De mensen kunnen makkelijker reizen Ombudsvrouw maakte gids voor werknemers De wonderlijke steenplant Kwaliteitscontroleuse Transavia ZATERDAG 21 JUNI 1975 Snelste vrouw Twee jaar geleden maakte Meta van Beek, maatschappelijk werkster van de gemeentelijke sociale dienst van Den Haag haar debuut als „Ombudsvrouw". Aan een strijdvaar dige, maar tegelijkertijd ook maat schappelijk diep bewogen raadgeef ster voor arbeidsconflicten bleek in ons land een geweldige behoefte te bestaan, want in de afgelopen twee Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Jaar diende Meta van Beek enkele duizenden mensen van advies. Het waren voor het merendeel vrouwen, die de "Ombudsvrouw" 's avonds via een speciaal opengesteld telefoon nummer om raad vroegen. Maar ze hielp ook vrij veel mannen. Aan alle mensen die haar in vertrouwen namen heeft Meta van Beek nu het boekje „Werk Wijs" opgedragen. Een gids met vele tientallen tips en raadgevingen voor de meest uiteenlopende problemen die zich in een werksituatie voor kunnen doen. Om het boekje zo overzichtelijk en leesbaar mogelijk te houden, goot ze al Ihaar wenken in een speels vraag en antwoordspel. In de gids gaat de „Ombudsvrouw" uitvoerig op zaken als beroepskeuze, de arbeidsovereen komst, rechtsbijstand, gelijke belo ning, loonbelasting, sociale verzeke ringen en ontslagkwesties in. Onderwerpen die door haar punt voor punt worden uitgelegd. En die nog worden verduidelijkt door grappige tekeningen van Babs van Wely. Het boekje „Werk-Wijs" dat eigenlijk iedere werknemer zich zou moeten aanschaffen kost maar ƒ5. Voor wie 'Werk Wijs" schriftelijk wil bestellen komen er nog portokosten bij. Het totale bedrag van ƒ6,30 kan men overmaken op giro 3071221. Parijs In de stad rijdt ze in een auto met automatische versnellings bak nooit harder dan veertig kilometer per uur. Maar zodra ze voor haar werk aan een autorace meedoet bestuurt ze sportauto's die meer dan driehonderd kilometer per uur halen. Marie-Claude Beaumont, auto-coureur met de bijnaam de snelste vrouw van de wereld vindt die ere-titel wat overdreven omdat er met maar vier vrouwelijke auto-coureurs in heel Europa vrijwel geen concurrentie is. Het debuut van deze dochter van een garage houder is niet zo gemakkelijk geweest, zegt ze. Om in het autowereldje serieus mee te kunnen tellen, moest ze elke race verschrikkelijk goed voorbereiden en daarbij tegelijkertijd voor 100% vrouw zien te blijven. Haar recept voor zo'n glansrijke carrière: Tien uur lsaap per dag. geen alcohol, een dieet van biefstuk, sla en melkprodukten. Weinig feestjes en veel fietstochten om de beenspieren in vorm te houden. Filmactrice Sophia Loren heeft zich met man en twee zoontjes definitief in Parijs gevestigd. In een riant ap partement, blijkens een be schrijving in weekblad Paris Match: drie etages van elk 200 vierkante meter, binnens huis door trappen verbonden. Het nieuwe onderkomen van de familie ligt op de zevende, achtste en negende verdie ping van een gebouw op een hoek van de Avenue George V en wordt bekroond door een enorm dakterras. Het huis bevat onder meer een biblio theek, een kinderspeelzaal, kamers voor kinderverzorg ster, secretaresse, kokkin en chauffeur, en werkkamers voor vader Carlo Ponti. Op de foto Sophia en haar gezin. SCHIPHOL Het drukke vakantieseizoen breekt weer aan. Bijna een half miljoen Nederlanders zullen zich deze zomer per vliegtuig naar hun vakantiebestemming laten brengen. En omdat voor al deze de vakantie eigenlijk al Eenheid schept meer ruimte in woning Amsterdam „Iedere tijd heeft zijn traditie", vindt de succesrijke Britse binnenhuisarchitect David Hicks, echtgenoot van de Jongste doohter van Lord Mountbatten van Birma. De man, die bepaalt hoe Vips moeten wonen, was een ^agje in Amsterdam om bij Metz en Co de viering van het honderdjarig be staan van Liberty bij te wonen. "Wat mij in Nederland altijd zo op valt", aldus David Hicks, "is dat nog zo weinig mensen de durf hebben om hun huis in een consequente stijl in te richten. Als je een flat binnen- kot is de hal vaak Engels, de zitka mer Oudhollands en de slaapkamer Frans. Dat maakt zo'n appartement veel kleiner dan nodig is. In een flat moet Je eenmaal met ruimte woekeren en daarom is het veel beter om voor de gang en alle kamers een kleur vloerbedekking te kiezen en voor alle wanden behang in dezelfde warme tint te nemen. Het is wel een beslissing, maar mensen, die eenmaal de stap hebben gewaagd zijn er geweldig blij mee", aldus David HickS „Wij hebben de hele dag, door ons werk, al genoeg rommel om ons heen en daarom moet een huis een rustpunt zijn", meent hij. Dat dergelijke appartementen beslist niet saai hoeven te zijn, bewijzen de flats van Jackie Onassis, Mala Rubinstein en de familie Rockefeller in Parijs, Londen en New York. Ze werden allemaal door David Hicks ingericht. Hij combineerde er vloerbedekking, gordijnen en behang in een en dezelfde tint maar met verschillende motieven. Een voor beeld dat op een voordelige manier navolgbaar is bij Metz en Co. De Britse binnenhuisarchitect be schouwt lampen als de belangrijkste sfeermakers en vandaar dat hij aan het ontwerpen van klassieke, maar ook moderne lichtpunten bijzonder veel aandacht heeft besteed. En om mensen ook in staat te stellen om zich met hun meest bizarre souvenirs van verre reizen te omringen ontwierp hij doorzichtige perapex pyramidevormige étagères, die aan ieder huis een heel persoonlijk karakter kunnen geven. Een saaie wat lange gang in een flat in Parijs kreeg wat meer karakter doordat David Hicks er geometrische decoraties voor ont wierp. begint als hun huisdeur in het slot valt, heeft de luchtvaartmaatschap pij Transavia, die 45 van de vakantievliegmarkt beheerst, een speciale staffunctionaris voor de kwaliteitscontrole op het charterver- voer aangesteld. Een unieke positie in de Nederland se luchtvaartwereld die wordt bekleed door mevrouw M. B. Brouwerens, die daarmee meteen de hoogst geplaatste vrouw op de luchthaven Schiphol is. Als het „Alziend Oog" van Transavia stelt ze alles in het werk om het de passagiers zo veel mogelijk naar de zin te maken. Ze proeft de maaltijden, inspecteert vertrekkende vliegtuigen, probeert opstoppingen te voorkomen bij het instappen, zoekt servetjes in de leukste kleur en alle mogelijke andere dingen uit en reist regelmatig met vliegtuigen mee naar Spanje. Tunesie en Rhodos om daar de aankomst en het vertrek van de passagiers te controleren. Gemakkelijker Vakantiegangers stappen steevast met grote weekendtassen, fotokof fertjes en soms twee. drie mantels over hun arm aan boord en het resultaat is dat ze dan hun voeten bijna niet meer kwijt kunnen, terwijl ze even later bij de douane zenuwachtig naar hun paspoort moeten zoeken omdat ze dat ineens niet meer kunnen vinden. Het belangrijkste advies dat mevrouw Brouwerens aan vliegende vakantie gangers zou willen geven is: „Reis gemakkelijkgeniet er van". Neem liever een extra weekendtas of koffertje mee om er de Jassen, zwemvesten en eventuele thermos flessen in te stoppen in plaats van al die dingen de vliegtuigcabine in te sjouwen. Mevrouw Brouwerens zou het liefst willen dat de vliegende vakantiegan gers hun handbagage zouden beperken tot een gewone damestas en eventueel nog een extra tasje waarin men desnoods een fototoe stel, een krant of tijdschrift en eventueel nog wat drank en sigaretten die men op Schiphol koopt zou kunnen doen. Als iedereen dat deed zouden er niet zulke lange wachttijden bij de douane en de veiligheidscontrole ontstaan en zou het reizen beslist plezieriger worden omdat niets zo vervelend is als het wachten in een lange rij. Bovendien zouden door het meenemen van een minimum aan handbagage minder mensen bij het uitstappen hun evenwicht op de nogal wiebelige Spaanse vliegtuigtrappen verliezen. Want er zijn in de loop der Jaren al heel wat veel te zwaar bepakte mensen van de laatste trede van een vliegtuigtrap afgegleden waar door ze hun vakantie met een verstuikte enkel moesten beginnen. En als mevrouw Brouwerens enigs zins tijd heeft probeert ze dat de passagiers bij het afgeven van de bagage uit te leggen. Het hoort een beetje bij de huiselijke stijl van „Transavia", want een chartermaat schappij heeft nu eenmaal een heel andere functie dan een gewone lijndienst, vindt mevrouw Brouwe- Kavïaar Zo beschouwt een zakenman die naar Parijs vliegt, een vliegtuig als een middel om zijn afspraak tijdig na te komen. Maar vakantiegangers stellen totaal andere eisen aan een vliegreis. Volgens mevrouw Brouwe rens komt dat vooral doordat vliegen in Nederland door de meeste mensen nog steeds als iets bijzonders wordt gezien. Men associeert het met diepe borden kaviaar en liters champagne die werden geserveerd in de tijd dat alleen filmsterren, prinsessen en spionnen vlogen. En zoiets willen de mensen die nog nooit hebben gevlogen ook wel eens meemaken, vandaar dat er zulke hoge eisen aan de maaltijden in een vliegtuig worden gesteld. Bovendien is eten aan boord ook een vorm van tijdpassering, en een manier om mensen die nog nooit hebben gevlogen op een huiselijke manier op hun gemak te stellen. Dat laatste door de passagiers bij het serveren van een kopje thee of koffie net als thuis een koekje uit een vrolijk gebloemde trommel te presenteren. „Omdat het accent bij Transavia op het vakantie ver voer ligt, willen wij graag een gezellige maatschappij zijn", aldus Brouwerens Er zijn heel wat wonderlijke planten in het rijk der succulenten, maar zo wonderlijk als de Lithops is er vrijwel geen. Levend Steentje of levende kiezel, zo wordt de Lithops wel genoemd en inderdaad, wie deze plantjes ziet, omgeven door een bonte kiezelbedekking van de aarde, zal op een gegeven moment niet meer weten wat nu levend en wat nu van steen is. Door Piet de Nies Mimiery, noemt men dat. De eigenschap om zich aan de omgeving aan te passen dat doen deze Lithops, niet alleen in een keurig bakje in de huiskamer, maar ook in het land van herkomst, Zuid en Zuid-West Afrika. Daar groeien ze in lemig zand tussen kiezelsplit. Daar kunnen ze zelfs helemaal aan liet oog onttrokken zijn in de droge tijd in die zandwoestijn, wat dan tevens hun rustperiode is. De plant trekt zich dan zowat helemaal in de aarde terug. Deze rustperiode valt daar in onze wintermaanden, en daarom doet de Lithops vanaf september tot het moment dat nieuwe uitlopers verschijnen totaal geen aanslag op de waterrekening. Volkomen droog mogen, nee moeten, ze dan blijven. Alleen in de zomermaanden vragen deze steentjes wat water, maar zelfs dan zeer spaarzaam. Krijgt de Lithops teveel water, dan zwellen de plantjes zo dat ze openbarsten, en alhoewel dat nog niet meteen het einde van het leven van dit steentje hoeft te betekenen, het fraaie is er dan wel af. Geef dat water voorzichtig, zodat het niet tussen de delen» bladeren) van de plant komt. Deze succulenten mogen in de volle zon staan en de temperatuur mag zelfs tot 50 graden C oplopen! Op een iets minder zonnig plekje doen ze het ook goed. In de winter verlangen ze wel licht, maar <ian geen warmte. Zo tussen de 5 en 10 graden voelen ze zich het best. Zorg daarbij voor droge lucht want. ook al krijgen ze dan geen water, bij te vochtige lucht is er toch kans op rotting. Bij goede verzorging kunnen de Lithops plantjes in september bloeien. Een vreemd gezicht, die platte „stenen", waaruit zo'n bloem komt. Die bloem lijkt wel wat op de ijsbloempjes uit de tuin. Klopt ook wel, want ook de Mesembryanthe- mum behoort tot de familie Aizoaceae. Vandaag gaan we asperges eten. De prijzen van deze heer lijke Hollandse groente zijn dit jaar helaas weer aan de hoge kant. Daarom zullen we ons dit jaar maar tot een paar van der gelijke maaitijden beperken. Ik geef u hierbij een aantal sugges ties hoe u deze van oorsprong Zuidafrikaanse stengelgroente kunt opdienen. Door Hans Belterman Zelf geef ik er de voorkeur aan om de gekookte asperges te eten met een paar plakken ham. Omdat het hier gaat om een bijzonder gerecht kies ik daarbij ook een bijzondere ham. Want of u nu een rauwe of gekookte ham prefereert, of het een Gelderse of een Parma-ham is. daar gaat het nu niet om want vrijwel iedere hamsoort valt bij de asperges heel goed te eten. Nee ik wil u wijzen op de z.g. been-ham of zoals ze het in Amsterdam zeggen ham van het been. Deze ham wordt tegenwoordig nog in enkele restau rants geserveerd. Omdat de ham gerookt is met het been, kan ze niet machinaal gesneden worden, en dat is de reden dat dergelijke hammen bij onze slagers of in delicatessenza ken nauwelijks meer te koop is. Ik schat dat er in het hele land nog zo'n tien zaken zijn waar u dergelijke met de hand gesneden plakken ham kunt kopen. In Amsterdam kent men drie a vier zaken waar men ham van het been verkoopt. Dikker en Thijs in da Leidschestraat en het Hammenhuis in de St. Luciensteeg zijn er de bekendste. In Rotterdam is beenham wat moeilijker te verkrijgen. Op de delicatessenafdeling van V en D worden dergelijke hammen zo af en toe wel eens aangeboden. Zelf koop ik mijn ham van het been bij de charcuterie Dungelmann in de Haagse Hoogstraat, een adres waar mijn grootmoeder ook al de ham van het been kocht. Behalve asperges met een paar plakken ham van het been kunt u de groente serveren met zacht gekookte eieren, gesmolten roombo ter en kleine nieuwe aardappeltjes. Als ik er geen ham bij geef. dan serveer ik de asperges graag met een saus. In onze auberge St Hubert serveerden wij de asperges met een koude saus en versierden de schotel vaak met wat plakken sinaasappel. Een vrucht die qua smaak uitstekend past bij de koning der groenten. Zo n koude saus maakt u in een wip want ze bestaat uit een deel mayonaise en een deel sti'f geslagen, ongezoete, slagroom. Deze saus kunt u dan nog met wat peper en zout verder op smaak brengen Als u door deze saus dan ook nog enkele theelepeltjes Mandarine Na poleon roert dan creeert u iets heel bijzonders. Trouwens met die voortreffelijke likeur, die ik hier al enkele malen eerder ter sprake bracht, kunt u een saus maken die de chef van het restaurant Mairesse in 't Belgische Mariemont bij voor keur bij asperges serveert. Het is een specialiteit van de heer Ameve die er erg veel succes mee oogst. De saus maakt u als volgt: in een pannetje met een dikke bodem vermengt u het sap van vier mandarijnen of twee sinaasappe len) met een flinke eetlepel Mandarine Napoleon. U laat de inhoud dan tot de helft inkoken en zet het dan een half uurtje op een koude plaats. Is de vloeistof afgekoeld dan klopt u er op een heel laag pitje vier eidooiers door. Is de massa goed luchtig geklopt dan voegt u er beetje bij beetje een ons erg zachte rocènboter bij. Dan maakt u de saus eventueel nog op smaak af met een mespuntje zout en serveert het onmiddellijk. Voor vier personen reken ik meestal op ruim 1 kg asperges, die ik van de kop tot aan het ondereinde heel dun schiL De uiteinden snijd ik dan af. was de groente en bind ze in een-persoonsbosjes. De asperges leg ik in kokend water met zout, reng ze weer aan de kook en zet ze dan zo'n drie kwartier op een zacht vuurtje. De bosjes asperges moeten daarna heel voorzichtig, op een schuimspaan, uit het water worden genomen. Benodigd voor de koude saus St. Hubert (voor vier personen): 1/5 liter mayonaise. 1/5 liter slagroom. 3 theelepeltjes Mandarine Napoleon, wat zout en peper uit de molen. Voor de saus Mairesse heeft u nodig: het sap van vier flinke mandarijnen of twee sinaasappelen, vier eidooiers. 100 gram roomboter en een flinke eetlepel Mandarine Napoleon. K9B DAMESMODE ia exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O-II2 ISDEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21