T Weer wijzigingen op Portugese regering til in Vakantiedag voor Duitse vrachtwagenchauffeurs Kritiek op veel ziekenhuizen in Engeland Spanningen binnen Revolutionaire Raad s "i „Welvaart in wereld eerlijker verdelen in vogelvlucht in vogelvlucht Dames Sadat en Rabin niet aan één tafeltje IATERDAG 21 JUNI 1975 BUITENLAND LISSABON (ANP) De machtige Revolutionaire Raad van de Portugese beweging van de strijdkrachten, die al ruim een week onafgebroken vergadert, is ook gisteren weer bijeenge komen voor wat politici noemen beslissende maatregelen voor ra9< de toekomst van de politieke partijen in Portugal. De raad bespreekt een document actie over te gaan omdat men zou dat vorige week is ingediend door vrezen dat anders de kansen voor ZEE zijn politieke commissie en dat de po- een communistische machtsovername litieke situatie in het land behandelt, zouden keren. .alsmede een definitie geeft va toekomstige maatschappij vorm e rol daarin van de „Beweging va strijdkrachten" en de regering. Men verwacht dat de raad spoedig met belangrijke besluiten zal komen, r dat zijn beraadslagingen nog wel het hele weekeinde kunnen duren. BERGH Overzicht van de -plaats op de autosnelweg bij de Duits-Nederlandse grens, die gisteren door Duitse vrachtwagenchauf feurs werd geblokkeerd om hun eisen kracht bij te zet ten. Zij vinden dat hun werk gevangen zit "in een net van wetten", waardoor hun con currentiepositie met het bui tenland ernstig wordt ge schaad. Vele Nederlandse va kantiegangers kozen het ze kere voor het onzekere en trokken via andere wegen de Bondsrepubliek in. De gematigde officieren stellen, de adus de zegslieden, pogingen in het l de werk de communistische plannnen te dwarsbomen. Achter de schermen Het De machtsstrijd speelt zich voor het grootste deel achter de schermen duidelijke dat de gezagscri- at. Volgens onbevestigde belichten sis rond de conflicten inzake het i het hoofd van de militaire veilig- ciaal-democratische dagblad „Repu- heidsdienst, de flamboyante generaal blica" en het rooms-katholieke ra- Saraiva de Carvalho gevaar lopen diostation „Rennascenca", beiden zÜa functie te. verliezen, door pro-communistische arbeiders bezet, heftige spanningen binnen de uit 28 leden van bestaande raad heb ben veroorzaakt. Herschikking Portugese kranten menen te weten dat het overleg van de revolutionaire raad zal resulteren in een hei-schik king van de coalitieregering, als ge volg waai-van sommige ministers zul len verdwijnen, en de vorming van een „nationale bevrijdingsbeweging", die sommige politieke partijen „over bodig" zou maken. Volgens sommige politici is in de 2196 raad ook gesproken over de mogelijk heid alle politieke partijen te ver wijk, bieden en de grondwetgevende ver- gadering te schorsen. Dit was echter door de gematigde en de liberale leden verworpen. Volgens het persbureau Associated Press doet de communistische partij pogingen van Portugal de eerste Westeuropese volksdemocratie te maken. Zij zou voor haar offensief steun hebben gevonden bij een aan tal leden van de Revolutionaire Raad. AP zegt dit van „gemeenlijk betrouwbare zegslieden" te hebben gehoord. Deze laatsten zeiden verno men te hebben dat de Portugese communisten onlangs de eerste wa penzendingen uit Tsjecho-Slowakije komen, hebben ontvangen. Cunhal en de communisten zouden i mening zijn dat de vestiging van een volksdemocratie nu dient door gedrukt te worden omdat: admiraal Crespo, de militaire gouverneur van Mozambique en comandant van 15.000 goed ge disciplineerde anti-communisti sche militairen, volgende week naar Portugal zal terugkeren met zy'n leger nadat Mozambique on afhankelijk is geworden. ongeveer 30.000 blanke kolonisten uit Angola binnen enkele weken in Portugal worden verwacht. LONDEN Drie keer werd een chronische Engelse hartpatiënte mee gedeeld dat zij een ingrijpende hart- toestemming had gevraagd. In een onder geval was een stervende vrouw huis gestuurd omdat er geen ondergaan. Twee keer plaats was geweest in de intensive- werd zy daarvoor opgenomen reedgemaakt voor de operatie. Beide keren trad er een vertraging op en werd zij naar huis gestuurd. Toen •unit. De ombudsman vond dat 00 klach ten volledig gegrond waren en 68 ge deeltelijk. In het algemeen had sir stierf s de derde keer werd opgenomen Marre kritiek op de leiding veel i vlak «tv Vs Mj 1 Pjté.'w -V mm de economische crisis neemt zulke vormen aan dat onrust onder het volk verwacht wordt. Deze onrust zal zich kunnen keren tegen de politieke partijen en dus ook tegen de communisten. Temidden van deze verwarring schijnt president Da Costa Gomes een gematigende invloed uit te oefe nen. Hij is behalve president ook voorzitter van de Revolutionaire Raad. Da Costa Gomes is er tot nu toe in geslaagd een openlijke breuk tus sen linksen en gematigden te voor- Grensposten tot gisteravond geblokkeerd de operatie. Dit is een van de ongeveer 600 klachten, die de Britse ombudsman van het ministerie van Volksgezond heid het afgelopen Jaar heeft ont vangen. De klacht was afkomstig van de zoon van de overleden vrouw. Vol gens de ombudsman, sir Alan Marre, die de „kampioen van de patiënten" wordt genoemd, had het desbetref fende ziekenhuis schromelijk gefaald, toen de zoon om een onderzoek vroeg, „waar hR volledig recht op had", aldus de ombudsman. Ruim de helft van de klachten had betrekking op de medische kunde van ziekenhuisartsen en viel daarom bui ten de Jurisdictie van de ombudsman. De andere klachten hadden voorna melijk te maken met ervaringen van patiënten. Sommigen hebben bij de ombudsman geklaagd dat hun hand tekening is vervalst voor de toestem ming tot opereren. Een specialist wei gerde een patiënte te opereren, om dat haar nicht zich by de ombuds man had beklaagd over de behande ling door de specialist. Het stoffelijk overschot van een vrouw had men 19 uur, nadat zij was overleden, op de zaal laten lig gen. Een man had bij de ombudsman geklaagd dat hij het gênant had ge vonden te zijn onderzocht in aanwe zigheid van vrouwelijke medische studenten, zonder dat men hem om Dertig jaar geeist tegen zeven Basken ziekenhuizen, die hij omschreef als „niet efficiënt". Er bestond bovendien bij een aantal ziekenhuizen een ge brek aan tact van de kant van bet medisch personeel, aldus de Britse ombudsman. De niet-communitische zegslieden verklaarden dat partijleider Cunhal onder grote druk staat om snel tot Minder olie en gas in V.S. grenzen geblokkeerd) uit zich onder in de wegenbelasting: 10.000 België, in Frankrijk Uitsluiting van Israël gevraagd dan geraamd TEHERAN Zestien ontwikke lingslanden hebben gevraagd om uitsluiting van Israël van de VN- conferentie over het menselijk leef klimaat, die in juni 1976 in Vancou ver zal worden gehouden. Tijdens de regionale voorbereiden de bijeenkomst van deze conferentie Teheran geëindigd is, WASHINGTON Uit een geolo gisch onderzoek van de Amerikaan se regering is gebleken dat de mo gelijke olie- en gasreserves van de Verenigde Staten tachtig procent kleiner zijn dan eerder werd aange nomen. Op het land en in de zee bodem voor de kust bevinden zich ARNHEM De Duitse vrachtwagenchauffeurs hebben er De te liberale houding van Neder- gistermiddag een vakantiedagje van gemaakt. Het was mooi land en België (ook daar werc*en weer, niemand was boos op ze, dus niets kon de stemming be derven. Bij de grenspost Bergh-autoweg, de grootste grensover- mark in Duitsland, gang die werd geblokkeerdwas aan elke kant een tiental wa- 2300 in Nederland gens genoeg voor de actie. Personenauto's konden rustig door- ^elfa,amPef 325. Als gevolg daarvan j 7J. 7 ,7 y daalde het Duitse aandeel in het rijden, zij het dat een enkeling door het hoge bermgras moest, vrachtverkeer van Nederland naar Duitsland v.v. tot nauwelijks 20% Rustig Net als in Bergh was het ook bU andere grensposten rustig. De rijks politie die in Bergh voor niets achttien man inzette vloog met een vliegtuigje tussen Aken en Bergh heen en weer om opstoppingen te signaleren. Maar zo rustig als gis teren is het byna nog nooit op zo'n zomerse dag geweest. Zelfs 's mor gens al was duidelijk te merken dat de automobilisten de bedreigde grensposten meden. De ANWB en de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen werden gisteren en eergisteren bestormd met telefoon tjes BURGOS, SPANJE Tegen ze ven Spaanse Basken die beschuldigd werden van het stelen van 2.500 kg dynamiet in januari 1973, is 30 Jaar het te werpen, aldus Tin- ROTTERDAM Het is In het el- gen belang van de bevolkingen van de ontwikkelde landen om van gan ser harte mee te werken aan het tot stand brengen van een rechtvaardi ger wereldorde. Dit heeft prof. dr. J. Tinbergen gisteren gezegd na af loop van een studiebijeenkomst over een in opdracht van de Club van Rome tot stand gekomen rapport, dat uiteenzet aan welke^ eisen de nieu we economische wereldorde moet voldoen, waarop door de landen van Derde Wereld wordt aangedrongen. Er zijn toenemende spanningen in de wereld, die het gevolg zijn van de huidige wereldorde, die onrechtvaar dig is voor de arme landen. Soort gelijke spanningen leidden destijds tot de eerste en de tweede wereld oorlog en als er geen betere we reldorde komt, dan zal een kleinig heid voldoende zijn om de vonk in gen 16 van de 27 deelnemende lan- blijkens dit onderzoek reserves van ..««.„I...*, t i tussen 61 en 149 miljard vaten Een Nederlandse chauffeur zette een kwartier na het begin van de actie het verkeer richting Nederland eventjes muurvast «"„Als je aktie voert moet Je het goed doen", vond hy als man met ervaring), maar een gemoedelijke politieofficier had na ruim tien minuten de zaak al weer zo geregeld dat de personenwagens er weer door konden. Vrachtwagens mochten keren en tegen de stroom in een nabijgelegen afrit opzoeken. „We willen vandaag ook alleen maar onze tanden laten zien" ver telde expediteur Frans Lindken uit Essen vanaf de vangrail. „Ze weten nu dat we tot andere maatregelen in staat zijn als we onze zin niet krij gen". tussen ae oi en 11» iimjaru vaten (van 159 liter). Vorig jaar werd WnWillig voor de verplaatsing van twee mil- die hoeveelheid nog geschat op 200 JoenPalestijnen en de vernietiging tot 4Q0 miljard vaten. Dat de ra- van hun dorpen en huizen Australië, Japan, Nederland, Groot- Brittannië en de V.S. nebben tegen de motie gestemd. Frankrijk, Iran, Maleisië, de Filippijnen en Thailand onthielden zich van stemming. ming zo sterk is verlaagd heeft scheidene oorzaken, zoals een methode van onderzoek en voorzichtiger schattingsnormen. De winbare hoeveelheid olie voor de kust wordt nu geraamd op 10 tot 49 miljard vaten vergeleken met Bestorming Politieeenheden heb- 65 tot 130 miljardvaten vorig jaar. ben gisteravond na een belegering van 24 uur het stadhuis van Saint-Lau- Wilson Premier Wilson van rant-des-Arbres bestormd en de gij- Groot-Brittannië heeft de dagelijkse zeiaar bevrijd, die daar vastgehouden ontmoetingen met de pers in Dow- werd door vier gewapende mannen. ningstreet afgeschaft. Het onver- De mannen behoren tot de „Har- wachte besluit maakt een einde aan kis, de mohammedaanse hulptroepen een traditie van 50 jaar. De betrek- van het voormalige Franse leger'in kingen tussen Wilson en de pers zijn De actie is niet bedoeld tegen de Nederlandse vrachtrijders en expe- doiteurs, legde hij uit, maar tegen de onwillige Duitse regering. „We zitten gevangen in een net van wet ten. Een Nederlander kan wel tot zestig procent onder de tarieven gaan als hij per se een vrachtje wil. Als wij dat doen komen we meteen op het zwarte bord. Niemand in Duits land die eraan begin. Kijk, als de andere EG-landen geen maatregelen nemen tegen dat soort dingen, dan zal het uit Duitsland moeten ko- Hoewel actieleider Kasnitz in zijn zenuwcentrum in Duisburg de hele middag onbereikbaar bleef waren er woordvoerders te over die wilden vertellen dat de actie volledig is ge slaagd. In pamfletten lieten de Duitse chauffeurs weten dat binnen een jaar zeventig procent van hun tran sportbedrijven „über die klinge" gaat als er niet snel iets wordt verbeterd aan de concurrentiepositie. „Het transport is ziek", meldden ze in vette letters. „Als er niets gebeurt kost het tienduizenden arbeidsplaatsen". gevangenisstraf voor geëist. Dit heb ben him advocaten meegedeeld. De zeven, die allen zouden beho ren tot de Baskische guerrilla-orga nisatie Eta, hoorden de eis niet. Zij waren de zaal uitgesleept toen zij tot de leden van het miilitaire tri bunaal haddden geroepen "Fascisten, misdadigers, bereid je voor op Je graf". De advocaten zeiden dat het de gewoonte was dat Basken die be schuldig werden van guerrilla-ac tiviteit voor de Eta, weigeren een rechtbank te erkennen en het pro ces verstoren. De verdediging ont kende dat de zeven schuldig waren aan het ten laste gelegde en vroeg vrijspraak. wwauiutuu .X.V.U vwtixw**- Uitstel SALT Op verzoek goede raad, die kennelijk de Sowjet-Unie zullen de Salt-bespre- Amerika werd opgevolgd: omrijden, kingen in Genève tussen Amerika en rond tien de Sowjet-Unie niet op 23 juni, maar Zoals verwacht lur gisteravond de meeste grens- °P 2 juli beginnen, zo deelt het Ame- vrijgemaakt. Dat rikaanse departement bergen. Volgens het rapport moet en kan de verhouding tussen de rijke landen en de arme landen worden terug gebracht. Op het ogenblik is de si tuatie zo dat de bevolking van de rijke landen dertien maal zo rijk is als die van de arme landen, in een periode van enige tientallen ja ren kan dit teruggebracht worden tot een verhouding van 3:1. Onder meer kan een betere verdeling van de welvaart in de wereld opgebracht worden door de ontwikkelingslanden beter toegang te geven tot de mark ten van de rijke landen en door een betere en stabilere beloning voor de produkten uit de ontwikkelingslan den. Prof. Tinbergen zei in antwoord op vragen overigens dat gezien de publieke opinie in grote landen als West-Duitsland, het niet waarschijnlijk te achten, dat ziin voorstellen in een nabije toekomst zullen worden verwezenlijkt. wagens rond tienen weg. i strategische bewapening. Algerije. Zij wilden protesteren te- de laatste jaren steeds slechter gewor- gen naar hun mening ondraaglijke den. Er kwam dan ook weinig nieuws T'°" levensomstandigheden in hun kamp. meer uit de dagelijkse gesprekken. pa,r beschuldiging tegen premier Indira tijdens de verkiezingscampagne bij zonder ingespannen om de kiezers te bewegen opnieuw him stem aan haar !W ereld vrouwencongres Allahabad, tijdens de kiezingscampagne van 1971 aan cor ruptie heeft schuldig gemaakt en zich derhalve een verbod van zes jaar zag opgelegd op het bekleden van openbare functies. Nu heeft me vrouw Gandhi zich bij die veroorde ling niet neergelegd, doch een drin gend beroep bij het opperste ge rechtshof ingediend het vonnis van de rechtbank te vernietigen. Maar in de eerste plaats staat nog niet vast hoe het antwoord op die cassatie- aanvraag zal uitvallen en in de twee de plaats is het gezag van de premier door deze affaire niet weinig aange tast. Wel heeft de Congrespartij partij te geven. Het mocht niet baten en duidelijk is, dat haar gezag in dalende lijn is. Zeker, er zijn er nog velen, die Nehroe's dochter sinds 1966 leidster van de Congrespartij te niet mee, de produktle van kunst mest bleef achter, ook die van elek triciteit bleek onvoldoende en ten slotte kwam de zware klap van de oliecrisis: de invoerkosten van olie en kunstmest, in 1973 gezamenlijk Jaar oud en bovendien lichamelijk niet sterk, neemt zijn invloed zien derogen toe: honderdduizenden heeft hij achter zich weten te krijgen in Nederland wil Portugal helpen onder voorbehoud DEN HAAG Onder het voor behoud dat er in Portugal uitzicht blijft bestaan op democratische Mahatma Gandhi te miljoen dollar, stegen het Jaar verwerkelijken. Want mevrouw Gan- nis, het talent en de wijsheid van Rabin te ontmoeten. Ze zei'niets te- spraak de helft van de wereldbevolking. Daarom moet er zo snel mogelijk een eind komen aan de discriminatie van aldus de secretaris-gene- die Rabin persoonlijk te hebben, maar niet aan hetzelfde ta feltje te kunnen zitten met iemand „onmisbaar voor land en volk" ge noemd en haar verzocht als hoofd van de regering aan te blijven, maar niet iedereen is het met die uit- al viel het wel op, dat de resolutie over haar onmisbaar heid ook gesteund werd door de mi nisters van Voedselvoorziening en natie vertegenwoordigt die Buitenlandse Zaken, resp. Ram en deel van haar land bezet houdt. Chavan, die beiden te boek staan als mogelijke opvolgers van mevrouw Gandhi. Toch is het een feit, dat de Congrespartij op het ogenblik haar ernstigste crisis doormaakt sinds zij in 1947, toen het land onafhankelijk w,erd, aan het bewind kwam. Die crisis blijkt niet alleen uit de Het kennis nemen van eikaars beschuldigingen tegen mevrouw Gan- standpunten is één van de belang- dhi, maar ook uit het magere resul- rijkste facetten van het wereldvrou- taat van de verkiezingen in de deel- Rabin, de Russische astronaute Valen wencongres in Mexico. Waar de ko- staat Goejarat. Daar bezette de partij tina Terechkova en de Franse staats- mende twee weken gepraat zal wor- voorheen 140 van de 168 zetels. Dit- vrouwenemancipatie den over de mogelijkheden om alle maal kwam zij niet verder dan 75, vormen van discriminatie niet alleen waar tegenover een nieuwe concur- raal van de Verenigde Naties, dr. Kurt Waldheim bij de opening van het wereldvrouwencongres in Mexico- City. Ze verklaarde echter wel bereid te zijn om tijdens het congres naar De conferentie die twee weken zal redevoering van mevrouw Rabin duren wordt ondermeer bijgewoond Iuisteren- door de presidente van Argentinië Isabel Peron, de Egyptische "First Lady" mevrouw Sadat, de echtgeno te van de Israëlische premier Lea ten volle steunen, begint toch langzamerhand te ver bleken. Dit is niet onbegrijpelijk: de problemen van India zijn immers kolossaal en sinds bijna tien Jaar woedt er een soort slijtageslag tussen mevrouw Gandhi's faam en be kwaamheid als regeringschef en de maar heel langzame vooruitgang in de oplossing van 's lands vraagstuk ken. Bij die laatste denke men aan dezer dagen de 57-Jarige premier het schrikbarende bevolkingsvraag stuk en de daarmee samenhangende zorgen om voedselvoorziening, behui zing, onderwijs, sociale maatregelen enz., dit alles tegen de achtergrond van prijsstijgingen voor o.m. olie en kunstmest. Toch heeft het bestuur van mevrouw Gandhi in de loop der jaren zeker wel resultaten kunnen boeken. Zo stegen de prestaties van de landbouw tussen 1967 en 1971 in aanzienlijke mate, en dat niet alleen door toevallige regenval, daarop tot 1750 miljoen, dus bijna driemaal zoveel. Natuurlijk ging die fatale prijsstijging voor zulke be- r haar aanzien langrijke artikelen allerminst consument voorbij, zodat korten zijn ontstaan, hetzij door ge ringe voorraden, hetzij door te hoge prijzen die voor de laagstbetaalden onbereikbaar zijn. Daarbij komt, dat de overheid niet meer, zoals in de moeilijke jaren 1965 en 1966, over een keten van goedkope winkels kan be schikken om de particuliere hande laren te dwingen hun prijzen zo laag mogelijk te houden. Voeg daarbij, dat de graanoverschotten op de wereld markt gering zijn, zodat Amerika slechts 3Vi miljoen ton kan leveren, de Sowjet-Unie 2 miljoen en de Euro pese Gemeenschap 1 miljoen ton, dan is duidelijk, dat dit totaal van 6% miljoen ton veel te gering is als men het vergelijkt met de 26 miljoen ton, die India van 1965 tot 1967 kon im porteren. Geen wonder dan ook, dat honderdduizenden Indiërs in begin l poging de oorspronkelijke denk- wikkelingen, is de Nederlandse rege- bereid om dit land een belang rijke bijdrage te leveren. Premier Den Uyl zei dit gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. Financiële hulp aan Portugal komt volgende week ter sprake op de Eu- dhi (geen familie van wijlen de Ma hatma) moge er dan in geslaagd zijn Pakistan te overwinnen in de kwes- India zelfs alom te- atoombom te verschaffen, honger, x'opese ministerraadsvergadering. Vol- 3 corruptie heeft rU niet gens de heer Uyl wll Neder_ armoede kunnen uitbannen. De activiteit JP richt zich vooral 'tegen de rege ring van de staat Bihar, waar de corruptie bijzonder grof aan de dag treedt. Een zeer kwalijke gebeurtenis was daar ook (in Januari J.l.) de moord op L. N. Misjra, minister van Spoorwegen in het kabinet-Gandhi, een man die zijn kritiek op corruptie in de landsregering in Nieuw-Delhi allerminst onder stoelen en banken placht te steken. Die moord en de beschuldigingen van corruptie, zowel regionaal als nationaal, hebben een bijzonder slechte indruk nagelaten. En JP moge dan, door gebrek aan organisatie, niet in staat zijn een andere regering te vormen, het feit dat hij in de hoofdstad zo'n half miljoen volgelingen op de been kon door grotere opbrengsten als gevolg protesteerden tegen het gebrek maart van dit Jaar in Nieuw-Delhi brengen, heeft de premier sterk i sterke vooruitgang in het agra risch onderzoek, het gebruik van rijstsoorten met een veel hogere op brengst, de vergroting van het aan tal van pompen voorziene bronnen e.d. In 1972 kon India voor het eerst sinds een halve eeuw granen uitvoe ren en dat terwijl er zes Jaar tevoren nog tien miljoen ton tekort was. doelmatigheid in het landsbestuur. Die demonstratie, overigens rustig verlopen, was niet georganiseerd door de oppositie in het parlement, maar ontrust. En hoewel JP's beweging een beslist vreedzaam karakter draagt, waren er tijdens de betoging twintig duizend man politie en veiligheids troepen op de been om volkomen door „JP". Met die afkorting wordt overbodig de regeringsgebouwen Mevrouw Sadat, die bij aankomst uit de wet, ook uit het da- In Mexico-ctiy verklaarde dat er gelijks leven te bannen. JajaprakasJ Narajan aangeduid, geen politicus maar leider van een pro testbeweging, die de laatste tijd steeds verder om zich heen grijpt. JP was zo'n dertig Jaar geleden aan hanger van Mahatma Gandhi en diens geweldloze actie ^egen de Britse overheersing. Hoewel reqds s«vnM de woning van mevrouw Gandhi te beschermen. Al bij al: voor de premier zijn de corruptie-aanklacht tegen haarzelf en de beweging van Narajan duidelijke tekenen aan de wand. SLL land zijn bijdragen zowel rechtstreeks verstrekken als via de Europese Ge meenschappen Egyptisch blad over plan-Ford CAIRO Het in Cairo verschij nende blad Akhbar El Yom schrijft dat president Ford is begonnen .net het opstellen van een plan tot oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten. Het plan zal aldus het blad hoogstwaarschijnlijk vragen om een Israëlische terugtrekking uit de Aarbische gebieden met kleine wijzigingen van de Israëlische gren zen met Arabische landen, aldus het blad. Voorts vraagt het om de vorming van bufferzones aan de Arabische en Israëlische zijden van de grens en de vestiging van een Palerilf e staat als onderdeel van een algehele regeling van het conflict. Israël zou zeer ongerust zijn over het plan van Ford.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9