"Ik weet nog niet wat zakenbloed is" Hoe goed is het onderzoek van ODRP eigenlijk? Bezuiniging bij CRM brengt voortbestaan clubhuizen in gevaar MAANDAG 23 JUNI 1975 Merkwaardige manoeuvres organisatiebureau rond personeelsproblemen Sociale Dienst LEIDEN Hoe goed is het onder zoekwerk geweest op basis waarvan de i*eorganisatie van het ambtelijk ap paraat in Leiden wordt doorge voerd? Het is een vraag waai-op het antwoord niet gemakkelijk te geven is, maar die in elk geval wel eens gesteld mag worden. Die nieuwe op zet heeft nogal wat voeten in de aar de, het politieke en ambtenaarlijke getouwtrek is niet van de lucht ge weest. Zoals bekend heeft de befaamde BOO-club Begeleidingscommissie Organisatie Onderzoeken) in sa menwerking met de ODRP (Cen traal Adviesbureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur en Per soneelsbeheer: een orgaan beho rend tot de Vereniging van Neder landse Gemeenten) hierbij het voor bereidende werk gedaan. Hoe die ODRP heeft gemanoeu vreerd voorafgaande aan het drama van de Leidse Sociale Dienst kan gro tendeels worden gereconstrueerd uit pas nu opgediepte documentatie. Het beeld dat daaruit oprijst is niet geruststellend. In het hierna volgende verhaal gaat het duidelijk niet om de problema tiek van de Sociale Dienst zelf die is in alle toonaarden al verteld maar om de rol van het organisatie- apparaat (ODRP). In de wirwar van gebeurtenissen kan het best begonnen worden met de knelpuntennota van de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD), waar begin 1974 een subgroep van BOO zich over buigt. De zorgen en pro blemen van de GSD worden er in op gesomd. Het ziekteverzuim van het GSD-personeel blijkt dan al hoog te zijn. Men vraagt er ruim tien perso neelsleden bij. Tot degenen die hier van kennisnemen behoren de wethou- ders mevr. Den Haan (WD) en Els- geest (Prot. Chr.). Wat zij ook voor Sociale Dienst voorstaat. Latere goede bedoelingen hebben gehad, gebeurt weinig. Het tweede bedrijf vindt plaats in januari 1975. Op de 22ste van die maand sturen de ODRP-medewer- ker De Vries en waarnemende di recteur Kramer van de GSD een rap port naar BOO. De Vries vindt wel dat er heel wat moet gebeuren bij de GSD, maar over personeelsuitbrei ding rept hij nauwelijks. Hij wil al leen het midden-kader vergroten (een man of drie, vier zal dat zijn). Op de laatste pagina van het rap port schildert de waarnemend GSD- directeur al enigszins de contouren van de ineenstorting die nog geen vier maanden later zal plaatsgrij pen. BOO en dus de kopstukken van het stadhuis weten van dat moment af hoe slecht het er met de praat dat de GSD te lang de vuile was heeft binnengehouden etc. doen de waarheid dus geweld aan. Begin 1975 zetten de organisatiedes kundige De Vries en de wnd-GSD- directeur voor BOO ieder hun urgen tieprogramma ten behoeve van de Sociale Dienst op papier. Groten deels zijn die programma's hetzelf de, maar op enkele uiterst vitale pun ten zijn er afwijkingen. Kramer zet hoog op zijn lijstje een betere huisvesting voor de GSD (al zo lang de steen des aanstoots), de organisatie-expert stelt alleen uit breiding van 't aantal spreekkamers voor. De Vries wil ook dan nog de uitbreiding van het personeel beper ken tot het middenkader. Kramer wenst dat middenkader ook, maar poogt tevens verkapt een andere personeelsuitbreiding door te voeren: hij vraagt het geschikte deel van het bij hem werkzame WSW-perso- neel vast in gemeentedient te ne men. (Een wat omslachtige poging, hij had beter keihard kunnen zeg gen wat hij nodig had; mogelijk dat de teleurstelling van een jaar daar voor hem parten heeft gespeeld). Ver der wil Kramer een aanpassing van de topstructuur van de dienst. De Vries rept daar niet over. BOO-voor zitter In 't Veld zendt op 3 maart 1975 )een maand voor de ineenstor ting) de eindrapportage van de GSD naar het college van B en W. Na mens BOO stelt hij voor de urgentie- lijst van De Vries aan te houden, met echter de uitdrukkelijke toevoe ging van Kramers punten: "betere huisvesting" en "aanpassing van de topstructuur". Curieus is dat juist de organisatiedeskundige deze voor de GSD zo hoogst belangrijke zaken heeft weggelaten. Wat sneuvelt is duidelijk: de personeelsuitbreiding anders dan via het middenkader. Een maand voor ae ellende bij de GSD vrijelijk op straat komt, ziet de ODRP de bui dus nog niet han gen. Een maand later wel. Op 4 a- pril, een week voor de klap. krijgt het college van B en W van de or ganisatiedeskundigen een brief waar in uitbreiding van het GSD perso neel dringend noodzakelijk wordt ge acht. Iets wat de Sociale Dienst zelf al een jaar tevoren had bepleit... Eisen De ODRP baseert zich op cijfers van het eerste kwartaal 1975 en de toeneming van het aantal te behan delen zaken is inderdaad onrustba- ren. Maar dat is niet van vandaag op morgen gebeurd. Het rapport komt te laat. Om het eens luguber te zeggenhet lijk staat dan al in de gangkast en kan er elk moment uitvallen. Een week later is het zo ver. De GSD stort in. Waarnemend-directeur Kramer stapt op en wordt vervangen door Van O- vermeire. Alvorens deze laatste ac cepteert, is hij zo verstandig een paar krachtige eisen te stellen. De GSD krijgt er twee gebouwen bij, een team uitzendkrachten werkt de achterstanden grotendeels weg en een personeelsuitbreiding van ACHTTIEN man wordt hem in het vooruitzicht gesteld. Twee vragen dringen zich bij dit ver drietige relaas naar voren: hoe is het toch mogelijk dat de ODRP, ge pokt en gemazeld in het organisatie- werk de tekenen niet tijdig heeft ge zien? En: zijn alle andere ODRP- onderzoeken in het kader van BOO wel zonder wanklank verlopen? RUUD PAAUW HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Het leven van een Leiclse melkhandelaar: zes werkdagen van vijftien uur Door Joop Maat Waardering LEIDEN Evenals de buurtver eniging Maredorp maakt de Advies raad voor de Binenstad zich ernstig bezorgd over het sterk achteruitgaan van het leef- en woonklimaat in de binnenstad, als gevolg van de cóh- centratie van café's. Ook deze raad heeft zich nu met een brief tot de Leidse gemeenteraad gericht (overi gens tot stand gekomen voordat de dodelijke steekpartij op de Langebrug had plaatsgevonden», waarin wordt gepleit 'voor maatregelen op korte termijn. Naar het oordeel van de Advies raad zijn er drie mogelijkheden: het invoeren van een structuur- en be stemmingsplan voor de binnenstad; het terugbrengen van het sluitings uur van café's in het weekeinde tot twaalf uur; het strenger hanteren van de mogelijkheid om de onthef fing van het sluitingsuur en/of de muziekverguning in te trekken. Het college van B. en W. heeft zelf al gezegd te streven naar een con centratie van sexclubs op die plaat sen, waar ze omwonenden de minste hinder bezorgen; de Adviesraad dringt aan op spoed in deze. Hij wijst erop, dat de klachten van de binnenstadbewoners niet van van daag of gisteren zijn: reeds in april 1973 werd 'n hoorzitting over deze pro blematiek gehouden. "Het blijkt dui delijk dat het niet mogelijk is om met overlast bij voortduring te leren leven", aldus de Adviesraad voor de Binnenstad. LEIDEN "Als zelfstandig onder nemer moet je geen uren gaan tel len. Anders kun je wel ophouden". Dit zegt melkhandelaar C. A. J. van Schie (59) gevestigd in de Leid se Kraaierstraat, in antwoord op de vraag hoeveel uren zijn werkweek telt. Maar als Van Schie dan toch aan 't tellen slaat, komt hij op ongeveer negentig uur. Zes dagen in dc week is hij gedurende zo'n vijftien uur per dag bezig met de bezorging van melk en melkprodukten. Daar verdient hij naar hij zegt een behoorlijk inkomen mee, maar er komt dan ook wel wat voor kijken, 's Morgens om een uu'r of half acht begint Van Schie met het laden van zijn bezorgwagen. Met de aanhangwagen erbij schat hij het totale gewicht van zijn lading op twee ton. Met zijn volgeladen wagen gaat hij om een uur of negen de weg op, naar de eerste van zijn ongeveer 600 klanten. En als hij bij de laatste klant zijn waren heeft bezorgd, is het minstens half negen in de avond, maar ook wel half tien. Dan loopt Van Schie terug naar de Kraaierstraat. Na de maaltijd haalt hij de lege kratten van zijn wagen af, en bergt ze in de achter de win kel gelegen opslagplaats. Mevrouw Van Schie (58) heeft die dag ook niet stilgezeten. Zij heeft van 's morgens acht tot 's avonds zes achter de toonbank gestaan van het ruim 100 jaar oude winkeltje. De bezorgwijk van Van Schie, of liever gezegd zijn twee wijken, strekt zich uit van de Groenhoven- straat tot aan de Fruinlaan. M.a.w. de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel met de er achter gelegen straten. Bovendien bezorgt hij nog in een deel van de binnenstad. Zoals gezegd, heeft Van Schie twee wijken. De ene dag loopt hij in de ene, de volgende dag in de andere wijk. Hij heeft geen idee hoeveel ki- meter hij per dag aflegt. "Je begint 's ochtends al met laden, het heen en weer lopen van de wagen naar de koelruimte. Dan in de wijk iedere keer van de wagen naar de deur en terug. Dat zal bij elkaar heel wat zijn", aldus Van Schie. Melkhandelaar Van Schie is er wel van overtuigd, dat zijn werk op prijs gesteld wordt. "De mensen waarde ren het ten zeerste, dat ik nog aan de deur bezorg", zegt hij, "ook al kom ik pas om zeven uur 's avonds langs". Volgens Van Schie is het wel no dig om in twee wijken te bezorgen. Anders komt hij niet aan voldoen de omzet. "De afname per klant is minder dan vroeger. De gezinnen worden kleiner, en het gebruik van zuivel loopt terug. Je moet dus wel een heleboel klanten hebben, wil de bezorging nog rendabel zijn", aldus Van Schie. De meesten van zijn klanten be talen contant. Maar Van Schie heeft altijd nog een stuk of veertig klanten, die eens per maand beta len. Die mensen hebben een zg. klantenboekje, waarin de leverin gen genoteerd worden. Aan het eind van de maand haait Van Schie die boekjes op en neemt ze mee naar huis, waar ze worden opge teld. "Daar zijn ook klanten bij, die ik nooit zie", zegt Van Schie. 'Tedere keer dat ik daar kom, ligt het boek je ingevuld al klaar, zodat ik de spullen zo neer kan zetten. Aan het eind van de maand, als ik het boek je opgeteld heb en weer terugge bracht, ligt er de volgende dag een cheque voor me klaar". Het optellen van de klantenboek jes doen Van Schie en zijn vrouw overigens op de zondag, de enige aag dat daar tijd voor is. De zomervakantie vormt voor de Leidse melkhandel een heel pro bleem. Het is dit jaar nog net ge lukt om de vakanties van de ver schillende bezorgers zo op elkaar af te stemmen, dat er ook deze zomer nog in iedere wijk wordt bezorgd. "Maar de winkel kan ik eigenlijk niet sluiten", aldus Van Schie, "want hier in de buurt is er geen andere melkhandel dan Van Zwie- ten in de Korevaarstraat". Hoewel Van Schie toegeeft dat de melkhandel op het ogenblik een moeilijke tijd doormaakt, wijst hij er toch op dat het vroeger ook niet alles was. Vooral niet vó-r de sane ring van de melkwijken toen iedere handelaar zijn klanten nog door de hele stad had zitten. "Je deed toen je uiterste best om nog ergens een litertje melk te verkopen", zegt Van Schie. "Ik had toen bijvoorbeeld 'n klant over de Wilhelminabrug. Daar moest de melk 's morgens vóór hal felf bezo'rgd worden. En als je dan om vijf over half kwam, dan was het: vandaag niet nodig". Van Schie, die zelf vanaf z'n tiende jaar melk loopt te bezorgen, kan erover meepraten. "Heel vroe ger werd er zelfs op zondag be zorgd. Toen dat niet meer mocht, bezorgden we op zaterdag twee keer. Nee, het was toen echt niet zo best. Tegenwoordig verdien je er ten minste nog wat mee". Van Schie is de derde telg uit het „geslacht van melkhandelaren". Zijn grootvader begon ruimhonderc! jaar geleden op de plaats, waarvan Schie nu nog gevestigd is. Maar het lijkt er niet op, dat de zaak door één van de vijf zoons voortgezet wordt. De oudste heeft ongeveer tien jaar in het bedrijf meegewerkt, maar daar is een paar jaar geleden een eind aan gekomen. "En de an dere vier hebben geen zakenbloec zegt mevrouw Van Schie. "Ik weet nog steeds niet wat dat is" voegt Van Schie daar aan toe. W Van Schie: „Ik, zie geen aanleiding om te stoppen". Schie wel optimistisch over de moge lijkheden van de melkbezorging in het algemeen. Maar dan is het vol gens hem wel nodig dat het verschil tussen de minimumprijs voor melk en de bezorgprijs wat minder groot wordt. Het onredelijk grote verschil, dat daar nu tussen bestaat, verziekt volgens hem de zuivelmarkt. De op basis van dat prijsverschil ontstane concurrentiestrijd heeft er toe geleid, dat het aantal bezorgwij- ken in Leiden binnen twintig jaar is gedaald van 120 naar ongeveer 55. Maar Van Schie zelf is nog niet van plan er mee op te houden. "Ik ben nog steeds gezond, en mijn vrouw ook", zegt hij. "Zolang dat zo blijft, zie ik geen aanleiding om te stoppen". Proeftuinproject oude stadswijken gaat van start DEN HAAG LEIDEN (ANP) Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is in sa menwerking met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk begonnen met een on derzoek. dat in de wandeling het proeftuin-project wordt genoemd. Bij dit onderzoek staat de vraag centraal welke moeilijkheden zich voordoen bij de collectieve verbete ring van woningen die overwegend particulier eigendom zijn. Deze proeftuinen zijn zes oude stedelijke gebied, te weten De Kooi in Leiden, het Paduaplein e.o. in Tilburg, de Afrikaanderwijk in Rot terdam, de Teniersstraat in Den Haag, de Laares in Enscheed en het Noordenbergkwartier in Deventer. De keuze van deze gebieden be rust op karakteristieke problemen in elk van de zes proeftuinen. Te vens is rekening gehouden met de onderlinge vergelijkbaarheid in een aantal vraagstukken die zich in de ze gebieden zal voordoen. Aan zes wetenschappelijke insti tuten is door de beide ministeries de opdracht gegeven te observeren hoe het rehabilitatie-proces in deze wij ken verloopt en dit verloop aan de ministeries te rapporteren. Doel hiervan is een overzicht te krijgen van de moeilijkheden en knelpun ten, die zich kunnen voordoen bij rehabilitatie, opdat het beleid hier op kan "inspelen" door middel van regelingen, subsidies en dergelijke. De zes gemeenten hebben hun medewerking toegezegd. Aan de Erasmusuniversiteit van Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische we tenschappen B. Boertje (Voorscho ten). P J. Poot (Alphen aan den Rijn), P. H. Kersten (Leiderdorp) en F. F. Steenwinkel (Leiden). Aan dezelfde universiteit werd F. M. Wil- lemsen (Leiderdorp) bevorderd tot accountant en promoveerde A. H. E. M. Wellink (Wassenaar) tot doctor in de economische wetenschappen. Zomerfeest Zevensprong X Ti -fffcfTnlH»») M, LEIDEN Met het oplaten van de balonnen startte het zomerfeest programma van de Zevensprong. Zes weken lang zijn er activiteiten voor jong en oud. Morgen: creativi teit en 's middags timmerdorp op het spoortje. Woensdag is er voor de kinderen een dagtocht naar de Ef- teling, vertrek om tien uur bij de Ze vensprong, kosten f 4,50; voor de Jon geren is er een bromfietsspeurtocht, vertrek om 2 uur bij de Fuik, kosten f 0,50. 's Avonds is er in de Zeven sprong voor de bejaarden een gratis revue door jongeren van Troef, aan vang 8 uur. Het volledig program ma is te krijgen bij de Zevensprong aan de Bernhardkade. LEIDEN Het gebouwtje van speeltuinvereniging Westerkwartier <zie foto) in de Ten Katestraat, zou best wel eens kunnen ophouden met ce activiteiten, als de plannen van staatssecretaris Meyer van CRM doorgaan. Plannen die zeer onlangs zijn afgekondigd en de bezuiniging op alle gebied propageren. In Leiden is daarom het Breed Ko- mité Welzijnswerk Leiden opgericht, dat tegen de plannen fel protesteert. Alle club- en buurthuizen, een aan tal wijkcomités, de Werkgemeenschap Leidse Kindercentra en de Leidse afdelingen van de KWJ en c'e ANVJ zitten in het Breed Komité. Het co mité zegt dat er van de elf plannen voor verbouw of nieuwbouw van club- en buurthuizen er twee door gaan en dan nog omdat het sta dium van de verbouw al te ver ge vorderd is of de werkzaamheden worden uitgevoerd in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. In Leiden zijn er 17 extra stafkrachten nodig maar de indruk bestaat dat het er eerder nul dan zeventien zul len worden. Ook de argumenten van CRM mogen volgens het Breed Ko mité nooit redenen zijn om te be zuinigen. Er zijn pensioen- en CAO- regelingen gekomen en die kosten geld, zegt het ministerie. Het Breed Komité zegt dat dit soort regels vol strekt normaal zijn en niet als be zuinigingsargument mogen wo'rden genoemd. Het Komité zegt dat er maar zeer weinig club- en buurthuizen reserves hebben, die ze kunnen aanspreken, maar het overgrote deel heeft geen reserves en zullen misschien moeten sluiten. Vooral de kleinere clubhui zen (zoals Westerkwartier) hebben met deze problemen te maken. Vrijdag is er om 8 uur 's avonds een bijeenkomst in het Volkshuis aan de Apothekersdijk (eveneens een clubhuis, dat in grote moelijkheden komt) waar plannen zullen worden besproken, die met de bezuinigings maatregelen te maken hebben Te vens wordt bekeken wat er gedaan moet worden op de manifestatie c."ie op 6 september in Leiden zal wor den gehouden en waar de bevolking ondermeer zal worden geïnformeerd over de plaatselijke moeilijkheden. "Op dit moment kunnen we erg weinig doen, omdat de vakanties voor de deur staan. We vragen ons af of Meyer met opzet pas zo kort voor de vakantie met zijn plannen is gekomen", aldus een van c'e woord voerders van het Breed Komité Lei den. Het clubhuis van speeltuin vereniging Westerkwartier in de Ten Katestraat. één van de (klei nere) clubhuizen, die geen reser ves hebben en misschien moeten sluiten, ten gevolge van de bezui nigingsmaatregelen van het mi nisterie van CRM. LEIDEN In het Venduhuls der Notarissen in Leiden werd ten over staan van notaris mr. S. M. Bran denberg het woonhuis Jan van Goyenkade 10 geveild voor een be drag van 72.000 gulden. stimorol kauwgom de smaak is raak Felle protesten Breed Komité LEIDEN Vandaag is begonnen met de herbestrating van het gedeel te Hoge Mors weg tussen Kristal- straat en Haagse Schouwweg. Tij dens de werkzaamheden is dit ge deelte afgesloten voor alle doorgaand verkeer. Men hoopt het werk voor de bouwvakvakantie (12 julie) teheb- oen voltooid. <3Ü£H991

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3