LEIDSCH DAGBLAD NKV acht ingrijpende hervormingen nodig Ontvoerde Belgische kinderen weer terecht Jongen overleden na val uit trein Visie op toekomst geformuleerd Erg moe, maar gezond Ontspannen 1EÜ Tom Okker wacht op Wimbledon EVINRUDE BUITENBOORDMOTOREN MAANDAG 23 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i De driejarige Ingrid en haar zesjarige broertje Hubert Bonnet, die moe maar ongedeerd zijn gevonden na hun ontvoering. Er moeten minder beslissingen aan de ondernemingen zelf worden over gelaten en zij moeten meer verant woording kunnen nemen, aldus het NKV. De overheid moet meer middelen krijgen om bepaalde investeringen te stimuleren of juist af te remmen, om zodoende besluitvorming rond investeringen aan te passen aan de maatschappij. KNELPUNT Het NKV heeft geen duidelijke be zwaren tegen het particuliere eigen dom, als het maar wordt gebruikt ten bate van iedereen. En daar ligt volgens het NKV het grote knel punt. Kapitaalvorming is nodig om het produktieapparaat in stand te houden en uit te breiden. Maar al dus het NKV, dit mag niet het voor recht zijn van een bepaalde klasse. In het visieprogramma staat ver der, dat het NKV een beleid wenst, dat buitensporigheden in de produk- tie kan afsnijden, dat luxe kan ma tigen en dat verbruik omwille van het prestige kan tegengaan. Econo mische groei mag niet worden ver eenzelvigd met een toename van de produktie en het nut van inves teringen moet ook worden beoor deeld op sociale effecten, zoals het energieverbruik, de werkgelegenheid en factoren die het milieu beïnvloe den. REMMEN De ondernemers proberen volgens het NKV in het algemeen de socia le vooruitgang, zoals de vakbeweging die wil, te remmen en te blokkeren. Dit des te sterker naarmate hun prestige en eigenbelang wordt aan getast. Het NKV ziet als zijn taak de onvrede van zijn leden om te zet ten in een actieve inzet voor in grijpende maatschappelijke hervor mingen. Daarbij wordt het middel OSTENDE (Reuter) Twee kinderen die in de nacht van zaterdag op zondag uit de villa van hun ouders in Het Zoute aan de Belgische kust waren ontvoerd, zijn vanochtend vroeg door een taxichauffeur vastgebonden in een telefooncel m Mid- delkerke bij Ostende aangetroffen. De vader werd onmiddellijk gewaarschuwd en werd door rechercheurs naar de kinderen gebracht, die ongedeerd maar erg moe waren. De twee collega's vertrokken later in de Mercedes van de industrieel na geld en juwelen te hebben buitge maakt. De zes-jarige Hubert Bonnet, die gisteren jarig was, en zijn drie-jari ge zieke zusje Ingrid dat keelontste king had, waren gisteren om drie uur in de ochtend ontvoerd. Twee mannen drongen de villa binnen van Pierre Bonnet, directeur van het staalbedrijf "Forges de Clabecq" in Klabeek, via de eerste verdieping. Zij dwongen een logerende oom mee naar beneden te gaan, waar de man werd vastgebonden. Daarop lieten zij twee medeplichtigen via de voordeur Gisteravond had de heer Bonnet meegedeeld dat de ontvoerders een briefje hadden achtergelaten waar in stond dat zij hem zouden laten weten hoeveel geld hij zou moeten ge ven om zijn kinderen terug te krij gen. Het briefje was ondertekend met "De anti-kapitalistische beweging." GEKNEVELD Het echtpaar Bonnet en meisje werden gekneveld gebonden aan een radiator van de centrale verwarming. Vervol- ns de kir-'orpn nit bed trehanM. met ether verdoofd en met de Volks wagen van mevrouw Bonnet wegge voerd door twee van de overvaller De ouders hadden gisteren de ont voerders via de televisie gesmeekt de kinderen vrij te laten waarop zij in hun villa de wacht bij de telefoon vast- betrokken in de hoop iets van dienst- de daders te horen. De advocaat familie Bonnet verklaarde vanoch tend, dat er geen losgeld is betaald. GOED BEHANDELD Vanochtend hebben de kinderen het huis kunnen aanwijzen aan de Leo- poldslaan te Middelkerke waar ze opgesloten zijn geweest. Het pand was op 10 juni gehuurd door twee Italianen die de huur tot 25 juni vooruitbetaald hebben. De kinderen deelden de politie mee dat zij door twee mannen bewaakt werden die gebroken Frans met een sterk Italiaans accent spraken. Zij werden niet geboeid, maar werden zeer goed behandeld. Zij hadden zelfs speelgoed gekregen. De vader van de kinderen meent de ontvoerders ondanks hun maskers te hebben herkend. Mogelijk behoren zij tot het personeel van het bedrijf waarvan hij directeur is. De heer Bonnet verklaarde dat gis teren alles gereed was voor het stor ten van een eventueel te vragen los geld. De ontvoerders hadden echter niets meer van zich laten horen. GRENZEN Zonnige perioden Zonnige perloden met lokale bul. Vannacht weinig •verwegend matige •eeks 9 gra 25 graden In het bin (Opgemaakt te 1 N 'at de heer Bonnet gisteren alarm had geslagen ondanks een verbod daartoe van de ontvoerders werden alle grensposten gewaar - chuwd. Ook de politie van de buur landen, speciaal van Nederland enkele Het Zoute ligt dicht onder de Neder- lanclse grens werd snel op de hoogte aebracht. Voorts werd Tnf»r- pol ingeschakeld. De Mercedes waarmee twee van de overvallers er vandoor waren gegaan, werd gister- Een ontspannen Tom Okker op het terrasje van de Londense Hurlington Club, terwijl z'n vriend en dubbelpartner Marty Riessen op de achtergrond handtekenin gen uitdeelt. Door de overwinning in Nottingham, maar nog meer door de wijze, waarop zijn zege op Roche tot stand kwam, behoort Okker plotseling weer tot de ja- vorieten op Wimbledon, waar het twee weken durende tennisfeest vandaag is begonnen. Maar de weg is lang. En op Wimbledon kan geen tegenstander worden onder schat. 16 PAGINA'S UTRECHT ,,Er zijn ingrijpende hervormingen nodig, wil het stelsel van de ondernemingsgewijze produktie op den duur aanvaardbaar en geloofwaardig blijven". Dat staat in het ontwerp-visieprogramma 'Een visie ter visie' van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV), dat van middag in Utrecht door de verbondsraad van het NKV is goed gekeurd. Het ontwerp, waaraan zes jaar is gewerkt, gaat nu naar de leden en als alles meezit krijgt het program over een jaar zijn definitieve vorm. van overleg niet afgewezen, hoewel de geschiedenis leert, dat werkelijk ingrijpende veranderingen slechts door strijd konden worden afgedwon gen, aldus het NKV. KRITISCH De NKV-leden zullen geen recht streekse adviezen over politieke par tijkeuze krijgen. Wel zal het NKV de politieke bdrijvigheid kritisch vol gen. Het visieprogram besteedt te vens aandacht aan de positie van verschillende categorieën werkne mers: vrouwen, parttimers, Jeugdigen ouderen, gehandicapten en gastar beiders. SCHANDVLEK Het verschijnsel gastarbeider noemt het l^KV een "schandvlek van de westerse geïndustrialiseerde samenleving". In principe zouden er van nu af aan geen buitenlandse werknemers meer naar Nederland moeten worden gehaald. Degenen die er nu zijn moeten, doordat ze naar hun land terugke ren, door algemene scholing en vak opleiding "wijzer" kunnen worden, vindt het NKV. Het program noemt c!e positie van de vakbeweging moeilijk. Voortdu rend moet ze balanceren tussen het werknemers- en het algemeen be lang. Het NKV vindt deze twee slachtige positie alleen aanvaarbaar als de vakbeweging zich voortdu rend bewust is van haar voornaam ste opdracht: de behartiging van de werknemersbelangen. SOCIAAL Het opereren van de sociale ver zekering is volgens het program te passief. Ze loopt volgens het NKV achter bij de ontwikkeling van de werknemer tot een mondiger en zelfstandiger persoon. "Teveel wordt op ambtelijk niveau vastgesteld, wat iemand wel of niet kan, wat hij wel of niet moet willen of in het. verle den had moeten willen". In het con cept staan daarom suggesties om van de sociale verzekering een voor de werknemer dienstverlenend ap paraat te maken. CONFESSIONEEL Overigens stelt het ontwerp-pro- gram voor definitief af te rekenen met het confessionele aanzien, zo als het in het politieke jargon wordt gebruikt. Dit zei voorzitter Spit in zijn toelichting op het visieprogram. Hy voegde hieraan wel toe, dat het NKV daarmee niet wil afdoen aan zijn opvatting, dat de religieu ze overtuiging een stimulans en inspiratiebron voor het maatschap pelijk handelen kan zijn. Hoofddealer: Bloem Watersport, (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De vijftienjarige Ruud Jan van der Linde uit Leiden is za terdagmiddag overleden na een val Amsterdamse prostituee doodgestoken AMSTERDAM (ANP) De 25- jarige prostituee Agnes Plet is van nacht het slachtoffer geworden van een steekpartij op haar kamer aan het Oudekerksplein in de rosse buurt van Amsterdam. De vrouw overleed op straat nadat zij met 'n vijftal messteken in hoofd, schou der en borst naar buiten was ge vlucht De vermoedelijke dader, de 22-jarige Belg H. F. A. uit Antwer pen, kon korte tijd later in de Beurs straat worden aangehouden. De steekpartij speelde zich om streeks één uur af. Een prostituee, die in hetzelfde huis werkte, hoorde op dat tijdstip gillen en zag haar uit Suriname afkomstige collega naar Luiten lopen, gevolgd door een blon de man. Volgens de getuige was dit de later aangehouden Belg. die ove rigens bij zijn eerste verhoor ont kende iets met de zaak te maken te hebben. Maar de man had, aldus de recherche, bij zijn arrestatie bloed aan zijn handen en was ook in het bezit van een lege messchede. Ver der miste de Belg een schoen, die hij bij zijn vlucht mooi hebben verloren. uit de trein op de spoorlijn tussen Acht en Best (Noord-Brabant). Hij was met drie vrienden bezig aan een tienertoer en was op de terugweg van Maastricht. Het ongeluk gebeur de om ongeveer kwart over drie. Over de juiste toedracht bestaat geen zekerheid. Bij de Nederland- sche Spoorwegen vermoedt men, dat de jongen zelf een klapdeur heeft opengedaan en toen door de wind is gegrepen. De N.S. baseren zich op het verhoor, dat de spoorwegrecher che zaterdag met de drie vrienden heeft gehad. Een lezing, die door de betrokke nen ten stelligset wordt ontkend. De Jongens zeggen dat zij in de ach terste coupé van de trein zaten (een oud Duits wagonstel). Twee van hen liepen het balkon op, onder wie Ruud Jan van der Linde. Op het balkon waren drie deuren: twee in de zijkanten en een klapdeur, die volgens de jongens met touwen dichtzat. Ruud Jan en zijn vriend stonden ieder bij een zijdeur uit het raam te kijken, toen het ongeluk moet hebben plaatsgevonden. "Het gebeurde in een flits", zegt de vriend. "Ik draaide me om en zag hem uit de zijdeur vallen". De vrienden vermoeden dat het slachtoffer zijn evenwicht heeft verloren en in zijn val dde deur heeft vastgegrepen. Op deze lezing wenste de N.S. vanochtend geen nader commentaar te geven. Wel wees men er met na druk op, dat bij controle was geble ken dat het rijtuig geen technische mankementen bevatte. De rijkspoli tie van Best heeft de zaak in onder zoek genomen. I Hennie Kuiper, Ad Tak en Kee- tie van Oo6ten-Haage zijn het af lopen weekeinde de wielerkam pioenen geworden in Hoogerheide. Hennie Kuiper eiste in een flon kerende finale bij de profs zijn eerste nationale wegtitel op vóór Bert Pronk en Joop Zoetemelk. Een zege die vooral te danken was aan de tactisch sterk gereden I race van de Prisol-ploeg, waarop de Raleigh-formatie van Peter Post zich stukbeet. Hennie Kui per, die na Spanje (vyfde) en Luxemburg (vierde) zijn goede vorm voor de Tour de France nog maals bevestigde: "We hebben de volledige koers beheerst. Zelf heb ik alles geriskeerd om de kam pioenstrui te bemachtigen." Kui per ziet de titel als een nieuwe stap naar algehele erkenning, om dat de Olympisch kampioen zich na twee jaar "Rokado" interna tionaal nog niet helemaal geves tigd vindt: "Dat beeft misschien iets te maken met het feit dat ik niet zo'n spectaculaire renner ben. maar ik sta te popelen om erkend te worden. De Tour, die ik nog nooit heb kunnen rijden, is m'n kans. Ik ben eerzuchtig genoeg om iets te bereiken." Van spanning was ook volop spra ke tijdens de Grand Prix voor Formule 1-wagens op Zand voort. Winnaar werd James Hunt, die vroeger Koning Crash werd ge noemd, niet in de laatste plaats, omdat hü als formule III-rijder op Zandvocrrt in de Tarzanbocht al eens een ferme koprol heeft ge maakt. Drie jaar in de Formule I-wereld hebben van de Brit ech ter een gepolijste rijder gemaakt, die de risico's, als hü ze al neemt, tot een minimum weet te beper- Dramatisch verliep de 24-uurs- race van Oss. In de nacht van za terdag op zondag verongelukte de motorcoureur Hans Hutten, een man die enkele jaren geleden door de artsen van de KNMV on geschikt was bevonden aan wed strijden deel te nemen. De secre taris van de KNMV. Van Egdom: "Hutten is door neutrale artsen, die voor ons werken, afgekeurd." Tom Okker kreeg een aardige op steker voor het tennistoernooi in Wimbledon door een zege op Tony Roche in de finale van "Notting ham" PAGINA 9—14 i Andriessen zegt het kabinet de wacht aan PAGINA 5 i Nieuwe concessies van Israël PAGINA 7 Telefooncelkrakers ARNHEM (APA) Met de aan houding van twee mannen uit Dordrecht heeft de rijkspolitie een groot aantal telefooncelkraken opge lost. Het tweetal, J. H. (20), en de 18-jarige chauffeur B. H. P., maak ten er een gewoonte van om in heel Nederland telefooncellen langs de rijkswegen te kraken. Om hoeveel gevallen het in totaal gaat is nog on bekend'. Tot nu toe hebben de Dor- drechtenaren achttien kraken toege geven. Israel vreest Palestijnse acties tegen Suezkanaal Het grote kleurenprojeet in de Amsterdamse Zaanstraat het beschilderen van de grote 700 m2 muur van de spoordijk is vanochtend van start gegaan. Vol enthousiasme hebben de jeugdige kunstenaartjes zich met kwast en verf op de stenen geworpen. Als voorraad staat er een gigan tisch palet met bekertjes verf tn de straat, waar het schilder festijn is losgebarsten. TEL AVIV (DPA) - De Israëlische geheime dienst verwacht dat Pales tijnse commando's acties zullen on dernemen om de scheepvaart ln 't Suezkanaal te hinderen. Een functionaris van de Israëli sche geheime dienst, die dit op een persconferentie in Tel Aviv bekend maakte, zei dat het hier gaat om Palestijnen die tot het zogenoemde "afwijzigingsfront" behoren. Dit om vat Palestijnse groeperingen die el ke (ook aparte Egyptische) over eenstemming met Israël afwijzen. Israël verwacht reacties van die zijde na de berichten dat Egypte 't transport van Israëlische goederen met niet-Israëlische schepen door 't kanaal wil toestaan. Ook moord aanslagen op Egyptische functiona rissen zouden op het programma van deze extremisten staan. De Israëlische functionaris ver klaarde verder dat Syrië de sterk te van Palestijnse guerrillastrijders in Libanon ln de afgelopen weken aanzienlijk heeft vergroot.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1