Winst in Nottingham opsteker voor Okker PROMOTIE ROOMBURG Amerikaanse vrije slagzwemmers; superieur 'Beledigde' Connors eist miljoenen van Athur Ashe en de spelersvakbond Ressang triomfeert PAGINA 12 MAANDAG 23 JUNI 197^ iVirginia Wade bewijst zich zelf slechte dienst LONDEN Jimmy Connors en zijn izegrim-image. Hij kan er blijkbaar niet van scheiden. Maan denlang heeft de eigengereide Ame rikaan zich rustig gehouden. Zo rustig dat woorden als 'aardig' en 'correct' van de telexen be gonnen te rollen, waar het be schrijvingen betrof van het baan- gedrag van de Wimbledonkam- pioen. Een ontwikkeling, die Con nors (foto) in hoge mate ver ontrust moet hebben. Want waar blijf zo'n manier Je eigen on vervreemdbare indentiteit. Jimmy heeft er wat op gevonden. Net zoals vorig Jaar heeft hy vlak voor het begin van Wimbledon - ook in zijn ogen het hoogtepunt van het seizoen - een fikse scha de-claim ingediend. Vorig jaar daagde hij Jack Kramer en een reks anderen voor het gerecht, omdat hij was uitgesloten van deelname aan de kampioenschap pen van Italië en Frankrijk. De advocaten van beide patrijen heb ben daarover zulke dikke dossiers gevuld, dat er nog steeds geen uitspraak is gekomen. Nieuwe zaak Maar dat belet Connors niet een nieuwe zaak aan te spannen. Dit maal tegen Arthur Ashe, mede gegadigde voor de Wimbledon-ti- tel en tevens voorzitter van de spelersvakbond A.T.P. In die func tie schreef Ashe een brief aan gaande het aanvoerderschap van het Amerikaanse Daviscupteam aan enkele topspelers, waarin hij het gedrag van Connors las bru taal, arrogant en weinig vader landslievend kenschetste. Connors nu acht zich beledigd en eist een schadevergoeding van Vijf miljoen dollar, oftewel twaalf en een half miljoen gulden. Hij richt zijn eis niet alleen aan Ar thur Ashe, maar ook aan Donald Doll, de Juridisch adviseur van A.T.P. en A.T.P.-directeur Jack Kramer. Vooral dat laatste heeft Con nors zakelijk adviseur, de vroege re zeephandelaar Bill Riordan veel vreugde bereid. Riordan kwam het grote nieuws zaterdag zelf aan de verzamelde pers op Wim bledon melden. "Ik kan me heel goed voosrtellen dat Jimmy door die brief van streek is geraakt", aldus deze Amerikaanse zaken- "Ik heb hem niet zelf gezien, maar ik heb er over de telefoon van gehoord. Jimmy heeft me teen de zaak aanhangig gemaakt in Indianapolis". Riordan had zelf - zo deelde hij mede- alvast de vrijheid genomen om Kramer, met wie hij nog enkele appeltjes te schillen heeft, te vragen heen te gaan als directeur van de A.T.P. 'Tennis zal een chaotische zaak blijven, zolang hij aanblijft", al dus Riordan. Inmiddels heeft Jimmy Connors zelf zich ver van alle pubicitiet drie dagen lang intensief voorbe reid op de verdediging van de ti tel, die hem het liefst is. De 22- jarige tennisser van Belleville (111) likt de psycologische wonden van twee niet verwachte nederlagen bij de aanloop tot de 98ste Wim- bedonkampioenschappen. Na zes maanden zonder neder laag, kwam hij in moeilijkheden toen hij overstapte naar de Brit se grasbanan. Hij verloor in de kampioenschappen van Kent van de Wimbledon-qualifier Bernie Mitton en ging donderdag in de kwartfinales van het John Pla yer toernooi van Nottingham on deruit tegen Roscoe Tanner. Miljoen-dollar-man Maar de kampioen is er nog steeds van overtuigd dat hij in zijn streven om de eerste één miljoen-dollar-man in tennis te worden de 10.000 pond (f 56.000) van Wimbledon zal meepakken. Connors komt nog slechts 40.000 dollar te krot om zich de eerste speler te mogen noemen, die in één seizoen één miljoen dollar binnenhaalde. NOTTINGHAM Met één van de betere overwinningen in zijn tennisloopbaan heeft Tom Okker zichzelf een prettige op steker bezorgd voor het Wimbledon-toernooi. De 'Flying Dutch man', na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten in onverwacht goede vorm, versloeg zaterdag in de finale van het John Player- toernooi in Nottingham de Australiër Tony Roche in drie sets: 6-1, 3-6, 6-3. De winst: 7500 pond (ongeveer 40.000 gulden) en een flinke dosis zelfvertrouwen. Een betere voorbereiding op Wim bledon, waarvoor hij dit keer als ne gende is geplaatst, heeft Okker eigen lijk nooit gekend. Wel bereikte hy in 1968 de finale van het toernooi op Queen's club, het gebruikelijke Wim- bledon-aperatief, dat dit jaar niet doorging. De eindstrijd ging toen niet door wegens regen. Okker deel de de eerste prijs met de Amerikaan Graebner. Tom Okker kwam zaterdag tegen Roche, bezig aan een nog opmer kelijker come-back, voortreffelijk uit de startblokken. Zijn eerste opslag liep, evenals in de party tegen Dent, als een trein en de befaamde, met een overdosis aan topspin geslagen forehands deden de rest: 61. In de tweede reeks vocht Roche verbe ten terug, zodat Okker uit zijn aan vallende ritme raakte en tijdelijk de kracht van de Australiër moest on dervinden (36). De derde set ech ter gaf weer het beeld van de eerste. Nu won Okker met 63. Tony Roche, voor Wimbledon zes tiende op de plaatsingslijst, heeft sinds Januari, toen hy aan een achil lespees werd geopereerd, geen toer nooi meer gespeeld. Evenals de een Jaar oudere Okker is de 30-Jarige Australiër plotseling sterk gestegen in de noteringen van de bookmakers. Het toernooi van Nottingham was met deelnemers als de kampioen van Wimbledon en Forest Hills Jimmy Connors, Grand-Prixwinnaar Guil- lermo Vilas, Arthur Ashe, de Austra liërs Alexander en Dent, en de Ame rikanen Tanner en Smith uiterst sterk bezet. Okker versloeg achtereenvolgens Van Dillen, Carmichael, Borowiak en Dent, voor hy in de finale af rekende met Roche. In de finale van het dubbelspel verloren Okker en Riessen van de Amerikanen Pasar ell en Tanner: 2—6, 3—6. Vandaag speelt Okker op het cen tre-court van Wimbledon zyn eerste party tegen Nikola Pilic, de 35-Jarige Joegoslaviër. De partij Okker-Pilic staat als vierde op het programma, zodat het zeer de vraag is of het duo nog aan bod komt. Slechte dienst Virginia Wade heeft zichzelf een slechte dienst bewezen door zaterdag het toernooi van Eastbourne te win nen. De mentaal kwetsbare Britse bedwong in de finale van het dames enkelspel de gerenommeerde Ameri kaanse Billie Jean King met 75, 46, 64 en zal nu door het publiek en de pers onmiddellijk worden uit geroepen tot de grote favoriete voor Wimbledon. Virginia Wade en Billie Jean King, die beiden in de WTT- competitie voor New York hebben gespeeld, maakten er een opwinden de partij van, die evenwel gezien het grote aantal service-doorbraken niet al te klassevol was. Wade stond in de eerste set achter met 25, maar won toen vyf games achtereen. Billie Jean King palmde met een soortge lijke opleving de tweede in, maar in de beslissende set begon de Ameri kaanse fouten te maken. De finale van het herenenkelspel leverde een zege op voor de Engels man Marx Cox, die de Rus Teimoe- ras Kakoelia versloeg: 64, 98. In de finale van het damesdubbelspel versloegen Julie Anthony (V.St.) en Olga Morozova (Sov) met 62, 64 Evonne Cawley-Goolagong (Aus) en Peggy Michel (VSt). Vrïi spel Tom Okker: 40 mille en een flinke dosis zelfvertrouwen rijker. ATP-VERBOD J\ OP WEDDEN LONDEN De vakbond van be-B roepstennissers (ATP) heeft gisterenB met 57 tegen 9 stemmen een resolu-B tie aangenomen die zijn leden ver-B biedt weddenschappen af te sluiten op de uitslag van partijen. Na af loop van een vergadering van de "Association of Tennis Professio-Kj nals" in Londen gaf de Europese di- recteur van de organisatie. Richard JA Evans, een verklaring uit waarin het gokken wordt bestempeld als het' grootste gevaar dat de sport be- dreigd. "De ATP zal alles doen wat in zijn macht is", aldus de verkla-,." ring, "om te zorgen dat de opzet van zijn sport geen geweld wordt aange- daan door wedden". Evans deelde mede dat zowel leden als bestuur voor het gokverbod had- den gestemd. Spelers die niettemin j oe verleiding niet kunnen weerstaan, lopen het risico uit de ATP te v den gestoten. Het verbod op het af- 1 sluiten van weddenschappen is vanaf heden van kracht. De ATP heeft voorts het bestuur I van de "All England Lawn Tennis and Croquet Club" verzocht bookmakers van Wimbledon te ren. Dit jaar mag er voor het eerst f: op Wimbledon worden gewed. Een j? grote tent is daartoe op het terrein geplaatst. Sir Brian Burnett, de j- voorzitter van de All England Club, jL heeft gezegd dat die er blijft: 'Het J is een voorziening voor het publiek, i Een paar honderd meter verder op I kan ook worden gegokt, dus waar om zouden wij niet zorgen dat het dichterbij mogelijk is". In de kleedkamers op Wimbledon het toernooi begon vandaag hangen waarschuwingen voor de spelers zich te onthouden een gang naar de book makers. Wielrennen De Nederlandse ama teur-wielrenner Mathieu Buckx heeft zaterdag te Recklinghausen (Wdl) een wegwedstrijd over 90 ki lometer gewonnen in 2 uur 10 mi nuten 25 seconden. De tweede plaats was voor de Westduitser Thiele, die een achterstand had van tien secon den. Degradatie voor De Munnik Het herenteam van de Leidse Hout, dat vorige week kampioen werd en gisteren een vergeefse reis maakte naar Harlingen, waar de regen als spelbreker optrad. Op de foto v.l.n.r. Bonte, Ploos van Amstel, Van de Berg, Zaadnoordijk en Haasnoot. LEIDEN Roomburg heeft het gered. Na vier jaar vergeefse po gingen te hebben ondernomen heb ben Madera c.s. Roomburg weer te ruggebracht in de eerste klasse. Het Leiderdorpse De Munnik liet het in Velp evenwel afweten. De sleutel partij, die moest beslissen over de gradatie, werd verloren. Voor Roomburg ging het tegen ELTV/2 in Eindhoven allemaal van een leien dakje. Henk Emnes zorg de voor een goed begin door met tweemaal 6-4 de jeugdige Ton Log- tenberg te overtroeven. Milou Pen seel toonde tegen mej. Rinckel over de Juiste mentalitiet te beschikken. Haar zege met de cijfers 6-2, 2-6, 7-5 betekende 2-0. Bram Madera ondervond alleen in de tweede set tegenstand van betekenis van Wim Arends: 6-1, 7-5 .(Jaap Arends ont brak bij ELTV wegens een neusope ratie). Marinus Brooshooft, als vier de man door Roomburg ingezet, le verde een goede prestatie door Kroe ze met 6-4, 6-2 te verslaan. Annette v.d. Mey maakte het de sterke ex- kampioene van Nederland, Jenny Ridderhof, nog knap lastig. Via 6-2, 7-6 ging dit punt, zoal verwacht, naar ELTV. Terwijl Hans Keizer nog stond te zwoegen, gingen de he ren- en damesdubbel al de baan op. Anette en Milou' konden het niet bolwerken (6-7, 2-6) maar Madera en Emnes wèl. Via 6-4, 6-2 lieten zij Roomburg uitlopen naar een 5-2 voorsprong. Hans Keizer forceerde daarna de beslissing door met 6-2, 6-7, 7-5 te winnen. De overige drie partijen mochten worden gedeeld, de winst was voor Roomburg binnen. Jan Theunissen en Karen Braakman moeesten gisteren voor een enkele mixed, die vorige week was verre gend, naar Velp reizen. Winst be tekende behoud, verlies onherroepe lijk degradatie. De Munnik kwam met 5-3 voor, maar Trudy Wijde- ma en Henk Witjens van Beekhui zen/2 kwamen sterk terug en al snel namen ze met 6-5 de leiding over. De Munnik kwam langszij, waarna een begin werd gemaakt met de tie break .In een gelijkopgaande, span nende strijd sloeg de balans toen door naar de Velpse kant: 7-5. In de tweede set had het enigszins aan geslagen duo Theunissen/Braakman niet meer de kracht om terug te vechten: 3-6. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense toernooi op het tennis park Stichts Is wat betreft de da- mescategoriën een volledige aan gelegenheid van c'e gezusters Lange- veld geworden. Vooral de nog maar dertienjarige Tine Langeveld kwam opvallend sterk voor de dag. In de finale in het damesenkelspel toonde ze geen enkel ontzag voor haar vijf jaar oudere zus Hanneke en via een 75, 63 zege veroverde ze haar eerste L-titel. Even tevoren had ze zich in de finale bij de C-da- mes al te sterk getoond voor A. Snellenburg (6—4, 6—0). In het herenenkelspel b was Hen- ny Koemans in c.'e halve eindstrijd veel beter dan de titelverdedigster Asselbergs (6—3, 6—1). De andere halve finale tussen Eelkman Rooda en Zuur werd een 6—2, 60 over winning voor een beheerst spelende Zuure. Aan alleen beheerst spel had de Zwolse eersteklasser Frank Zuu re tegen Koemans evenwel niet ge noeg. Met geraffineerd tennis, hard maar niet onbeheerst, won Koe mans de eerste reeks met 75 en 6 —1. Het herendubbel b werd een TEAN overwinning. Suyver en Jansonius bleken een te homogeen duo voor de Noordwijkers Charles Asselbergs en Alfred Gelevert. In het gemengc! dubbel waren het ook weer Alphe- naren, die de titel wegsleepten. Met 6—1, 6—3 zegevierde het koppel H. Lange veld/Jansonius over Han- ning/Kouw. De jeugdige Hans v. d. Loo zag kans zijn plaatsing waar te maken in de heren-c-afdeling. in de voorlaatste ronde was hij te vast voor de offen sief spelende Edwin Bosch (6—4, 57 6—2) en in de eindstrijd klopte hij Marcel de Bakker met 64, 75. Damescubbel C: H. Langeveld/Van de Merwe-Hage/Heyers 6—3, 6—1; herendubbel C: Van Reeden/Derks Panman/Van Rooyen 76, 75; gemengd dubbel C: T. Langeveld/ rinkdrie sets zege. DEN HAAG Karim Ressang, de Haarlemse zwemmer die bijna een jaar in de Verenigde Staten heeft ge traind, heeft zijn terugkeer in Ne derland gevierd met vijf overwinnin gen tydens de kringwedstryden, die dit weekeinde in Beverwijk werden gehouden. De grootste belangstelling ging natuurlijk uit naar de eventue le vorderingen die de HPC'er had gemaakt op zijn favoriete afstand, de rugslag. Op de 100 en 200 meter had hij geen tegenstand van betekenis. Toch realiseerde Ressang op de 100 m de tijd van 1.02.5, ruim onder de limiet voor de nationale titelstrijd. Op de dubbele afstand kwam hij tot 2.15. Op de 200 m wisselslag had hij geen moeite om de gebroedex-s Woutering te verslaan. Met 2.18.2 trok hij de derde titel naar zich toe. De vierde kringtitel viel Ressang ten deel op de spi-int, die hij aflegde in 56.5 sec. De vijfde en laatste titel veroverde de Heemstedenaar met de vrije slag estafetteploeg, die 4 mi nuten rond liet afdrukken. In Am sterdam bleek Enith Brigitta weer een klasse apart. Driemaal kwam de IJ-zwemster op de startblokken, drie maal stapte zij als onbetwiste win nares uit het water. De 100m vry won zij in 58.6, waarna zij 100 m rugslag naar zich toe trok in 1.06.3. De 200m rugslag viel haar ten deel in 2.25.4. In Ede ti-iomfeerde José Da men viermaal. De kleine Bossche zwemster zegevierde op de 200vlin- dei-slag in 2.27.5, op de 200 m rugslag in 2.31, op de 100 m vlindei-slag in 1.07.2 en op de 100 m schoolslag in 1.25.7. De Rijnzwemster Annelies Maas bleek de sterkste op de 200m vrije slag in 2.09.2 en op de 400 m wisselslag in 5.11.7, waarop José Da- men een verpletterende nederlaag leed. In Veenendaal behaalde Vechtstreekzwemmer Fred Eefting drie titels; 200m vrye slag in 2.11.3, de 100 m rugslag in 1.07.8 en de 400 m vrije slag in 4.34.9. Henk Elzerman verovert derde Nederlandse record; 400 m vrije slag in 3.09.0 LONG BEACH De vrije slag zwemmers van de Verenigde Staten zijn eenvoudig van een superieure klasse. In de vijf herennummers bij de selectie westrijden voor het we reldkampioenschap in Long Beach ontkwam geen enkel wereldrecord aan de grijpgrage handen van de ze topfitte Amerikaanse atleten. Met de recordverbetering in series en finale van de 200 meter vrije slag en het 400 meterrecord van Shirley Babashof f staan zeven verbeteringen van wereldrecords op naam van de Amerikaanse vrije slag-elite. De dag van de "trials", bracht het absolute hoogtepunt In de series van de 100 m vrije slag maakte de 20-jari- ge wereldkampioen Jim Montgome ry met 51.12 seconden de Olympi sche kampioen Mai'k Spitz met een verschil van precies eentiende secon de diens drie jaar oude Vereldre- cord afhandig. Spitz is nu nog "slechts" in het bezit van beide we reldrecords op de vlinderslagafstan den. In de finale verging het Mont gomery net zoals zovelen voor hem: hjj werd verslagen. Andy Coan, de rummer één van het vorig seizoen (51.23), zegevierde in 51.26 voor Montgomery (51.49). De reprise van het tweegevecht tussen beide Ame rikanen, straks in Cali waar het we reldkampioenschap wordt gezwom men, zal naar alle waarschijnlijk heid weer een toptijd opleveren. De zeventienjarige Tim Shaw vierde daarop uitsluitend zijn derde over winning in vier races. In de finale van de 1500 m vrije slag brak hij met groot machtsvertoon de beide wereldrecords van Stephen Holland uit Australië, die heeft afgezien van deelname aan het wereldkampioen schap. Bij het keerpunt op de 800 m lieten de stopwatches 8.13.68 (Tot dusverre 8.15.02) zien, waarna Shaw de 1500 m voltooide in 15.20.91 (tot dusverre 15.26.79). Shaw, die in het geheel geen vermoeide indruk maak te, zwom elke honderd meter met een gemiddelde van 1.01.3 en leg de spuitend de laatste honderd me ter af in 58.91. Na de aanvankelij ke tegenvaller op de 200 m vrije slag hij raakte daarop het wereld record kwijt aan zijn clubgenoot Brace Furniss) heeft Shaw een aan tal indrukwekkende prestaties aan elkaar geregen. Hij vestigde met 3.53.95 een nieuw wereldrecord op de 400 m vrije slag en bewees ook op de 200 m rug slag met 2.05.44 zijn klasse. Wereldrecord nummer zeven werd op het conto geschre ven van Shirley Babashoff, die op de 400 m vrije slag haar eigen top prestatie tot 4.14.76 terugbracht. Overigens staan de Amerikaanse meisjes duidelijk in de schaduw van de heren. In de breedte is welis waar sprake van prestatieverbetering, maar een vergelijking met de Oost- duitse zwemsters doorstaan de Ame- rikaantjes met enkele uitzonderingen (Shirley Babashoff en enkele vrye slag zwemsters) niet. De wedstrijden in Long Beach stonden overigens in sterke tegen stelling tot de Australische selectie wedstrijden, die dit weekeinde in Brisbane zijn gehouden. Prestaties van wereldformaat waren op de vingers van een hand te tellen. Het best deed de 15-jarige Jenny Tur- rall het nog met 8.46.40 op de 800 m. vrije slag. Haar wereldrecord (Jenny Turrall is na dit weekeinde nog de enig overgebleven Australi sche wereldrecordhoudster) staat op 8.43.48. Jenny Turrall won verder de 400 m. vrije slag in 4.19.31. So- nya Gray zegevierde op de 200 m vrije slag in 2.05.63 en Mark To- nelli greep de eerste plaats op de 200 m. ruslag in de uitstekende tijd van 2.06.83. Op nationaal niveau manifes teerde Henk Elzerman zich nog eens nadrukkelijk. De 17-jarige Haagse zwemmer, die zich het komende weekeinde hoopte te kwalificeren VOOr de wprplrikampinongghnjTi^Ty veroverde afgelopen zaterdagavond in het Haagse Zuiderparkbad zijn derde Nederlandse record. Nadat hij verleden week eerder de records verbeterde op de 800 m. en 1500 m. pakte hij zaterdag avond het record op de 400 m. vrije slag. Hij finishte in 4.09.0, zeven tiende van een seconde onder het 'bestaande record van Ton van Klooster. De belangrijkste uitsla gen van de wedstrijden in Den Haag 400 m. vrye slag heren: 1. Henk El zerman (Zian/Vit.) 4.09.0, 2. Hans Elzerman (Zian/Vit.) 4.31.0, 3. Frank Weijers (DSZ) 4.35.2, 400 m. vrije slag dames: 1. Atie Radersma (DSZ) 4MA.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12