Mieke v. springt Doorn record Ferrari's snelst op Zandvoort Scheidsrechter Van Gemert: Een beledigde eenzame wolf n WW Tom Okker lijkt weer in topvorm "Mijn top? Ik weet alleen dat ik nog hoger kan en wil..." In Den Haag over 1.85 meter in ZATERDAG 21 JUNI 1975 'gt of er gelo- kun- leden be- van j teeds ings- uden rrei- ade- DEN HAAG De eerste resul taten van de conscentieuze voor bereiding op de Olympische Spe len hadden zich nauwelijks snel ler kunnen aandienen. Eind anril vertrok Mieke van Doorn naar Erlangen bij Neurenberg voor een stage onder leiding van de West.- duitse bondstrainer Dragen Tan- xic. Amper twee maanden later heeft de Spartaan-atlete het hoogspringen in Nederland al od een hoger niveau gebracht door het nationaal record van Anne- miek Bouma met één centimeter te verbeteren. Toch reageer de Mieke van Doorn vrij koel op de 1.85 meter, waarmee zij giste ren voor een verrassend sluitstuk zorgde van de eerste avond van de Sparta-spelen in Den Haag. „Ik heb zoveel springkracht dat ik wist dat dit mogelijk moest zijn. In Erlangen waar ik tweemaal per dag train spring ik steeds soe pel over 1.80 meter. Het is mis schien alleen opvallend dat ik juist vanavond dat record heb ge pakt. Vorige week woensdag kwam ik in Stuttgart niet verder dan 1.75 meter. Dat was een behoor lijke tegenvaller. Daardoor zag ik het voor vanavond ook niet zo zit ten. Je gaat aan jezelf twijfelen, maar na een paar sprongen ging ik er weer helemaal in geloven, kon ik me gemakkelijk concen treren en alles om me heen weg denken. Wat m'n top is? Ik weet het niet, ik weet alleen dat ik hoger kan en wil. Mijn techniek Mieke van Doorn zal nog beter moeten worden. Bij die poging om ook 1.88 meter te springen liet ik me tijdens mijn afzet al gaan. Toch scheelde het maar weinig of ik had die lat niet aangeraakt". Kort na haar recordprestatie verzond Mieke van Doorn de nodige kritiek in de richting van de KNAU. „Ik vind het vreemd dat ik niet meteeen ben gekozen in de olympische se lectie. Ik was verschrikkelijk te leurgesteld". Later ontkende Mie ke dat die gang van zaken zou hebben geleid tot het vertrek naar Duitsland: „Ik wil gewoon Montreal bereiken. Daar heb ik een studiejaar voor over. Wel, als Je dan toch een jaar opoffert kun je net zo goed meteen een heel goede hoogspringschool opzoeken. Met de houding van de KNAU heeft dat niets te maken". Frank Nusse, Nederlands re cordhouder op de 400 meter hor den, beschouwde het optreden in Den Haag gisteravond als een training. Bepaald niet voluit gaand leverde hij een verdienste lijke tijd van 51.1 af. „Ik had 50.5 kunnen lopen, maar ik hoefde niet zo nodig. De accu was niet op geladen. Ik wil niet iedere wed strijd voluit gaan, dan voel je twee dagen later nog de naweeën. Als ik een prestatie wil leveren leef ik twee dagen tevoren naar een wedstrijd toe en rust ik lekker uit. Voor deze wedstrijd was dat echt niet het geval. Ik heb vanmiddag lekker op het strand gelegen. Dan hoef je natuurlijk niet aan een toptijd te denken. Ik wilde ge woon even mijn passenritme door nemen". Nusse, sinds het afgelo pen weekeinde met zijn 49.82 sec. 2de op de Europese seizoenrang lijst, hoopt op een confrontatie met de snelste Europeaan van het seizoen, Alan Pascoe. „Mogelijk zal dat eind augustus gebeuren. Ver slaan zal ik hem niet. Mijn tech niek is voldoende, maar de con ditie niet. Toen ik zondag in Lissa bon dat record liep zat ik de laat ste 30 meter kapot en wilde m'n knieën niet meer. Er mankeert dus nog wel iets aan mijn con ditie. Maar goed, wat er ook ge beurt, in principe ben ïk al te vreden over dit seizoen". JAN PREENEN Door Nico Scheepmaker Twee van onze topsporters heb ben de afgelopen week voor de ver dere eer bedankte: Arie van Ge mert en Sippie Tigchelaar. Sippie heeft mijn sympathie, Arie helaas niet. Want Arie van Gemert treedt verongelijkt uit de schijnwerpers te rug op het moment dat hij het diep tepunt in zijn carrière bereikt had, en Sippie zet een punt achter haar carrière op het moment dat zij, als schaatskampioene van Nederland nog een dosis internationale roem voor de boeg had. Kijk, het was natuurlijk niet aar dig, hoffelijk, galant of tactvol van de scheidsrechterscommissie om Arie van Gemert in zijn laatste jaar van de internationale lijst af te voe ren, maar het was wel juist. Als zo'n lijst rekbaar was geweest, als er in plaats van zeven arbiters ook tien of twaalf op hadden mogen staan, dan zou het kinderachtig zijn geweest Van Gemert eraf te halen. Hij had zijn laatste jaar dan nog achterop die lijst kunnen uitsudde- ren, en wie weet zelfs nog een min der belangrijke interland kunnen lei den. Maar die lijst mag nu eenmaal maar zeven man bevatten, en de scheidsrechterscommissie heeft te recht geoordeeld dat de prestaties van Hoppenbrouwer en Beek het afgelopen seizoen beter waren dan die van Vervoort en Van Gemert, en waarom zou je die twee coming- men dan nog een extra jaar laten tandakken? Hoppenbrouwer stond het vorig jaar al op de nominatie om in plaats van Vervoort op die lijst te komen, maar dat is toen door machinaties van bovenaf verhinderd. Ik ga daar nu niet meer op in, belangrijk is al leen dat Hoppenbrouwer nu inder daad Vervoort vervangen heeft. Res- Gemert kening mee houden dat hij door een jongere en betere speler wordt ver vangen. De figuur, die Van Gemert nu heeft gecreëerd, is te vergelijken met die van een speler die te ho ren heeft gekregen dat hij niet meer voor het Nederlands elftal in aan merking komt. en dit dan met een boos voor zijn club bedankt. Want als hij geen internationale wedstrijden meer mag spelen, verdomt hij het ook om nog langer voor zijn club te spelen. Vies spelletje Van Gemert spreekt nu over een vies spelletje dat is gespeeld, en hij meent dat een scheidsrechter, die in 1974 nog goed genoeg was om roepen. De verbazing dat hij werd afgevaardigd en niet Corver of Van der Kroft was indertijd al erg groot. En de kans, die hij daar kreeg om zich waar te maken (hij leidde Brazilië-Schotland, toch een wed strijd van formaat), benutte hij zo slecht, dat hij daarna voor niets meer in aanmerking kwam. En het gekste van de hele zaak is natuurlek dat hij zich altijd als een „lone wolf" heeft opgesteld. Als de eenzame wolf dus. die zich van niemand wilde laten beïnvloeden. Ik noch na de wedstrijd in de bestuurs kamer vertoonde «behalve om even een handje te geven als hij arriveer de), omdat hij zich door niets of niemand wilde laten beïnvloden. Ik heb dat altijd een mooi en roman tisch, maar enigszins absurd stand punt gevonden, want de plaats waar de scheidsrechter de meeste kans loopt beïnvloed te worden, is het veld, te midden van 22 spelers en omringd door tienduizenden Arie van Gemert rechts kwetst terug, met de staart tussen de benen. Ik kan dat niet rijmen. Chantage Nee, geef mij dan maar Sippie. In 1974 in Heerenveen bij de wereld kampioenschappen nog tweede op de 1500 en 3000 meter achter Atje schouwers. Als je al de schijn wilt Keulen-Deelstra. Atje heeft Sippie Tigchelaar enige Nederlander) vermijden dat je door een paar be> stuursleden beïnvloed kan worden, dan moet je je natuurlijk helemaal niet wagen tussen al die uitgekook- spelers en al die boeh-roepende, flui tende of juichende, met flesjes gooiende toeschouwers Het vreemde was dat hij zo'n wedstrijd (bijvoorbeeld Brazilië- Schotland, maar ook toppers in (Ne derland als het n zijn grensrechters, er strijd tussen Brazilië en Schotland, waarbij de vlam al in de plan zat voordat de olie op het gens ouder doms verschijnselen moe ten afhaken, de wereld ligt bij wij ze van spreken voor Sippie open, maar omdat ze gloeiend de pest aan damestrainer Gerard Maarse, verdomt ze het verder te schaat sen. U moet het me maar zeggen als ik ongelijk heb, maar ik vind het absurd dat een individuele sport beoefenaarster in een zo individuele ar even kon sport als schaatsen de toegang tot bij die wed- het nationale kampioenschap kan worden ontzegd, alleen maar omdat zij weigert zch daarna ter beschik king te stellen van een coach, die gehoord en alsof voorgaande wed- DEN HAAG Mieke van Doorn zorgde gisteravond met een nieuw Nederlands record hoog- i springen dames (1.85 m) in Den Haag letterlijk en figuurlijk voor het hoogtepunt tijdens de eer ste avond van de Sparta Spelen, een atletiek-evenement dat in de loop der jaren zal moeten uitgroeien tot een wedstrijd van internationale allure. En met de kunststofbaan aan de Zuidla- renbaan op komst zit dat er ook wel in. Maar gisteravond moesten de topprestaties nog wor den geleverd door de Nederlandse deelnemers en aangezien de Nederlandse atletiektop erg smal is bleef het prestatie-niveau aan de bescheiden kant. teerde nog Jan Beck, die zich het vorig seizoen als een van onze bes te scheidsrechters ontpopte. Niet eens als een van onze beste zeven, maar voor mijn gevoel als een van onze beste vier: Leo van der Kroft, Jan Beek. Dan komt, met enige tus senruimte, Theo Boosten, en Keizer en Hoppenbrouwer sluiten de rij. Is het redelijk om Beek onder die omstandigheden nog een jaar van interlandvoetbal uit te sluiten, al leen maar omdat het onhoffelijk je gens Van Gemert is om hem in zijn laatste jaar als interlandscheidsrech- ter te wippen? Scheidsrechteren op dat niveau is het bedrijven van top sport, net als voetballen. Als een voetballer te oud wordt, of uit vorm raakt, dan moet hij er toch ook re- ook nog goed genoeg geacht moet 001t worden voor de internationale lijst. g Hoe dat zo? Dan zouden volgens de- _waarsc|luw|n? zelfde redenering Arie Haan, Piet Keizer en Rinus Israël ook nog steeds goed genoeg moeten zijn voor de selectie van het Nederlands elftal, terwijl toch niemand verbaasd was dat zij niet meer door Knobel wer den uitverkoren. Bovendien doet van niet verstandig aan zich gooid, acteerde hij alsof hij nog haar mijlen ver de keel uithangt. hard, gemeen spel had Je bent kampioene van Nederland. geweest. Hij ging zijn eigen baan, zoals het een eenzame volf betaamt. Maar als ik geweest, die zich nooit iets bestuiu'deren had aangetrokken dan had ik ook de mededeling van die bestuurderen dat ik van de interna- ,tlo»llul6 aan ^5f afgevoerd, met een op het wereldkampioenschap te be- sc "1°uderoPhalen afgedaan en gezegd „Jullie doen maar jongens. Ik ga m'n eigen baan, ik fluit m'n wed strijden, en wat Jullie werder uit spoken, zal me een grote rotzorg zijn". Maar dat deed hij niet. De eenzame wolf gooide de horen be ledigd op de haak en trok zich ge- Door Bert Paauw daarna ternauwernood. Maar die barrière lijkt binnenkort ook haal baar. Mieke, die aan haar verblijf in Duitsland (ze loopt een jaar stage bij de Duitse trainer Tanxic) ken- nelijk nieuwe impulsen ontleent, Aanvankelijk zag de in- schijnt daar zelf nauwelijks aan te schrijving er veelbelovend uit met twijfelen al hield ze zich gisteravond teams uit West Duitsland en Ghana op de vlakt«. De uitzichten op haar en de aanmelding van het Belgische grote ideaal- de Olympische Spelen 'loopwonder' Emile Puttemans. Maar vo^end Jaar *n Montreal, zijn na de afgelopen dagen stroomden de be- gisteravond in ieder geval een stuk dankjes van de cracks met grote geworden, regelmaat bij de organisatoren bin- j nen. Vooral de loopnummers boetten ?^.roilg veel aan aantrekkelijkheid in, on- bru&de der meer ook door het niet aan de st,and 1 start verschijnen- van Nederlandse ontoelaatbare rugwind, en werd troeven als Jos Hermens en Evert daarmee <>P onderdeel de tweede Ook hinkstapspringer Roy Sedoc gisteravond uit. Hij over- de verspringbak een af- 7.68m, weliswaar met Hoving. Het is allang toplopers niet g sintelbaan' lopen beste Nederlander aller tijden, id feit dat Nederlands record van Henk >n 'gewone visser> die in de zestiger jaren 7.98 zolang Ne- sPronS. staat evenwel nog altijd derland het moet stellen met slechts Kaarsrecht overemd. De Canadees volwaardige kunststofbaan (Pa- BalTy Boyd won gisteravond oïeri_ de organisatoren daar gens het verspringen met 7.77m. pendal) zo langzamerhand zijn dol ge draaid met wedstrijden lijken ini- tiatieve als de „Sparta Spelen" een goed alternatief om toch iets aan top-atletiek in Nederland te doen. De organiserende vereniging Sparta, Voor het overige bleven de ver richtingen aan de matige kant al boekte Groningse Ina Blauw een heel verdienstelijke zege op de 800m dames (2.06.0) en was ook het moe dige lopen van junior Arno Körme- met"aTs"grote"7timülator*"o^rz7tte7 linS °P *e*00™ biJ de heren a-528) Hens Brabers, verdient dan ook ker de waardering en steun Nederlandse Atletiekgemeenschap. Ook van de atleten. Medewerking verleende in ieder geval hordenloper Frank Nusse uit Medewerkin gverleende in ieder geval hordenloper Frank Nusse uit Amsterdam die na zijn optreden af gelopen zondag in Lissabon opeens is uitgegroeid tot een coryfee. Nusse gaf het publiek op de 400m horden, zonder tot het uiterste te gaan, met een tijd van 51.1 sec waar voor zijn opmerkelijk. Mieke van Doorn moest er echter aan te pas komen om de Sparta Spelen boven de middel maat uit te tillen. Frank Nusse forceerde zich niet. Profronde om Grote Prijs van het LD LEIDEN De profronde van Leiden wordt a.s. maandag op het parcours Koninginnelaan LammenschanswegZoeter- woudsesingel Herenstraat «start 7 uur - afstand 80 km) verreden met als inzet de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad. Deze prijs zal worden uitgereikt door de rondemiss, mevr. Bres- de echtgenote van FC Den Haag-voetballer Hans Bres. De wielerronde wordt voor het gees telijk gehandicapte schoolkind (de renners vragen geen start- gelden) georganiseerd door de winkeliersvereniging Herenstraat en het Leids wielercomité, be staande uit de heren Kouwen- hoven, Vonk en Riethoven. Laatstgenoemde is dit weekein de present tijdens de nationale wielerkampioenschappen in Hoo- gerheide om te proberen het ren- nersveld nog verder uit te brei den. Tijdens de profronde zullen loten worden verkocht voor het geestelijk gehandicapte school kind. De Leidse verkeerspolitie ver zoekt de bewoners van het Tuin stadkwartier bij het parkeren van hun auto's zoveel mogelijk rekening te houden met dit wie- Ierevenement. De NZH-bus uit Katwijk <lfjn 41) rijdt maandag avond van zeven tot negen uur niet via de Koninginnelaan, maar via de Tomatenstraat naar Zuidwest. De bus, die uit de lich ting Zuidwest komt, gaat wel via de Koninginnelaan, waarvan slechts één rijbaan wordt afge sloten. Paardesport Hartwig Steenken, de wereldkampioen bij de spring ruiters, heeft gisteren tijdens het in ternationale concours hippique van Fontainebleau het Speel-uw-spel- parkoers gewonnen. Johan Heins ein digde met Granaat als zevende. Zwemmen De Australische we reldrecordhouder op de 800 en 1500 meter vrije slag, Stephen Holland, zal defintief verstek laten gaan bij de wereldkampioenschappen zwem men. die van 18 tot 27 juli in Call (Columbia) worden gehouden. Atletiek Tijdens prof-atletiek wedstrijden in Londen heeft de Ame rikaan John Smith de snelste 400 m van dit seizoen afgeleverd: 44.5 sec. Je mag Je titel dedigen vanwege je standpunt in zake gebeurtenissen na het kam pioenschap Gerard Maarse heeft wolf toch niets met het nationale kam pioenschap te maken? Het is toch Sippie's zorg wat ze met die titel wil doen of niet wil doen? Zo'n na tionaal kampioenschap is toch be doeld om uit te maken wie in Ne derland de snelste schaatsenrijdster is? Het is werkelijk, om met minis ter Van Agt te spreken, „van de gekken". Ik neem het „de dames Borkinck, Van der Lende en Westenbroek" zo als ze in het communiqué van de den) allerminst kwalijk dat ze voor de chantage van de KNSB gezwicht zijn, chantage is nu eenmaal een van de machtigste pressiemiddelen die er zijn, maar ik heb des te meer respect voor „mejuffrouw Tigche laar" (om maar weer even de ter minologie van het KNSB-commun- niqué te gebruiken), dat zij conse quent geweigerd heeft op te eisen van de KNSB in te gaan. Zij had tenslotte eerst „vooruit dan maar" kunnen zeggen, vervol gens de nationale titel in de wacht kunnen slepen en daarna als natio naal kampioene kunnen bedanken, voor de kernploeg wegens een plot seling opgekomen diplomatieke griep of barstende koppijn of iets derge lijks. Voor mij is zij nu al de kam pioene. De anderen strijden straks om de tweede plaats. NOTTINGHAM Tom Okker is finalist van het internationale ten nistoernooi te Nottingham. In de halve eindstrijd versloeg de Neder lander Phil Dent in twee sets: 61, 6—4. Okker leek tegen de Australiër in topvorm te zijn, hij had het kar wei geklaard i n 48 minuten. Dent, die Guillermo Vilas had uit geschakeld in Nottingham, bezat geen afweer tegen de top-spin forehands Ross Tanner Okker iets minder geconcentreerd speelde. Zeker is echter dat de wat mindere scherpte in zijn slagen pas optrad toen hij al een door braak op de service van Dent op zijn naam had gebracht. Zonder zichtbare inspanning voltooide Ok ker de eenzijdige wedstrijd. In de finale vandaag zal Okker spelen tegen Tony Roche, die met 64, 36, 63 van de Amerikaan haarzuivere opslagen van Okker. In de eerste set verloor Okker slechts dertien slagenwisselingen. In de tweede set scheen het of Okker bereikte gelden als de beste van de avond tot dat Mieke van Doorn loskwam. Beginnend op 1.70 meter had de uit Lisse afkomstige atlete tot en met de record-hoogte van 1.85 m steeds slechts één poging nodig om de lang ongehinderd te paseren. Al bleef de lat na haar sprong over 1.85m ver vaarlijk trillen en viel hij na enkele seconden zelfs van de standaards. De jury besliste echter dat de sprong wel degelijk geldig tekende dat Mieke van Doorn een nationaal record rijker en Annemie- ke Bouma, die vorig jaar over 1.84m sprong, een record armer was. Pogingen op 1.88 meter mislukten trainingsronden gemaakt op het cir cuit van Zandvoort waar morgen middag de achtste race wordt gehou den in de strijd om het wereldkam pioenschap voor formule I-renwa- gens. Nikki Lauda, na achtereenvolgen de overwinningen in Monaco, België en Zweden eerste in de wereldti telstrijd met 32 punten, was op de eerste van de twee trainingsdagen de dat be- snelste coureur. De Oostenrijker, die vorig jaar triomfeerde op Zandvoort, legde 4226 meter af in 1.20,34, wat neerkomt op een gemiddelde van 190.548 km/per uur. Zijn teamgenoot Reggazzoni was slechts 0.23 secon den minder snel. Voor wereldkampioen Emerson Fitti paldi was er een zesde plaats in 1.21.04. Gijs van Lennep werd met de verouderde Ensign twintigste in 'n ijd van 1.23.99. Van Lennep: „Die Ensigh rijdt goed. Dat wil zeggen, voor een twee jaar oude wagen. Ik heb hem nu zo afgesteld dat de hoe ken in ieder geval goed genomen kun nen worden. Alleen op de rechte stukken is het natuurlijk hopeloos. Daar merk je hoe zo'n verouderd mo del aërodynamisch tekort komt. Daar loopt zo'n Ferrari 277 km per uur op het snelste punt en ik mat mijn wagen 263 km per uur. En ook achterin gaan ze me verschrikkelijk hard voorbij. Neem zo'n Tony Brise. Tot boven aan de Hunzerug verlies ik geen centimeter op hem. Maar dan geeft-ie gas en heb ik het nakijken. Gelukkig hebben we nog een nieuwe motor liggen. Die gaan we inbouwen. Dan heb ik in de race toch 25 pk's meer dan nu". De beste trainingstijden er stond 'n vrij harde noordwestenwind, die de rijders uit het lange rechte eind schuin tegen hadden van de cou reurs zijn: 1. Nikki Lauda (Oostenrijk) met Ferrari 312 t 1.20.34 (190.548 km/uur), 2 Clay Reggazzoni (Zwitserland) Ferrari 312t 1.20.57, 3. James Hunt (GB) met Hesketh 308 120.70, 4. Jodi Schechter (Z.Afr.) met Tvrell Ford 077 1.20.74, 5. Carlos Reutemann (Arg.) met Brabham Bt 44 120.87, 6. Emerson Fittipaldi (Braz.) met Te xaco Marlborou m 23 121.04, 7. Jean Pierre Jarier (Fr.) met Uop Shadow Dn 5 121.15, 8. Tony Brise (GB) Ambassv Hill GH 121.24, 9. Vittorio Brambilla (It.) met March 751 121.25 10. Jochen Mass «W.Dld.) Texaco de halve finales M23 121.28, 20. Gijs van Lennep (Ned met Ensigh, 12.38. met Marty Riessen ook de finale, van het herendubbelspel. McNair en Stewart werden met 63, 64 ge klopt. Eastbourne Billie-Jean King en Virgina Wade zyn doorgedrongen tot de eindstrijd van het dames- enkelspel van het toernooi te East bourne. Billie-Jean King versloeg de Russin Olga Morozova met 64, 6-1 en Virginia Wade bleef Rosemary Casals de baas met 4—6, 6—3 64. De Amerikaanse Caslas had zich geplaatst voor de halve finales door een 62. 6—3 zege op de Zweedse Helena Anliot. PARIJS Na de eerste dag in de tenniswedstrijd in groep b van het toernooi om de Davis Cup tussen Frankrijk en Italië is de stand 11. de ban van Bella Bellj 4 Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11