Gasvoorziening in gevaar Vrach twagens rechts op de autosnelwegen Naaktstrand bij Hoek van Holland „TEGEN SOMMIGE PATIËNTEN NEEN Buitenom Binnendoor Gemeenten worden niet ontkracht ZATERDAG 21 JUNI 1975 ROTTERDAM (ANP) Ondanks protesten van de deelgemeente Hoek van Holland en de gemeen te 's Gravenzande, dat aan de Havenplaats grenst, acht het college van B en W van Rotter dam het wenselijk, dat er een naaktstrand komt. In verband met de aanstaande vakanties wil het college er zelfs haast mee maken. Volgende week donder dag zal de Rotterdamse gemeen teraad hierover beslissen. Het dagelijks bestuur van de Rotterdamse raad voor sport en recreatie heeft op zich geen be zwaar tegen een naaktstrand. Het maakt er echter wel bezwaar te gen, dat dit in Hoek van Holland komt. De kans om anderen te Kwetsen is volgens het dagelijks bestuur in deze plaats zo groot, dat men de voorkeur geeft aan ïen terrein op de maasvlakte. Het college meent echter, dat ook die die niet over eigen ver voer beschikken in de gelegenheid moeten worden gesteld deze vorm van recreatie te beleven. Naar de Maasvlakte is geen openbaar Het strandgedeelte, dat als naaktstrand zal worden aange merkt, is gelegen tussen het ver lengde van de slag Stuifkenszand ;n de grens met de gemeente 's- Gravenzande aan weerszijde zal een brede strook vrij worden gehouden, 's Gravenzande wil lie ver geen naaktstrand naast zijn deur. De deelgemeenteraad van Hoek van Holland vindt het terrein te groot en de argumentatie voor een naaktstrand te weinig over tuigend. Zij adviseerde met 5 te gen 2 stemmen niet tot aanwijzi- ging over te gaan. Vorig jaar wa ren 6 van de 11 raadsleden van deze deeglemeente voor een naaktstrand. Dit advies wordt nu herroepen. Den Uyl: DEN HAAG (AP) De gemeen ten moeten in de gedachtengang van de regering niet worden ontkracht of onthoofd. Zo heeft minister-pre sident drs. J. den Uyl gisteravond meegedeeld. Hij reageerde daar mee op het verhaal, dat volgens een regeringsplan voor een verde- 5ing van het land in 26 provincies de bevoegdheden en taken van de gemeenten tot een zeer gering niveau zouden worden teruggeschroefd. In de loop van een wetsontwerp te produceren, waarin wordt uitge gaan van een bestuurlijke indeling van het land in 26 provincies-nieu we stijl Deze 26 gewesten moeten de hui dige elf provincies vervangen maar hun rol zal niet dezelfde zijn. De regering denkt aan sterke gewesten aldus de heer Den Uyl, waarvan be langrijke taken worden opgedragen die nu door het rijk worden ver vuld. Met de gemeenten in hun ge bied moeten die gewesten of prö- vincies-nieuwe stijl ook tot een goe de taakverdeling komen. Over het concept-ontwerp moet het kabinet nog advies vragen aan de provincale besturen, de Vere niging van Nederlandse Gemeenten en de Raad voor territoriale de centralisatie. In het Noordhollands dorpje De Rijp wil men loe ten dat 400 jaar geleden een beroemde plaatsgenoot 't le venslicht zag: Jan Adriaans- zoon Leeghwater. Gisteren trok de bevolking van het dorpje in grote getale naar het Kerkplein om daar feest te gaan vieren. Iedereen loas daabij gestoken in ouder wetse klederdracht. In De Rijp zullen dit jaar nog wel de nodige feestelijkheden plaatsvinden terwijl de plaats ook is uitverkoren om dit jaar te fungeren als startpunt van het toeristisch-cultureel zo- mer-evenement 'Toer-In'. UTRECHT (ANP) 'De psychia- trische inrichtingen hebben het vol- Bte recht om 'neen' te zeggen tegen een bepaalde categorie van patien- I ten die ze niet meer aan kunnen'. De psychiater S. Timmers uit Sant poort stelt dit in 'Medisch contact' naar aanleiding van de problemen rond patiënten die door hun agres sieve gedrag een ernstige bedreiging r anderen. Hun gedrag heeft zonder uitzonde ring een trieste achtergrond en de de uitdaging om daar een verande ring ten goede in te brengen ernstig. In veel gevallen heeft de behande ling resultaat, maar er zijn ook mis lukkingen. 'En na de zoveelste in getrapte ruit, de zoveelste mishan deling van een verpleegster of een medepatiënt', aldus de heer Tim mers, komt er bij de behandelaars tenslotte een moment waarop zij zich onmachtig gaan voelen om nog verder voor deze mensen iets te kunnen doen. Een proces van demo ralisering kan effectief therapeu tisch handelen volledig doorkruisen. Werkers in psychiatrische inrich tingen zijn ook maar mensen die bang kunnen worden voor agressie en dreigementen en die kunnen af knappen. En zo ontstaat tenslotte een situatie waarin men de patiën ten bij wie iedere behandeling mis lukt. alleen nog maar kwijt wil, al dus de heer Timmers. Dat is mis schien laakbaar, maar de werkers zijn ook niet van hout. Er is veel kritiek op psychiatrische inrichtingen. Ze worden afgeschil derd als onleefbare, gesloten instel lingen, maar ze zijn aan het ver anderen. Ze worden opener, het be leid wordt gedemocratiseerd en er wordt steeds vaker een appel gedaan op eigen verantwoordelijkheid en eigen inzet van de patient. Volgens de heer Timmers, betekent dit tevens, dat de mogelijkheden tot opvang van de 'onhandelbare psychopaat' sterk afnemen, zo niet geheel ver dwijnen. Hij stelt, dat de samenle ving zich hoogst oneerlijk gedraagt tegenover de psychiatrische inrich ting, als enerzijds opsluiting en be waking van agressieve patiënten wordt geëist en als anderzijds felle en vaak ongenuanceerde kritiek wordt geuit wanneer als laatste red middel tot opsluiting en behandeling moet worden overgegaan. Over de rug van de betrokken categorie patiënten wordt volgens de heer Timmers regelmatig strijd ge leverd tussen de psychiatrische in richtingen en de Justitie. De in richtingen vinden dat de justitie moet optreden als deze mensen delict na delict begaan. Dit omdat zij hen niet meer kunnen opvangen en ook om dat ze geen bewakers of beschermers van openbare orde en veiligheid zijn. Maar Justitie zegt: het zijn patiënten en die horen thuis in een Inrichting. De heer Timmers meent evenwel. dat het primair de taak van justitie tie is om er op een of andere manier voor te zorgen dat openbare orde en veiligheid worden gehandhaafd. 'Het is absoluut onjuist om te stellen dat agressief gedrag van iemand die als psychiatrisch patient geëtiketteerd is, buiten de strafwetgeving valt. Diplomatieke betrekkingen Nederland- Zuid-Vietnam DEN HAAG (ANP) Nederland en Z.-Vietnam hebben besloten met ingang van gisteren diplomatieke be trekkingen aan te gaan en ambassa deurs uit te wisselen. Dit is gisteren in Den Haag bekendgemaakt door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De officiële verklaring luidt: „De re gering van het koninkrijk der Neder landen en de Voorlopige Revolutio- raire Regering van de republiek Zuid-Vietnam, geleid door de wens de betrekkingen tussen hun landen uït te breiden, hebben besloten met in gang van 20 juni 1975 diplomatieke betrekkingen aan te gaan en diploma tieke vertegenwoordigers uit te wisse len op het niveau van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. De regering van het koninkrijk der Nederlanden en de Voorlopige Re volutionaire Regering van de repu bliek Zuid-Vietnam zijn er van over tuigd dat de betrekkingen tussen bei de landen zich in gunstige zin zullen ontwikkelen", aldus de verklaring. DEN HAAG (SP) Vrachtwa gens mogen straks op autosnelwe gen alleen nog gebruik maken van de twee meest rechtse rijstroken, als zij tenminste niet moeten voor sorteren. De ministerraad is akkoord gegaan met een voorstel van minis ter Westerterp (Verkeer en Water staat) in die zin. Het reglement Ver keersregels en Verkeerstekens moet er voor worden gewijzigd. Verkeersborden waarop langs elektronische weg, met afstandbe diening, een adviessnelheid wordt aangegeven zal men in de toekomst meer langs de grote wegen gaan aantreffen zo is na het vrijdagse ka binetsberaad ook gezegd. Dergelijke borden vindt men al onder meer op rijkswegen 6 en 9 nabij de Velser tunnel. Al naar de omstandigheden, bij voorbeeld bij filevorming, kan de weggebruiker op die manier wor den gemaand een bepaalde snelheid aan te houden, DE NOB wegtransport sprak gis teravond haar bevreemding er over uit dat er met de vervoersorganisa ties tevoren geen overleg was ge- De motivering, die tot het nemen van de maatregel heeft geleid, was bij de NOB nog onbekend. „Als de minister kan aantonen, dat het in het belang van de verkeersveiligheid is. zal ook een organisatie als de NOB zich er bij neer moeten leg gen", aldus een reactie. „Maar als de maatregel is genomen om ver- keerscongesties te voorkomen dan heeft de praktijk al uitgewezen, dat dit geen enkele zin heeft. Op de Van Brienenoordbrug heeft een derge lijke proef geen enkel effect gehad. „Overigens wees men er bij de NOB op, dat de maatregel voor de toe komst is genomen, omdat er nog maar weinig driebaanswegen in ons land zijn. Een woordvoerder van de Ne derlandse bond van protestants chris telijke beroepsgoederenvervoerders noemde het de zoveelste blunder van Verkeer en Waterstaat. „Dit is weer een maatregel, waardoor het vrachtvervoer wordt beperkt in zijn vrijheid Het heeft niets te maken met verkeersveiligheid. In de war schopt, wanneer je een deel van het verkeer een handicap oplegt". WW WORDT VERLENGD DEN HAAG (SP) Een wetsontwerp tot verlenging van de wwv-uitkering wordt binnen kort ingediend zo heeft minis ter-president drs. J. den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Voor werknemers die bij het verstrijken van twee jaar uitke ringen krachtens de Wet Werk loosheidsvoorziening 60 jaar of ouder zijn, zullen die wwv-uit- keringen tot de 65-jarige leeftijd kunnen worden voortgezet. Dat betekent, dat iemand die op de leeftijd van 57% jaar werkloos raakt, niet op bijstand uitkeringen behoeft terug te val- krijgt straks, zoals ook nu het len. Deze oudere werkloze geval is, een half jaar 80 pet van het laatstgenoten loon via de ww-uitkeringen, en daarna tot, aan zijn pensionleeftijd 75 pet. via wwv-gelden. Zulks in tegen stelling tot de huidige situatie, waarin de betrokkene is aan gewezen op bijstandsuitkeringen Deze uitbreiding van de wwv voor oudere langdurige werklo zen komt de rijksoverheid op extra kosten te staan, die naar raming naar vier jaar kunnen oplopen tot een jaarlijks bedrag van rond 150 miljoen gulden. Deji Uyl zwakt ÏFesterterps neen tegen initiatiefwet autokeuring af DEN HAAG (SP) Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) heeft volgens minister-president niet bij voorbaat verklaard, dat hij een ini tiatief-wetsontwerp over de periodie ke autokeuring zijn vereiste hand tekening („contra-seign") zal ont houden. Dat antwoordt minister-pre sident drs. Den Uyl op de schriftelijke vragen, die PvdA-fractievoorzitter Van Thijn hem over deze zaak had voorgelegd. In dit antwoord verwijst de premier naar de letterlijke tekst van wat mi nister Westerterp 17 juni in de Twee de Kamer zei. Deze bewindsman had verklaard: „Er is mij ook gevraagd wat zou gebeuren ten aanzien van een eventueel initiatief-wetsvoorstel. Een regeling die de automobilist feitelijk dwingt voor een keuring zonder meer naar een garage te gaan is princi pieel verwerpelijk en praktisch onuit voerbaar. Ik zal de ministeriële ver antwoordelijkheid voor een derge lijke regeling niet kunnen aanvaar den". Deze uitspraak geeft, zo schrijft drs. Den Uyl, uitdrukking aan het ge voelen van minister Westerterp ten opzichte van één van de punten die bij de autokeuring in het geding wa- Maar de premier erkent in zijn antwoord op Van Thijns vragen wel, dat de bewindsman er beter aan had gedaan „het misverstand te voorko men als zou hij zijn standpuntbepa ling in verband hebben gebracht met de eventuele indiening van een ini- tiatiefontwerp". Premier Den Uyl Waterpolo Tijdens het toernooi om de Coppa Ja dra n in de Joego slavische plaats Budva heeft Cuba gisteren voor een grote verrassing ge zorgd door wereld- en Europees kam pioen Hongarije met 8—6 te verslaan. De stand na drie wedstrijden is: 1. Rusland 6 pnt.; 2/3 Joego-Slavië en Cuba 4 pnt. Faillissements aanvraag voor Casolith LEEUWARDEN (ANP) Mr. Jo- sephus-Jitta van het Amsterdamse advocatenkantoor Blaisse en Stibbe heeft gistermiddag namens de Duitse grondstoffenleverancier Degussa het faillissement aangevraagd voor de kunststoffenfabriek Casolith in Leeu warden. Casolith stond voor 1,2 mil joen gulden in het krijt bij Degussa en gisteren liep het ultimatum af, om dat bedrag te betalen. Als de faillissementsaanvraag door de rechtercommissaris wordt goedge keurd, dan betekent dat, de 170 werk nemers van Casolith ontslag zal wor den aangezegd, terwijl het bedrijf zelf gedurende de faillissementspro cedure op non-actief komt te staan. Zowel de vakbonden als de noor delijke ontwikkelingsmaatschappij zien door dit gerechtelijke optreden weer nieuwe perspectieven. „Door het faillissement hopen wij dat ons weer iets meer manoeuvreer-mogelijkhe- den worden geboden, want met de curator zal ongetwijfeld gemakkelij ker zijn te praten dan met directeur- eigenaar Talsma", zo is de verwach ting. De heer D. Schinkel van de NVV- industriebond, ziet bij een failliet gaan van Casolith een taak wegge legd voor de noordelijke ontwikke lingsmaatschappij die dan mogelijk zal moeten omkijken naar een nieuw fabrieksgebouw. Hierover zouden al onderhandelingen gaande zijn met het gemeentebestuur van Leeuwar den en in dat geval zou de heer Tals ma met een lege huls blijven zitten, waar ook de gemeente geen belangste ling voor heeft, aldus de heer Schin kel. Boksen De Califomische finan cier Robert Hagopo heeft tien mil joen dollar geboden voor 'n revanche tussen wereldkampioen zwaargewicht boksen Mohammed All en George Foreman. In West-Nederland bij strenge koude GRONINGEN (ANP) De instal latie voor vloeibaar maken en op slaan van aardgas zal zeker niet voor de winter 1976-1977 gereed zijn, wat reeds een vertraging van twee jaar betekent. Indien verdere moeilijkheden bij de afgifte van vergunningen zouden optreden moet ernstig rekening wor den gehouden met verder uitstel. Door deze vertraging zal de gas voorziening voor de Randstad bij strenge koude gevaar lopen, zo In verband hiermee heeft de maatschappij in 1974 reeds enige onderdelen van het bouwprogram ma 1975 uitgevoerd. Het betreft hier circa 120 km leiding. Desondanks blijft het de vraag of de capaciteits problemen die zich de eerstkomende jaren bij strenge koude in West- Nederland zullen voordoen volledig kunnen worden opgelost, aldus het NV Nederlandse Gasunie wil de industrie nog slechts aardgas leve ren voor hoogwaardige toepassingen. Verder is aanpassing van de aard- gasprijzen ook voor kleinverbruikers noodzakelijk om tot een zuinig be heer van de aardgasreserves te ko men. Dit schrijft hoofddirecteur C. Krijgsman in het jaarverslag. Wat de te vermindere, levering van aardgas aan de industrie betreft zegt hij dat voor ondervuring waar voor een redelijk alternatief in de vorm van stookolie bestaat in het algemeen geen aardgas meer kan worden geleverd. „De leveringen voor de elektricitietsproduktie zullen tot de reeds afgesloten contracten be perkt blijven. Indien door onderlinge verschuiving tussen centrales een doelmatiger toepassing van aardgas mogelijk is zal de Gasunie dit be vorderen. In de toekomst zal elektri- citiet via andere brandstoffen zoals stookolie, kolen en kernenergie moe ten worden opgewekt"» aldus de heer Krijgsman. Niemandsland (1) Deze week werden twee artsen, verbonden aan een Leids verzor gingstehuis, tuchtrechtelijk ge corrigeerd. Men was schromelijk tekort geschoten in de medische begeleiding van een hoogbejaarde man. Gelukkig is dit soort exces sen zeldzaam. Het merendeel van de artsen zoekt nog altijd zorg vuldig en naar beste weten naar optimale hulp, ook voor de be jaarde medemens. Toch kan, ondanks alle goede voornemens, Juist in het contact van arts met bejaarde gemakke lijker dan elders een rampzalige storing in de communicatie optre den. Dat komt omdat het hier gaat om enerzijds een over-, an derzijds een onder-geprivilegiëer- de groep. U mag zelf raden tot welke groep artsen en tot welke de bejaarden behoren. De arts ontleent aan zijn maat schappelijke status een surplus aan gezag, de bejaarde, ook al weer door zijn bescheiden maat schappelijke status, moet terrein prijsgeven dat hem in een eerder stadium van zijn leven wél be schoren was. Het gevolg is tussen beide partijen een zeer brede strook niemandsland, die de arts slechts kan betreden met daad werkelijke interesse en mededo gen voor de oudere aan de andere kant. Iedereen die oudere familiele den heeft in verzorgingstehuizen en aanverwante instituten weet dat het met de mondigheid van de inwonenden nog slechter is ge steld dan in gewone ziekenhuizen. Vaak geschiedt de communicatie langs tot het allernoodzakelijkste teruggebrachte banen. De bejaar de is de toegesprokene. Hem wor den in een soort Calimerotoontje goede wenken gegeven. Weerwerk wordt vrij gemakkelijk als eigen wijsheid gerubriceerd. De bejaar de is zich terdege van zijn mach teloosheid bewust. Bovendien zal hij, vooral als hij uit bescheide ner sociale lagen afkomstig is, nimmer de alwetendheid van de behandelend geneesheer ook maar In discussie durven stellen. Dat zal die geneesheer dus zelf moe ten doen. Dat gaat ook de goed- willenden, en dat is de meerder heid, ik schreef het al, maar moei lijk af. Niemandsland (2) Vaak zegt zo'n arts tegen een met vele klachten behepte grijs aard: „twee nieuwe benen kan ik u niet bezorgen". Dat is natuur lijk wel waar, maar psychologisch een verschrikkelijke misser. Bo vendien weet de grijsaard dat ook wel. Hij is niet om een dergelijke boodschap verlegen, ook niet in nieuwe ledematen geïnteresseerd. Hij wil dat zijn oude benen het zo goed mogelijk doen en hij ver wacht dat die geneesheer daar ook vanuit gaat. Een persoonlijke benadering, geen confectie dus. Van de zijde van de artsen wordt zeer vaak tegen geworpen dat overbelasting individueel medisch dienstbetoon belet. Niemand zal ontkennen dat zeer velen inder daad overuren maken en zelf de peppillen meer hanteren dan de hark en schoffel. Maar het is wél de vraag of men door de Jachtige confectie in dienstverlening, in vestering in de breedte als het ware, zich niet veel meer werk op de hals haalt, dan bij een aan dachtiger, meer in de diepte gaan de behandeling. De patiënt die het volle pond niet krijgt, komt steeds terug, dwaalt verloren rond, stuurloos temidden van steeds weer andere symptomen, waar over hij zich ongerust maakt. Kortom is volstrekt verloren in dat niemandsland van zoëven. Er komt er niemand tegen. Wat is lelijk (1) Vijftig auto's van diverse ma kelij die ons in korte tijd passe ren. terwijl we Juist in een rozen- perkje de middagboterham nut tigen, vormen geen beeld van uitzonderlijke schoonheid. Het is eerder andersom, we vinden het een lelijk gezicht. Toch is dat gek. Als wij die boterham niet in een rozenperk Je verorberen, maar gezeten aan, zeg, de Nieuwe Waterweg en zien vijftig vaartuigen aan ons oog voorbij trekken, dan worden de zinnen door een mooi gevoel van schoonheid gestreeld. Ik had het daar van de week met een architect over. Architec ten zijn mensen die van de schoon heid een deugd moeten maken. En „deugd" betekent dan bij ge bouwen doelmatig zijn, niet te kostbaar, vooruitzicht op een redelijke levensduur. Die architect kwam met de ver gelijking van auto's en schepen. Is een auto een lelijk voorwerp? Neen, eigenlijk niet. Er komen vormgevers aan te pas, die van hoge esthetische idealen zijn ver vuld en ze vaak heel aardig in de praktijk realiseren. Misschien is zijn nieuwe auto wel een geslaag der stuk industriële vormgeving dan de fluitketel of de bierfles die hij ervoor en erna ontwierp. En zeer waarschijnlijk is die auto fraaier dan de scheepkens op het water. Want mét Rudy Kous broek ben ik van mening dat het hoogtepunt van nautische schep pingsdrift lag rond de eeuwwis seling, toen de oceaanreuzen (en vooral ook oorlogskruisers) strijk- Ijzervormige voorstevens voerden. Wat is lelijk (2) Hoe komen we hier ooit uit? Met één theorie kom Je een heel eind. Die gaat als volgt: klas sieke auto's vinden we mooi, want daar zyn er weinig van, die zijn niet te betalen. Je kunt je er niet mee vereenzelvigen, omdat ze on bereikbaar zijn. Dus zijn ze mooi. Daarentegen heeft ongeveer iedereen een moderne auto. Het is alledaags. Dus weg ermee, zeker als ze op een kluitje staan of pas seren. We vinden ze lelijk en rea geren agressief. Maar ho, het wordt tijd dat de theorie aan het wankelen wordt gebracht. Een cola-flesje heeft een aangename, eigentijdse vorm ofschoon reeds in 1913 ontwor pen!), vijftig cola-flesjes op een schap in de supermarkt wekken eerder onze dorst dan onze agres sie. Ze zijn nog bereikbaarder voor een iegelijk dan de automo biel. Dus die mooie theorie gaat niet op. Wat is lelijk (3) Voorlopig houd ik het erop dat onze afweer tegen de auto niet een esthetische maar een sociale achtergrond heeft. Het voertuig is zo wezenlijk voor ons bestaan ge worden dat wij ons volstrekt ver eenzelvigen met onze auto. Het wordt een lichaamsdeel, een twee eenheid. Dis is de auto die beeld van de tweeëenheid mens machine. En weliswaar gelden wij als een in groepen levend zoogdier, maar daarom minnen wij onze medemens toch ook weer niet al te zeer. Wij mijden hem en hebben hem nodig. Dus neste len wij ons niet in een rozen- perkje met de middagboterham, maar in de berm met de primus, slaan de automobielen gade, maar eigenlijk de medemens en ver foeien hem hardgrondig. Zwaard (1) Allah Akhbar („Alla is groot") riepen de tienduizenden in Riaad samengestroomd om er getuige te zijn van de executie van de moordenaar van koning Feisal. Het gebeurde met een gouden zwaard en vol religieus ritueel. Opvallend vond ik dat de terecht stelling na zonsondergang ge schiedde: de dag die teneinde loopt. De westerse traditie bfj een dergelijke gesanctioneerde moord partij wil dat het luik of het guil lotinemes altijd in de prille och tend vallen. De Wrekende gerecht- tigheid is matineus in onze dre ven. Maar het gepeupel placht er wel met liefde een nacht voor op te blijven, zoals Toergenjev ver haalt in zijn meesterlijke „Her inneringen" (pas weer, uitstekend door Charles Timmer vertaald, uitgegeven by de Arbeiderspers). Hij beschrijft daarin de openbare executie in 1870 van de Jongeling Troppmann die een boerengezin met kinderen en al heeft afge slacht. Parijs loopt er voor uit. de kroegen zyn vol. aan de lantaarn palen hangen de nieuwsgierigen, een jongeman valt en breekt z'n nek. Toergenjev brengt met een aantal bevoorrechten de nacht in de gevangenis door, is in de buurt als de directeur Troppmann het „uur van boetedoening" aankon digt, maakt deel uit van het ge volg van de veroordeelde op weg naar de executieplaats: „plotse ling sperden zich de beide vleu geldeuren van de poort langzaam als een muil voor ons open en in dezelfde seconde staarde het mon ster van de guillotine met zijn twee smalle zwarte balken en het ertussen hangende mes ons aan, onder de begeleiding van het uit bundige gekrijs van een opge luchte. eindelijk aan zyn trekken komende menigte. Het liep my ineens koud over de rug en ik werd misselijk; het kwam me voor dat ook die kou ons door de ge vangenispoort op de binnenplaats had overvallen, mijn benen be gaven het onder me. Toch wierp ik nog eenmaal een blik op Tropp mann. Hij was plotseling terug gedeinsd, wierp zijn hoofd ach terover en knikte in zijn knieën, alsof iemand hem een slag op zyn borst had toegediend „hij gaat nog van zijn stokje" lispelde een stem naast me Maar hij ver mande zich en liep met vaste tred verder". Zwaard (2) Ik heb George Orwell's repor tage van een ophanging in Bur ma er ook nog eens bijgehaald („Collected Essays", Seeker Warburg)„en toen, terwijl de strop werd aangebracht, begon de gevangene om zijn God te roepen. Het was een schrille, herhaalde schreeuw „ram, ram, ram, ram", niet gehaast en angstig als gebed of hulpgeroep, maar regelmatig, ritmisch, bijna als klokgelui. De beul haalde een kleine katoenen zak voor de dag, een soort meel zak en trok die over het gezicht van de gevangene. Maar het ge luid, gedempt door de stof. bleef doorgaan, steeds weer: „ram, ram. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7