LEIDSCH DAGBLAD münders „Overheid schuldig aan uitbreiding Zuidmolukse strijd' Onaardige ambassadeur vandaag Brandend protest welzijnswerkers nu Militairen ontzetten katholieken „MIDDEN-OOSTEN NEIGT NAAR EEN NIEUWE OORLOG Den Uyl: Raming van werkloosheid hoger LEIDSCH üi DAGBLAD rr BAVARIA bier in blik DONDERDAG 19 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34656 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WELLINGTON (SP) In ontwaardiging verslag gedaan Nieuw-Zeeland is beroering ont- deze uitlatingen. Ook staan naar aanleiding van uitla tingen die de Nederlandse ambas sadeur in Wellington, H. C. Joris- sen, heeft gedaan. Tijdens een praatje voor een Rotaryclub con stateerde de ambassadeur als op vallende kenmerken van het Nieuwzeelandse volk o.a. veelvul dige dronkenschap, ruwheid in gesproken woord, vechtlustigheid en een gebrek aan levenslust. De heer Jorissen zei na een verblijf van vijf jaar nog steeds dezelfde slechte indrukken bü zich te dra gen als hü opgedaan. en schadelik voor ons allen. Bo vendien raken zijn uitlatingen tariërende kolommen kreeg de kant noch wal". Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger een draai om de oren. Daarin werd ondermeer ge zegd dat de heer Jorissen keöne- lijk weinig gedaan had aan zelf onderzoek. Ook de Nederlandse kolonie in Nieuw-Zeeland heeft de scheiden de ambassadeur deze woorden niet in dank afgenomen. Het commentaar van een Ne derlander die al 23 jaar in Nieuw- de eerste week had Zeeland woont: „Ik dacht dat een ambassadeur de belangen van zün landgenoten in den vreemde In het Nieuwzeelandse dagblad moest behartigen. Maar wat deze The Evening Post werd met heeft gezegd is ongelofelijk Op vragen antwoordde de ver trekkende „eerste man", dat hij deze uitlatingen niet in zijn funtie als hoogste ambtenaar had gedaan. Maar dat heeft de verontwaardi ging bü de Nieuwzeelanders en de Nederlanders die daar wonen nauwelijks getemperd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten op dit soort za ken geen commentaar te kunnen leveren: „Maar als meneer Joris sen langskomt voordat hii naar zijn nieuwe standplaats Beiroet gaat, dan zullen we hem zeker vragen wat hü nu precies heeft bedoeld". 24 PAGINA'S President Ford: Portugese militairen hebben van morgen ongeveer 500 rooms-ka- tholieken geëvacueerd uit het door communisten belegerde ■paleis van de patriarch van Lis sabon. De rooms-katholieken, onder wie vele vrouwen, kinderen en gees telijken, hadden gisteravond hun toevlucht in het paleis ge zocht, toen zij werden aange- ARNHEM (SP) De Arnhemse advocaat mr. J. M. Bos- nak stelt de Nederlandse overheid aansprakelijk voor de es calatie van de Zuidmolukse strijd in ons land voor een vrij Ambon. rechter moet passen voor deze rol. Als de overheid niet de-escaleert moet de rechter dat doen. Door nu deze overtrokken rechtzaak niet te straffen, kan de rechter aangeven dat hü niet bereid is de rommel op te ruimen die de overheid liet ont- vallen door duizenden linkse Molukkers, dat in 1950 door Neder- 'J-*-1 n - land op schandelijke wüze in de steek is gelaten, toen onze regering on danks de akkoorden der ronde tafel- Harold Axwqk wordt er langza merhand wat moedeloos van. Ax- wijk beüvert zich voor verbetering van de situatie in en rond het flatgebouw "De Gliphoeve" in de Amsterdamse Bijlmer maar de al een jaar geleden toegezegde steun van overheidswege blüft uit. "De Gliphoeve" wordt meer en meer en ghetto voor Surinamers. PAGINA 11 Marjol Fiere mikt op het buiten land PAGINA 5 Nog twee jaar schoolgeld 1 jarigen Frankrijk stelt Russen teleur PAGINA 9 Het spektakel van de Asser TT staat weer voor de deur PAGINA 13 Het slachthuis in Leiden blüft (voorlopig) nog open PAGINA 17 PAGINA 7 extremisten (foto). Daarbij len ruim 15 gewonden. De rooms-katholieken waren naar het paleis gekomen om een te- conferentie, die de onafhankelijkheid gendemonstratie te houden der deelstaten garandeerde zich dat er een linkse massabetoging schaarde aan de züde der Indonesi- MINNEAPOLIS (AP) Er is in het Midden-Oosten een „trek" naar oorlog. Als die niet tot staan wordt gebracht dan zal het conflict, dat dan ontstaat erger worden dan tot nu toe en onder meer leiden tot een verlammend olie-embargo. Dit is gezegd door president Ford in een vraaggesprek met de „Min neapolis Tribune", dat vandaag werd gepubliceerd. De krant vond de nadruk, die de president legde op die trek of nei ging ietwat verrassend na de be- Don Juan verbannen MADRID (ANP) De Spaanse regering heeft Don Juan de Borbon y Borbon de niet meer voor ge neraal Francq erkende pretendent naar de Spaanse troon uit Spanje gebannen. Hü mag het land niet Vüf dagen geleden heeft Don Juan vanuit zün villa in Portugal krach tig gesuggereerd, dat hy en niet zün zoon prins Juan Carlos generaal Franco te zijner tijd als staatshoofd moet opvolgen. sprekingen van Ford met president Sadat van Egypte deze maand in Salzburg, èn zyn onderhoud in Washington met de Israëlische pre mier Rabin dat er op volgde. „De toestand is in wezen zodanig dat er op elk ogenblik een werkelük ernstig conflict uit kon ontstaan en hoe langer de neiging doorgaat gehouden uit solidariteit met arbeiders die het katholie ke radiostation 'Renascenda' hebben bezet. Zenuwachtige militairen met ge laden geWeren probeerden de linkse demonstranten bij het paleis van de patriarch in be dwang te houden, terwijl de rooms-katholieken met leger- vrachtauto's werden afgevoerd. De linkse betogers gooiden de evacué's met vuil en scholden hen uit voor fascisten der dat iets tegen wordt ontnomen Intussen heeft de revolutionaire hoe groter de kans is dat de lont in brand raakt", aldus de president. Mocht het tot een oorlog komen in het Midden-Oosten dan zal deze erger zün dan die van 1973, en veel bloediger en kostbaarder, en zonder enige twyfel leiden tot een olie-em bargo. Wy vinden dat er nu iets moet gebeuren. Er mag geen impasse of stagnatie zün". sche onderdrukkers. Ook sindsdien heeft de Nederland se overheid nagelaten de toezeggin gen na te komen die zü de Zuid-Mo- lukkers heeft gedaan, o.a. na de overval op de Indonesische ambas sade te Wassenaar, vüf jaar geleden, toen is beloofd een dialoog op gang te brengen tussen de RMS en de In donesische regering. Advocaat mr. R. B. Cramer be streed op juridische gronden dat de 17 verdachten zich met hun plan tot het gijzelen van de koningin zouden hebben schuldiggemaakt aan hoog- klaring het linkse pleidooi voor verraad. Tüdens het proces is geble- de instelling van een "dictatuur ken dat zü niet van plan Vrij zonnig ">g, vrij aturen v :a 25 graden in bet binnenland. Vannacht weinig wind en minimum nperaturen omstreeks 9 gradeu. -yin,i Ujf. Zuid tot zuidwest. 20 JUNI Hoogwater te Katwijk te 12.30 en 0.00 laagwater te Zon op 04.19 het proletariaat" afgewe zen. De raad verklaarde zich ook tegenstander van de vor ming van gewapende burgermi lities. "De beweging van de strijdkrachten (MFA) wijst deze weg af, omdat deze niet past koningin als staatshoofd te dwingen tot enig staatsrechtelyk optreden. Men wilde alleen aandacht vragen voor de problematiek der Zuid-Mo- lukkers. Mr. Bosnak tenslotte stelde dat de in het raam van de pluriformi- onafhankelijkheid 1 teit van de Portugese revolutie", aldus de verklaring. (Zie ook pag. 9) wordt aangetast door de overdreven "heisa" die het openbaar ministerie heeft gemaakt over deze amateur is- Jaargemiddelde van 200.000 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 4 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad4 antwoordnummer 214, Leiden, DEN HAAG (ANP) Het jaarge middelde van de werkloosheid zal in 1975 tweehonderdduizend personen naar de nieuwste raming bedragen. Dit heeft minister-president Den Uyl vanmiddag meegedeeld, na afloop van een eerste oriënterende bespre king die een delegatie uit het kabi- Koekoek mag studenten niet meer sarren ARNHEM (SP) Boerenleider Hendrik Koekoek mag niet meer als een plaaggeest ronddolen in en rond zyn Wageningse huis, dat hü heeft onderverhuurd aan een paar studen ten, zo luidt het vonnis dat vandaag is uitgesproken door de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma. In het kort geding dat vorige week door de student Ralf Grönloh tegen Koekoek werd aange spannen. Een conflict over de hoogte van de huur is er de oorzaak van dat Koekoek de studenten al gerui me tüd hindert, door o.m. de elektri citeit af te sluiten en glasscherven op de toegangsweg van het huis te gooien. Voor iedere overtreding van dit vonnis moet de Boerenleider f 500 betalen. Bovendien moet Koekoek de kosten van het kort geding voor zyn rekening nemen. net heeft gehad met een vertegen woordiging van de vakbeweging. Dit nieuwe jaargemiddelde m de ramingen van het Centraal Plan bureau van het begin van dit jaar is nog uitgegaan van 185.000 tot 190.000 was een van de gegevens die in het gesprek van vandaag ter tafel zy'n gekomen. De door Den Uyl geleide kabinets delegatie bestond uit de ministers Boersma, Duisenberg, Lubbers en Van der Stee. Morgenochtend hebben zü in het Catshuis een gelijksoortig oriënte rend gesprek met een vertegenwoor diging van werkgevers. Van de kant van de drie vakcentrales waren er de voorzitters van die centrales, de neren Kok, Spit en Lanser en naaste beleidsmedewerkers. Woordvoerder Kok verklaarde na afloop van het nagenoeg tweeënhalf uur durende gesprek, dat van kabinetszüde ach tergronden van o.m. de voorjaars nota waren belicht. De vakcentrales hebben de bewindslieden verteld dat zü op dit ogenblik nog geen afge rond beleidsprogram voor twee Jaren hebben. De ontwerp-nota daarover maakt nog onderwerp van beraad slaging uit in de bü de contrales aan gesloten bonden. Het is de bedoeling dat deze voor 1976 en 1977 geldende nota omstreeks 8 Juli kan worden gepubliceerd. Den Uyl zei, dat er geen afspraken gemaakt zyn over een volgend oriënterend gesprek. Wel verwacht hü dat er voor de derde dinsdag in september nog zo'n oriënterende be spreking zal komen. Tientallen autobanden lek gestoken Grote consternatie vanoch tend in de Leidse Tuinstad- wijk. Vele bewoners van de TulpenstraatHyacinthen- straat, Acaciastraat, Mei- doornstradt en Seringen straat vonden bij het ontum- ken hun auto's op lekke banden voor de deur: lek ge stoken. Bewoners, die pas om één uur of later waren thuis gekomen, hadden geen last. De bandenprikker (of meer dan één?) had kennelijk vóór die tijd de ronde gedaan. Bij de Leidse politie waren van morgen al vijfentwintig aan giften gedaan van kapotte autobanden. DEN HAAG (SP) Op het Bin nenhof is vanmorgen een houten clubhuis in vlammen opgegaan. Het protest van een kleine dui- De meeste demonstranten kwamen blikje 0,34 liter 'zóóó'n idee^ zend welzijnswerkers uit een aantal uit Amsterdam en Utrecht. Met bus plaatsen in Nederland tegen de afge- sen zün zü vanmorgen naa: kondigde bezuinigingsmaatregelen Haag gekomen. De betoging voor het buurt- en clubhuiswerk, het opgevrolijkt met muziek van h Jongerenwerk en het maatschappelük semble De Volharding, werk. „Het heeft toch geen zin meer", liet één van de betogers weten, we krygen misschien genoeg geld om de clubhuizen open te houden. Maar wat hebben we er aan als er geen perso neel is om het clubhuis te runnen of om het schoon te houden". Op het moment dat de demonstra tie op het Binnenhof plaatshad ver gaderde in het gebouw van de Twee de Kamer de vaste kamercommissie voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk onder voorzitter schap van staatssecretaris Meüer. Enige kamerleden, zoals Du Chaiti- Satelliet Van Cape Canaveral is gisteren een spionagesatclliet van het Atlas Agena-type gelanceerd. Woord voerders van de Amerikaanse lucht macht wilden slechts zeggen dat de satelliet „experimentele Instrumen ten' aan boord had. Volgens zegs lieden is de satelliet uitgerust met hoogst gevoelige camera's en infra rood apparatuur en zij is bedoeld voor het verkriteen van Inlichtingen over raketinstallaties in de Sow- Jet-Unie en China.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1