. Met Alaimo kocht Frisol zich een kat in de zak, al haalde de kleine Italiaanse Belg, met een achterstand van 3 uur 55 minuten en 46 secon1- den als laatste Parijs. Mendes is een betere greep. De kleine 28-jarige Portugees werd afgelopen weekeinde voor de tweede keer in successie nationaal kampioen. In de Spaanse tour, toen hij nog uit kwam voor Benfica. eindigde hij dit jaar als zesde vlak achter Hennie Kuiper. -ROUBAJXj 28juni_2etl21 kmJ - "AMIENSJ eU76 km A SENLISj PAR'JS AANKOMST 20juli 22eefcl50km 1ELUN 19juli. 21e ek 220km .POUILLY 18juli. 20eeh 256Km Achalon PUY-de-Póme K!bniA(~W "-"'angoulêmei Ajuli.8JeK13Akm BORDEAUXi AURILLACU llj.KV.rakm ISERRE-OCV. fcAlzoard2360m pSVars2lllm LPRA L0UPKjuli.16eel ImBARCELONN.) 107 km Alios 2243r 'ALBIlOjuli 13e eh 260km TARBES 9juli-12eeh242km CHARLEROI START 26juni(prolooghjdrih6km) n 27juni 1e eh 202 km VERSAILLES - - 30juni .4eeh 223km -- -rVjuli5TeK 2 juli.6e eh. MERLIN - Indiv. Hjdril bij Merlin 16kmO^ - Sr-.GILLES 3juli.7eeK235km sjTHONON 17juli.19eeh 229km :hatel kMORZINEl6juli,18eel'.40km (Hjdnf) vall0ire 15j.l7V225bT - LANGNONC 1. - - 5 juli9eeU31 km 5juli. Indiv.hjdrih 37krn FLEURANCe] - - "--'.-6julirus|-_AUCH 7iulLlQeeh206km^jT* t Bju!i.11eeh 160Km i Tourmaleh2ll4mZ As pin 1489 NIL112juli rusr 13juli. 15e eh 217km Ehappeplaahs •■ROUTE Seneulrai- 26JUNI-20JULI totaal ca.3900km 22 etappes

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11