"Dit is een vreselijk feodale onderneming" Sportvisserij kent een grote variatie - üSHEfj Wanbeleid van directeur was aanleiding tot bezetting van het bedrijf i vis I sport Secretaris ondernemingsraad Casolith: ZATERDAG 21 JUNI 1975 PAGINA 17 De man achter het gesloten hek houdt een portofoon aan het oor. Hij zegt iets, luistert, gebaart dan naar een collega dat het hek open mag. We zijn in Leeuwarden bij de firma Casolith, een fabriek van kunst hoorn en acrylaatglas. Maandagoch tend heeft het personeel (170 man) het kantoorgebouw bezet en eige naar en enig aandeelhouder, J. Talsma, de toegang tot het terrein ontzegd. Angst voor bedreiging van de werkgelegenheid en een financieel wanbeheer zijn de aanleidingen geweest tot deze unieke stap van het personeel: het bedrijf werkt gewoon door, te'rwijl een aktiecomité van vier man zich ophoudt in een vergaderzaaltje waar ze, als enigen losgemaakt uit het productieproces, dag en nacht aanwezig zijn. Door H. J. Oolbekkink Woordvoerder in het aktiecentrum is A.J. Eeninkwinkel, secretaris van de ondernemingsraad en leider van de kwaliteitsdienst van Casolith. Hij heeft een vuistdik dossier waarin alle stukken zijn opgenomen die te maken hebben met het reeds lang bestaande "conflict tussen Talsma en het personeel. Eeninkwinkel tikt van tijd tot tijd met vlakke hand op het dossier terwijl hij kalm (maar duidelijk met goed gecamoufleerde emotie) praat. Hij is sinds maandag van 's ochtends 7 uur tot 's avonds 11 urn* in het aktiecentrum; een wat geplooide man die het dossier niet eens hoeft te raadplegen om een overzicht van de problematiek te geven. Feodaal Talsma is in 1968 als directeur van Casolith afgetreden, maar bleef eigenaar en enig aandeelhouder. Een andere zaak van hem, Lowo bv, een financierings- en beleggingsmaat schappij, int sindsdien een jaarhuur van 300.000 gulden van het bedrijf, een bedrag dat hij in eigen zak stopt, aldus Eeninkwinkel. "Dit is een ontstellend feodaal bedrijf, waar een wanbeleid is gevoerd. Vorig jaar heeft Talsma bijvoorbeeld van de winst van ruim 237.000 gulden een bedrag van 180.000 gulden op zijn eigen bankrekening laten zetten. Kunt u nagaan, er is hier pas in 1972 een ondernemingsraad gekomen, en kort daarop heeft Talsma de firma opgesplitst in een werkmaatschappij en een vastgoedmaatschappij. Dat jaar heeft de ondernemingsraad al gezegd: We hebben geen vertrouwen in je. Nou, pas in 1973 kreeg de raad inzicht in de Jaarrekening, en toen bleek dat van het opstrijken van de winst. Terwijl het toch normaal is dat je als ondernemer tweederde van je winst in het bedrijf laat zitten om te investeren en te moderniseren". De acrylaa taf deling moest bijvoor beeld vernieuwd worden, vertelt Eeninkwinkel. Talsma heeft dat een jaarlang getraineerd omdat hij het niet nodig vond er een investering van drie a vier miljoen gulden in te steken. Daar zagen zowel de ondernemingsraad als de Leeuwar der afdelingen van de drie industriebonden een duidelijk gevaar voor de continuïteit en dus voor de werkgelegenheid in. Eeninkwinkel: 'Talsma heeft die hele zaak uit de hand laten lopen." Niet terug In februari van dit jaar is Talsma weer als directeur gaan zitten naast drs. H.J.J. Hofman, omdat hij het met diens beleid niet eens was. Zegt Eeninkwinkel: „Maar wij willen Talsma daar niet terug op die plaats, nadat hij in 1968 als directeur was afgetreden. Daarom heeft het personeel begin februari tijdens een vergadering van de ondernemingsraad en de industrie bonden een resolutie aangenomen waarin stond dat er mensen van buiten moesten worden aangetrok ken, om een commissie van goede diensten te vormen om de zaak door te lichten en van advies te dienen". Het bedrijf, dat vorig jaar een omzet had van 18 miljoen, kan financieel gezond worden, meent de secretaris van de ondernemingsraad. ,Maar toen die commissie van goede diensten begon, werd haar werk prompt steeds door Talsma door kruist. Er zijn begin april een aantal hoorzittingen door de com missie gehouden en al aan het eind van die maand kwam zij met een advies dat Talsma niet wilde aanvaarden. In mei is toen, na enkele wijzigingen, de overeenkomst door beide partijen ondertekend, maar de dag erna lapte Talsma alles alweer aan zijn laars". Wurggreep Tenslotte zijn de eigenaar-aandeel houder twee ultimatums gesteld waar hij zich, aldus Eeninkwinkel, niets van heeft aangetrokken. De secretaris van de ondernemingsraad heeft het over de "wurggreep" waarin Talsma via zijn Lowo bv het bedrijf Casolith heeft. "Daardoor en door al die andere dingen raakte ons geduld echt op, ook al omdat Talsma een wanbeleid heeft gevoerd door bijvoorbeeld uit pesterij een aantal rekeningen niet te betalen, zodat een Duitse fabriek al sinds vorige week de leveranties heeft gestaakt. Dat vinden wij inderdaad een ernstige vorm van wanbeleid. Dat is de reden waarom we vorige week donderdag besloten hebben de kantoorgebouwen te bezetten om medewerking van Talsma af te dwingen en om onze zaak in de publiciteit te brengen". Te koop Bij het hek zitten de posters. In de fabriekshallen draait het bedrijf gewoon door en gonzen de machines. In het aktiecentrum klinkt af en toe de portofoon als de man aan het hek vraagt of die en die auto het terrein op mag. Het mag. Want het zijn ge envertrouwe- lingen van Talsma die proberen binnen te dringen. Talsma zelf heeft zich niet laten zien, maar vermoede lijk weet hij al dat de deuren van zijn directiekamer letterlijk zijn dichtgespijkerd. Wel heeft hij een brief geschreven waarin hij Casolith te koop aanbiedt aan de drie industriebon den, de ondernemingsraad en mede-directeur Hofman. De betrok kenen hebben besloten om die brief voor kennisgeving aan te nemen vakbonden kopen geen bedrijven. Eeninkwinkel nog: „Als ouders hun kinderen slecht opvoeden worden ze uit de ouderlijke macht gezet. Zoiets moet hier ook gebeuren, want Talsma is een feodale speculant en geldbelegger, geen ondernemer". De ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof zal nu een onderzoek instellen naar de gang van zaken bij Casolith. Het PvdA-Kamerlid Vellenga heeft al vragen gesteld aan de ministers van Economische en Sociale Zaken. Omdat men vindt dat de opvattin gen van het ondernemerschap die Talsma aanhangt in 1975 aanzienlijk achterhaald zijn. Ook andere industriëlen in Leeu warden vinden het optreden van hun collega-ondernemer verwerpe lijk. Er is van hen een aantal adhesiebetuigingen bij het aktieco mité binnengekomen. Een van die industriëlen schreef: 'De houding van Talsma is een smet op het Friese ondernemerschap". Het posten gaat inmiddels door. Dag en nacht. Tot eigenaar Talsma een wat moderner visie op de maat schappij zal vertonen. Het hek wordt achter ons dichtgeschoven. De gesjabloneerde woorden op een groot, wit bord luiden: „Casolith werkt normaal door" en ,.Geen toegang voor Talsma en Lowo b.v.". Het moet een bittere aanblik bieden voor de halsstarrige eigenaar die waarschijnlijk een eeuw te laat is geboren. Buitenstaanders moeten bij het zien van een hengelaar toch wei nig notie hebben van de grote verschillen die er onder sportvis sers kunnen bestaan. Ze zien slechts een mannetje of een vrouwtje (want die komen er ook steeds meer) aan de waterkant zitten met een hengel in de hand. Allen met hetzelfde doel voor ogen: in een paar uurtjes tijd zo veel mogelijk vis te verschalken. Toch is het wel eens interessant die gemiddelde visser aan een wat nader onderzoek te onderwerpen. Is die visser nu werkelijk zo'n stukje eenheidsworst als de niet- vissers ons wel eens willen doen geloven? Kijken we alleen maar eens naar de intensiteit waarmee er een hengeltje wordt uitgewor pen. We kennen in ons legioen de groep van verwoede sportvissers. De zovenaamde verslaafden aan de kanis-produkten. Zij ,die elk vrij uurtje dat ze ter beschikking hebben naar de waterkant lopen. Zij die 'hun vrije weekend gro tendeels doorbrengen aan of op het water en vissen beschouwen als hun enig zaligmakende hob by. Het andere uiterste is de mooi- weer-visser. Hij, die pas aan vis sen denkt wanneer op het weer- 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kimt u beter terecht bij: Fa. Verhoog i fans van het kunstaas. Meter - tje voor metertje wordt een pol dersloot afgewerkt met. spinner, lepel, jig of andersoortig kunst- aas. Ze zijn voortdurend in be weging. Beugel van de molen open, de worp. beugel dichtklap pen en langzaam binnendraaien. Op zo'n visdag worden er ettelijke honderden meters afgelegd. Steeds opnieuw verkassend steeds weer tikelen voor de visserij. Enkele da- De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 speurend naar plekjes waar snoek, baars, of snoekbaars hun woon stee kunnen hebben. De variatie in de hengelsport is enorm groot en dat is onder meer af te leiden aan de verschil len die er bestaan tussen de sim pele sportvisser en de perfectio nist. De eerste groep kenmerkt zich door een zeer bescheiden hengeluitrusting. Vaar dan een vaste hengel, een paar slaan" verzorgt. gen later ontving ik van dezelfde onderneming een pakje. Zowel de inhoud van de brief als van het pakje wil ik u niet onthouden. In de brief werd de aandacht ge vestigd op een voor Nederland uniek en nieuw hengelattrilbuut, namelijk dé W.H.-aanslagauto- maat. Het is een bij onze ooster buren vervaardigd mechaniek, dat, zoals de naam al zegt, het "aan- pennetjes op plankjes gerold verpakt in een plastic zakje, een schepnet en een leefnet. Hij heeft geen behoefte aan nog meer kaartje in het NOS-journaal eer zonnetje staat getekend en tem peraturen worden aangegeven contrast de perfectionist. Zijn be spulletjes. Want 'hij gebruikt ze toch niet. En dat is daarmee in schril zitsdrang bereikt nooit het eind punt. Het woord zijn liggende tussen de 20 en 30 gra den. Dan pas besluit hij de hen gel te ontkurken teneinde met vredenheid komt niet volle teugen te genieten van zijn woordenboekje voor. visdagje. Zo is er eenzelfde scheiding te maken tussen de wedstrijdvisser en de niet gebonden hengelaar. De een leeft op wanneer er weer een competitiewedstrijd voor de deur staat. Hij is in feite al bezig met zijn sport wanneer hij de avond voorafgaand aan de wed strijddag zijn concoursmateriaal nog eens aan een nauwgezette keuring onderwerpt. En dan de viswedstrijd zelf. Een concours waar men mannetje aan mannetje zit, gespannen als een veer. Nauwkeurig in het oog hou dend of de wederzijdse huurlie den niet te veel vangen. Naast de zitmand een bak met voer waarvan op gezette tijden wat gedropt wordt op de plek waar de pen zich op dat ogenblik ophoudt. Een flink brok competitie, waar bij de maatvisjes 'het meest in tel zijn. Er wordt immers vaak met als hij nieuwe zaken in de hengel sportwinkel ziet hangen, krijgt hij een onweerstaanbare lust de por temonnee te trekken om zich din gen aan te schaffen. Het idee dat hij karper en snoekbaars aan de zelfde werphengel zou moeten is voor hem onverteerbaar. Eén hengel is voor hem geen hengel. Hij kan slechts vertederd raken door de aanblik van een om vangrijke simmendoos, alles keu rig naast elkaar gerangschikt, of een koffertje waarin het kunstaas Je tegemoet blinkt. Het principe komt er op neer dat de top van de hengel met be hulp van het apparaat gespannen wordt. De aanbeet van de vis moet voldoende zijn om de tp van de hengel te ontspannen zodat de vis vanzelf vaStgeslagen wordt. Het apparaat kan met twee rub ber strips op de hengel worden gemonteerd en is leverbaar in twee uitvoeringen. De prijzen zijn f 34.75 en f 38.60. Ik moet bekennen dat ik de laatste jaren wat huiverig gewor den ben van nieuwe uitvindingen ten behoeve van de hengelsport, wonderdobbers, altijd-vangende spinners, geheime wonidervoertjes; bij nadere beproeving blijken ze niet al te veel resultaat te heb ben. Ook de nieuwe "aanslag- automaat" zal zo vermoeden we binnenkort wel in het raritei tenkabinet van de hengelsport worden bijgezet. Want laten we ons goed voor ogen houden, wat het apparaat voor ons doet. Hij neemt ons het "aanslaan" van de vis uit handen. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar voor mij is d'e aanslag een van de onderdelen van de hengelsport, die de sport zo attractief maakt. Ik zou me dat pleziertje voor geen geld ter wereld willen laten afnemen. Ze ker niet door een of ander auto matisch apparaat. Er wordt in de ze wereld toch al zoveel gemecha niseerd en geautomatiseerd. Daar om voor mij geen aanslag-auto- maat. Anderzijds ben ik wel zo nieuwsgierig om het in de komen de vakantieweken eens uit te pro beren. Ik wil in elk geval weten of het apparaat werkt of niet. Daarover zal ik i Elan echte visboten Lloyds certificaat, vanaf f 1.390,komende rubrieken berichten. Yamaha - outboards 2 tot 55 pk, 2 Jaar garantie. BOOTCENTRUM B.V. Hoge Rijndijk 93, Zoeterwoude, Telefoon 071—26966. zulk licht materiaal gevist dat een wat fo'rs exemplaar vrijwel zeker voor draadbreuk zorgt. Zo'n wedstrijdvisser mist bijna b„n„el»nr bunnen maken, waarbij In deze rubriek nog een plezie rig bericht voor sportvissers uit de ministerraad. Vorige week werd beslist dat visakten binnen afzien bare tijd via de girodienst en bij de postkantoren verkrijgbaar zul len zijn. Dat voorkomt tenminste het soms lange wachten bij het loket in het gemeentehuis. De strijd in de Leidse Hengel alle kenmerken van de hengelaar die graag wil zÜn met de natuur. Niét met veel mensen op een kluitje, maar alleen of hoog stens met een vaste vismaat op het vaste stekkie. De solitairen, die niets moeten hebben competitie-element. Zij die met een bootje de plas oproeien of er gens een stil plekje in de polder opzoeken. Voor hem zijn het niet de maatvisjes die het hem doen. Een gevuld leefnet is prachtig, maar het wachten is op die kan jer, die recordvis, de beloning voor zijn lange wachten. Weer een andere opdeling van het visserslegioen is te maken wanneer we kijken naar de acti viteit, die iemand aan de dag legt. Groot is de groep voor wie vissen een ontspanning is. Ze verkassen zelden of nooit voelen zich het best wanneer de vouwstoel is uit gezet en ze stellen zich tevreden met het vangen van wat voorn en brasem. Nog minder mobiel, maar wel veel strijdbaarder is de karper visser. Hier komt het aan op ge duld, stil zijn. Proberen die uiterst schuwe vis te verlokken tot een aanbeet. Achter die passiviteit van het soms urenlang wachten gaat een flinke portie spanning schuil, die zidh ontlaadt wanneer de pen, na een periode van vol komen bewegingloosheid zich plotseling verheft. En dan zijn er nog de 'waterafstropers". Dat zijn Op deze manier doorgaand zou den we nog wel een paar „ver delingen" van het visserslegioen niet Competitie belooft dit Jaar verhelen dat we steeds de extreme voorbeelden hebben genomen. Er zijn best hengelaars aan te wij zen, die van verschillende cate gorieën iets hebben en moeilijk in het édn ilokJe zÜn passen. Wat ik met die indeling beoogd heb, is aan te geven dat er in de hengel sport een eindeloze mogelijkheid is tot variatie. Voor ieder karakter en elke instelling is er wel een viswijze waarin men bevrediging zal kunnen vinden. Is het daarom zo gek dat het visserslegioen ruim 1,25 miljoen enthousiaste leden telt? Afgelopen week kreeg ik een brief van de handelsonderneming Petrus uit het Brabantse Oostër- hout, die zich blijkens het brief hoofd heeft gespecialiseerd in ar- spannende aangelegenheid te worden. Na drie wedstrijden zijn er nog vier ploegen ongeslagen, te weten DVS I. Hengelsport I, Zuid-West en Sportvrienden. Daarachter volgen meft twee ver- liespunten DVV, Alphen I en Ons Hobby. In de individuele klasse gaat op dit ogenblik W. van Loon van DSV I aan kop met 27 visjes, op de voet gevogld door Th. Ver hagen van Alphen I en A. Ruis van Zuid-West met 26. De stand is verder 4: J. J. den Os (DVS 3) 25 stuks; 5. A. Staphorst (DVS 2) 24 st.; 6. I. Mazurel (Hengelsjort I) 22 st.; 7. J. Boef (Hengelsport I) 21 st.; 8. W. v. Berk el (DVS I) 20 st.; 9. P. Zuidam (Alphen 2) 20 st. en 10. J. v. Loon Jr. (DVS I) 19 st. de labije WATERSPORT Off: dealer van: INTER KAJUITKRUISERS MERCURY PIONIER VISBOTEN OUTBOARDS TERHI vis-volg-zeilboten TERHI YACHTING FRANCE KAJUITZEILERS B.B.-MOTOREN i rmtki TEL- 071-2°™l LclUtN TEL. 071—30644

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17