de boei in de fik..." Soms denk ik, ik steek Planten tekenen en fotograferen Op elke hectare: ruim 40 woningen Ruth van Crevel: 99 ZATERDAG 21 JUNI 1975 LEIDEN Verborgen aan de Schelpenkade in een voor malige fabriek huist het Rijksherbarium. Het Rijksherba rium bezit een enorme collectie van vooral 'tropische plan ten. Na een klein doolhof van gangetjes komen we op de kamer van Ruth van Crevel; zij tekent de planten die in de Flora Malesiana beschreven worden. Door Tom Maas „Na het gymnasium had ik geen zin om te studeren, het enige wat toen eigenlijk over bleef was de Te kenacademie". Na vijf jaar deed Ruth van Crevel eindexamen in de vrije afdeling aan de tekenacademie van Den Haag. Dat was in 1952, het was toen moeilijk om een baan te krijgen. Ze besloot een typecursus te volgen om een halve baan op kantoor te nemen en de rest van haar tijd te gebruiken voor het tekenen. Op annonce in het Leidsch Dag- antwoord van en an- prof. Van Steenis. is in 1950 begonnen met het te boek stellen van alle planten uit het Maleise gebied. Ruth van Crevel begon in 1952 de pente keningen van dit enorme boekwerk te verzorgen. Van de geschreven planten maakt zij een tekening met een aantal uitvergrote details. „Het is saai werk maar het lag me wel, ik ben een echte pietepeuteraar". blad kreeg tiquair en V£ Deze laatste In 1960 besloot zij de vierjarige avondcursus aan de School voor Fo tografie te volgen in Den Haag". Die fotoschool was typisch Nederland: idioot veel bijvakken waar je niets aan hebt. bijvoorbeeld boekhouden. En het was heel schools. Pas in het laatste jaar begon je echt te foto graferen. Toch heb ik er geen spijt van, ik heb er een heleboel geleerd. Je leert er kijken". Fotograferen neemt nu eigenlijk een belangrijkre plaats in dan tekenen. „Die teke ningen zijn eigendom van het Rijk, daar heb ik geen hartzeer van, ik heb meer binding met mijn foto's". Ruth van Crevel werkt nu vier da gen in de week aan de Flora, de rest van haar tijd besteedt zij aan de fotografie. Daarbij intigreren haar oude geveltjes en oude kerkhoven, naast natuurlijk de planten en bloe men. Zij werkt regelmatig in op dracht, bijvoorbeeld voor encyclope- dieëen, en dan vooral op botanisch gebied. Ze laat een lijvig boekwerk zien over Meijendel waar erg veel foto's in staan, alle vegetatie-opna men van haar hand. Voor die op dracht had zij een jaar de tijd om duizend dia's te maken. In dat jaar zwierf zij in al haar vrije tijd door Meijendel op zoek naar alle moge lijke plantjes, bomen en bloemetjes. Die hang naar de natuur heeft zij gekregen, dacht Ruth van Crevel, door haar werk aan het Rijksherba rium. Zij vertelt geanimeerd en ver ontwaardigd over de tropische oer wouden. „Bijvoorbeeld op Sumatra verdwijnen die tropische oerwouden als sneeuw voor de zon, door vooral de Japanse houtmaatschappijen. Daar worden hele bossen gekapt, dat is onvoorstelbaar. Hier roepe wij als er ergens een weg wordt aangelegd, dat is óók wsl erg, maar daar verdwijnen hele ge bieden. Door die ontbossing krijgt je erosie, klimaatsveranderingen, ga zo maar door, fauna verdwijnt, bijvoor beeld de Oerang Oetangs die in tro pische wouden leven". Weer pratend over haar werk aan de Flora zegt ze weer het niet altijd even leuk te vinden. „Soms denk ik, ik steek de boel in de fik. Dan geeft de man die het werk verdeelt me weer een paar aardige plantjes, dat is wel leuk werk. Soms heb je wel aardige plantjes, maar die rottige bomen allemaal". „Maar ach, ik werk hier meer dan twintig jaar, ik heb hier wel veel vrijheid. Er, de mensen waarmee je werkt, dat is toch wel fijn. Soms kan je naar het buitenland; ik ben een paar weken in Cambridge geweest". Lachend voegt ze er aan toe: „Op rijkskosten". „Dat de Flora klaar is zullen wij niet meemaken, dat is iets van rond 2075". De pentekeningen in de Flora moeten wetenschappelijk verant woord zijn. Ondanks die beperking vindt Ruth van Crevel dat zij een eigen stijl heeft. „Sommigen vinden dat ik te gestyleerd teken, nou ach Zij zegt vooral geïnspireerd te wor den door 19de eeuwse kopergravures: „Die zijn zo open, prachtig gewoon weg". In Nederland zijn er niet veel anderen die werk maken als zij. „In Nederland is er niet een erg hoog peil; alsof het niet met liefde ge daan is. In Engeland is de hele hou ding tegenover de natuur anders". Ruth van Crevel praat snel, zake lijk; zal zich niet snel van de wijs laten brengen. Op het eind van het gesprek stelt zij gedecideerd het ver haal eerst te willen lezen, voor het in de krant komt. „Er wordt zoveel onzin geschreven". Een zakelijk kun stenares. Bij de foto's Fotogram van struisgras. Bij fotogrammen wordt zonder ca mera gewerkt: het struikgras is hier op het lichtgevoelig papier gelegd en belicht: het door het gras bedekte papier blijft wit, de rest wordt zwart. Rechts: Ruth van Crevel, te- kenares en fotografe. Nadat ze de minieme bloemetjes van een plant uit het Maleise gebied heeft "op gekookt", haalt ze ze met een -pin cetje een beetje uit elkaar om ze beter te kunnen bekijken. Kijkend door een microscoop maakt zij dan een pentekening van het bloemetje. ADVERENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie JUWELIER V.D. WATER Zwartemeerlaan-Gardeniadal MM Mumft IIM WK O O ■Jllfei.iiiK- in februari '74. LEIDEN Hoe snel het allemaal gaat in de Merenwijk bewijzen neven staande foto's. De twee bovenste plaatjes werden geschoten vanaf de Zwartemeerlaan ter hoogte van het Gardeniadal. In februari '74 was er nog weinig meer te zien dan een modderpoel, vaag omgeven' door een >uten schoeiing. Nu ongeveer an derhalf jaar later zijn zowel ter lin ker als ter rechter zijde huizen ver rezen en is op de achtergrond de Pa- gebrug nog juist zichtbaar. Op de Linkerzijde van deze foto is een deel zichtbaar van de ruim 300 woningen, die vallen binnen het pro ject Van Wijnen. In dit plan staan 123 vierkamer-eengezihswoningen en nog eens 58 vijfkamer-eengezinswo ningen. De huren van deze woningen inclusief servicekosten liggen tussen de f 370 en f 410 gulden per maand. Verder staan er in dit deel van de Merenwijk 39 tweekamerflats voor de veilhuur. De huur bedraagt f 325 per maand. Koopwoningen zitten er ook in het plan Van Wijnen: 50 schakelbunga- Lows waarvan het kenmerk is een woonkamer met een oppervlakte van ongeveer 40 vierkante meter gelegen rondom een open haard. Er zijn drie slaapkamers. Het plan wordt gecom pleteerd door 36 splitgevelwoningen. Architect Van deze woningen is ir. G. Gerritse uit Dordrecht, terwijl ze ge financierd worden door Delta Lloyd De splitgevelwoniingen hebben een inpandige garage. Ook hier centraal in de woonkamer de open haard. Een paar treedjes hoger ligt een woon- Broekweg februari '74. Door Bram van Leeuwen eetkamer in half-open-verbinding met de keuken. Boven zijn er drie slaapkamers en een badkamer. De prijzen van koopwoningen in dit deel van de Merenwijk liggen tussen de 156.000 en 165.000 gulden. Deze maand is een begin gemaakt met de ople vering van de woningen. De straat namen in deze buurt eindigen op plaats, zijde, hoek, pad en oord en beginnen met een vogelnaam. Aan de rechterzijde van het water ligt de "vlinderbuurt" waarvoor door een aantal Leidse aannemers een ge zamenlijk plan is ontworpen. In totaal bouwt "Leibouw" daar 386 woningen, in zes verschillende types, zowel voor verhuur alïs voor de verkoop. Uiter lijk het meest opvallend zijn de 92 splitgevelwoningen, die al snel de bij naam "puntmutsen" hebben gekre gen. De woningen liggen ten noorden van het recreatiepark en hebben vier slaapkamers en een garage. Andere koopwoningen in de vrije sector zijn de 38 schakel-patiobungalows en de 76 eengezinswoningen, die gelijkvloers een berging, woonkamer en open keu ken hebben, op de eerste verdieping vier slaapkamers met badkamer en douche, en daarnaast nog een zolder kamer. De prijzen van deze eenge zinswoningen liggen tussen de 130.000 en 170.000 gulden. Voor de verhuur zijn in dit complex beschikbaar 34 tweekamer-appartementen (huur f 300) en 147 eengezinswoningen die >ua indeling in grote lijnen overeen komen met de 76 koopwoningen met dit verschil dat er geen 4 maar 3 slaapkamers zijn, en de badkamer heeft plaatsgemaakt voor een douche cel. Veertig van deze woningen heb ben bovendien nog een zolderkamer. De huur van deze huizen liggen tus sen de 410 en 450 gulden per maand. De architectonische ontwerpen van de Leibouw-woningen zijn van Henri le Grand en Paul Selle. Een klein deel van de woningen is reeds opge leverd. Aan de noordzijde van de Veluwe- meerlaan licht een deel van de Me renwijk, dat inmiddels wat woning bouw betreft is voltooid. Hier staan 408 woningen, die gebouwd zijn door Panagro in opdracht van de Stich ting Eigen Huis. Het zijn de goed koopste koopwoningen, die in de Me renwijk gebouwd worden en er be stond dan ook bijzonder veel belang- Zwartemeerlaan-Gardeniadal in juni '75. stelling voor. De stichting was een gemeentelijk initiatief en werkte op een non-profit-basis. De prijzen van de woningen konden daardoor onder de 90.000 gulden blijven. De succesformule van dit bouwpro ject is zo aangeslagen dat inmiddels door enkele gemeenteraadsleden on der wie de VVD-er Cor Eizenga (zelf wonend in een huis van de stichting» is gepleit voor een dergelijk project in de Leeuwenhoek. Dat is het deel van het Morskwartier dat vo< ningbouw gereserveerd blijft grondtransactie met De verkavelingsdichtheid in dit plan is vrij hoog, namelijk 42,5 wo ning per hectare. Voor de gehele Merenwijk zal dit cijfer na de vol tooiing ook uit de bus komen. De foto's links onder en rechts on der laten de metamorfose zien die de Broekweg ter hoogte van de Veluwe meerlaan heeft ondergaan. Het enige duidelijke herkenningspunt dat ge bleven is vormt het bouwkeetje. Op die foto links onder zijn de draglines nog in actie en wordt de bekisting gemaakt voor de riolering. Dat alles is inmiddels onder het wegdek van de Veiuwemeerlaan verdwenen, zoals op de foto rechts blijkt. De Broekweg is trouwens een van de punten die in de Merenwijk-opzet is ingepast. De weg bestond reeds nog voor de eerste paal de grond in ging. Broekweg juni '75.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3